Nederland en de Oorlog. Europeesche Oorlog. iN ONZE STAD. UIT ONS LAND. Torenmuziek. Van verscheidene kanten wordt gevraagd waarom in '"t geheel geen muziek meer wordt gemaakt op den Stadhuistoren. Te reden hiervan is deze, dat er van de mannen van het Stedelijk Muziekkorps, die daar zouden moeten blazen, eenigen zijn gemobiliseerd. Het Brood van Tarwe en Tulpenbollen. Omtrent deze broodsoort van 2/3 gema len tarwe en 1,3 gemalen tulpenbollen, zoo- als wij reeds meldden gebakken door bakker W. van do Weerdt, in het naburige Yalken- burg, weet „De Nieuw© Crt." o. a. nog mede te deelen, dat haar vervaardiger be zoek kreeg van den directeur van den ge meentelijken keuringsdienst van eet- en drinkwaren, dr. J. J. van Eek, die hem ver zacht de proeven, voort te zetten en ten be hoeve van den keuriugsdienst ©enige brooden te vervaardigen, met verschillende soorten bollcnmeel bereid. Daaraan heeft de bakker reeds voldaan. Eén gedeelte van het brood is vervaardigd van den bol „La Reine", een ander van „Rose gris de lin" en nog een ander van een krokusbol. De kleur van het brood dat ten onderzoek naar Wageningen werd gezonden, is wit geel- en blauwachtig, naarmate het van een der hierbovengenoemde bollensoorten af komstig is. Het ziet er heel goed uit en de smaak valt bijzonder mee. Met het oog op het voornemen der bollen- handelaren, om 1/3 der bollenvoorraden te vernietigen, zulks in verband met een drult- king der prijzen voor het volgend jaar door overproductie, acht de Leidsche Bakkers- patroonsvereeniging, in overleg waarmede de bakker zijn proeven heeft genomen, het wcnschelijk, dat de aandacht van de Regee ring op dit voornemen wordt gevestigd, opdat dit hangendo het onderzoek niet ten uitvoer worde gebracht. Voor het Roode Kruis. Ten behoeve van het Roode Kruis is in gekomen een bedrag van f 1.79% met een brief, onderteekend door 4 jongens: J. van Bentem, ITeerensingel 38, G. J. Boter, Heerensingel 37, M. J. Smit, Medusastraat 10, D. Snel, Schoolstraat 4, van den vol genden inhoud: „Mogen wij zoo vrij zijn U eenigo woor den te schrijven. Andere jaren hadden wij een gezellig dagje op 31 Augustus. Nu met de ernstige tijdsomstandigheden hebben wij gedacht om dit geld voor een ander doel beschikbaar te stellen en wel voor het Roode Kruis." Voor do Militairen. Vrijdagavond a. s. zal in de can tine voor Militairen, Wijkgebouw, Levendaal 103, door den heer A. Bim, van Amsterdam, een ei- multaan-séance in dammen gegeven worden. Deelnemers 20 a 25 spelers. Militairen, die er aan wenschen deel to nemen, behoeveD geen borden, enz. mede te brengeD. x Inlijving Lotclingen Militie 1914. Bij Kon. besluit van 7 dezer is bepaald Do inlijving van de lotelingen voor de lichting der militie van 1914, die alsnog in het tijdvak van 15 October 1914 zouden moeten worden ingelijfd en die best-emd zijn voor een bereden korps, dan wel voor het regiment genietroepen wat de aam laatst bedoeld regiment toegewezen lotclingen be treft, voor zooveel zij als ambtenaar bij de posterijen en telegrafie belast zijn met toe- steldienst geschiedt in een later, nader aan te wijzen tijdvak. Staat van Beleg. In een groot aantal aan ze© of aan de livieren gelegen gemeenten is de staat van i ieleg afgekondigd. Dit heeft voornamelijk ten doel om den uitvoer te beletten van schepen, die mogelijk hier te lande door of vanwege oorlogvoerende mogendheden zijn aangekocht met de bedoeling zo voor mili taire doeleinden te gebruiken. Het t-oelaten van zoodanigen uitvoer zou in strijd zijn met de door de regeering af gelegde neutraliteitsverklaring. Om het militaire gezag in staat te stellen de vereischte maatregelen te treffen en be hoorlijke controle uit te oefenen, was het noodig verschillende gemeenten in staat van beleg te verklaren. Er zal worden zorg gedragen de gewone scheepvaart zoo min mogelijk overlast te bezorgenin dien geest zijn de noodig© be velen aan de betrokken autoriteiten van le ger en vloot gegeven. Aan overlast stellen zich dus alleen bloot Nederlanders, die, in weerwil van het door do regeering uitgevae rdigde verbod, trach ten om aan een oorlog',oerende partij sche pen of vaartuigen vo6r militaire doeleinden bestemd toe te voeren of te verschaffen. Eigenaars van schepen zullen dus goed doen zich bij het ontvangen van aanbiedin gen omtrent verkoop verdege ervan te over tuigen, dat er van gebruik voor militair© doeleinden geen sprake kan zijn en er aan te denken, dat de beoordeeling hiervan ge heel berust bij de daartoe door do regee ring bevoegd verklaarde autoriteiten. De Drukte te Schcveningeu. De dage lij fcsche toeloop van vreemdelin gen naar Scheveningen, vooral van Belgen, Duitschers en Franschen, blijft aanhouden, terwijl er nog vele Amerikanen verblijven in afwachting van scheepsgelegenheid om te Oepatrieeren. Te Maastricht. In het kapitale huis van den heer Louis Regout in de Boschstraat te Maastricht wordt het Belgische consulaat gevestigd. Met bekwamen spoed is de nieuwe consul aan het werk getogen en heeft reeds een gunstig© oplossing verkregen voor d© door vaart op Belgisch grondgebied der Zujd- Willemsvaart. Ook kunnen de boeren uit de Belgische provincie Limburg vrij met hun veld- en boomvruchten de grens overschrijden en be hoeft van de uit Mastricht uitgevoerde koloniale waren geen invoerrecht betaald te worden. Verschillende Belgische uitge wekenen, o. a. de secretaris van Visé, zijn onder zijn leiding werkzaam en in de aller eerste plaats is men bezig een burgerlijken stand samen te stellen van alle dier en in do omstreken aanwezige Belgen. Verder zal er gezorgd worden dat de op Nederlandsch grondgebied wonende vrou wen en kindereu van in Belgischen dienst zijnde militairen ondersteund worden. Vol gens den nieuwen consul zou dit aantal wel meer dan duizend bedragen. Aan geneesmiddelen begint reeds gebrek te komen. Een apotheker kon verschillende recepten niet klaarmaken bij gebrek aan het benoodigde ingrediënt, dat alleen uit het buitenland te verkrijgen was. Niet minder dan zes geneeshceren en ne gen apothekers uit de Belgische grensplaat sen vertoeven te Maastricht. Dc „Nieuw-Amsterdam". Het- stoomschip „Nieuw-Amsterdam" der Holland-Amerika-iijn is voor den wal gekomen, na een reis, die wel is waar voor spoedig, maar niettemin toch eenigszina angstig was voor de ingewijden. Immers cp hek rapport van Engelsche oorlogssche pen, <lat tusschen het Sandetti-vuurschip en de Galloper mijnen dreven, die nog af komstig heette» va-n den mijn en legger „Koningin Luise", had de kapitein bevel gegeven cl© reddingbooten buiten boord te draaien, ten einde op alles te zijn voorbe reid. Het stoomschip blijkt 2 September des morgens 5 uur to zijn aangehouden door de tot hulpkruiser ingericht© mailboot „La Savoic" van de Compagnie Générale, die het naar Brest bracht, waar de „Tarabo- ra" reeds werd aangetroffen, terwijl ©r ook twee stoomschep on van de Koninklij ke Nederlandsche Stoombootmaatschappij in de haven lagende „Fortuna" en de „Atlas", waarvan eon in charter van den Koninklijken West-Indischen Maildienst. De „Nieuw-Amsterdam" kwam, in te genstelling van de andere schepen, die in de haven moesten komen, op d© reedo voor anker en word bet-rekkelijk vlug afgehol pen. Dat afhelpen bestond hierin, dat niet minder dan 733 passagiers van alle klassc-n van boord werden gehaald en geïnterneerd, terwijl van de lad-ing met een beroep op de door Engeland en Frankrijk gegeven aan vullingen der Londensche declaratie alle meel, allo kisten vleeschconserven, alle mals, enz., 390 baren zilver, 209 kisten bier en 800 zakken veevoeder moesten worden gelost, niettegenstaande alles aan Nederlq.ndscke firma's was geconsigneerd. De passagiers waren Oostenrijkers en Duitschers, onder wie een 20-tal res.-offi- eieren. Bij hen was een naast familielid van veldmaarschalk Von der Goltz. Een der passagiers moest reeds onmiddellijk zijn onvoorzichtigheid met den dood be- koopen. Hem werd door den bevel voeren den Franschen officier gelast zijn handba gage zelf te dragen, hetgeen hij niet ver koos. De woordenwisseling, die hieruit ontstond, ging van den kant van den pas sagier tot een handtastelijkheid over, met het gevolg, dat- hij op de plaats werd doodgeschoten Van de weggehaalde passagiers werden later zes doctoren en nog een tweetal per sonen op leeftijd teruggezonden. De 173 Hollandsche reservisten, die aan boord waren, werden ongemoeid gelaten. Van .zijn equipage moest de kapitein oen tiental per sonen afstaan, omdat zij vreemdelingen waren. Onder hen was een jonge man, wel iswaar in Duitschland geboren, doch reeds op zijn 4o jaar naar Nederland gekomen en daar sedert verblijf houdende. Bij ge- brek aan cenig identiteitsbewijs werd met de mondelinge verklaring in dit opzich-^ geen genoegen genomen. Er bestaat ech ter wel kans dat van hieruit nog op zijn in- V) ijheidstelling kan worden aangedrongen. De „Nieuw-Amsterdam" liep in do Duins nog do „Riouw" van de Nederland ach terop, die blijkbaar door de Engelschen was aangehouden. Voor do nabestaanden der passagiers van de „Tambora" is het verblijdend te verne men, dat alle passagiers van dit stoom schip, namelijk 27 eerste, 90 tweede en 8 derde klasse passagiers, met de „Nieuw- Amsterdam" zijn meegekomen. Uit een lang onderhoud met een passa gier lezen we in de „N. R. Ct." dat ook eenige Duitsche doktoren van boord waren gehaald. Deze werclen weer in vrijheid gesteld. Daaromtrent wordt meegedeeld. „De zoo pas aan boord gekomen vijf Duitsche doktoren, die uit bun balling schap uit het fort Crozon zijn ontslagen, worden zeker aan het dek aan do overzij of in de salon begroet. We spoeden ons naa-r de plaatsen om ook onze gelukwensch aan te bieden, doch bemerkten, dat een sleepbootje voor onzen kolossus was ge spannen en de eigen schroeven der „Nieuw- Amsterdam" reeds werkten. Dat was d© oorzaak: der vreugd©. Niettegenstaande de heeren op stroo moesten slapen, twaalf man uit een echo- tel eten en een gelegenheid voor wasschen ontbrak, hadden ze, de omstandigheid in aanmerking genomen, niets dan lof over de beleefde behandeling. D© Fransehen zijn zeer in onze achting gestegen, hoorden we een dor ontslagen ballingen zeggen". Generaal Joffre heeft aan de troepen der geallieerden doen weten dat de tijdj .voor teruggaan in die' mate als tot nu toe geschiedde, voorbij is en dat het offensief weer moet aanvangen. De Franschen zul- len dus weer aanvallend optreden en voL gens de laatste berichten uit Parijs zou dit met succes reeds zijn geschied. Offi cieel deelt de Fransche opperbevelhebber mee, dat het eerste Duitsche leger, het? meest westelijke dus, door Franschen en Engelschen genoodzaakt werd térug te trek ken naar het noorden. Op front en flank wordt het vervolgd. Het tweede, derde en .vierde leger hebben niet gestre den, doch het vijfde, dat van den kroon- prjps, heeft ernstige aanvallen tc doorstaan gehad, ook uit Verdun en verschillende convooien zijn door de Franschen geno men. Van de Ourcq trekken de Duitschers terug in de richting van de Marne dit betreft het eerste leger onder Von Klück en den Duitschers heeft dit een batal jon infanterie gekost en een compagnie met machinegeweren met caissons. Nergens zijn de Franschen teruggesla gen, bij-Vitry le Francois wonnen ze ook terrein. Aan de grens van Elzas-Lotharingen zou den de Franschen ook met meer succes optreden. Een Duitsche divisie deed een aanval op de linie Chateau SalinsNancy doch moest met verliezen terugtrekken. De Franschen hernamen in de Vogezen, op Duitsch gebied, de bergkam van Maudray en de pas van Tourneaux. In het veld schijnt het hun dus op 't oogenblik niet slecht te gaan, in de vestin gen kunnen ze niets meer voor het land - uitrichten. Maubeuge heeft doen zien dat ook de moderne forten het maar kort tegen het nieuwe Duitsche en Oostenrijksche be legeringsgeschut uithouden. Zouden de Franschen hierin misschien geen aanlei ding zien orn alles maar in het veld af te doen. Van langdurig ophouden van den vijand, zooals vroeger plaats had, is toch geen sprake meer. Die 42 cM. kanonnen hebben Duitsch land een grooten voorsprong gegeven. Er gaan nu ook nog geruchten, dat er een kanon gemaakt is om van de Fransche kust over het Kanaal te schieten. Zoo zou men Engeland willen aanvallen. Met lucht schepen zou dan vanaf de Fransche kust een inval worden gedaan. Dit klinkt wel wat fantastisch, doch 't is niet onmogelijk. De vraag is natuurlijk, hoe sterk de lucht vloot is. Is die sterker dan voor den oor log bekend was? Men dient er ook nog rekening mee te houden, dat er eenige luchtschepen vernield zijn. Nog is de strijd in het westen het be langrijkst. Dat bewijst ook Avel, dat kei zer Wilhelm aan deze zijde is. Het heet, dat de generale staf te Metz vertoeft. Over het zenden van méér troepen ko men nog steeds allerlei niet te controiee- ren berichten. Uit Rusland zouden uit Ar changel 250.000 man zijn vertrokken om over Engeland naar Frankrijk te gaan. In Brest en Cherbourg zouden ze aan land gaan. Een ander bericht, dat soort wordt steeds hardnekkiger, spreekt van troepen uit Japan. In Berlijn weet men reeds tc ver tellen dat Engeland Japan heeft overge haald een half millioen man te zenden. En nu komt liet mooiste, Frankrijk zou daarvoor de kolouiën Tonking en Annam als bclooning afstaan. Dit maakt het be richt heel ongeloofwaardig. De Japansche zaakgelastigde blijft er evenwel bij, dat Japan niet in Europa zal optreden. De tijd zal wel leeren, welke der geruchten juist zijn of niet. Rusland heeft Ook nog steeds succes tegen de Oostenrijkers. Volgens Duitsche mededeeling zou de Sileziscbe landweer, de Russen hebben geslagen en een dui zendtal gevangenen hebben gemaakt. Officieele Russische berichten doen we ten dat de versterkte forten vail Nicola jew, een extra sterke stelling der Oostenrijkers, genomen zijn met veel kanonnen en voor raden. Het Oostenrijksche Noorderleger,- dat bij Chelm optrad, zou ook terugtrek ken. Zouden de Oostenrijksche militaire auto riteiten hun landgenooten reeds voorbe reiden, pp herichteji over het terugtnek- ken? Daar wordt _nu iets publiek gemaakt over liet moeilijk voorttrekken, over de be zwaren aan den opniarsch verbonden, over de Russische infanterie, die van achter zulke sterke en van te voren gercodgev maakte stellingen schiet en die, wanneer ze terugtrekt steeds weer van dergelijke verdedigingswerken vindt. Het optreden der Russen zou veel in druk hebben gemaakt, vooral de bezet ting van Lemberg. Vooral Italië zou hier door beïnvloed zijn, heet het, en er minder dan ooit aan denken om Oostenrijk te helpen. In Italië is men trouwens voor een vriend toch nogal klaar met afkeuring over de Duitschers en Oostenrijkers. Begrijpe lijk is 't dus dat het gebeurde te Leuven diepen indruk heeft gemaakt. De Belgi sche legatie ontvangt massa's visitekaart jes als bewijzen van deelneming van in- vloedrijke Italianen, van vele vooiaanstaan- de persmannen. Ook het bommenwerpen is een punt van felle critiek. Dat de lan den der Triple Entente geen afzonderlijken vrede willen, moet een gunstigen indruk hebben gemaakt. Velen betoogen nu dat Italië's neutrali teit meer dan ooit geboden is, maar er zijn 'er toch ook velen, die groote voorliefde voor Engeland aan den dag Jeggen. Zou er iets gebeurd zijn, dat daar eensklaps in ;,La Vita" do mededeeling verschijnt, dat do ministers van buitenlandsche zaken en oorlog zullen aftreden? Buiten Europa wordt ook meer aan dacht aan den strijd gewijd. Zoo heeft de Chineesche regeering ook weer gesproken. Duitschland protesteerde namelijk, dat Ja pan de oorlogszone om Tsingtau uitbreid de zonder, dat China zich daartegen yer- hief. Doch het antwoord is geweest, dat Duitschland het eerst China's neutraliteit schond door Tsingtau, dat in pacht werd gegeven, te versterken en toen China daar tegen iets inbracht te dreigen met militair optreden. Daarom dacht China er ook niet over om nu iets tegen Japan te doen. Een belangrijke concessie dus. Ook in Zuid-Afrika - schijnt de oorlog te zullen uitbreken. Men weet dat er een leger gevormd is. Met onbekende bestem ming zijn de troepen vertrokken. Gaan ze naar Duitsch Zuid-West-Afrika of naar Duitsch Zuid-Oost-Afrika? Niemand die 't weet. Doch duidelijk schijnt 't dat tegen de Duitsche koloniën krachtiger wordt opgetreden dan tot nu toe. Dc Verwoesting van Deitdermonde. Een bijzonder© berichtgever van de „Tel." schrijft aan zijn blad: Ik ontvang zooeven berichten over de verwoesting van Dendermonde .Het is er al bijna zoo erg als te Leuven. De hoofdkerk, net museum en het stadhuis zijn gespaard gdüleven. Ook het gerechtshof bleef onge schonden. Vernield door bommen en door vuur zijn het groot hospitaal, het klooster der arme Klarissen, de kerk der paters Be nedictijnen, de fabriek La Dendre, het klooster der Theresianen en het gebouw van de Eanque de la Dendre. Dit laatste heeft de vijand in de lucht doen vliegen. Toen het hospitaal aan de vier hoeken in brand stond, hebben de Duitschers d© zieken, di© niet meer gaan konden, opgenomen en in ©en aai palende weide gelegd. Meer dan hon derd huizen in do middenstand zijn totaal vernield. Het standbeeld van den Vlaam- schen dichter Prudens van Duyse is onge schonden gebleven. Het vuur heeft de Ko ninklijke Academie en den Katholieken Werkmanskring vernield, evenals het bis schoppelijke college en d© veemarkt. De Duitschers hebben overal de wijnkelders geplunderd en zich dan smoordronken aan de ergst© baldadigheden overgegeven. Zij vervolgden de vluchtend© vrouwen en na men haar met geweld haar geld en juweelen af. Vel© vrouwen, kinderen en oud© men- schen werden op straat als razende honden afgemaakt. Honderden bewoners zijn naar het noorden gevlucht. Te Lokeren wekte hun aankomst zooveel paniek, dat op haar 'beurt de Lokersche be volking op de vlucht sloeg. Dc Duitschers tc Gent. De Duitsche troepen in België zijn van zeer verschillende soort. Zelfs zijn er nu reeds Duitsche zeelieden, die de spoor wegen bewaken. Zonder wapenen kwa men ze en ze ontvingen bij aankomst ver overde gewere.i. 't Heeft er dus wel iets van of de vloot niet gebruikt zal worden, dat zeelieden voor dienst te lande worden gebruikt. De gewone troepen verrichten het aan vallend werk. Maandag is een student van Luik, krijgs gevangene der Duitschers, .bij den burge meester van Gent gekomen met een brief van den generaal die het Duitsche leger in Oost-YIaanderen aanvoert. De student had op eerewoord moeten beloven met of zonder antwoord bij den generaal te zul len terugkeeren op straf van bij de eerste gelegenheid te zullen worden gefusilleerd. De burgemeester moest te Oordeghem, een plaatsje nabij Gent, komen om met den generaal te spreken over. de voor waarden eencr bezetting van Gent. In zijn brief dreigde de Duitsche generaal de stad Gent met zwaar geschut te zullen bombardeoren, indien hij ook maar het minste verzet ontmoette. Ingevolge dat schrijven vertrok de heer Braun om 8 uren per automobiel naar Oordeghem. De auto mobiel droeg een witte vlag. Te ongeveer 11 uur keerde de burgemeester terug en deelde aan hen, die daar waren, mede, dat de Duitschers niet naar Gent zullen trekken, maar hun tocht naar Frankrijk zullen vervolgen. Er zal ook geen oor logsschatting moeten worden betaald, doch de generaal heeft bedongen verschillende leveringen van benoodigdheden voor het leger, o.m. rijwielen. De burgerwacht mag naar Gent terugkeeren en zal er politie dienst kunnen verrichten na de wapens te hebben ingeleverd Verder eischt generaal Von Bówith van do stad Gent: 10.000 li ter benzine, 1000 liter mineraalwater, 150.000 kilo's haver, 100 rijwielen, 10 mo torrijwielen, 25 luchtkamers voor auto's, 10 rollen, elk van 40 meter lengte, voor verbinden va.n wonden, veel siblumaat- pastilles, 100.000 sigaren, alles te leveren tegen Woensdagochtend om 6 uur. Ook de geweren van de burgerwacht moeten wor den ingeleverd. Do leveringen voor het Duitsche leger zullen worden betaald met oorlogsbons. Het vernemen dezer voor Gent zoo gun stige voorwaarden werd luid toegejuicht en men schrijft deze toe aan het optreden van den burgemeester en de goede hou ding der Gentenaren jegens het Duitsche leger. In Gent is een bekendmaking aange plakt, waarin de burgerwachten opgeroe pen worden om volgens de door den Duit- sehen generaal gestelde voorwaarden hun wapens en ammunitie zoo spoedig moge lijk in te leveren in het gravenkasteel. Degenen, die aan dat bevel niet mochten voldoen, zullen worden gefusilleerd. Gisternamiddag kwamen twee Duitsche officieren in Gent. Zij werden in de Bagat- tenstraat gezien, waarop een aan het stadhuis op een automobiel gemonteerde mitrailleuse derwaarts kwam en op deze officieren bet vuur opende. Een der of ficieren werd gedood, de andere gewond. Dit voorval is zeker aan een of ander mis verstand toe te schrij\en; het schijnt dat de officieren zich daar niet mochten be vinden. De burgemeester is onmiddellijk weer naar den Duitschen generaal ver trokken, om over dit incident, dat tot erge verwikkelingen zou kunnen leiden, te spre ken. Schending van het Volkerenrecht, De getuigenissen, door d© Belgische com missie tot. onderzoek van de schending door do Duitschers van het volkenrecht) verzameld, zijn overgelegd aan don minis ter van justitie. Zij leggen den Duitschers ten Jast© het» begaan Aan Avrecdheden to Visé, Orsmacl, Aerschot, Leuven en de omstreken van Mechelen. Duitschers zouden langs den weg ongewapende boeren en wielrijders hebben doodgeschoten. Hetzelfde lot de den zij ondergaan aan boeren, die in groe pen bezig waren den oogst binnen te halen. Zij ledigden de publieke ka-ssen, vorder den leA-ensmiddelen en dranken op en voerden er zich dronken mee, losten scho ten in de straten en in onbeAvoonde hui zen, om dan later te verklaren dat de be woners geschoten hadden en te gaan moor den, branden en plunderen. Onder de wreedheden worden verder genoemd het opsluiten van mannen in de kerken, het mishandelen van vrouwen, het wegvoeren van mannen naar Duitschland om er veldar beid te verriohten. Men beweert zelfs dat de weggevoerden gedwongen worden om tegen de Russen te A7echten. De Duitschers nemen gijzelaars en eischen dan losprijzen. Zij laten man nen, vrouwen en kinderen voor hun troe pen uitloopen en maken misbruik van d© Avitto vlag om de Belgisch© troepen dicht te kunnen naderen. Voorts zonden zij een tiental pastoors hebben doodgeschoten. Dc Scheltledijken doorgestoken. Uit Antwerpen is Zaterdag- aan do „Times"- belicht, dat de dijken ten zuidwesten van Mechelen doorgestoken zijn. Het water heeft de geheel e streek blank gezet en de J)uit eet ers, die, volgens den berichtgever d<as „Times", niet verwacht hadden, dat do Bel gen zich zulk een opoffering zouden getroos ten, staan tot diep in het water ©n werken onder het hevige a'uut der Antwerpsche for ten heldhaftig om hun kanonnen te redden. Volgens dezen beriohtgevcr hebben de Duit schers zware verliezen geleden. In oen ander telegram, Zaterdag uit Antw>erp©n verzonden, wordt gemeld, dat de Duitschers veel gesehut in den steek gelaten hebben on dat hun ver liezen wel 5000 man aan dooien en ge kwetsten bedragen. Ook het land rond Den dermonde zou onder water staan en de Duit schers zouden er gedwongen zijn geworden in boomen ©n op huizen to klimmen om niet. te verdrinken. Een Protest van Keizer Wilhelm. De Duitsche Keizer heeft, naar de „Nordd. Allg. Ztg." meedeelt, een uit het Groot© Hoofdkwartier gedateerd telegram van den 4den September doen toekomen aan president Wilson. Het telegram luidt „Ik beschouw het als mijn plicht, U mijn heer de President als den voornaamsten vertegenwoordiger van de beginselen der menschelijkheid, er van te verwittigen, dat na de inneming van de Fransche vesting Longwy, mijn troepen daar duizenden dum- dum-kogels ontdekt hebben, die in een spe- ciale regeeringsfabriek Avaren vervaardigd. Zulke kogels zijn ook aangetroffen op ge- dloode of gewonde soldaten en bij Engel sche soldaten. U weet hoe vreeselijke won den en pijnen deze kogels veroorzaken. U weet ook, dat het gebruik van die kogels door de erkende beginselen van het inter nationale recht gestrengelijk is verboden. Ik wend mij daarom tot U met ©en plech tig protest tegen deze wijze van oorlogvoe ring, die ten gevolge van de middelen door onze tegenstanders gebruikt, een van d© meest barbaarsche is geworden, die men in de geschiedenis kent. Niet enkel hebben onze tegenstanders dez* wreede wapenen gebruikt, doch de Belgi sche regeering heeft openlijk het meedoen aan den strijd door de Belgische burgerlijke bevolking aangemoedigd en sinds langen tijd voorbereid. De in deze guerilla tot zelfs door vrouwen en geestelijken gepleegd© wreedheden, ook aan gewonde soldaten, ge neeskundigen en ziekenverpleegsters (dok ters zijn gedoöd, hospitalen met geweren be schoten) zijn van dien aard geweest, dat mijn generaals zich ten slotte genoodzaakt heb ben gezien, tot de strengste middelen van bestraffing der schuldigen hun toevlucht te nemen, en de bloeddorstig© bevolking af t© schrikken van het voortzetten barer verach telijk© moordpartijen en schanddaden. Eenige dorpen, en zelfs de oude stad Leu ven met uitzondering van het schoon© stadhuis moesten in zelfverdediging en in het belang der veiligheid van mijn troepen worden A'ernield. Mijn hart bloedt, nu ik zie, dat zulk© maatregelen onvermijdelijk zijn geworden, en wanneer ik denk aan de tallooze onschul- digen die tengevolge van het barbaarsche optreden van zulke misdadigers huis en be zit hebben verloren. De Duitsche Vloot treedt tegen Trawlers op. Een Noorsch machinist, Eriksen genaamd aldus wordt uit Stockholm aan de „Daily Tel." gemeld verhaalt, hoe hij zich den 28sten Augustus aan boord van een Engel- echo trawler bevond, dio ten Noord-Westen; van Doggersbank bezig was met visschcn. Plotseling zagen zij een Duitsch slagschip verschijnen, dat het vuur op de trawlers- vloot opende, van wier'twee tot zinken ge bracht werden, ook die, waarop Erikseiï zich bevond. De bemanning dreef een uur op vee rond, voordat zij opgepikt werd door het Duitsche oorlogsschip, dat elf andere trawlers genomen had. Met dezen buit keerde het schip door de Groote Belt en het Kanaal van Kiel naar Hamburg terug, waar het den 30sten Augustus aankwam. Het Stoomschip „Runo" op een Mijn gcloopen. Omtrent het vergaan van het stoomschip „Runo" van de Wilson Line, dat Zaterdag op een Duitsch© mijn liep en zonk, verhaalt

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2