De Europee icaie Oorlog. J.Vn Adres van Meelhandelaren* Ken achttal! handelaren in meel zeggen in een adres aan den minister van binnen- lamlsche zaken, dat zij een aankondiging omvangen hebben van de meelfabrikanten in Holland, waarin deze mededeelen, dat, tengevolge van den oorlogstoestand en de in verband daarmede ingevoerde wettelij ke bepalingen, alile voorkoopen van tar wemeel en roggemeel zijn geannuleerd. Adressanten meenen te moeten wijzen op een gebruik maken door de meelfabrikanten van den oorlogstoestand om zich, zij het ook op wettige wijze toch op onwaardige wijze, te onttrekken aan hun verplichtin gen. Adressanten achten dit onbillijk en drin gen er dus ten zeerste bij den minister op aan, dat deze een ernstig onderzoek naar dezen toestand in zal stellen, waarna zij er niet aan twijfelen of er zullen maatre gelen worden gevonden om de meelfabri kanten te noodzaken hun verplichtingen, :e voor den len Augustus j.ll, dus voor het intreden van den oorlogstoestand, zijn gegaan, alsnog na te komen. De toestand bij de Rijkspostspaarbank. Evenals bij de bijzondere spaarbanken is ook de toestand aan de Rijkspostspaar bank gaandeweg beter geworden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak 17 Aug. o onmiddellijk na de paniekdagen 29, 30, 81 Juli en 1 Aug. reeds aan zeer verrassend waren inderdaad die van het tijdvak 8—15 'Augustus. Van 1 tot en met 7 Aug. werd in totaal uitbetaald 2.5 millioen, de inlagen (bedroe gen toen echter reeds bijna 1.5 millioen een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijdsomstandigheden (de in vele vakken bestaande werkloosheid en de belemmering van 't krediet) een aanzien lijk deel der inleggers noodzaken hun spaar penningen aan te spreken. Onder de inla gen waren zonder twijfel begrepen aanzien lijk: sommen, die in den eersten angst van 'de spaarbank waren afgehaald, doch welke, toen de vrees geweken was, spoedig weer naar de veilige bewaarplaats teruggebracht werden. In het tijdvak 815 Augustus bedroegen de inlagen bijna f991,000 dus minder dan in eerstgenoemde periode, doch de terug betalingen waren in nog veel belangrijker mate gedaald (n.l. tot f l.GS3,000) zoodat slechts een nadeelig verschil tusschen inla gen en terugbetalingen bestond van f 92'.000. Steuncomité voor de Binnen schipperij. Te Amsterdam is een steuncomité voor 'de schipperij opgericht, hetwelk zich ten doel stelt Nederlandsche schippers, die door de oorlogstoestanden raad hulp of steun noodig mochten hebben, voor zooverre mo gelijk, bij te staan. Het comité bestaat voorloopig uit de vol gende heerenJ. H. Bergma-nn, Amster damM. C. E. Bongaerts, Goes; W. O. Camman. Lobith; J. J. van Capelle, Weee- percarspel; L. F. Duymar van Twist, 's-Gra- venhageH. Dijkstra, Amsterdam; A. J. Hoek. SommelsdijkV. Koopmans, Medem- blik: K. H. Koster, HoogeveenE. van Laar. Deventer; jhr R. R. L. de Muralt, VGravenhageJ- H. Olberding, Amster dam; mr. R, J. H. Ratijn, 's-Gravenhage; J. H. A. Schaper, Rijswijk, mr. H. Sm een- ge, Amsterdam; G. S. "Vlieger, idem; R. "VLetstra, Harlingen; J. van TJzerlooy, Dor drecht, terwijl meer belangstellenden in de binnenvaart nog zijn aangeschreven. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de heeren mr. H. Smeenge, voorz. G. S. "Vlie ger. secretaris, J. J. van Canelle. penning meester. Het secretariaat wordt gehouden in het B inn en scheep vaarthui e. Prins Hendrik kade 106. te Amsterdam. De VTaalsche Kerk. Naar de ,,Opr. Haarl. Ct." verneemt, zijn er op het oogenblik tien kerken der Waalsrhe gemeente zonder predikant. De predikanten worden of teruggehouden in Frankrijk of zijn onder dienst. Er zijn op bet oogenblik slechts zeven Waalsche pre dikanten in Nederland aanwezig. TWEEDE KAMER. Nadat zonder hoofdelijke stemming was aangenomen het wetsontwerp omtrent amnestie voor koloniale deserteurs, kwam aan de orde de Beurswet 1914. Algemeene beschouwingen worden niet ge-voord. Bij art. 6 (herboleening bij prolongatie) brengt de heer MAR CHANT hulde aan de groote werkkracht en het krachtig bewind van minister Treub. De bezwaren, die spr. liegen het ontwerp heeft, zijn van zuiver zake!ijken aard. De Regeering heeft het ontwerp verdedigd als een compromis tus schen verschillende groepen. Spr. meent, dat de Regeering slecht's een compromis aangaat met de volksvertegenwoordiging en niet met) deze of gene groep. Het ont werp maakt het mogelijk, dat het) onder pand, dat. A. geeft aan B., door dezen C. wordt overgedragen. De fondsen van den speculant worden op deze wijze ook gedekt met die van zijn soli'den buur man. Het g^ven van een onderpand is een bewijs van vertrouwen in den bankier. Het ontwerp nu verïëy-Dt een sanctie aan het schenden van goede tr<?Hvr. Verlangt iemand zijn onderpand ferug, dan kan wellicht de bankier antwoorden „Ik heb bet weder als onderpand opgezonden naar Amsterdam''. Men heeft dus volgens deze wet të doen met een feitelijke onteigening ten nadeëfé van het algemeen. Men heeft hier te doen met een eenzijdige regeling ten bate van geldschieters. De heer RUTGERS stelt tegenover elkaar verschillende soorten van inpandgevers be^ treffende het in-pand-geven vóór of na het tot stand komen der wet. Spr. stelt de vraag of het niet juister is de formnleeriDg min- p juist te stellen. De heer VAN NF8PEN (Rheden), sluit rich aan bij de hulde aan deze Regeonng en speciaal aan den Minister van Landbouw, doch bepleit maatregelen tegen te hooge rente bij verleening van prolongatie. De heer DE SAVORNIN LOHMAN is bereid voor het artikel te stemmen, indien het zoodanig wordt gewijzigd, dat het pand alleen kan dienen vour de schuld, waarvoor het is gegeven. De MINISTER VAN LANDBOUW ant woordt den heer Rutgers, dat de wet ook geldt voor zaken, in pand gegeven vóór de wet tot stand kwam, doch toen nog niet herbeleend. Spr. wijst er op, dat de pandnemer ver plicht is deze effecten terug te geven. Ech ter heeft spr. geeD bezwaar te gemoet te komen aan de bezwaren van den heer Lok man. Spr. gelooft, dat de heer Marchant en de schrijvers van eenige ingezonden stukken rich vergfst hebben in hun uitgangspunt: prolongatie kan alleen worden' gesloten op een beursacte. Aan den heer Marchant- ant woordt spr. verder, dat de Regeering geen compromis aanging, doch een compromis onder haar hoede nam. De pandgever dient toch het recht te hebben tot herbeleening. Het gaat hier om de belangen van honder den millioenen. Indien het belang van wei nigen ware gediend ten koste van het al gemeen, dan ware de klacht van den heer Marchant gerechtvaardigd. De pandgever heeft dezelfde effecten te rug te geven, doch niet dezelfde nummers. De feitelijk toestand wordt niet veranderd. Men heeft te doen met een albnonnaleai toe stand, dien de Regeering tracht te verbete- r: met zoo weinig mogelijk de wet te ver anderen. Namens de oommissie van rapporteurs deelt de heer HUBRECHT mede, dat bij de commissie geen bezwaar bestaat tegen de door de Regeering voorgestelde wijziging. Na repliek van den heer RUTGERS be toogt de heer MARCHANT, dat- de Minis ter zich heeft laten voorlichten door groo te bankiers in die ste-den en in de provin-' cie», doch dat zijn niet alle belanghebben den. Spr. zal geen hoofdelijke stemming over dit artikel vragen, doch indien hij zich bij de zaak neerlegt-, drage de Minister de volle verantwoordelijkheid. De MINISTER wijst er op, dat indien ?n wet wordt aangenomen, de verantwoorde lijkheid word gedragen door Regeering en Kamer beide. Indien de sluiting van de Beurs op 29 Juli j.l. door deze Regcering ongeldig zou worden verklaard, ware dat niet in het belang van eenige groote effec tenhandelaars, doch van de groote burgers. Het gaat liier om een zeer gewichtig natio naal belang. Een andere i.aa-tregel dan hier wordt voorgesteld, ware niet te ne men, en het ontwerp verdient dan ook niet de bestrijding van cïen afgevaardigde van Deventer. De heer KOOLEN merkt naar aanleiding van art. 10 op, dat hier niet gesproken dient te worden van de Tweede Kamer, doch van de Staten-Generaal. De Minister brengt dienovereenkomstig een wijziging aan, die bij monde van den heer Hubrecht nament de commissie van rapporteurs wofdt goedgekeurd. De heer MARCHANT deelt mede. dat hij na de aangebrachte wijziging voor het' ont werp zal stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen roet al gemeene (76) stemmen. Voorkoming van Faillissementen en Executie. Aan de orde is het ontwerp tot) toeken ning van uitstel van betalingen ter voor koming van faillissementen en executie. Eenige wijzigingen werden nog voorge steld, waartegen de commissie van rap porteurs geen bezwaar heeft. De heer MENDELS vraagt den Minister naar zijn bedoelingen en plannen. Het ontwerp voorziet niet voldoende in de sociale behoeften, en spr. vraagt of de Minister bereid is het eventueel uit te breiden. Spr. betreurt, dat het betalen van huur wordt gelijk geeteld met elke andere geldschuld, en het zou wenflohen, dat de rechter de huur kon stellen op 'n lager be drag en de Staat het verschil voor zijn rekening nam. Minister Treub wil niet, dat iemand honger lijdt, doch erg is het, als men geen dak boven het hoofd heeft. Do heer LIMBURG vestigt de aandacht van de Ministers van Justitie en Landbouw op de fatale termijnen van betaling in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, en hoopt dat een uitzonderingsbepaling tot stand kome. De MINISTER VAN JUSTITIE verde digt het ontwerp. In de meeste huurcontracten staat, dat 'de huurovereenkomst- eindigt indien de huur niet op tijd is betaald. Hierin nu brengt de wet verbetering. De huurder toch kan van den rechter eenige weken uitstel krij gen van betaling. Betreffende de vraag van den heer Limburg zal spr. in overleg treden met den Minister van Landbouw. Do heer'MENDELS wijst er op, dat de dagvaarding voor ontruiming wegens wan betaling geschiedt voor het kantongereeht, terwijl de huurschuld-zaak zelve door de rechtbank wordt behandeld. De MINISTER antwoord, dat) den kan tonrechter tijdig kennis moet worden ge- gerven. Nadat de Minister nog ten opmer king van den heer Mendels heeft beant woord wordt) het ontwerp zonder hoofdelij ke stemming aangenomen en de Kamer verdaagd tot nadere bijeenroeping. AGENDE VAN DE WEEKi Dinsdag Bohoolpebouw Heerenstraat, lnsobrtlrlDg leerlingen Sclent. Gonltrix. 7—9 uur. Zontfrzorg. Strijkorkest. Half acht. Vrijdag! Vergulden Turk. vergadoring Credlotbank. Schoolgebouw Hooronfitraat, Inschrijving leerlingen Math. Sclent. Genltrlx. 7—9 uur. Dagelijkst Bioecope Variété Théater. Bt&tlonsweg. 7 out. (Zaterdag- en Woensdagmiddag. Hatlnée f anv4 Belangrijk nieuws is er de laatste uren niet binnengekomen. Of er eenige rust wordt genoten, dan wel of er nieuwe groo te slagen aan den gang zijn, is niet recht duidelijk. Beide tijdingen worden de wereld ingeslingerd. Het gebeurde te Leuven is nog steeds het onderwerp van veel geschrijf. Zelden is er iets gebeurd, dat zoo de geheele we reld in opstand heeft gebracht. De critiek is aan alle kanten losgebarsten. En toch durven, naar men elders in dit blad zal zien, nog Duitsche bladen het daar gebeur de te verdedigen, 't Zijn voor zoover ons thans bekend, een paai; uiterst conserva tieve.- Doch enorm is de haat, die thans is op gelaaid. In de „Times" schrijft Friederic Harrison, dat de Duitschers zich op een lijn hebben gesteld met de negers en aller lei wilde stammen uit Afrika. Om de Duit sche beschaving behoeven we ons niet meer te bekreunen,' zegt Harrison, doch ieder moet volgens dèn schrijver zijn stem ver heffen tegen de leiders der ongehoorde da den het jonkerdom en Hohenzollern-dy- nostie. En dan spreekt Harrison nog van gebroedsel niet erg vriendelijk dus en hoopt, dat de keizer de nederlaag mag overleven, opdat men de ordeteekenen van zijn uniform kan rukken en in den modder trappen, opdat men hem kan degradeeren en naar St.-Helena of Duivelseiland kan verbannen, waar zijn kerker en graf moet zijn. Zoo verbitterd zijn thans velen. Beter zal 't er niet op worden, wanneer juist zijn de mededeelingen van een te Baarle Nas sau, uit Turnhout aangekomen priester, die met stelligheid verzekerde, dat de Duit schers Zondag het geheel verlaten Meche- len, ook al een stad met talrijke schoone gebouwen en herinneringen aan den vroe- geren bloei der kunst, nogmaals hebben gebombardeerd en gisteren aanstalten maakten om hetzelfde te doen. Seaman, afgevaardigde van het Ameri- kaansche Roode Kruis, heeft aan de re geering te Washington een uitvoerig rap port gezonden over de gruweldaden door de Duitschers in België bedreven. Daarbij wordt, zooals te begrijpen is, bovenal de aandacht geschonken aan Antwerpen. Het gebruik van bommen door de Zeppelins is ook niet iets om gunstig te stemmen voor de Duitschers. Bij de tocht over Parijs b.v. zijn ook eenige menschen in de Parijsche straten omgekomen. De ex-minister Pichon heeft in een geschrift ook geageerd tegen deze strijdwijze tegenover menschen, die zich niet kunnen verdedigen. In den strijd te gen troepen is het wat anders. Een tocht over een militair kamp of een fort is be grijpelijk. Dat doen ook de aviateurs der oorlogvoerenden, waarbij volgens de Fran- sche berichten de Franschc aviateurs 'e Duitschers veel nadeel berokkenen. De Duitsche troepen mogen nu zelfs geen kampementvuren meer ontsteken. Bij de verbondenen gaat de moed er niet uit. Men verwacht daar het succes door vol te houden. Zoo heeft ook de Belgische minister De Broqueville nog de zer dagen in een onderhou 1 verzekerd, dat de bondgenooten moeten overwinnen. De wandaden van den overwinnaar zouden alleen kunnen dienen, als dat noodig was, om tot krachtiger verzet te prikkelen De Broqueville werd ook nog gevraagd of hij een beleg van Antwerpen verwacht te. Hij geloofde daaraan niet, omdat er te veel Duitsche troepen mee gemoeid zouden zijn. De Duitschers zijn anders druk in de weer met de verplaatsing van hun troepen. Ontkend wordt echter, dat de soldaten naar Ocst-Pruisen gaan. Duitsehland zegt, dat den vijand daarmee een verassing wordt bereid. Afwachten dus Evenals in Frankrijk en België gaat men in Duitsehland de verliezen voelen. Op de bevolking, al ziet zij nog zoo heroiek haar zonen in den strijd trekken (in dit opzicht kan Duitsehland ieder volk ten voorbeeld strekken), gaan de lange doodenlijsten in de bladen een druk uitoefenen. De Duitsche dagbladuitgevers zijn nu aangezegd geen ve'rlieslijsten meer te publi- ceeren of om dat te beperken tot de onmid dellijke omgeving. Of de bevolking zich nu geruster zal gaan gevoelen moet betwijfeld. Niets is juist beangstigender dan de onze kerheid De Duitschers zouden in het westen Rijs- sel, dat naar we reeds meedeelden door de Franschen, na slechting der verdedigings werken, was verlaten, zijn binnengetrokken. Voor België schijnt een nieuwe maatregel te wachten. In Tienen lagen plakkaten klaar, waar bij de Duitsche regcering bekend maakt, dat zij het thans in België bezette gebied als een Duitsche provincie beschouwt. Uit de nadere berichten zou men opmak ken, -dat de verliezen der Engelschen niet zoo geweldig zijn als men van Duitsche zijde deed voorkomen. Van afsnijding van de an dere troepen is geen sprake en de verlie zen zijn niet meer dan 5 6000 man. Het Fransohe communiqué, dat hier achter is opgenomen, geeft een goed overzicht, hoe 't or aan deze zijde voorstaat. Het heet nu nog, dat 200,000 Duitschers en Oostenrijkere op weg zijn naar Belfort, veel belegeringsgeschut meevoerend. Het aantal geruchten ie evenwel legio en men kan alles niet maar dadelijk aannemen. In Antwerpen bijv. liep het gerucht dat gene raal Pau in de omstreken van Péronnes 50,000 man buiten gevecht had gesteld. Ver der ging het gerucht-, dat de Duitschers de telegrafische verbinding Parijs-Londen had den verbroken. En zoo hebben w© hier nog een paar van dergelijke berichten. 100,000 Russen zouden namelijk naar de westelijke elagvelden worden overgebracht. De Duit- 6chers zouden verder een zeeslag hebben ge wonnen en eenige Engelsche schepen In den grond hebben geboord. Ook zou een Duitsoh oorlogsschip bij San Francisco een Engel- schen bodem hebben vernield. Allemaal be richten, die Slechte verwarring kunnen stichten. En het toppunt is wel, dat er sprake van zou zijn de regeering van Parijs naar Bordeaux over te brengen. Wel gaan de bondgenooten voor meer reserves zorgen. Het telegram, door een eeinfout in ons vorig nummer als uit Berlijn afkomstig vermeld, waarin over oproep der lichting 1914 enz. gesproken wordt, wijst daarop. De ex-minister Pichon zou heel spoedig eenige honderdduizenden Japan ners willen laten overkomen. De werkzaamheden der Russen in het oos- \en zijn, afgescheiden van het militaire deel, nog in ander opzicht van belang. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de bezet ting van versohillende streken van Oost- Pruisen de graanmarkt, ontredderd heeft. De verwoestingen, die de Russische troepen daar aangericht hebben, en de vlucht van de plattelandsbevolking uit groote deelcn van het Oostelijke grensgebied, dat de voor naamste graanschuur van het koninkrijk Pruisen is, hebben ten gevolge dat de land- heeren daar het graan, dat van hen gekocht is, nu niet kunnen leveren. Of do Russische nederlaag die invloed zal hebben, die men in Duitsehland verwacht, A-a at nog te bezien. Het Russisohe leger is zoo groot, dat dit niet in zijn geheel terug zal trekken. En bij al die be richten over verwoesting en dood komt uit Weenen de mededeeling, dat daar dezer dagen het gerucht liep, dat de Vereenigde Staten hun bemiddelipg hadden aangeboden. Jammer dat het niet waar was, want on middellijk volgde de tegenspraak. Een der gelijke poging zou trouwens geen succes hebben. Wel moet Wilson de hoop hebben geuit, dat binnenkort een grondslag voor den vrede zal worden gevonden. De Pers over Lemen. Het „Vaderland" schrijft over het ver branden van Leuven: „Maar ook al zou de bevolking geschoten hebben, waarom dan de stad, waarom kaar kunstwerken, waarom liaar bibliotheek ver nield Men had macht genoeg om desnoods alle bewoners naar buiten te drijven en ze te fusileeren of over- de kling te jagen. Maar wat had de oude bibliotheek, wat had de St.-Pieterskerk, wat voor aandeel hadden die andere eeuwenheugende kunstwerken aan die daad, waarom hen verwoest? Waar om moest het leger van het in wetenschap- pelijkcn zin zoo hoog staande Duitsche volk Leuven veroordeelen tot een straf, waar door op dat volk ten eeuwige dage het odium zal rusten, zich tegenover hoog staande kunstwerken en een eenige verzame ling van zeldzame boeken en handschriften, te hebben schuldig gemaakt aan dezelfde fout als de Arabier Amroe in Egypte. „Amroe was de veldheer van kalief Omar, den tweeden kalief na Mohammed zelf. Omar droeg hem op Egypte te veroveren en Amroe kweet zie hvan die taak op schitte-. rende wijze. Te Alexandria, het brandpunt van de beoefening van kunsten en weten schappen in Egypte, vond hij de bibliotheek der Ptolemaecn, en, als krijgsman niet wetend wat hij met. die duizenden papyrus rollen moest doen, zond hij een bode naar den kalief met verzoek om instructies. Het antwoord van den opvolger van den pro feet luidde: „Indien de inhoud van die boe ken in strijd is met den Koran, behooren zij verbrand te worden; indien hij daarente gen overeenkomt met wat in den Koran staat, dan zijn zij overbodig, cn behooren zij ock verbrand te worden". Deze instructie was voor geen tweeërlei opvatting vatbaar. De boeken werden gebruikt om de badhuizen te verwarmen, en er bleef niets van over dan de asch. ..Juist zooals met de Academische Biblio theek van Leuven het geval is. „Maar moet ieder weldenkende het niet betreuren, dat het leger van het volk der groote denkers en dichters voortaan in de wereldgeschiedenis in een adem zal worden genoemd met Amroe, den Arabische, krijgs overste, die vóór bijna 13 eeuwen Egypte aan den Islam onderwierp?" Op het Westelijk Oorlogsterrcin. Het officioele communiqué, dat gistermid dag om; vijf uren door het Franschc minis terie van oorlog is uitgegeven, is een der be langwekkendste sedert het begin van den oorlog. Het geeft een algeméén overzicht om trent den toestand, verbloemt enkele tegen slagen niet, overdrijft evenmin de verkregen Guccessen ten geeft den indruk van oprecht heid. Bovendien krijgt men dan een goeden kijk op den toestand in het westen. Het overzicht begint met do Vogezen en Lotharingen. Eerst waren dc Franschen daar tot den aanval overgegaan en hadden zij den vijand teruggeworpen, doch daarna heb ben zij ernstige tegenslagen gehad voor Saar- burg en in do streek van Morgagno, waar de Duitschers zeer sterke verdedigingswer ken hadden. De Franschen zijn toen om hun krachten te faerstell i teruggetrokken op de Grande couronne va.. Nancy en in do Fran- ©che Vogezen. Daarop zijn dc Dui: diers tot een aanval overgegaan, wélke dour de Franschen uit ötelrk© stellingen is afgeslagen. Sedert twee dagen hebben nu de Franschen den aanval hervat en winnen langzaam veld. Do strijd in deze streek begint op een belegerings oorlog te gelijken, want elke bezette stelling Wotrdt onmiddellijk door beide partijen ver sterkt. Dat verklaart den langzamen gang van id en opïnarschin tusschen behalen de Fransckeja dagelijks nieuwe plaatselijke voor deden. 2o. In de stiréck van Nancy en Woëvres (het landschap ten westen van Lotharingen op Franech gebied) is sedert het begin van den oorlog gcfen enkele belangrijke krijgs verrichting voorgevallen. 8o'. Aan die Maas, tusschén Vleirdun en Méziórïefl li addon die Franschen aanvankelijk hét offensief in de richting van Longwy, Neufohateau en Paliseul (In Luxemburg). D© troepen die in de streek van Spincourt en Longwy opereerden hadden den Duitschers onder den kroonprins een nederlaag toege bracht, maar in do streek van Neufchateaoi en Paliseul haddon Frausche troepen tegen slagen, die hen dwongen op do Maas terug to trekken. Ofschoon niet alle troep:n in deze streek daarbij betrokken waren, moesten zij toch aan de terugtrekkende beweging deel nomen. De Duitschers hebben de laatste dagen getracht met groote strijdkrachten van de Maas af op to rukken, maai* een krachtige tegenaanval der Franschen heeft hen met aanzienlijke verliezen op de rivier terugge worpen. Intusschcn zijn nieuwe Duitsche troepen door de streek van Rocroy naar Ret hel (40 K.M. ten N. N. O, van Reims, aan den spoorweg naar Parijs) op marsch. Op het oogenblik is een algemeen gevecht gaande tusschen de Maas en Retliel, waarvan de aflcop nog niet is te voorzien. 4o. Do operaties van dc Fransclie en Engel- sche troepen in 't Noorden hebben zich aan vankelijk uit-gestrekt tot de streken van Dinant, Charleroi en Bergen. Ten gevolge van gedeeltelijke nederlagen op enkele punten en hot overtrekken van de Maas door de Duit schers in do buurt van Givet, waardoor do Fransche flank aan die zijde Werd bedreigd, zijn de Franschen gedwongen zich achter waarts samen te trekken. De Duitsc-liera trachtten tegelijkertijd in 't Westen verwar ring aan te riohten en vielen met een zeer groote overmacht de Engelschen aan in de buurt van Le Cat-eau en Kamerijk, waardoor do Engelschen zuidwaarts moesten terug trekken, op hetzelfde oogenblik, dat de Fransohcn in de omgeving van Avesnos en Chimay ageerden. De achterwaartseha bewe ging moest de volgende dagen worden voort gezet. Intusscjicn. hebben de_ Franschen in den algemoecen slag, welke eergisteren is gele verd in de buurt van St. Quentin en Vdr- vins, en bij Ham en Peronne, een belangrijk voordeel behaald op den rechtervleugel, waar zij do Pruisische garde en het tiende leger korps over de Oiso terugwierpen. Daaren tegen hebben de Franschen op den linker vleugel, waar de Duitsohe rechtervleugel, waartoe de beste legerkorpsen behooren, veld won. opnieuw eon terugtrekkende beweging moeten uitvoeren. Om kort te gaande Fran sche rechtervleugel hoeft na het lijden van gedeeltelijke nederlagen het offensief hervat. De vijand wijkt in 't centrum terug. De-Fran- schen vechten hier met afwisselende voor- en tegenspoed. N De groote algemeene slag is hervat. Op den linkervleugel hebben de Engelscho en Fransche troepen terrein moeten prijsgeven ten gevolge van een reeks van omstandig heden, welke ten gunsto van de Duitschers zijn gekeerd, ondanks verschillende welge lukte tcgen-aanvallen. Nergens zijn de Fran sche legers werkelijk verslagen al zijn er enkele onbetwistbare nadoelen geleden. Het moreel der troepen blijft uitnemend. De ge leden verliezen zijn inderdaad aanzienlijk, dooh door de gezonden reserves zijn de open plaatsen reeds weer aangevuld. Dc indruk van do verwoesting \au Leuven in Duitsehland. Het bericht van de verwoesting van Leu ven wordt in een deel van de Duitsche pers met vreugde cn voldoening begroet. Het so ciaal-democratische orgaan de „Yorwarte" vestigt hierop de a-andacht. Zoo uit bijv. de agrarische „Deutsche Tagesztg." de hoop, dat Leuven reeds een puinhoop zal zijn. „In dien wo genoodzaakt zouden zijn, ook in stioouien v an bloed en in massa's van puin- hoopen deze (Belgische gruwelen) te ver stikken, dan zouden we daarmee niet slechte een gebod van zelfbehoud, maar een werk van beschaving en menschelijkheid vervul len. Deze. schandvlek in het beschaafde Europa moet met gloeiend ijzer worden uit gebrand." En de conservatieve „Kreuzztg." schrijft: Het gaat hier om een gebeurtenis van .vérstrekkende beteckenis niet alleen, om dat deze tuchtiging een zoo aanzienlijke stad heeft getroffen, maar omdat hierbij niet te herstellen waarden verloren zijn gegaan: Leuven was rijk aan oude, merkwaardige kunstschatten, die bij deze gelegenheid mede vernietigd zijn. Des te grooter zal de vol doening over het optreden van onze troe pen zijn. Zij hebben zich niet door sentimen- taliteiten laten weerhouden en hebben daar mee eens voor al getoond, dat ieder dwaalt, die meent, voor zijn gruweldaden straffe loos te blijven, alleen omdat hij toevallig fn een stad woont van groot cultureel en artistiek verleden. Hoe betreurenswaardig het groote verlies voor ons kunstbezit is, even twijfelloos is het, dat de schuld rust bij die elementen, die den burgeroorlog met al zijn gruwelen tegen onze soldaten heb ben aangesticht cn gevoerd. En dat zijn he laas niet alleen door woede verblinde bur gers geweest, maar de geheele zaak :s terug te brengen tot een organisatie door de over heden." Aldus deze beide bladen door de „Vor- warts" geciteerd. De „Vorwarts" zelf tee kent hierbij aan De militaire leiding moge dc verwoesting van Leuven, ondanks de tegenovergestelde politieke en humanitaire bezwaren noodza kelijk hebben geacht, dat er echter bladen riÏBj die daarover nog vreugde en voldoe ning ïtftepreken, hadden we nauwelijks voor mogelijk gehouden. Dc Neutraliteit Italië* Het „Berl. Tagebl." verklaart- thans ze kerheid te hebben dat Italië in oor log neutraal zal blijven. Bollati, de aansche ambassadeur te. Berlijn, is van zijn reis naar Rome teruggekeerd- Hij heeft dan bij zijn regcering gedaan weten, te krijgen, dat Italië zich buiten den oorlog zal houden. Italië, zegt de „Berliner", bevond zich voor de reis van Bollati in een kritieken toestand. Het publiek, dat zeer eenzijdig werd ingelicht, wist niet befer, of Duitseh land was van alle zijden in het. nauw ge dreven. Langzamerhand echter drongen de berichten van de overwinningen der Duit schers door en ontstond er een volledige ommekeer in de openbare mcening. Dat bleek uit dc mededeelingen, die dc „Agen tia Stefani" toen begon de wereld in te zen-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2