De Oorlog. do Raadsleden een noodbroodje thuis te sturen. L.L Vrijdag had hij da-armede reeds dc wethouders verrast. Dank zij den wenken voor de verhouding en de menging der bestanddeelen, tarwe en rijst, door dr. Filippo gegeven en de on der zijn leiding voorafgegane welgeslaagde bakproeven, moet het noodbrood niet al leen goed voedend, maar ook zeer smake lijk zijn. De smaak verschilt niet veel van dien van gewoon tarwebrood, doch is iets zoeter en het brood laat zich ook zachter kauwen dan het alleen uit tarwe gebakkene. Fricsclic PaclithocFcn. In Friesland houden huurboeren vergade ringen, om afslag van pacht te krijgen over het tijdvak 12 Mei—12 Nov. j.l. Door den oorlog is de prijs van het vee zeer gedaald, die van het veevoeder sterk gerezen, tot 6cliade van de veehouders. Zij achten dit, evenals hoogwaterstand, een reden tot vermindering van de pacht som. Dc „Atlas". "Wij vernemen, dat de lading zout uit het te Brest opgebrachte Nederlandsche stoom schip „Atlas", van de Kon. Nederl. Stoom bootmaatschappij, is gelost. De stukgoede ren zijn nog aan boord. Over een paar dagen zal de „Atlas" naar Amsterdam vertrekken. Dc Uitvoer van Paarden. Omtrent de te Zevenaar enkele weken geleden, zooals ik u reeds meldde, in beslag genomen negentien paarden, waarvan er met machtiging van onze regeering veertien de grens over mochten, is de eindbeslissing voor de andere vijf gevallen. Ze mogen het land niet uit, zijn ter beschikking gesteld van den eigenaar, welke ze in ons land in het weiland heeft gejaagd. De leeftijds grens van een paard-veulen is door de re geering vastgesteld op een jaar. Belgische Vluchtelingen. Gistermiddag zou een extra-trein met 250 Belgische vluchtelingen van Vlissingen naar Assen Utrecht passecren. Toen de trein hier stilhield, waren er slechts een 50-tal vluchtelingen in. De anderen waren in Vlissingen achtergebleven, da-ar men de menschen bang had gemaakt, dat ze naar een eiland zouden worden getransporteerd. Militairen begeleidden den trein. Aan de vluchtelingen werden stukken chocolade uitgereikt. Een Ontmoeting aan de Grens. Een Gentsch burger, die uit Nederland kwam, vertelt het volgende in het „Han delsblad van Antwerpen" Zijn eerste woord was: „In Nederland worden de Belgen gelijk broers ontvangen". En hij vertelde allerlei voorvalletjes, om dat tc bewijzen, 't Laatste sprak hij van de grensstreek, boven. Vlaanderen. Ten noorden van Terneuzen is een groot, overdekt kamp opgericht, waar 2500 Belgi sche vluchtelingen kosteloos van alles voor zien worden. Dat is meer dan sympathie in woorden: dat zijn daden van edele naas tenliefde. De Belg zal het niet vergeten. Woensdag had in do grensgemeente K... een eigenaardig voort al plaats. Een Belgische patrouille was zoo dicht de Nederlandsche grens genaderd, dat zij zich eensklaps tegenover een Nederlandsche pa trouille bevond. Beide officieren keken ver rast opzij hielden hun mannen staan en gingen elkander tegemoet bij een grens paal, waar 'n warme handdruk, na den èeregroct, de wederkeerige sympathie tot vriendschap bezegelde. Ook de mannen kwamen dan elkander nader, met verlof van de officieren natuur lijk, en verbroederde weldra, al waren er slechts vier Vlamingen naast een aantal Walen in de Belgische patrouille. Tamelijk veel volk kwam die verbroede ring aanschouwen en een rijk man uit de streek zette de kroon op dat militair broe derfeest. Hij deed tafels aanrechten, met het ecne uiteinde op Belgisch, het andere op Nederlandsch grondgebied. Elk bleef op zijn eigen grond en toch zaten allen samen bij spijs en fijnen drank, die hun overvloe dig werden voorgediend. 't Volk had er een vreudig hart van bij 't zicht alleen. Als vreemden hadden do soldaten elkan der ontmoet, als warme vrienden scheid den zij. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEQERLANO. ..Oranje" (thuisreis) vertrok 11 Sept, van Port- Baid..Prins der Nederlanden" (uitreis) arriv. 13 Sept. to Gravesend; „Kanpean" (uitreis) pas seerde 11 Sept. Gibraltar; Bavrean" van Glasgow naar Amsterdam, i.\« 14 Sept. Dungeness gepas seerd; „Grotius" (uitreis) arnv. 13 Sept. te Port- Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD „Tnmbora" arriveerde 12 Sept. van Java tc Rotterdam..Insulinde" vertrok 12 8ept. van Batavia naar Rotterdam; „Jacatra" (uitreis) ar riv. 11 Sept. te Padang; „Kawi" arriv. 14 Sept. ran Batavia te Rotterdam; „Ophir" (uitreis) pas seerde 11 Sept. Gibraltar, „Rindjani" arri\. 10 pt. van P.otterdam te Batavia. KOM. WËST-INO. MAILDIENST. „Oranje Nassau" (uitreis) passeerde 14 Sept. Oucssant. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Nieuw Amsterdam" van Rotterdam naar New- Toilc, werd 14 Sept. West van Scilly gesignaleerd; ..Wcsterdijk" arriv. 12 Sept. van Rotterdam tc Baltimore. KON. HOLL. LLOYD. „Prisia" («huisreis) vertrok 12 Sept. van Monte video: Maasland" arriv. 11 Sept. van Buenos- Ayrcs te Gravesend; „Tubantia" (uitreis) vertrok 13 Sept. van Rio Janeiro; „Zeelandia" (uitreis) vertrok 13 Sept. vau Vigo. BUITENLAXDSCJIE BERICHTEN. Bladen te Rome vernemen, via Athene, uit Konstantinopel, dat Enver pasja een lievigen twist heeft, gehad met den Turk- dchen kroonprins. Enver pasja had twee maal op den kroonprins geschoten en dien aan den arm gekwetst. Zelf zou de prins Knver pa-sja in het been hebben gewond. Volgens een ander gerucht zou Enver pas ja dood zijn. In het Lagerhuis kondigde minister-pre sident Asquitb aan, dat de regeering met de behandeling van de Home Rule-wet en de wet op de scheiding van kerk en staat, door zou gaan", maar dat zij een wetsvoorstel zou indienen, waardoor het in werking treden van tezen maatregel voor een tijd van 12 maanden of langer, indien de oorlog dan nog niet geëindigd was, zou worden opgeschorst. De stilte na den stormAlle berichten spreken van een voortgezette vervolging der Duitschers, maar veel nadere bijzonderheden geven ze ons dit oogenblik niet. Juist voldoende om te zien, dat de mededelingen van den opmarsch der bondgenooten juist zijn. Op den Franschen linkervleugel hebben dc Duitschers weer een verdedigingslinie, die ze tusschon Compiègne en Soissons, ten noor den van de Aisne, hadden gereed gemaakt, moeten verlaten. De troepen uit. Amiens zijn naar Peronno en St. Quentin. In liet. centrum moesten de Duitschers zich teiugtrckken uit «een versterkte j>ositio achter Reims. Moet hieruit worden opge maakt, dat de Franschen reeds voorbij Reims zijn en de Duitschers zich in die plaats ter verdediging heb ten opgesteld. Dat zou wel :e?n vreemd verschijnsel zijn, want het Duit sche veldleger zou zeer in getalsterkte ver minderen, wanneer deze tak tick voor alle door de Franschen vrijwillig ver laten en door de Duitschers bezette stellingen gevolgd werd. Het opsluiten in versterkte plaatsen werd in 1870 voor Frankrijk een geweldig nadeel en dit is door de Franschen tot nu too zooveel mogelijk vermeden. Do Duitschors zullen er nu toch zeker niet intern beginnen Bovendien zullen de Franschen, vóór ze hun stellingen verlieten ze toch wel gedeeltelijk lichten vernield en in dat geval kan toch oen geregeld beleg niet wor den weerstaan. Ook in het Argonnewoud moesten de Duit schers terug t-ot voorbij het bosc-h van Triaucourt. Het Lger van den kroonprins werd in di? buurt ook teruggeslageu en het hcoidkwart.ier moest, van Sainte Menehould naar Mont. Faucon worden overgebracht. liet vermoeden ligt dus voor de hand, dat aan de westzijde hot belegeren van Verdun met meer met veel kracht zal geschieden. En op den uitersten rechtervleugel is het Fransche succes ook niet achterwege gebleven. Hot Fransche gebied aan dezen kant der Vogezen zou geheel vrij zijn van Duitschers. En de Franschen zijn, naar onze telegrammen gisteren reeds meldden, alweer bij AJtkirck en Thann. Het is begrijpelijk, dat het gebeurde in Frankrijk diein-n indruk heeft gemaakt. Mau rice Barrès schrijft, dat generaal J off re het woord gevonden heeft-, waarop Frankrijk 44 jaar gewacht heeft. De Duitschers in Frankrijk zouden zeer ontmoedigd zijn. Al hun uitlatingen wijzen ex op. En het gevolg zou reeds zijn, dat de Duitschers zich zeer te buiten doen aan den inhoud dei* Fransche wijnkelders. Overal vÏDdt men licel of half leeggcdrongén wijn en absint !i-flcssch en. Dat het onttrekken van troepen aan Frank rijk voor do Duitschers nadeeiig is geweest, is duidelijk. In Pctiogradc weet men rneo tc deelen, dat zelfs 300,000 man naar Oost- Piuiseu zijn overgebracht. Het leger is dus steak gedund, nu ook de duizenden gevan genen, gewonden en gesneuvelden er weer afgaan. Er wordt nu ook nog ruchtbaar gemaakt, dat do Duitsche kroonprins het bevel over hot vijfde legerkorps, bij Verdun, zal neer leggen en naar Oost-Pruisen zal gaan. Dat klinkt wel vreeand. In het westen kan men geen generaals missen en in het oosten geeft generaal Yon Hindenburg blijk, dat hij het tot nu toe alleen wel af kan. De Duitsche generale staf schijnt de be volking niet te willen verontrusten. Men mag natuurlijk niet veronderstellen, dat on juiste medelied in gen worden verstrekt, wan neer dit niet do reden is. Zoo word Zondag officieel meegedeeld, dat op het westelijk corlogst-ooneel de operaties tot een nieuwen slag hadden gteleid, die gunstig voor do Duitschers stond. De berichten, die de vijand met alle middelen verspreidde en die ongun stig voor de Duitschers luidden, waren on juist. Men weet nu, wat daarvan waar is. Do Russische overwinning blijkt een bij'- zondero te zijn geweest. Niet minder dan 120,000 man zouden Duitschers en Oosten- ijkers volgens do „Daily Mail" hebben ver- lcien. Een ander succesje is nog voor de Russen, dat in de Boekowina een Hongaarsch regi ment werd vervolgd, welke troepenmacht over de Roemeensche grens vluchtte en daar ont wapend werd. De nederlaag der Russen in Oost-Pruisen wc-rdt door de Duit-scherxs in elk bericht grooter voorgesteld. Zoo is het aantel ge vangenen reeds geklommen tot 30,000. Tegeu- ovcr die cijfers staan we vrij sceptisch. Daarin sterken ons do thans gegeven cijfers der ge zamenlijke gevangenen in Duitschland. De grootste slag bij do Masurische meren zou hun 90,000 gevangenen hebben gegeven en bij eiken anderen slag, daarvoor en daarna weid gemeld van tien- of twintig- of vele duizenden gevangenen. En volgeDS de totaal cijfers zijn er nu iets meer dan 90,000 man. iWaar zijn al die anderen gebleven? België is op 't oogenblik het tooneel van kleine gevechten met uhlanen, die evenwel wei lig te beteekenen hebben. Generaal French over den grooten Slag. Het Persbureau deelt mede het rapport uit het hoofdkwartier van generaal French, beschrijvende do operaties van het Engel- sche leger en den uitersten linkervleugel van het FraDsche van 4 tot 10 September, een beschrijving dus van den grooten slag tot en met Donderdag j.l. Het werd Vrijdag 4 September duidelijk, dat generaal Kluck de richting had gewij zigd van zijn legermacht, die na den slag bij Hons een actief deel had genomen in de reusachtige draaiende beweging, ten doel hebbende de geallieerden op te sluiten in een kring en een ramp te weeg te brengen als die van Sedan. Kluck, naar het zuid-westen marched- rende, liet een sterke achterhoede achter aan de Ourcq met het doel het zesde Fran sche legercorps tegen te houden. Blijkbaar met de Engelsche troepen geen rekening meer houdend, stelde de vijand al zijn krachten tegenover het Fransche hoofdle ger, trachtte het af te snijden en te om singelen. Zaterdag gingen de Duitschers voort de zelfde beweging uit te voeren. Zij trokken de Maine over in zuidelijke richting, vielen het Fransche vijfde leger aan, dat zich te rugtrok naar de Seine. Groote contingenten der vijandelijk© macht trokken Zondags door Coulommiers voorbij den Engelschen rechtervleugel. Meer naar het oosten deed het Fransche vijfde leger nachtelijke bajonetaanvallen, drie dorpen hernemend. Maandag was de opmarsch op den Fran schen linkervleugel algemeen. Na het ont vangen van versterkingen dreven wij, sa menwerkend met het vijfde Fransche leger den vijand in noordelijk© richting, terwijl het zesde leger naar het oosten opmar cheerde tegen de achterhoede der Duit schers, die zich langs de Ourcq bevond. Waarschijnlijk verzwakt door het afstaan van troepen voor het oostelijk oorlogster- rein en begrijpende dat het zesde Fransche leger en onze strijdmacht hun achterhoede en rechtervleugel bedreigden, begonnen de Duitsöhers zich terug te trekken in Noord oostelijke richting. Dinsdag werden de Duitschers op de f Marne teruggedrongen. De Franschen aan onzen rechtervleugel namen de dorpen met do bajonet, den vijand ernstige verliezen toebrengend. Het gevecht aan de Ourcq werd buiten gewoon bloedig. De Duitschers hadden er een groote hoeveelheid artillerie opgesteld en lieten alleen een geringe afdeeling in fanterie in 't zicht. Het vijfde Fransche le gercorps hernam" Montmirail na een woe dend gevecht. Woensdag zette het zesde legercorps het gevecht aan de Ourcq voort. Wij overwon nen den tegenstand, geboden aan de Petit Morin, trokken de Marne over, vervolgden de Duitschers, die zich overhaast terugtrok ken naar he.t noorden. Donderdag vervolgde het- zesde leger corps zijn aandrang op den vijand het vijf de leger bereikt-e Chateau Thierry en D'or- mans aan de Marne. Na een worsteling zonder ophouden maakte ons leger 1500 gevangenen, nam 14 kanonnen, 6 mitrailleuses, 50 munitie wagens. De vijand had een aanzienlijk ge tal dooden en gewonden. In een hollen weg sloten onze troepen vaardig 400. Duitschers van de troep af, die zich overgaven. Een opmerkelijk feit- in deze gevechten was het schitterend succes der Engelsche amateurs, die een compliment ontvingen van generaal Joffre voor de juistheid en de regelmatigheid van hun inlichtingendienst. \olgens ons geworden inlichtingen heeft het aan de Duitschers gegeven bevel tot den terugtocht toen zij reeds zoo dicht bij Parijs waren, bittere teleurstelling in hun gelederen teweeg gebracht. Op gesneu velden gevonden brieven lieten geen twijfel of de Duitschers meenden reeds Parijs te zullen binnenrukken. - Onze troepen maakten talrijke krijgsge vangenen. Vele Duitsche achterblijvers hadden zich in de dichte bosschen ten Noor den van de Marne verscholen. De vijand richtte in dorpen en kasteelen groote vernielingen aan. De aankomst van versterkingen heeft den ijver onzer troepen aangewakkerd, die branden om den opmarsch voort te zetten. Op het Slagveld. De „Daily News" publiceert een brief uit Lagny, gedateerd van den llden. Daar was uit de richting O. N. O. kanonvuur ge hoord. Dit scheen te komen uit de buurt van Torcy. Daar-werd klaarblijkelijk een slag geleverd, vooral langs de Ouroq-Iinie. Hier waren de sporen op te merken van de ge vechten, die daar deze week hebben gewoed. Zoo b.v. de loopgraven, door beide oorlog voerenden in der ha-ast opgeworpen. Ten noorden van de Duitsche linies leeggehaalde hooibergen, afgerukte takken en stain- men van omgekapte boomen dwars over' de wegen om die te versperrenmidden in het veld losse takken, blijkbaar aangevoerd om voor het maken van versperringen te die nen, maar neergeworpen op het oogenblik van een plotselmgen aanval. Hooibergen en boomstammen rookten nog en waren zwart geblakerd. Enkele boeren waren daar met karren bezig aan het verzamelen en begra ven van de Jijken van menschen en het ge deeltelijk verbranden van paard enl ijken, vóór die in groote kuilen werden geworpen. Overal lagen kapotte tuigen en ander der gelijk materieel op hoopen, om te kunnen worden weggebracht. Oude boerenvrouwen met het hoofd in de karakteristieke gekleur de doeken zaten in de karren of hielpen bij het griezelige werk. Het regent nu, en dat ia lastig voor de FraDsche soldaten in den slag, maar nog veel ongunstiger voor de Duit schers die zich in 's vijands land bevinden en over minder middelen van dekking en schui- ling beschikken, en die nu ook meer moeite zullen hebben met het opvoeren der voorra den van hun basis naar het front. Reeds zijn er koortsen uitgebroken. Het vuren werd in de richting van Torcy naar het noordoosten 's middags heviger. Het was duidelijk dat daar een zwaar ge vecht werd geleverdhet was onmogelijk nog nader te komen. Wij bevonden ons reeda tusschen de Fransche gevechtslinie en de opkomende Fransche reserves, die het ach terliggende land bezet hc-bben en voor de aanvulling van munitie en levensmiddelen zorgden. Thans weten wij, dat gevochten werd aan een zijriviertje van de Clignon, bij Torcy en op een terrein van eenige vier kante mijlen verderop. De Franschen hebben 6000 man gevangen genomen en 50 of meer kanonnen buitgemaakt. De Duitschers zijn in de Marne-vallei Vrijdag royaal gesla- g Over vele kilometers is de streek ver laten; er ligt een neerdrukkende stilte over het land. Een verterende vlam is over dit liefelijke land gegaan en heeft het gezengd en geblakerd. De trage wateren van de Marne zijn niet langer, blauw, maar goor- troobel. Het water stinkt van.de vele hon derden gezwollen paardencadavers en van de menschenlijken die er in liggen. Dc stemming tc Brussel. Een lezer van het „Hbld." die ook in de laatste dagen Brussel bezocht heeft, geeft zijn indruk weer van do houding der Brusselsche bevolking. Hij schrijft: „Zoowel te Brussel als overal waar wij kwamen, vonden wij de stemming der Bel gische bevolking in de hoogste mate ernstig en gedrukt en geheel in overeenstemming met- do ramp, welke het land getroffen heeft. „Voor wie Brussel kent in gewone tij den, geleek de stad uitgestorven en dood. Er was geen sprake van eenige opleving. De meeste winkels gesloten, de straten leeg en saai, de café's en restaurants ontvolkt en in de betere buitenwijken bijna alle hui zen gesloten en verlaten.- „Gelooft u me, overal was de stemming even gedrukt en de weinige menschen die wij in de café's aantroffen, onderhielden zich fluisterend met elkaar. „En dat er van een vroolijke picnic op do ruines van Leuven geen sprake was, be hoef ik u toch heusch niet te verzekeren. „Dat er nieuwsgierigen uit omliggende plaatsen waren heengetrokken, om de ver woesting van hun prachtige academiestad in oogenschouw te nemen, is toch niet te verwonderen en kan men zich toch zeer goed begrijpen. ,De uitdrukking van ontzetting en wan hoop op de gezichten en do vele betraande oogen, welke wij hier, zoowel als bij de puinhoopen van het t-otaal verwoeste Di- nant aantroffen, deed me beseffen, wat er in het hart van de arme Belgen bij het aanschouwen van dat alles moet zijn omge gaan." Dc Duitschers in cn bij het Palels van Justitie to Brussel. Een der correspondenten in België van de „N. R. Ct." edrrijft: Voor eenige dagen had Ik u medegedeeld, dat het tijdelijke ziekenhuis door den Brus- selschen magistraat in het Palede van. Justi tie ingelicht, door de Duitschers in beslag was genomën. Iets nadeira kon ik u daar over toen niet berichten, maar nu ontvang ik zoo juist uit Brussel, van. een zeer gezien lid der balie, daarover hét volgend bericht „Vrijdagmiddag (d. i. 4 Sopt.) kreeg het hos pitaal, da,t te Brussel in het Paleis van Justitie was ingericht, bezoek van een Duitsch officdeT (kolonel die daarovetr zeer tevreden was. Bij zijn vertrek beval hij, de hekken open te laten, daar hij terug zou komen. Inderdaad zag mien hem terug, ver gezeld van verscheidene honderden soldaten der Landstumd, die den nacht doorbrachten in de groote vestibule en in de gangen en gerechtszalen. Met moeite kreeg men ge daan, dat de groote zaal van de Rechtbank van Koophandel niet werd ingenomfen en dat een zaal werd opengehouden voor bert Hof van Beroep, dat 's fruorgens een zitting moest houden. Zaterdagochtend (6 Sept.) werden vier kanonnen opgesteld; het eerste gericht op de benedenstad; No. 2 op de Regentie- straatNo. 3 op de Wolstraat; No. 4 op de Louizalaan. Des Maandags werd de toe gang aan iedereen, zonder uitzondering, ge- weagdrd. Geen enkele magistraat (ptrocuïleur- generaal en advocaten-generaal, vodrzittetra en leden van de rechtbank), géén enkele on- detgeschikte werd toegelaten. Alleen de leden der ambulance, die een identiteitsbewijs kon den t-oonen, werden binnengelaten. Men deelde hun ten overvloede mjede, dat de ambulance sedert den vorigen avond opgeheven was en niémand er meer toegang toe had. Men hieeft zoodoende 140 bedden in beslag genomen, het beddegoed, linnen, verbandmiddelen, mondvoorraad, enz., enz., zonder eenige ver goeding. Nadat mjen zich tot de Duitsche autoriteiten gewend had, heeft mén gedaan gekregen, dat rechters, advocaten, procureurs bnz. vaU 9 to|L 5 u. op het Paleis van Justitie zouden worden toegelaten. Aan de deur be vonden zich Belgische controleurs, die do identiteitsbewijzen der binnen tredenden moes ten nazien. In den nacht van Maandag op Dinsdag (78 September), zijn de Duitschers in het Paleis van Justitie als vandalen opge treden. De kasten, waarin raadsheeren van het hof hun toga's opbergen, werden open gebroken, hun ridderorden gestolen, evenals bronzen luchters en verschillende andere voor werpen: toga's zijn gestolen en bevuild, deu ren ingetrapt, laden opengebroken. Allé brandkasten zijn omgeworpen en geopend, de laboratoria der gerechtelijke geneeskundigen verwoest. In do hoeken lagen mfesthoopen, ge broken wijn- en champagneflesschen en méér. Ik heb dit alles met eigen oogen gezien en met mij honderd andere confraters." Zoo schrijft mij een gezien lid der Brus selsche balie. Doe Rusland cn Engeland zich den Vrede voorstellen. Het Russische blad „Rjetaj" wijdt eenige beschouwingen aan de overeenkomst van Engeland, Frankrijk en Rusland om geen afzonderlijken vrede te sluiten. Het besluit als volgt: „De oorlog moet zóó eindigen, dat er aan geen van beide kanten wraakzuchtige ver langens overblijven. De wijziging in de k-.art van Europa moet definitief zijnen geen na tionaliteit mag worden gedwarsboomd in de verwezenlijking van zijn rechtmatige ver langens. Dit idoaai is echter onvereenig- baar met het bestaan van een rijk als Oos- tenrijk-Hongarije. En ook is het onvereenig- baar met de hegemonie van 'Pruisen in Duitschland. Verder is het niet vereenigbaar met de verdeeling van Polen en het tractaat van Boekarest. De tot eenheidbrengin^ on derscheid eoilijk van Rusland, Italië, Duitsch land, Roemenië en Servië; moet worden voltooid. Frankrijk moet terug krijgen wat het ontnomen is; Bulgarije ook. Een hon derd jarigo strijd voor het nationaliteiten- beginsel moet eindigen met een beslissing, die vrij is van alle geschipper, en dienten gevolge finaal." Lord Charles Bereford heeft in een rede voering te Leeds gezegd, dat hij met dc Duit- schers te doen had, als de groot-o Indiërs zich in den strijd zouden mengen. Als dé cindre- geling kwam, moesten aan België zoo volle-) dig mogelijk de daar bedreven gruwelen; -J goedgemaakt worden. Men moest dan in dei eerste plaats aan België denken. De eindre- I geling na den oorlog moest te Berlijn ge- 1 maakt worden. Elk schip van de g.ootei Duitsche 'vloot moest in den grond ge boord, alle Duitsche forten met den grond gelijk gemaakt, de Krupp-kanonnen op de winden verstrooid worden. Het kanaal van, Kiel moest aan Denemarken gegeven wor den, zoodat het aan de vredelievende belan- gen der wereld dienstbaar werd. De Ganaileesche lïulptrocpen tc Londen. Reeds-éï n de der vorige weck, aldus schrijft!' de Londenscho correspondent van de „Ter.", vernam ik, dat-de eerste Canatleesche hulp* troepen voor het Engelsche expcditieleger aan 1 booid der White Star-Koer „Megantic" te Tilbury waren aangekomen en geland. De censuur w-enschte echter, dat nieuws nog niefl gepubliceerd te zien. Ik heb er derhalve ook nog niet melding van gemaakt, ofschoon men sinds Zaterdag de Canadeesche vrijwil, ligers hier in de stad zag waadden. Men kon ze gemakkelijk herkennen aan hun rough-riders uniform cn hun grooten gelen vilten hoed. De censuur heoft heden de publicatie to©< gestaan van het telegram omtrent hun ver. trek, d.d. 29 Augustus uit Montreal verzon^ den. Daarin werd gemeld, dat dien da& dei prinses Patricia's lichte infanterie en drié batterijen veldgeschut, onder de onstuimige! geestdrift van het volk, met de „Megantic'* op weg naar Engeland waren vertrokken. Het 5s de eerste afdeeling van con talrijk! Vrijwilligersleger, dat Canada het moeder, land te hulp zal zenden in don oorlog op het vasteland tegen Duitschland. Meer a.f-: déelingen volgen, maar ook daaromtrent kan nog niets worden gemeld. Volgens een uit Ottawa ontvangen bericht, hebben daar verschillende rijko Canadeezen 6amen een som van 60,000 pond sterling bij gedragen, tot uitrusting oener batterij van! tien snelvuurkanonnen, op krachtige auto's gemonteerd. Krijgsgevangenen in Duitschland. De Duitsche generale staf deelt mede, dat tot 11 Sept. in Duitschland (in ronde oijfers) twee honderd twintigduizend krijgs gevangenen waren geinterneerd. Daarvan waren er Franschen 1680 officieren en 80.700 manschappen; Russen: 1830 officieren en 91,400 manschappen; Belgen 4-10 officie ren en 30,200 manschappen; Engelschen 160 officieren en 7350 manschappen. Onder de Fransche officieren bevinden zich twee generaals; onder de Russische twee cominandeerende en dertien andere generaals; onder do Belgische de bevelheb ber van Luik. Een groot aantal krijgsgevangenen is nog onderweg naar de interneeringsdepots. Hierbij zijn niet gerekend de 40.000 Fran- sohen, die bij Maubeugo zijn gevangen ge- nmoeu en een groot gedeelte van de in den slag bij Tannenberg in Oost-Pruisen krijgs gevangen gemaakte Russen. Kalisj verwoest. In de „Times" is opgenomen ecu se. ven van een Foolsche aan een Engelsche dame, waarin bijzonderheden worden mee gedeeld over de verwoesting van het stadje Kalisj, in Russisch Polen. Op 2 Augustus werd Kalisj bezocht door eenige uhlanen, die, toen ze zagen, dat de stad onbosoherrad was, ijiings terugkeerden. Men begreep in' het stadje, dat nu dus weldra een Duitsche legermacht zou binnentrekken. Dat ge schiedde dan ook des avonds. Op de gebrui kelijke wijze hadden daarop de requisitiet» plaats van de Duitsche troepen. In den avond van den volgenden werd er uit een huis in een der buitenwijken van de stad op een Duitsche patrouille geschoten. En ook hier volgde nu een strafoefening, ge lijk men die uit Belgic reeds kent. Eenige (burgers werden gefusilleerd. Eenige honder den andere burgers werden den volgenden dag gedwongen op de markt in dc branden de zon zich op den grond te leggen en eenige uren in dien toestand te blijven. Toen des middags do burgemeester van het stadje den Duitsehen commandant de geëischte krijgsschatting van 50,000 roebel had gebracht, trokken de Duitsche troepen, terug naar een heuvel in de buurt van het stadje. Men herademde in Kalisj. Maar niet lang zou men gespaard blijven. Te zes uur 'e middags begon zonder waarschuwing een. herige beschieting, die den volgenden dag werd voortgezet. Na de beschieting, die een paniek onder de bevolking had gewekt en velen reeds de vlucht had doen nemen, trok ken patrouilles weer de stad 'binnen en wer den gijzelaars gevangen genomen, die naar Posen zijn gezonden en over wier lot men niets vernam. Vrijdags eindelijk werden de straten mot mitrailleurs beschoten. Het raadhuis word in brand gestoken en eerst tegen den avond werd het vuren, dat groote verwoestingen had aangericht, gestaakt, de in de kelders verborgen bewoners werden door de solda ten te voorschijn gehaald en buiten de stad gedreven ook zij werden gedwongen om met de armen omhoog to loopen na ceni- ge uren van angst en benauwdheid werden de lieden eindelijk vrijgelaten. Zoo bestrafte de Duitsche commandant 'tt „Poolsch complot". Do Actie tegen de Duitsche Kolonies. De Engelsche minister van marine hcoffe meegèdeeld, dat hij een telegram heeft ont vangen van admiraal Patley, don bevel hebber van de Australische marine. Daar in wordt gemeld, dat do plaats Herbert»- höhe, in Bismarck-archipel, bij verrassing is bezet. Do Duitschers boden heftigen te genstand, toen het station voor draadloo- ze telegrafie vernield werd. Om dat sta tion te bereiken, moesten de Britsch» troepen rier mijlen in het woud doordrin gen langs een weg, waar op tal van pun ten mijnen waren geplaatst. De Duiteobé gezagvoerder heeft zich overgegeven. Dé

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2