Telegrainmeu. Uit de Omstreken. Laatste Berichten. Uit de Rechtzaal. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 10 Bept. Medegedeeld door het Kon. Meteor. Inetitmit te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.1 te Mem,eï. Lass et© stand 758.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 11 Sept.: Zwakke tot matigen. veranderlijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk enke- lo regenbuien, met kans op onweer. Dezelfde tem peratuur. Naar verluidt, zijn in de gevechten aan de Ourcq twee Duitsche vaandels in han den der Franschen gevallen. Een is ver- meesterd door den reservist Glilmard, die daarvoor de militaire medaille krijgt. Dit vaandel, van het 36e Duitsche regiment infanterie, was in 1870 met het ijzeren kruis versierd. Volgens een officieel© mededeeling is Je bevolking van Parijs en voorsteden, wel ke voor den oorlog 3.400.000 zielen telde, thans gedaald tot 2.010.000, deels tenge volge van de mobilisatie, deels door de verplaatsing van de Begeering en voor het allergrootste deel door den algemeenen uittocht. Van overheidswege wordt het verlaten van de stad aangemoedigd en onvermogenden worden met overheidssteun weggeholpen. Turkije heeft den Amerikaanschen krui ser „North Caroline" de doorvaart door de Dardanellen geweigerd. De kruiser wil de goud voor de Amerikanen naar Kon- stantinopel brengen. Het verbod heet ge grond te zijn op gevaar voor mijnen. De Vereenigde Staten hebben er zich wegens den gespannen toestand bij neergelegd. De gevangenneming van Von Bitzow, den Duitschen consul in Tripolis, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, wordt door Italiaansche bladen bevestigd. Nog een viertal andere Duitscheis in Tripolis, die in geregelde verbiuding stonden met het consulaat en met Mohammedaansche hoofden, zijn gearresteerd. De Duitsches werden beschuldigd van pogingen om de Mohammedanen aan te zetten tot den hei ligen oorlog. Het atoomschip „Bed Cross" van het Amerikaansche Boode Kruis, dat voor den oorlog den dienst tusschen Hamburg en Amerika waarnam, met 12 saniteitskorp- sen aan boord, en varende onder de Ame rikaansche vlag, zou vandaag in zee ste ken. Het vertrek werd echter opgeschort naar aanleiding van een protest van den Engelschen gezant,, die verklaarde, dat hij, daar de bemanning voor het meeren- deel uit Duitsche reservisten bestond, het vertrek van het schip niet meende te mo gen toelaten. De verovering van de Fransche vesting Maubeugè wordt in heel Duitscliland als een nationalen feestdag gevierd. Berlijn vlagt. De scholen hebben vrij. Uit Bordeaux wordt van Home aan de „Lok. Anz." gemeld, dat sedert de ver plaatsing van den regeeringszetel naar Bordeaux, daar een zeer groote drukte beerscht. Alle winkels zijn weer geopen I en maken kolossale zaken. Op de straten wemelt het van elegante Parisiennes en Parijzenaars en allo café's zijn tot laat in den nacht open en met een bewegelijke nienschenmenigte gevuld. Daaronder valt zeer in het oog de Bussische gezant, Iswolski. Een Engelsche kanonneerboot heeft een visschersvaartuig vermeesterd, dat mijnen had uitgezet, waarvan er nog 200 aan boord werden aangetroffen. Het Japansc-he Huis van Afgevaardigden heeft een oorlogscrediet van 63 millioen yen (ruim 66 millioen gulden) gevoteerd. Naar de „Frankf. Ztg." uit Stuttgart verneemt, heeft het staat«sblad aldaar in verband met de onredelijke hooge meel prij zen. verklaard, dat, wanneer do fabrieken en groothandelaars niet tot billijke prijzen terugkeeren, voor den groothandel maxi mum-prijzen vastgesteld zullen worden, tot bescherming van den kleinhandel en de verbruikers. Onderhandelingen daar omtrent zijn reeds met de betrokken bonds staten ingeleid. Duitschland beschuldigt zijn vijanden dum-dum kogels te gebruiken en Frank rijk en Engeland verwijten Duitschland het gebruik van verboden kogels. Men weet dat Duitschland zich reeds 'tot Amerika wendde, Frankrijk heeft thans mededeeling van zijn grieven gedaan bij de mogendhe den, die do conventie van Den Haar onder- teekenj hebben. Do Times" verneemt uit Kopenhagen, dat Duitsche schrijvers een nationale ver- eeniging hebben opgericht, ten doel heb bende om te voorkomen, dat letterkundi ge werken uit vijandelijke landen in het Duitsch vertaald worden. Men zegt, dat die beweging voortgekomen is uit de hou ding, die Maeterlinck en Wells hebben aangenomen. Een Engelschman, die mannen aanwerft voor Kitchener's leger, hield bij een voet balwedstrijd te Fulham tijdens de rust \?.n toespraak onder het publiek, waarin jij de jonge mannen die hij om zich heen zag. opwekte om voor hun vaderland te gaan vechten. Voor hij lang had gespro ken werd hij door twee beambten van het veld de tribune afgezet. Hij heeft nu van de West-Londensche politierechter verlof gekregen, de twee beambten voor hot ge recht te dagen. Zijn advocaat zei, dat zijn cliënt van raeening was, dat die duizen den jongelui, die hun tijd verdoen met naar voetbal te kijken, in het leger dienst behoorden te nemon. Men weet, dat in Engeland nu jongelui van de universiteiten of die op andere wij ze blijk geven eenige ontwikkeling te be zitten als officier worden aangenomen. Uit een mededeeling van den vice-kanse- lier van de universiteit van Oxford blijkt, da-t er sedert het begin van den oorlog reeds 1113 studenten door de universiteit»* overheid voor een benoeming tot officier zijn aanbevolen, n.l. 60 voor het gewone staande leger, 28 voor de militaire acade mie to Sandhurst, 208 voor de bijzondere reserve, 403 voor het territoriale leger en 424 voor Kitchener's Dieuw leger. Een aan tal Oxfordsche studenten was al officier bij de territorialen. Een Engelsch blad meldt, dat wegens de moeilijkheden, waarmede havens op de Engelsche - Oostkust wegens zeemijnen te kampen hebben, de overscheping van le vensmiddelen van het vasteland in som mige gevallen naar de Westkust verplaatst is. Volgas een telegram uit Boulogne gaan de Duitschers door schattingen te heffen van de Fransche steden, die in hun macht zijn. Reeds hebben wij gemeld, dat Rijsel een oorlogsschatting moet betalen. Vo'gens het telegram zit de prefect van het Noor- der-departement te Rijsel op de prefectuur gevangen en van de stad wordt 7 millioen franc geëischt. Te Armentières waren de Duitschers met 500.000 fr. tevreden, te Amiens hebben ze één millioen franc ge vraagd en 100.000 sigaren. Lens moet 700.000 franc betalen. Afzonderlijke afdeelingen Duitsche rui ters zijn reeds ver naar het zuiden door» gedrongen, enkele zelfs tot bij Troyes. De „Nordd. Allg. Ztg." meldt, dat Chmeesche onderdanen in Berlijn daar dikwijls bij vergissing voor Japanners worden aangezien en dan molest lijden, niettegenstaande zij als ondersoheidings- teeken Chineesohe vlaggetjes dragen. Daartegen is van Chineesche diplomatieke zijde geprotesteerd. Het Duitsche depar tement van buiterLlandsehe zaken heeft thans een waarschuwing uitgevaardigd, dat voortaan zulke vergissingen zullen moeten worden vermeden. De „Nieuwe Gazet" verneemt merk waardige bijzonderheden over de drie Duitsche officieren, die Maandagmiddag met hun vliegmachine naar beneden ge schoten werden te Streipen, in Oost- Vlaanderen. Alle drie waren ze vertegen woordigers van het huia-Krupp. Twee hunner, zekere A. R. Jacob en. von Schenk hadden zelfs aan de Belgische regeering 'n massa kanonnen geleverd en wat nog mooier is, de plaatsing van deze kanon nen in onze nieuwe forten bijgewoond. De derde waa niemand anders dan de beruch te von Metzen, wiens naam bij de behande ling van het jongste Krupp-proces her haaldelijk genoemd is geworden. Deze drie heeren zitten veilig achter slot en grendel. Do tweo eerstvermelde heeren hadden hier talrijke relaties aangeknoopt. In en om Namen zijn natuurlijk vele spoor- en andere bruggen verwoest; van de oude steenen brug over de Ma-as naar Jambes is één pijler gesprongen; de neer vallende steenen hebben zooveel modder opgeworpen, dat de tegenoverliggende hui zen er geheel mede bedekt zijn. Deze brug is reeds (voorloopig) hersteld, ter wijl voor Namen door de Duitschers een schipbrug gebouwd is. In de stad zelve hebben Belgische ge niesoldaten, zonder officieren, geheel nut teloos, toen de stad reeds overgegeven was, alle bruggen over de Sambre doen springen op één na, de z.g.n. „Oude brug", waar de burgers hén wegjoegen. De spoorbruggen van de lijnen naar Di- nant en Arlon werden tijdig vernield, daarentegen zijn de lijnen naar Luik en Charleroi weder in gebruik, doch de te lefoondraden vernield; aan een bijstaan- den paal zijn ze aan één zijde gewoon af gerukt. Maar wat erger is, daar de water leiding over de bruggen gelegd was, heb ben de voorsteden enkele dagen zonder water gezeten, doch ook dat euvel is reeds hersteld. In de hospitalen liggen op dit oogenblik nog een 700-tal meest zwaar gewonde sol daten, de licht gewonden zijn allen naar Duitschland vervoerdOnder deze 700 zijn zoowel Duitschers als Belgen en Fran schen. Bij de laatsten zijn ook Senegalee- zen en dat schijnen rare kostgangers te zijn. Een Belgische chirurg deelde mij me de, nooit in zijn leven zulke vuile klanten gehad te hebben ze zitten letterlijk onder de vlooien en volgens hem, was dat nog niet het ergste 1 En verder is er met deze kerels letterlijk niets aan te vangen, ze lijken ongevoelig voor pijn en tot in le gevangenis heeft men gewone Senegalee- zen moeten stoppen, omdat er. geen huis mee te houden was. Daarbij is hun huid zoo hard, dat men moeite heeft er bij het opereereD doorheen te komen! Vermoe le lijk zijn de Duitsche soldaton, die met de ze zwarte Afrikanen hebben kennis ge maakt, nu juist niet voor hun pleizier uit geweest. Uit Wèenen wordt gemeld, dat de toe stand aldaar voortdurend ernstiger wordt. Het aantal werkloozen wordt met den dag grooter, daar het zakenleven bijna geheel tot stilstand gekomen is. Dit gedeelte der bevolking verbergt zijn ontevredenheid dan ook niet. De bevolking mort; door het groote aantal vluchtelingen uit de ooste lijke deelen des lands wordt het voedsel voortdurend schaarscher en men toont zich vooral verbolgen jegens den Duitschen keizer. „Wij verliezen alles" zeggen zij wij sidderen dag en nacht voor onze veiligheid en dat alleen om aan zijn eer zucht te voldoen". OEGSTGEEST. Gisteravond had de zangavond met de militairen plaats in de tent tegenover „Endegeest". De heer Joh. Oostveen, van Amsterdam, dirigeerde, „pompte" de verschillende nummers er in. Als voor zanger trad op de heer Brouwer, terwijl mej. Ballego op de piano accompagneer de. Verschillende numers uit de Liederen bundel voor militairen, uitgave van de Vereeniging „Volkszang", werden in stu die genomen. Dat er veel animo was, blijkt wel hieruit, dat ongeveer alle militairen zich een liederenbundel voor den prijs van 6 cent, hadden aangeschaft. En er is ge zongen met vuur, met geestdrift, on Ier de eminente leiding van den heer Oost veen. Een zevental nummers werd inge studeerd. Besumeerende kunnen we zeg gen, dat deze avond voor „Volkszang" een succes is geweest. Luitenant Zwart dankte namens de mi litairen dien dames en heeren, die ehm dezen genotvollen avond bereidden. Gisteravond liep de Haarlemmertram uit de rails, juist bij den wissel in de Leid- 6che Buurt.. Do locomotief liep door tot vlak voor een sloot. De machinist bekwam geen letsel, terwijl ook de passagiers met den schrik vrijkwamen. Spoedig kwam een gereedschapswagen mqt de noodige krach ten, om het zware gevaarte op de plaats terug to brengen, waar het behoorde. Na veel inspanning kwam de zaak weer in orde, zoodat een paar uren later de lijn weer vrij was. BUITENLANDSLIDE BERICHTEN. Uit Walona wordt aan Borhemsche bladen gemeld, dat Burhan Eddin Effendi, een zoon van den gewezen sultan Abdoel Hamid, door de Al'baneesche opstandelin gen die Durazzo rijn binuongetrokken, tot koning van Albanië is gekozen. Het heet dat Albanië een van Turkije afhankelijk koninkrijk rijk zal worden. Een raad van state zal don koning ter zjjde staan. Daarin zullen zitting hebben Essa<d pasja en de com mandant van Durazzo Irfan bei. Laatstge noemde wras aanvankelijk in dienst van prins v i Wied, doch ging tot do opstandelingen over wegens geschillen met de Nederla-jd- S'he officieren. Albanië heeft dan dus f°n koning en een mbretl 't Zit er aan. Prins Albert, de treede zoon van den van den Engelschen koning, heeft gister ochtend een blindedarm-operatie onder gaan. Zijn toestand is bevredigend. BINNENLAND. Ter aanvulling van het bericht, dat de opening der Staten-Generaal, door H. M. zal geschieden op dezelfde wijze als vorige jaren, meldt men nog, dat, waar zooals bekend is, H. M. een aantal der paarden uit de Koninklijke stallen ter beschikking van het legerbestuur heeft gesteld, de stneb, waarmede de Koningin naar en van do Ridderzaal zal rijden, ingekrompen zal worden wat het aantal gal arij tuigen be treft. De begrafenis van den Utrechtschen hoogleeraar Heilbronner zal morgenoch tend om halftwaalf op de oude begraaf plaats te Utrecht ge.schieden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen tot re geling van het Ve©artsenijkundig Staatstoe zicht. Naar „De Tel." verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam besloten voorloopig geen verkiezing uit te schrijven, waardoor in de Raadsvacature, ontstaan door het overlijden van mr. L. W. van Gigch, zou worden voorzien. Zij maken hierbij gebruik van de bevoegdheid, hun door de wet ver leend, waarbij bepaald is, dat in een va cature uiterlijk binnen zes maanden moet voorzien zijn. Na twee vrije stemmingen en eea herstemming tusschen de heeren Vliegen en Van Thienen werd eerstgenoemde ge kozen tot wethouder van Amsterdam met 19 stemmen tegen 15 op den heer Van Thienen. In blanco waren 7 stemmen. De heer Vliegen heeft de benoeming aangenomen Het gerucht liep, dat de heer Vliegen in verband met deze benoeming, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal be danken. Men verneemt echter, dat daar omtrent nog niets is beslist. Deze aange legenheid zal, naar de heer Vliegen me dedeelde, in hot partijbestuur der S.-D. A.-P. worden behandeld, aan welks be slissing hij zich zal onderwerpen. Voetbal De Competities van den „L. V.-B.". In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van don L. V.-B., werd beslo ten zooveel mogelijk de gewone competities te doen aanvangen, waartoe de aangesloten vereenigingen zullen uitgenoodigd worden om voor 23 September met haar elftallen in te schrijven. De Vereeniging „Beresteyn" had reeds met tweo elftallen ingeschreven. Verder werd er benoemd de bestuurs commissie, de protestcommissie en de ber- reincoramissie. MARKTBERICHTEN. Katwijk, 9 Sept. Manden ronden aardappelen ƒ1.10 a f 1.40, Eigenheimers znnd per HL. ƒ2,40 a ^2.60, dito klei ^2 a f2.20. Peen ƒ2 50 a ƒ3, Uien per baal ƒ1.40 a 1.50, Bloemkool Ir"3.50 a ƒ5.25, dito II ƒ2 a f 2.50, dito III/1 a 1.75, Roode kool f 4, Savoye kool4.50 a 15. Delft, 9 Sept. Op de vette Varkensm i kt wnren aangevoerd 148 stuks. Prijs per K<i. 1ste soort ƒ0.48,2de soort f 0.42. Delft, 10 Sept. De handel in Pinnenlandsche Granen was vrij levendig. Prijzen onveranderd Alleen Ger6t en Haver hooger. Witte Tarwe ƒ8.90 t 10.50. Roode tarwe ƒ9.80 a ƒ10.25. Rogge 8,50 a ƒ9.(ierat 7.75 a ƒ8.50. Zomergerst f af Ghevaliorgersfe a Haver /G.10 a ƒ6.50, Witteboonen a Bruinoboooon fa f Blauwe Erwten ƒ11 50 a f 12.—. Kanariezaad 121.50 a ƒ23.HenneDzmd f a f .alles per HL. Koolzaad f 13.50 a 14.75. Boternoteering: 50-57. Duitsche troepen uit België naar Frankrijk. OSTENDE, 9 Sept. (R. O.). De Duiteche troepen, die te Baelegen wachtten op de le vering van de door de stad Gent te ver strekken goederen, ontvingen hedenochtend dringend bevel naar Frankrijk te vertrek ken en sloegen onmiddellijk den weg naar het zuiden in. OSTENDE, 9 Sept. (R. O.). 60,000 Duit schers marcheeren in groote haast door België, om den rechtervleugel der Duit schers te versterken, die in Frankrijk een aanzienlijken tegenslag gehad heeft. Het bosch van Dottignies, tusschen Kortrijk en Herseaux, is vol Duitsche vluchtelingen. Van het Westelijk Slagveld. PARIJS, 9 Sept. (R. O.)., 11 u. 's avonds. (Officieel). Aan den linkervleugel rijn alle pogingen der Duitschers, om door onze troepen aan den rechteroever tot de Ourcq heen te breken mislukt. De Engelschen zijn do Marne overgestoken. De vijand trok on geveer 25 mijlen terug. In het centrum en aan den rechtervleugel is de toestand niet noemenswaard veranderd. Dc Duitsche Generale Staf. PARIJS, 10 Sept. (Part.) Naar wij ver nemen bevindt de Duitsche generale staf zich te Luxemburg in de hoofdstad van het Groothertogdom. De uhlanen bevinden zich in 700 tenten, die in de stad zijn opgesla gen. De keizer is eveneens te Luxemburg. De staf is gehuisvest in het gebouw van de Duitsche ambassade, 's Nachts is het gebouw omgeven, door vliegmachines, 'die met zoeklichten de omgeving verkennen ter voorkoming dat een vreemd vliegtuig de stad kan bereiken. Een. Belgisch of Fran. s.che. vliegmachine heeft vier bommen gei. worpen boven Luxemburg zonder noemens waardige schade aan te richten. De spoor, weg werd op enkele plaatsen vernield. Franseh Communiqué. BORDEAUX, 9 Sept. (R. O.). Een com muniqué van 3 uren 's namiddags zegt Over hot geheele front schijnen de Duit schers over een vrij groot eind terug te trekken. De strategische toestand der Fransche troepen is best. Evenwel moet mon niet over het eindresultaat van den veldslag oordeelen, daar deze zich uitstrekt over eenige honderden kilometers; De Duitschers schijnen zekere moeilijkheden te hebben in de snelheid hunner beweging. Over het algemeen schijnt er eenige voor uitgang te zijn voor de Fransche troepen. Nieuwe Keuring in Frankrijk. BORDEAUX, Sept. (R. O.). De Minis terraad besloot alle naar huis gezonden mannen aan een nieuw geneeskundig on derzoek to onderwerpen. Zij, die goedge keurd worden, zullen onmiddellijk moeten opkomen. Keizer Frans Jozef. WEENEN, 10 Sept. (officieel) (Part.) Renter verbreidt het bericht als zou keizer Frans Jozef gestorven zijn. De onjuistheid van dit bericht is bewezen. De vertegen, woordigers der neutrale staten in Wèenen kunnen zich voortdurend van de uitsteken- de gezondheid van keizer Frans Jozef over. tuigen; deze behartigt voortdurend de re geer in^szaken en verleent audiëntie; o.a. was graaf Berchtold gisteren een uur bij hem in audiëntie. Dc Soc.-Dcin.-Partij. BERLIJN, 10 Sept. (W.B.) Het bestuur der Soc.-Dem.. Partij protesteert in de „Yorwarts" tegen het feit, dat het Inter nationaal Socialistisch Bureau te zanten met het bestuur der Fransche Soc.-Dem. Partij een oproeping aan het Duitsche volk heeft gepubliceerd zonder eerst de Duit sche Soc.-Dem. Partij te raadplegen, en welke oproeping zeer eenzijdig en partijdig is. Verder wordt er tegen geprotesteerd, dat het bureau en de Fransche Soc.-Dem. Partij aan de Soc.-Dem. Partijen in neu trale landen inlichtingen geven over ge beurde gruwelen der Duitschers. De Duit sche soldaten zijn geen barbaren rij staan niet achter bij die van andere volkeren wat vorming van geest en möed betreft. Het is teekenend, dat het bureau niet rept over de excessen van Belgen en Russen. Russisch Communiqué. PETROGRADE, (St.-Petersburg), 9 Sept. (R. O.). Een communiqué van den Russi- 6r:hen Generalen Staft zegtOp 5 en 0 September hebben wij het Ooster-leger bij Tomassof aangevallen. De Oostenrijkers trokken in wanorde terug, achtervolgd door de Russen. Do Russische cavalerie wierp zich op den vijand in de richting Lu blin. Do Oostenrijksch-Duitsche troepen werden uit hun versterkte posities verdre ven en trokken naar het zuiden terug. Groote slagen worden geleverd aan het front van Rawar Ru ska af tot aan de Rjets, waar het Oostenrijksche Ooster-leger verslagen is. Lemberg heeft versterkingen ontvangen. Detachementen van het 16de Tirolkorps hebben iu den nacht van 7 Sep tember een aanval beproefd, maar werden teruggeslagen. Zij verloren een vaandel en 500 gevangenen. Een Engelsch Kruiser vergaan. LONDEN, 9 Sept. (R. O.). De Admirali teit deelt mede, dat het als kruiser uitge ruste koopvaardijschip „Oceanic", van de White Star Line gisteren aan de noordkust van Schotland is gestrand en geheel ver loren is gegaan. Officieren en manschappen konden gered worden. Japan inzake Vrede. TOKIO, 10 Sept. (R. O.) Japan heeft zich aangesloten bij de overeenkomst tusschen I ngeland, Frankrijk en Rusland, die te Londen geteekend ie, om niet afzonderlijk vrede te sluiten. De Minister van Buiten- iandsche Zaken, verklaarde aan den Russi- sehen gezant te Tokio, dat Japan geen vre de met Duitschland zal sluiten voordat da oorlog in Europa geëindigd is; zelfs dón niet, als Japan vóór het einde van den oorlog Fiats jou mocht bezetten: Het ontstaan van den Japansch—Duitschen Oorlog. BERLIJN, 10 Sept. (W. B.). De „Deut sche Allg. Ztg." meldt: In een interview verklaarde de Japansche gezantechapsraad te Rome aan een vertegenwoordiger der' „Stampa", dat de oorlog tusschen Duitsch-, land en Japan ontstaan is, doordat Duitsch land aan Japan de verzekering, die niet in den vorm van een ultimatum werd ge vraagd, weigerde te geven, dat het Duit sche eskader in Oost-Azië vrede en handel niet door krijgsoperaties zou storen en dat du» een oorlogsverklaring door Japan noo- dig werd tot bescherming zijner belangen en om een verlamming van rijn handel te verhinderen. Deze poging van Japan om zich te rechte, vaardigen zet de waarheid op den kop; Van Japansche zijde is zulk een verlangen voor de overhandiging van het ultimatum niet gesteld. Integendeel is den Japansehen zaakgelastigde te Berlijn vóór de overhan diging van het ultimatum beduid, dat het Duitsche eskader in OosteAzié bevel zou krijgen zich van vijandelijkheden in d-e Oostv Aziatische wateren te onthouden, als Japan onzijdig zou blijven. Hierop heeft Japan nooit geantwoord. Schending der Oongo'Akte. BERLIJN, io Sept. (W. B.) De Protes- tantache en de R.-K. missie teekenen pro test aan tegen de schending van de Oongo- akte. Volgens een der artikelen toch mo gen verwikkelingen tusschen de Europeesche mogendheden niet op Afrikaanscb gebied worden overgebracht. Engeland heeft ge^ noemde akte niet geëerbiedigd. De Officieren Rcimers en Verhuist. Onze gezant te Rome heeft aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken gemeld, dat, volgens bericht aan hem van den Ru- meenschen gezant te Durazzo, de noodige orders zijn gegeven, om de twee gevangen genomen Nederlandsche officieren, de hee ren Reimers en Verhulst, in vrijheid te stel len. De „Noordam" aangehouden. Het stoomschip „Noordam", van de „Hol- land-Amerika-lijn", dat 1 September van New-York naar Rotterdam is vertrokken, is gisteravond halfachfe naar Qupenstown opgebracht. Het Zilver van dc „NieuwAmstcrdam". Door de Fransche regeering zal het uit de „Nieuw Amsterdam" te Brest gelosteö zilver, bestemd voor de Nederl. Bank, pel „Tambora", welk schip, gelijk men weet, eveneens te Brest ligt, naar Nederland wor» den gezonden. Raad van State. De afd. van den Raad van State voor do geschillen van bestuur behandelde o. m. het beroep, ingesteld door J. Vooys, te Leiden, tegen het besluit van B. en W. van Warmond van Oct. 1913 waarbij hem voorwaardelijk verguDoiing is verleend tot het oprichten van ecmt spekslagerij, rookerij en zouterij te Warmond. De provinciale hoofdingenieur adviseert, om, behoudens het geval, dat een nieuwe behandeling der aanvrage nnociig zou rijn op grond, dat de ten gevolge van een door appellant aangebrachte verandering (ven- betering) de werkelijke toestand niet over eenstemt met de teekening en de beschrij ving bij de aanvrage gevoegd, de voor waarden te wijzigen. Ook Gedep. Staten, adviseer en tot wijziging der voorwaarden en deelen mede, dat h. i. de Kroon bij i beslissing op het beroep der vergunning alleen heeft te beoordeelen, zooals rij is verleend en niet het gevolg d'at er aan ia gegeven. Tot wijziging eter voorwaarden adviseert ook de directeur-getneraal van den Arbeid. Ingekomen was nog bij den Raad van Sta te een memorie van het R.-K. Kerkbestuur van Warmond tot bestrijding van het be roep. De Kon. beslissing volgt later. KRIJGSRAAD TE 'S-GRAVENHAGE. Voor den krijgsraad stond terecht da milicien G. G. de G., van de 4d'e comp. 2da bat. 15de reg. inf. te Gouda, gelegerd te Oogatgeest, ter zake rich te hebben schuldig gemaakt aan beleediging van eea korporaal, die belast was met de uitdce- ling van vleesch. Bekl. voegde o. m. dezen korporaal toe„Leeilijke snotneus, aap, kwajongen". Bekl., die gehuwd is, toonde veel berouw te hebben en verontschuldigde zich door te zeggen, dat hij zoo zenuwachtig was.- Snikkende betuigde bekl. tegenover den bedoelden korporaal zijn innig leedwezen over het voorgevallene. De korporaal, als getuige gehoord, ver klaarde, dat bekl. op den bewusten dag, toen deze die beleedigcnde woorden uitte, in zenuwaehtigen t-ocstand verkeerde en dat hij daarom zich niet erg beleeddgd acht te door de tot hem gerichte woorden. Antwoordende op een desbetreffende vraag van den president voegde getuige aan riin verklaring nog toe, dat hij, indien hij burger en geen korporaal was, volkomen bevredigd zou zijn door de verontschuldi gingen von bekl. en geen strafvervolging zou wenschen. Do auditeur vorderde óód maand mili taire detensie. Mr. Rolandus Hagedoorn riep voor be klaagde de clementie van den krijgsraad in.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3