Be Europessche Qsrtog. 28 Augustus, de eerste verjaardag van de opening van het Vredespaleis. Een Duitsche hulpkruiser in den grond geboord. Generaal Joffre, de Fransche generalissimus. Engelsche verwachtingen over den duur van den Oorlog. We beginnen met even de aandacht te vragen voor een feit dat vandaag 6 6 r een jaar plaats greep. Vandaag, 28 Augustus is de herdenkingsdag van de opening van het vredespa leis. Bittere ironie, dat op dien eersten verjaardag de felste oorlog woedt, die ooit heeft plaats gegrepen." Nooit heeft een oorlog zich over een dergelijk' groot gebied uitgestrekt, nooit heeft een oor log in zoo geweldige mate het ©econo misch leven ontwricht, nooit heeft een oorlog zoo ontzettend veel menschenle- vens gevraagd als ditmaal het geval zal zijn. En dat niettegenstaande twee vre desconferenties, niettegenstaande den bouw van een paleis voor den vrede', .waarvoor alle naties met zoo milde hand eschenken gaven, niettegenstaande een erde conferentie voor den vrede werd voorbereid, 't AVaren alle slechts mooie gebaren, waaraan niemand zich maar iets laat gelegen liggen. Daar wordt met. een ongekende felheid gestreden door negen naties, die alle meenen het recht aan hun zijde fce heb ben, de andere staten meteen noodza kend tot geweldige uitgaven voor leger ien vloot m deze dagen van spanning. Deze en dergelijke gedachten zijn on getwijfeld herhaaldelijk bi] velen opgeko men en dit zal vooral het geval zijn op flezen dag, den herdenkingsdag van de .opening der Carnegie-sticking. Er is thans minder nieuws' van het oorlogsterrein. In België slechts kleine gevechten. De Duitsche generale staf be gint nu ook al verwarring te doen in de Berichten. Tijdingen, die' vroeger reeds werden meegedeeld, hereiken óns thans weer, ook nu als berichten van den staf. Is dat om doorloopend successen der Duitsche wapenen te brengen? Dat is toch niet noodig. De Duitsche succes sen spreken duidelijk genoeg. Eigenaardig is ook, zooals nu geoor deeld wordt over'den toestand in het oosten. Erg gerust schijnt men daarover niet. getuige de publicatie van'den keizer. De 'bevolking vlucht in groolcn getale naar Berlijn. Geheele streken worden on der water gezet. Dat is natuurlijk geen 'goed teeken. Maar nu zeggen de militaire autoriteiten, dat het toch gebeuren zou. Dat is natuurlijk nonsens. Wanneer in ons land 'de waterlinie geheel wordt ge reed gemaakt, dan rekent men er op ze noodig te hebbentot zoolang maakt men slechts toebereidselen. En zoo zal 't in Duitschland bok zijn. Over den strijd in Lotharingen zijn de Duitschers bijzonder enthousiast. Die moet volgens het ,,Milit. Wochenbl." op één lijn gesteld niet de voornaamste over winningen van 1870. Het blad verklaart zelfs dat zes of acht weken noodig zijn om het ontredderde Fransche leger weer te velde te brengen. We zullen daaromtrent maar eens moe ten afwachten of de praktijk deze be schouwingen bewaarheid. De gepensioneerde luitenant-generaal Von Bliime komt met uitvoerige Beschou wingen, waarom zoo krachtig tegen het westen moet worden opgetreden. Eerst, oordeelt deze generaal, moet Frankrijk „murw geslagen," dan komt Rusland vjpi zelf aan de Beurt. Als 't maar niet te lang duurt, zouden we willen opmerken. En dan heeft de generaal 't ook over de resultaten, waarhij hij oordeelt, 'dat als Rusland Duitschland niet schadeloos kan stellen, Frankrijk ook dat maar voor zijn rekening moet nemen. 't Is een echte veroveringsoorlog, als men de Duitschers hoort. De regeering mag de heeren wel wat kalmeeren. Nood zakelijk is dit ook ten opzichte van Bel gië. Woorden als de volgende van de „Berl. Lok. Anz.", kunnen er eigenlijk niet op kdoor, daar ze slechts de verbit tering in de hand werken en de non-com battanten tot onverdedigbare daden kun nen brengen. „Welke bedoelingen," zoo lezen wc in do „Berl. Lok. Ariz.", „onze regeering met België heeft, weten we niet, ze staan misschien nog niet eens vast, wat bij de snelheid, waarmede de dingen zich ont wikkeld hebben, ook geen wonder zou zijn. Voorloopig kunnen wij ons er mee tevreden stellen, dat thans ook Brussel, do hoofdstad van 't oogenschrjnlijk onzij dig, doch in werkelijkheid met Frankrijk heimelijk- verbonden gewezen Belgische Koninkrijk vast in onze hand is. Nog is Antwerpen, de hoofdvesting van hét land, niet bedwongen, nog houdt Namen stand. Maar zooveel te reeds zeker: het België, dat dadelijk naar het vijandelijk kamp overging, toen wij van Oost en West door arglistige vijanden overvallen werden, dat heeft opgehouden te bestaan. Deze verandering dei* Europeesche landkaart, zal geen nuk van krijgsgeluk 01061' kunnen ophouden." Het succes dat de Duitschers hadden, legt het rijk ook verplichtingen pp. De 'gevechten in België worden anders, 5*1 zijn ze klein, met felheid gevoerd. "Vooral unlanen worden er vele doo'dgeschoten, en gevangen gemaakt. Zoo nog 160 bij een brug bij Ihteghem. Bij Charleroi was •t gevecht zeer vinnig. Vijfmaal bezetten de Duitschers de plaats, vijfmaal hebben de Franschen hun verdreven en'de laat ste maal hebben de Duitschers de stad in brand gestoken. Van alle zijden worden de Belgen ge huldigd voor hun kranig «optreden. En ook ontvangen ze van veel kanten bewij zen van deelneming in hun woede tegen de Duitschers over den bomaanslag op Antwerpen. Zoo heeft ook koning George een telegram gezonden naar koning Al- hert en de gezanten der entenle-mogend- heden hebben bij 'den minister van'bui tenlands che zaken een bezoek gebracht. Voorloopig hebben de Duitschers zich vast in België genesteld. Tot gouverneur-generaal van het door de Duitschers bezette deel van België is benoemd generaal-veldmaarschalk' Von der Goltz. De „Vossische" schrijft van hem, dat hij naast graaf Haeseler de po pulairste militair is. Met het civiel be stuur is belast de regeeringspresident van Aken, dr. Von Sandt, die tot „Ver- waltungscbef" is benoemd. Hoé lang de oorlog nog kan duien? Ja, dat hangt van vele omstandigheden af. Allo strijdenden hebben nog aanvoer van troepen. De Duitsche keizer heeft alle Duitschers, die in. vreemden krijgsdienst ziin, opgeroepen dat zijn dan zeker de Elzassors en "Lotharingers in 't Fransche leger en de mannen van het vreemdelin genlegioen. Bovendien zouden, volgens berichten uit Weenen, Duitschland. en .Oostenrijk samen over twee millioen vrij willigers 'beschikken. "Tan invloed is ooF, wat Italië gaat doen en eveneens Japan, dat officieel door Oostenrijk de oorlog is verklaard. De Japansch© ambassade te Rome jhéeft al gezinspeeld op een eskader naar de Adriatiscne Zee. Meteen zeker een waar schuwing voor Italië, zoo 't nog al er aan denken mocht met z'n bondgenooten mee te gaan. Turkije schimt zich ook weer meer te roeren. En in Rusland groeit de troepen macht steeds aan. Reeds zouden er der tien legercorpsen in Pruisen zijn en bin nenkort zouden 't er dertig worden. De Duitschers schijnen voorloopig hun vloot achteraf te houden. Hoe langer dat duurt, des te langer moet Engeland wach ten om z'n slag te slaan. De Engelschen schijnen de Duitsche kust steeds nauwer af te sluiten. In Engeland rekent men niet op een oorlog van korten duur. Het aantal van hen, diO tegen den oorlog waren, neemt steeds af nu de officieele bescheiden pu bliek zijn gemaakt en nu men verneemt, wat in België gebeurt. Het Engelschie volk begint zich warm te maken voor den krijg. En dan is Engeland een ge duchte macht. De Engelsck© bladen wij zen er op, hoe Engeland's heerschappij ter zee xen slotte voor Napoleon een struikelblok werd. - Reeds spreekt men in Engeland van een oorlog van drie jaar of langer. Deze meening is ook nog in bet Parlement uitgesproten, toen Kitche ner er over den oorlog sprak. Hij zei daar, dat. zijn benoeming tot minister, slechts tijdelijk "ishij'is benoemd onder cïezelfde voorwaarde als de vrijwilligers voor het nieuwe leger hébben dienst ge nomen, d.i. voor zoo lang als de oorlog duurt, maar ten hoogste voor drie jaar. Dat voor hem deze beperking is ge maakt, is hierom, dat, zoo de oorlog langer dan drie jaar duurt én niemand kan met eenige zekerheid zijn duur voor spellen versche krachten klaar züllen staan om f\in taak over te nemen. Is je land het pleit beslecht^ dan is ditv zoo Duitschland en Oostenrijk winnen, volgens de Engelschen ter zee nog niet het geval. Daarom geraakt Engeland liefst zoo spoedig mogelijk met de Duit sche vloot slaags, maar daarom Jioudt Duitschland die ook liefst zoo lang moge lijk binnen. Be Proviandeering van Antwerpen. Eiken dag zullen, zoo meldt de „Nieuwe Gazet" van Antwerpen, verschillende trei nen met levensmiddelen, eieren, boter, melk groenten enz. om 6 uren 's morgens aanko men ia de Middenstatie. Op de De Keyserlei zal een markt ingericht worden, die voor ieder toegankelijk zijn zal. De koopwaren zullen aan redelijke prijzen verkocht wor den. Generaal Léman tc Maagdenburg. Generaal Léman, de vroegere comman dant van Luik, is uit Keulen te Maagden burg aangekomen. In zijn gezelschap be vond zich, volgens de „Nordd. Allg. Ztg." een Belgisch adjudant zonder degen, ter wijl de generaal zelf de hem door generaal Yon Irnmich teruggegeven degen droeg. Aan het statiori werd hij door eenige Duitsche officieren ontvangen en langs een dubbele rij Duitsche 6oldaten naar een zij- uitgang van het station naar buiten geleld. De Belgisohe 81agvelden. Geen streek van Europa het is al her haaldelijk opgemerkt in dezen tijd ia zoo dicht met slagvelden bezaaid als het land tusschen Brussel en de Sambre. Von Neerwinden (aan den spoorweg LuikLeu ven) is 't oosten tot Malpïaquet (even >ver Belgische grens) in 't westen, een af stand vaZ> 56 K. M., en van Waterloo in 't noorden tot Charleroi in zuiden, 35 K. M., zijn hier op gebied niet grooter dan de provincie Utrecnt' sedert 1674 niet minder dan 13 veldslagen groverd, on gerekend de kleinere geveohtlen, nanu^hjk Seneffc (1674), Fleurus (1600), Stcenkerken (1692), Neerwinden (1093), Ramillies (1700). Malplaquet (1709), Jemappes (1792), Neer winden (1793), -Fleurus (1794), Ligny, Q.uatre-Bras en Waterloo (alle 1815) en Charleroi 1914). Niet ver erbuiten vielen de. slagen van Ou cl.enaarclen (1708), Den dn (1712), Fontenoy (1745) en Raucoux (1716). De ..Kaiscr Wilhelm der Grosse" in uien grond geboord. Een paar dagen geleden meldden we de aanhouding van het Nederlandsche stoom schip „Caledonian" door een Duitschen hulpkruiser, de Kaiser Wilhelm der Gros se". Dit schip is nu niet meer. Na de „Mag deburg" heeft de Duitsche marine nu ook dezen hulpkruiser moeten verliezen. In het lagerhuis heeft Churchill meege deeld, dat de admiraliteit, bericht had ont vangen dat de Duitsene hulpkruiser „Kai ser Wilhelm der Grosse", groot 14,000 ton en gewapend met tien kanonnen vermoede lijk van 10.5 c. H., in den grond is geboord door een Engelschen panteerdekkruiser in de nabijheid van(plaatsnaam waar schijnlijk door censuur geschrapt) De „Kai ser Wilhelm der Grosse"- was een van de weinige Duitsche gewapende hulpkruisers, die erin geslaagd was in zee te steken. De overlevenden werden aan land gebracht voor hc^ schip tot zinken werd gebracht. Aan boord van den kruiser zijn een man gesneuveld en vijf licht gewond. Churchill heeft het volgende telegram gezonden: „Bravo Engeüsch oorlogsschip! Gij hebt niet alleen aan Engeland, maar aan den vreedzamen handel van de wereld een dienst, bewezen. De Duitsche officieren en manschappen schijnen hun plicht met menschelijkheid en zelfbedwang vervuld te hebben en hadden daarom recht op een den zeeman waardige behandeling". Het Nieuw Ministerie in Frankrijk. Viviani beeft aan Poincaré medegedeeld, dat de ministers besloten hadden gezamen lijk af te treden. Poincaré droeg aan Viviani op een nieuw kabinet te vormen. Om elf uren Woensdagavond heeft Viviani aan Poin caré de samenstelling van hét nieuwe kabinet medegedeeld. Voorzitter van het kabinet, zon dek portefeuille, is Viviani; justitie: Briand buitcnlandscihe zaken: Belcassé; binnenland- eché zaken: Malvy; oorlog: Millcrand; ma rine; Augagneux; financiën: Pi botonder wijs: Saïraut; openbare werkenSembatj handel: Thomson; koloniën: Doumorgue; landbouw: Feirnand David; arbeid: BienVenu Martin; Jules Guesde is minister zonder por tefeuille. Dalimier is onder-staateseeretaria van sdioone kunsten (We hebben de samen stelling hier nog evën weergegeven, wijl er gisteren tien paar foutjes in waren geslo pen.) Viviani heeft op het Ely see de minis ters aan Poincaré voorgesteld. In de wijziging in het ministerie moét' men vooral niet zien hét. gevolg van een gewone ministeiiéele crisis. De eenige be doeling van cte-ze wijziging is geweest eén krachtig en bekwaam kabinet tel vormen van waarlijk nationaal belang. Bij de samCDstéi- 'ling van dlit kabinet hebben' kleine poli tieke overwegingen geen rol gespeeld. Poin caré hééft niet tevergeefs ëen beroep kunnen doen op de beste krachten van hét land. De belangrijkste post, die in het ministerie bezet moest worden, wa3 die van buitenland- eché zaken. Deloassé is in Frankrijk dél eerste voorstander van de drievoudige "entente geweest; Delcassé heeft in 190-1 die -entente bezegeld én hij viel in 1905 tengevolge van den zet van Tandzjer, juist omdat hij voor stander van die entente was en er Vertrou wen in stelde. In de „Figaro", die onder Calmétte Delcassé op grimmige wijze be streden heeft, schrijft Capus, de nieuwe hoofdredacteur, dat men niet alleen niemand beter dan Delcassé, maar ook niémand an ders had kunnen bcnoémlen tot minister van buitenl&ndsche zaken. De „Humanité", hét- socialistische blad, zegt, dat de socialistische groep in het par lement onder de huidige omstandigheden ge meend hééft aan twee barer leden dé be voegdheid te moeten ver-leen en om zitting te nemen in ëen ministerie van nationale eenheid en verdediging. Zoo hebben dus Guesdé, de strijder voor het zuiver Marxisme, én Sembat zitting kun nen nemen.' En vérder vinden wc nog dB namen Bibot, Doumérgue, Augagnèux, Mar tin, Briand, Millerand, allen mannen van buitengewone bekwaamheden. Generaal Joffre. Nu aller aandacht gevestigd is op de krijgsverrichtingen op het Westelijk oor logsterrein, gaan natuurlijk veler gedach ten naar den man, in wiens hand thans hét- lot. von het ^-Fransche leger berustgene raal Joffre, den Franschen generalismus Met ijzeren energie en zonder aanzien des persoons heeft generaal Joffre, sinds bij dc macht daartoe had, ervoor geijverd om den Franschen soldaat zoowel als den Franschen aanvoerder geschikt te maken voor hun oorlogstaak. Veei praten deed hij niet zijn daden spraken voor hem. Reeds als knaap, vertelde de vroegere afgevaardigde Pujade onlangs in een Fransch blad, reeds als knaap was Joffro zwijgzaam ©n gesloten Maar tevens was hij eer trouw en oprecht, kameraad. Nog voor zijn zeventiende jaar kwam hij op de Polytechriisohe school nog nimmer was die school zulk een jeugdig leerling rijk geweest. Nau-velijks een jaar later bwik de oorlog met Duitschland uit. Joffre deed zijn plicht en trok to velde. Na don vrede kreeg hij al spoedig opdracht be langrijke vestingwerken to ontwerpen en onder zijn toezicht te doen komen. Tijdens een inspectie op een dier forten riep maarschalk Mac Mahon den luitenant Joffre tot zich en zeide tot hem: „Ik wensch u geluk, kapitein". Joffre wa9 toen nauwelijks 22 jaar. Als vestingbouwkundi ge had hij zijn naam gevestigdtelkens kreeg hij nieuwe opdrachten, zeer tot zijn leedwezen, Want hij haakte naar het leven in en met den troep. In de koloniën werd hem de gewenschte gelegenheid geboden. Even zwijgzaam als hij in Frankrijk forten had gebouwd, even bescheiden leidde hij zijl? kolonialen ter overwinning. I Teruggekomen in Frankrijk, kon hij zich I geLc el wijden aan de studie der hoogere takiic-k, en strategie. Enkele jaren geleden schetste kolonel Ronsset hem als organisator: „Het is een figuur uit den tijd van Napoleon I, uit den groeten tijd". Met algemeene stemmen werd Joffre nog slechts enkele jaren geleden, op voorstel von generaal Pali, door do overige opper- officueren tot opperbo/elhebber gekozen. Nimmer heeft hij persoonlijk eenige moeite gedaan om die hooge en verant woordelijke positie te inkrijgen. Hij rad er niet om gevraagd, maar liet zicli ook niet bidden: hij nam aan en ging aan het werk. Dat is de man, die thans het Franscne leger leidt in de worsteling tegen c'en Duitschen vijand. De Proviandeering van Parijs, De commissie inzake do voorziening van Parijs van levensmiddelen is volgens een verslag in den Temps" verleden week Vrijdag bijeengekomen om de middelen te bestudeeren, waardoor bij een beleg van Parijs, de stad zou worden voorzien van levensmiddelen. De intendance had eerst eraan gedacht 200.000 stuks vee op te eischen, die in kudden van 40 of 60 dui zend over de parken te Longekamps, Vau- cresson, enz. zouden worden verdeeld. Maar men bedacht later dat ieder dier ongeveer 20 K.G. hooi per dag noodig heeft, zoodat noodig zou zijn 4 millioen K.G. hooi per dag. Daarbij kon men bij zulk een kudde ernstige ziekten vreezen en moest ten slotte rekening koudon met het loon voor de herders der kudden. Ook voor melk had me i eerst gedacht over een kudde melkkoeien, maar de daar mee opgedane ervaring in 1870 heeft alle hygiënisten doen opkomen tegen vereeni- ging op groote schaal van levende bees ten. Men heeft daarom besloten bevroren vleesch te gebruiken en de Amerikaansche firma Armstrong beloofde reeds 600.000 K.G. bevroren vleesch te leveren. Niet alleen zal geconserveerd vleesch een groot gedeelte vormen van den voor raad levensmiddelen, maar men hoopt ook door melk in. blikken verder te kunnen voorzien in de allereerste levensbehoeften. Het Engelsche leger. In het. weekblad „Truth" wordt bevestigd dat de sterkte van het in Frankrijk aan wal gezette Engelsche expeditieleger 165,000 man is, met ongeveer 450 kanonnen en 6000 ruiters. Dat is geen klein leger om binnen veertien dagen na de oorlogsver klaring te mobiliseeren en in een vreemd land ,te landen, zegt het weekblad, en dat vooral niet alls men weet, dat dit leger uit beproefd materiaal bestaat, daar alle jongelieden beneden de twintig jaar, die in de geledleren dienden, vervangen zijn voor die expeditiemacht door reservisten, die hun zevenjarigen dienst achter den rug hadden. Als onmiddellijke reserve voor deze strijdkrachten te velde zullen nog wel ongeveer 100,000 reservisten en jonge lie den onder de twintig zijn achtergebleven, die mogelijke verliezen kunnen aanvullen en die zeker zoo goed vechtmateriaal zijn als die Duitsche miliciens.. Dan is er nog de speciale reserve van 60,000 of meor man gemobiliseerd om dienst te doen, zooals de militiebataljons deden in Zuid-Af rilca, op de verbindingslijnen. „Truth" vervolgt dan verder: We weten niet-wat ons te wachten staat, de oorlog kan kort duren of lang, maar in elk geval moeten we ons op dit laatste voorbereiden. En het blad wijst er dan nog op dat lord Kitchener reeds plannen heeft ontworpen voor dé uitbreiding der Engelsche strijdkrachten. Ter Zee. De nieuwste Duitsche oorlogsschepen moeften zich in het Noord-Oostzeekanajal bevinden, terwijl Duitsche torpedobootcn en kruisers tor hoogte van de monding van de Elbe en Helgoland de kust verdedigden. Volgens een ander telegram liggen de nieuwe oorlogsschepen tusschen Helgoland en den Elbemond. Volgens berichten in Italiaansche bladen, beeft de Oostenrijksche vloot zich op haar basis te Pola en Sebenico teruggetrokken, al haar verdere posities in den steek la tende. De non-combattanten te Sebenico zijn weggestuurd naar Scardona; en de eilan den, dje voor den haven-toegang van Se benico liggen, zijn met talrijke batterijen versterkt. De Oostenrijksche vloot ligt in het Fa- eana-kanaal geconcentreerd. Dat is het kanaal tusschen de Oostenrijk sche oorlogshaven Pola en de daar vlak voor gelegen Brionische eilanden. Het werk der Mijnen. Een Lloyd's telegram meldt, dat de Deensche stoomtrawler „Skuli Fogeti" van Grimsby naar IJsland in de Noordzee op een mijn liep en zonk. Dertien leden der be manning werden bij de Tyno aan land ge zet; vier worden vrrmist. Het Noorsche t:oomschip „Gottfried" bestemd voor Bly! liep eveneens in do Noordzee op een n jn en zonk. Vier leden der bemanning werd bij de Tyne aan wal gezet; acht worden vermist. De Houding van Italic. Nog altijd gaan veler blikken naar Italië. Het is een raadselachtige geschiedenis, De regeering zegt dat het land neutraal zal blijven en dat er niet gemobiliseerd wordt, doch er komen berichten, die de onjuist heid van het laat&te aantoonen. En moet mien dan aan de rest niet gaan twijfelen 1 Een te Jonden uit Rome ontvangen tele gram meldt, dat wat ook gebeure, de Drie bond voorgoed uiteen is gevallen. Italië schijnt kalm en onbewogen den loop der ge beurtenissen af te wachten, maar de Adr. kust is vol troepen en de Oostenrijksche grens wel bewaakt. Alles is gereed voor deen oorlog, die sedert de vereeaaiging van h- koninkrijk wel de meest populaire zou zijn. De eoolalisten, Republikeinen, de- mokraten, allen vragen om in het leger te worden opgenomen. Nog Vier lichtingen reservisten zijn oude; de wapenen geroepen. De „Agenzia Stefaxii" heeft het volgen' de verklaard: „Een paar Zwitsersche bladen, en voor al de Gazette de Lausanne, brachten de laat-ste dagen berichten, dat er bij Venetië een achtmaal honderdduizend man klaar! staan en dat de opening van een veldtooht' van het Italiaansche leger tegemoet geziell kan worden. Deze geruchten, die eigenlijk te dwaas zijn om tegen te spreken, kunnen waarschijnlijk in de wereld gekomen zijn door het vormen van militaire kampen in de nabijheid van alle garnizoensplaatsen, Dit is geschied, deels omdat in de kazerne» geen plaats was toen de reservisten opge» roepen waren en deels om redenen van hy* giënischen aard. Niets bijzonders dus. Wat men in het dal van de Po, met zdjn talrijke garnizoensplaatsen en bij Venetië gezien heeft, zou men overal eidera op het schier® eiland, ja, zelfs op Sicilië en Sardinië ook kunnen zien. Het bewijst voldoende, dat de couranten berichten aangaande Italië's plannen om zich niet langer onzijdig te houden, geheel uit de lucht gegrepen zdjn." Daarbij is natuurlijk niet weersproken dat bij Venetië zoo'n groote troepenmacht ligt. Do correspondent-te Londen van de „Pe tit Parisien" maakt melding van een tele gram uit Livorno, hetwelk berioht, dat de 'Oostenrijksche stoomvaartmaatschappij' „Veloce" haar booten niet laat vertrekken welke tijding te Londen als veelbeteekenend wordt beschouwd, daar een dergelijke order door de Duitsche regeering is gegeven aan de HamburgAmerikaliirn vó<5r het uitbre® ken van den oorlog met Engeland. Men is verwonderd over de verklaring van den chef van den Oost-enrijkschen gene- ralem staf, Von Hötzendorff, dat Oosten rijk geen agressieve bedoelingen heeft tegen Italië. Men acht n.l. deze verklaring vreemd, nu deze is afgelegd door een niet- diplomatiek persoon. De Mobilisatie In Husland. De „Daily Tel." geeft een verhaal van iemand, die in den mobilisatietijd door Rusland is gereisd. Hij deed den tocht van Nisjni-Nofgorod, via Moskou, naar Odessa. De vijandigheid in Rusland tegen do Duit-"' schers is buitengewoonen ook naar deze reiziger beweert de geestdrift voor den oorlog. Tal van Russen met Duitsch- klinkende namen, verzoeken die namen te mogen veranderen in Russische. In Moskou waar vroeger een talrijke Duitsche winkel stand was, wordt thans geen Duitsche zaak meer geduld. De mobilisatie loopt uitstekender ia groote geestdrift om onder de wapenen te komen, en het publiek is vrijgevig met zijn geld. Een algemeene verbroedering heeft plaat-s gevondenconservatieven en revo- lutionnairen gaan samen voormalige an archisten zingen het volkslied; de Joden: houden openbare gebeden voor het succes der Russische wapenen. De man deed de reis van Moskou naar Odessa met eenige officieren van den Rus- sischen generalen staf, die hem hadden verzekerd, dat Rusland verleden week reeds vier millioen soldaten aan de grens had, welk aantal nog reusachtig zou worden op gevoerd. Oorlogsjammer. Omtrent een gezin dat in Duitschland onmiddellijk aan de grens woont bij Mook, verneemt „Het Volk" dat acht broers aan den oproep om onder de wapenen te komen gehoor hadden moeten geven en dat deze week officieel aan de ouders medegedeeld was, da.t zes hunner zoons reeds waren gesneuveld. Korte iMcdedceliugcn. Frankrijk gaat groote hoeveelheden zwaar heerensehoedsel koopen. In Zwitserland ia men niet terecht gekomen, want daar is de uitvoer vau heerenschoèisel verboden. Nu zullen in Amerika pogingen worden aan gewend. Te Parijs is uit Athene bericht ontvan gen dat een Oostenrijksch oorlogsschip wapenen en munitie zou hebben ontscheept te San Giovanni di Medua ter voorberei ding van een Albaneeschen aanval tegen de Serviërs en Montenegrijnen. De Drievoudige Entente laat den Engel schen gezant to Sofia met steun van Frank rijk en Rusland voor de stichting van een. nieuw Balkanverbond zonder Turkije wer ken. Daarbij wordt Bulgarije uitbreiding van gebied beloofd. Bulgarije wacht te dien opzichte op stellige voorstellen, als mede inlichtingen over het doel van zulk een Balkanverbond. Een Reuterbericht uit Melbourne aa-n da Engelsche bladen behelst, dat de inboor lingen van Samoa zich onrustig beginnen, te toon en. Zekere Allan, iemand, die veel handel drijft op Samoa, acht het niet on mogelijk, dat de Duitschers moeilijkheden met deze inboorlingen zullen krijgen. Utt Dahlheim in Lotharingen wordt ge meld dat, nadat op 20 Aug. uit de huizen op cle Duitsche troepen was geschoten op zovel van den militairen commandant het dorp beschoten werd en met den grond ge lijk gehaakt. Dahlheim was een dorp in het district Chateau Salins êX had 286 inwoners. Duitsche douone-beaObten vertellen, dat Fransche gendarmes uit Sarles acht amb- tenaarsvrouwen eri- twintig kinderen mee namen naar Saint Dié. Dit geschiedt?;? elf Augustus en sedert heeft men ef niets van vernomen. De Parijsche correspondent van „Do Tijd" meldt, dat negen paters Redempto risten door Duitsche soldaten zijn doodge schoten. De paters woonden in hot klooster te Reidisheim. Toen deze stad voor do eerste maal door de Fransche troepen was ingenomen werden eenige Fransche solda ten door de paters gastvrij ontvangen. De Duitfechers zaten echter de soldaten, die vluchtelingen bleken te zijn, op de hielen, drongen het klooster binnen en schoten negen paters op het kloosterplein dood tegelijk met de gastvrij ontvangen Fran schen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2