I Telegrammen. ff ff Uit de Omstreken. Laatste Berichten. ALLERLEI KORTE BERICHTEN. Het „Hbld van Antwerpen" 6chrijft: Moet men, het Wolff-bureel gelooven, I dan wordt uit het hoofdkwartier gemeH, dat Maubeuge op 7 September gekapitn- leerd. heeft; 40.000 man zouden er krijgs gevangen genomen zijn, met 4 generaals, 400 stukken geschut en veel krijgsvoor- I raad werden buitgemaakt. 40.000 man in Maubeuge!!! Ze hebben er te Berlijn kennis van, hun publiek op stoopen te trekken. Muubeuge kan gevallen zijn, maar na die I peerdenleugen van die 40.000 man gelooven we geen letter van heel het bericht. T> Do Zweedsche regeering heeft den Rijks- I dag verzocht, haar vijf milliocn kronen te bewilligen voor onderstand van de werk- loozen. Naar het heet, hooft de nieuwe opper- president in Noord-Sleeswijk de Denen, die gevangen zaten, ontslagen en het verbod I up het uitkomen van Deensche bladen op geheven. Een mijnwerker te Beuthen had verteld, dat de kozakken in Opper-Silezie binnenge drongen waren, telefoonlijnen vernield had den enz. Do krijgsraad te Ratibor heeft nu wegens het verspreiden van valsche berich ten hem tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. ff Te Berlijn is een algemeene vergadering gehouden van arbeiders in do fabrieken van militair© uitrustingstukken. De fabrikanten- vereeniging had den arbeiders voorgesteld overuren met 15 pCt. en Zondagsarbeid met 25 pCt. opslag, in plaats van de tot nu toe gebruikelijke 25 en 50 pCt., te betalen. De arbeiders hebben nu besloten in de fabrie ken, waar de gewone opslag niet betaald wordt, te weigeren, om buiten den gewonen arbeidstijd te werken. Wij weten niet wat er van aan is, doch laten hier de meening van Askmead Bart- lett volgen, de correspondent van de „Daily Telegraph „Wij weten thar.s dat het Duitsehe leger zeor vermoeid moet zijn. Het is zóó ver vooruitgedrougen, en het heeft de laatste drie weken zulke geweldige inspanningen te doorstaan gehad, zijn verliezen zijn zoo reusachtig geweest, dat het indien het mag worden beoordeeld naar menschelijke maatstaf een groot deel van zijn ge-" vechtswaarcl© en meer bepaald van zijnl oanvalskracht moet hebben ingeboet.'Zijn leiders hebben te kampen met de moeilijk heden, die verbonden zijn aan een commu nicatielijn van 300 K. M. tot Brussel. Hun vrijheid van beweging is bovendien be snoeid door de groote en steeds toenemen de bezorgdheid over den Russischen op- 'siarsch aan de Oostgrens. Naar een der Duitsehe bladen meldt, hebben Landeshauptmann Yon Berg en landraad Batochi dezer dagen een bezoek gebracht aan het krankzinnigengesticht Topiau, in de provincie Oost-Pruisen, waarbij zij vernamen, dat zich in het zie kenhuis, dat door de beschieting der Russen op 28 tot 30 Augustus zwaar heeft geleden, nog 430 verpleegden bevonden, meest slecht handelbare krankzinnigen. Een groot aan tal der rieken was te voren naar een an dere inrichting overgebracht. De achter geblevenen hebben met den dokter en eeni- ge verpleegsters en verplegers ajigstage dagen beleefd. Door granaten, die het ge bouw hebben getroffen, rijn elf verpleeg den gedood en ongeveer twintig gewond. Do beide zoons van den bekenden die rentemmer Hagenbeek Willy en Carl, zijn bij de gevechten in Frankrijk gesneuveld. De havenplaats Dieppe heeft een proefje van den avontuurlijken kant van den oorlog gekregen. Daar arriveerden onge veer 80 met bloemen versierde auto's, die achter elkaar reden. De auto's droegen Belgische merkteekenen. De inzittenden riepen: „Ltve Frankrijk", waarop de me nigte antwoordde met „Leve België". Het waren overlevenden uit de gevechten om Namen. Toen de stad viel, waren 400 man in deze )0 auto's gezet, en weggestuurd om te po ten Antwerpen te bereiken. Maar overal tonden zij zich den weg versperd door de Duitschers. Herhaaldelijk ontkwamen' rij hog maar ternauwernood. Zoo reden zij ten keer zelfs een Fransche stad binnen, die echtev in handen was van de Duit schers. Dikwijls kregen rij nog op het nip pertje een waarschuwing, om terug te gaan, wijl de weg onveilig was. Ten slotte slaagden zij er in Frankrijk door te ste- kon, achter de linies van het reeds verder opgerukte Duitsehe leger. Prins Frederik Willem van Hessen, een neef van den keizer, is op het westelijk front door een schot in de borst getroffen. Do wond is niet levensgevaarlijk. Do prins is luitenant bij de Hanauer uhlancn en de oudste zoon van prins Fre derik Karei van Hessen en prinses Marga- retha van Pruisen, de jongste zuster van den keizer. Uit Trier wordt aan de „Köln. Ztg." ge seind, dat de zoon van den Franschen mi nister Delcassé na gewond te zijn door de Duitschers krijgsgevangen is gemaakt en thans in het hospitaal te Diedenhofen wordt verpleegd. Naar do Parijsche correspondent van „De Tijd" seint, is de Fransche generaal Percin op last van een Franschen krijgsraad gefu silleerd. Hij werd beschuldigd gedurende vier dagen een telegram te hebben achter gehouden, waarin den Engelschen om ver sterking van den linkervleugel gevraagd werd. Percin is reeds do tweede Fransche generaal, die gefusilleerd is. De Engelschen hebben, na bezit te heb ben genomen van Samoa, daar een voor lopige regeerihg ingestold. hebben gegeven, dat hij niet zal vluchten, i» hem vergund rieh vrij te bewegen. Van het Oostenrijksch-Russisohe front komt het bericht van eon duel in de' luoht. Een Oostenrijksch vliegtuig anorde boven do Russische troepen. De kapitein-vlieger Nesteroff, de Russische lucht-duikelaar, vloog den vijand tegemoet en stortte rich op 't Oostenrijksche vliegtuig. Beide toe stellen kwamen naar beneden en de twee vliegers vonden den dood. Voor de voeding van Noorwegen is het bedenkelijk, dat ziek in Kristianssand op een veld de aardappelkanker heeft ver toond, voor het eerst in den lande. De re geering heeft maatregelen genomen, ten einde de verspreiding van de gevreesde riekte t© voorkomen. Volgens de Turijnsche Stampa overweegt Italiaansche regeering de wenschelijk- heid om con expeditiecorps naar Albanië te zenden, omdat de toestanden daar on houdbaar zijn geworden. Le Oostenrijksch-Hongaarsche legatie meldt dat de Servische divisie, die 7 dezer trachtte de Save over te steken, werd te ruggeslagen en 5000 gevangenen verloor, waaronder C3 officieren die zich reeds in do vesting Peterwardein bevinden, evenals de buitgemaakte kanonnen, mitrailleuses en ander materiaalde re - van de divisie is in do Save geworpen. Ten aanzien van berichten van de Mon- tenegrijnsche grens meldt een officieele me- dedeeling van den opperbevelhebber, aarts hertog Frederik. dat de derde bergbrigade, aangevoerd door generaal de Pongrdcz, de Montenegrijnen, die Bilek aanvielen, met groote verliezen heeft teruggeslagen. Het Zweedsche s.s. „Sven", dat gister middag te Delfzijl binnenkwam, is nabij Borkum aangehouden door een Duitsch oorlogsschip. Een aan boord zich bevindend Russisch matiroos is gevangen genomen. De „Eelaireur de l'Est" te Nancy meldt dat do Duitschers de heuvels rondom Luné- ville hebben ontruimd. De correspondent van de „Daily Tele graph" schrijft d. d. 7 September uit Ant werpen: Toen ik tien dagen geleden van Gent naar Antwerpen reisde, zag ik reeds, dat op verschillende punten maatregelen werden genomen om de Schelde buiten haar oevers to doen treden. Dit is thans zooals men weet geschied, en do laatste berichten wijzen er op, dat het overstroomdo gebied rich steeds uitbreidt. Men verwacht, dat het onder waterzetten van het land, het voortrukken van het Duit sehe leger naar Antwerpen zal beletten. Het is zware grond, die als hij doorweekt is van water, het voorttrekken onmogelijk maakt. Doch als de maatregelen Bucces hebben, dan is dit duur betaald. De niet binnenge haalde oogst op de velden is verloren, hui zen zijn overstroomd en ingestort. De grond dicht om Antwerpen, die ook onder water gezet kan worden, is minder zwaar dan bij Dendermonde. Men verwacht hiervan dan ook minder baat. Vele gebou wen zijn platgebrand, ten einde het geschut van do forten vrij spel te geven. Alle hoo rnen zijn met hetzelfde doel omgehaald. H- land is dus geheel verwoest. Er zijn rondom Antwerpen verschillende inundatie en zónes. Waar het land hooger ligt dan het. niveau van de Schelde, bereikt men rijn doel door het openzotten van de sluizen van het kanaal, waardoor de stroom stijgt tot het land overstroomd wordt. Op het oogenblik heeft Antwerpen rijn sluizen nog niet ten volle gebruikt. General Botha stelde het Zuid-Afrikaan- eche parlement voor een motie van trouw aan den koning aan te nemen, in verband met het huidige conflict. De eerste minister hield een lange rede over de trouw' van Zuid-Afrika tegenover het rijk en over de rechtvaardigheid van dezen oorlog. Hij kon digde ook het voornemen aan, om de kei zerlijke regeering te steunen. De Unie-re geering sloot een leening van zeven mil- lioen pond sterling. Zuid-Afrika zal rijn producten ter beschikking der keizerlijke troepen stellen. Het schijnt volgens berichten uit Pe- trograde, dat de Duitschers Kalisch aan de Duitsch-Russische grens welke plaate zij in Grossgarten herdoopt hebben, nog bezet houden. Vrijdag hebben rij er op-< nieuw verscheiden straten afgebrand en tal van huizen met dynamiet vernield. Ook hebben zij om strategische redenen de na burige dorpen Opolun en Koshlin in de asch gelegd. De boeren uit den omtrek worden gedwongen graafwerk te verrichten voor verschansingen. Kalisch wordt versterkt. De NcderlaJidsche consul te St.-Peters burg heeft zijn huis waarin ligplaats is v'oor 50 mcnschen, en twee auto's am de autoriteiten ter beschikking gesteld voor Russische gewonden. De „Times" van den 3en dezer beweert in een bericht over Leuven, dat den 29en Augustus 330 Engelsche krijgsgevangenen te Luik rijn doodgeschoten, omdat rij dum- dunrJcogels bij rich hadden. Naar de Dui> sche generale staf meedeelt, ie van 't be richt geen woord waar Armstrong, de gewezen particuliere ne- oretaris van den prins Von Wied, is na zijn vertrek uit Albanië te Munchen gevangen genomen. Hij is kapitein bij een Engelsch regiment infanterie. Na zijn eerewoord te De Triple Entente heeft Bulgarije laten weten, dat zij de Grieksche regeering verze kerd heeft, dat. geen overval van Grieken land door Turkije zal worden geduld. Een vingerwijzing meteen voor Bulgarije! Beurs. Op de straatbeurs te Londen is de han del iets levendiger geworden. Consols no teer en thans 68% ex (30 Juli 69), Cana dians 157 (165), Southern Pacific 83 (86), Unions IK) ex (117), Steels 48% ex (64%), Brazil Traotion 47 (68), Shell 3% (3%), Chartered 11 (13/3). De Beers 11% (13%), Rio Tinto 49 (53), Leopoldina 40% (41), Marconi 17.16 (19.16), Marconi Pref 1% (1%). De tusBohen haakjes geplaatste koereen zijn die van vóór den oorlog. UËOLA91ES, fc 40 Cents per regel. r .pP^ AT0Ge/V, .i- V *en eh LicV}aa^' MARKTBERICHTEN. Leiden, 11 Sept. Ter markt werden hedeo aan gevoerd: Stieren 106 stuks 95 a f 345. Kalf- en Melkkoeien 180 stuk9 115 a 300. Yarekoeien 203 stuks /95 a 225. Vette Ossen en Koeien 189 stuks 150 a ƒ330. Graskalveren 123 stuks f 20 a /95. Kalveren (vette) 86 stuks /"30 a/"llO. Kalveren (magere) 43 stuks 6— a f 14. Hamels (vette) stuks fa Hamels (magere) stuks a f Sohapen (Vette) 756 stuks 18.a 33-Schapen (weide) 904 stuks ƒ17.a 26.Lammeren Stuks a f Varkens (magere) 186 stuks 12.— a /..O.-r. Varkens (vette) stuks a Varkens (biggen) 177 stuks 2.— a /5. Paarden stuks fa Veulens 6 stuks f95 a *120. Bokken of Geiten 2 6tuke 1.a f3.— Vette Ossen en Koeien 0.70 a ƒ0.84. Vette Kalveren 0.72 a ^0.82. Vette Schapen /0.55 a ƒ0 65. Magere Varkens 0.33 a f 0.36 per kilo. Ter markt aangevoerd 801 runderen, 129 kal veren, 1660 eobayen, lammeren, 186 varkens, 177 biggen, 2 bokken of geiten, Opaarden, 6 veulens. Ter wekelijkscke kaasmarkt aangevoerd 150 partijen. Besteed werd voor 1ste soort Goudsche Kaa9 per 50 K.G. van f 26.tof 29.,2de soort Goudsche kaas per 50 KG. van ƒ20.—locƒ25 Derby-Kaas ner 50 K.G. van f tot Iste soort Leidsehe baas per 50 K.G. V n '24. tot 27.—, 2de soort Leidsehe kaas per 50 K.G- van f 18.tot ƒ23 mindere soort Leidsehe kaas per 50 KG. van ftot Hi.nnel voor Goudsche kaas matig. Handel voor Leidsehe kaas flauw. Aan de Stadswaag gewogen 113 partijen, 5078 «tuks kaas, wegende 34427 KG. Hoofddorp. Nieuwe witte tarwe /8.50 a f 9.50. Oude witte tarwe /ll a f 11.25. Haver 9 a f 9.50. Rogge (7 ii ƒ7.50, Wintergerst' 6 af 6.50. Groene erwten 9 50 a ƒ10.50. Wijker vale erwten 11.50 a ƒ12. Paardeuboouen 7 75 a 8. Blauw Maanzaad 16 a f 16.50. Kauariezaad f 13.50 a f 14. Karwjj- zaad f 13 &f 13.50 SPORT. Zwemmen. LEIDSL'HE ZWEMCLUB. Heden werd in de openbare Zwemplaats in den Heerensingel, te Leiden, het diploma als geoefend zwemmer behaald door de na volgende zwemmers: H. Zaalberg, M. J. Hemorik, D. A. üannoo, N. J. v. d. Meel, G. W. Zandvoort, J. den Hoed en D. Rozon- baum. KATWIJK AAN DEN RIJN. —Gisteravond was het in het Militaire Tehuis alhier meer dan vol. Een der man schappen, de heer Weehuizen hield voor rijn wapenbroeders een lering over den oorlogstoestand in Europa. Ni een uiteenzetting op de kaart van de verschillende landen, die met elkaar in oorlog zijn, werd vervolgens stilgestaan bij den stand en ligging der verschillende legers zoowel in Oost- als West-Europa. De aangename en ongetwijfeld zeer leerzame lezing, die ruim een uur duurde, werd be- eloten met een driewerf hoera door de sol daten, terwijl de heer J. W. Kobus namens het comité voor de Militaire Tehuizen den heer Weehuizen dank bracht voor den ge noeglijken avond, aan de bezoekers van het Tehuis bereid. RIJNSBURG. 't Spreekt vanzelf, dat wij, buiten- menschen, niet veel kunnen doen om den militairen bij massa aangenaam amusement te bezorgen. Een hartelijke omgang, een gezollig tehuis bij de meeste burgers kunnen een weinig misschien het gemis van eigen huis en scheiding van familie vergoeden. Gisteravond wist echter ds. Van der Voort van Zijp (lid der Tweede Kamer), een groote schare militairen eeni- ge uren aangenaam bezig te houden in Je kerk der Ned.-Herv. Gem. Na een kort inleidend woord van ds. H. van Druten, gaf die spreker in een reeks lichtbeelden met daarbij gesproken toelichting, enz., een groot stuk van onze Vaderlandsche ge schiedenis in beeld en woord. Bij die groote reeks wist spreker boeiend te vertellen, zoodoende de mannen aange naam met zijn opwekkend en leerzaam woord bezig te houden. De tusschenpoozen werd aangevuld door het ringen van vaderlandsche liedenen, uit volle borst, door onze militairen. Ds. Van Druten bedankte den spreker. Onder het ringen van „Bescherm, o God, bewaak den grond", enz. verliet men vol daan het kerkgebouw. TER-AAR. Zondag 4 Oct. hoopt de heer J. H. Telkamp, oand. te Hillegom, zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Ter-Aar, na be vestigd te zijn door prof. dr. H. H. Kuyper. Voor den aanvang der burgerlijke rit ting van den Hoogen Raad der Nederlanden werd heden beëecligd als advocaat en pr> oureur do heer A. J". Paulus, alhier. Het sanatorium te Hellendoorn, dat bij het uitbreken van den oorlog gesloten werd, is thans weer voor het opnemen ran patiënten opengesteld. Belgische Vluchtelingen in Engeland. LONDEN, 10 Sept. (R. O.). Men doet al het mogelijke voor de in Engeland aange komen Belgische vluchtelingen. Vooral de meer gegoeden onder hen, voelen de bitter heid der noodzakelijkheid om van welda digheid te moeten leven. Een Brief van Gen ei'a al Lénian. ANTWERPEN, 11 Sept. (Part.). Gene raal Léman heeft onmiddellijk nadat hij was gevangen genomen een brief aan den Koning gezonden waarin hij zegt: „Sire, Na de heldhaftige gevechten op 4, 5 en 6 Augustus had ik de overtuiging gekregen, dat de forten van Luik nog slechte een de fensieve rol hadden te spelen. Ik heb het opperbevel behouden om zoo krachtig mo gelijk tegenstand te bieden en het moreel der troepen op peil te houden. Het is Uwe Majesteit, bekend, dat ik op 6 Augustus mijn intrek nam in het fort Loncin. Ongetwijfeld zal het Uwe Majesteit leed doen te vernemen, dat dit fort in de lucht is gevlogen waarbij het grootste deel, waarschijnlijk viervijfde van de bezetting onder de puinhoopen werd begraven. Dat ik mijn leven heb behouden komt doordat mijn adjudant mij van onder het puin heeft vandaan gehaald, waar ik op het punt was door den kruitdamp te worden verstikt. Ik werd daarop in een loopgraaf gelegd waa-r een Duitsch kapitein mij te drinken gaf en mij krijgsgevangen maakte. Vervol gens werd ik naar Luik gebracht. Ik weet, dat dit schrijven veel te wenschen over laat-, maar de ontploffing van Loncin drukt mij physiek. Om de eer van onze wapenen hoog te houden heb ik noch de vesting, noch d© forten overgegeven. Ik verzoek U, Sire, Duitschland te willen vergeven, waarheen ik thans wordt overgebracht. Mijn gedach ten zullen dezelfde blijven, welke zij altijd geweest zijn. België en den Koning had ik gaarne mijn leven gegeven om hun beter te dienen, maar dit lot was mij niet beschoren. Het terugtrekken der Duitschers over de Marne. LONDEN, 10 Sept. (R. O.). Een telegram uit Parijs aan de „Daily Telegraph" van 9 Sept. beschrijft de moeilijkheid der Duitschers om de Marne over te steken, waar het Fransche leger het tegenhoudt. De pontons der Duitschers werden door de Fransche artillerie vernield. Eerst na zware verliezen te hebben geleden, slaag de zij er in over de rivier te komen. Fransch Communiqué. PARIJS, 10 Sept. (R. O.). Een communi qué van elf uren 'a avonds luidt: Aan den linkervleugel rijn de Engelsch-Fransche troepen de Marne bij La Ferté sous Jouarre overgestoken. De vijand trekt terug en wordt achtervolgd. Het Engelsche leger heeft vele gevangenen gemaakt en mitrail leuses veroverd. Gedurende de vier dagen, dat de slag duurt, hebben de geallieerde le gers op dit gedeelte van het oorlogstooneei meer dan 60 K.M. gewonnen. Tusschen Cha teau Thierry en Wit-ry le Francois werd de Pruisische garde teruggeworpen. De ac tie werd mej. groote kracht voortgezet. Aan den rechtervleugel en het centrum is de toestand stationair, evenals aan de Ornain en in het Argonne-woud, waar beide tegenstanders hun positie handhaafden. Aan de rijde van Nanoy is de vijand ©enigszins vooruit gekomen op den weg van Chateau Alies. Daarentegen wonnen wij terrein in het bosch van Champehous. De verliezen zijn aan beide rijden aan zienlijk. De gezondheid en het moreel on zer troepen zijn uitmuntend. De Duitsehe Vloot. LONDEN, 11 Sept. (R. O.). Een tele gram uit Stockholm aan de „Daily Tele graph" gedateerd 9 Sept., meldt, dat de Duitsehe vloot den vorigen Maandag ein delijk in beweging is gekomen. Het Duit sehe eskader is gezien tusschen Gotska San- dö en Kopparstenarne. Gisteren zou men een eskader van een dertig groote Duitsehe oorlogsschepen naar het Oosten stoomen. Eergisteren werd een Duitsch eskader van vier pantserschepen en drie kruisers ten Z.-O. van Stockholm gezien, gaande in N.-O. richting. Een telegram uit Kopenha gen aan de „Morning Post" bevestigt, dat de Duitsehe Oostzee-vloöt activiteit toont. Aan de „Daily Express" wordt dato 9 Sept. uit Kopenhagen geseindEen groote Duiteche vloot, bestaande uit panteersohe- pen, kruisers en torpedobooten, is gezien in de Botnische Golf, gaande naar het oos ten. De „Pathfinder". LONDEN, 11 Sept. (R. O.) Thans wordt ook offió»?el bekend gemaakt dat de „Path finder" door een Duitsehe onderzee-hoct is in den grond 'geboord. Semlin door de Serviërs genomen. PETROGRADE, 10 .Sept. (R. O.). Uit Nisj wordt geseind, dat de Serviërs holen- ochtend om vier uren na een bloedig ge vecht Semlin genomen hebben. (Semlin ligt tegenover Belgrado). Ontsteltenis te Krakau. LONDEN, 10 Sept. (R. O.). Een corres pondent van Reuter seint van de Oosten- rijkschZwitsersche grens, dat te Krakap groote ontsteltenis heerscht selert Lem- berg gevallen is. De Duitsehe troepen in het Oosten. PETROGRADE, 10 Sept. (R. O.). De Duitsehe troepen, die uit het westen hier heen zijn overgebracht, hebben rich aan de rivier de Alle geconcentreerd en zijn van daar in groote colonnes, die langs do Nasu- rischo Meren marcheeren, een beweging naar het Oosten begonnen. De Russische voorhoede trekt naar het ^oosten terug, den opmaraoh der vijanden stuitende. Russisch Communiqué. PETROGRADE, 10 Sept. (R. O.). Het communiqué van den Russischen generajen staf luidt: De voordeelen, die de Russi sche troepen op 9 Sept. op het Oosten- rijkschDuitsehe leger hebben behaald in de streek van Krasnich, rijn nog door meerdere gevolgd. Verwoede gevechten hebben plaats gehad langs het front, Tomasso, Rawar Ruska tot aan de Dnjestz. Duitsehe Stoomboot opgebracht. KINGSTON (Jamaica), 11 Sept. (R. O.). Een Engelsch oorlogsschip heeft do stoom boot „Bethania", van de Hamburg-Ameri- ka-lïjn, als oorlogsbuit naar deze haven ge bracht en vierhonderd der opvarenden ge vangen genomen. Uit Turkije. BERLIJN, 11 Sept. (W. B.). Officieel wordt uit Konstantinopel gemeldUit vrees voor een ingrijpen van Turkije ten gunste van Duitschland en Oostenrijk heb ben de drie Entente Mogendheden aan Tur kije ter kennis gebracht, dat zij hun goed keuring hechten aan de afschaffing der capitulaties, mits Turkije in den fcegen- woordigen oorlog neutraal blijft. De Porte heeft geantwoord, dat haar neu traliteit niet koopbaar is, doch trok tege lijkertijd haar consequentie door om te be werken, dat een keizerlijke iradé werd uit gevaardigd, waar zij de capitulaties opheft. Dc Strijd in Afrika. LONDEN, 10 Sept. (R. O.). De minister van Koloniën heeft een van Woensdag ge dateerd telegrafisch bericht ontvangen van den gouverneur van Nyassaland, waarin wordt gemeld, dat den 8sten dezer de hoofd macht der Engelschen was opgerukt met het doel den vijand over de grens to drijven. Een vijandelijke macht van ongeveer 400 man ontweek de Engelschen en deed in den ochtend van Woensdag een aanval op Karonga, dat door een veertigtal mannen, o. w. negen Europeanen, verdedigd werd. Nadat dezen drie uur de verdediging had den volgehouden, kwam een afdeeling van de Briteche hoofdmacht opdagen en verjoeg den vijand in de richting van Songwe (Ka- rongo is een plaate op Britsch gebied aan den noordwestelijken over van het Nyassa- meerSongwe ligt aan het oostelijke ein de der landgrens tusschen Duitech Oost- Afrika en Nyassaland, dicht bij de noord punt van het meer). De Duitschers verloren 7 officieren aan dooden en 3 aan gewonden, die werden gevangen genomen. Het verlies der Duitschers aan soldaten is niet preci.es bekend, doch zwaar. Ook verloren de Duit schers twee kanonnen en twee machinege weren. Onder de verliezen der Engelschen waren vier blanke gesneuvelden en 7 blan ke gewonden. De verliezen der soldaten rijn nog niet met stelligheid meegedeeld. Ook uit Kameroen wordt gemeld, dat er eenig" dooden en gewonden rijn, hetgeen er op wijsit, dat ook in dat gebied gevechten heb ben plaats gevonden. Zuid-Afrika en de Oorlog. KAAPSTAD, 10 Sept. (R. O.). Botha stelde aan het "Parlement de volgende mo tie voorDe vergadering verzocht aan het Ministerie om aan den Koning deV Belgen haar bewondering en sympathie te betuigen voor het Belgische volk in zijn heldhaftigen strijd voor het vaderland. Daar het Rijk in oorlog is, beschouwen wij ook Zuid Afrika als in oorlog met den ge- meenschappelijken vijand (applaus). De leider der oppositie feliciteerde Bo tha en zeide den steun zijner partij toe Hij verzocht het volk van Zuid-Afrika wel te willen overwegen, wat de positie der kleine landen, zooals Holland en Deno- marken, zou zijn, indien Duitschland won. De Kamer besloot een gemengde commis sie te benoemen om eon antwoord op do Boodschap van den Koning samen te stel len. Aanslag op den Spoorweg. JOHANNESBURG, 11 Sept. (R. O.). Of ficieel wordt gemeld, dat zee lonten mot o-ntplofbare stof gevonden rijn op de spoor lijnen van de mijn Luipaardsflei. Alle Duit- echera en Oostenrijkers bij deze maatschap pij in dienst zijn ontslagen. De Gedeporteerden terng. KAAPSTAD, 10 Sept. (R. O.) Eerste minister Botha deelde in den Volksraad me de, dat de regeeriog, teneinde de eenheid van alle partijen te verzekeren, een negen, naar aanleiding van de jongste spoorwegsta king in Zuid-Afrika verbannen arbeiderslei ders verlof zal geven om naar Zuid Afrika terug te keereD. Een Encycliek van Paus Bcncdietus XV. ROME, 10 Sept. (R. O.). Oe „Osserva- tore Romano" bevat den tekst van een en cycliek van Paus Benedictus XV. Na erop te hebben gewezen, dat hij zijn persoon te gering acht voor zijn verheven taak, verklaart hij niet te twijfelen aan de goedheid van God, die hem die zware taak heeft opgelegd en hem nu wel den noodigen moed en de noodige krachten zal verleenen. De Paus geeft vervolgens te kennen, welk een afschuw en verdriet hij heeft, nu hij moet zien het verschrikkelijk schouwspel van den oorlog en hoe een groot deel van Europa te vuur en te zwaar J vernie'ld wordt en rood ziet van Christen- bloed. Hij omhelst met een gevoel van vader lijke chariteit alle kinderen der kerk en verklaart, niets te willen nalaten, dat het einde van dezen ramp zou kunnen be spoedigen, zooals reeds Pius X heeft ge daan. Hij beveelt verder alle kinderen der kerk, in het bijzonder hen, die tot de ge wijde orden behooren, God in het open baar en in stilte te smeeken,. dat de oor log zal ophouden. Telegrafisch weerbericht, Hoogste barometerstand 767,3 te Memel. Laag ste 6tand 753.5 te 81mde8naea. Verwachting tot den avond van IS 8ept. i Matige tot kraebtigem xuidelijkes tot snidweff» telijhen vrtnd. Zwaarbewolkte Inoht, met tijdelijk* opklaring. "VVa&roohljnUjk enkele regenbuien. Dff* ■elfde temperatuur,

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3