Nederland en de Oorlog. De Europessche Oorlog. N®. 16743 'W Vrijdag 25 September. Eerste Blad. A®. 1914. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. LEIDSCH M&BLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1regels ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere letters naaï plaatsruimte. Kloine advertentiën van 30 woordeD 40 Cont-s contantelk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: tfoor Leiden per 8 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. LEIDEN, 25 SEPTEMBER. i— Morgen hoopt onzo stadgenoot A. Erades den dag to herdenken, waarop hij vóór vijf en twintig jaar bij de firma Tie- leman en Dros in dienst kwam. Ds. A. Roorda, pred. bij de Geref. Kerk alhier, is ernstig ziek. Ook de Haarlemmerstraat gaat met haar tijd mee. Als wij dit zeggen, denken rwij op het oogenblik aan de gisteravond heropende zaak van den heer B. de Ko ning, Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg 2-4. Wie kent de zaak van den heer De Ko ning niet in Leiden en vooral daar buiten 1 Zij was tot dusverre gevestigd in een be scheiden winkel, maar do klanten waren talrijk, dank zij den uitgebreiden voorraad en den billijken prijzen. Voor reclame was verbouwing en uitbreiding dus niet noodig. Maar welk goed zakenmensch heeft ook niet eijn trots, dio dan hierin ligt, do klanten zoo goed mogelijk te kunnen ontvangen. En nu kwam de gelegenheid om door aankoop van een belendend perceel daaraan te kun nen voldoen. En hoe goed dit is geschied bleek gisteravond, toen het nieuwe maga zijn, groot en ruim, ditmaal vol met kost bare bloemstukken, baadde in een zee van elcctrisch licht, terwijl nog een groote lichtbol buiten in bet portiek zijn stralen bundels uitwierp langs Haarlemmerstraat en Donkerstecg, honderden tegenwoordige en toekomstige klanten tot zich trok, die zich voor den nieuwen winkel verdrongen terwijl enkelen naar binnen gingen om de ondernemende firma geluk te wen- echen en het ruime, geheel naar de eischen des tijds ingerichte magazijn met de smaak volle étalages to bewonderen. Achter den ruimen winkel, vol met aller lei goederen, bevindt zich het kantoor, waai énkele intieme vrienden, gisteravond den ouden, zoowel als den jongen heer De Ko ning de hand drukten. Het ook uit architectonisch oogpunt mooi etuk werk werd onder leiding van den heer W. C Mulder uitgevoerd door de heeren Van der Poel, timmerman Lindenhoff, -met- sebi-tr, en Huibers, schilder, terwijl de be kende firma De Vries en Stevens voor de electrische installatie zorgde. Met elkaar hebben zij een werk verricht waarop niet alleen de eigenaar, maar ook Leiden trotsch kan zijn. En het doet weldadig aan in deze gedrukte tijden op zulk een werk van voor uitgang te kunnen wijzen. In den afgeloopen nacht is in een lo gement in de Caeciliastraat de 55-jarige Jan de Jong, sohipper, die daar logeerde, uit het raam op straat gevallen en in le vensgevaarlijken toestand naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. Vanmorgen was zijn bewustzijn nog niet teruggekeerd. De man was aanborstig en heeft vermoe delijk om frissche lucht te kunnen inade men het raam geopend en is daar voor gaan zitten. Bovendien leed hij aan toevallen, zoodat het niet onmogelijk is, dat hij bij een toeval het raam uitgevallen is. In Posthof". Voor allen, die er wenschen te komen, maar vooi militairen op gunstige voorwaar den en hoofdzakelijk dan ook om dezen den avondtijd te bekorten, geeft ,,'t Posthof" tegenwoordig op een avond in de week af en toe iets bijzonders. Reeds trad het echt paar Speenhoff er met succes op en gister avond waren or weer velen in het zaaltje om te luisteren naar en mee te zingen met de soubrette Annie Foort, te genieten van K.K.-muziek en zeer te bewonderen het go- dachten lezen van Kreps-Kalff, dat aan het ongelooflijke grenst en bijgewoond moet worden om van het mooie en verrassende er van doordrongen te worden. LIJST van geheel en gedeeltelijk Werkloozen, die zich aangemeld heb ben bij de Arbeidsbeurs. Wet Steun-Comltó elscht als voorwaarde voor Steun aanmelding bij de Beurs, zoodat. dit Staatje wel eon Juist beeld zal geven van do Werkloosheid. Ook Werkloozen uit do Omstreken zijn hlorondor begrepen. (Olt aantal vrij gering). Grondwerkers Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin 12 78 90 Mannel. vaklieden in andere vakken (voor een groot deel gedeeltelijk werkloos) 205 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 90 Losse werklieden 135 Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal weekloon)160 Vrouwen voor allerlei vakken (veelal Va weekloon) 220 'Jongens voor allerlei ra 40 Voor het Kon. Nat. Steuncomité. Namens de manschappen van het 3de bat. 3de comp. is aan jhr. Van Doorn, te 's-Gra- venhage, voor het Kon. Nat. Steuncomité verzonden de som van 11.33. Voor de Militairen. In het gebouw „Prediker". Gisteravond had weder een gezellige sa menkomst voor militairen in het gebouw der Jongelingsvereeniging in de Janvossensteeg plaats, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. De Ghr. zangvereeniging ,,De Lofstem", dir. do heer M. van Wijk, zong er eenige liederen en een paar jongelui gaven voor drachten ten beste. Leiden, 25 September 1914.- Totaal 940 Dank aan Holland. De „Köln. Ztg.' maakt melding van de de groote dankbaarheid der Akener bevol king over de goede hulp, die de Duitsche gewonden mochten ondervinden van de zij- do van het Roode Kruis te Maastricht. Do „Aachener und Münchner Freuer-Verzï- cherungs GeselJschaft" heeft aan den voor zitter van het Maastrichtsche Roode-Kruis- comité den burgemeester van Maastricht, dr. L. B. J. van Oppen een bedrag van 8000 Mark ter hand gesteld. Ook namens het stadsbestuur van Aken en vele Duitsche particulieren is den Maas- trichtschen burgemeester en de Maas- trichtsche burgerij hartelijk dank betuigd voor de liefderijke wijze, waarop Duitsche vluchtelingen opgenomen zijn. Staat van Oorlog. Bij de Tweede Kanier is een wetsontwerp ingediend, ondertcekend door alle ministers, waarbij de staat van oorlog, bij koninklijk besluit op 10 Augustus 1.1. verklaard, wordt bestendigd. De memorie van toelichting zegt alleen, dat „de omstandigheden nopen dien staat to doen voortduren'' en verwijst overi gens naar de wet van 23 Mei 1899 tot uit voering van artikel 187 der grondwet, waar bij wordt voor ges clue ven, dat onverwijld een voorstel aan de Staben.Generaal moet worden gedaan om zulk een voortduren bij de wet te bepalen. Staatsbegrooting. Het voornemen bestaat in de wegens de tijdsomstandigheden te wijzigen ontworpen der Staatsbegrooting voor 1915 o.a. te doen vervallen alls nieuwvoorgestelde traktements- verhoogingen en rangsverhoogingen. Van af voering der periodieke weddeverhoogingen der ambtenaren is uiteraard geen sprake Ook meldt men nog, dat ook dc Kamer fracties der recht-scho partijen, evenals de linksoho fracties, in verband met de huidige tijdsomstandigheden, een politiek debat bij do begrooting niet gewcuscht achten. Een definitieve beslissing is echter nog niet ge nomen, daar men de nota's van wijzigingen wil afwachten. Werkverschaffing. De Nederlandsche Bond voor Werkver schaffing, gevestigd Buitenhof 42, 's-Gra- venhage, heeft weder een rondschrijven verspreid, waarin het doel van den Bond wordt uiteengezet. Er wordt gewezen op een punt, dat bij werkverschaffing meerdere malen tot con flicten aanleiding heeft gegeven, de quaes- tie van het uit te betalen loon. ,,De nei ging is groot om bij werkverschaffing in het algemeen een lager loon uit te keeren, dan in normale tijden voor hetzelfde werk betaald wordt. Dit vindt ten deele zijn oorzaak-in dé overweging, dat velen niet berekend zijn voor het werk, waarmede zij beziggehouden worden en daarom ook geen aanspraak hebben op het loon van den volslagen arbeider. Deze overweging vervalt echter, wanneer overeenkomstig ons advies, bij iedere werkverschaffing slechts de daarvoor bekwame personen te werk gesteld worden. Als tweede overwe ging om een lager loon dan het normale te geven mag genoemd worden, dat men zoodoende langer met een bepaalJe hoeveelheid geld steun kan verleenen. Daartegenover staat echter, dat het ge ven van minder loon op de werkverschaf fing het karakter van bedeeling drukt; het houdt de goede elementen, die men juist bereiken wil, buiten de werkver schaffing en het maakt deze dubbel im populair in arbeiderskringen, daar het in do oogen der arbeiders er toe meewerkt de loonen te drukken. Door het uitkeeren van hot volle uur loon moet de werkelooze het gevoel heb ben, dat hij geen ijdel werk verricht. Wij zijn daarom van meening, dat het steeds aanbeveling verdient bij productieve werk verschaffing als waarover het hier gaat, zooveel mogelijk het gewone uurloon te betalen. Daarnaast kan men echter heb aantal uren, dat per dag gewerkt wordt, kleiner doen zijn dan in norm. omstandighe den het geval is "bijv. door de werkloozen in ploegen te laten werken. Daaraan zijn dan de volgende voordeelen verbonden. In de eerste plaats duurt de beschikbare geldsom zoodoende toch langerin de tweede plaats kan men meerdere werk loozen door werkverschaffing helpen; in de derde plaats blijft het totale dagloon beneden het normale, waardoor een prik kel blijft bestaan ander werk te zoeken in de vierde plaats houdt de werklooze tijd over om naar ander, voor hem meer voordeelig werk om te zien. „Juist de enkele conflicten, die zich al reeds voorgedaan hebben, geven aanlei ding ten sterkste aan te dringen om bij werkverschaffing aan valide en voor het werk in quaestie bekwame arbeiders niet gedurende eeD groot aantal uren per lag to laten werken tegen een totaal-loon, dat belangrijk lager is dan het gebruikelijke. „Vooral wanneer de werkverschaffing eenigermate als werkverschuiving bestem peld moet worden en dat zal bij de tegenwoordige crisis niet heelemaal te vermijden zijn zou zoodanig drukken van het standaardloon veel kans hebben ook in de toekomst na te werken en het is alleszins begrijpelijk, dat de vakorgani saties tegen zoodanige werking van de werkverschaffing stelling nemen. De thans heerschende crisis zal misschien voor de naaste toekomst daling der arbeidsloonen ten gevolge hebben; het kan nimmer de bedoeling van werkverschaffing zijn een zoodanige daling in de hand te werken". Voor het geval steuncomité's of instel lingen voor werkverschaffing nadere inlich tingen mochten wenschen,'is het bureau van advies daartoe gaarne bereid. Het bureau wordt gevormd door de hee ren F. B. Löhnis, te Scheveuingen, voor zitter; J. Gerritsz, te Haarlem; J. S. F. van Hoogstraten, bij Arnhem; mr, dr. D. Mudig Jr., to Santpoort; jhr. mr.^J. A. de Jonge, te Scheveningendr. P. A. Klap te Amsterdamprof. mr. E. M. Meyers, te Leiden; mr. F. vaik der Tuuk, te Gro ningen; Th. van Welderen baron Rengers, te Oenkerk (Fr.); H. de Wilde, te 's-Gra- venhageR. van Zinderen Bakker, te Naarden; V. R. Y. Croesen, te 's-Graven- hage, waarnemend secretaris. Maïs. Men moldt, dat de regeeriug ook heeft gezorgd voor den aanvoer van maïs, dat op dezelfde wijze als lijnkoeken verkrijgbaar zal worden gesteld. Conditfonccle Contrabande. Onder verwijzing naar de mededeeling, voorkomende in het bijvoegsel tot de buiten gewone „Nederlandsche Staatscourant" van 8 Augustus, brengt de minister van buiten- landsche zaken ter kennis van belanghebben den, dat de Brifcsche regeering aan de lijst der artikelen, die als conditioneele contra bande door haar worden beschouwd, de vol gende artikelen heeft toegevoegd.: koper; on bewerkt lood aan blokken of zalmen, platen of pijpen; glycerine, oluoomijzer; hruinijz&r- erts; magneetijzerertsrubber; ongelooide leen onbereide huiden en vellen, bewerkt leder niet inbegrepen. Stoomschepen aangehouden. De stoomschepen „Slotcrdijk", ,,Som- mel§dijk" en „Rotterdam", alle van de Holland-Amerikaiijn en op weg van Ame rika naar Rotterdam, zijn opgebracht naar Plymouth. Jachtakten. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden te zijner tijd de teruggave zal worden overwogen-" van de recognitie van die jachtakten, waar van geen of slechte weinig gebruik is ge maakt kunnen worden, doch uitsluitend aan die personen, die hun akte vóór 1 October a.s. bij den burgemeester hunner woonplaats hebben ingeleverd. De betaalde zegelgelden zullen echter niet kunnen worden weergegeven. Gereddeu van dc Biitsclie Kruisers. Naar de „N. li. Ct." verneemt, zijn de beginselen van volkenrecht, volgens v. tike de geredde Britsche zeelieden voor inter- neering niet in aanmerking komen, niet in bepaaldo artikelen van internationale ver dragen met zooveel woorden uitgedrukt, maar zijn die beginselen tot uiting gekomen bij de behandeling van de verschillende con venties van do Vredesconferentie van 1907. Men heeft hier t-o doen met eer» toepassing van de beginselen van heb Boo- de Kruis op den zeeoorlog. Alleen indien het zeegevecht geleverd was in onze ter ritoriale wateren waar niet gevochten mag worden, zouden wij tot intenieering van de bij dat gevecht geredden moeten overgaan. Art. 15 van de conventie betreffende de toepassing van de beginselen van de con ventie van Genève op den zeeoorlog, het welk behoudens het geval, dat de neu trale mogendheid met de oorlogvoerenden een afwijkende regeling moclit getroffen hebben de interneoring gebiedt van in neutrale havens met toestemming van de plaatselijke overheid ontscheepte schipbreu kelingen, gewonde of zieke zeelieden van oorlogvoer ebde partijen, heeft alleen be trekking op dio zeelieden, die door schepen ven de oorlogvoerende mogendheden zelf worden aangevoerd, maar niet op zeelie den die, gelijk hier het geval is geweest, dooar neutrale handelsschepen worden aan wal gebracht. Waren zij opgepikt door een neutraal oorlogsschip, dun zou, overeen komstig art. 13 der conventie, zooveel mo gelijk zorg. moeten worden gedragen, dat zij niet opnieuw aan de krijgsverrichtingen konden deelnemen. Van ile Liuiburgselie grens. Men meldt uit Maastricht van den 2Ssten September aan do „N. R. Ct.": Heden zijn de elf verwonde patiënten van het Augustijnengebouw overgebracht naar het gesticht Calvarienberg. Tot deze behoor de ook de Duitscher Brillman, die sedert een dor eerste dagen van den oorlog in het Roode Kruishospitaal te Maastricht wordt verpleegd. Hij was het, die een paar uren vóórdat hij zelf gewond werd, den twaalf jarigen Roger Bastin uit Berneau, die door een geweerschot in de kuit getroffen werd, een voorloopig verband had aangelegd en geholpen hem in de Roode Kruis-auto te leggen, die hem naar Maastricht vervoerde. De haat van den kleinen Roger tegen de Duitschers was groot. Maar toen hij op zeke ren dag Brülmann herkende, wilde hij voortdurend bij hem zijn, niettegenstaande beiden niet met elkaar praten konden. Brillman kende geen Fransch, Roger geen Duitsch. Toen nu Brillmann vanmiddag op de bran card weggevoerd zou worden, was het af scheid van die beiden zoo aandoenlijk, dat allen die er bij tegonwoordig waren, de tranen in de oogen kregen. Brillmann zeide hem, wanneer de oorlog voorbij was, hem mee naar Aken te willen nemen en voor hem te zorgen. En daar Roger hem niet verstond, vroeg hij dit in het Fransch aan den knaap te willen meedeelen. We hooren, dat Roger, die zonder familie is, hier tijde lijk naar het Weeshuis zal gaan. Uniformen. In het „Yad." lezen wij: Een onzer legers verzoekt ons, er op te wij zen, welk een ongezonde en bedenkelijke toestand ontstaan kan, wanneer het Leger bestuur niet zorgt voor spoedige vérstrek- king aan alle soldaten van de grijsgroen© uniform en ook niet bepaalt, dat ook alle officieren zich daarin moeten kleeden Voor eerst maakt een troep een allerzonderling- Bfeen indruk, wanneer bijv. de helft in do oude donkere en de andere helft in de grijs groene uniform 'gestoken is, daarbij een aan tal soldaten met oude petten, nieuwe jassen én oude broeken, grijs ©n donkerblauw in do Vreemdste mengeling en afwisseling door een. Daarbij schako's zonder regimentsnum mer, of zonder versiering, pompon enz. Ver der, en last not least, zou zulk een troep, in geval van oorlog, door de daarig, voor komende donkere manschappen evengoed zichtbaar zijn als wanneer allen nog donker waren gekleed. De grijze uniform treft dan geen doel, terwijl de donker gekleide sol daten de kans zouden loopen, door do vijan delijke infanterie er alle uitgepikt te worden. Het legerbestuur, dat voor vele dingen zoo goed zorgde, zal toch, hopen.wij, wel middelen vinden om de grijze uniform aan allen te verstrekken, cn zoo te zorgen, dat deze haar doel niet mist! Wiiitcreursusscu voor Militairen. Naar de ,.N. Ct." meldt, hebben, op instigatie van den raiuisfcer van binnenland- sche zaken, de legerautoriteiten, bij rond schrijven aan officieren en kader het ver zoek gericht om medewerking te verleenen voor de gedurende de win kirmaande.n te oiganiseeren cursussen voor militairen. Ook manschappen van eenige ontwikkeling zullen op deze cursussen als leiders kunnen op treden. Een gelijk verzoek is gericht tot verschil lende onderwijsinstellingen, om hun leer krachten ,voor deze cursussen beschikbaar tc stellen. Van zijn post teruggekeerd. Het ,,Dev. Dbld.meldt, dat de heer L. C. Westenenk, die benoem;! was tot in specteur-generaal in Anatolié (Klein-Azië), hier te lande is teruggekeerd. Ook zijn Noorsche collega, do heer Hoff, zou do te rugreis aanvaarden aangezien do Otto- maansche regeering van den oorlog gebruik maakt', om d9 voorgenomen hervormingen geheel achterwege te laten. Het voornaamste nieuws is de bezetting door do Fransch en van Péronne, het meest westelijke steunpunt der keten van Duitsche legers. Zoover zijn de Fransch'en dus Woejr gevorderd. .Wanneer in deze richting het Franscho sucoes blijft voortgaan, dan zal 't voor de Duitschers zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk worden, om noordelijker te trekken en de linie aan do Sam kso te bereiken. Al het werk, dat thans bij die rivier wordt verricht, zal dus vergeefs zijn geschied. Voor. al op hun linkervleugel werken de bondge- nooten. Met minder kracht wordt opgetreden tegen de sterk verschanste Duitschers tun- schon Oiso en Aisne. Do wijzigingen in da^ geheelo gebied zijn slechts weinig1-?, maar toch in hot voordeel der Franschien. Op den rechtervleugel is alles bij het oude. Het Duitsche officieel© bericht is zeer vaag. Het spreekt alleen van gebeurtenissen van geen groote beteekenis en van enkele op zich zelf staande gevechten, die gunstig waren voor de Duitsche wapenen. Den Duitschers wordt ook voorgehouden, dat een krachtige aanval gedaan wordt op do forten van Verdun en Toul en de daar- tussohen gelegen sper for ten. Toch schijnt hét den Fransehen goed té gaan. De ,,Times"-correspondent te Bordeaux zegt, dat er aelfs sprake van is om de regeering weer naar Parijs over te brengen. In België zijn de Duitschers minder ge. lnkkig, dan zo verwachtten. Ze zouden Bel- gië nieuwe voorstellen hebben gedaan, waar door de troepen in staat zouden woTden ge steld alle naar Frankrijk te gaan. Met ver.# ontwaardiging heeft België dit voorstel af- gewezen. Te Sas van Gent uit do omgeving van Gent aangekomen Belgen deel en mede, dat' Fransche troepen in Gent zijn gearriveerd^ Zij moeten over zoo uit Havre zijn gekomen. In verband hiermede zijn in do dorpen oni Gent de bewoners aangezegd, zich gereed te honden voor inkwartiering van Fransche sol daten. In hot oosten gaat het den bondgenooien ook niet slecht. Przemysl is geheel door de Russen ingesloten en reeds rukken deze op Krakau aan. Do „Daily News" verneemt uit Rome, dat Serviërs eu Montenegrijnen zich meester heb ben gemaakt van de Bosnische hoofdstad Serajewo. Bulgarije schijnt voor do entente iets vrienx delijker te worden. Het zou zelfs Russische vrijwilligers uit het buitenland toestemming hqbben gegeven om door Bulgarije naar hun land te gaan. Italië is bij gebrek aan belangrijk oorlogs. nieuws een staat, die weer meer do aan dacht trekt. Volgens een telegram aan de Purijsche Matin" loopt te Rome het gerucht, dat de terugroeping van Flotow, gezant van Duifcscbland te Rome, op handen is. Een Reuter.telegram uit Rome aan do Engelsche bladen meldt, dat Zondag ter ge legenheid van e©n optocht ter herinnering aan do bevrijding van Rome, een geestdrif tige betooging is gehouden voor de Britsche ambassade, waar op verlangen der menigt de Engelsche vlag üit een der vensters werd gestoken. Aan do Porta Appia had de eigenlijke be, tooging plaats ter herdenking van het his torisch feit, waaraan tal van autoritei ben deelnamen en waarbij prins Oolonna, dé burgemeester van Rome, een toespraak hield. Luide werd liij toegejuicht, toen hij zeide, dat als Italië ter verdediging van zijn rechten een beroep deed op zijn zonen, allen' eensgezind zich zouden toonen. Op dat oogenblik zou Italië een ziel hebben een sterke en besliste ziel. De menigte trok vervolgens naar het mi nisterie van oorlog, en werd toen door de politie, die blijkbaar nog meer betoogingen, verwachtte, verspreid. 's Avonds werd voor het Belgische consu laat gemanifesteerd. liet belang van Péronne. Over de beteekenis van het nemen van Péronne schrijft het „.Vaderland": Het belangrijke nieuws van het front in Frankrijk is het bezetten van Peronne door de Franschen, en wel om dezo rede, dat daaruit met groote waarschijnlijkheid het gelukken volgt van de omtrekkende bewo ging tegen den rechtervleugel der Duit schers, waarmede de bondgenooten sinds een week bezig zijn. De wijzo waarop deze beweging is uitge voerd, doet denken aan een schaakspel. Van Oompicgne uit, ten Noorden van welke plaats de Aisne in de Oise valt, werd met- bedachtzaamheid het eene stuk na het an dere vooruitgeschoven. Van Compiegne uit bezetten de geallieerden eerst den hoek waarin de beide rivieren eikaar ontmoeten. Toem men aan die zijde (dus naar het Oos ten) gedekt was, ging men westelijk van de Oise aan het work. Het doel was hier de stad Noyon, waar het hoofdkwartier van Von Klück gevestigd is. Eerst werden uit Compiegne troepen vooruitgeschoven naar Riibéoourt, 12 K. M. Noordelijker aan de Oise

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1