De Oorlog. "Na de Fransche berichten over de krijgs verrichtingen verschijnen thans de officieel© mededeelïngen van den Duits dien ge-hera len staf, terwijl ons nu ook het rapport van maarschalk French bereikt-. Veel overeenstemming is er niet. Dat van French ademt eenzelfden geest als de me- dedeelingen uit Fransch© bron. Ook hierin wordt melding gemaakt van het terugtrek ken der Duitschers over het geheele front-. Het. eerste Engelsche legercorps had 200 lijken van Duitschers begraven, het had nog een aantal krijgsgevangenen gemaakt en ook twaalf maxims. Het andere leger corps had 350 gevangen Duitschers en een veroverde batterij. French maakt dan mel ding van de groot© verliezen der Duit schers, van zijn eigen overtocht van de Marne en ook van zijn meening, dat de Duitsche troepei^ uitgeput schijnen. Na den geforceerden opmarsch zou dit trouwens niet te verwonderen zijn. Generaal-kwartiermeester Yon Stein's mededeeÜDgen zijn niet geheel in overeen stemming met de Fransch-Engelsche be richten, zooals we hier voor zeiden. Ver klaren de laatste dat de Duitschers zijn achtervolgd, Von Stein zegt-, dat de Duit schers op geen enkel punt vervolgd zijn. Erg duidelijk is het stafbericht niet. Dat is wel eens beter geweest. Wel wordt erkend, dat de troepen, die over de Marne waren .gedrongen tusschen Mea-ux en Monmirail zijn teruggetrokken. Dit was geschied na het binnenkomen van de tijding, dat de vij anden versterkingen uit Parijs kreeg. En nu is het merkwaardige wel, dat niettegen- taande het terugtrekken, altijd volgens Von Stein, vijftig kanonnen zijn veroverd en eenige duizenden gevangenen zijn ge maakt. Dat is niet org begrijpelijk. Bij Verdun zou het leger van den kroon prins nog versterkte vijandelijke stellingen ten zuid-westen dier vesting hebben geno men en de zuidelijke sperforten zouden nu met de zware artillerie worden beschoten. De afloop van de thans aan den gang aijnden grooten slag is van veel gewicht, al gelooven we nu niet direct, dat deze over den verderen loop der zaken zal beslissen. Dat is een opinie, die ook geuit werd, toen in Frankrijk's noorden werd gestreden en toen is 't ook niet uitgekomen. Anders zou den nu niet twee zulke groote machten te genover elkaar staan. De handelingen van den Pranschen staf kunnen, ingeval van een nederlaag veel veranderen aan deze op vatting. Wel zijn de Duitschers, wanneer zc verliezen in slechter conditie, wijl dan de kans op verbreking der aanvoerwegen groot zal zijn. De Franschcn hebben hier het voordeel van het terrein. Vroeger, 't is dan wel lang geleden, in 1891 zijn er wel eens manoeu vres in een gedeelte van het gebied gehou den. In Frankrijk, vooral in Parijs is de stem ming hoopvol. De kleine successen der laat ste dagen zullen hierop stellig van invloed zijn geweest. Toch geven velen er de voorkeur aan om Parijs te verlaten. In Ber lijn weet. men zelfs te vertellen, dat alle archieven reeds in auto's zijn weggebracht. De Belgen schijnen van de gelegenheid gebruik te maken om de Duitschers afbreuk te gaan doen. Ze hebben uit Antwerpen uitvallen ondernomen in de richting van Mechelen en Aerschot. De laatste plaats is zelfs geheel van Duitschers gezuiverd. In hoofdzaak hebben do Belgen met landstorm te doen. Gisteren kwamen ze nog met 300 Duitsche krijgsgevangenen terug. Dat was een landst-orm-bataljon uit Maagdenburg, dat zich zoo had overgegeven. Ze zagen er vuil uit en maakten in hun havelooze uni formen een treurigen indruk. Een ander deel van het bataljon was gesneuveld en een aantal mannen was op de vlucht gegaan. Deze mannen wisten ook nog te vertellen dat 300 h 400 gijzelaars uit de kerk te Aerschot naar Aken waren over gebracht. De mannen boven de veertig jaar werden losgelaten. Over Leuven bewaarden zo het stilzwijgeneen enkele durfde te zeggen, dat hij het daar gebeurde schande vond. De ,,Voss. Ztg." heeft weer tegenoverge stelde verhalen, naar het blad beweert uit brieven van militairen, waarin bijv. gespro ken wordt-, dat een Belgische compagnie op negen man na die gevangen zijn geno men in de pan werd gehakt. Ook meldt dit blad, dat de Belgen binnen Antwerpen blijven. In het oosten is in Pruisen weer gevoch ten. 't Is er lang rustig geweest. Thans is er nog geen ander dan een Duitsch stafbe richt. Generaal Hinde-nberg heeft den lin kervleugel van het zich daar bevindende Russische leger verslagen. Hij zou nu het Russische leger, dat in vollen aftocht is, in den rug kunnen komen. In de richting un de Njenacn de rivier waaraan Tiisit ligt, •doch daarvan het gedeelte op Russisch grondgebied, op Duitsch gebied heet zij Memel worden de Russen vervolgd. Over ©orlogsbuit en gevangenen vernemen we ©venwel niets. De Oostenrijkers zijn nog niet gelukki ger. Daar winnen de Russen terrein, ko- fcien daardoor dichter bij Weencn en bij de Bilezisch grens. Zou 't soms een kwestie van taktiek zijn om de Duitschers in het noorden vooruit te doen komen, verder verwijderd dus van hun hoofdstad? De Russische oorlogsbuit moet zeer groot zijn. Door de voortdurende offensieve, be weging zeggen de tijdingen uit Petrograde is 't niet mogelijk om precies na te gaan, hoeveel het wel is. De Russische soldaten moeten, in tegen stelling met de verwachtingen, die men dienaangaande had, goed uitgerust zijn. Iemand uit- Koningsbergen is er in ge slaagd de Russische -troepen te aanschou wen. Ze zagen er kersversch uit, was zijn oordeel en de uitrusting was uitnemend, alleen iets meer geschikt voor den winter dan voor den zomer. Dat is npgal praktisch zou men kunnen opmerken, want binnen kort zijn we toch den zomer voorbij. Eigenaardig is het na te gaan, hoe beid© partijen bij de Polen in een goed blaadje willen komen. En tegelijk met de Polen bij do Joden. Er is nu alweer een proclamatie versche nen. Ditmaal komen de vriendelijke belof ten van Duitschland en Oostenrijk., Polen en Joden wordt daarin beloofd, dat alle krachten in het werk zullen worden gesteld om voor hen gelijke rechten te verkrijgen. We gelooven niet, dat een der partijen voordcel zal hebben van deze beloften. Ter zee is weer eenige activiteit der En- gelschen te constateer en geweest-. Vele es- caders zijn de Noordzee gaan schoonvegen. Ze zijn weer tot Helgoland toe gegaan. De Duitsche vloot was evenwel niet uit haar schuilplaats te lokken. Dc jongste Zoon van Keizer Wilhelm gewond. Prins Joachim, de- jongste zoon van den keizer,, is, zooals officieel wordt meegedeeld, door een schot gewond. De kogel ging door de rechter-bovendij zonder het been te kw etsen. De prins was als ordannans-officier op het slagveld in functie geweest. Hij is overgebracht naar het meest nabij gelegen garnizoenshospitaal. In dit bericht wofcdt niet meegedeeld bij welke plaats, zelfs niet op welk gedeelte van het uitgestrekte oorlogsterrein de prins gewond is. Prins Ernst van SaksenHeiningen gesneuveld. De keizer heeft den hertog va-n Salcsen- Meiningen telegrafisch meegedeeld dat prins Ernst van Saksen-Meiningen zoon van den voor Namen gesneuvelden prins Fre- derik van Saksen-Meiningen en broeder van de groothertogin van Saksen-Weimar gesneuveld is. Hij werd te Maubeug© met miliaire eer ter aarde besteld. En daar zitten wij, Hollanders, nu om te treuren Waarachtig, de Belgen, zij blijven on der alle omstandigheden zich zeiven gelijk. Vandaag ben ik weer naar Brussel geko men, van Luik, over Hannut, Tirlemont, Leuven, ik ben weer gegaan door 't lugu bere verwoeste Leuven, door en over de puinhoopen, maar 't was geen doode stad meer, Leuven, 't was er waarlijk vroo- 1 ijk en genoeglijk, midden tusschen de el lende van de afgebrande stad, want de Brusselaars waren er gekomen, pour voir un peu, met fietsen en open rijtuigjes cn jan-pleiziers, en wandelend, in dich te drommen gingen zij voort langs den weg, heen en weer, de boterhammen en een flesch met 't een of ander bij zich, en op de puinhoopen van Leuven werd ge-pic- nict. C-'est un peu dégoutant, tout de mé me De heele weg tusschen Tervueren en Leu ven zag er uit als bij ons de weg tusschen Amsterdam cn Diemersbrug metPinkster, en toen wij in Tervueren kwamen, was daar in een genoeglijk cafétje, vlak tegen over 't Congo-museum, waarop de Duit sche vlag woei, een drukte en een vreug de, zóó uitbundig, dat ik elk oogenblik. een hossend lii-ha verwachtte, alsof er feest was. Enik schaamde mij voor de Duit schers die daar, in auto's of te voet, langs kwamen, dat ik daart-usschen zat. Twintig francs werd geboden voor een rijtuigje naar Leuven, maar een ander bood meer, vijf en twintig, dertig, en wie 't meest betaalde, allait picniquer a Louvain De Waarheid omtrent Weber. Men zal zich herinneren, dat indertijd veel misbaar is gemaakt over het gebeurde met den hotelhouder Weber te Antwerpen. Het „Hbld." komt thans de juiste toe dracht iueedeelen. Het blad schrijft: Wij hebben hem gesproken, den heer We ber, den eigenaar van het welbekende Ant- werpsche hotel, den man, die, volgens be richten in Belgische bladen, uit den kelder van zijn hotel „uitgezwaveld" zou zijn, den man, die reeds gefusilleerd zou zijn enz. Hij zat heel gemoedelijk met ons te pra ten in het „American Hotel", en moest nog eens hartelijk lachen over de verhalen, wel ke van hem verspreid waren in allerlei bla den, die hij blauw-omhaald in zijn zak had. Het bericht, was ook tot Duitschland door gedrongen en men had al zijn portret ge publiceerd. Een barbier in Scheveningen was zeker wel verbaasd, toen hij een gefusilleerde moest scheren En de Amsterdammers, van wie velen den heer Weber en zijn hotel ken nen, zullen zeker ook met belangstelling ver nemen. dat hij zoo gezond is als een visch. De heer Weber bevond zich reeds 30 jaar in België, aldus vertelde hij ons, zijn zoons dienen in het Belgische leger, een is ge wond. Hij had zijn hotel afgestaan voor het Roode Kruis, thans is in dit hotel het minis terie van oorlog gevestigd en is een afdee- lincr gendarmerie er ingekwartierd. Men had den heer Weber diens permissie om in Antwerpen te blijven, afgenomen, om er een stempel op te zetten. Toen liep hij gevaar gearresteerd te worden, wat ook geschiedde. Hii moest eenige uren op een politiebureau zitten, doch werd daarop weer vrijgelaten. Dat was het eenige! Ten slotte kreeg de heer Weber, die al zoo veel jaren in België woont, bevel Antwerpen binnen 48 uren te verlaten. In St.-Nicolaa© werd hij nog even aangehouden, doch da delijk weer losgelaten en over Terneuzen bereikte hij Rotterdam. De gevechten aan het FranschDnitsehe front. Een aantal Fransch© soldaten, gewond gedurende de jongst© gevechten in de buurt van Meaua: en Collommiers, zijn fc© Parijs' aangekomen Een sergeant verhaald© eenige belang wekkend© bijzonderheden van een gevecht op £ondng LI., waarbij hij gewond werd: „Wij vervolgden over een afstand van bijna 19 mijlen twee Duitsche regimenten, die ondersteund waren door cavalerie en artil lerie. Gedurende hun o verhaasten terug tocht loBten d© Duitsohera geen enkel schot, terwijl de Franschen een hevig vuur onderhielden, dat ontzettende verwoestin gen ondor den vijand aanrichtte. Wij slaag den er in, een gedeelte van de Duitsche colonnes te isolecren, en maakten ons van 7 kanonnen, 3 machinegeweren en talrijke krijgsgevangenen meester. Een der laatsten, een infanterie-serge- ant, die een weinig Fransch sprak, erken de, dat zijn mannen bijna geen ammunitie meer hadden en last hadden gekregen, er zoo spaarzaam mogelijk mee om te gaan. Een gewonde infanterie-officier had in eern enkele loopgraaf bij de 600 lijken geteld. Do na een zwaar gevecht van twee dagen uit deze streek verdreven vijandelijke le germacht, twee legerkorpsen tellend, moet dan ook ontzettende verliezen hebben gele den, hetgeen overeenstemt met de verkla ringen van den sergeant betreffende ge brek aan ammunitie bij de Duitsche troe pen, die tevens zeer vermoeid schenen te zijn. Dc gevechten in Frankrijk in de eerste dagen dezer weck. Een Londensch, oorlogscorrespondent geeft uit Parijs een lang verhaal van de ge vechten in de eerste paar dagen dezer week. Hij wijst er op, dat de Verbondenen thans zelf het terrein voor den strijd kunnen kie zen en dat ze thans al huD krachten moeten inspannen om te. beletten, dat een vereeni- ging plaats vindt van het Duitsche noorder- leger met dat, 't welk door Argonne-vallei oprukt en het derde leger onder den Duit- schen kroonprins, die uit Luxemburg op Verdun aantrekt. Er zijn in Parijs vele ooggetuigen van de gevechten aangekomen. Zij wijzen op een meesterlijke samenwerking tusschen de En gelsehen en de Franschen. De Duitschers hebben tob tweemaal toe getracht, de Marne over te komen, maar werden teruggeslagen. De verbondenen kwamen zoo onder het vuur van Duitsche gemaskerde batterijen en machin,geweren, die veel uitwerking had den. Maar spoedig waren ook de mobiele 75 m.M. kanonnen van de verbondenen in batterij gebracht, die aan de Duitsche ar tillerie het zwijgen oplegden. Iets koogerop in de rivier legden de Duitschers een pon ton-brug. Het werk werd knap en vlug vol bracht; maar de Fransche batterijen vonden hun afstand en spoedig was de brug tot een hoop versplinterde planken teruggebracht. De correspondent ging op weg. naar dö Grand Morin en zag in den volle middag gloed aan het einde van den weg witte stofwolken e-n een langen trein van Londcn- sche omnibussen, volgeladen van binnen en bovenop met goed Fransch brood, kaas en koo. Ondanks stof en vuil en schrammen, h:rkende hij in een der voertuigen nog een bus naar Hendonno. 58 stond er nog fier bovenop. Een Fransche kurassier wenschte te weten wat hij zocht. Dit zijn vuil geworden jas haalde hij een boekdeel paspoorten en ande re gevizcerde dokumenten te voorschijn en de officier begon te lachen. Zij schudden el kaar de hand. De officier zeide nog: „Ein delijk hebben wij hen op de vlucht gejaagd. Dit is het begin van den weg naar Berlijn. En als een wervelwind stoof hij verder, vroo- lijk cn wel. Dat waren ook de Fransche soldaten, terwijl ze verder trokken, zwart verbrand als sintels, de tong uit den mond, met stoffige baarden, maar met geestdrift in het hart. Voorwaarts was hun kreet en vroolijk gingen ze voorwaarts op deze warme en opwindende jacht. Ik reed vervolgt het verhaal het dorp in het Marnedal binnen. Het rookt© neg ten gevolge van den slag van den vo- rigen avond. Hier waren Fransch© en En gelsche ruiterij gezamenlijk op een patrouil le Duitsche ruiterij ingestormd en hadden haar volslagen vernietigd. Hier, aan den rand van een bosch even buiten het dorp, had een batterij Engel sche rijdende artillerie, die de helft van haar bemanning en van haar bespanning had verloren, uitmuntend werk gedaan, verdekt opgesteld achter eenige omgehou wen boomen. Een honderd meter verder stroomde een riviertje en verderop was de Duitsche artillerie geplant. Er kwam een zwaar onweer opzetten, en in de duister nis die het bracht lieten de Engelschen de kanonnen spelen. Het waren de nieuwe dertienponders. Een Blériot, hoog in de lucht buiten bereik van geweervuur, vond voor hen den afstand. Is die eenmaal ge vonden, dan kan men maar schieten, want deze vuurmonden blijven vast op hun plaats. Daarentegen waren de Duitsche kanon nen tegenover hen ouderwetsch, zoodat zij telkens opnieuw gericht moesten worden. En dat kostte veel tijd. Toen zij den af stand hadden was het schieten goed, maar de kanonnen konden niet tegen de En gelsche op. Juist toen het onweer losbarst te was de vijandelijke batterij vernietigd of op de vlucht. In dit gevecht werd cavalerie en infan terie gevangen gemaakt, zij waren zeer vermoeid en verklaarden dat zij niet in de stemming waren om de aanvallen van de Engelsche cavalerie te trotseeren, waarover zij stomverbaasd waren. Dat moet heerlijk geweest zijn. Op het einde van dit gevecht in het dal van de Marne, barstte er een storm los, gepaard met een wolkbreuk. De Fransche en Engelsche soldaten wierpen hun uni formjassen en hemden uit en genoten van het heerlijke regenbad. De meeste man nen, die daar zoo naakt in den stortregen stonden, waren van den rand van hun hoed tot de rand van hun kraag zoo donker als negers, terwijl hun lichaam voor het overige, spierwit zag. Dit was de weldadigste verfriesching die zij van het begin van den oorlog af had den gehad. Op het bericht, dat de Duit schers overhaast door heb dal de vlucht na men, wierpen de soldaten de kleeren over hun natte huid en in een oogwenk zaten zij hen op de hielen. Des avonds kwamen wij met- eenige Duitsche gevangenen in Voisy le Sac terug. Er waren twee cavalerie-officieren bij.: Zij waren in een toestand van moreele inzinking, zonder hoofdbedekking en blijk baar verwachtend dat de menigte hen kwaad zou doen. In stede daarvan werden zij uiterst voorkomend en beleefd behan deld. Aan dc Fransche Kust. In Havre ziet en hoort men betrekkelijk weinigzien doet men meer dan hooren. Er is onophoudelijk een belangrijk© troe penverplaatsing, troepen van alle wape nen. Do Engelschen, in grooten getale, men zegt 150,000, hebben de vorige week met hun generalen staf Havre verlaten. Oude, vuile troepen komen van het slagveld, dik onder stof en zeer vermoeid, doch tevens opgeruimdmen hoort de soldaten schert sen en zij willen allen terug. De lichting 1914 wordt hier ook gedeeltelijk gedrild, flinke sympathieke jongens, en wat merk waardig is, zij zijn over het algemeen ern stiger gestemd dan de ouderenzij be seffen het vertrouwen, hetwelk men in hun nog jonge krachten stelt. De lichting 1915 zal binnenkort opgeroepen worden. In de haven liggen twee groot© Engel sche stoomschepen voor het Roode Kruis ingericht, grijs geverfd, met roode kruisen aan de einden en in het midden deze transporteeren de gewond© Engelsche sol daten naar Engeland. Voor Havre liggen de laatst© dagen groote zeeschepen. Men zegt, dat z© Rus sen hebben overgebracht 50,000 man in fanterie en 40,000 kozakken. Hier willen we direct aan toevoegen, dat het zenden van Russen naar het westen van Engelsche en Russische zijd© ten stelligst© wordt tegengesproken. Wat Engelsche Soldaten verhalen. De „Times" geeft een aantal verhalen van gewonde Engelsche soldaten. Een Gordon-Hooglander zeiU moet vooral niet denken, dat wij onder granaat- vuur staan te sidderen en te beven. Niets daarvan, hoorW© gaan doodbedaard on zen gewonen gang. Moeten we op de Duit schers paffen, dan doen we dat, alsof er niets aan het handje is; en als we cazueel wat met elkaar aan het kletsen zijn, dan scheiden we er niet mee uit voor de Duit schers opkomen. Hier die wond in mijn been, die kreeg ik omdat ik me al to erg opwond, toen ik het met den kleinen Geor- die Ferris, van mijn compagnie, had over de Queen's Park Rangers en hun kansen in dit voetbalseizoen. Een kennis van me kreeg een kogel, omdat hij onder het vuur opstond om een sigaret aan te steken. De Duitschers deugen niemendal om te vech ten, dat kan u gerust van mij aannemen..." Een sergeant van het Lancaster regiment zei, „dat het een groote vergissing is te denken, dat de Duitsche soldaat niet een prachtig vechtmachine is." De „Times" -drukt die twee getuigenis sen onder elkaar af. Het blad had ook nog ruimt© beschikbaar voor deze verklaring van een soldaat van het Iste regiment Hampshire©: „De Duitschers zijn lafaards als je dicht bij ze komt. Als ze een stuk 6taal zien loopen ze wat ze loopen kunnen. Do Duitschers maken all© gewonden af, die ze tegenkomen, en ze vermoorden de vrou wen en kinderen en branden de dorpen af... De Duitsch© officieren drijven hun man schappen, die achter blijven, met. do sabel aan en als ze niet vooruit willen dan gaan ze er aan 1" Een Iersch soldaat vertelde, dat de Duit schers de trompetsignalen van de Engel schen nabootsten, waardoor 6oms "verwar ring ontstond. De bevelen werden daarna door bereden boodschappers overgebracht. De Duitschers legden er zich toen op toe, die op te vangen. Doordat afdeelingen troe pen zoo geen bevel tot oprukken of terug trekken kregen, werden zij er soms het slachtoffer van. Wat Engeland en zijn Koloniën doen. Minister Asquith heeft gister in het La gerhuis bij de indiening van zijn voorstel om opnieuw een half inillioen manschap pen ^oor het expeditieleger te werven, ge zegd, dat bij bet uitbreken van den oor log Engeland 400.000 man onder de wape nen had en dat op 6 Augustus werd voor gesteld hieraan een half millioen toe te voegen, waardoor een totaal van 900.000 zou worden bereikt. Van dit half millioen hebben zich reeds 439.000 recruten aange meld. Het gemiddelde cijfer van de wer ving is in normale tijden 35.000 per jaar. Indien het voorstel om de regeering te machtigen nog een half millioen man schappen te werven wordt aangenomen, zal aan den oproep zeker even flink en prompt gevolg worden gegeven. We znllen zeide Asquith onder toejuichingen van het geheele Lagerhuis, dan in staat zijn om 1,200.000 man in 'l veld te brengen, buiten de territoriale troepen, de nationale re serve de schitterende aanvullingen uit In dié en de zelfbesturende gewesten. Asquith eindigde met te zeggen, dat de huidige oorlog groote inspanning en opof feringen wèttigt. Het Huis zou naar zijn overtuiging het benoodigde geld gaarne toestaan. Ieder die het treffende rapport van ge neraal French heeft gelezen, zal erkennen dat de Engelsche troepen hun taak nooit beter hebben volbracht en zichzelf de eeuwenlange roemrijke traditie nooit waardiger hebben getoond dan in de laat ste veertien dagen. Nadat de toejuichingen wat waren be daard, verklaarde Bonar Law, dat de op positie met alle kracht do regeering zou steunen. Het regeeringevoorstel werd daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. In deze zelfde zitting heeft Charles Ro bert, in antwoord op de vraag welke stap pen er gedaan moeten worden, teneinde de door Duitsofotend georganiseerde po ging om de gevoelens van den Islam in Indië tegen Engeland op te zetten, te niet! te doen, gezegd: De trouw en de welwil lendheid van de vorsten en volkeren in. Indiö van alle rassen en godsdiensten, zooals die bleken uit de gisteren in het; Huis gelezen boodschap van den onderko ning, bewijzen, dat elke actie, als waarop gedoeld is, overbodig is. Engeland'© Ylootuitbrciding. Terwijl in verschillende industrieelc dis tricten van Engeland groote werkloosheid, hee-rscht, vooral ook onder de mijnwerkers,, is er althans één plaats, waar de oorlog! meer voorspoed bracht. Dat is Newcastle,! het industrieele middenpunt aan Enge-, land's noordoostkust. De oorzaak hiervan', is dat de scheepsbouw cn machine-industrie hieT overladen is met bestellingen voor do regeering. Dit feit verdient vermelding,' omdat het toont met welk een koortsachti- gen ijver in Engeland blijkbaar aan de ver- sterking van de vloot wordt gewerkt. Do vermaarde Elswick-wcrf van de firma Armstrong. Whitworth and Co., waar al leen 20,000 man werk vonden, de werven van Palmer Hawthorn, Leslie en van Swan, Hunter aüd Wigham Richardson werken dag en nacht door en hebben tal van nieu we arbeidskrachten aangenomen. Verliezen der Duitschers. De „Pall Mali Gaz." verzekert, dat een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar de ver liezen der Duitschers totdugver ©p tus schen 350,000 to- '-00,000 nan stelt. Als het zoo doorgaat meende hij zouden dc Duitschers de Russen later niet meer kunnen stuiten. Het Twcedangsch Russisch Bewind te Allenstcin. Het kringbestuur van Allenstein, dat naar Dantzig was overgebracht, is verleden Zondag aldaar teruggekeerd. Naar men weet, heeft de Russische heerschappij in Allenstein slechts twee dagen geduurde Do Russen hebben Allenstein intusschen een zware schatting in naturalia opgelegd. Over de wijze, waai op de stad zich door, de moeilijkheden heensloeg, meldt de „Al- lenst. Ztg." het volgende: „De Russen verlangdon niet min'er dan 120.000 kg. brood, 6000 kg. suiker, 6000 kg. zout, 3000 kg. thee, 15.000 kg. grutten of rijst en 160 kg. peper. „Dit alles moest Vrijdagochtend om uur worden afgeleverd. Daar vele winke liers hun winkels hadden gesloten en wa ren gevlucht moest de overheid de win kels, waarin zich levensmiddelen bevon den, laten openbreken. „In den nacht van Donderdag op Vrij dag is in alle bakkerijen met koortsachti ge haast gebakken. Daar een aantal bak kers waren gevlucht, traden vele burgers en vrouwen en meisjes als vrijwilligers op. Zoo werd er een ontzaglijke hoeveel heid brood gebakken en vrouwen liepen den heelen nacht van huis tot huis om brood te garen. Ieder gaf wat hij in huis had. De opperburgemeester had de leiding in handen. Hij en zijn ambtgenooten heb ben er door hun verstandig optreden en door hun taaien ijver aanmerkelijk toe bijgedragen, dat de eendaagsche Russi sche overheersching van Allenstein betrek kelijk geen ergere gevolgen heeft gehad. „Den Russen werd ten slotte geleverd 25.096 K.G. brood, 3676 K.G. suiker, 3110 K.G. zout, 110 K.G. thee, 4210 K G. rijst en grutten, 450 K.G. erwten, geen peper. De Russen zouden alles contant betalen. Bij hun overhaast vertrek is er echter van betaling niet gekomen. De overwinnende Duitsche troepen brachten echter 180 000 roebel mee, op de Russen buitgemaakt. De stad zal dus wel vergoeding krijgen. Ook in den nacht van Donderdag op Vrij dag gedroegen de Russen zich behoorlijk. Vrijdagochtend hadden zij blijkbaar groo ten honger, in eenige herbergen deden zich Russische soldaten aan de wijn en proviandkelders te goed. Dit geschiedde ongetwijfeld tegen den wil der officieren.: Tochnam do ongerustheid der bevolking toe. De Russische heeT&ehappij van Allen stein ligt nu achter ons, als een booze droom." Dc slag bij Sjabats. Een brief uit Nisj in het „Hbld." geeft een omstandig verhaal van den slag bij Sjabats, welke leidde tot een geweldige nederlaag der Oostenrijkers en het eindi gen zooals deze zeiden van de tuchti ging van Servië. Dat zou later worden ver volgd. Na verteld te hebben van de verschillen de nederlagen der Oostenrijkers in d© eer ste dagen van dien zeveDdaagschen slag, zegt de schrijver: Op den zevenden dag besloot de Servi sche opperbevelhebber tot een algemeenen aanval over te gaan om den vijand den genadestoot toe te brengen. Alles kwam dien dag in beweging artillerie, infanterie, cavalerie. Alles, wat oorlogstuig heet, werd in werking gesteld: geschut, mitrailleuses, geweren, bajonetteD. De aanval was ontzettend en het Ooeten- rijk^che leger kon hem niet weerstaan. In een wilde paniek greep het do vlucht naar do Drina, achtervolgd door de Serviërs, kanonnen, munitie, hospitalen, paarden, alles werd in den steek gelaten om slecht© het leven te redden. Het was een sauv© qui peut. Do veldmaarschalk-luitenant Pschi- borsky liet zijn leven op het slachtveld. Het aantal dooden en verdronkenen wa® enorm, het aantal gevangenen zeer aan zienlijk. De Drina was bedekt met cadavers van menschen en paarden. Vier regimenten van den Oostenrijken linkervleugel zochten hun heil in Sjabats, waar zij omsingeld zijn en waar men hun overgave afwacht. (Men weet dat dit later geseind is). D© Serviërs willen Sjabats niet vernietigen. De Oostenrijksche gewonden en gevangenen worden naar Belgrado gebracht. Wat men het Oostenrijksche legerbestuur hoeft doen weten. De Oostenrijkers kunnen nu voort gaan met Belgrado te beschieten. Meer dan honderd kanonnen werden door de Ser viërs veroverd-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2