„Jaurcs* nagedachtenis bezielt". Alvorens Londen uit te gaan heeft Emi- le Vandervelde, zooals bekend do leider der Belgische socialisten en do president van het Internationaal Socialistisch Bu reau", door middel van de Daily Citizen" het volgend manifest gericht tot de so ciaal-democraten in Engeland. Hij eindigde aldus Als onze arme Jaurès, gedood in de eer ste dagen van den oorlog, nog met ons was, zou zijn machtige stem veroordeeld hebben de misdaden in België bedreven en hebben aangetoond, dat alle arbeiders, dat Frankrijk en Engeland strijdende tegen Pruisisch militairisme, verdedigden de meest rechtvaardige zaak. Hij is niet lan ger met ons, doch zijn stem bezielt ons en het is niet alleen in zijn Daam, doch in den naam van alle socialisten van Frankrijk cn België, dat ik een beroep doe op de arbei ders van Engeland één met ons te zijn in dezen oorlog voor vrijheid en bescha ving". Dc Russische Soldaat. Een Duitseh blad schrijft, dat, te oorclee- len naar den indruk dien te Berlijn gebrach te Russische gewonden maken, het Russische leger, dat tegen OostePruiscn oprukt, uit zeer verschillende bestanddeelen samenge steld is. Veel gewonden waren slecht ge kleed, slecht gevoed, onzindelijk, kortom in alle opzichten verwaarloosd. Daarente gen zag men Zondag een transport van 75 gevangen genomen cn gewonde Russen zij droegen allen uitstekende nieuwe schoenen, goede uniform en waren voldoende van schoon ondergoed voorzien. Honger hadden zij ook al niet; zij verschilden eigenlijk in geen enkel opzicht van de tegelijkertijd mee gekomen Pruisische gewonden. Allemaal hadden zij een kleine zwarte beurs met wat geld en een rozenkrans. Voor beide voor werpen toonden zij groote zorg. Een der verwonden, de Duitsche taal een beetje machtig, verklaarde aan een dokter, die hem verbond, dat hij en zijn kameraden tot het eerste Russische legercorps behoorden. Dat verklaart natuurlijk de goede zorgen welke aan hen besteed bleken, want het eerste legercorps is een soort élite-corps dat niet bij de garde achterstaat. Met de garde 13 dit eerste legercorps altijd getoond aan hooge vreemde gasten, van wie men wel gaarne wenschte, dat zij een goeden indruk Be verwantschap der Europecsche Vorsten. Vorstelijke personen betitelen elkaar meestal in hun brieven met neef, en niet ten oprechte. Immers de meest regeerende Europeesche vorstenhuizen zijn op de een of andere wijze bloedverwanten. En nu staan de neven tegenover elkaar in het veld. Tal rijk zijn vooral de familiebanden tusschen het Russische keizerhuis en de Duitsche vorsten. De tsaar is niet een Hessische prin ses gehuwd, zijn moeder was een Deensche, haar neef is de hertog van Brunswijk. De grootmoeder van den tsaar was weer een Hessische prinses, zijn overgrootmoeder een Pruisische, zïin bet-overgrootmoeder een Wurtembergsche. De Russische grootvorsten hebben bijna allen Duitseh bloed in de ade ren, zij zijn nauw verwant met de Wurtem- bergsche, Oldenburgsehe, Mecklenburgsche, Saksen-Al tenburgsche en Saksen-Coburg- sche hoven. De moeder van kroonprinses Cedlie is een dochter van grootvorst Mi- shael van Rusland, een broeder van Alexan der den tweeden. Koning George van Grie kenland is een neef van den Duitschen kei zer. Kauw met hem verwant zijn ook de her togen van Saksën-Coburg, de vorsten van Slceswijk-Holstein, do groothertogen van Mecklenburg. Koning Albert van België heeft Hohcnzollern's bloed. Zijn moeder was prinses Marie van Hohenzollern, zuster van den koning van Roemen! De Belgische ko ningin is een hertogin van Beieren. .Spion age-Bureaux. In.alle landen, die bij den oorlog betrok ken zijn, heerscht een ware spionnenvrees. Men moet drommels voorzichtig zijn, wil men ook niet voor spion worden aangezien. Want in oorlogstijd vooral neemt men tegen tpionnen krachtige ma-atregelen. In het algemeen beschouwt men spionnen te veel als tcekenaars, technici of militai ren. Een spion is echter slechts detectief cn koopman. Op den heelen aardbodem vindt men spionage-bureaux, die alle met elkaar in correspondentie staan. Wil Duitschland weten, hoe het staat met de nieuwe Engel- Bche onderzeeers of met do Fransche vlieg machines, het heeft slechts het spionage- burcau op tc bellen, en het wordt volledig ingelicht. Slechts om de berichten van dat t'burcau te controleeren, zal Duitschland af fin toe eenige officieel© verspieders naar Frankrijk moeten zenden. Het voornaamste werk is echter al door de bureaux gedaan. In Brussel hebben de verschillende mili taire detcctieveneombinaties steeds hun hoofdzetel gehad. Bij do Brussclsche politie waren in 1912 14 dusdanige bureaux bekend. Bern is echter ook voor de handelaars in inilïtaire en maritieme geheimen de gelief koosde plaats. Plet volgende is merkwaardig. De meeste bureaux bedienen alle grooto landen. Bij hetzelfde bureau, hetwelk Duitschland de teekeningen van de respectievelijke Fran sche forten bezorgt, informeert de Republiek naar het nieuwe Duitsche snelvuurgeschut. Men zegt, dat sedert 1907 ook Nederland met «en spionage-bureau in relatie staat. Een geheime post zou daarvoor op de oorlogsbe- grooting zijn gebracht. Het ministerie van Oorlog zou het evenwel niet te doen zijn om te weten te komen, hoe men het best België of Duitschland zou kunnen aanval len, maar het spionage-bureau zou al het nieuws op militair gebied in het buitenland de Nederlandsche regeering meedeelen. Het zouden dus meer rapportage-diensten zijn. liet Engelsch Ontbijt. De oorlogscorrespondent van de „Cor- riere delia Sera" prijst zeer de uitrusting van 't- Engelsche expeditiekorps. De auto's der intendance, zegt hij, o.a., de veldkeukens en bakovens zijn juweeltjes van netheid en sierlijkheid. Voor op marsch te gaan ont vangen de Engelsche soldaten voor hun ont bijt biscuit met marmelade. De Fransche soldaten, die bij de spoorwagens op wacht staan, staan verwonderd over den degclij- ken maaltijd, maar de- Engelschen lachen en verschalken den inhoud van menig busje. Wat kost een moderne oorlog! Een der Duitsche bladen geeft een becij fering der oorlogskosten in den loop van wat meer dan een eeuw. Daaruit blijkt, dat het oorlogvoeren er stellig niet goedkooper op geworden is. Van indirecte kosten wordt niet gespro ken. De milliarden, die verloren gaan door stilstand van landbouw, handel en industrie, door de vernietiging van eigendom, blijven ongeteld. Wie telt zcl Alleen wat recht streeks voor den troep en zijn uitrusting, voeding enz. wordt uitgegeven, is in glo bale millioenen te becijferen. Hoeveel d.£ oorlogen der Fransche revo lutie, gevolgd door die van het Keizerrijk, hebben gekost, heeft niemand nagerekend. Maar Engeland alleen had in dien tijd 26 milliard franc te betalen van het andere krijgt men zoo een voorstelling. Rusland moet in de jaren 1812 tot 1815 zooiets van 600 millioen franc legeruitgaven hebben ge had. Omtrent de rekening van den Krimoorlog weet men iets meer. De betrokken staten Engeland, Frankrijk, Rusland, Oostenrijk, Turkije en Sardinië gaven te zamen 8500 millioen franc voor hun veldtochten uit. Ontzaglijke geldoffers vergde de Ameri- kaansche burgeroorlog, die vier jaar duurde. Voor de Noordelijke Staten bedroegen de directe uitgaven alleen 14 milliard franc en de Zuidelijken vonden onder in den zak een rekening van niet veel minder. Indirect kostte de strijd nog eens dubbel zooveel de geheele schade kan men stellen op om trent 75 milliard franc. Bloch, aan wiens opgaven de cijfers ont leend zijn, stelt de uitgaven voor den oor log van 1866 tusschen Pruisen en Oostenrijk op 1650 millioen franc. Maar nog heel wat meer kostte de groote strijd van 187071. Zooals men weet wist Duitschland van zijn tegenstander aan corlogs- en bezettingskos- t-en 5628 millioen franc los te krijgen, zoo dat Frankrijk het leeuwendeel van de reke ning had te betalen. In 't geheel moet dit rampjaar de Fransche natie, de oorlogs schatting inbegrepen, niet minder dan 12,667 millioen franc hebben gekost. Ook dc Russisch-Turksche oorlog van 187778 bracht een eb van belang in de kassen der belligeranten. Beide landen te zamen gaven 6452 millioen franc uit. In 't geheel heeft in de jaren van 1852 tot 1878, dat is dus een kwart eeuw, het oorlogvoeren de landen van Europa ge zamenlijk een som van 30,534 millioen frano gekost Nu de ,,tockomstoorlog". Men heeft daarover herhaaldelijk schattingen gewaagd die nu do toekomst gem toekomst meer is maar een gruwelijk heden, hun voorloopige waarde hebben totwe de eindcijfers ken nen. De dagelijksche kosten van een oorlog tus schen Drievoudig en Tweevoudig Verbond berekent. Bloch, afgaande op de cijfererva- ring van vroegere oorlogen, in marken als volgt Duitschland 20 millioen. Frankrijk 20 Rusland 22^ Oostenrijk 10V6 Italië 10 Dat is dus, wanneer Italië meedoet, 83 millioen mark icderen dag. Voor Italië komen nu Engeland cn België in de plaats, wat de berekening eer hooger maakt dan lager. Een jaar oorlogvoeren op die voet zal dus te 6taan komen op een groote der tig milliard 1 Ongerekend de vernielingen, de stilstand van zaken enz. 22 April 1910 verklaarde de Oostenrijk- sche minister van defensie in den Rijksraad, dat een oorlog de monarchie op 25 millioen kronen per dag, dus bij een duur van slechts zes maanden op 4,3 milliard te staan zou komen. Crammond becijfert in de „Quarterly Re- view" van October 1910 de uitgaven voor een oorlog van Engeland tegen Duitschland op 10 milliard mark per jaar. Daarbij te voegen handelsverliezen enz. 16 millara markte zamen 20 milliard. De Duitscher Riesser taxeert 500 millioen mark in de maand, 6^ milliard per jaar. Wie gelijk heeft zullen de feiten uitwij zen. Een dure zaak is het oorlogvoeren on getwijfeld. Wat Mad. de Lormand voorspelde* CuïiosibeitehalvG nomen we de volgende voorspelling uit do „Meierijsoho Crt." over, welk blad ze weer uit een oude Belgische courant heeft opgediept. Zo is des te opmer kelijker, wijl ze gegeven is door Mad. de Lcnnand, die ook don val van Napoleon voorspeld hoeft. Ze luidt aldus: ,,'t Monster is ontketend. De wereldbetenir eter, do menschelijkhedd, kon 't ondier niet nrc-er dwingen. Vreeselijk had het gebruld, maar de bezonnen stom van de menschheid schoon do boventoon te behouden. Dan volgde een tijd van akelige kwellende stilte. Daar opeens "rukt het ondier los en in woeste, vea derf - aanbrengen de vaart schiet het ont- Imtste mensclidom. Gods geesel slaat, de oor- log I Plots, als vielen ze uit de luoht, staan óveral vijandelijke verkenners. Dan af dee lingen ruiterij en wielrijders. Gelijk een reusachtige lawine wentelt het gros van 't Duitsche logör voorwaarts en valt over de Maas in België. Kleinere troepjes zwermen af en bezetten do bruggen en andere strate gische punten. Zij besoliërmën don verbindingsweg met 't grooto vaderland. Langs dien weg golven steeds nieuwe mónschenmassa's aan, meest Duitsohers, doch ook enkele Oostenrijkers. Zoohaast de Franschman vernam van de schending der Nederl a ndsok-Belgisch© grens, stortte ook hij zijn scharen ovea: Z,uid-Bel- gic uit. Aan de Duitsoh-Fransclie gren9 buldërt reeds 't kanon. Geen enkel der beide oorlog voerenden waagt echter een bestorming ep .oprukking tegen de yjjandeljjke forten. Wel zwermen de vliegers aan. Tot een strijd iu do lucht komt liet .hier. met, wijl do DuiLïoilers in de minderheid zijn. Dan ploffen de vlugge Franschen hun .bommen en projectielen op de stalen koppen der Duit sche forten; dan scheurt en kraakt 't, doch vernietigen kunnen ze niet. Onmiddellijk na do oorlogsverklaring ver- eenigen zich de Fransch-Engelsehe vloten en trachten de Duitsohers tot ecu slag in open zee te verleiden. Dezo echter trekken zich ongedeerd terug onder de bescherming hunner sterke kust- batterijen. Dan echter worden ze ingesloten cn ontwapend. Kleine Fransch-Engelsclie flot tieljes stoomen onvermoeid langs de Bel gisch-.Hollandsoh-Duitsche grenzen; ze slepen menig Duitseh handelsvaartuig in do wacht. Ondertussoheïi zijn de hoofdmachten der Franschcn en Duitsohers slaags. Zoo een strijd zag de wereld nooit. Nooit stonden zooveel mensehen tegenover elkaar. Nooit werd er met zoo volmaakte wapens gestreden. Mijlen ver strekt, zich beiuer front uit. Men hoort geen menschel ijk geschreeuw, maar des te luider razen de dood- en verder f- bra kende kanonneu. Boven hun hoofden wordt de eerste luchtslag geleverd. Hij is kort, maar ontzettend. Do verme tele Fransche vliegers spelen mot de Duit- schers. Zij winnen t in getal en beweeglijk heid vei' van hun vijanden. Gelijk de adelaar snellen ze in do hoogte: zo nomen hun prooi onder zich en werpen hun vernielingstuig. Gelijk een vogel geraakt iu de vlucht, storten de getroffenen naar beneden. Dra is de lucht schoongeveegd en slechts Fiansche vliegers ronken onheilspellend tot boven de wolk-en. Nu zullen ze hun makkers op den grond ter hulp komen. Dezen hebben het zwaar to verantwoorden.. In den aanval zijn zo voortreffelijk, ja onweerstaanbaar. \Volden ze echter aangevallen, dan, dan mis sen ze 't uithoudingsvermogen hunner tegen standers. Haast ieder Fransch officier schijnt een 'veldheer; op eigen vuist werkend is hij onovertrefbaar. Dc opperste leiding is niet zoo berekend. De Duitsche officier is een rad of spil in do groote machine en werkt met bijna mathe matische juistheid. Hun staf overziet het hoele oorlog?terrein. Hoe onstuimig dan ook de kleine roode duivels opdringen, de Duitscher wijkt g-een. pas. Na 't artillerie-duel, dat in het voordeel der Duitschors was, begint de Germaan zijn voorwaarts. Gelijk een doodbrengenda vloed effent cn plet. hij. Dan werpen de Franschen hun zwarte cn bruine hulptroepen in 't vuur. Een oogen- blik staat de Gonnaajischc kolos. Voor zoo'n Oostcssch.cn haat en doodsverachting staat hij verbaasd. Dan gaat 't weer' voorwaarts, 't is gedaan. Daar plots verschijnt de Engèlsoh-Belgi- scho armee op 't krijgstoone-el. Zou Waterloo zich herhalen? Eerst rukken de verbitterde Belgen in 't vuur. Zij hebben de schending hunner neutraliteit te wreken. Dan dé grim mige Brit. D© Germaan echter vreest niet.. Duchtig blijft hij op dcu zich weer herstellenden, Franschman inhakken; ook de verbonden ar mee krijgt menigen knauw. De reusachtige Germaan wijkt geen duim. Wanneer maar de ter hulp snellende Oostenrijkers op tijd zijn, is de zege aan Gcrmanjc. Na de vernietiging der Duitsche luchtvloot deernen dc luchtduivels wear op en beginnen een verwoeden strijd. Bov-on het strijdgewoel ronken hun motoren. Gelijk wraakzuchtige roofvogels zwieren .en cirkelen zij door de lucht .Hun scherp gewapend oog zoekt den Duitschen gene ruien staf. Zo sluiten hem inals een doods regen vallen hun projectielen. Germanjo is verloren. Nu de ijzeren lei ding ontbreekt, ontstaat er verwarring. De veldlieden zijn hun troepen niet meer mees ter-; ze kunnen niet zelfstandig handelen. Zeker van de overwinning stormt nu de vijand. De Duitsche macht wordt verpletterd. Slechts de Beieren slaan zioh er door. Verloren is de slag; verloren het Duitsche rijk. Oostenrijk valt in twee deelcn, door den dood van Keizer Franz Josef. Italië verroert geen vin. Eer Duitschland een nieuw leger gevormd heeft, staan de overwinnaars recdn voor Berlijn. Dan spat dit rijk uiteen. Beieren sluit wrede en slokt met goedvinden der over winnaars de Zuid-Duitsehe staten op. Do Denen nemen Sleeswijk-Holstedn wat hun vroeger geroofd was. Rusland Duitsoh- Polen; aan Nederland en België de Rijn-pro vincie en Westfalen, Italic palmt de Itali- aansch sprekende Oostenrijk&che provincies in. Frankrijk Elzas-Lotharingen en Enge land de Duitsche kolonies. Kort was de oorlog, maar verschrikkelijk. Allerwego bloed en asclido gruwel, de ver woesting alom; wee den vrouwen en kinde ren vlucht't gaat om uw eer, om uw levent_l_-1 ALLERLEI KORTE BERICHTEN. Toen do Oostenrijksche gezant bij den Heiligen Stoel den Paus zijn zegen vroeg op de wapenen van hen die tegen de Ser viërs ten oorlog trokken, antwoordde hij niet. Tweemaal werd de bede herhaald, de Paus bleef zwijgen, peinzen. De gezant hield aan en ten slotte sprak Pius deze woorden uit: „Ik zegen den vrede". Het Fransche grondgebied leent zich er toe om een verdediging lang te kunnen vol houden. In het allerongunstigste geval kun nen de Franschen in *de richting van de Loire retireeren. Aan de rechterzijde van hun hoofdleger kan een tweede leger in Frauche Conté, gesteund door een beleid volle verdediging van de Morvant-bergen en van de forten, het lang volhouden en van uit het zuiden voortdurend een aanval wa gen op de Duitsche verbindingslijnen. In het district Maine, voornamelijk bij Le Mans, is de verdediging bijzonder gemakke lijk en hoe verder de Duitschers doordrin gen, hoe grooter de moeilijkheden zijn, waar mede zij zullen te kampen hebben. De „Daily Chronicle" heeft voorgesteld, ter vergoeding van het vernielen van Bel gische kunstschatten, bij den vrede ten koste van heb Duitsche rijk, met stukken uit. mu sea te Berlijn, Munchen en Dresden de schade aan België te doen betalen. De „Flandro libérale", een Belgisch blad dus, weet zoo onpartijdig te zijn, dat het op merkt, dat dit strijd met art. 56 van de Haagsche conventie van 29 Juli 1899. Een correspondent te Parijs heeft- de wijle van Parijs bezocht, waar een Duitsche vlieger zijn drie met kogels gevulde j bommen heeft neergeworpen. Volgens dc „Temps" zou de vlieger op tweeduizend me ter hoogte gevlogen hebben. Hij heeft een Duitsche vlag naar beneden 'geworpen, waaraan een zakje met zand gebonden was en een brief, in het Duitseh geschreven, waarin in hoofdzaak stond, dat de Duitsche legermacht voor de poorten van Parijs was aangekomen. „Gij hebt niet anders meer te doen dan u over te geven." De brief was onderteckend door luitenant Von Hiddesen. De Engelsche treiler Pearl heelt te Grimsby den gezagvoerder en 18 koppen van het Deensche stoomschip „Kamma" aangebracht, dat Dinsdag in de Noordzee op een mijn is gezonken. Gisterochtend is het visschers vaartuig „Eyrie" uit Lowestoft op een mijn gestoo- ten en binnen drie minuten gezonken. Van de bemanning van elf zijn er maar vijf ge red. De „Eyrie" had onlangs dé bemanning gered van een Deensch echip, dat ook op een mijn gebleven was. Prins Ernst van Lippe, een neef van den regeerenden vorst van Lippe-Detmold, is op 28 Augustus als luitenant van de veldartil lerie gesneuveld. Hij is reeds het derde lid van het Lippersche regeeringshuis, dat op het slagveld gebleven is. De Messagero meldt, dat te Port-Said vijf transportschepen met 2-5,000 man Engel&ch- Indische troepen zijn aangekomen. De Koningin der Belgen en haar kinderen vertoeven in "Engeland bij Lord Curzon of Kedleston, op Hackwood te Basingstoke. Lord Curzon is een oude vriend van de ko ninklijke familie. Engeland bereidt zich op een langdurigen oorlog voor. De „Times" voorspelt dat het lang duren zal, omdat nóch Frankrijk, nóch Engeland kunnen toelaten, dat zij ten onder gebracht worden. „Onze Koning", dus zegt het blad, „regeert over bijna een vierde gedeelte van het geheele menschen-raswij kunnen leger na leger naast onze Bondge- nooten in het veld brengen en zijn bereid dezen oorlog desnoods jaren en jaren voort te zetten. Zooals die Bondgenooten zullen wij vechten tot de geest van hefc Pruisisch militairisme, dat Europa tot dezen betreu- renswaardigen oorlog gebracht heeft, voor goed vernietigd is. Wij zullen het ongelijk, ons aangedaan, wreken en onzen eigen twist beslechten, ofschoon het meer geworden is een kwestie van wereld-beschaving dan een nationale kwestie." De „Daily News" wijst op het hoogst ern stige van den toestand, en erkent, dat er niet veel reden is thans optimistisch te zijn, waar het er op lijkt, dat de Duitschers hun weg naar Parijs mogelijk vinden zullen, en zulks binnen enkele dagen het geval kan zijn, en dan dient de Engelsche natie wel te overwegen wat de Bondgenooten dan heb ben te doen. Het blad wijst er op, dat het onverstandig zou wezen te meenen, dat het Russische leger thans van veel invloed kan zijn op den toestand van het oogenblik in Frankrijk, omdat het Russische leger uiterst langzaam vooruit komt en het vermoedelijk niet voor October de Duitschers zóó zal kunnen hinderen, dat dit zou kunnen leiden tot de bevrijding van Frankrijk. Dit land en Engeland moeten zoo lang rekenen op eigen krachten. Het blad meent dat de verbonden legers daarom hebben te zorgen in het veld te blij ven zij moeten zich niet laten terugdrin gen op Parijs en daarin opgesloten raken dat zou de ernstigste der strategische fouten zijn. Te Mannheim hebben, volgens het „Mannh. Tagebl." dames van het Roode Kruis geweigerd anderen te helpen dan of ficieren en vrijwilligers, die een jaar dienen. De geneesheer heeft de dames daarom ont slagen. Het Pruisische legerbestuur heeft het ver bod voor soldaten om socialistische bladen te lezen opgeheven. Een heele verandering, waar nog vlak voor den oorlog ieder ver volgd werd, die durfde klagen en spreken over soldatenmishandeling. - Ernst Haokel en vele andere Duitsche ge leerden hebben afstand gedaan van alle on derscheidingen, hun door Engelsche univer siteiten verleend. Een 76-jarige landbouwer Tuttlingen uit Münehweiler, die reeds deel heeft genomen aan de veldtochten van 1806 en 1870, is nu weer als vrijwilliger bij het Duitsche leger aangenomen. De jongste rekruut ia daar entegen zekere Eugen Soheyer uit Konings bergen, een knaap van 14 jaar en 11 maan den. De Festspiele te Bayreuth door d« oor logstoestanden ontijdig afgebroken, hebben daar alle honoraria ten volle uitbetaald rijn een tekort opgeleverd van ruim 400,000 mark, dat de familie Wagner uit eigen mid delen, dekken zal. Engelsche bladen brengen do tijding, dat de Engelsche kruisers „Suffolk" on „Be- wiek-" den Duitschen kruiser „Karlsruhe" slag leverden. De Duitsche bodem nam de vlucht in de neutrale haven van Willems- stad, de hoofdstad van Ouragao. Is dit juist, dan zal het eohip dus moeten worden ont wapend. Benedict us XV. -Naar uit Rome wordt geseind, zal de Paus Zondag. iu do Sixtijnsche kapel gekroond, worden. Naar wij in „De Tijd" lezen, dcelcn Ro-; meinschc bladen mede, dat, nadat, de kar-i dinalcn Maffi en Ferrata niet het voldoend© aantal stemmen op zich hadden kunnen! verecnigdcn, zij zelf krachtig de verkiezing bevorderen von kardinaal Delia Chicsa,. voor wien ook kardinaal Ferrari, de beid© kardinalen Vannutelli, de kardinalen Agli-: ardi, Oassetta, Cagiano en Mercier ijverden zoodat. dc aartsbisschop van Bologna in de! beslissende zitting 55 stemmen op zich ver-! eenigdc. Een Romeinsch prelaat zeide, dat de nieu- wo Paus geheel cn al behoort tot do school van Leo XIII en kardinaal Ram pol in. Bijzondere beteekenis had dan ook zijn verheffing tot het Kardinalaat in Mei j.l. juist daarom, wijl hij de plaats innam van zijn grooten leermeester en vriend kardi- naai Rampolla, dien hij steeds trouw le» zijde stond, zoowel toen deze nog nuntius was te Madrid, als toen hij tot staatssecre taris va,n Leo XIII werd verheven. Do openbare meening to Berlijn houdt zich levendig bezig met de politiek van den nieuwen Paus. Aangezien hij onder Rampol la aan hefc staatssecretariaat; werkte en een warme vriend van Rampolla is gebleven, nemen velen aan, dat hij Rarnpolla's poli tiek zal voortzetten Do politick van Ram-' polla was tegen het Drievoudige Verbond gekeerd. Daarentegen wordt uifc het col lege van kardinalen zelf gemeld, dat die opvatting volslagen onjuist is. Do nieu wei Paus zal een voorzichtige, voor alle landen billijke politiek voeren. Dat heeft hij uit drukkelijk tegenover verscheiden kardina len verklaard. De keuzo van zijn staatsse cretaris zal dat bewijzen. Later werd bekend, dat de Paus kardinaal Domenico Ferrata tot zijn staatssecretaris heeft benoemd. Het eertse consistorie zal den 8sten dezer worden gehouden. Pauselijke namen. Pas in het midden van de tiende eeuw. schijnt het gebruik te zijn ingeslapen, dat een Paus bij zijn benoeming van naam verandert. De Romeinsche patriciër Ocfcavianue nam in 99p den naam van zijn voorganger aan en is sedert als Johannes XII bekend. Sedert dien tijd hebbeD slechts twee Pau sen hun doopnaam behouden Adrianus VII (15211523) en Marccllus II (1555). Uit piëteit voor den apostel heeft geen enkel© Paus den naam Petrus gekozen. Zooals men weet, zegt de profeet Malaehias, dat bij den ondergang van hefc Pausdom Pe trus II op den Apostolischen Stoel zal zit ten. In hefc geheel komen er 81 verschillen de Pausnamen voor, daarbij 44 slechts één keer, en wel zonder uitzondering vóór Jo hannes XII. Sedert dit pontificaat hebben alle Pausen niet meer dan 37 verschillend© namen gehad. Het veelvuldigst komt de naam Johannes voor (23 maal). Dan volgt Gregorius (16 maal), Benedictus en Cle mens (elk 14 maal), Innocentius cn Leo (elk 13 maal), Stephanas en Pius (elk 10 maal), Bonifacius (9 maal), Urbanus en Alexander (elk 8 m;.al), Adrianus (6 maal), Nicolaas, Martinus, Paulus, Sixtus, Con- lestinus (elk 5 maal), Anastasins, Euge- nius, Felix en Honorius (elk 4 maal), Sergius, Calixtus, Julius, Lucius cn Vic- torius (elk 3 maal), Adeodatus, Agapetus, Damasus, Donus, Gelasius, Theodorus, Marcellus, Morius, Paschalis, Pelagius en Sylvester (elk 2 maal). In hefc algemeen kan men zeggen, dat elke eeuw zijn eigen Pausnamen heelt-, waarschijnlijk een gevolg van het feit. dat vele Pausen bij hun benoeming uifc dank baarheid den naam kozen, die.i de Paua droeg, die hen tot Kardinaal verhief. In den tijd van de Hervorming komt de naam Paulus herhaaldelijk voor. In de 17de eeuw, was Innocentius zeer geliefd, in do 18de eeuw Clemens, Benedictus en in onzen tijd Pius. Dat sommige namen absoluut uitge storven zijn is waarschijnlijk te wijten aan de antipathie, die invloedrijke kringen te gen een Paus hadden. Sedert Clemens XIV, die door de op heffing der Jezuieten-Orde in 1773 vele» verontwaardiging opwekte, is er b.v. geen Paus van dien naam meer geweest. Albanic. Hot nieu w s-age n te chap S' f ni verneemt uit Durazzo, het volgend© over het vertrek van den prins Von Wied. Donderdag was het reeds bij liet aanbre ken van den dag zeer druk. Om vijf uufi landden Italiaanscko matrozen en begaven zich naar het paleis. Om 10 minuten voor 7 verliet do prins, begeleid door Toorkam Pasja, het diplomatieke korps en 1 og an deren het paleis. In den tuin werd de prins begroet dóór Jo internationale oom missie van toezicht, met welker ledón hij rich eenigen tijd onderhield. Daarop begaf de prins zich naar de ka*- de, waai' een aideeling gendarmerie hem militaire eerbewijzen bracht-. Do paleis tuin was door de Italiaanscho matrozen en' de Roemeensche vrijwilligers geheel afgó- zet. Na het vertrek van den prins werd onmiddellijk diens vlag van het paledÉ neergehaalcL Om 10 minuten over acht heesoh het Italdoamsche oorlogsschip „Misurata" de Italiaaaische vlag en aan de fokkemaat* de?, Albaneescke vlag. Daarop vertrok het na saluutschoten te hebben gelost in de rich ting van Venetië, de Italiaaneche kust volgend. De prins had zijn bevoegdheden overga drogen aan do internationale oommiasitf hetgeen aan het volk is bekend gemaakt. CORRESPONDENTIE. Ingezondens atukken of mededeelingeo, waarvan «N schrijvers hun naam en hun volledig adreS niet aan do Redactie bekend maken, WOU4 dón ongeplaatst ter rijde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6