Nederland en de Oorlog. N°. 16731 Vfijdag 11 September. A0. 1814. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Uit de Omstreken, IN ONZE STA0. UIT 0^S LAND. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentsoontantj elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COl'RAST: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. v 0.10. Franco- per post 1.65. OFFICIEELS KENNISGEVING. Hervnltiug van het Ouderwijs aan de Leerlingen der Openbare Scholen 8c Klasse Ns. 1, 3, 4, 5, 7 en 8, alsuiede aan die der Scholen 4e Klasse en der Herhalingsscholen. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden Brengen tor kennis van belanghebbenden, dat het onderwijs aan de leerlingen der bovengenoemde scholen zal worden her vat op MAANDAG, DEN I4den SEPTEMBER a.s. Zij brengen voort» in herinnering, dat, volgens de door hun College vastgestelde regeling, het onderwijs tijdelijk gegeven zal worden in de gebouwen en op de dagen en uren hieronder vermeld: Aanwijzing der Openbare School. Aanwijzing van het gebouw, waar de leerlingen onderwijt zullen ontvangen. Schooltijden, gedurende welke de leerlingen onderwijs zullen ont vangen. School der 3e klasse No. 1, op het Plantsoen. School der 3e klasse No. 3, aan cle Mare. School dér 3e klasse No. 4, aan de Lange- brug. Sokooi der 3e klasse No. 6, aan den Mare- singel. School der 3e klasse No. 7, aan den Zuid singel. School der 3e klasse No. 8, aan de Medusa- straat. School der 4e klasse No. 1, aan de Haver- straat. School der 4e klasse No. 2, in do Brande- wijnstceg. Herhalingsschool voor Moisj es. Herhalingsschool voor Jongens. Openbare school der 3e klasse No- 1, op het Plantsoen. Openbare school der 3e klasse No. 7, aan den Zuidsingel. Openbare school der 3e klasse No. 1, op het Plantsoen. Openbare sohool der 3e klasse No. 8, aan de Medusastraat. Openbare school der 8e klasse No. 7, aan den ZuidsingeL Openbare 3chool der 3e klasse No. 8, aan de Medusastraat. Openbare school der 4e klasse No. 1, aan de Haverstraafc. Openbare school der 4e klasse No. 1, aan de Haverstraat. Openbare school der 3e klasse No. 1, op het Plantsoen. Het Leidsche Volkshuis, voor het Huishoud-, Kook- en Wasch- ond er richt. Openbare school der 3e klasse No. 7, aan den Zuidsingel. Alle werkdagen,, des voormid dags van 8 t-ot 12 ureu. Alle werkdagen, dos namiddags van 1 tot 5 uren alleen des Za terdags van 1 tot 3 uren. Alle werkdagen, des namiddags van 1 tot 5 urenalleen des Za terdags van 1 tot 3 uren. Alle werkdagen, des namiddags van 1 tot 5 uren alleen des Za terdags van 1 tot 3 uren. Alle werkdagen, des voormid- dags van 3 tot 12 uren. Alle werkdagen, des voormid- daga van 8 tot 12 uren. Alle werkdagen, _de3 voormid dags van 8 t-ot 12 uren. Alle werkdagen, des namiddags van 1 tot. 5 urenalleen des Za- terda-gs van 1 tot.'3 uren. Gewone schooltijden. Gewone schooltijden. LEIDEN, 9 SEPTEMBER 1911. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN, LI SEPTEMBER. Tuiniers- en Bloemisten-Yereeniging „Door Eendracht Verbonden". Gisteravond had alhier van bovenge noemde vereeniging een huishoudelijke vergadering plaats in „De Graanbeurs", waaraan tevens een tentoonstelling van gekweekte stekken, welke in Mei aan de leden waren uitgereikt, verbonden was. Van de 87 deelnemers hadden 20 hun planten ingeleverd. Alhoewel het gehalte der planten niet zoo goed was als verla den jaar, was er toch, vooral in aanmer king genomen den drogen zomer, veel zorg aan besteed. Nadat de jury, bestaande uit de heerou J. ICriest Jz., Ballego en W. Huner, deze inzendingen aan hun oordeel had onder worpen, werden de prijzen toegekend in de afd. Bloemisten aan P. Mioch lcte prijs; W. Laman, 2e prijs; H. Zwaan. 3de prijs; in de afd Tuinlieden aan P. Heme- rik, 1ste prijs; A. Zwart,2de prijs; P. Schoondergang, 3de prijs; in de afd. War- moeziers aa-n G. J. van den Berg, 1ste prijsJ. Prevo Jr., 2de prijs; in do afd. voor Vensterwerkers aan J. Lagerberg, lste prijs; C, J. Verbiest, 2de prijs; J E. Leget, 3de prijs. Nog was door den eere-voorzitter aan allen een dahlia ter kweeking aangebo den, welke planten afzonderlijk werden beoordeeld. Hiervan verwierven de prij zen: J. J. v. d. Blom, j. Prevo Jr. en P. Mioch De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen en geld. De dahlia-prijzen varen door den eere-voorzitter, de heer J- Kriest Jr., beschikbaar gesteld. De „Sts-Crt." bevat do gewijzigde statuten van de Leidsche Stoomslcepboot- maatschappij, alhier, en tevens van de Llectriciteits- en Gasmaatschappij, voorheen De Vries en Stevens, te Leiden, bewilligd hij Kon. besluit van 19 Augustus 1914, met •oen kapitaal van ƒ100,000, verdeeld in 200 aandeelen, ieder groot ƒ500, waarvan 73 stuks zijn geplaatst. Commissarissen zijn de heeren mr. H. W. G. J. de Jong, dr. E. W. de Flines, N. C. P. van Ginkel, allen te Leiden, en J. J. de Jong, te 'a-Gra vonhago. D0 vennootschap heeft ten doel heb fa- hricoeren en aanleggen van en den handel m electrischo installaties, stoom-, gas- en ^atcrleidingen, badinrichtingen, closets, Onevens de uitoefening van agenturen in den ruimsten zin, van al die artikelen, wel ke op voormelde fabricage en handel be trekking hebben. Den 16den Sept. a.s. hoopt J. J. Fla- man den dag té herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij den heer J. G. Rietbergen, metselaar aan de Steenstraat alhier. AGENDA VAN DE WEEK. Zondag Zomerzorg. Ooncert Muziekgezelschap „Or pheus". i uur. 't Posthoi. Optreden Alpheus eu Lilly S uur. Dagelijks: Bioscope Varióté Théater Stationsweg. V anr. (Zaterdag- on Woensdagmiddag Matinée 2 uur.) BODEGRAVEN. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. ttt Stamphorst ds. S. van Dorp, alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Door den zeereerw. heer J. P. Hen driks, pastoor alhier, ia aan het Roode Kruis afgedragen f 9, de opbrengst eener collecte, gehouden onder de R.-K. der parochie. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Hier kwamen vier Belgische vluchte lingen (Duitschers van afkomst) aan, twee mannen en twee vrouwen, die in grooto haast met achterlating van alles uit Osten- de hadden moeten vertrekken. Een der mannen, die vroeger te Noorflwijk-aan-Zee in betrekking ia geweest, klopte aan bij Jan van Kan, garagehouder alhier. Dsar vonden de arme vluchtelingen een onder dak en liadden zij gastvrije verzorging. Twee mannen en één vrouw zijn reeds naar Den Haag, naar de Duitsche legatie, vertrokken. De andere vrouw, die onderweg zich bij de audereu aansloot, bleef nog bij Jan van Kan. Haar heele bezit was 3 francs, De burge meester van^ Noord wijk zou zien, w^t hij voor haar doen kon. OEGSTGEEST. In een tramwagen op de Waldeck- Pyrmont-kade to 's-Gravenhage werd gis- toren de 73-jarigo oud-geneesheer J. O. P., van hier, plotseling onwel. Hij werd bin nengedragen in hotel „Duinoord" aan het Swelinckplein, waar bleek, dat de oude heer reeds was overleden. Hedenavond bieden mejuffrouw Suze de Wekker en de heer J. v. Feitkamp don militairen een ooncert aan in de tent tegen over „Endegeest". valkenburg. Heb recht van marktgeld 'heffen, dq, boom, i3 voor morgen, 12 dezer, gegund aan don heer Andr do Roode Sr. ZOETER WO U DE. Op den HoogeD Rijndijk werd heden morgen de petroleumventer L. Vreeburg, door een motorfiets zoodanig aangereden, dat hij aan het hoofd ernstige wonden be kwam. Dr. De van Leiderdorp, ver- loonde *iulp. ITegen den bestuurder, een knecht van den heer S., te Leiden, is pro ces-verbaal opgemaakt. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeeat. Nod.-Herv. Gein. Zon dagmorgen to tien uren, dr. J. A. Cramer, pred. in Deo Haag. Voorhout. Ned.-Herv. Gcm. Zondag morgen te tien uren, de heer Riphaagon, cand. tot den H. D. te Leiden. BINNENLAND. De oud-Minister van Oorlog, de heer H. Colijn, heeft bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Gelderland aanneemt. In het genot van zijn volle kracht gaat prof. W. Maliinckrodt, hoogleeraar vanwege de Ned.-Herv. Kerk aan cle Rijksuniversi teit te Groningen, zijn zeventig-jarigen leef tijd te gemoet (28 October a. s.), die hem roepen zal aan liet eind van clen nieuwen cursus zijn ambt Deder te leggen De uitslag van de stemming voor een lid der Prov. Staten van Utrecht, in het district Amerongen (vac.-Van Lynden van Sandenburg, 13 als volgt: Uitgebracht gel dige stemmen 4473, waarvan op den heer G. J. van dc Bovenkamp (groepsoandidaat) 402, O. J. Kneppelhoufc van Sterkenburg (vrijz.) 1695, jhr. L. M. Schuurbeque Boeyo (chr.-hist.) 2-376 stemmen. Zoodat. gekozen is de heer Schuurbeque Boeye (chr.-hist.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris ■binnen het arrond. 's- Hertogeubosch, ter standplaats Bladel, P. G. Mol, cancidaat- notaris te Zeveubergen is benoemd tot directeur van het door de Vereeniging „Het Nederlandscbo Roode Kruis" opgerichte informatiebureau voor zieken en gewonden, de gepensioneerde lui tenant-kolonel der infanterie J. O. Ver- spyck Mijnssen. VOOR HET STEUNCOMITÉ. Uitvoering Pieterskerk. Goed, zeer goed, dat voor de uitvoering gisteravond de Pieterskerk-was gevraagd en afgestaan, want een q,nder kerkgebouw zou de groote schare van belangstellenden niet hebben kunnen bergen. En het zou jammer geweest zijn, indien niet allen, die wilden offeren voor het Steuncomité en verlangden naar goede muziek en zang, daartoe in de gelegenheid gestold hadden kunnen worden. Een aanvankelijke teleurstelling werd echter ongetwijfeld velen niet bespaard door de omstandigheid, dab hun ötadgenoo- t-e mej. W. Korswagen, sopraan-zangeres, alhier, wegens ongesteldheid de vrijwillig op zich genomen taak niet kon vervullen maar haar vervanging door mej. Mario van Beekum, alt-zangere3 te Elberfeld, heefb hen zeker gauw cle teleurstelling doea over winnen. Het programma voor heb vocaLe gedeelte van de uitvoering werd nu gewij zigd in zooverre, clat in plaats van Men- clelssohns Aria uit „Paulus", „Troost" vaQ Nicolaï en „Gebed" van ITiller ten gehooro gebracht werden het kerklied „ImmanueL", bewerkb door Ed. Nösslcr, e-n „Oazs Va der" van C. Krebs, waarin heb volle geluid van deze zangeres goed tot zijn rechtkwam. Behouden bleven het bekende „Wilt heden nu treden" en „Bede voor bet Vaderland" van A. Valerius, heel goed gezongen, met uitzondering van heb eerste couplet van het eerste dezer beide liedorea. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heeren O. B. Duyster, organist van de Pieterskerk Jöhan Foltkamp, solo- fluitist, ook een stadgenooten W. H. Ver steeg, solo-cellist van heb opera-orkest ia Den Haag. Vooral laatstgenoemde heeft zijn gehoor doen genieten. Heerlijk klouk heb Adagio uit het concert van J. Haydn en Bacha „Air" door de hooge gewelven Ier kerk. Maar ook de heer Feit-kamp vond een dank baar gehoor voor zijn gevoelvolle, zij het dan ook niet nlt-ijd zuivere, vertolking van het „Adagio" van Mozart en „Siciliano" van Bac-h. Do lieer Duyster, van wieu het initiatief tot dit concert uitging, had de zwaarste, de omvangrijkste taak. Hij hee-ft zioh daarvan op zeer lofwaardige wijze gekweten. Aller eerst in het aanvangsnummer„Sonate over het koraal Gezang 33" van Sam. de Lange Sr., dat hij op het kerkorgel voor treffelijk ten gehooro bracht en waarvan inzonderheid het Andante dient geprezen, en verder in de begeleiding der zang-, oel- lo- en fluitnummers, welke zeer te roemen viel. Toen het orgel ten slotte het „Wilhelmus" inzette, zongen allen heb mee. Allen, die hebben medegewerkt om dezea avond tot. een aangenamen voor de bezoe kers en een vooi deeligon voor het Steun comité to maken en tot hen reken e-n wij ook de Gemeente-commissie vaa het Ned.- Herv. Kerkgenootschap alhier daarvoor dank. Voor do Militairen. Da simultaan-sóance, welke hedenavond in de Cantine voor Militairen, Wiikgebouw Levendaal 103, zal gehoudeu worden, zat aanvangen te halfacht. LIJST vnn geheel en gedeeütefiiijk Wcrkloozeu, die zich aangemeld heb* ben bij do Arbeidsbeurs. Hot Stoun-Comlié elscht als voorwaarde voor Steun aanmelding bij de Beurs, rooda'. dit Staatjo wel een Juist beeld zal geven van da Werkloosheid. Ook Workloozen uit de Omstreken zijn h'.arondar begrepen. (Dit aantal vrij gering». Grondwerkers4 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin73 Mannel. vaklieden in andere vakken Vrouwelijke - vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) Losse werklieden Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal weekloon) Vrouwen voor allerlei vakken (veelal Va weekloou Jongens voor allerlei 77 115 Gl MO 280 Totaal 348 Leiden, 11 September 19L4. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Volgens de derde lijst is bij heb Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 vau 30 Augus tus t-ot en met 5 September ontvangen f 69,975.82. Het totaal tot tiu toe ontvangen bedrag is f 402,SS2,2öj. Geen Produclen-verschepingen uit Indié. Belanghebbenden hier te lande bij den IndLschen handel, hebben Indio aanbevolen, wegens gebleken onveiligheid van ladingen op Nederlandsche stoomschepen uit Indie, de producten niet to verschepen. Geheet- stilliggen van de vrachtvaart op Indie en zeer ernstige economische gevol- ge»u voor lndië worden hierdoor gevreesd. De Broodvoorziening in de Residentie. Op een gisteravond onder voorzitterschap van den burgemeester, in tegenwoordigheid via den directeur van den gemeentelijken keuringsdienst van voedingsmiddelen en den chef van het Gemeentelijk Statistisch Bu reau, ten sta-dhuize te 's-Gravenhage ge houden vergadering met directeuren van broodbakkerijen en patroons in het bak kersbedrijf in deze gemeente is met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden het vraagstuk der broodvoorziening aan de or de gesteld. In verband met het resultaat van proef nemingen is besloten, met ingang van 14 September a.s. onder don naam van „nood- brood" verkrijgbaar te stellen een brood, bereid uit een mengsel van tarwemeel met ongeveer 30 procent rijstmeel. Dit brood zal in winkels worden verkocht tegen 6'j cent per 500 gram (5 ons) met een speling ia het gewicht t-ot een maximum van 5 pCt. Aan huis bezorgd zal de prijs zijn 7 Va! cent. De prijs van het noodbrood zal geen wijziging ondergaan, zoo de grondstoffen ruet belangrijk in prijs worden verhoogd. Gemeentelijke Werklooshcidsfon&scn. Reeds 27 van de 32 gemeenten, waar than3 werkloosheidsfondsen bestaan, hebben zich bereid verklaard de door den minister van Landbouw voorgestelde noodregeling, die ten doel heeft de bestaande verzekeringsin stellingen tegen werkloosheid zoo lang mo gelijk te doen functioneeren, te aanvaarden. Ook verscheidene der 114 gemeenten, waar, nog geen fonds bestaat, maar die voor do vorming daarvan wegens het ter plaatse aan wezig zijn van werkloosheidskassen van er- beïdersvereenigingen in aanmerking komen, en die dientengevolge een aanschrijving van den minister hebben ontvangen, blijken be reid hun medewerking te verieenen. De Stemming hier tc Lande. Woensdag en gisteren vertoefde te Am sterdam dr. Adolf Muller, leider van de so ciaal-democratische arbeiderspartij in Beie ren en van de Beiersche landdogfractie. Dr. Muller, die redacteur is van do „Müuche- ner Po3fc", kwam naar Nederland, om zich van de alhier heerscheude steiniuiug ten op zichte vau den heerschendeu 6tand van za ken te overtuigen. Het ligt voorts in d* Muller's bedoeling, een reis door Belgio >e maken, ten einde een persoonlijken indruk op te doen van de daar plaats gehad hebbeu- de*verwoestingen.' Buitculaudschc Uitgewekenen. Het Ligt in de beuoelmg van de Rege-e- ring met behulp der bestaande organisaties Yreomdelmgenverkcer in Nederland een Comité te vormen dat uitsluitend ten doel heeft aan buitenlandsche uitgewekenen, die Liever niet op Kcgeeringskosfcen in kampen wenschen te worden ondergebracht, tegen matigen prijs huisvesting te bezorgen bij daartoe zich bereid verklarende ingezetenen hier te lande. De Vluchtelingen tc Vlissingcn. lederen dag komen te Yiissingen tal van vreemdelingen aan, vluchtelingen of perso nen, die uit België gezet zijn, inzonderheid komen de vluchteliiigon uit Ost-ende en an dere plaatsen in West-Ylaanderen. Aan het station bevinden zich een aantal dames uit V lissingen en Middelburg, dio een stationsdienst hebben ingericht en een bu reau voor het geven van inlichtingen m de eerste klasse wachtkamer hebben geves tigd. De dames hebben zich voornamelijk tot taak gestold de'aankomende vluchtelingen desgeweuscht goed logies aan te wijzen; de hotels zitten hier allen vol. Woensdag kwamen vele personen uit Antwerpen aan, die met twee sleepbooten. werden aange voerd. Verschillende dezer reizigers hadden Osteude tot doel, wijl zij per trein via Geut laar niet- heen kunnen, reisden zij nu over Breskens verder. Wij ontmoetten eenigo vrouwen met kinderen, die van Berlijn kwa men en nu naar Amerika wilden om liun mannen op te zoeken. YEuchtcliugeu naar Yeenhuizen. Heb oude derde gesticht van de Rijks werkinrichtingen te Veenhuizen, dat door heb geringer aantal opzendingen wegens landiooperij reeds eenige jaren niet meer in gebruik was is thans ingericht voor Bel gische vluchtelingen. De oude verblijfzalon zijn gereed gemaakt voor do ongehuwden, terwijl de gezinnen hun intrek in do vroegere ambtenaarswo ningen zullen kunneu nemen. Over eenige dagen kan heb eerste trans port vluohtelingen worden verwacht.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1