N°» 16718 Maandag 24 Augustus. Tweede Blad. A°. 1914. Offioieele Kennisgeving. Ingezonden. IEIDSCH DAGBLAD VEUGADEUING VAN DEN GEMEENTEBAAD VAN LEIDEN, op DONDEBDAG, 27 Aug. 1914, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen Vaststelling van eon opgavo van personen voor do benoeming van drie leden van het Ooilege van Betters voor 'e Rijks dirocte belastingon. (163) Verzoek van H. Bolt om eervol ontslag als on- ferwljzer met verplichte hoofdakte aan de Jon- Onssohool 2e klasse. (187) Verzoek van A. de Foorte om eervol ontslag als Opzichter der Gemeentewerken. (182) Balans en Winst- en Verliesrekening, dienst 1913. ▼on de gestichten „End6geo3t". „Yoorgeoat" en „Rhijngeest". (194) Balans en Winst- en Verliesrekening» -dienst 1913, van do Stedelijke Gasfabriek, (178) Balans on Winst- en VerLiesrokoning, dienst 1913, ▼An do Stedelijke Eleotrioiteit-sfabrlek en do Eleo- fHsohe Tijdaanwijzing. (178) Verzoek van de Leid9ohe Duiuwater-Maatsohap- pij om goedkeuring van eeu plan voor het op- KJlen van een nieuwe Uoogdrukpompmaehlne in ar werken te Katwijk aan den Rijn. (180) Voorstel tot ovorbronging van het rienstjaar 1013 op dat van 1914 van de benoodigde gelden yóor de voldoening van eenige oubet-aald gebleven Vorderingen en. tot voldoening van gelden uit póst ..Onvoorziene Uitgaven" voor 1914. (185) Voorstel tot wijziging der begrooting. dienst 1914. in verband met. de betaling der jaarlijksoho tyljdrage aan het Centraal Bureau van Vorifkatie dc z.g. kindertoeslag aan de onderwijzers bij het Lager Onderwijs. (186) Verzoek van de Wed. J. G. den Tonkelaar—Van der Kaay om bestendiging van do haar toegeken de wekelijkscho toelage. (181) Verzoek van de Holl. Eleotr. 8poorweg-Maat- sphappij om de aan te leggen spoorweglljn Nieuwveen—Ter Aar te beschouwen als een uit breiding van haar spoorwegnet In de Haarlem mermeer en omgeving. (184) Voorstel om tot H. M. d» Koningin het verzoek te richten om de vergunning tot het verplegen van patiënten in de beide houten knlppavil.ioens op „Endegeest" te verlengon lot uiterlijk 31 De- oêmber 1916. (189) Verordening, houdende wijziging der verorde ning van 26 Maart 1914 (Gem. Blad No. 6), voor do buitengewone sobool voor Lager Ouderwijs, te Lelden. (190) Adres van de afd. Loidon van den Bond van Nederl. Gemeen te-werklledon In zake de uitbeta ling van het loon aan gemeen te-werklieden ge- durendo hun verblijf onder de wapenen in verband mot do plaats peliad hebbende mobilisatie. (188) Voorstel in zake de uitbetaling der. bezoldiging aan gemeente-ambtenaren en -beftiüoton goduren- de hnn verblijf onder de wapenen in verband mot d« plaats gehad hebbende mobilisatie. (188) Verzoek van het OomiW uit den LeldRohen Be- stuurdersbond en do afd. Leiden van. de S.-D. A.-F., om de bij hot Werkloozenfonds TAkvereenlgingen in staat te stotlóü' aan haar verplichtingen te voldoen. (191) Voorstelt a. tot vaststelling van de verordening, houden de wijziging der verordening van 23 April 1908 (Gem. Blad No. 13), regelende den door de gemeente te verlcenen steun ter bevordering van de verzekering tegeu de geldeltjko ge volgen van werkloosheid: b. tot beschikbaarstelling van een bedrag van f 2000, als eitra-subsidie aan hot Gemeentelijk Werkloozenfonds.' (192) Verzoek van het Comitó uit den Leidsohen Be- •tnurdersbond en do afd. Loidon van de S.-D. ^P., in zake het van gemeentewege verstrekken a voeding aan schoolgaande kinderen. (193) Rekening van de ontvangsten on uitgaven der f «meen to over hot Jaar 1913. (174) Gemeentezaken. Voordrachten voor Benoemingen. Voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het M. O., wegens het periodiek aftreden van prof. mr. J. E. Heeres, worden den gemeente raad ter benoeming aanbevolen lo. prof. mr. J. E, Heeres; 2o. M. O. E. J. Cosijn. Voor lid van de gestichten Endegeeet, Voorgeest cn Rhijngeest: lo. mr. A. van der Eist (affcr.); 2o. mr. A. J. Fokker. Voor lid van het Bestuur van de Stede lijke Werkinrichting: lo. W. F. Verhey van Wijk (aftr.); 2o. dr. Th. W. van Lidt de Jeude. Voor de benoeming van tweo Commissa rissen der Fabrieken van Gas en Electri- oiteit worden door B. en W. aanbevolen de twee aftredenden, de hecren: J. Kore- vaar P.Azn cn mr. A. J. Fokker. Op den laatsten van December van dit jaar moeten volgens rooster als Zettors van 's Rijksbelastingen aftreden de kee- ren G. van Driel, A. Ruigrok en J. P. J. van Ewijk, die evenwel herbenoembaar rijn. B. en W. geven den Raad in overweging tot de vaststelling van een opgave over te gaan, waarvoor zij de volgende aanbe veling aanbieden, waaruit de Comimssaris der Koningin een keuze zal doen I. lo. Govert van Driel, wonende te Leiden, architect, geboren 11 September 1853. 2o. Pieter Jacobus Verhoog, wonen de te Leiden, metselaar, geboren 17 De- oember 1872. II. lo. Aldert Ruigrok, wonende te Lei den, vleeschhouwer, geboren 18 April 1847. 2o. Lienus Adriaan Werner, wonende te Leiden, vleeschhouwer, geboren 25 April 1863. III. lo. Johan Peter Jacob van Ewijk, wonende te Leiden, behanger, geboren 14 Juli 1860. 2o. Roeland de Wilde, wonen de te Leiden, manufacturer, geboren 1 Januari 1872. O n tel n ga a ii vragen B. en W. geven den Raad in overweging ftan den Opzichter A. de Poor te wegens «ijn benoeming tot opzichber-teokenaar bij Publieke Werken te Amsterdam met in gang van 16 September a. s. eervol ontslag to vorleenen, en met ingang van 1 Septem ber eveneens eervol ontslag te verleenen aan J. Bolt als onderwijzer aan de Jon gensschool 2de klasse no. 2. Een nieuwe hoogdnik-poiupmacliiue te Katwijk. De Directie der Leidsche Duinwater maatschappij heeft ter goedkeuring aan den Raad onderworpen een plan voor het opstellen eener hoogdrukpoinpraachine in haar werken te Katwijk a. d. Rijn. B. en W. geven den Raad in overweging goed te keuren, dat door de Leidsche Duinwatermaatschappij tot die plaatsing wordt overgegaan, overeenkomstig heb overgelegde plan en onder de gebruikelij ke voorwaarde, dat de Commissaris der gemeente bovoegd zij zich in de uitoefening van zijn toezicht op do uitvoering te doen vertegenwoordigen door den Directeur van Gemeentewerken, met dien verstande dat op- of aanmerkingen slechts door tus- schenkomst van den Commissaris bij de Di rectie der maatschappij zullen worden aangebracht. Gemeenteüjko Gratificatie. Bij Raadsbesluit van 26 September 1901 werd aan de weduwe van J. G. den Tonke laar, in leven boekhouder aan de Bank van Leening, een gratificatie van f 6 per week gedurende 10 jaren verleend. Inge volge besluit van 9 Maart 1911 werd haar na afloop van dien termijn alsnog gedu rende 2 jaren een gratificatie van f5 per week toegokend, terwijl tenslotte op 24 Juli 1913 besloten werd de toelage ad fo Dog gedurende één jaar te bestendigen. In een adres verzoekt genoemde weduwe thans andermaal haar zoo mogelijk op nieuw do wokolijksche toelage, die weldra afloopt, te verleenen. Na een onderzoek naar den financieelen toestand van do weduwe, stéllen B. en W. ,;den Raad voor haar alsnog gedurende een jaar een gratificatie van f3.50 per week uit te keeren. Spoorwcglijn NieuwveenTer-Aar. Door de Directie der Holl. Eleci.r. Spoor weg-Mij. word oen adres aan doa Gemeente raad gericht, mot het verzoek de nieuwe spoorweglijn van Nieuwveen naar het Papen- veer, in de gemeente Ter-Aar, indien zij tot stand komt, te beschouwen als o?n uitbrei ding van het spoorwegnet door de Haarlem mermeer, waarvoor dus geen afzonderlijke boekhouding behoeft te worden gevoerd. Deze lijn. waarvan de richting door den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten Werd goedgekeurd, zal ruim 26(H) Meter lang worden en ongeveer f 215,000 kosten. De Provincie Zuid-Holland on de gemeente Ter-Aar hebben ondersolicidonlijk f 69.000 en f 60,000 voor do nieuwe lijn toegezegd. Aan den Minister van Waterstaat is verzocht de beschikbaarstelling van het ontbrekende gedeelte of f86,000 als Rijksvoorsohot te wil len Navorderen. Eindelijk heeft de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zich be reid verklaard do lijn NieuwveenTer-Aar te exploibecren voor personen- en goederen verkeer, volgens de voorwaarden van het ont- worp-exploitatie-contract. Hot verzoek werd in handen gvsteld van do Commissie van Financiën. De meerderheid wilde het afwijzen, de minderheid niet. Hoewel B. en W. zich volkomen konden vereenigen mlet het advies der minderheid, verzochten zij tooh aan de Directie hnn een ontwerpjexploitatie-rekcning voor de nieuwe lijn alsnog le do?u toekomen. Kennisneming daarvan schonk hun do over tuiging. dat van dé lijn Nieuwveen—Tor Aar eer een voordeelig,dan een nadeelig' saldo is te verwachten, weshalve zij alle vrijheid vonden aan de Directie te berichten, dat geen bezwaar bestond, het gevraagde voorstel aan hangig te maken, zoodra de tot.stand-koming der lijn verzekerd was Nu dit is geschied stellen zij den Raad voor het verzoek dor Directie in te willigen. Vergoeding aan Geuieente-Werkliedeu en -Ambtenaren in Militairen Dienst. Ingevolge raadsbesluit van Maart 1910 wordt aan werklieden, die tor vervulling hunner militaire plichten worden opgeroe pen tijdens hun verblijf onder de wape nen 80 pCt. van het loon uitgekeerd, voor zooveel zij gehuwd zijn of, ongehuwd zijn de, als kostwinner voor anderen moeten worden beschouwd, terwijl de overige on- gehuwden 35 pCt. van hun loon ontvangen. Door het bestuur van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Gemeente-Werk lieden is nu verzocht aan hen, die thans 80 pCt. ontvangen, het volle loon uit te betalen en voor hen, die 35 pCt. ontvangen het loon evenredig te doen stijgen. B. en W. stellen den Raad voor hierop afwijzend te beschikken, zodanig adres heeft dit college bevreemd. B. en W. hadden het beter geaoht, dat deze werklieden, die nu verre boven vele an deren bevoorrecht zijn, dit verzoek ach terwege hadden gelaten. Ten opzichte van de ambtenaren en be ambten (niet-werklieden) in dienst onzer gemeente is op het oogenblik in het alge meen nog geen regeling getroffen in zake de uitkeering hunner bezoldiging bij ver blijf onder de wapenen. Recht op salaris hebben zij dus gedurende dien tijd niet. Het kwam B. en W. echter billijk voor, dat ook aan hen, evenals aan de werklie den resp. 80 pOt. en 35 pCt. hunner bezol diging in geld werd uitgekeerd. In de concept-verordening, regelende den rechts toestand van dè ambtenaren in dienst der gemeente Leiden is ook een dergelijke re geling voorgesteld. De vergoeding, die zij eventueel van heb Rijk mochten ontvangen op grond van heb bepaalde in de Militie- Landweer- en Landstormwetten, zal ech ter op de uitkeering van de gemeente in mindering dienen te worden gebracht. B. en W. geven derhalve den Raad in overweging in dien geest te besluiten. Geen nieuw Paviljoen bij „Endcgecst". Zooals bekend, heeft de Raad dezer ge meente in zijn vergadering van 16 October 1913, besloten een bedrag van 70.000 ter beschikking der Oommissie van Endegeeet enz. te stellen ten behoeve van de op- en inrichting van een nieuw vast paviljoen voor 43 krankzinnige patiënten 3e klasse op de weide achter het kasteel Ende geest". Op dit plan werd de goedkeuring'* van H. M. de Koningin en die van Gedeputeer de Staten dezer provincie verkregen, zoo dat de Commissis op 4 Mei j.l. aan den Directeur der Gemeentewerken op 'Tacht kon geven de definitieve uitwerking der plannen ter hand te nemen. Inmiddels is nog vóór dat het bestek geheel gereed was, de oorlog in Europa uitgebroken en wordt met grond gevreesd, dat deze op den economischon toestand, ook van onze gemeente niet zal nalaten een zeer ongunstigen invloed uit te oefe nen. De Commissie acht zich onder -eze om standigheden niet verantwoord om een werk te doen uitvoeren, waarvan de ur gentie niet zoo dringend is, of het kan nog wel eenigen tijd worden uitgesteld. Zij heeft dan ook besloten, indien het bestek klaar is, voorloopig niet tot een aanbeste ding over te gaan, temeer waar onder de tegenwoordige omstandigheden zeer moei lijk te ramen is, hoe deze zou afloopen. Zij meent daarmede te handelen in het be lang der gemeeute-financiën zonderen an de belangen der onder ons beheer staan 1e gestichten afbreuk te doen. B. en W. kunnen zich met dit advies volkomen vereenigen .en stellen den Raad voor in dien geest te besluiten en hen te machtigen aan H M. de Koningin te 'ver zoeken, de vergunning tot het gebruik van de twee houten kulppalviljoens te verlen gen. Subsidie aan Vakyerccnigiiigen in verband met Werkloozen-uitkeerhig. Op een verzoek van een Comité gevormd uit den Loidschen Bestuurdersbond en de afd. Leaden der S. D. A. P. om aan de vakvereenigingen een subsidie per werk loos lid van gemeentewege te geven of an ders de werkloozenuibkeeringen van de bij het Gemeentelijk Werkloozenfonds aange sloten vereenigingen voor rekening der ge meente te doen komen, ia door B. en W. bereids het advies ingewonnen van het be stuur van genoemd fond1}. Door het Bestuur van het Werkloozen fonds is daarop een uitvoerig advies uitge bracht, waarmede B. en W. zich volkomen kunnen vereenigen. In dit advies wordt o. m. gezegd De gemeentesteun draagt, uitsluitend en secundair een aanvallend karakter. De gemeente geeft- onder bepaalde voor waarden een bijslag op de uitkeeringen der vereeniging. Gaat de gemeente nu ook aan do vereeniging de gelden voor die uit- keeringen geven, dan verandert niet al leen het geheele karakter van den steun dooh bovendien steunt de gemeente dub bel, daar zij op die uitkeeringen dan weer bijslag moet. goven. Een dergelijke bevoor rechting van een bepaalde categorie van ingezetenen is niet verdedigbaar. Behoort de gemeente in deze bijzondere tijdsomstandigheden dan tooh ook harer zijds op het gebied van werkloosheidsverze kering geen buitengewone maatregelen te treffen? Wij zouden moenen, dat daarvoor vooralsnog geen aanleiding besta-at, en dat de verordening op bot Werkloozenfonds reeds de mogelijkheid van buitengewone maatregelen heeft voorzien. De Gemeente behoort, naar ons oordeel, er voor to waken, dat de verwachtingen, die zij te dezen opzichte door de oprichting van heb Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft opgewekt, vervuld worden. Zij kan dit doen door het Fondsbestuur in de ge legenheid te stellen geregeld door to gaan met het geven van bijslag, zelfs al moohb het dien bijslag eventueel op hooger clan 100 pOt. vaststellen Het Fondsbestuur zal er eohter voor hebben te waken, dat, ook indien de Vereeningen tot verlaging hun- neT uitkeeringen mochten overgaan, uit keering en bijslag te zamen niet meer wordt dan dit in normale tijden bedraagt. Indien do vereenigingen. daft zorgen uit eigen middelen en door vrijwillige bijdra gen hun kassen wat te versterken, kunnen de geldelijke gevolgen van werkloosheid althans voor de bij het Fonds toegelaten werklieden gedurende vrij geruimen tijd ondervangen worden. Dan zullen welis waar tooh al reecb de leden der toegelaten vereenigingen bijzonder uit de publieke kas worden bevoordeeld, maar dan ge schiedt) dit geheel in overeenstemming met de verordening en het noodzakelijk ver band tussohea de besparing der arbeiders self en den gemeentesteun "wordt niet ver broken. Hiertegen bestaan dus niet de be zwaren, die tegen hetgeen in het adres wordt verlangd, gelden. Ycrhoogbis van het Gemeentelijk subsidie aan het Werkloozenfonds. Naar aanleiding- vaa een desbetreffend ver. zoek van het bestuur van genoemd Fonds geven B. en W. den Raad in overweging, mot liet o>.g op de buitengewone tijdsomstan digheden., het jaarlijksdli subsidie ad. f2250 voor 1914 mieb f 2000 te verhoogen. Afwijzend advies op een adres omtrent Schoolkindcrvocding. Door heb Comité, gevormd uit den Leid sohen Bestuuirdersbond en do afd. Leiden der S. D. A. P., om van gemeentewege on verwijld maatregel en te nemen, opdat ten minste onder de kinderen geen honger be hoeft to worden geleden Om Te rsoliiUen.de redenen moenen B. en W. te mOeten ontraden tén beslissing, als door adressanten gewensolit, to he'rueii. In de eerst» plaats aohtsn zij de indiening van heb adires al zeer voorbarig, nu -het onderwijs op de gemeentelijke scholen nog niet eens ig begonnen en er dus ten opzichte van de leerlingen dier aohoLen bezwaarlijk sprake kan zijn van sohoolkindervoeding. Dooh ook afgescheiden hiervan, gelooven zij, dab sohoolkindervoeding niet diceot noo- dig is, aangezien zoowel door het liior ter stede opgeridhte Steunoomité als bij hjet toe kennen der Rijka vergoedingen aan de gezin nen van onder de wapenen zijnde personen, juist rekeuing wordt gehouden met de grootte van heb geziiu. Bij het vaste tellen van het bedrag der ondersteuning en der Rijks ver goeding wordt er wel degelijk op gelet, of een gezin uit veel of weinig kinderen bestaat. Indien er eohter, niettegenstaande een en ander, tooh behoefte zou komen aan speciale voeding der schoolkinderen, dan gelooven zij,, dat liet initiatief in dezen veilig- kan worden overgelaten aan de hier gevestigde Vereeni ging- voor Sohoolkindervoeding, die op dit gebied haar sporen heeft verdiend. Die ver eeniging zou dan ongetwijfeld trachten voor het door haar beoogde doel goldeli van par ticulieren, alsook van het Steuncomité te ver krijgen en mocht zij er aldus niet in slagen voldoende g-eldrndddelvn bijeen te verzamelen, bij do g-moento aankloppen oni toekenning van een extra-subsidie, waarvoor dan alles zins termen aanwezig zouden zijn. Door het comité tot stichting van een grafmonument- voor wijlen ds. Post-ma is in de Ned.-Herv. kerk te Voorburg ge plaatst en bij monde van burgemeester Maekay aau kerkmeesters overgedragen een gebrand glasraam, vervaardigd in heb atelier-Vermaas. Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, predikant bij de Ned.-Heiv. Gem. te Utrecht, heeft, in verband met- zijn benoe ming tot seeroaria der Synode, ingaande begin October zijn emeritaat aangevraagd. De penningmeester dor Ned. Zendings- vereaiiiging heeft van een onbekende te Amsterdam! een gift van 1000 ontvangen voor genoemde Vereeniging. (,,Ned.") Omtrent- do Nederlandsclie Eclips- expeditie schrijft heb „Hbld." Blijkens een van de Nederlandsch© eclips-expeditie, welke te Hernösand, in Zweden,, do zonsverduistering heeft, waar genomen, ontvangen telegram, was daar de hemel volkombn onbewolkt en zijn de waar nomingen prachtig gelukt. Machtiging is verleend aan deu Com missaris der Koningin in Gelderland tot heti bijeenroepen van de Staten dier pro- vinoie op Dinsdag 3 September a-.s.ten einde aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer ter voor ziening- in de vacature, ontstaan door de verklaring in staat van faillissement van den heer C. M. E. van Löben Seis. De kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. te Leeuwarden heeft beslotea dit jaar geen kerkelijke verkiezingen te doen plaats vin den, maar alle3 één jaar te doen opschui ven. Bijgevolg zullen de leden van het kiesoollege en van den kerkeraad ditmaal geen vier, doch vijf jaar zitting hebben. Met ingang van 1 Sept. a.s. is aan dr. G. Schouten eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan dc Technische Hoogeschool te Delft, onder dankbetuiging. bit hel beknopt overzicht van den toe stand van den landbouw in de week van 11 tot 13 Aug., ontleeuen wij, wat Zuid-Hol land betreft: De oogstwerkzaamheden zijn tot heden goed gevorderd. Rogge en gerst zijn overal in goeden staat- geoogst. Binnen enkele da gen kan ook de tarwe geheel binnen zijn. De kwaliteit is over het geheel zeer goed. De haveroogst is in vollen gang. Erwten wa ren buitengewoon zwaar geladen, doch de perceeleu, die niet op ruiters zijn gebracht, zijn vrijwat door de regens beschadigd. De op ruiters geplaatste erwten, vermoedelijk de grootste helft, komen goed binnen. De vlasoogst is binnen of staat in schelvenheb gewas ia dooreengenomen vrij goed. In hoe verre de suikerfabrieken de bieten geregeld zullen kunnen ontvangen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Een deel der fabrieken heeft den benoodigden voorraad steenkolen reeds op het fabrieksterrein aanwezig. Bij andere fabrieken ia dit echt-er nog niet het geval. Nederlanders to Berlijn. Geachte Redactie De 168 le Berlijn gevestigde Nederlan ders, die 15 Augustus hun adres tot den Duitschen keizer hebben gericht, bewijzen Nederland daarmede geen dienst. Onze regeering kan natuurlijk niet aans sprakelijk worden gesteld voor particu liere uitingen in deze of gene richting. Maar liet is toch in hooge mate wen- schelijk, dat Nederlanders zich onthou den van dergelijke manifestatiën ten gunste van een der strijdende groot machten. Bovendien getuigt het om de zacht ste uitdrukking te bezigen van zeer, weinig fijngevoeligheid, 0111, waar België in een toestand is gebracht, die ook eer anderen neutralen staat had kunnen tref. fen, den overwinnaar toe te julielen. G. H. HINTZEJ& Rotterdam, 23 Aug. 1914. De Onderwijskwestie. Mynheer do Redacteur! Het stuk van den heer F. H. D. had, mijn volle aandacht, en u kunt er zich van verzekerd houden, dat menig ouder verlangend uitziet naar het tijdstip, waar op de kinderen weer aan regelmatigheid in hun loven worden gewend. Immers, wij behoeven niet. le betoogen, dat „ledigheid is des duivels oorkus sen" en dat menig kind liefst zoo spoe dig mogelijk weer aan 't werk moet ge zet worden. Vooral veel huiswerk, zei de heer F. H. D.. Nu zijn de scholen in beslag genomen. Maar in Leiden zijn n jg zoo ontzettend veel gebouwen leeg, ai zouden wij alleen maar noemen de leeg staande woonhuizen, met een 10 1? kamers. Wanneer daar wordt les gege ven, zoo goed en zoo kwaad als dat lean, kunnen de onderwijzers, die immers hun keren, om weer voor de klas te staan, opdat het. onderwijs gediend worde, vooral iu deze dagen veel goed doen. Iloe menig kind staat juist aan het begin van ziju laatste studiejaar. 0111 daarna zijn toegangsexamen te moeten doen vooi II. B.-S. of Gymnasium. Wanneer in den eersten tijd geen begin gemaakt Wordt met onderwijs, dan loopt het groote kans, voor dat examen te zullen zakken, het geen niet alleen heleekent, dat het schoolgeld weggegooid werd, doch te vens dat zijn leertijd met nog een jaar wordt verlengd, en het eerst een jaar later gereed zal zijn voor de maatschap pij. Ik keu een onderwijzer, die uit eigen aandrift plannen koestert, 0111 in eigen woning, te trachten les te geven, om dc kin doren, doch ook 0111 zichzelf. En als dat onoverkomelijk mocht blij ken, wat ik vooralsnog niet direct kail toegeven, dan mogon wij, ouders, toch wei verwachten, dat de onderwijzers aan huis gelegenheid geven, lol het in ont vangst nemen der leerboeken en de jon gens voorzien van het noodige huiswerk, dat zij in hnn gedwongen verdere va cantia zullen willen corrigeeren. Zoo doende zal de jeugd gebaat zijn. Mol beslen dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Hw dw. dr.r B. COEEESPONDENTIE. - Ingezonden stukken of mededeelingen, waarvan de schrijvers hun naam en hun volledig ndres niet aau de Eed actie bekend maken, wor den ongeplaatst ter zijde gelegd. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Kouingia Emma" arriv. 23 Aug. van Amster dam te Batavia „Koningin der Nederlanden" (uitreis) orriv. 25 Aujr. te Genua: „Prinses Julia' na" (thuisreis) passeerde 22 Aug. Pcrini; Prins der Nederlanden" (thuisreis) passeerde Aug. Onessunt; „Ttiouw" (thuizTreis) tvrriv. 23 Aug. to Marseille„Ambon" vertrok 22 Aug. van Amster dam naa,r Newcastle: „Flore's" (uitreis) passeerde 21 Aug. Perini; „Nïa.s" (thuisreis) arriv. 21 Aug to Suez; „Oranje"(thuisreis) vertrok 22 /tig. to Singapore. ROTTEROAMSCHE LLOYD. „Cloentoer" vertrolc 23 Aug. van Botterdam naar Java; „Djocja". van Newcastle naar Port-Said, is 21 Aug. Dover gepasseerd; „Bandoeng" (thuis reis) vertrok 21 Aug. xan Tang u. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. „Medea" vertrok 21 Aug. van Colon naar Am sterdam; „Oranje Nassau" (thuisreis) is 21 Aug. Ouessaut gepasseerd: „Prins Predenk Hendrik" (uitreis) vertrok 21 Aug. van Madera. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Maartensdijk" van Bollerdam naar Cuba, ver trok 21 Aug. van Havana; „Soestdljk", van Rot- tordam naar Boston, pass, 21 Aug. Lizard; „Rijn dam" vertrok 22 Aug. van Rotterdam uaar New» York KON. HOLL. LLOYD. „Rijnland" arriv. 22 Aug. van Newcastle to Amsterdam; „Zeelandia" (thuisreis) vertrok 21 Aug. van Lissabon. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend t 's morgens van 9—12 eu 's middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 14 Bakkers, 3 Blikslagers, 20 Bloemisten, 15 Grondwerkers, 1 Hoedenmaakster, 17 Kleermakers, 4 Klerken, 3 Reizigers, 3 Klerken (vrouwelijke), 9 Loopkneohts, 36 Jongens (allerlei), 14 Metso» laars, 9 Meubelmakers, i4 Naaisters. 13 Schilders, 7 Sohippera, 23 Sigarenmakers, 11 Smeden, 10 St<H kers, 27 Timmerlieden, 13 Typografen, 7 Warmoe* ziera, 3 Waschvrouwen, 21 Werksters, 200 loas# Werklieden, 13 Dienstboden, 14 Trouw en yoor KÓ* kerljen, 160 Vrouwen vo^r allerlei, plih. 330 Mam nen Tersohtllonda vakken.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5