wcrtlen afgekondigd, wordt niet gemeld. Het aantal geruchten is op 't o ^enblik ongekend groot. Zoo weet men te Bomb to vertellen, dat de toestand van keizer Frans Jozef zeer critiek is. 't Is mogelijk; de kei zer is oud, maar toch gelooven we, dat dit weer een politieke bewering is. Ho „Tribuna', een Eomeinsch blad, weet ook mee te deelcn, dat Bobomen en Bosnië feitelijk in openlijken opstand zijn, en dat het Oostenrijksche leger hoe langer hoe moer tegenzin begint te krijgen in het neerschie ten der muitelingen. Te Triest, waai* zich Oen honderdduizend Oostenrijksche soldaten bevinden, begint groote ongerustheid te heer- echen. Ook hier moet er de aandacht op geves tigd, dat deze tijding uit Italië komt en dus even weinig waard is als een mededeeling over een opstand in Finland uit Ooslenrijk- Bche bron. Tan de Belgische Grens. Aan de ,,N. R. Ct." meldt men uit Bu del De burgerij van Budel heeft een dag van spanning doorleefd over het lot van den deken en den burgemeester van de Belgische stad Bree. Telkens nieuwe vluchtelingen uit Bree zijn hier binnenge komen Van een gezin is onderweg een ziek kind gestorven. Een andere familie wa-s per rijtuig gevlucht, het paard sloeg op hol en liep zich dood. In dat rijtuig bevon- deD zich twee zieken, die hier later over de grens in een auto doorgingen, naar hun betrekkingen in den omtrek van Den Bosch. Toen kwam de tijding dat Bree in brand gestoken was en dat Hamont, hier vlak te genover, dit lot zou cfêelen. Deze geruch ten waren zoo hardnekkig, dat een der Nederlandsche officieren met de oudste dochter van burgemeester Martens, en uw berichtgever, hier den toren beklommen, maar aan den hijige kim geen vlammen Jconden ontdekken. Steeds heviger werd de onrust op dezen reeds zoo drukkenden dag. Tot '6 avonds te halftien een auto, met do witte vlag voorop, tot onze grens door een Duitsch, vandaar af door een Ne- derlandsch soldaat begeleid, Budel binnen kwam, en stil hield voor het huis waar me vrouw Martens logeert. Als een loopend vuur ging het overal rond De burgemees ter van Bree is vrij 1 hij is hier binnengeko men Heel Budel stroomde samen voor de kleine woning en alle menschen waren ge lukkig De oudste zoon vergezelde, zijn vader. Nadat deze onder verontschuldigingen voor den krijgsraad te Bilsen was ontsla gen, vervoegde zich aan zijn huis te Bree den volgenden morgen te halfacht opnieuw een Duitsch officier, die hem gelaste in de auto te stappen bij weigering zou hij wor den gefusilleerd. De auto bracht den gij- sclaar eerst, naar Bilsen terug, vanwaar de krijgsraad bleek te zijn vertrokken naar Tongeren. Hier werd de burgemeester op nieuw langdurig verhoord. Deze raad ver- klaardde de gendarmen niet als militairen to beaohoinvcn, zoodat zij bet ©r dus voor hielden, dat de drie wielrijders door niefc- milifcairen zijn beschoten. Inmiddels zijn de lijken van de twee ge sneuvelde Duitsche soldaten opgegraven, om de kogels nader te onderzoeken. De deken van Bree is nog als gijzelaar in arrest- Burgemeester Martens heeft op eerewoord moeten beloven om binnen 8 dagen voor den Duitsch en krijgsraad terug te keeren. Hij is hiertoe in het bezit ge steld van eeD Duitsch paspoort. Dc Belgische burgemeester heeft zich inmiddels met enkele goede vrienden hier te Budel naar de pastorie begeven ora daar nader raad te schaffen. Vermoedelijk gaat hij dezer dagen naar Antwerpen om ad vies. De burgemeester heeft van Tongeren uit, eerst twee uur geloopen tot hij een wagen kou vinden die hem naar Zutcndaal wilde brengen Vandaar uit is de grijsaard per rijwiel naar Bree gekomen en vervol gens per automobiel hierheen. Deze auto is onder Nederlandsch mili taire geleide aanstonds over de grens op Belgisch grondgebied gebracht. De chauffeur deelde mede, dat noch Bree, noch Hamont in brand zijn gestoken, ïn de stad Bree waren niet meer dan een 50 burgers over, die angstig rondliepen jn hun beste kleeren, met wat zij aan kost baarheden kunnen meevoeren in kleine bundels samengepakt. De gevangenneming van Generaal Léuian. Over de gevangenneming van den Bel gischen generaal Léman, den 64-jarigen commandant van de vesting Luik, weet de Aachener Post de volgende bijzonderheden mede te deelen Door de aanstormende Duitsche troepen Werd Leman half gestikt, onder de puin- ioopc-n van het in elkaar geschoten fort gevonden en in veiligheid gebracht. De Duitsshe officieren behandelden hem ka meraadschappelijk en zorgden er voor, dat li ij zich behoorlijk verfrisschcn kon met de kun ten dienste staande middelen. Daarna Werd de gevangene voor generaal von Em- inich gebracht, aan wien hij zijn degen overreikte Als erkenning, dat generaal Leman do op hem rustende verplichting els commandant der vesting Luik, niette genstaande de erkenning, dat hij zich op een verloren plaats bevend, tot het laat ste toe vervuld heeft, liet generaal von Emmich hem zijn degen houden. Nadat ge neraal Leman rich een weinig hersteld, had tan de vermoeienissen en ontberingen, werd hij onder toezicht van majoor Bayer ioet nog een aantal andere gevangenen per automobiel naar Aken vervoerd, waar hij in het hotel „Groszer Monarch" onderge bracht werd. Woensdagochtend vertrok hij weder uit Aken om zijn reis naar Keulen voort te zetten. We willen hier ook nog melding maken van de mededeeling van de Matin" dat blijkens de mededeeling van een staf-offi cier generaal Léman Donderdag nog te Luik was. Hij had zich in een der forten te ruggetrokken. De mededeeling dat de Bel gen nog forten bezetten blijft dua aanhou den. Hoe dc Luiksehe Forten worden verdedigd. In door do ,,Eöln. Volksztg." gepubli ceerde brieven van een Duitsch officier van gezondheid uit het kamp van Luik, lezeo wij omtrent het bombardement \an ge noemde stad de volgende interessante bij zonderheden Zooeven capituleerde de vesting. Dat had ik nimmer gedacht, maar de uitwer king van onze ongeveer 120 geloste schoten moet ook ontzettend zijn geweest. Do commandant! van een der forten heeft rich onberispelijk gedragen. Temidden van den dichten kogelregen stond hij op den wal en observeerde het inslaan der grana ten, om uit de richting onze positie vast te stellen. Toen een pantserkoepel niet meer draaide, dwong hij een monteur, om met hem mede te gaan, om het defect te repareeron, waartoe hij zelf de noodige aanwijzingen gaf. Eindelijk werd de pant serkoepel door een onzer granaten door boord. Daarbij werd de electrische gelei ding verwoest, terwijl tengevolge van kortsluiting de munitie ontplofte. Eerst toen. gaf het fort zich over. De comman dant werd gevangengenomen en ter ver pleging naar mijn ambulance gezonden. Hij had verschillende brandwonden in het gelaat. Eenigo uit een ander fort gevangengeno men Belgen, zagen er zeer verslagen uit. Ik geloof, ook. dat het om krankzinnig te wor- loof ook, dat het om krankzinnig te wór den is, wanneer de granaten rondom je ontploffen. Gisteren ben ik met een luite nant gedurende het bombardement dicht .bij een der forten geweest. Het was buiten gewoon interessant. Het vuur was uitste kend gericht en werd in het geheel niet door het fort beantwoord. Juist wilde onze infanterie tot don stormaanval overgaan, toen het fort capituleerde. Wij dachten reeds, dat iedereen in het fort dood was. Plotseling echter maakte iemand van een rustpauze in het bombardement gebruik, om uit een schietgat de witte vlag te zwaaien. Ik geloof, dat zij daartoe gedurende de be schieting niet den moed hebben gehad. Uit het Duitsche Hoofdkwartier, Wie in het keizerlijk hoofdkwartier een blik heeft kunnen slaan op de taaie volhar ding. waarmede op militair, politiek, diplo matiek en financieel terrein wordt gewerkt, is vol bewondering over de rustige zeker heid. die hier heerscht. De keizer in zijn eenvoudige velduniform is bijna dag en nacht bezig; de rijkskanselier, de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de minister van oorlog, eenige diplomaten en de chef van bet militair kabinet zijn steeds in zijn omgeving. Hvt karakter van Duitschland als bondsstaat wordt gekenmerkt door bet feit, dat de militaire gevolmachtigden van Beieren, Sak ken en Wurtemberg zich in het hoofdkwartier bevinden. De Duitsche Legers. De geheimzinnigheid, die zoo lang over de bewegingen van de Duitsche legers heeft gelegen, begint nu te verdwijnen. In het begin van den oorlog stonden het Vilde, IX de en XIlo legercorps ten N. van Luikten W. van Verviers het Nde en hefc lilde; ten W. van Malmédy de garde en het IVde; ten W. van Houffalize het XEXde; ten W. van de Luxemburgsche grens en ten O. van Ncufchateau het Xllde; bij Aarlen het 3de B-eicrsche legercorpsten O. van Lnngwy, meer naar het Zuiden toe het VlIIste; ten N. van Diedenhofen het XVldo; ten Z. van Diedenhofen liet. 2de Beierscho; ten Z. van Metz het 1ste Beiersohe en het XlIIde; ten O. van Marsal het XXIste; ten N. van Straatsburg het XlVde; ten Z. van Straatsburg tot hij Colinar het XVde; en op den uitersten linkervleugel tusschen Col mar en Bazel vermoedelijk een Oosten- rijksch legercorps. Deze troepen zijn nu den opmarsch begon nen en verder geconcentreerd en van enkele legers zijn de aanvoerders bekend geworden. Van de Noordwestelijke grens van Luxem burg is aan weerskanten van Neuf chateau, hertog Albert van Wurtemberg opgerukt in de richting Sedan, na, volgens een ambtelijk Duitsch bericht, den Franschen een nederlaag te hebben toegebracht. Tusschen Bergen on Charleroi rukken de Duitschers tegelijk tegen Maubeuge op. Do Duitsche kroonprins voert een leger aan, dat op de IJzeren Poort" bij Longwy aantrekt. De Beierscho kroonprins rukt meer naar het Zuiden tusschen Metz on de Vogezen tegen do Moezel op. Waarom Engeland strijdt. Het Engelsche weekblad Truth" schrijft Ofschoon ik nooit geloofd heb aan den Duitschen boeman en er op dit oogenblik nog minder aan geloof dan ooit, zou ik niemand willen aanraden de macht van Duitschland en zijn bondgenoot te onder schatten vooral wat de verdediging aan gaat. Het beste wat we kunnen hopen is dat Frankrijk en België in staat zullen zijn stand te houden tegen verwoede aan vallen van een overmacht; De Belgen heb ben hun getoond, dat dit mogefijk is. Be voegde deskundigen hebben vaak gezegd dat de groote legers van den tegenwoorJi- gen tijd in een conflict zich zelf vast zul len vechten en dat de volgende Europee- sche oorlog zal uifcloopen op een schaak mat. Maar indien dat het resultaat zou kunnen zijn van het vechten der komende weken op de Duitsche grenzen, terwijl er een mogelijkheid is dat. het gezond ver stand zich zal doen gelden en de vrede binnenkort zal worden hersteld, schijnt het toch aannemelijker dat we veroordeeld zijn tot een langdurigen oorlog, waarvan het eindresultaat zal afhangen van het uithoudensvermogen. In dat geval zal Duitschland alleen kunnen worden onder worpen door het langdurige en vervelende proces van het land te dwingen tot over gave door blokkeering en uithongeren. Persoonlijk geloof ik, dat wij het land moe ten onderwerpen of bij die poging moeten omkomen. De Pruisische regeering laat ons steeds trachten onderscheid te maken tusschen Pruisen en Duitschers hoeft de vrees en afkeer opgewekt van al haar bu ren, tot zij, zooals we thana zien, geen vriend in Europa heeft behalve de Duits oh sprekende rassen. Door het gedrag, dat Europa in den huidigen toestand heaffc gebracht, is Duitschland thans een inter nationale vogelvrij-verklaarde geworden. En als zoodanig moeten wij het behanle ien. Als het de moeite waard is dezen oorlog aan te vangen, is het ook de moei te waard er in te volharden tot we ons óf geslagen weten óf tot wij ons best hebben gedaan te waarborgen dat zulk een oorlog nimmer meer zal uitbreken in elk geval in onzen tijd. Europa moet zoo mogelijk verlost worden van het schrikbewind waar toe het gedurende de laatste twintig jaar veroordeeld is door Duitsche eerzucht en Pruisisch militarisme. Laat ons bedenken dat wij vechten niet alleen voor onze eigen eer eD veiligheid, maar, zooals onze voor vaderen tegen Napoleon vochten, voor t' s vrijheid en den vrede van West-Europa. Laat ons allen soldaten, matrozen en thuisblijvers ons aan deze taak zetten, niet luchthartig en blufferig, noch in vree- ze en beve, maar met opgewektheid en hoop, met een glimlachend gelaat voor welk lot ook het God behaagt ons te zen den, maar met het vaste besluit in onze harten, dat. wij er ons doorheen moeten slaan". Dc geest onder dc Fransefic Soldaten. Robert de Fiers, een der hoofd-redac- teuren van de Figaro", deelt in zijn blad do volgende anecdote mee, waarvan bij de juistheid onderzocht heeft eD voor welke hij instaat. Men heeft mij dezer dagen verteld, zoo schrijft hij, van het bewonderenswaardige gedrag van een regiment Fransche artille rie, dat op enkele kilometers afstand van de grens op post stond, een eere-post, omdat het een allergevaarlijkste post was. In een der steden van het Centre, laat ons zeggen Bourges of Mans, had men een aantal manschappen noodig, die om kon den gaan met kanonnen van groot kaliber, wat dje reserve-troepen slechts onvoldoen de konden. Zoo vroeg men den bevelhebber van een der gevaarlijkst liggende vestingen aan do oost-grens om honderd bekwame artilleristen af te staan aan dat garnizoen, waar het volkomen veilig was. De kolonel deelde aan het regiment de order mede, die hij ontvangen had. Laten zij, die kinderen, een vrouw, een moeder hebben, zoo sprak hij, en die dichter bij huis wenscben to zijn, zich melden. Hun namen worden opgeteekend. Ik wacht. Niemand antwoordde, de gelederen bleven onbeweeglijk. Vooruit nu, vervolgde de kolonel, kom nu maar voor den dag. Het is volstrekt niet laf om zich op te geven. Ik heb hon derd man noodig. Laat ze vooruitkomen. Zelfde stilte, zelfde onbeweeglijkheid. Dus niemand? Niemand, antwoordde de oudste kapi tein. Goed, bromde de kolonel, die er nau welijks in slaagde onder barschheid zijn ontroering te verbergen, daD zullen we loten. En zoo wees het lot de honderd kanon niers aan, die er zich in moesten beschikken, dat ze van de grens, van den slag, van het gevaar werden weggevoerd. Het voortrukken der Russen. Zooveel is zeker, we zeiden dit reeds, dat de Russen op 't oogenblik succes hebben. In welke mate is alleen de vraag. De be richten van de winnende partij zullen wel iets te gekleurd zijn, doch dat er gewonnen wordt, bewijst uit het rapport van den gc- neraal-kwartiermeester Von Stein, die in zijn communiqué, zegt, dat, terwijl op het westelijk gevechtsterrein de toestand van 't Duitsche leger boven verwachting gun stig is, op het oostelijk oorlogsgebied de vijand de Duitsche grens heeft overschre den. Sterke Russische troepen rukten op in de richting van de rivier Angerapp en ten noorden van den spoorweg Stallupö- nen—Insterburg. Het eerste legercorps hield den vijand op bij Wirballen. Deze plaats werd in een suecesvol gevecht te ruggenomen op de verder achterwaarts staande troepen. De hier verzamelde krach ten vielen den tot Gumbinnen en verder zuidwaarts doorgedrongen tegenstander aan. Het eerste legercorps wierp den vijand terug en maakte 8000 gevangenen. Vele batterijen werden buit gemaakt.. De tot dit corps bchoorende cavalerie-divisie wierp twee Russische cavalerie-divisies te rug en bracht 500 gevangenen op. Do verder zuidwaarts strijdende troepen stieten deels op sterke verschansingen, die zonder nadere voorbereidingen niet geno men konden worden. Daar kwam de tij ding binnen van een opmarsch van nieuwe vijandelijke krachten uit de richting van de Narew (zijrivier van de Weichse-1) naar de streek ten zuidwesten van de Masuri- sc.he meren. Het oppercommando meende hiertegen maatregelen te moeten treffen en trok zijn troepen terug. De vijand volg de niet. De op het oostelijk gevechtsterrein geno men maatregelen moeten nu eerst uitge werkt cn in zoodanige banen geleid wor den, dat een nieuwe beslissende actie ge zocht worden kan. Deze is alle oogenblik- ken te wachten. Aldus de Duitsche mededeeling. De Russische is een geheel andere. De Russische legatie te Parijs ontving een te legram van den volgenden inhoud. De Duitsche strijdkrachten zijn in vollen terugtocht om de rivier Angerapp (een Zuidelijk zijrivier van de Pregel, die er bij Insterburg in valt) over te steken. De over gang over deze rivier bij Darkeheim (20 K. M. ten Z. Z. O. van Insterburg) Ja in Russische handen. Ten Westen van de Ma- Burische meren hebben de Russen de ste den Johannesburg, Ortelsburg en Willen- berg bezet. (Johannisburg ligt ten Zuiden van de Masurisohe meren, Ortelsburg 60 K. M. ten westen van Johannisburg, Wil- Ienberg 40 K. M. ten Zuiden van Ortels burg). Volgens een telegram van den 23sten uit St. Petersburg aan de Russische legatie hebben de Russen Neidenburg (40 K. M. ten Westen van Willenberg) bezet, hetgeen dioor de Duitsohers was ontruimd en in brand gestoken. Do Russen bedreigen de communicatielijn van de Duitsche troepen uit het Pruisische binnenland. Aangezien de slag bij Gumbinnen den terugtocht der Duitsche troepen heeft tengevolge gehad, is de macht in Pruisen beoosten den Weich- sel in Russische handen. Te St.-Petersburg is bericht ontvangen, dat de Duitsche troepen aan de Russische grens bestaan uit 't eerste, tweede, vijfde zeventiende en twintigste legerkorps, bet eerste en nog twee andere reserve-korpsen behalve eenigo cavalerie-divisies. Dc snelle opmarsch van den Russischen rechtervleugel heeft den Duitschen opper bevelhebber aan het oostelijk front, ver rast en noodzaakte hem het twintigste le gerkorps in allo haast van Lyck terug te laten trekken. Gemeld wordt-, dat de Duit schers tweederden hunner strijdmacht ver loren. De Russische cavalerie zet de ach tervolging voort Een later bericht meldt, dat do Russen het overblijfsel van het Duitsche leger, dat zich in het Mauer-meer-district bevindt, ge heel ingesloten hebben J)c Russische Hunnen. Van de gruweldaden, door de Russen in de Oost-Pruisische grensplaatsen bedre ven, vertelt een bewoner van Bialla in de ,,Nord. Alig. Ztg." ,,Op den derden Augustus stond het dorp Schwiddern van alle kanten in brand. Radeloos waren de menschen uit hun huizen gevlucht; alle pogingen om kostbaarheden of lijfgoederen uit de vlam men te redden, werden door woeste, brui ne duivels de kozakken verhinderd. Een in het dorp zeer geziene vrouw, een landeigenares, mevrouw Wiktor, werd, toen zij weenende op straat liep, doodge schoten. Haar lijk bleef twee volle dagen op straat liggen. Een der oudste dorpsbe woners, de 81-jarige Sokolowski, ontving, toen hij rustig voor zijn huisje zat, een doodelijk schot; men stak het huisje in brand en het lijk van den grijsaard werd in de vlammen geworpen. In het naburige dorp Kosuchen werd een schoolmeisje walgelijk mishandeld en ge dood in het Bialla werd de vrouw van een postbode, een moeder van. zeven kin deren, doodgeschoten toen zij uit het raam keek; de koopman Günther, die zijn huis verlaten wilde, kreeg plotseling een paar sabelslagen, die een eind aan zijn leven maakten. Alleen in het kleine Bialla zijn zeven dorpelingen vermoord en een dozijn zwaar verwond; bovendien zijn alle win kels totaal geplunderd en verwoest. En zoo ging het ook in de andere grens de) pen; overal zijn volmaakt onschuldige menschen vermoord, huizen verbrand, win kels geplunderd. Goddank, dat eindelijk de Duitsche troepen kwamen en dat de Russische Hunnen toen een eind over de grenzen teruggejaagd zijn. De Servische Overwinning. Aan do „Daily Mail" worden uit Rome nadere bijzonderheden geseind over de overwinning door de Serviërs op de Oos tenrijkers behaald. Deze waren van plan, met een groote overmacht tegelijkertijd van Schabat en Lotnitza uit in Servië bin nen te vallen, en de Serviërs te omsinge len en van de rest van het leger af to snij den. Dit plan mislukte volkomen. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden. Een ander bericht meldt, dat de „Wien. Korr." een officieel communiqué heeft ge publiceerd, volgens hetwelk Oostenrijk ge noodzaakt. is, al rijn troepen voor den grooten en voornaamsten strijd in het Noord-Oosten tegen Rusland te verzame len. Dientengevolge wordt de aanval op Servië slechts beschouwd als een strafex peditie, voor het verloop van den oorlog niet beslissend. Daarom besloten do Oos tenrijkers het offensief te laten vaTen, en een afwachtende houding aan te nemen, en een hernieuwden aanval to doen, wanneer de gelegenheid zich voordoet. Dit zelfde communiqué© noemt de zwa re verliezen, door de Oostenrijkers op do oevers van de Drina geleden, „niet ver wonderlijk, wegens het overstelpend aan tal der Serviërs, die bovendien om hun be staan strijden." Volgens een telegram uit Milaan aan de „Daily Cron." meldt de „Tribuna" dat do Serviërs de Oostenrijkers in een door heu vels ingesloten, nauw begrensde laagvlak te lokten, uit hun schuilplaatsen op de omringende hoogten kwamen toesnellen, de Oostenrijksche infanterie omsingelden en deze letterlijk verdelgden. De correspondent van de „Star" te Athene heeft van de Servische legatie al daar vernomen, dat de strijd aan de rivier de Yodar Vrijdag geëindigd is, met den te rugtocht der Oostenrijksche strijdmacht, bestaande uit negen divisies. Men gelooft, dab de Serviërs thans Hongarije binnen zullen rukken. Do houding van ltalic. Uit Rome wordt aan de „New.York He rald" geseind, dat Italië Engeland en Frank rijk vrijheid van handelen in dc Adriatische Zee heeft toegestaan. De Engelsche en Fran- soho vloten zouden voornemens zijn Pola en Triest te bombard001*00. Voor deze toegeeflijkheid zou Italië, vol gens ©en bericht uit Rome aan de „Peitit Parisien" van de Drievoudige Entente heb definitieve bezit van het eiland Rhodos heb ben bedongen. Men weet, dat de bevolking zich tegen Oostenrijk kant. Er zijn er nu ook, die Duitschland een pleizder willen doen. Uit Milaan mteldfc men, dat te Rome Vrij dagavond, na hiefc hekend worden van de overwinning d«r Duiteohter» bij Metz, groote betoogingen voor het Duitsche gezantschap gehouden zijn. Aleer daja duizend menschap trokken er heen, zongen de „Wacht aip Rhein". Dit bericht zou juist kunnen zijn, docüi dat het dit niet is, wordt direct bewezen; door (do mededeeling, dat do Italianen dd „Wacht am Rhein" zongen, 't ZuH-en wjel Duitschers zijn gewtest. Vóór het uitbreken van den Oorlog. De „Nordd. Alig. Ztg." publiceert de stukkeiS betreffende de gedachten wisseling tusschenj Duitschland en Engeland, onmiddellijk} vóór liet uitbreken van den oorlog. Hieruit} blijkt, dat Duitschland bereid was OiMj Frankrijk te ontzion ingeval Engeland wcuf* traal bleef en Frankrijks neutraliteit waar* borgde. Op 30 Juli 1914 zond Prins Hein* rich van Pruisen aan den Koning van Engef# land het volgende telegram: „Wilhelm is zeer bezorgdhij doot zijp uiterste best om aan het verzoek van Nikot laas te voldoen, om aan het behoud vop den vrede te werken. Hij staat in voortduw rend telegrafisch verkeer met Nikolaaëy die heden het bericht bevestigt, dat militaire maatregelen genomen worden, did mei mobilisatie gelijk staan, en dat dezp reeds sedert 5 dagen worden getroffen^ Bovendien ontvingen wij berichten, dafl Frankrijk militaire voorzorgsmaatregeleip treft, terwijl wij geenorlei maatregelep nemen, waartoe wij inmiddels elk oogenn blik gedwongen kunnen worden. Wanneei! onze naburen daarmede voortgaan, dan dat den Europeeschen oorlog beteekeneitx Wanneer ge werkelijk en oprecht wenschü dit vresselijko ongeluk te voorkomen, ma# ik je dan voorstellen, je invloed op Frank* rijk en Rusland te doen gekten, opdat zij neutraal zullen blijven. Dat zou volgen* mijn meening van het grootste belang zijn* Ik ben overtuigd, dat dit wellicht do eenigid mogelijkheid is om den vrede te bewarend Ik wil hier aan toevoegen, dat thans mJëen dan ooit, Duitschland en Engeland elkan* der moeten helpen, om het vreeselijke on,* heil af te weren, dat anders onafwendbaaki schijnt. Geloof mij, als ik zeg, dat Wilhelm/ bij zijn streven om den vrede te bewaren} volkomen oprecht is. Maar de militairs toebereidselen van. zijn beide naburen kun* nen hom ten slotte noodzaken voor de vöm ligheid van zijn eigen land, dat andetrsl weerloos zou zijn, hun voorbeeld to volgen.} Telegram van den Koning van Engeland aan Prins Heinrich van Pruisen van 30 Juli* Ik ben zeer verheugd van Wilhelm'* bemoeiingen to hooren, om mot Ni kolaaal over de handhaving van den vrede verstaan. Ik koester den ernstigen wenschv dat zulk een. ramp, als een EuTopvesehyp oorlog, die in het geheel niet moer goed! te maken is, voorkomen mag worden. Mijp Regeering doet al het mogelijke om Rus* land en Frankrijk er toe te bewegen, ver* dere militaire toebereidselen uit te stellen; wanneer Oostenrijk zich met het bezetbep van Belgrado en van het naburig Ser* 'visch gebied als onderpand voor een .bcU Vredigende regeling van zijn oischen te vreden stelt, en wanneer de andere landen tegelijkertijd hun oorlogstoebereidselen sta* ken. Ik vertrouw, dat Wilhelm zijn grooten invloed zal aanwenden om Oostenrijk tot aanvaarding van zijn voorstel te bewogen. Daardoor zal hij het bewijs leveren, dat' Duitschland en Engeland samenwerken om; te voorkomen, dat er een internationale} catastrophe plaats heeft. Uit het telegram van den Keizer aan den' Koning van Engeland d.d. 31 Juli: Ik heb zoo juist van den Rijkskanselier de mededeeling ontvangen, dat hem (laata teven het bericht bereikte, dat Nikolaasl hedennacht de mobilisatie van zijn gehooid leger en vloot heeft bevolen. Hij heeft niet eens den uitslag der bemiddeling afgo wacht, waaraan ik arbeid eq heeft mij geheel en al zonder bericht gelaten. Ik vertrek naar Berlijn om de veiligheid' van mijn Oostelijke grenzen te verzekeren, waafl reeds sterke Russische troepen stelling heb* hen genomen. WILHELM. Telegram van Keizer Wilhelm aan Koning George van 1 Augustus 1914: Ik ontving zooeven de mededeeling vap je Reg*oering, waarbij zij Frankrijks neutra liteit onder garantie van Groot-Brittannië aanbiedt. Bij dit aanbod was de vraag gevoegd, of onder deze voorwaarden' Duitschland er van af zou zien om Frank-» rijk aan te vallen. Om technische redenen' moet mijn reeds bedennainiddag, naar het Oosten en het Westen bevolen mobilisatie!» overeenkomstig do voorbereiding, voort gang hebben. Ik kon geon tegenbevel meer' geven, omdat je telegram helaas te laat kwam. Maar wanneer je mij Frankrijk* neutraliteit voorstelt, en die door Enge- lands leger en vloot waarborgt, moet ik natuurlijk van een aanval op Frankrijk afzien. Ik hoop, dat Frankrijk niet zenuw achtig zal worden. Aan de. troepen bij mijn grenzen is daarom juist telegrafisch en telefonisch bevolen dc Fransche grenzen niet te overschrijden. Telegram van den Koning van Engeland aan den Keizer, d.d. 1 Augustus: Ik geloof, dat er misverstand heersobtj omtrent de uiteenzetting, die in het vriend schappelijke tusschen Lichnowsky en Grey plaats had, toen zij bespraken hoe het uit breken van strijd tusschen het Duitsche en het Fransche leger kan vermeden worden, zoolang nog de mogelijkheid bestaat, dat tusschen 'Oostenrijk en Rusland overeen stemming bereikt wordt. Telegram van den Duitschen g"ezant te Londen aan den Rijkskanselier, 2 Augustus: Do voorstellen van Grey, die van d<aï wcnsch uitgingen, de mogelijkheid t)e schep pen eener duurzame neutraliteit van Enge* land, hebben zonder voorafgaand overleg met Frankrijk en zonder wetenschap ben treffende de mobilisatie plaats gehad. In* middels zijn zij als volkomen doelloos op* gegeven. LICHNOWSKY. Het zwaartepunt van de door Duitschland afgelegde verklaringen ligt in het telegram}

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2