Nederland en de Oorlog, 107ÏT Woensdag 20 Augustus. A0. 1914. <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. h'Sn2>-*&t Het Fonds voor de Landsverdediging. Nog geen Bloembollensyndicaat. Onze Uitvoer. De Belgische vluchtelingen in ons Land. IN ONZE STAD. Het Fonds voor de Verdediging. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIENï T»n I6 regel» /"1.06. Iedere regel meer f0.l7{. Srootere lettere naar jplaatemimte. Kleine adyertentiên Tan 30 voorden 40 0ent3contant; elk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het inoaseeeren wordt/' 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURVNT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gaTeetigd rijn per week. II, 0.10. Franco per poet1 1.86. „VOOR DE JEUOD" ontvangen onze abonnés de volgende week, daar wij te veel ander nlenwa moeten geven. INKOMSTENBELASTING. •Burgemeester en Wethouders van Leiden, bren- 6a in herinnering dat don 31en Augustus e.k,, de 1« termijn vervalt van de Plaatselijks Inkom» lonbolasting, dienst 1914, en dat alzoe op den ften September minstens een derde gedeelte v n on aanslag moet zijn voldaan. ZU noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, voorkoming van vervolgingskosten, tot de be- sling van het vorsohuldigde ten kantore van den «meente-Ontvanger over te gaan. Voorts zij er opgewezon, dat nu in doze ernstige ljd8omstandigheden volo uitgaven van do ge* leente gevorderd worden, het eon dure plioht is, .t de belastingschuldigen er zorg voor dragen evenals hun huishuur en andere aohulden, ok hun belastingpenningeu stipt op tijd worden oldaan. Het verdient bovendien aanbeveling om, <X> mogelijk, den geheelen aanslag oï ten minste helft daarvan te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DB OIJSELAAR. Burgemeester. VAN STBIJEN. Secretaris, heiden, den 25sten Augustus 1914. DIRECTE EL AS71NC E'N. Do Burgemeester van Leiden brengt fcer alge'- iöene kennis, dat aan don Ontvanger dor Directe alastingen aldaar is tor hand gesteld hot kohier of Belasting op bedrijf*- en andere inkomsten 8 van den dienst 1914-15, ezeoutoir verklaard n 24en Augustus j.l. en herinnert den belang- ebbenden aan hun verplichtingen om don aan lag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Do Burgemeester voornoemd, N. O. DE OIJSELAAR. Lelden, den 26en Augustus 1914. JACHT. De Commissaris dor Koningin in de provincie töld-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde 8taten dier irovinolo d.d. 24 Augustus 1.1, no. 8: Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 [Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij raonneld besluit door Gedeputeerde Staten be- loald is i lo. dat de jacht op waterwild voor do Zuidhol- landsche gemeenten, gelegen Ln de stelling der Nleuwo Hollandscho Waterlinie, wordt gesloten op DONDERDAG 5 September a.s., met zonsondergang; !o. dat de opening der jaoht op klein wild. met inbegrip van fazanten en hazen, voor die gemeenten wordt Ingetrokken; en 3o. dat boido jachten ln die gemeenten tot nadere aankondiging gesloten blijven. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, wor- en afgekondigd on aangeplakt waar euiks te oen gebruikelijk is, alsmede in het ..Provlnoiaal lad" en in de „Nederlandsohe Staatsoourant" fforden geplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd, fl WEEETS VGravenhage, 25 Augustus 1914. Het morgen vorsohijnond nummer bevat uit3lui- öhd foto's betrekking hebbende op den Europee- ohen oorlog, door Correspondenten genomen, als: Albert, Koning van Belgié, die door het weige- fon van Duitsohland'a ultimatum, met dit mach ine rijk in oorlog gewikkeld is. Van hot Bel- 'l9che oorlogsveld: Rust in het Dultsohe kamp IJ Visó; Hot vorvoer Aan gewonden per Boode kuis-wagen naar Luik: Officieren van het 68ste egiment Dultsohe artillerie verborgen in een oepgraaf; Het- Boode Kruis aan het werk in het lospitaal St.-Jean te Brussel; De kinderen van let Belgisoho Koningspaar toegejuicht in do stra in van Brussel; Huis te Haelen, dat de werking ran het Dultsohe gesohub ondervonden hoeft; Iverblijfsel van een villa te Haelen, welk doe? >ijna geheel door do Duitsohers is verwoest. Juitsohlandx Do Keizer met zijn zeven zonen, dia dien in aotiovcn dienst van het leger zijn. Engoland: Z, M. Koning George inspeoteert de ttatrozen aan boord van het Engelsohe Vlaggo- ship ,,Iron Duke"; Een groepje Britsoho wantjes"; Veldmaarsohalk Sir John Frenoh, op perbevelhebber van het Britsohe leger; De Prins an Wales in aotieven dienst. Oostenrijk: Sol- Aten op weg naar do Servische grenzen; Genie soldaten aan de Servische grenzen een telegraaf- Verbinding tot- stand brongondo. Ten slotte foto's omtrent de ATobilisatle in Ne derland, als: Een ouderwetsche omroeper te Alkmaar, bekend ®akende dat de vrouwen von de mannen die in dienst zijn. tegen billljkon prijs levens middelen kunnen bekomen. Courant voor militairen, uit- «geven door hot Rijk. Ophalen van leotnur Voor de militairen door padvinders. LEIDEN, 2G AUGUSTUS. De va-cantieieergangen voor Vlamin- [Sh en Zuid-Afrikaners, die van 9 tot 23 September alhier zouden plaats hebben, *Ullen tot nadere aankondiging worden Uitgesteld. De heer M. A. van He u ven alhier, is fltslaagd voor telkenen M. O., akte Ma. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsclhe Zaken is dx. J. O. P. Smits, Alhier, tot wederopzegging toegelatjein als Privaat-idodent hij de faculteit der letteren M wijsbegeerte aan de universiteit alhier, p onderwijs te geven in de oud-a gesohié- Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Leiden. Staat van ontvangsten tot en met Dinsdag 25 Augustus 1914. Vorige opgaaf f 15.384.5BVi- Benevens f 1000 4l/t pCt. Oblig. Gein. Leiden f 1000 aand. Leidsche Duin water-Maatschappij f 700 3 pCt. Oblig. Werk manswoningen. Van: D. N. f150; M. H. f 13de collecte Pieterskerk f61.501/*; N.N. f 21.25, L. C. te s-Bóscli f10; Fa milie H. f10 (2de maal,, N.N. f2.50; E.M. f5.50; M. v. Z. f5; J. V. f 2:50, weke- lijksehe bijdrage Ch. A. v. O. f10, A. v. d. E- f 5 Mej. F. f2.50; N. f0.10, J. de K. f 100; N.N. f10; £>t.-Joseph Timmermans- en Metselaarsgilde f200. Te zamen ö96-.S5Ys.. To aal f 15.( 81.33. Do reed3 vermelde gift f 500 van de Waal- sche Kerk 13 onder onze vorige opgaaf be grepen Tot op heden hebben zioh aangemeld 928 personen aL werkloozen. Personen, eenmaal in het bezit van een kaart, afgegeven door het bestuur voor aan melding bij de verschillende bureaux, be hoeven zioh bij het hoofdbestuur niet meer aan fo melden. HUISEIGENAARS. Onder voorzitterschap van den heer Van Weizen, hield gisteravond de Ver- huurdersbond van Huiseigenaren voor Leiden en Omstreken een druk bezochte vergadering in het Nutsgebouw. Deze vergadering was, zooals reeds werd aangekondigd, belegd in verband met. de ook voor huiseigenaren zeer ern stige tijdsomstandigheden. Zooals de Voorzitter in zijn openingswoord mee deelde, waren verschillende huurders, zoodra de mobilisatie was aangekondigd en de paniek ontstond, ongenegen de huur te betalen. De circulaire van mi nister Ort, verkeerd uitgelegd en ver staan. werkte er toe mede, dat men wei gerde de huurpenningen te voldoen. De klachten kwamen legio binnen op het kantoor van den Bond en zij golden vooral personen, die ook in normale tij den tot de onwilligen of wanbetalers be- hooren. Wat zou het bestuur doen?. De huis eigenaar staat tegenover den huurder veel minder sterk dan bijv. de leveran cier tegenover zijn klant. Deze verkoopt desnoods contant en weigert verder ae levering. De huiseigenaar kan eerst na vele en kostbare formaliteiten zijn recht doen gelden tegen onwillige huurders, al wordt dit door de organisatie gemak kelijker gemaakt. De regel, die het be stuur. dat handelen moest, tot dusverre heeft gevolgd, was, moderatie gebrui ken, waar inderdaad door de tijdsom standigheden onmacht kon worden ge- constateerd^ met gestrengheid optreden, waar werd ondersteld, dat slechts van de tijdsomstandigheden misbruik werd gemaakt om aan zijn verplichtingen te ontkomen. Waar het bestuur deed meer. In over leg met den rechtskundigen adviseur werd een adres gericht aan den Minister van Justitie, om een nadere en duidelijker verklaring van diens circulaire, en ver der werd medewerking gevraagd van Ten burgemeester, de directies van Te TIolI. IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, den directeur van het Post kantoor en van de directies van ver schillende industrieels of andere inrich- tingen.Eindelijk had 'dei rechtskundige ad viseur een onderhoud met den Kanton rechter, die ook zijn medewerking toe zegde en verklaarde, dat hij ingeval van onwil der huurders zoo noodig door toepassing van kort geding den Bond ter zijde wilde staan. T>e vergadering gaf door applaus te kennen met de activiteit van het bestuur te zijn ingenomen. Daarna werd de gevoerde correspon dentie voorgelezen, waaruit bleek/dat de burgemeester en het College van B. en W. hun invloed zouden aanwenden om de werklieden en beambten, in dienst der gemeente, te herinneren aan hun ver plichtingen, jegens hun huiseigenaar te voldoen, de directie der Holl. Spoor en de directeur van het Postkantoor even eens. In gevallen dat dit niet geschiedde, hielden deze directies zich voor opgave aanbevolen. De directie der Staatsspoor, overigens niet gewoon zich in te laten met de particuliere verplichtingen harer ambtenaren, was in dit geval ook be reid, de betrokken ambtenaren tot huur betaling aan te sporen, enz. enz. Ook met de autoriteiten, belast met de uitkeering aan de gezinnen van mi litairen, die in dienst zijn, wordt voeling gehouden, evenals ook met het Steunco mité, hetgeen eveneens uit de correspon dentie bleek. Zoo was de wanbetaling op bet oogen- blik tot geringer proporties terugge bracht; maar er blijven nog altijd over, die, gebruik makend van de gelegen heid, zonder onmachtig te zjjn onwillig blijken. Waar onmacht in het spel is, ried het bestuur toegevendheid aan, maar waai dit niet zoo is, acht het streng optre den wenschelijk en wil daartoe zijn me dewerking verleenen. Uit de vergadering werd het bestuur hulde gebracht voor zijn diligent-zijn en werden de maatregelen, door het be stuur genomen, geprezen. Voorgesteld werd een commissie uit het bestuur en de leden te benoemen, die zich speciaal zou belasten met een onderzoek of iemand inderdaad onmachtig is of niet en die den eigenaar zou voorlichten of men aan den huurder vermindering zou moeten geven en voor hoe groot bedrag. Hoewel liet bestuur dit voo.rstel appre cieerde, achtte het voorloopig niet noo dig hulp van de leden te ontvangen. Ten slotte werd besloten een extra contributie van 20 pCt. der gewone bij drage te heffen om He te voeren aciia te kunnen volhouden. Het bestuur zal overwegen een ver zoek aan de Leidsche Duinwatermaat schappij te richten, om de huiseigenaren te gemoet te komen in gevallen dat geen of minder huur wordt ontvangen. De minister van Binnenlandsohe Zaken deelt mede, dat ten behoeve van heb fonds, waarvan sprake is in zijn bericht in de St.-Ort." an 23 en 24 Aug. j.l. in dank ontvangen is een toezegging van iemand, die zijn naam niet verder bekend wenscht gemaakt te zien, tot een tiende van zijn op ongeveer f280,000 te schatten vermogen. Voorts heeft de heer J. Volker Tijszoon, te Haarlem, zich op gelijke voorwaarden als de schrijver van den in bovenvermelde „Sts.-Crt." opgenomen brief bereid ver klaard een tiende van zijn vermogen af te staan ten behoeve van het op te richten fonds, mits meer dan 100 millioen gulden in totaal wordt bijgedragen. Eindelijk heeft iemand, die verzocht zijn naam geheim te houden, zich verbonden ten behoeve van het meergemelde fonds bij heb sluiten' van den vrede tusschen de oor logvoerende mogendheden, tot de storting van een bedrag van vijf-en-twintig duizend gulden, zonder verdere restrictie of aftrek van eventueele oorlogs-of mobilisatiebelaa- ting. Verder verbindt hij zich gedurende de drie daarop volgende jaren een jaarlijksoh bedrag van vijf en twintig duizend gulden in bedoeld fonds te storten, indien zijn in komen niet vermindert onder het geinidl- delde van zijn inkomen der jaren 1911, 1912 en 1913. Mocht dit laatste wel het geval zijn, dan verbindt hij zioh de drie achtereenvolgen de jaren, boven omschreven, tob een bij drage jaarlijks van lö pCt. van dat inko men, zooals dat dan zal zijn, alles boven en behalve de belastingen die de Regeering voor de defensie noodig mocht achten. Waar het den Nederlander die dit milde aanbod deed, mogelijk is de bijdrage van f 25,000 bij het sluiten van den vrede zonder eenige restriotie te storten, wenscht hij voor de verdere drie bijdragen 't voorbe houd te makenvan overlijden en van ver dere toezeggingen tot een totaal van pl.m. honderd millioen gulden Beurswet 1914. Ingekomen is een nota van wijzigingen op het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende den geld- en fondsenhandel in de tegenwoordige buitengewone omstan digheden. Voorgesteld wordt o.a. nog een bepaling toe te voegen, volgens welke fondsen, wel ke tusschen 29 Juli 1914 en den dag van in werking treden dezer wet reed3 in onder pand waren gegeven voor geldleeningen en door den pandhouder op zijn beurt eveneens tusschen genoemde dagen bij der den waren beleend, zullen geacht worden, alsdus te zijn beleend met goedvinden van den pandgever, onverminderd de verant woordelijkheid van hem, die herbeleende. Voorts wordt voorgesteld te bepalen dat, zoodra de tegenwoordige buitengewone omstandigheden hebben opgehouden te be staan, aan de Tweede Kamer der Sfcaten- Generaal een ontwerp van wet ter over weging zal worden aangeboden, waarbij de intrekking van deze wet zoomede Ie overgang tot den normalen toestand wor den geregeld. Ontwerp voorkoming Faillissement. Bij nota van wijzigingen wordt voorge steld om ook met betrekking tot de bepa lingen, strekkende om den rechter de gele genheid te geven, dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de tegen woordige buitengewone omstandigheden, te bepalen, dat zoodra de tegenwoordige buitengewone omstandigheden hebben op gehouden te bestaan aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet ter overweging zal worden aangeboden, waarbij de intrekking van deze wet ■zoo mede de overgang tot den normalen toe stand worden geregeld. De bloembollencultuur. De Maandag gehouden vergadering in zake de oprichting van een bloembollen- syndioaat heeft, naar het „H. D," meldrt, nog geen resultaat gehad. Er zal een nieu we bijeenkomst worden gehouden. De Kolennood. Door de^ Duitsche regeering is, naar ,,Het Volk" verneemt, vergunning ver leend dat dagelijks honderd wagens steen kolen Nederland worden ingevoerd. Twe» treinen, elk uit vijftig wagens bestaande, zullen deze kolen vervoeren. De Uitvoer. Op een schrijven van bet Kamerlid Spiekman aan minister Treub, bevattende eenige mededeelingen uit een d<K>r hem ontvangen brief van iemand ia het noor den des lands, die wees op den groofcen uitvoer van allerlei levensmiddelen over Nieuwe Sohans naar Duitschland, ontving hij van den minister het volgende ant woord „Ingesloten ontvangt u het schrijven van den heer H. terug. U zoudt mij genoe gen doen met hem te antwoorden, dat het aan de Regeering bekend ia, dat verschil lende land- en tuinbouwproducten, alsook vee, varkens enz., worden uitgevoerd, dat deze uitvoer geschiedt niet alleen naar Duitschland, maar ook naar Engeland en België, en dat er op wordt toegezien dat er voor het binnenla-ndsch verbruik genoeg 6verblijft. - „Ge zoudt hem er verder op kunnen wij zen, dat zulk een uitvoer volstrekt, noodza kelijk is, dab daarmede invoer van produc ten, waaraan ons land groote behoefte heeft, inzonderheid van steenkolen en graan, wordt mogelijk gemaakt en dat als die invoer niet geschiedde, de werkloos heid met al haar gevolgen nog veel groo- ter zou worden dan toch reeds het geval zijn zal." Abonnementskaarten eu Kilometerboekjes. Omtrent de verlenging van den gIdig- heidsduur der abonnementskaarten kan do „Tel." nog heb volgende mededeel en, waardoor vooral aan handelsreizigers wordt tegemoet gekomen. De houders kunnen hun abonnements kaarten op de stations tegen ontvangstbe wijs deponeeren. De geldigheidsduur wordt verlengd met evenveel volle halve maanden, als de kaart onder berusting der spoorweg maatschappijen blijft. De kaart wordt, 'te ruggegeven tegen inlevering van het ont vangstbewijs en betaling van f 0.20 'admini stratiekosten. Kilometerboekjes blijven to»t nader be richt geldig en mogen door familieleden van onder de wapenen geroepénen, ook indien dezo niet met den eigenaar blijvend of tij delijk samenwonen, worden gebruikt. Duitsche Oorlogssckepou in de Noordzee. De Nederlandsohe stoomschepen „Trom penberg" en „Ittersum" rapportéren nabij de Doiggersbank" te zijn aangehouden en onderzocht dooi- twee Duitsche kruisers en Bee torpedobootea. De Belgische Geinterneerclcn. De Belgische geïnterneerden zijn gister- morgenx onder geleide van twee officieren, van Alkmaar naar het interneeringskamp te Balk vertrokken. Dit kamp zal geves tigd worden nabij het kasteel Rijs en komt onder commando te staan van Jhr. T-eding van Berkhout. De Belgische r'Iuclitelingen. Zevenhonderd Belgische vluchtelingen zullen Donderdag van Maastricht naar het kamp bij Oldebroek worden overgebracht. ~~De „gestrande" .Amerikanen. De stroom van „gestrande" Amerikanen in Nederland blijft steeds aanhouden en waar de boot-en der Holland-Amerika lijn de eenige gelegenheid bieden voor den te rugtocht naar Amerika, zijn allen op Rot terdam aangewezen. De toeloop in de af- geloopen week was zoo groot, dat nog lang niet allen op het s.s. „Rotterdam", dat Zaterdag a. a. vertrekt, kunnen plaata vinden, ofschoon het er 2000 zal medene- men, zoodat de overblijvenden aangewezen zijn op een volgende boot. Volgens opgave der internationale reia- bureaux moeten zich op het oogenblik nog ongeveer 45.000 Amerikanen in Europa be vinden, die allen nog langs denzelfden weg zullen moeten vervoerd worden. De tegen woordige hoteldrukte in tal van plaatsen is dan ook ongekend Er ia een gevolmachtigde benoemd, di» machtiging heeft der verschillende Rege»* ringen om de achtergebleven bagage der Amerikanen, die geschat wordt op een 60.000 koffers, heinde en verre verspreid, in ontvangst te nemen en na te zenden. De „H.-A. L." zou zich bereid verklaard hebben deze kosteloos naar Amerika over te brengen. Toevlucht „Oranje-Hotel" te SchcYcniiigen. Wie eergisteren ruim tien uur aan heb S.-S.-station vertoefde, was daar getuige van een indroevig schouwspel. De trein bracht 62 vluchtelingen uit Visé, die, op verzoek van het Comité te Eysden, door het bekende damescomité voor de Toe vlucht in het Oranje-Hotel werden opge nomen. De Toevlucht is nu zoo goed als vol. Het was wel een gemengd gezelschap, want de vrouwelijke leeftijd varieerde van 72 jaar tot 8 dagen. De jongste van lie^ gezelschap werd geboren, toen de Duit sohers Zondag voor 8 dagen plotseling het verdelgingsvonnis over Visé gingen vol trekken vrouwen en kinderen verjagende, mannen en jongens boven de 12 jaar ge boeid in dwangarbeid wegvoerende. Wie den optocht zag, werd met diepe, ontferming bewogen en spontaan ontving hot Dames-Comité, dat gedeeltelijk ter wel kom aanwezig was, uit het publiek giftn en toezeggingen van giften. De menschen waren natuurlijk moe, maar toch niet te moe om te vertellen, hoe vriendelijk een ieder voor hen geweest wasvooral het treinp rsoneel. Op de stations had men zóó onthaald, dat zelfs kleine snuiters nog de stations, waar ge stopt was, wisten, en n'amand meer wil.Ie eten. Maar de peren, die door het Comitó waren meegebracht gingen er grif in. Onze aandacht werd bijzonder getrok ken door een twaalfjarig meisje met een Madonna-gezichtje. Zij was moedertje over nog twee zusjes en een broertje. Moeder stierf, vader en groote broer weg in ge vangenschap. Op haar schoot had ze het broertje en ze wilde absoluut niet haal last afstaan. En ze zat maar stil in haar hoekje, kijkend en denkend met haar don kere oogen, waarin een onzegbare melan cholie somberde. Een paar leuke joggies waren door bun begeerte en verwachting van de zee over hun verdriet heen, en, toen ze in hun bed jes lagen, moeiten we nog even wijzen, aan welken kant nu toch de zee lag. In de „Toevlucht" was alles op de groo te visite voorbereid en weldra lagen ze al lemaal, zooveel mogelijk gezinnen bij el kaar, in lekkere, frissche bedden en alleen nog maar het vooruitzicht op een hartige „tasse de café" hield de slaap een oogeti- lolik uit de oogen r Do gesneuvelde Baron \au Znylen. Wij hebben reeds medegedeeld, hoe ba ron van Zuylen van Nyevelt den 12en Augustus tusschen Luik en Namen door een schildwacht werd aangeroepen, terwijl hij in zijn auto voorbij reed; de schild j wacht schoot, en de chauffeur en dé passa gier werden beiden dood geschoten. In „Journal dc3 Debate" van 14 Augustus vinden wij nu een aanvulling van dit be richt, meldende dat de doodgeschoten Van Zuylen de voorletter heeft, van E., en dav hij niet de zoon, doch een neef is van den oorzittcr van de „Automobile Club do France." Hieruit, volgt dus, dat het een gelukkig ini>Cerstand is geweest, toen men hior te lande meende, dat dc doodgeschoten "baron I an Zuylen de eenige zoon was

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1