c, f m Ingezonden. Gemengd Nieuws. Vragsn en Antwoorden. Het gele gevaar. Een Amerikaan van middelbaren leeftijd, joo meldt het te Christiania verschijnende Tidens Tegn", die zich daar op de door reis bevindt, laat zich als volgt uit: „Wij Amerikanen begrijpen dezen oorlog, dio heel Europa in stukkeu dreigt te scheu ren, niet recht. Was die nu zoo volslagen onvermijdelijk1? Was de oorzaak werkelijk 200 hoog gewichtig, dat Europa er al de geweldige gevolgen van moest aanvaarden Wij Amerikanen begrijpen dat niet. Want er is iets, waar wij voortdurend aanden ken, maar dat de Europeanen in het ru moer van den oorlog geheel schijnen te vergeten: Er zit nu ver, heel ver in het Oosten eèh kléin, geel, scheeloogig manne ke, én glimlacht. Hij zit heel stil en zijn glimlach wordt wonderlijk wreed, als hij ziet, hoe clo oorlog hooger en hooger op vlamt, van volk tot volk overspringt, flik kert van land naar land, tot hij zijn razende vlammendak over het heele werelddeel uitspreidt, een hellevuur waarin de bescha ving der eeuw tot stof en asch verbranit. Want één ding is zekerwanneer deze oorlog eindelijk uit is, zullen Europa's volken afgemat op het slagveld liggen, de overwinnaar zoo goed als do overwon ie ie. Adergelaten, verarmd, ten doode uitgeput zullen zij zijn. Dan zal het kleine gele seheeloogige manneke daar ver, heel ver in het Oosten oprijzen. En nu glimlacht hij niet meer. Nu is zijn tijd gekomen. En overal over de slagvelden liggen doods- mo© do Europeescho volken. Zij moeten eerst rust nemen voor zij de puinhoopen gaan wegruimen. Maar dan hooien zij plotseling een ver gedruisch van ontelbare, jonge vlugge voe ten. Ze komen van het Oosten, steeds nader in opgewekten, zegevierenden stap. Het ziin er duizenden, millioeneD. Wat. dat. is? Dat is het gele gevaar, dat ov°r Europa komt". Do vrees voor hef gele gevaar is in Euro pa nu eenmaal minder groot dan in Ameri ka. Zoo zal trouwens Europa niet ver zwakken, dat het 't tegen Japan alleen niet meer kan uithouden. Hoc ilc Duitschc Luchtschepen er uit zien. Om Duitsche luchtschepen van andere te kunnen onderscheiden, lette men op het onderstaande 1. Zeppelin -schepen zijn te herkennen nan hun langgestrekte, buisvormige gedaan te, en do beide dicht onder den scheeps romp hangende gondels. De schepen zijn met een grauwe stof bekleed en dragen aan den achterkant groote stuurvlakken. 2. S c h ii 11 e-L anz-schepon hebben een slank, vischvormig voorkomen. Zij dra gen van achteren een loodrecht en een ho rizontaal stuurvlak. Van de vijf gondels han gen er twee of drie in dc middellijn onder den romp, verder een meer naar rechts en links iets hooger. 3. Parseval-schepen hebben den vorm van een sigaar en zijn aanmerkelijk korter en meer.gedrongen dan de onder 1 en 2 genoemde schepen. Zij bezitten slechts één gondel, met het schip zelf door een dik ken leeren zak verbonden. Dc stuurvlakken zijn vierkant. De kleur van het omhulsel is geel. 4. Militaire luchtschepen zijn daaraan te herkennen, dat zij beneden het torpedo-vormige, van achteren spits uitloo- pende lichaam een kiel hebben, waarin aaai den voorkant de plaats voor den bestuur der en meer naar achteren twee plaatsen \oor de machines zichtbaar zijn. De kiel is met het gaslichaam zoo door banen doek verbonden, dat de twee deelen geheel in elkander overgaan. Het omhulsel is geel. De tot nu toe in Frankrijk en Rusland gebruikte luchtschepen zijn niet geschikt roor ondernemingen, welke veel tijd eischen. In Duitschland kan men daarom niet aan nemen, dat zich voor dat land vijandelijke luchtschepen aldaar zullen vertoonen. 5. Vliegtuigen. Duitsche vliegtuigen zijn daaraan herkenbaar, dat zij aan de boven- en onderzijde van elk draagvlak zoo wel als aan beide kanten van het zijroer voorzien zijn van een over de geheel© breed te van de vlakken aangebracht zwart kruis, in deu vorm van het ijzeren kruis. Bij vluch ten bewegen zich de vliegtuigen zoo laag, dat dit kenteeken van beneden af kan wor den waargonomen. Na zonsondergang worden slechts kleine tochten gemaakt. Het beveiligen der Kunstschatten. In den niets-ontzienden oorlog zijn ook kunstschatten niet veilig. Te Parijs zijn dan ook bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen ter bescherming van de kost baarste kunstproducten, in het bijzonder met het oog op bommen werpende lucht schepen. Zoo is de Venus van Milo, welke ln '70 in een onderaardsche bewaarplaats, werd geborgen, thans in veiligheid ge bracht inpantser-omhulling. In het vertrek waar de hervonden Joconde glim lacht, rijn de vensters met ijzeren luiken Mgesloten. De musea worden voorloopig uiet meer opengesteld. Intusschen blijven alle kunstwerken waar ze zijn, anders dan in i87o, toen de kostelijkste schilde ken van 't Louvre naar Havre werden gebracht aan boord van een kruiser, wel ke er mee rondvoer tot de oorlog voorbij was. Mijnheer de Redacteur Nu H. M. de Koningin een schitterend voorbeeld heelt gegeven en in verband met den critiïeken toestand de officieel© vie ring, met daaraan gepaarde onkosten, heeft afgelast, laat daar het Nederlandsehe volk toonon thans allen als een geheel volk om onze geëerbiedigde Koningin heen te staan en dit toonen door zonder onder scheid a.s. Maandag het Oranje te dra gen. Dit zal voor H. M. het beste bewijs zijn, dat wij met Haar meeleven en Haar daden op prijs stellen. U dankend voor de plaatsruimte, Achtend, Uw abonné J. d. D. Voor dc Militairen. Beleefd zou ik, langs dezen weg, Uw aan dacht en die van de lezers van Uw blad willen vestigen op onderstaand verzoek. Sinds eenige dagen heeft zich een da mescomité gevormd, met het doel de onder goederen der militairen te verstellen. Het houdt zitting eiken werkdag van des na middags 2 uren tot ongeveer 7 uren in een der lokalen van het Nut-sgebouw. Aange zien er natuurlijk veel werk voorhanden is en dit onmogelijk alles met de hand kan geschieden, daar dit te veel zou ophouden, zoo is mijn vriendelijk verzoek, of er ook een inrichting of particulier is, die voor dit goede doel een of meer gebruikte naaimachi nes ter beschikking zou willen stellen. Tevens zou het zeer gewaardeerd worden, zoo er nog eenige helpsters zich wilden ge ven om ook voor de militairen op deze wij ze iets te willen doen. U, mijnheer de Redacteur, vriendelijk dan kend, noem ik mij Een der medewerksters. Aan den Lagen Rijndijk. Geachte Heer Redacteur. Vergun mij u mede te deelen, dat ik, j.l. Maandagnamiddag ongeveer zes uren den Lagen Rijndijk afrijdend, zéér waarschijn lijk door „slippen" van mijn rijwiel kwam to vallen, met het noodlottig gevolg terecht to komen in het sloot-gedeelte tegenover het huis van den heer J. J. P. de Graaf. Ofschoon ten hoogste dankbaar blijvend voor de vele hulp, door verschillende personen mij ge boden, acht ik het niet ondienstig de autori teiten onzer goede stad Leidon van dit geval in kennis te stellen, daar dit misschien aan leiding zou kunnen geven t-ot 1ste spoedige verbetering der bestrating zelve; 2de tot demping dezer onnutte, vieze, griezelige mod dersloot, waarvoor ongetwijfeld omwonenden dankbaar zouden zijn en waardoor anderen dergelijk onheil zou bespaard blijven. Beleefd dankend voor de plaatsing, Uw Abonné, C. Leiden, 26 Aug. 191-4. 'PERSOVERZICHT. De Amsterdarasche Briefschrijver van „D o Gelderlander' slaakt deze ver- z hting: „Hoe jammer, dat Nederland behalve a in zijn politieke neutraliteit, ook nog niet wat beter gearbeid heeft aan zijn econo mische onafhankelijkheid en sociale zelfstandigheid, zoodat het nu veel meer dan anders het geval zou zijn, wordt meege sleept in de wereldcrisis, die op elk gebied moet worden meegeleden. Wat zouden we minder te lijden hebben gehad, als we ons kapitaal niet zoo in buitenlandsche fond sen hadden gestoken. Wat zou de toestand beter zijn op de Beui's, als er niet zoo zwaar gedobbeld was. Wat zou er minder angst zijn voor de toekomst, als we geen onge zonde en op slechte basis rustende onderne mingen waren begonnen, die een eindelooze to-voering van kapitaal vorderen en alle re serves hebben vastgezet. Wat mii in deze dagen daaromtrent is ter oore gekomen is to akelig orn het te vertellen, ook omdat er personen mee gemoeid ziin, die nog prijken met. groote, solide namen en reputaties." KUNST. LETTEREN. ENZ., De Jlaagsohc Schouwburg, Naar aanleiding van een bericht betreffen de opening van den Haagschen Schouw burg door de N. V. „Het Tooneel", deelt men ons mede, dat de heer Royaards, gezien den toestand waarin de te verbouwen Ko ninklijke Schouwburg te 's-Gravenha-ge zich bevindt, een voorstelling beslist onmo gelijk acht en in veteand hiermede de dir. v.°"n dien schouwburg heeft medegedeeld, dat hij aan zijn voornemen, om den nieu wen schouwburg op 1 September, met een voorstelling van Shakespeares- „Midzomer- na htdroom", te openen, geen gevolg zal geven. Dc Muziekwereld in Duitsehiaud. De heer M. J. de Haan, directeur van het bekende Concert- en Theaterbureau ie 's-Gravenhagje, ontving uit Berlijn, van onzen oud-stadgenoot, den heer Ooenraad V. Bos een schrijven, waaraan we het vol gende ontleen en Van hier uit mag men alleen maar in het Duitsch schrijven en daarom krijgt u deze regelen dan ook in het Duitsch. De oorlogs toestand heeft natuurlijk alle plannen op muzikaal gebied in de war gestuurd. Ik hoop dat het Julia Culp en mij gelukt naar Amerika te komen. Op 't oogenblik vaart er geen enkel schip uit en het zou rreeselijk zijn indien we hier blijven moesten. Hier, in Duitschland, worden dezen winter hee- lemaal geen concerten gegeven, tenzij de heele toestand spoedig mocht veranderen. Voor de maand October is alles afgezegd en zelfs voor Februari heeft dr. Wüllner al verscheidene brieven met afzegging ont vangen. De tournée met fraulein Torpadic moet natuurlijk tot later worden uitge steld. Zij schreef mij uit Zweden dat zij zoo spoedig mogelijk naar Amerika wil vertrekkenook haar concert te Berlijn heeft zij reeds afgezegd. Een vrij ernstig auto-ongeval had plaats op den Leidsohen Weg, ter hoogte van het kasteel „Oud-Was&enaer Een particuliere auto, die wilde uitwijken, kwam in botsing met een mijlpaal, waarvan het gevolg was, dat de wagen omkantelde en te water geraakte. De 2d© sectie wielrijders van Oranje.Nas- sau, onder bevel van den lsten luitenant W. baron Snouckaert van Schauburg, bood oogenblikkelijk hulp, en slaagde er in, de inzittenden onder de auto vandaan te halen. Dezen kwamen er gelukkig met den schrik'af. Dadelijk werden zij naar het Roomhuis, „Boschhek" getransporteerd, alwaar zij de noodige hulp ontvingen. De auto bleek vrij ernstig beschadigd. Het Koninklijk Paleis in het Bosch zal 31 dezer tot nader bericht voor de publieke bezichtiging gesloten zijn. D e Ph. S. Brouwers, uit Delft, is te Feijenoord door de militaire auto 4812 uit Amsterdam overreden. Met dezeldfe auto naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht, bleek hij bij aankomst reeds overleden te zijn. Te Beverwijk is de 19-j a r i g e metselaar Vermeer, woonachtig te Haar lem, van de bovenste verdieping van den in aanbouw zijnden gemeentetoren geval len met het gervolg, dat hij op de plaats dood bleef. Te Breda werd een auto, waarin gezeten waren de hoeren Kersten van Teterin- gen pn Stijlen, werkzaam op een notarisL kantoor te Breda, door het weigeren van het siuurtoestel, met groote kracht tegen het hoekhuis Boeimeersingel-Wilhelmina- etxaat geslingerd. De heer K., die de autoi bestuurde, henevens zijn metgezel, werden zeer zwaar gewond en naar het Di a kon essen- huis overgebracht. De auto werd geheel ver nield. De toestand van beiden is bedenkelijk. Men meldt uit Texel: Nu de verzending van geschoten en gevangen waterwild niet naar de gewone af zetgebieden kan plaats hebben, wordt dit wild hier voor geringen prijs a/ai) geboden. Een wilde eend, die an ders 0.70 a ƒ0.80 opbrengt, koopt men nu voor ƒ0.40 ƒ0.50. "Wanneer groote hoeveelheden gevangen werden, zouden de prijzen nog lager zijn. In de eendenkooien, er zijn er vier op het eiland, wordt dan ook voorloopig weinig of niet gewerkt. De visschers zijn gedeeltelijk weer uitge zeild ze visschen in de nabijheid van 't ptrand en begeven zich niet te veel weste lijk. De eerste vangsten waren goed. de prijzen evenwel niet hoog. Er wordt hoofd zakelijk tong en schol gevangen. Vervoer van een spion? Men schrijft aan „Dc Tijd" Onder bovenstaand opschrift- hebben wij dezer dagen de aanhouding gemeld van een vrouw met een groentenwagen door een schildwachtpost bij de grens. Men herinnert zich, dat de wachtpost, de vrouw haar wagen deed ontladen en dat op den bodem onder de groenten een man lag verborgen. Men heeft gelezen, hoe man en vrouw werden gearresteerd en hoo het onderzoek zou hebben uit te maken of men hier al of niet met- een spion zou hebben te doen of met een ander persoon, die in alle geval reden moest, hebben, om zoo be- dekteiijk te worden vervoerd. Toevallig kwamen ons de verdere lotge vallen van den pseudo-spion ter oore, en wij vernamen nu ook de ware reden van deze zonderlinge wijze van reizen. Do ver borgene namelijk is gebleken geen spion te zijn geweest, doch eenvoudig de echtge noot van de vrouw, die hem op haar groen tenwagen onder kool en andijvie, rabarber en spinazie in veiligheid trachtte te bren gen en te onttrekken aan spiedende oogen. Het was geen spion, maar iemand, die niet bespionneerd wenschte te worden. De man namelijk was in een der grens plaatsen ter markt geweest, en had er zul- ken voordeeligen handel gedreven, dat- het er wel eentje, lijden kon. Gevolg was ge weest, dat hij een frappant stuk in zijn kraag had gekregen en gevaar liep ingere kend en geverbaliseerd te worden, als hij in dezen toestand, waggelend op zijn bee- nen en zwaaiend van den eenen kant. der straat naar den anderen, huis toe zou heb ben gegeven. Vrouw-lief vond er nu een uitstekenden raad op. Met behulp van een collega van haar echtvriend werd deze op de groenten- kar gesjord en zoo vervoerd. En had de schildwacht niet zoo op zijn qui-vive ge weest, de reis zoo uitstekend zijn afgeloo- pen. Thans echter heeft vrouw-lief enkele bange oogenblikken beleefd, doch met het vroolijk slot, dat haar man niet als spion is gefusilleerd, daar hij al gauw zijn inden- titeit kon bewijzen en opheldering geven omtrent de zonderlinge wijze van voyagee- ren. Omtrent een noodlottigen brand te Asten, meldt men aan de „'s-Hert. Ct." Er ontstond brand in de woning van A. Zeegers, die herberg en winkelnering uit oefent!. Daar allen boven «Üepev» m <te brand boven moet ontstaan zijn, moeiten de bewoners in nachtkleeren vluchten Een der zoons i9 uit het zoldorveustcr moaten springen, daar de uitgang en dc trap moe ten springen, daar de uitgang on de trap reeds in vlam sto-nden. De vrouw des huizes, die beneden was geeewst, schijnt wederom in haar zorg \°xt geld uit het huis te halen, naar boven te zijn geloopen, waardoor zij den dood in de vlammen heeft- gevonden. Dear men vermoedens te krijgen eerst van meening was. dat zij uit) was, was, doch maar niets van haar zag, begon men slechte vermoedens te krijgen en vond later het grootndeels verkoolde lijk op zolder, nabij het raam, liggen. Diep treu rige aanblik voor de kinderen en echtge noot, hun moeder zoo te zien omgekomen. Het. huis brandde geheel uit, alsook grootcndeels de inboedel, en is verzekerd bij A. G. Brusselsehe Brandverzekering voor 3000. Vraag: Hoe worden perziken inge maakt op brandewijn? en hoo is 't re cept om jam te maken? Antwoord: Maak de perziken goed schoon, snijd, als ze groot zijn, in vieren, ontdoe ze van de pitten, plaats ze in een slopflesch of kruik en doet er brandewijn op. Kleine perziken kunt u ook heel laten. Suiker, of beter nog kandijgruis, naar verkiezing. Op water ingemaakt zijn ze. pok smakelijk. In dat geval moeten ze echter volkomen van de lucht afgesloten zijn. De vrucht moet dan eerst met suiker worden opgekookt. Voor het maken van jam, koont u de perziken, na ze van de pitten te heb ben ontdaan, met suiker op, totdat het een dikke massa is, doe die in jampot ten of glazen en zet ze op een koele plaats. V r a a gIk ben vijf maanden geleden bij mijn patroon weggegaan, daar ik een betere belrekking kon krijgen. £r zijn goederen bij dien patroon van mij blij ven staan, door het haastige vertrek, nu ik deze goederen wil hebben, eischt hij yan mij vergoeding. Welke weg is er nu, om deze goederen weer terug te krijgen? Antwoord: U zult hem, indien hij onwillig blijft in rechten moeten aan spreken en daarvoor een advocaat of deurwaarder moeten gebruiken. Maarzit er ook iets anders achter. Hebt gij mis schien bij het nemen van ontslag den wettigen termijn niet in acht genomen? In dat geval zou het beter zijn te trachten met uw gewezen patroon een schikking te treffen. Vraag: Zou u zoo goed willen zijn, mij eens te zeggen, wat een brood moet wegen"? 311 'den eenen bakker, is het zwaarder, aan bij den anderen. -intwoora: Een brood voob 8 ct. (geen luxebrood) moet minstens 450 gram wegen. Vraag: Heeft een dienstbode recht op haar voorjaarsfooi, als zij met No vember weg gaat? Ze heeft drie maan den van te voren opgezegd. Antwoord: Zoodra een dienstbode drie maanden in betrekking is geweest, is de godspenuing haar eigendom. Vraag: Waarom worden wij werk lieden nu bij deze gedwongen staking niet gesteand door ae vakbonden, b.v. den bond van transport-arbeiders, deze heeft duizenden in kas? Antwoord: Dit ligt aan de werk lieden, leden van den vakbond zelf. Zij kunnen met andere leden van het be stuur verzoeken een vergadering uit te schrijven en daar een besluit in dien geest uitlokken. Vraag: Ik ben een dagmeisje en ben vijf maanden in een dienst geweest. Nu ben ik verleden week ongesteld ge worden, heeft mevrouw nu recht mij den dienst op te zeggen, zonder een week uit te betalen? Antwoord: Neen, zjj moet u een week uitbetalen. Vraag: Moet het brood van 8 cis. niet 500 gram zwaar zijn? Ik heb het van twee bakkers gewogen, maar van den eenen bakker woog het 400 en van den anderen 425 gram. Zou het niet wenschelijk zijn, dat de politie zich er mee bemoeide, zooals met de melk? Antwoord: Een brood van 8 ets. (geen luxebjwod) mag ifiet lichter dan 450 gram wegen. Vraag: Eenigen tijd geleden, las ik in de Vragen en Antwoorden een middel om een urinevlek uit een fauteuil te veiwyjderen met citroenzuur en daarna op le frisschen met chloroform. Nu ben ik zoo wat bij 10 a 12 Drogisten of Apothe kers geweest om chloroform en men wil het mij niet verkoopen. Hoe zit dat'? Antwoord: Chloroform is een be dwelmingsmiddel en flos niet zonder ge vaar. Vandaar, dat men in een apotheek het niet aan den eersten den beste ver koopt. Een bekend en vertrouwd persoon kan het in een apotheek echter wel krij gen, mits na handteekening. Vraag: Ik heb een dagmeisje van halfacht tot drie uur. Nu ga ik op reis, moet ik nu behalve haar loon, ook nog kostgeld geven? Wat bedraagt dit per dag? Antwoord: Behalve in geld kan het loon ook bestaan in kost- en inwoning. Wanneer nu iemand in dienstbetrekking een gedeelte van het loon in dit geval, den kost moet derven, is de werknemer verplicht dit in geld te vergoeden. Voor halve dagen zou u dit op minstens 25 ets. per dag kunnen bepalen. Vraag: Nu in dezen tijd alles duur der wordt en de loonen lager worden, krijg ik en zooveel anderen met mil een brief thuis met het verschuldigde school geld. Is het nu niet onbillijk, dat wij moeien betalen, terwijl die jongens en meisjes l1/, maand vacantie hebben, en misschien wordt deze vacantie verlengt door den huldigen toestand. Het school geld bedraagt 4, f6 of f8 in de drie. maanden en wellicht nog meer op deHde kl. scholen, en het zijn allemaal geen viike menschen, die hun zoon of dochter op deze scholen laten gaan, maar meest al menschen, die 'door hard werken hun brood moeten verdienen. Op de 1. scho len wordt in dc vacahEie het schoolgeld niet betaald, maar wij moeten wel be talen. Waarom? Als deze toestand nu lang duurt, moeten wij toch door beta len, terwijl onze kinderen in plaats van leeren, op strait loopen te wandelen, enz. Antwoord: Het schoolgeld voor de le en "2e klasse scEolen is bepaald voor oen geheel jaar, alleen w.oi~t het ter ver gemakkelijking per kwartaal geïnd. De vacanties zijn er dus bij inbegrepen. Tegen de lange vacanlies zou alleen kun nen baten een verzoekschrift door vele ouders aan den gemeenteraad. Vraag: Ik heb een dienstbode ge huurd met 1 Maart voor écn jaar, nu zegt ze met vier weken haar dienst op. Ik" heb gezegd den weltelijken termijn niet voor B weken, heb' ik nu het rechf den godspenmng af te houden'? Antwoord: Als het meisje nog geen drie maanden in dienst is, zoudt ge den godspenning 'kunnen inhouden, anders niet. Zij kan evenwel niet met 4 weken opzeggen, tenzij gij per maand betaalt, maar "dat is met een jaar-huur niet het geval. Gij kunt schadevergoeding eischen; wendt u tot den kantonrechter, Vraag: Wanneer na sterfgeval en boe delscheiding de galden niet rechtstreeks aan - do overgeblevene zijn overhandigd, doch deze een wekelijksch bedrag ontvangt van dengene, dio do erfenis „in bewaring'' houdt, hebben de kindoren der overgeblevene dan geen recht te weten, hoeveel dat wekelijksch bedrag bedraagt? Zoo ja, op welke wjjze kunnen zij dat te weten komen wanneer de overgeblevene en „geld bewaard er' weigeren het medo te deelen Antwoord: Met de overgeblevene be. doelt gij zeker de erfgenaam. Deze heeft dus geërfd. Haar kinderen hebben er verder niet mee te maken. Als de overgeblevene niet wil vertellen hoeveel zij beurt, kunnen do kin deren haar daartoe niet dwingen. Vraag: Twee jaren geleden kocht ik bij mijn huwelijk oen inboedel voor f700 met huurkoopakte. Mijn zaken en winkel staan nagenoeg stil. Mocht ik failliet gaan, kan men dan dien boedel verkoopen? Ik heb er ongeveer f 200 op betaald. Wordt die soul er in betrokken en hoe? Antwoord: Natuurlijk; alles wat gij hobt valt in uw faillissement. De curator; begint met alles wat hij vindt te inventari. seeren. De verkooper zal dan bij hem zijn rechten wol doen gelden. Dat gaat buiten u oml. Doch overleg eens met uw sabuld- bischers. Indien gij werkelijk niet in staaf zijt te betalen, zullen zij voorloopig wel een schikking willen treffen. Vraag: Is het geoorloofd, dat iemand, die geen akte Lager Onderwijs bezit, bi) hem aan huis aan volwassen personen onder richt geeft in schrijven en taalkennis? Antwoord: Gij vat het wel wat ernstig op. Vooreerst verstaat mien onder lager on. derwijs nog wat anders dan schrijven en taal. Het door u waargenomen geval valt buiten de wet. Natuurlijk doen volwassen tnenscihen verstandiger naar iemand te gaan, die wel een akte heeft. Nu zal hot een onder-onsje zijn, maar hét is ten minste nutjig. V raag: Hoe hoog is mijn aanslag in de bedrijfsbelasting van f 1200 inkomen Antwoord: Indien u niet in de ver- mogensbelasting zijt aangeslagen f 11.40. Is u wel in de vermogensbelasting aangeslagen en bedraagt uw vermogen niet meer dan f 200,000, f 19.20. Is uw vermogen meer dan £200,000, f38,40. "Vraag: Van 't voorjaar kregen wij een inseihlTjvingsbiJjefc voor bedrijfs- en anderef inkomstenbelasting. Wij wisten niet goed boe het in te vullen daar de vTagcn ons zoo vreemd, voorkwamen en daarom heeft de com-, mies, toen hij het biljet kwam terughalen, persoonlijk ingevuld en is het op 't belas tingkantoor gekomen. Maar nu zijn wij ambtshalve aangeslagen op f 6.10. Kunnen wij daar* nu op reclameeren, of is het juist Mijn verdiensten zijn f 17 per week Het bil jet is uit Gestel (N..Br.), welke is dan dé best© weg om te reelameeren Antwoord: U is aangeslagen tegen f850 per jaar. Uw aanslag is dus juist. Vraag: Ik heb twee schilderijen in olie- verf van J. Th oma. Is dit een bekend Schil der Antwoord: Ons niet bekend. Misschien kan een kunstkenner onder onze lezers u helpen. V r a a g Mijn 'inkomen was 1750 en als zoodanig ben ik in 'de 'P. D. B. 'aan geslagen. Hoeveel bedrijfsbelasting moet ik nu betalen? A nt w o o r d-.Indien u niet in de ver-i mogensbelasting zijt aangeslagen, f3.30.; V raag: Weet U ook een middel voor een kanarie, die de luis heeft? De vogel heeft een ruim© frissche kooi, geen houten. Ik heb het al geprobeerd met vlierstokjes en den bodem der kooi bestrooid met ta- bakgtof, ook de vogel gewas sch-e el met af getrokken water van tabak, doch alles zonder resultaat. Antwoord: Probeer het oog eens met versch insectenpoeder, waarmede U het een keer of drie per dag moet bestui ven. Vraag: Ik heb van U al eens een to- cept gelezen tegen haaruitval. Ik heb het ook uitgeknipt, doch ben het kwijtgeraakt.. Wil U mij nog eens zeggen hoe 't reoept is Ik meen het is Fransche Brandewijn on nog een zeker soort olie. Antwoord: Goede Fransche brande wijn en ricinusolie, van ieder de helft. Het goed dooreen schudden en daarmee het hoofd des avonds stevig inwrijven. A raag: Ik heb aan een zwart, stoffen rok vlekken gekregen van kettiugsmjeer van de fiets. Ho© zou ik deze kunnen verwijderen t An tw oord: Met varkensvet inwrijven, dan in zeepen, vervolgens ©etnigeD tijd rust laten om eindelijk met terpentijnolie en water afwisselend uit te wa-ssohen. Vraag: Ik heb in een licht beige» voilen stoffen rokje wagensmeer gekregen. Hoe krijg ik dat het beste er uit? Antwoord: De vlek mét varkensvet in wrijven, daarna inzeepen en na oeuigen tajd' afwisselend met water en terpentijnolie uit- wassehen. Vraag: Wie is de tegenwoordige rector yan het gymnasium in Den Haag en wolk is zijn adres aldaar? Antwoord: Gemeentel. Gymnasium (Laan v. Meerdervoort), reetor: Dr. Th. Ph. H. van Aalst, H. de Grootstraat 75. Christel. Gymn. (Daendelstraat 38/40) reetor Dr. E. H. Rcnkema, Riouwstraat 97., Vraag: Hoe moet ik gaan per Eiets van hier naar Amsterdam? Over welke dorpen en hoe lang is die weg? Heb ik een legimi- tatiebewijs noodig? Antwoord: Leiden, Warmond, Sas- senEcim, de Leeghwater, Venneperdorp, Hoofddorp, do Lijnden, Sloten, Amsterdam 42.3 K.M. Een pas is niet meer noodig.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 7