Telegraranren. Binnenland. Laatste Berichten. Uit ds Omstreken. Tclqiji'afiscb weerbericht, 5ar waamoiningen in den morgen van 26 Sopt. cdegedneld, door het Kon. Meteor. Instituut to De Bildt. Doogeto barometerstand 773.4 to Dresden. Laag te ötand 767.5 te Bodo. Verwachting tot den avond van 26 Sept. i Zwakbe tot matigen, zuidoostelijken tot zuide- jken vind. Liehtbowolkte lucht. Droog- weer. [ogelijk nachtvorst. Dezelfde temperatuur over- In Den Daag is op 55-jarigen leeftijd iveileden mr. A. E. H. Goekoöp, bekend rchaeloog en groot-grondbezitter. De heer loekoop "was de ziel van tal van bouwon dernemingen. De wijken Duinoord en daar- chter gelegen wijken hebben voor een root deel aan hem haar ontstaan te danken n ook aan „Zorgvliet" is zijn naam onaf- cheidelijk verbonden. In den ouderdom van 76 jaar is in Den laag overleden mr. A. J. Immink, oud-lid n bet Hooggerechtshof in Nederl.-Indië. Bij enkele candidaatstelling is tot lid an den fcLaagschen Gemeenteraad .(vaca- ur :-E ederburgh) gekozen dr. W. W. van er Meulen (vrij-liberaal). Naar „De Tijd" meldt, is de Staats- onimissie over de werkloosheid voorzit- cr minister TTeub met haar arbeid ge-- eed gekomen en zal haar eindrapport bin- en enkele dagen aan H. M. de Koningin orden aangeboden. De Minister van Justitie heeft bepaald, at de veldwachters zoo noodig ook van een apenstok zullen worden voorzien. Door het bestuur van den Ned. Bond sn Chr. Land- en Tuinbouwarbeiders, ge- cstigd te Groningen, zijn uitgenoodigd r. W. A. van Es, te Leeuwarden, de lei- er van de organisatie van Chr. land- en livelarbeiders in Friesland, P. Boer, te ïcuw-Amsterdam, voorzitter van den rov. Bond van Chr. werklieden in Drente, i de heer Knetsch, te Lisse, voorzitter van c Chr. Bloembollenarbeiders, om eeD sa- icnspreking tc houden, ten einde tot meer- cre organisatie te komen. De genood igden hebben zich bereid ver- laard daartoe mede te werken. De yer- fdering wordt in October te Groningen liiouden. De heer Yan Kol is over den Stillen cc aan en de Yereenigde Staten uit Japan Tuggekeerd. Hij bevond zich het laaost [i do „Rijndam", die naar Falmouth werd ^bracht en den Rotterd"- -chen Water - eg is binnegokomen. Een Ministers vacature? De Haagsehe correspondent van „De ijd" schrijft: Er loopen hier in parlementaire kringen lerlei geruchten, dab we misschien spot s' voor een ministers vacature zullen staan, eb is een publick geheim, dat de keuze ui den heer Bertling een niet al gelukkige keuze is geweest. Tegen het c-rk, dat de abnormale tijdsomstandighe- n ook van dezen bewindsman vorderen, hijnb hij niet opgewassen to zijn. En list van het Departement van Financiën 1 in de komende jaren veel verwacht moe it worden. Nu is het optreden van den heer Bertling, 1 ijk bekend, tot nog toe weinig gelukkig iweost. Men herinnere zich de behande- ig van zijn wetsontwerpen, speciaal van Inkomstenbelasting. Wanneer eerst- uigs deze portefeuille vacant komt, moet i.mi zich daarover niet tc zeer verwonde- n. Wij hoorden zelfs dezer dagen rced3 •n naam fluisteren van den eventueelen volger van den heer Bertling. Waarschijnlijk wel wat voorbarig. MARKTBERICHTEN. beiden, 25 Sept. 'l'er^narkt werden heden aan- voerd: Stieren 97 stuks f 75 a 325. Kalf- en eikkoeien 209 stuks 130 a 265. Varekoeien 1 stuks f 95 a 235. Vette Ossen en Koeien stuks 195 a 320. Graskalveron 289 stuks 10 a 105. Kalveren (vette) 79 stuks 35 a 110. dveren (magere) 32 etuks 7.a ''Ié. imels (vette» stuks a .—.Hamels agere) stuks/"af—..Schapen (vei te) 12 stuks 20.— a f 32.Schapen (weide) 332 O s f 18.a f 29.Lammeren iks fa fVarkens (magere) 55S ■ka f 12.a 35.Varkens (vette) stuks a f——. Varkens (biggen) 387 'les f3.— a /6. Paarden stuks faf sulens stuks fafBokken of Geiten stuks 3 a f7.—. Vette Óssen en Koeien f 0.74 a ƒ0.82. Vette Iveren f 0.72 a 0.80. Vette Schapen /0.5S a 166. Magere Varkens f0 38 a /U.41 per kilo. Ier markt uangevoerd 1061 runderen, 111 kal- reo, 1774 sobaoen, lammeren, 558 varkens, biggen, 11 bokken of geiten, 0 paarden, 0 veulen. Ier wekelijkache kaasmarkt aangevoerd 97 dijen. Besteed werd voor lste soort Goudsche ias per 50 li.G. van /"SI.tot/"34.,2desoort udsche kaas per 50 KG. van f28.— lotƒ30 rby-Kaas per 50 K.G. van ftot f Ie soort Leidsche kaas per 50 K.G. vm f 28. t f 30.2de soort Leidsche kaas per 50 K.G. n f 24.tot f 27.mindere soort Leidsche ns per 50 KG. van f tot f Undel voor Goudsche kaas vlug. Uandel voor Leidsche kaas vlug. Aan de Stadswaag gewogen 108 partijen, 4585 'ks kaas, wegende 31866 KG. liouda, 24 Sept. Melkvee red. aanvoer, handel prijzen iets vooruit. Vette varkens red. aanvoer, otlol vrjjwel, 27 a 30 ct. p. half KG. Biggen voor geland goede aanvoer, handel matig, 19 a *20 et-, half KG. Magere biggeu red. aanvoer, handel 3 beter, f 0.60 a /"0.90 per week. Vette schapen edo aanvoer, handel vrijwel,/24a/ 34. Nuchtere Keren red. aanvoer, handel vrjjwel, ƒ10 a ƒ15. askalveren goede aanvoer, handel vrjjwoh ƒ45 30. Fokkalveren 16 a f 28. Kaas. Aangevoerd 49 partijen. Handel ving. lste 30 a 33,2de kw. 27 a 29. Zwaardere 86. boter. Weinig aanvoer, handol vlug. Goeboter ■50 a 1.54. Weiboter 1.35 a 1 42. Eieren p. 100 st. f 5.75 a 6.50, redel. aanvoer, ndel vlug. Hoofddorp. Nieuwe witte tarwe ƒ8.25 a f 9.20* f'le witte tarwe 9.75. Haver ƒ10 af 11. Rogge •75 a f 8. Gerst 6.50 af 7. Groene erwten 11 a 2-50. Koolzaad 12 50. Blauw Maanzaad 19. ^rdenboonen /8 a f8.50. Duivenhoonen ƒ0 8 ■50. Karweizaad f 15.25 a f 15.75. AGENDA VAN .DE WEEK, Zondagt Posthof. Trio Modern. 8 uur. Dagelijks: JjORcope Yarióté Théater. Stationsweg. 7 n u t. 'lerdag- on "yyoönedagmiddag. Matinóe 2 uur.) Dc Slag aan de Aisne. PARIJS, 24 Sept. (R. O.). Wij hebben tus- schen de Somme en de Oise in de richting van Roye terrein gewonnen. Wij heb beu Péronitc bezet. De Duitschera zetten met buitengewone hevigheid hun aanvallen voort ten oosten v^tn Argonne en de hoogten langs de Maas, waarbij wij nu eens vooruitgaan, dan weder achteruitgedrongen worden. PARIJS, 24 Sept. (R. O.). Het commu niqué van elf uur 's avonds luidt: Op onzen linkervleugel ontwikkelt zich de strijdin het centrum wordt het rustiger. Op den rechtervleugel schijnen de Duit- sche aanvallen onschadelijk gemaakt. MAASTRICHT, 25 Sept. (Part.). Voort durend hebben nog groote troepen- en am- munitietransporten plaats. Op het tra ject Aken-Luik werden twaalf treinen met Duitsche soldaten vervoerd, die naar Frankrijk zullen worden gedirigeerd. Een Zeppelin-Bombardement bov?» Ostcnde. OSTENDE, 24 Sept. (R. O.). Om elf uur hedenavond vloog een Zeppelin over de stad en wierp dri bommen naar beneden. Zij richtten weinig schade aanniemand werd gekwet-st. De Zeppelin kwam van Thielt via Thourout. Een bom viel in het bosch, een op de Vischmarkt en een in de haven. Daarna keerde het luchtschip naar Thielt terug. OSTENDE, 25 Sept. (R. O.). Slechts een hond werd door het bombardement ge dood. Op de Vischmarkt werd het kan toor van een vischhandelaar totaal ver hield de brandkast viel in een groot gat, dat in den vloer werd- geslagen. Zoodra der ontploffingen werden gehoord, werden alle straatlantaarns uitgedraaid. De menschen vlogen do straat op en bespraken in de duisternis het gebeurde. Dc Strijd in Zuid-Afrika. PRETORIA, 24 Sept. (Li. O (Offi cieel). De bezetting van den Duitschen post te Schuckmaunsburg nabij de Zambezi gaf zich 21 Sept. zonder tegenstand te bie den over aan een detachement politietroe- pen uit Rhodesia. De Duitsche resident werd gevangen genomen. Voorzorgsmaatregelen. MAASTRICHT, 25 Sept. (Part.). In Voe ren (België) hoort men in de ver be het ge luid van zware ontplof Dn gen. Personen, die uit Luik komen, vertellen, dat de Duit- scbers bruggen rondom de stad laten sprin gen. die gevaar voor hen zouden kunnen opleveren. Vreemde Couranten in Brussel. LONDEN, 25 Sept, (Part. „Hbld"). De „Times" vertelt dat hot nog mogelijk is exemplaren van dat blad te Brussel te ver krijgen, maar er moet zes francs voorbeen exemplaar worden betaald. Verschillende per sonen lezen nu de courant te zamen, ondanks het strenge verbod dor. Duitsche autoriteiten. Karl Liebkneelit. ANTWERPEN, 25 Sept. (Part.) Do Duitsche socialist Karl Liebknecht heeft op zijn reis door België verklaard, dat hij met 13 andere socialistische afgevaardigden te gen het oorlogscrediet heeft gestemd. Lieb knecht brengt vergezeld door een der lei ders der Belgische sociaal-democratische partij een bezoek aan Leuven, Tienen, Aer- schot, Dinant en Namen. Hij heeft verze kerd dat hij aan zijn landgenooten zal meedeelen, dat wat hij in België heeft aanschouwd, een schande is voor het Duit sche volk. De Voorgeschiedenis van den Oorlog. WEENEN, 24 Sept. (R. O.). Het „Frem- denblatt" schrijft: „In het rapport van den gewezen Engelschen ambassadeur te Weenen, gedateerd 1 Aug. 1914, over het geen aan den tegenwoordigen oorlog vooraf ging en dat gepubliceerd werd door de En- gelsche regeering, komt de bewering voor, afkomstig van zijn Russischen ambtgenoot, dat graaf Szapary, Oostenrijksch-Hon gaarsch ambassadeur te Petersburg, aan minister Sa-ssonof had medegedeeld, dat Oostenrijk-Hongarije had goed gevonden, om de punten in de nota van Servië, die onbestaanbaar waren met de handhaving der onafhankelijkheid van Servië, aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwer pen. Wij vernemen van wel ingelichte zijde, dat deze bewering geenszins overeenkomt met de feiten. Het zou trouwens ook on denkbaar geweest zijn in verband met den aard van den stap, dien de monarchie te Belgrado deed. De uit het rapport van den ambassadeur aangehaalde zinsnede en ©enige daarin voor komende zinswendingen zijn blijkbaar in gegeven, door de bedoeling om het optre den van de Duitsche diplomatie als de ware oorzaak van het uitbreken van den oorlog te doen doorgaan. Dergelijke pogingen kunnen de waarheid niet bemantelen van het feit, dat Oosten rijk-Hongarije en Duitschland eensgezind waren in den wensch, dat de vrede in Europa gehandhaafd zou blijven. Dat die wensch niet vervuld werd en do oorlog toch uitbrak moet uitsluitend toe geschreven worden aan het feit, dat Rus land door eerst Oostenrijk-Hongarije en vervolgens Duitschland te bedreigen door zijn ongerechtvaardigde mobilisatie, de twee mogendheden tot den strijd dwong en daardoor aanleiding gaf tot den algemee- nen brand. Dc Dagorder van Generaal Van Hindenburg. BERLIJN, 25 Sept. (6. u. 20 v. m.). (W. B.). De opperbevelhebber van het ooster- leger, generaal Von Hindenburg, heeft de volgende dagorder uitgegeven. Gij hebt nieuwe lauweren om uw vaan dels gewonden in den slag van twee dagen bij de Masurische meren bij de dagen lange vervolging door Littauen tot ver over de Russische grenzen hebt gij ook het laatste vijandelijke leger verslagen en ver nietigd, dat in Oost-Pruisen*was doorge drongen. Dit Wilnaleger bestond uit het tweede, derde, vierde, twintigste, twee en twintigste armeecorps; het derde Siberi sche legerkorpsde eerste en vijfde fuse- liersbrigatjede 53ste, 54ste, 56ste, 57ste, 72ste en 78ste reserve-divisie en de eerste en tweede garde-cavaleriedivisie. Tot nu toe zijn verschillende vaandels in onze handen gevallen, benevens ongeveer 30,000 ongekwetste gevangenen, mistens 150 kanonnen, vele mitrailleurs, munitie- kc Ion nes, tallooze trein voertuigen, terwijl nog immer meer krijgsbuit op heb uitge^- s trek te slagveld gevonden wordt. Uw strijdlust, uw bewonderenswaardige dip leerprestaties en uw heldenmoed is dit alles te danken. Geeft God de eer. Hij zal ook verder met ons zijn. Leve Z. M. de Keizer en Koning. Dc Strijd in Galicië. PETROGRADE (via Londen), 24 Sept. R. O.). Vóór de bezetting van Jaroslaf werd eert uiterst verbitterde strijd geleverd bij Sadvaya en Visbuya. Deze slag duurde een w-eek. De Oostenrijkers hadden de hoogte bezet, w-alke een groote uitgestrektheid van het voorterrein behecrschte, en van waar zij de Russen op een geweldig artillerie- en mitrailleur-vuur- onthaalden. De Russen ech ter weken niet, en slaagden den vijfden dag er in hun geschut in een stolling op te stellen, van waaruit zij de vijandelijke artil lerie t-ot zwijgen wisten te brengen, zoodat zij t-ot den bajonet-aanval konden overgaan en den vijand verdrijven. De gevangengeno men Oostenrijkers verklaarden gebrek aan levensmiddelen te hebben gehad en de laatste vier dagen zich gevoed te hebben met veld vruchten. Serviërs en Oostenrijkers. WEENEN, 24 Sept." (W. B.). Aan de „Süd- slavische Korresp." wordt uit Essegg be richt: „Over den strijd gedurende een week met de in Slawonië gevallen Servische, troe pen, laat zich het officieuse blad nDrau" als volgt uit: „De geheel© mislukking van den inval der Serviërs is thans duidelijk gebleken. Het slagveld is bedekt met lijkon van Servische soldaten. Tot dusverre zijn ip00 man krijgsgevangen gemaakt. Duizen den Servische gewonden en dooden liggen nog in "hot rond, terwijl ook een groot aantal den dood vonden in de Save. Syraiïë is thans totaal gezuiverd van Servische troepen." Oostenrijksehc hulpvaardigheid. VEN ET IE, 24 Sept. (R. O.) In een of- ficieelc verklaring van den burgemeester van Weenen wórdt medegedeeld, dat de stad 82,000 reservisten en hun gezinnen moet -onderhouden, hetgeen dagelijks een honderd vijf tigduizencV gulden kost. Dan moet de stad in de behoefte voorzien van honderdduizend' werkloozen en honderdui zend vluchtelingen uit Galicië en de Boeko- wina. De burgemeester klaagt dat zijn op wekkingen om gelden voor hulpfondsen zoo onvoldoende gehoor vinden. Volgens het of- fieieele rapport van het Oostenrijksehc Roo- de Kruis zoude het totaal der inschrijvingen slechts twee milhoen gulden bedragen, on danks de herhaalde dringende opwekkin gen aan het publiek. Oorlogschepen naar de Oostzee? LONDEN, 25 Sept. (R. O.). De „Stand ard" verneemt uit Kopenhagen van giste ren, dat een visschersvloot, die in de Zweedsche haven Falkenberg aankwam, een vloot van dertig oorlogschepen passeerde in de buurt van het Deensche eiland An- holt in het Kattegat. De schepen, wier nationaliteit niet bekend is, voeren in zui delijke richting naar de Sont. De Sont moet vol liggen met mijnen. Op een Mijn geloopen. SOUTHSHIELDS, 2-1 Sept. (R. O.). Het stoomschip „Hesvik" is gisteravond in cle Noordzee op een mijn geloopen en ver nield. Twee opvarenden werden gedood. De overlevenden zijn hier aan wal ge bracht. (De „Hesvik" is een Noorsche stoomboot van 1234 ton); De bemanning van de „Indian Prince". RIO-DE-JANEIRO, 24 Sept. (R. O.). De Duitsche stoomboot „Russian" is te Santos aangekomen en heeft daar den kapitein en 15 man der equipage van de „Indian Prince" aan land gzet, welk schip, op weg zijnde naar Trinidad en New-York, in den grond geboord was door de „Kronprinz Wilhelm". Volgens een Lloyd-telegram is do rest der bemarpiing aan boord van de „Ebernburg". Cholera. LONDEN, 25 Sept. (Part. „Hbld.") Of ficieel erkent het Hongaarsche ministerie van binnenlandsche zaken dat negen geval len van Aziatische cholera zijn voorgekomen onder de teruggekeerde gewonde soldaten, ten. Turkije en de Vereenigdc Staten. WASHINGTON, 24 Sept. (R. O.). De Turksche ambassadeur Rustem bey heeft president .Wilson medegedeeld, dat hij bin nen twee weken de Vereenigde Staten zal verlaten. Rustem bey moet zich afkeurend hebben uitgelat-en over hot optreden van de Vereenigde Staten, die geprotesteerd hebben togen de afschaffing der capitula ties in Turkije. Boosevelt over den Vrede. LONDEN, 25 Sept. (Part. „Hbld;'). De „Times" ontvangt uit Washington een tele- #ram meldend, dat ex-president Roosevelt verklaarde, dat het de plicht der Ameri kanen is in deze crisis van haar lessen gebruik te maken en tevens zich gereed te houden mede te werken tot een recht vaardigen vrede. De vrede zou waardeloos zijn, indien hij de z^ak der reoh tv aardigheid niet diende. Een vrede, die het- militarisme wijding zou geven, de vrijheid en het leven van onschuldigen zou vernietigen, het on, recht Belgic aangedaan, ongewrokëu zou laten en de herhaling van zulk onrecht niet onmogelijk zou maken, zou geen werkelijke vrede zijn. De Financiën van Ncw-Vork. NEW-YORK, 24 Sept. (li. O.) De Presi dent van het New-Yorksche Clearinghouse deelt mede, dat het welslagen van het plan tot vorming von een goudfonds van 100 millioen ter vereffening der schulden aan Europa thans verzekerd is. Mexico. LONDEN, 25 Sept. (Part. „Hbld.") De lang verwachte twist tus§ch©n de generaals Carranza en Villa is nu dan toch uitgebro ken. Generaal Villa heeft last gegeven zich gereed te houden voor den opmarsch naar de hoofdstad Mexico. Het is mogelijk dat in deze omstandigheden de Amerikaansche troepen niet van Vera Cruz zullen worden teruggetrokken. WASHINGTON, 24 Sept. (R. O.). Vol gens berichten van het departement van oorlog trekt generaal Carranza zijn krach ten samen te Zacatecas, terwijl het leger van Villa wordt geconcentreerd te Torreon. Do spoorwegverbinding tusschea beide plaatsen is verbroken. Een zonderlinge Maaginhoud. In het Academisch Ziekenhuis alhier, is door dr. Zaayer een man, zekere De W., van hier, geopereerd, in wiens maag een groot aantal metalen voorwerpen, centen, stuivertjes, dubbeltjes, spijkers, tot zelfs een timmermansbeitel toe, werden gevonden en verwijderd. De man, wiens toestand lang zamerhand zeer ernstig werd, had deze voor werpen natuurlijk opzettelijk ingeslikt. Dit was bij den man een manie geworden. Hij is nu wel van deze onverteerbare stoffen verlost, doch de gevolgen zijn nog niet weggenomen. De patiënt verkeert in levensgevaar. Bij do heden door B. en W, alhier ge houden aanbesteding van de levering van brandstoffen ton dienste van de gemeente, gedurende het tijdvak van 1 October 1914 tot en met 30 September 1915. was inge schreven door do na te melden firma's voor de volgende artikelen, t. w.a. korte turf b. zware baggorturfc. lange turf per 100 stuks; d. grove Ruhrkolon per 100 K.G. e. stoenkolengruisf. houtskolen; g. En- gelsche anthraciet per Va H.L.h. gi«et- coke6; i. machinekolen per 100 K.G.j. sraeodkolen per 1/2 H.L.k. vuurmakers per 100 stuks. Wed. E. J. Wijntjes en Zn. a. f 0.65, l>. f 0.80, c. f 0.79, f f0.90; g. f 1.40, k. f 0.32. Wed. W. Zijlstra. a f0.65, b. f0 80-, c. f 0.79, d. f 1.35, e. f0 52, f. f0.90, j. f 0.52, k. f 0.32. C Osinga. a. f0.65, b. fO.SO, c. f0..79, f. f 0.90, g. f 1.40, k. f 0.32. J. Th. Perquin on Zoon. a. f 0.60, b- f 0.65, c. f 0.79, d. f 1.30, e. f0.50, f. f0.89, g. fl.10, h. f 1.70, i. f 1.20, j. f 0.55, k. f0.26. Gebrs. Huy. a. f0.61, b. f0.74. c. f0.78, 'd. f 1.46, f. f 0.80, g. f 1.38, h. f 1.80, i.fl.30, j. f 0.61. k. f 0.28. J. Osinga. a. f 0.55, b. f 0.72. c- f 0.72, d. f 1.50, g. f 1.35, h. f 1.70, j. f 0.55, k. f0.25. N. Anes en Zoon. a.. f 0.49, b. f0 72, c. f 0.75, f. f 0.75, g. f 1,-15, k. fO-24. K. P. Caron. d. f 1.35, h. fl.711/* i- f 1.35. T. de Roodo. b. f 0.76, c. f0.70, f. f0.85, g. f 1.05, k. f 0.28. W. J. Creyghion. g. f 1.15. Alle inschrijvers zijn woonachtig te Leiden. POLITIE. Na cle gehouden veemarkt zijn hedenmid dag achter gebleven tien varkens. Inlich tingen zijn te verkrijgen aan het commis sariaat van politie. Een Aanhouding. De politie te Nieuwveen heeft gisteren den molenaar B. aangehouden, toen deze op het punt stond het verbod van uitvoer van graan uit de stelling Amsterdam te overtreden. Een wagen met koren is in beslag genomen en tegen B. proces-verbaal opgemaakt. Een andere wagen met koreD van B. was reeds de grens gepasseerd en kon niet meer worden aohtevhaald. Nedcrlandscke Schepen. De Maatschappij „Nederland" deelt ons omtrent de stoomschepen „Celebes", „Riouw" en „Nias", liggende te Gravo- aemd, mede, dat volgens telegrafisch be richt, begonnen is met de lossing van de aan. boord dezer schepen raet bestemming naar Holland verladen huiden, rubber en maïs, terwijl ook de koffie gedeeltelijk zal worden gelost. Generaal Snijders te IJmuidcn. Hedenmorgen is Z. Exc. Generaal Snij ders, opperbevelhebber van leger en vloot, por torpedoboot „G 16" te IJmuiden aangekomen ter inspecteering der verde digingswerken. Tegen halfeen vertrok hij por auto naar 's-Gravenhagc. Vliegmachines hoven ons Land. Gisternacht zijn hier drie vliegmachines gepasseerd, kort na elkander. De laatste, om halfeen 's nachts, werkte met zoeklicht. Moordaanslag. De soldaat G. H., van het regiment gre nadiers uit Den Haag, die met verlof te Rotterdam was, bracht gistei avond een be- zok aan zij vroegere meisje, de 23-jarige juffrouw C. M. v. Zwonende in dè Hil- degardisstraat aldaar. Deze wilde echter van een vrijerij met hem niets meer weten. Samen loopende ip de Hildegar lisstraat nabij haar woning, kregen zij r aarover twist, waarbij de grenadier een revolver te voorschijn haalde en op zijn gewezen meisje een schot loste, dat haar in den mond trof. Zij werd in het ziekenhuis aaa. den Bergweg gebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen. Haar toestand levert geen gevaar op. Na het sohot op juffrouw v. Z. richtte de grenadier het wapen op zichzelf. Hij joeg zioh een kogel door den rechterslaap en zakte bewusteloos ineen. In den loop van den naobt is hij in het ziekenhuis aan den Gergweg overleden. boskoop. De „Sts.-C'rt." bevat de gewijzigde sta tuten van de Pomologische Vereeaiging al hier. hillegom. Het zgo. Vcrgiftigingsgcval. De knaap, wiens lijk naar Leiden werd overgebracht, heet Machiel van der Krogt, De rechter-cominissaris te Haarlem, heeft prof. dr. L. van Itallie en diens assistent dr. Lemke-s belast met het onderzoek van de ingewanden en van broodpap, waarvan de knaap heeft genuttigd en aan prof. dr. J. Boeke en dr. J. P. L. Hulst het vast* stellen van de doodsoorzaak opgedragen. In de gemeente loopen twee lezingen over het sterfgeval. Volgens de ouders van het knaapje is ongeveer twee weken geleden een steen op zijn hoofd gevallen. Uit een wondje zou bloed gestroomd hebben, doch dat was spoedig gestelpt en genezen. Vrij dag 1.1. werd de jongen echter ongesteld en in den nacht van Maandag op Dinsdag overleed hij, precies op zijn 13den verjaar dag. Na die verwonding moet hij stiller ge weest zijn. De ouders schrijven de oorzaak toe aan letsel aan het hersenvlies. Het pu bliek denkt aan vergiftiging. Onder alle voorbehoud kan dat vermeld worden. De ouders zijn een weduwnaar en een weduwe, die beiden kinderen uit hun eerste huwelijk hebben. Dit huwelijk is kinderloos en was niet. gelukkig. De man is van beroep tim merman en* drijft met zijn vrouw een café. De man was voor zijn eigen kinderen zoo wel als voor die van zijn vrouw goed. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN Donderdagavond gaf de "muziek van het 4de rcg. infanterie in de tent op de Turfmarkt 'n uitvoering. Tal van militairen en burgers woonden het concert bij. Hedenavond zal ds. Van der Voort van Zijp in het koor van de Ned.-Herv. Kerk een lichtbeelden-avond geven voor de militairen. Deze voorstelling begint om balfacht en is uitsluitend kosteloos toegam kelijk voor militairen KATWIJK-AAN-ZEE. Dezen winter zullen, met het oog op den toestand, door liet comité geen lezingen georganiseerd worden. In de „Gemeentezaal" is het tijdelij Militair Tehuis geopend. lissè. De „Sts.-Ort." bevat de statuten van het Proefstation voor Bloembollencultuur alhier. noord wijk. Gisteren werd het St.-Jeroensgesticht aan do. Wilhelmina&traat, kerkelijk ingeze gend door den Hoogeerw. heer N. J. Bmeulders, Deken van Noordwijk In de mooie kapel werd daarna doer den Z. E. Heer Th. Sarter, pastoor van Noordwijk, een H. Mis opgedragen. NOORD WIJKERHOUT. De veilingen aan Piet-Gijzenbrug wor den thans slechts tweemaal per week go houden. Het ligt in de bedoeling binnen* kort ook kool en spruiten aan de markt tl brengen. Soldaten vonden hier aan het strand een reusachtigen levenden zeehond. OEGSTGEEST. Gisteravond gaf de Chr. zangvereeni- ging „Excelsior", van Warmond, een uit voering voor de militairen in de cantino. Voor een groot aandachtig gehoor werden een tiental nummers uitgevoerd. Katwijk-aan-Zee. Te IJmuiden kwam heden binnen de log« ger „Maria Cornelia", K. W. 20, met 6 las\ pekelharing en vleetsohado. K. W. 171 „Noordzee V" met 11 last. K. W. 35 „Hol' land VII" met 30 kantjes. K. \V. 55 „Nico- laas" met 70 kantjes. K. W. 10 „Petronella Fieman met 70 kantjes. Bomschuit K. W. 38 „Anna" met 3$ last. BEURS. Gisteren zijn to Amsterdam verhandeld: Kon. Petroleum 415/20; Integralen 59%; Consols Russen 70; 44£ pCt. Am sterdam 96y*; 4 pCt. Den Haag 89^; Staatsspoor 97^; Steels 48%; Amalga mated 4S%Eries"20; West. Suiker 165/180; Missouris 8%; 4^ Marine Bonds 34South. Rails 14. Bieden Laten 3% S. S. 1887 82 C. Denver 5% Orion Petroleum 50 Venezuela 48 52 Tittsb. Coal 18 14 Am. Beet. Sugar 18 4 pCt. Ie Hyp. Miss. 80V* 31/2 S. S. 62 85 Rott. Bank 120 Ind. Handelsbank 175 AOADEMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd ia voor heö arts examen, eerste gedeelte, de beer P. A. Voe,

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3