che Oorlog. FEUILLETON. DTANA. De Koning der Belgen. Koning Albert Do Eerste, wiens kranige figuur de bewondering van de geheele wre ld wegdraagt, is vóór alles soldaat in de schoonste beteekenis des woords. Als kiGL'-ipriüg dientaö hij eerst, brj ïax regi ment der karabiniers, vervolgens bij de grenadiers, zich niet slechts inwijdend in de geheimen der militaire techniek, maar ook in de gewoonste soktatenbezigheden in de corvee-s. En de Brusselaars hebben hem wel hon derdmaal zien terugkeeren van lang«e ochtond-marschen, aan het lioofd van zijn manschappen, de teekencn van de inspan ning parelend op zijn voorhoofd, de schoe nen grijs van stof. Door den minzamen omgang met zijn kameraden, deed hij hun zijn hooge ge boorte vergeten en door zijn democratisch optreden legde hij de eerste kiem tot een populariteit van de beste soort. Sedert hij koning is geworden, is hij blijven voortgaan met het onderhouden van hartelijke betrekkingen met zelfs de meest bescheidene onder zijn kameraden". Op een morgen dat koning Albert vier duizend mijnwerkers inspecteerde, die wa ren overgekomen in verband met de Brus- selsche tentoonstelling in 1910, kon een hunner, een Luikenaar, die onder koning Albert gediend had tben deze kapitein bij de grenadiers was, zich van blijdschap niet langer inhouden. Zoodna de koning in rijn nabijheid was, ging hij op hem toe, reikte hem z'n groote hand en riep uit „Drommels, kapitein, het doet mij pleizier, dat we elkaar nog eens zien". 's Koning-s omgeving was eenigszins ont hutst.; vriendelijk lachend schudde koning Albert echter de hand van zijn gewezen soldaat en antwoordde: „Kerel, dat was toen een goede tijd, hè r De koning was een vijand steeds van opschrik, van drukte, van geschitter. Als sthalt.je daarvan diene de volgende gebeurtenis, welke plaats greep ironie van het noodlot bij gelegenheid van een bezoek van den koning der Belgen, toen nog kroonprins, aan het. hof van Wil lem II, den Duitschen keizer. Toen hij zich te Potsdam, incognito reizend met zijn adjudant generaal Jungbluth, naar het station begaf, bemerkte hij, dat de wachtkamer prachtig was versierd met groen en vlaggen. De prins sprak tot zijn metgezel „Er wortit zeker de een of andere hooge persoonlijkheid verwacht". Beiden wandelden het perron op, gelijk met alle andere reizigers. Het uur van vertrek was reeds voorbij, maar de trein waarin de prins en de ge neraal hadden plaat? genomen, wachtte nog altijd de prins riep den chef en vroeg naar de oorzaak van de vertraging „Wij verwachten een zeer voorname persoonlijkheid" kreeg hij ten antwoord. „En wie is het?" „Zijn Koninklijke Hoogheid prins Al- bert van België", antwoordde de stations chef. in groot tenue en wit gehandschoend. „Maar aangezien hij niet komt, kunnen we bert vertrekken". „Onmogelijk, mijnheer, ik heb strenge orders". „O dan is hot wat anders! Want ziet u, ik zelf ben prins Albert. Het Bombardement van Namen. Van Ortende naar de Fra.nsche grens te- rugkeerende, ontmoette de „Daily-Mail"- oorresponde-nt te Nieuwpoort twee auto's met Belgische soldaten, die via Frankrijk uit Namen waren gevlucht. Zij waren vrij willigers van goede familie. Hun auto's had den zij in 'n buitenwijk der stad verborgen. Zij vertelden, dat de Duitschers Namen aan vielen tijdens een dichten mist. Het bom bardement duurde twee dagen en richtte in de stad groote schade aan. Vele inwoners werden gedood. Het zware Duitsche bele geringsgeschut bracht de forten Cognelée en Marchovelette tot zwijgen. De Duit-seho granaten waren de grootste en zwaarste, (li© zij ooit gezien hadden. 29) „Dat wil ik wel gaarne gelooven", ant woordde de ander met de grootste bedaard heid, zonder zijn arm los to laten. „Mijn heer dokter Steiner, u wordt in hechtenis genomen". Hij had die woorden niet zeer luid, maar toch op duidelijken, beslisten toon gezegd. Reeds draaiden do voorbijgangers hun hoof den om en oogenblikkelijk vormde zich een dichte kring van menschen om hen beiden, nieuwsgierigen van beiderlei kunne, die vol verbazing en spanning het zonderlinge schouwspel g-adesloegen. Dat een gotedge- kleed© jonge man, die, te oordeelen naar zijn houding en de uitdrukking van zijn gelaat, tot den beschaafden stand behoorde, op de openbare Promenade door een geheimen po- litie-agent in hechtenis werd genomen, dat zag men zelfs in Ztirich niet eiken dagl „Gij zijt gek!" riep Steiner wanhopig, terwijl hij zich met alle geweld aan de krachtige vuist trachtte te onttrekken. Reeds zag hij in gedachten de geliefd© voor de derde maal verloren, wellicht verloren om haar nooit weer te vinden, verloren ter wille van een dollen, dwazen kerel, verloren door teen ongehoorde vergissing van de politic. Hij verloor alle bezonnenheid, zijn over. fepannen zenuwen deden hem zijn tegenspoed 'als ondraaglijk, onberekenbaar in zijn ge volgen voorkomen, zijn handen beefden, zijn geheele gemoed kwam in opstand. „Laat los, zeg ik!" riep hij en trachtte 'zich met kracht los te rukken, doch tal Aan dezen verschrikkelijker aanval der Duitschers was reeds twee dagen door de Belgische troepen weerstand geboden, toen het 148ste Fransche regiment uit Giveb Na men, onder het spelen der Marseillaise, bin nenrukte. Maar toen was het te laat. De stad geleek een hel. Te middernacht werd het bevel tot den terugtocht gegeven. De terugtrekkende troepen werden zwaar ge teisterd velen werden gevangen genomen. In Badkoetsjes ondergebracht. Op het strand bij Ortende is een „kabi- nendorp" opgericht, schrijft het Antwerp- sclio „Handelsblad". Meer dan vijfhonderd vluchtelingen zijn ondergebracht in de bad koetsjes, waarin stroo gelegd is. Eiken dag wordt het noodige voedsel uit de stad aan gevoerd. Men verzamelt geld om dezen dak- loozen te hulp te komen. De Oorlog en het Toerisme. Het groot aantal gasten in badplaatsen en zomerverblijfplaatsen heeft door het plotse ling uitbreken van den Europteesckén oorlog c-ndcrvonden. hoe bezwaarlik het reizen is gedurende en na de mobilisatie der legers. Om een denkbeeld te geven van het aantal gasten, die in eenige dor voornaamste Duit- eth© bad- en zomer ver blijf plaatsen vertoef den tot einde Juli j.l., diene het volgende lijstje: Altheide 12,129; Baden-Baden 41,105; Briickenberg 7695; Davos 16,818; Elster 12,379: Ems 14,752; Flinsberg 8136; Fried- ïicgsroda 12,803; Gmunden 8018; Godesberg 4726; Harzburg 25,949; Kudowa 10,860; Lan- deck 10,546; Neuenahr 16,473; Norderney 37,440; Pyrmont 27,448; Schmicdeberg 16,900; Sckroiberhau 26,825; Sooden-Werra 7737; Swinemiind© 21,837; Warmbrunn 6843j "Wies- baden 109,159. Totaal 456JJ08 personen, die door h!et ont branden van den oorlogsfakkel uit die zoete rust naar leger1 of huis teruggeroepen werden. Welk nadeel intusschjen geleden is door de hotel- en pension-industrie, valt thans nog niet uit te mak-en. klaar als mlen alleen maar bedenkt, dat de inkomsten der Zwitsersche hotels en pen sions in 1912 250,967,000 franc bedroegen en de uitgaven mét 61,742,000 franc overtrof fen, zoodat er een gemiddelde winst van 5.44 pCt. viel te consta toeren, behoeft mén er niet aan te'twijfelen, dat 1914 een reus achtig verlies zal aanwijzen. Het Schieten op Vliegtuigen. Dc- heer Henri Meyer bespreekt in het technisch bijblad van „De Kampioen" de oor zaak, waarom' aeroplanes, die zioh' in de luoht bevinden, zoo moeilijk te raken zijn. Ntemten wc aan schrijft hij dat een vliegmachine zioh op 800 M. hoogte lood recht boven een groep scherpschutters voort beweegt in een snelheid van 100 K.M. per uur. Per seconde legt de vliegmachine in die snelheid een afstand af van 27 M. Het moderne geweerpr 0 j'ectiel heeft een aanvangssnelheid van 700 a 750 M. per seconde. Deze snelheid neemt -echter onder den invloed van luchtwéersland en zwaarte kracht zeer snel af, zoodat over een verti cal; n afstand van S00 M. gerekend moet worden op een gemiddelde snelheid van ongeveer 400 M. per seconde. De 800 M., die het doel van den schutter scheiden, wor den dus door het projectiel in ongeveer 2 seconden afgelegd. Wanneer nu door de schutters de bekende schijfschietmtethode werd gevolgd en het vliegtuig zelf op den korrel werd genomen, zouden alle echoten ongeveer 54 M. a-chter het doel vallen. En de schutters zouden niet eens dte satisfactie hebben, den bestuurder een onrustig oogen- blik to hebben bezorgd, daar deze zelfs het fluiten van hun kogels niet hooren kan, door hot alles overstemmende gebrom van den motor. Om een aeroplane onder de gegeven om standigheden te treffen, zouden de schut ters groepsgewijze moeten vuren.op een punt in de ruimte, 54 M. vóór de vliegmachine en zuiver in haar koers gelegen. In dit ge val dient dus gevuurd te worden op de plek, waar do vliegmachine zioh zal bevinden op hetzelfde oogenblik, dat de projectieion daar rijke handen ondersteunden don ander, Steiner voelde zich in een oogenblik van alle kanten aangegrepen; een reus van een kerel, die zich door de menigte drong, greep hom bij zijn keel en maakte zijn kraag en das ontoon baar. Steiner verzette zich als een bezetene, hij 6tiet en sloeg om zich heen, hij kende zich zelf' niet meer, hij zag en hoorde niets, slechts een droevige gedachte beheersohte zijn brein: Alles verloren! Maar deze woeste scène duurde slechts kort. Het was hem, alsof de bliksem naast hem was ingeslagen; het werd donker voor zijn oogen. „Dat heeft een harden strijd gekost,"' zei de de politie-agent tevreden tot zijn col lega, die eveneens in burgerkleercn was gestoken en met' wiens hulp liij den dokter, bewusteloos als hij was door een slag met den gummiknuppel, in een gesloten droschkte naar het politiebureel bracht. „Men zou het dien vent niet aanzien, dat hij zooveel kracht bezit!" De ander klopte bedaard het stof van zijn pantalon. „Ik zou mij in zijn plaats even zoo geweerd hebben," zeide hij lakoniek. „Wamieör het om. het hoofcl gaat, verdwijnt zelfs bij de Zwaben de gemoedelijkheid. Maar aan don anderen kant van de Bodensóe ont hoofden zij nog en mlet dezen kon dat nog wel eens het geval worden, als het tot een uitlevering komt! O, ik neern hot hem ni'et in het minst kwalijk, dat hij zioh zoo flink geweerd heeft!" En miet eén hoogst tevreden blik beschouwde hij zijn gevangene, op wiens bleek gelaat rich de eerste sporen van het Weer ontwaakte leven vertoonden. „Ja, ja," beweerde nu ook de leérste Padenkend, „dat hij uitgeleverd wordt, knopten arrivteerten. Men ziet hiteruit, dat Lot schieten op ateroplantes, die zioh op groote hoogte in teen zeer groote snelheid btewegén, heel éénvoudig ie, maai1 dat het minder eenvoudig is, het doel te raken. Wat anten bij dezen nieuwen tak vap Eet oorlogs bedrijf noodig heiaft te wetep, iep dat wel oogenblikkelijk, zoodia men het. vliegtuig in htet 'oog gekregen heeft, isde hoogte waar of) htet toestel zich bevindt, de snelheid,- waarmee het zich beweegt, en de gemiddelde snelheid van de projectielen, waarmtee men schiet. Verder motet rekening gehoudten worden nitet windrichting en windkracht, daar ook de snelste projectielen door een ietwat sterken luchtstroom uit hun koers worden gedreven. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat zelfs teen goed gedicht geweervuur op een aero plane weinig uitwierking heeft. Of de draag vlakken al door een paar dozijn kogels door boord worden, beteekent niets. Het resultaat is: een aantal kleine gaatjes in eten linnen schijf, die de gebruikswaard© van het toe stel in geen enkel opzicht verminderen. Het groote toestel heeft inderdaad slechts een klein aantal gevoelige plekken, die geen kwetsuren kunnen velen. Het is als liet ware teen vogel met groote vlucht, een dik pak voeren en een heel klein boutje. Zoolang de „bout" niet getroffen wordt, vliegt de vogel kalm verder. Gevaarlijker voor den militairen vlieger zijn echter de kleine, snelvuurkanonnen, die granaatkartetsen tot zeer groote hoogte in het luchtruim slingeren. De baan dezer gra naten is door de rookstoeep, die zij achter laten, gemakkelijk ie volgen, zoodat een Irichtfout bij bet volgende schot direct kan worden hersteld. Bovendien kan het pro jectiel doem middel van de temp eerbuis op willekourigcn afstand en hoogte tot ontplof fing worden gebracht., waarbij het een ruimte van minstens honderd meter lengte, breedte en hoogte door de rondspattende kartetskogels onveilig maakt. Bij deze nieuwe „schietsport" wordt, van de schutters echter ook een buitengewone vlugheid in liet taxeteren van hoogte en snel heid van heb doel en in het tempoeren van het projectiel en het juist richten van het stuk geëischt. Al deze gecompliceerde eigen schappen en hoedanigheden worden dooi1 de zenuwschokkende inspanning van het oor logsbedrijf niet in de hand gewerkt. Van daar, dat wij de overtuiging hebben, dat noodlandingen op onbekend of vijandelijk ter rein meer militaire aviateurs buiten gev echt zullen stellen dan wagonladingen projec tielen, die op hen afgeschoten zullen worden. Torpedo's. In de „Kamp." schrijft Henri Meijer een artikel over de torpedo en het torpedeeren van oorlogsschepen. Daaraan is het volgen de ontleend Omstreeks 1870 werd de torpedo uitgevon den door Whitehead, een Engelsch werk tuigkundige, die in 1858 te Fiume een con structie-atelier voor werktuigen op scheep vaartgebied had gesticht, dat spoedig tot groot en bloed kwam en waarvan hij in 1872 directeur en eenige eigenaar werd. Van dat oogenblik af werd de inrichting gereorganiseerd tot een fa briek van torpedo's en torpedomateriaal. De ontwikkelingsgeschiedenis van de Whiteheadtorpedo is in korte trekken de volgende In 1860 kwam de Oostenrijksche kapitein ter zee Luppis op Het denkbeeld, voor de kustverdediging een van uit de verte be stuurbare boot te maken, die geladen was met een groote hoeveelheid springstof, wel ke door contact met een vijandelijk schip, ontploffen moest. In 1864 associeerden Whitehead en Luppis zich tot het verwezen lijken van deze uitvinding, die echter vrij spoedig prachtisch onuitvoerbaar bleek te zijn. Whitehead kwam toen op het denk beeld bm de van uit de verte bestuurbare boot te transformeer en in een onderzeesch projectiel, voorzien van eigen drijfkracht en voortstuwingsmiddelen. De eerste torpedo- werd geconstrueerd in October 1866 en on derging sindsdien tollooze verbeteringen. In weerwil daarvan was de torpedo- bij het uitbreken van den oorlog tusschen Rusland en Japan nog slechts een wapen va-n onzekere- waarde. De Japanners maak ten er echter duchtig gebruik vanniet bij timtallen, maar bij honderdtallen lanceer staat vast. Hij kon overmorgen reeds ov.er de grenzen zijn." De man had het bij liet- rechte eind. De telegraaf werkte. Reeds den avond van dien zelfden dag kwam1 hot. volgende telegram uit Killingen: „Politiebureau Ztirich: Uit levering wordt gevraagd van den in hech tenis genomen dokter Steiner. Rechter van inrtruefcie." Do Zürieher avondbladen bevatten lange berichten over het opzienbarend geval, voor zooveel of zoo wieinig daarvan bekend was geworden. De levendige verbeelding der ijverige Verslaggevers had echter hét ont brekende naar behooren aangevuld. Vinger dik gedrukte opschriften vroegen de aan dacht van het op nieuwtjes beluste publiek. Steindr had goed gezien, toen hij dien morgen Hanna Degen op de Promenade meende te ontdekken. Zij was pas den vorigen dag te Zürich aan gek otmten en had voorloopig haar intrek in een der groote hotels genomter. Zij had op de Promenade wel den oploop, hét verweren van iemand, het worstelen oiP- •gemOrkt en rich' vol afschuw haastig van een dergelijke scèné afgéWénd, zonder te zien, wien het betrof, zonder het rind van dien strijd af te wachten. Aan welk misdrijf zou deze ongelukkige, dien de straffende gerechtig heid in het stadsgedeelte dér elegante wereld bereikte, rich hebben eohuldig gemaakt? Zij trad juist de ruim'e restauratiezaal vaii htet hotel binnen, waarin prachtige1 can de lators een aangenaam1 licht verspreidden mét htet doel iets wartoh te gebruiken. Htet was niet vol in do zaal; liier en daar zaten de gasten aan kleinte, rondo tafeltjes achter hun Couranten verborgen; ook enkele families, den zij hun torpedo's op de overrompelde Russische vloot voor Port-Art.hur, en brach ten den 8stèn Februari 1905 al dadelijk be langrijke schade toe aan de pantsersche pen Tearewitsj en Retwizane en aan den kruiser Pallada. Ook het slagschip Kniaz Souwarof werd, na tallooze misschoten, eindelijk door een torpedo tot zinken gebracht. Hoe wel de Japanners de Russische marine fei telijk door hun torpedo's ontwricht Hadden, werd de Russisck-J apansche oorlog ter zee nochtans beschouwd als een groot fiasco voor do torpedo, omdat marine-specialitei ten de verhouding tusschen het aantal scho ten en het aantal treffen zeer ongunstig von den. Het schijnt echter dat de lessen, uit dezen oorlog geput, rijke vruchten hebben gedra gen, tenminste, wanneer men het bewonde renswaardig vernuft, toegepast op de per fectie van een dergelijke helscbe machine roet rijkdommen wil vergelijken. De machinerie van de torpedo onderging groote veranderingen. Het werd een ge compliceerd werktuig, een soort zelfstan dige, snelvarende onderzeeboot, in staat om onder water op een voorafbepaalde diepte en, volgens een onverstoorbaar rechtlijnigen koers, een afstand van 6 tot 10 kilometer in een snelheid van 50 5. 80 K.M. per uur af te leggen. Door toepassing van een ander vernuftig mechaniek is men er in geslaagd, de torpe do een vrijwel zuiver rechtlijnigen koers te laten volgen, en wel door haar te voorzien van een gyroscoop, die op het ]y>er werkt en de as van de torpedo steeds terugbrengt in de richting, die haar bij het lanceeren werd gegeven. Dit toestel werd uitgevonden door een werkman in de ateliers van Whitehead te Fiume, en draagt diens naam Obry. Aan vankelijk werd de gyroscoop door een veer bewogen, die echter spoedig afliep, zoodat bij het verminderen der gyroscoopsnelheid het vermogen van de torpedo om koers te houden snel afnam. De gyroscoop wordt thans eveneens door een turbine, die door den uchtketel gevoed wordt, in beweging gebracht.. Bij een later type, door Obry gepatenteerd, is de drijf kracht van de gyroscoop een kleine dynamo, gevoed door een accumulaterbatterij. Volgens marine deskundig en hangt het er tegenwoordig slechts van af, goed te mik ken, om het doel met een torpedo te kun nen treffen. Goed mikken is echter alweer een even gecompliceerde zaak als het vuren op vliegtuigen. 'Men heeft hierbij rekening te houden met de snelheid en den afstand van het vijandelijke schip, met de gemid delde snelheid van de torpedo, met zee- stroomingen en bovendien met de eigen snelheid en de slingeringen van het schip, dat de torpedo lanceert. Om een juist denkbeeld te geven van de groote verbeteringen die de torpedo in den loop der jaren heeft ondergaan, diene, dat de lading springstof, die aanvankelijk slechte 15 kilo bedroeg, opgevoerd is tot 136 kilo schietkatoen. Bij de groote mogendheden zijn verschil lende torpedotypen in gebruik. De Fransche marine heeft torpedo's van 450 m.M. middellijn, geladen met 108 kilo schietkatoen, dat een viermaal grootero ex plosiekracht bezit dan zwart kruit. Het ge wicht der torpedo bedraagt 1200 kilo, de dracht is 9000 meter. De aanvankelijke snel heid bedraagt de eerste 2000 meter 42 knoo- pen, terwijl de gemiddelde snelheid over het geheele parcours 28 knoopen bedraagt. Een torpedo van deze constructie kost on geveer 20,000 francs. De nieuwste Fransche pantserschepen zijn voorzien van 6 torpedo- lanceerbuizen onder de waterlijn, terwijl de nieuwste Fransche onderzeebooten 8 lan- ceerbuizen bezitten. Engeland gebruikt tor pedo's van 533 m.M. van het type Arm strong en Hard Castle. Beide modellen zijn met 130 kilo schietkatoen geladen. De aan vangssnelheid bedraagt 43 knoopen, doch de Hard Castlertorpedo behoudt haar snelheid langer dan het Armstrongtype. Duitsch- land gebruikt aan boord van de slagschepen een torpedo van 530 m.M. met 128 kilo springstof, terwijl haar kruisers en torpedo- booten toegerust zijn met 'n model van 500 m.M., dat slechte 4000 meter draagt. Vóór den oorlog was een type van 600 m.M. met groote dracht en grootere snelheid in studie. De Vereenigde Staten gebruiken de Bliss- witer mannelijk© of vrouwelijke hoofden mtefc moer of minder waardigheid voor het licha melijk welzijn van hun bloedverwanten zorgden. Zonder zich öm de nieuwsgierige blikken te bekommeren, welke de jongedame bij haar binnentreden monsterden, nam Hanna Degen aan een net gedekt tafeltje plaats. Het be- eiudeeren der spijskaart was afgeloopen. On verschillig greep zij de courant, welke op de tafel lag, en vloog die door. Politiek en handelsberioliben 1 Bah! Zij sloeg haastig de bladzijden om. Opeens maakte de beschrijving van teen opzienbarende uitvinding op medisch ge bied haar opmerkzaamheid gaande. Als dat. waar wa-s! Waarsdiijnlij'k weer een uitvin ding zooals zoovele anderen. Eerst „verassen de resultaten" en na een tijdlang verdween die uitvinding weer va.n het repertoire der érnstige wetenschappelijke onderzoekingen. "Vluchtig zag zij de nieuwsberichten door. Het was daarmee slecht gestelder gebeurde rmmeirs niets. Daar! Vet gedrukt: „De in-hechtcnis-neming van een moordenaar 1" Ietfl dergelijks interesscérdé haar niet. Reeds wild© zij de courant wioer dichtvouwen, toten haar het voorval van dien morgen te binnen echoot. Wiel, zij moest toch eens zien, wat hét ieagcnlijk Was geweest! Plotseling begon de hand, Welke hét groote dagblad vasthield, te beven en bijna zou haar dit ontvallen zijn. Om 's Hemels wil, wat is dat? Dokter Stoiner? Een Duit- echter uit Killingen I Vérvolgd wegens mjoord, Wegens moord dooT vérgdf 1w y Duö hij' was Het gteWetest, Leavitttorpeclo van 533 m.M., do lading daarvan bestaat uit 130 kilo schietkatoen, terwijl de snelheid op 1000 meter 36 knoo pen en op 4000 meter 30 knoopen bedraagt. Een torpedo met trefkans tot 9500 meter is in rtudde. Rusland heeft torpedo's van 450 m.M met een lading van 125 kilo. De dracht dezer Whitehead-torpedo's bedraagt ruim 6000 meter. In den modernen zeeoorlog zal vari dit verschrikkelijke wapen een ruim ge bruik worden gemaakt. De tactiek bij een treffen «op volle zee zal hierin bestaan, dat, zoodra eenige schepen, na de eerste ge- schutsalvo's teekenen van verzwakking ge ven, een aantal torpedobooten tegelijkertijd een zwerm to-rpedo's op 2000 3000 meter op hen afvuren. Waar men in marinekringen aanneemt dat de moderne torpedo op 4000 meter 30 pCt. treffers oplevert, is het dui delijk, dat de uitwerking van 40 torpedo's, die tegelijkertijd op een half ontredderde groep van schepen worden losgelaten, op dien korten afstand ontzettend moet zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. ONDERTROUWDP. G. Schmidt, irn. 29 j„ en J. M. Kat. jd. 26 j. W. A. F. Mai ,j jm. 29 j., en W. Dubbeldeman, jd. 24 j. S. Schelvis, jm. 23 j., en S. van den Berg, ju. 19 j. S. do Graaf, jm. 22 j., en O. van der Reijdon, jd. 20 j. R. J. 0. van Hamersvelt. jm. 30 j., en L. K. A. L. da Vries, jd. 26 j. BURGERL. STAND. - OMSTREKEN. LEIDERDORP. Overleden: Arie van Leen-' vren, 69 j., echtpen. van W. J. Hooftman. eerder weduwnaar van J. Dorx-epaal NOORDWIJKERHOUT. Geboren- Hermanus Willem, 7j. van Jacob Wittenaar 011 J, Bouwmees ter. Simon,, Z. van P. Duivenvoorden en G. M. Lemmers. RIJNSBURG. Overleden: Wilhelmus Nioo- laas, 4 w.. Z. van O. J. Smit en A. M. van Dam. Als levenloos geboren een lcind van het m. peel. v. J. Schonevold en L. Hogewoning. A. Brussee, 68 j., wed. van M. Klaveren. ZOETERWOUDE. Geboren: Jacobus Willem, Z. van H. A. Kuijpers en J. A. J. de la Lande Oreraer. Florentine Wilhelmina Christine, D. van H. O. N. Klompó en A. T. E. Aarts. Ondertrouwd: Leonard Johannes Clemens Kelder, 29 j., en Theodora Adriana van Toen, 26 j. LISSE. Goboron: Cornelia Thoodoia, dochter van M. A. Verlaan en W. P Vitsehcr. Maiia Johanna Aleida, dochter van G, 0. Vreeburg en J. G. Meiman. Lena en Magdalona Maria, dochters van A. van Dilk en J. Cardol. Ovorlodon: Johannes Henricus Langeveid, 41 j., ongehuwd, wononde te Noordwllkorhout Anna Verduün, 9 j. Cornelia WeUers, wed. Z van der Burg 68 j. Susanna WilhelminaFrancoiso Koppeschaar, wod. van 6 van der Zaal,84 j. NOORDWIJKERHOUT. G eb or on: Heimanus W. Z. van Jacob Wittenaar en J. Bouwmeester. Simon V, Z. van P. Dulvonvoordon en G. M. Lemmers. ALPHEN. Bovallon: B. ZutJdam geb. van Leen wen, Z. K. L. Goedhart gob. Smits, Z. F. de Bruin geb. van IJperen, Z. H. van Donk gob. v. d. Mo\j, Overledon: A. D. Binnendyk Jd. 28 jr. AARLAN DERVEEN. Bevallen- M. Schouten geb. Vlieg, D. 1. v. d. B\)l geb. yan Soest, Z. M. Gioe- nenberg geb. Maasdam, Z Overleden: Janriotjo de Jong 16 jr. Petrus Wouters 8 jr. Harmen do Bruin 81 jr. wed. van G MoUer. Antje van der Laan 72 jr. Gehuwd: Johannes van Vliet 51 jr. en MarrigJ# Breeveld 54 jr. TER AAR. Be v a 11 0 n: M.Heemskerk geb Hofstod# D. R. Vork gob. Blommosto\]n, D. A. Kroon, gdl van W inkol, D. O verlo den: A. Ryker 82 jr. wed. van W. Arenda WOUBRUGGE. Bevallen: A. Verhaar goh. Witte maD, Z. H. van Keulen gob. Brons, Z. G. W. v.-a dor Lip geb. van Luiing, D. Overleden: A. Th. yan dor Kroft d. 8 jr. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. Louwers geb. vnn der Volde, D. J. Bol geb. Buys, D. C. Graonemon geb. Kerkvliet, Z. KOUDEKERK, Bevallen: M. Postmus geb. 8oso£» D. N. van Dokkum geb. Hoogondoorn, Z. H. Koora gob. van-der Veer, Z. NIEUWKOOP. Be va 11 en :J. Alberts gob.Raderaakfi D. Th. Voom gob. Broer, Z. E. Kwakernaak gt) Ryiaaxsdam, levonL Z. OUDSHOORN. Bevallen: G. v. d. Ent geb. Groen» veld, D. Indettted. Werkiur. zyn opgeuowea: DATUM. DAGEN. Volw. per». Kin. doron. I»ta»£ 23 Aug. Zondag 30 9 89 24 Maandag 43 10 63 25 Dinsdag 43 12 65 26 Woensdag. 47 11 56 27 Donderdag 42 8 50 28 Vrijda- 42 8 50 29 42 8 50 FAILLISSEMENTEN. S. van der Vod, kleermaker, te Amsterdam. H. J. Damman A.W. Hzo., kruidenier, gewoond hob- bende to Amsteidam A. J Kiuddo, landbouwer, te Dovooter. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken of mededeelingen, waarvan schrijvers hun naam en hun volledig adres niet aan de Redactie bekend maken, wor den ongeplaatst ter zijde gelegd. dien men vanmorgen op de Promenad© in hechten ie nam, dien men in een w oesien wor stelstrijd de baas werd! Zij werd doodsbleek van ontroering. Haar eerste gedachte was, zich dadelijk naar het politiebureel te be- goven, om te informoeren wat er was g©y beurd, waarvan men hem beschuldigde. Neen, het. was onmogelijk, hij kon geen misdadiger, gee-n moordenaar zijnDoch zelfs, wan. neer men haar de verlangd© opheldering op het politiebureel wilde geven, vanavond was het daartoe in elk geval te laat. Dat wa« nu reeds gesloten Bovendien, wat ging haar dezen dokter Steiner aanZij kende hem! immers nauwelijksMaar toch, ofschoon zij aldus redeneer ie -v-ep zij weer naar de courant en las opnte woord voor woord het vreeselijk© bericht Als zij ten minste maar iets naders uit do courant had kunnen te weten lcoanénl Wellicht was het volstrekt niet zoo iets ergs, was het sleohts overdreven. Zou hij zioh aai? vergrijp bij liet uitoefenen van zijn praktijk hebben schuldig gemaakt Iets dergelijks was toch altijd mogelijk en het onwetend©, op sensatie beluste publiek maakte daarvaa met gewet.cnloaze overdrijving een moord. Of berustte het geheele geval op een mis-i vetrstand Maar waarom had hij zich, wanneer hij onsohuldig was, in die mate tegen zijn inlieohtenisneming verzet, als zij dat zelf dien morgen had opgemerkt? Waarom had hij zich zoo geheel anders gedragen dan mén van ©en kalm, verstandig menseh zou ver-j wachtten (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6