Nederland en de Oorlog. N®. 16728 Dinsdag 8 September. A". 1914. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. NOODWETTEN 1914. De aangekondigde Nood wetten zijn Morgen aan ons Bureel bij den Portier ad 10 Cents verkrijgbaar. Offieieele Kennisgeving. IN ONZE STAD. ülT ONS LAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 18 regels /1.05. Iedere regel meer f 0.171* Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën ran 30 woorden 40 Oents Gontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden par 3 maanden 1.30per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. l 0.10. Franco per poet1-65. De bijzondere omstandigheden, waar onder wij verkeeren, heeft tot het uit vaardigen van verschillende noodwetten geleid. Om.de opdrijving van den prijs van levensmiddelen te voorkomen, is een wet aangenomen, waarbij de bevoegd heid is gegeven aan burgemeesters, om levensmiddelen, grondstoffen van le vensmiddelen, huishoudelijke artikelen en brandstoffen in bezit te nemen en ter beschikking van de bevolking te Stellen. Bij deze wet heeft ieder belang, zoo wel de handelaren in bedoelde artike len als het publiek, dat de toepassing aan den burgemeester kan vragen, in dien handelaren van den toestand mis bruik mochten maken. De Beurswet 1914 toch zal menigeen, die op effecten als onderpand geld heeft opgenomen, van 'n wissen onder gang redden, als 6traks de Beurs moolifc worden geopend en de geldschieter bij storting zou willen vragen, indien al thans de leening niet te noog is in ver band met de waarde der stukken. Eindelijk mag de bekrachtiging door de Koningin van een web worden tege moet gezien, die beoogt uitstel te doen bekomen door hen, die ten gevolge van de buitengewone omstandigheden niet In staat zijn aan hun verplichtingen te voldoen. BEGROOT! MC. Burgemeester en Wethouders der gemeente Lei- den brengen ter algemeeno kennis, dat-, ingevolgo art. 203 der Gemeentewet, de bogrooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1915 aan don Baad is aangeboden, op do Seorotaiie dezer gemeente voor oen ieder ter inzage in neder- gelegd, on in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Burgemeester on Wothoudors voornoemd, N. C. DE GIJSELAAB. Burgemeester. VAN SmiJEN. Socretaris. Lelden, 8 Soptember 1911. LEIDEN, 8 SEPjl'ÜIMBER. De begrafenis van prof. dr. K. H. Th. Buasemaker zal morgen om twaalf uren pkiats hebben bij heb Groene Kerkje te Het bestuur van de Gooiscke H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Bussum heeft de heer J. Drcste, alhier, docts in de wis- en natuurkunde, benoemd als tijdelijk leeraar aan genoemde H. B.-S. LIJST van geheel en gedeeltelik Wcrkloozen, die zich aangemeld heb ben bij de Arbeidsbeurs. Het Steun-Comitó eischt alt voorwaarde voor Steun aanmelding bij de Beurs, zoodat dit Staatje wel een juist beeld zal geven van de Workiooshold. Ook Werkioozen uit de Omstreken zijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers2 Overige vakarbeiders bij de> bouw vakken in niimsten zin60 62 Mannel. vaklieden in andere vakken 105 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 50 Losse werklieden140 Gedeeltelijk Werkioozen. Mannen allerlei vakken (veelal weekloon)280 Vrouwen voor allerlei vakken (veelal weekloon166 Jongens voor allerlei... 35 Totaal 838 Gebrek aan bakkers. Leiden, 8 September 1914. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend'e morgens van 9—12 on 'b middags van 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 8 Klerken, 3 Klerken (Vrouwelijke), 3 Eoizigors, 84 Timmerlieden. 19 Metselaars. 3 Voegers, 6 Sohil- aors, 9 Moubelnmkerd, 8 Smeden, 2 Smidsjongens, 8 Blikslagers, 13 Kleermakers. 6 Banketbakkers. {1 Broodbakker, 1 Jongste Kok, 15 Sigarenmakers, Warmooziers, 10 Boemiston, 2 Grondwerkers, Loopknechts, 35 Jongens (allerlei), 6 Sohippers, 5 Stokers, 1 Eijwielroparateur, 20 Typografen, 140 Josso Worklieden, plm. L80 Mannon versohll. vak- fe°'24 Naaisters, 7 Works te ra, 10 Dienstboden, 1 Baker, 1 Winkeljuffrouw, 4 Strijksters, 16$ Tron ken voor allerlei, HULP AAN SLACHTOFFERS VAN DEN OORLOG, VAN EI KE NATIONALITEIT. Een onzer st-adgonooten ontving gisteren het volgende telegram „Kamp Oldebroek 64 Regeerings 53 7/9 11.10 M. „Wilt u van mij overnemen een ziek meis je van twee jaar en haar broertje van twaalf j.aar ouderloos, het eerste hier naakt en gewikkeld in een deken aangekomen, en het laten halen door iemand met schriftelijke machtiging van u. Dit zal uiterst nuttig zijn. „De regeeringscommissaris dr. Hendrik Muller." De kinderen worden heden uit Oldebroek afgehaald en herwaarts gebracht. Ontelbaar zijn in deze dagen de slacht offers van den oorlog, die aldus in den meest hulploozen toestand ons land binnen vluchten. Mochten er onder onze stadgenoo- ten personen zijn, die zich gedrongen ge voelen, zulke hulpbehoevende schepselen hetzij in eigen huis op te nemen hetzij hun opneming in daarvoor geschikte tehuizen te helpen bekostigen, willen die zich dan op geven aaa een van de ondergeteekenden 1 Prof. Mr. J. H. CARPENTIER ALTING. Mr. P. E. BRIET. Mr. J. A. F. COEBERGH. Movr. B. JELGERSMA—RIS. Prof. dr. G. KALFF. K. H. KORFF. Prof. dr. L. KNAPPERT. Mr. J. PAULUS. Mr. C. W. VAN DER POT Bzn. Prof. Mr. C. VAN VOLLENHOVEN. Laud storm. Bij aanplakbiljetten wordt bekend ge maakt, dat is opengesteld de gelegenheid tot het aangaan van een vrijwillige verbin tenis bij den landstorm. Voor,de Militairen. Voor do militairen, al 19 hun getalsterkte alhier gaandeweg- al wat verminderd, wordt nog steeds veel gedaan. Hun wordt, op-ver scheidene plaatsen nog altijd gulle gast vrijheid verleend. In 't bijzonder wat personen en vereeui- gingon hun aanbieden in den heerlijken tuin van Zomer zorg" blijkt zeer in den geest te vallen. Trouwens, het verblijven aldaar ua een zennigen, wafahen zomerdag en eiken dag- is er tegenwoordig immers zulk een de- avonds, als het zoo rustig is in de natuur cn zoo lekker frisok, is op zichzel 1' voor de militairen en voor hen niet alleen, reeds c.-u genot. Selder eiken avond dan ook vlijen zij er zich neer, de zonen van Mars, die van zang of muziek of van beide en van voordrachten houden, en degenen, die meteen profiteren van do den soldaten aangeboden gelegenheid. Men heeft er bijv. al gehoord goede strijkjes, muziek van .Polyhymnia", zang van een gemengd koor uit Leidsckendam en van de Leidscho werkliedcnzangvereeniging „Kunst na Arbeid", dat er zich gisteravond reeds voor de tweede maal hooren liet en een mooi programma verdienstelijk uitvoerde. Boven dien hooft het Vierde er ook al van mooio muziek doen genieten en hoopt het dit mor genavond weer te doen, nadat er vanavond wecir een Strijkje on voordrachten aan de oide zullen zijn geweest. De militairen cn anderen luisteren er aan dachtig enook wordt de liefdadigheid er af eu toe betracht. Zoo zagen wij gisteren op VQTzoek van den gerant van „Zomerzorg" gewillig en oplettend rondgaan oen stoere „gele rijder" met witte bus met rood kruis om te zamelen voor het Roode Kruis. "Niet zoneter succes. Even wipte hij ook naar het aangrenzende „Zoin'erlust". En ©enige wees jongens werden door dien gérant getrakteerd op ckooolade. Zoo ziet men: 't gaat er daar aardig naar too. Onderzoek omtrent Arbeidsgelegenheid elders. In overleg met het gemeentebestuur heeft mr. H. W. C. J. de Jong ten behoeve van de Leidsche Arbeidsbeurs een onderzoek in gesteld naar de mogelijijkheid, om de werk loos geworden arbeiders elders te plaatsen. Allereerst in den omtrek van Leiden. Heb resultaat was echter heel poover. Toen moest do blik verder geslagen wor den. Vlak tegen onze grenzen toch bestaat in Duitschland een drukke weefnijverheid, waarvan vermoed kon worden, dat zij door het oproepen voor den dionst van talrijke arbeiders werkgelegenheid voor anderen kon bieden. Achtereenvolgens bezocht mr. De Jong Duiken, bij Venlö, Viersen, Glad- baoh, Dusseldorf, Oberhausen, Keulen, Bonn en -Aken. De daar opgedane ervaring leidde hem tot in zijn rapport aan de Ar beidsbeurs tot de conclusie, dat de werk loosheid hier in 't algemeen nog van wei nig beteekenis moet heeten, vergeleken bij die in de Rijnprovincie. Bijna overal staan de fabrieken stil of werken slechts een paar dagen in de week, vooral ook de katoenwe verijen, wegens gebrek aan grondstof en af zetgebied. Nergens was dan ook voor de werkioozen van hier iets te vinden. Alleen een vlasspinnerij te Duiken, en een dito to Viersen hadden elk nog plaats voor een 20- tal meisjes. Hot toegezegde aanvangsloon is 2 Mark 80, maar kan stijgen tot zelfs 5 Mark (1 Mark is 60 cents). Zal men, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, het cr op wagen? De Arbeidsbeurs geeft- natuur lijk gratis alle verdere inlichtingen. Nog nam de heer De Jong een kijkje in het door de Duitschers bezette Luik, in Bel gië, maar ook daar was overvloed van han den, vooral van toegestroomde werkioozen uit Duitschland. Oc Kieswet cn dc tijdsomstandigheden. Door het gemeentebestuur van Zaandam is een adres verzonden aan H. M. dc Konin gin, waarin er op gewezen wordt, dat de kieswet in art. 3 van de uitoefening van het kiesrecht o. a. uitsluit hen, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, onderstand van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genot-en, ter wijl art. 4 dier wet onder onderstand ver staat elke onderst-eunig in geld of andere benoodigdheden tot leniging van nood aan behoeftigen verstrekt wordende onder „be noodigdheden" geneesmiddelen riet be- gropen. In het loopende jaar moeten ten gevolge van dé mobilisatie vele gezinnen en perso nen geholpen worden in geld en natura, kie zers die in normale tijden zonder steun van derden in him onderhoud kunnen voorzien. Verder wordt er op gewezen, dat art. 10 der Kieswet bepaalt, dat vóór of op 1 Maart van eenig jaar de aanslagen in 's Rijks di recte belastingen moeten zijn betaald om op de kiezerslijst te worden gebracht- en dat deze laatste bepaling van de kiezerslijst 1915 1916, het jaar der periodieke verkiezingen voor den Gemeenteraad, een niet onbelang rijk aantal personen ambtshalve zal afvoe ren. omdat het te voorzien is dat velen door de tijdsomstandigheden onmachtig zullen zijn hun Rijksbelasting ditmaal op tijd te voldoen. H. M. wordt daarom verzocht wel te wil- 1 'i bevorderen, dat ter zake een ontwerp- noodwet bij de Tweede Kamer der Staten- Gcncraal worde ingediend. Vrijstelling van Port. Iiij kon. besluit is tot nadere beschikking vrijstelling van port verleend voor de brie- Ven: a. uitgaande van of gericht tot het Kon. Nat. Steuncomité 1914 of tot deszelfs voorzitter, algemeen secretaris, secretaris sen en penningmeester; b. gewisseld t-us- schen den voorzitter, den algemeen secreta ris, de secretarissen en den penningmeester van'het Kon. Nat. Steuncomité 1914 onder ling. Landbouwzont voor Zuivelfabrieken. Door den minister van Financiën is goed gevonden, dat- bij mogelijk plaatselijk ge brek aan zout, benoodigd voor de bereiding van producten der zuivelfabrieken, land- bouwzout voor dit doel wordt gebezigd. De uitslag moet- dan echter geschieden in volle zakken uit depots/op quitantie voor den ac cijns, die voor het ruwe zout moet worden berekend over do netto hoeveelheid, welke wordt uitgeslagen, zonder aftrek voor het daarin vervatte mengmiddel. Lichting 1915. De minister van oorlog heeft den commis sarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën medegedeeld, dab ten aanzien v i den ingeschrevenen van de lichting 1915 de artikelen 24 tot- en met 31 en 34 van het Militiebesluit II voorloopig van kracht blijven. Deze artikelen regelen het onderzoek naar de voorgeoefendheid van de militie- plichtigen, hetwelk in de maand November plaats heeft en bepalen voorts, dat- zij, die bij den keuringsraad hun wensch met betrek king tot de inlijving niet- hebben kenbaar ge maakt, dit alsnog vóór 10 October bij den burgemeester kunnen doen. Een Militaire verbanning. Naaf „Het- Volk" verneemt, 13 door den ge nei aal-majoor Van TerwSsga, oommandant van do 3de divisie, aan de burgemeesters dof gemeenten in het door die divisie bezette ge bied, oen ciroulaire gericht van den volgenden inhoud Ik h'eb de eer TT, Mijne Hooren, te berich ten, dat, ter zake van het, op den 27sten Augustus j.I. in het Vere&nigingslokaal van Protestantsche Jongo Mannen to Stratum, houden eener, o.a. voor militairen bestemde, lede, welker inhoud oen strekking had, die voor den geest in don troep cn voor de plichtsvervulling, in geval op zijn daadwer kelijk optreden oen beroep zal moeten worden gedaan, gevaarlijk is, door mij aan den pre dikant ds. De Jong, wonende to Vcgkel, zoolang do Staat van Oorlog blijft gehand haafd of eventueel de Staat van Beleg zal z»ia afgekondigd, het verblijf in hot door m.ja o. h. divisie bezette gebied, waartoe ook uw gemeente behoort-, is ontzegd. De betrokken predikant is met het verbod in kennis gesteld. Ik verzoek u, ter uitvoering van dat ver bod. voor zoover uw gemeente betreft, do noodige maatregelen te willen treffen. De Nieuw-Amstcnlam" en tie „Atlas". Do Ned. stoomboot Nieuw-Amsterdam" dio te Brest- is binneugebracht-, had 400 Duitschers en 250 Oost-onrijkers aan boord, die naar huis terug keerden om dienst te nemen. De Ned. Stoomboot „Atlas" 13 door don kruiser „La Voisier" naar de haven ge bracht'. Duiiscli Luchtschip. Zondagmorgen tusschen 8 en 10 uur kruiste eeu Duitsch luchtschip boven de Noordzee ten noorden van Schiermonnik oog. Te Delfzijl werd Zondagnamiddag tus- eclien één en twee uur een Zeppelin-lucht schip van gioot-e afmeting waargeno men, komende uit noordelijke richting en volgende de Duit-sche kust, k mrsendo naar Emden. De Handel met de Ouitsche troepen. Do gemeenteraad van Helmond heeft met olgemeene stemmen een motie aangenomen tegen het raadslid Schulte, wijl die, gelijk in ons blad is medegedeeld, met nog een ander geregeld het Duitsche leger in Bel gië van sigaren en bier voorzag, en daar voor o.a. van plundering afkomstige sie raden in betaling ontving. Naar liet Iuternceringskauip. Te Heerenveen kwamen Zondagmiddag ondier geleide van militairen uit Middel- buig twee soldaten van het Belgische leger aan, om naar het int-erneeringskamp in Gaasterland te worden overgebracht. Bei den waren Vlamingen, reservisten, be- hoorende tot het le regiment j'agera te voet. Zij hadden heb beleg van Namen meege maakt", waren daarna naar Parijs gemar cheerd en ever eeo naar België overge bracht, met bestemming naar Antwerpen. Bij nacht waren ze af gedwaald en Vrijdag nacht te ha-lftwee door de grenswacht in Zeeuwsch Vlaanderen aangehouden. Ze zagen er afgemat uit. Ze deelden mede, dat do uitwerking van heb Duibsclie ge-; schut van 42 c.M. te Namen enorm geweest was. Uit liet Vluchtoord (e Oldebroek. In de „N. Ct." lezen we het- volgende over het vluchtoord te Oldebroek: Met- de ruim 300 vluchtelingen, die Dins dag aankwamen, en de 300 dio Zaterdag verwacht worden, telt do bevolking in het kamp ongeveer 850, behalve do 135 man be wakingstroepen, do zes marechaussees eu andere militaire en civiele autoriteiten, „burgemeester" dr. Hendrik Muller zooals iemand den regeeringscommissaris niet- ten onrechte betiteldo heeft thans reeds de zorg voor een duizendtal, het-welk tot vijfduizend, schijnt het, zal of kan wor den uitgebreid. Reeds voor do komst der eerste vluchtelingen verzekerde hij zich van dc hulp van mr. A3, baron Mackay uit Den Haag, die aan 't hoofd staat- van do „a-fdeelingen" Bevolking en Onderwijs. De burgemeester van Oldebroek, als ambte naar van den Bui-gelijken Stand, was reeds eeuige malen hier om besprekingen te hou den. Vier huwelijken staan voor de deur. Sommige paren dringen daar nog al op aan. Reeds heden wordt de school-geopend. Dr/ dr. Hendrik Muller daartoe zoo spoedig reeds kan overgaan, is niet weinig te dan ken aan den grooten ijver en de krachtige medewerking der Belgische priesters. De jonge abbé prof. Êernard Troquet uit St. Truyden, die met baron Mackay de organi satie heeft geregeld zal als hoofd der school" optreden. Naast hem treden op als ..onderwijzers van bijstand" de jonge abbé Crisfontaine uit Visé, de heer M. Baltus en madame Balainede laatste twee zijn vluch telingen van intelligent gehalte en van meer dan elementaire opleiding, Wellicht zullen nog een paar Belgische katholieke onderwijzeressen (nonnen) komen, welke dr. Muller heeft uitgenoodigd. In het gebouw, r1 reeds voor „kerk" wordt gebruikt, zal dagelijks 's ochtends en 's middags onder wijs gegeven worden. Dit zal zeer t-en goede komen aan de rust en orde in dit hei de- dorpje, die overigens niets te wensoheo laten.. Hoe grooter echter het aantal vluchtelin- g wordt, des te meer stijgt het getal kin deren, die, zonder geregelde bezigheid, na korten tijd van vacantie allicht voor zichzelf en anderen lastig zouden kunnen worden. Vandaar dat de regeeringscommissaris zulk er haast- met de school heeft gemaakt. Waarschijnlijk door bemiddeling van een Haagsch comité zullen-de noodige leermid delen worden verschaft. Eeii bewaarschool wordt ook geopend. Bezigheid verschaffen. Daar is dr. Muller op uit. Voor de vrouwen gaat dat gemak kelijk. Zoovelen hebben voor eigen kleino kinderen voortdurend te zorgen. De mannen zijn dadelijk aan het- werk gezet ia de heide aan z.g. grondwerk, o. a. ten dienste voor a: s. barakken, die noodig worden als de be volking zich zoo snel blijft vermeerderen: in één week met 250 pCt. Het schitterend we der werkt mede, om over de vele moeilijk heden van liet ongewone leven in dit vlucht er i heen te komen. Er zijn enkele onrustige elementen cn ook een of twee, wier verstand is geschokt. Het tweede convooi staat op de maatschappelijke ladder beslist hooger dan de. eerste. En zoo als gewoonlijkhoe beter men het thuis ge woon is, hoe tcvredener en gemakkelijker "hier. De beide zusters hebben weinig zieken maar hebben het overdruk met het- baden, (dat dr. Muller voor elkeen wekelijks ver plichtend heeft gesteld,) het uitdeden van geschonken- Ideederen voor zoover benoo digd enz. BINNENLAND. De heer J. C. Arnoldy, stationschef der Hollaudsche Spoorweg-Maatschappij in D-en Haag, zal na een ongeveer 40-jarigen dienst tijd, met ingang van ,1 October a.s., den dienst met pensioen verlaten en in zijn plaats is tot stationschef aldaar benoemd de heer Toe Water, thans stationschef te Al melo, vroeger agent der H. IJ. S. M. te Roosendaal. Besloten is om den cursus Volksuniver siteit te G^roningen-dezen winter niet te la- ton doorgaan. De Bond van Piano- en Orgelhandela- ren heeft met bijna algemeene stemmen be sloten de magazijnen voorloopig te 7 uren to sluiten. De clectrotechniscli ingenieur J. A. Schouten, te Delft, is benoemd tot hoog leeraar in de zuivere en toegepaste wiskun de en de mechanica aan de Technische Hoogeschool. Naar „De Tel." uit alleszins betrouw bare bron ter oore komt, heeft de vrijz.-dem., Raadsfractie te Amsterdam gisteravond be sloten, reeds bij eersto stemming de candi dal uur-Vliegen te zullen steunen. De liberale en vrij-liberale Raadsleden zijn voor een heden te houden vergadering opgeroepen, met de a. s. wethoudersbenoe ming op de agenda. De rechtsche Raadsle den zullen eveneens heden vergaderen over de wethouderskeuze. Naar verluidt, zullen zij pogen, de candidatuur-Hendrix naar vo ren te brengen. De gewone audiëntie van den Minister v"1 Pi—)cién zal Vrijdag ll September, die van den Minister van Oorlog Donderdag 10 Sept., die van deu Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel Woensdag 9 Sept. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 11 September niet plaats hebben en die van den Minister van Kolo niën Donderdag 10 dezer niet. Na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader, ds. A. J. van Wijngaarden, van Katwijk-a a n-Zee, die tot tekstwoord had gekozen II Tirii. 4 5b, deed des namid dags ds. A. J. van Wijngaarden Jr. zijn in trede in do Ned.-Herv. Gem. te Egmond- aan-Zeo met- een rede over 1 Cor. 2 2. Het kerkgebouw was beide keeren geheel ge vuld. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Banka". van Saieron naar Havre, vertrok 6 Sopt. van Port-Said; „mouw" (thuisreis) passeerde 7 Sopt. Dover; „Batjan" (uitreis) arriveerde 7 Sept. to Batavia. ROTTEROAMSCHE LLOYD. „Goenloer" (uitreis) vertrok 6 Sept. van uez; „Ophir" (uitreis) passeerde 6 Sept. Dover;. „Tam- bora" thuisreis) werd 2 Sept. door e.n Fransch oorlogsschip opgebracht naar Brest. Alles wel ann boord; „Gorontalo" (thuisreis) r^sseerdo 6 Sept. Point do Galle. HOLLAND-AM ERIKA LIJN. „Andiik". van Rotterdam naar New-York, pas- seerdo 6 Sept. Dover; ..Nieuw Amsterdam", van New-York naar Botterdam, passeerde 7 Sept. Wight „Botterdam" arri\ eerde 6 Sept. van Bot terdam te New-York; „Potsdam", van. Botterdam naar New-York, passeerde 6 Sept- Lizard; „Wes- terdijk". van Botterdam naar Baltimore en New* port News. arriveerdo 6 .Sept. te New-York. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Medea" (thuisreis) arriveerde 7 Sept. te Trinidad 1 „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 1 Sept. van Amsterdam te Paramaribo. KON. HOLL. LLOYD. „Frisia" (uitreis) arriv, 5 Sopt. te Montevideo; „Gooiland" (uitreis) arriv. 5 Sept. te Buenos-Ayrea» „Maasland" (thuisreis) arriveerde f- Sepf. t* Plymouth.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1