Nederland en de Oorlog. Zaterdag: 33 Augustus. A*. 1944; feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Credietbank voor den Middenstand te Leiden. De vorming van het Bloembollensyndicaat. De kalmte bij de Postspaarbank teruggekeerd. De Weths.- en Raadscommissie-verkiezingen uitgesteld. IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. N°. 16714 LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 18 regete /"1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden /1.30; per week. i f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd eijn per week. 9 0.10. Franco per post 1.65. PER POST. ontvangen onze abonné's het „Leidscli Dagblad" zeer onregelmatig. Van alle kanten komen klachten. En toch worden de exemplaren op denzelfden tijd ah gewoonlijk bezorgd, gaan ze niet de treinen, die om 5 en 6 uren van bier vertrekken, zoowel nnar Amsterdam en Rotterdam ah naar Utrecht. Maar do regelmaat is er niet. Wij, dat is do expeditie van het „Leidsch Dagblad", kunnen er niets aan veranderen, kunnen alleen hópen op betero tijden! LEIDEN, 22 AUGUSTUS. Tcr-narde-bcstelling van den heer Dikslioorn. Op de begraafplaats aan de Groeuo- steeg had hedenmiddag de ter-aarde-be- stelllng plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Dikskoorn. Een schaar van deelnemende belang stellenden stond rondom dc groeve, on der wie de wethouder van onderwijs, de heer Van Hamel, vertegenwoordigers van do Commissie van Toezicht op het M. O., en de Plaatselijke Schoolcommissie, het bestuur van het Genootschap M. S. G., de Practische Ambachtsschool, leera ren, oud-leerlingen en leerlingen van M. S. G., hoofden van scholen en onderwij zers, vrienden en hekenden. Een zestal kransen, waaronder een van het Genootschap 51. S. G., dekte de kist. Aan het graf werd alleen het woord ge voerd door den voorzitter van 51. S. dr. C. A. Crommelin, die allereerst de diepgevoelde deelneming betuigde voor het zware verlies, dat de familie van den doode heeft getroffen, om daarna zijn dankbaarheid te uiten, voor het vele, dat de overledene ook voor het Genoot schap, waarvan hij 38 jaar directeur was, heeft gedaan. Het. mocht maar een kort, eenvoudig woord zijn, naar den geest van den eenvoudigen, beminnclrj- ken man met zijn edele karaktereigen schappen, den man, die nooit zichzelf zocht, maar heel zijn persoonlijkheid wijdde aan anderen, in de eerste plaats aan zijn leerlingen. Spr. schetste in en kele woorden wat de heer D. voor 51. S. G. is geweest. De jaren van zijn di recteurschap hebben zich gekenmerkt door grooten bloei der school en door uitbreiding van het onderwijs, waartoe ook de heer D. in ruime mate heeft hij gedragen, Terwijl hij op ede'le wijze z'ijn taak vervulde, was hij door zijn bemin nelijk karakter en zijn schier kinderlijken eenvoud alles voor zijn leerlingen. Do smarten dos levens zijn hem' niet gespaard gebleven, doch in zijn werk en in het vervullen van zijn plicht heeft hij troost gevonden. Zoo is hij na oen wel besteed leven in vrede heengegaan. 5Ioge hij aldus eindigde spr, rusten m vrede I De oudste zoon, de heer A. Dikskoorn, uit Den Haag, sprak met ontroerde stem van het groote verlies, dat zijn moeder en hij met zijn zusters en broeders hebben geloden; hij zou echter straks aan zijn moeder van de groote belangstelling ver tollen, hetgeen haar tot een troost zou zijn. Daarom, dankte hij daar allen voor, waarna hij nog getuigde, hoe zijn vader in vollen vrede den dood 'was tegemoet gegaan, om te rusten na een leven van trouwen arbeid. Nadat de aanwezigen levende bloemen in het graf hadden gestrooid, gingen de talrijke aanwezigen lieen. Twee personen. D. T. en Van E., die in hel „Alg. Politieblad" stonden ge signaleerd, ziju door de politie alhier aangehouden in een volkslogement en naar het Huis van Bewaring in Den Haag overgebracht. PARKCONCERT. Dinsdag, 25 Aug., 8 uur. PROCRAftlMA. E ..Silónt Herons", Alarsull Bideood, Ouverture „Lustsiiiel" Kélel-Belv A Concert, WalsHoela i. ,.P'e Keusclie Susanna". Potpourri Gilbert. i Ctarda aMiehicls, l>. „Tanco Areeniino"Irvine. e- Marach Militaire Ko. 1. ScUubert, a b-iiana WalsWaldtcufel. haben die Madchea eo Kerne", Marsch Gilbert; Organisatie eti liet Credict-vrangslnk voor den Middenstand.Oplichting van «en Bank te Leiden. Gisteravond werd hier al weer een ver gadering in het belang van den midden stand gehouden, ditmaal uitgaande van do Algomeene Winkeliersvereeniging. Als spr. was uitgenoodigd een voor man van de middenstandsbeweging, da heer 51. H. G. Th. Fiedeldy Dop, uit Amsterdam. De vergadering was zeer druk bezocht. Do Nutszaal was geheel vol. Onder de aanwezigen waren ook de burgemeester, twee wethouders, de lieercn Van der Lip en Van Hamel, de Kamer van Koop handel, het bestuur van het-departement Leiden der 5Iaatschappij van Nijverheid en verscheidene leden van den Gemeen teraad. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer W. van Rossum du Chattel, die, na een woord van dank aan verschillende autoriteiten en de an dere talrijke aanwezigen voor hun op komst, met enkele woorden wees op den ernst der tijden, die in het bijzonder door den middenstand wordt gevoeld. Daar tegen moet iéts gedaan worden, er wordt reeds veel gedaan cn ook deze verga dering is daarvoor belegd. In het hij zonder merkte hij op, dat hier de een heid moest worden betracht en partij schap en geloofsverschil behoort te ver vallen. Hierna gaiü hij het woord aan den spreker van don avond, die aanving met op to merken, dat voornamelijk de mid denstand in noodstand heeft verkeerd en nog verkeert. Toen de oorlogstoestand intrad, ont stond er een paniek, waardoor het pu bliek geen rekeningen betaalde en het geld oppotte. Daardoor kwam de nering doende middenstand allereerst in het ge drang dit werd nog erger, toen de fabri kanten en grossiers contante betaling eischten. Met nadruk wees spr. op de nood zakelijkheid, dat de rnenschcn, die het kunnen, hun rekening moeten betalen. Daardoor is hot bestaan nog te redden van menig middenstander. En wanneer het publiek aan zijn verplichtingen vol doet, moet aan deii anderen kant ook de winkelier zijn rekeningen en wissels be talen. Verder moet getracht worden, dat de leveringsvoorwaarden, die vóór de mobilisatie golden, weder worden her steld. Op deze wijze zal men den nood- stand, die héersclit cn zeker nog lang zal blijven heerschen, tot de kleinst moge lijke proporties terugbrengen. Spr. bracht hulde aan autoriteilen en hoogstaande particulieren, die in deze richting hun invloed laten gelden. (Applaus.) Hij wekte verder met klem de winke liers op zich te organiseeren. Dit heb ben zij reeds te lang verzuimd. Zij had den een voorbeeld moeten nemen aan de arbeiders, die lieel wat voor hun orga nisatie over hebben. De nood is wel eens geweest de vader der welvaart cn als do middenstand zich organiseert, dan kau ook uit dezen kwaden lijd liet goede worden geboren. Georganiseerd moet de kleinhandel overleg plegen en in over eenstemming trachten te~ komen met den 'groothandel. Spr. stelde'de vraag of een moratorium noodig is, zooals sommige middenstanders dit wenschen. Hij beant woordde deze vraag ontkennend. Inder daad zouden sommigen op het oogen- blik daardoor worden gered, maar een maal zal toch de afwikkeling van zaken moeten plaats hebben en lioe zal dat ge schieden na de opheffing van een mora torium? Het zou voor het minst zijn, uit stel van executie. Wel moet er mat ge matigdheid opgetreden worden cn in dien geest heelt de Regeering ook reads ge adviseerd. Van veel meer beteekenis en van groo- ter belang acht spr. een regeling van liet credietwezen, speciaal voor den mid denstand. In dit verband behandelde spr. 'de oprichting van een Algemeen© Cen- tralo Credietbank. waarvan hij het groote nut aantoonde. Wij helibon reeds Cen trale banken van de „Hanze", van „Boaz" en een neutrale Bank te Gronin gen. Maar deze kunnen thans op verre na niet aan de behoefte van hot crcdiet vo.oi den midde.nsfand voldoen, Er is op dit gebied nog veel te doen, 5Ien heeft gesproken van een midden- standsveem, zooals ook de groothandel zijn veemen heeft. Laat men in die rich ting maar zoeken en onderzoeken. Ook in dit opzicht konden de kinderen van den nood wel eens blijken, te zijn vaders van de welvaart. Spr. behandelde vervolgens do ver schillende vormen van een midden- stands-credietbank. De coöperatie-veree- nigmgen met aigemeene aansprakelijk heid zijn niet populair hij den midden stand. aleer voelt men voor een vereeni- ging met beperkte aansprakelijkheid. Spr. zette uiteon lioo de middenstan ders in zekere plaats een credietinstel- ling, onderdeel van de aigemeene, kun nen oprichten en ging daarbij uit van het voorbeeld in Amsterdam. De Regeering wil het pogen van den middenstand wel steunen, maar het ini tiatief moet van de belanghebbenden zelf uitgaan. Zij, die in staat zijn, de oprichting eoner plaatselijke credietbank daadwerkelijk te steunen, verzuimen niet aandeelen te nemen. Er moet gezegd kunnen worden door de Regeering en dóór den geldhandel: de middenstanders hébben hun bost ge daan, wij zullen nu het andere doen. Laat dit ook gezegd kannen worden door Leiden, aldus eindigde spr. onder luide toejuiching zijn improvisatie. De voorzitter gaf daarna gelegenheid tot liet wisselen van gedachten met den spr., terwijl lijsten rondgingen voor liet toetreden van lid en het nemen van aan deelen voor een op te ric.hlen Krediet instelling voor den middenstand in Lei den. De voorzitter deelde mede, dat hij lieden reods toezegging had voor 10 aan deelen A f 100. Do lieeren Cahen, 5Iecuws en Den Hol lander deden in verband met de op te richten credietbank ©enige vragen, die tot genoegen der vergadering werden be antwoord. Op verzoek van den spr. ge ven wij daarvan geen nader verslag. De spr. gaf ten slotte nog eonige in lichtingen over de wijze, waarop de Leid- sclia Bank, die zal heeten Credietbank voor den Industrieelen en Handeldrij- vonden Middenstand, zal werken. Op de aandeelen wordt slechts 20 pCt. gestort en De Aigemeene Centrale zal daarna een ruim crediet openen. Het resultaat was, dat een groot aan tal porsonen als lid toetraden, terwijl staande de vergadering voor 77 aandee- leen a f 100 werd geteekend en voorts nog ecnige toezeggingen werden gedaan. De heer Fiedeldy Dop verheugde zich zeer over dit aanvankelijk schitterend ïesultaat. De Bank wem als opgericht beschouwd. A.s. Vrijdagavond zullen de leden we der tot een vergadering worden opgeroe pen en dan zullen de Statuten der Bank worden vastgesteld naar het voorbeeld van de zusterinstelling te Amsterdam. Do spr. zal de statuten dan nog nader) toelichten, Beschikbare Schoollokalen. Men maakt ei' ons opmerkzaam op, 3at do musea en laboratoria bijua alle collegie- lokalen hebben, waarin, althans hij aommigo, sleohls een enkel nor college wordt gehouden. De meesto dier lokaliteiten kunnen van 30 tot 40 kinderen bevatten en het mag dus v el een punt van overweging uitmaken, do directeuren dier instellingen to winnen voor een plan, om daar onderwijs aan de kinderen to doen geven. V an andere zijde wordt in overweging ge geven de Pietors. en Hooglandscho Kerken dienstbaar te maken aan het onderwijs. Er klinnen, zegt die raadgever, in beide kerken 30 klassen een plaats bekomen. Musea open op Zondag. Naar aanleiding van de wenken, in óns blad gegeven, om de Musea 's Zondags open te stellen voor de militairen, lrunueu wij nite- dodeelen, dat Zondag vun 2 tot 4 uren het Geologisch Museum aan de Gareumarkt voor militairen geopend is. i _j i_uj i I Lectuur voor Militairen. Door liet. bestuur der Meisjesgiezbllen-v'er- ceniging werd ons verzocht, mode te deelen, dat do militairen z.ieh uit don aard der zaak ia het bijzoader interessooren voor het laatste oorlogsnieuws, zoodat couranten en do laatste afleveringen van tijdschrifleu door hen zoor begeerd worden. Da Meisjesgez-ellen en de meisjes en jon gens, dio Ji'aar bijstaan, halen wel genoeg oude tijdschriften en weekbladen op. doch aotueele lectuur wordt nog al be voel niet moegegeven. Wij wekken daarom op, om do gelezen couranten en tijdschriften aan do vriende lijke vraagsters mee te geven. Waar wij zelf eiken dag met verlangen naar do cou rant uitzien, kunnen wij wel begrijpen, dat do soldaat ook liefst het laatste nieuws leest en geen ouden host. Bloembollen-syndicaat. Hoewel de vergadering van g?combi- neerde besturen der drie groote Vereeni- gingen nog sommige wijzigingen noodig acht, zal Maandag getracht worden 'tot overeenstemming te komen wat betreft de vaststelling van de statuten van het syndicaat. De commissie slaagde reeds nu er in aan verschillende bezwaren te gemoet te komen en zal zoo spoedig mogelijk tot publicatie van de statuten en net oproepen van ëen vergadering van vakgenootcn overgaan, in welke verga dering, welke misschien reeds de volgen de week zal gehouden worden, de gele genheid tot toetreding tot het syndicaat zal gegeven worden. Een inzender in het ,,"\Y. v. BI.-Cult."- bespreekt den noodtoestand in bet bloem bollenvak, Hij komt tot de conclusie, dat de over-productie, een noodzakelijk ge volg, uit don buidigen toestand ontslaan, bet grootste kwaad is, wat door inkrim ping van "de cultuur kan voorkomen wor den. Het eenige middel, dat afdoend zal werken, meent de inzender, zal hierin bestaan, als door een Rijkswet de inkrim ping gedeeltelijke vernietiging gelast wordt. Voor het bekomen van die Rijks wet zou hij een plebisciet wenschen uit te schrijven. Door de redactie wordt hier- b,ij aangeleekend dat hot 't best is, om eerst de syndicaats-oprichting af te wach ten, en daarna onderling tot bet nemen van maatregelen in die richting over te gaan. Rijkspostspaarbank. Evenals bij de bijzondere spaarbanken is ook aan de Rijkspostspaarbank do toestand gaandeweg beter geworden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak 1—7 Augustus reeds aan, zeer verrassend waren dio van 6—15 Augustus. Van 1 tot en met 7 Augustus werd in to taal uitbetaald ongeveer 2,5 millioen, de inlagen bedroegen toen echter reed3 bijna 1.5 millioen, een bedrag, dat zeker niet. ver wacht kon worden, omdat de omstandighe den een aanzienlijk deel der inleggers nood zaken hun spaarpenningen aan te spreken. Onder de inlagen waren zonder twijfel be grepen aanzienlijke sommen, die in den eer eten angst van de spaarbank waren afge haald, doch welke, toen de vrees geweken was, «poedig weer naar de veilige bewaar plaat-s teruggebracht werden. Van 8—15 Augustus bedroegen de inlagen bijna ƒ991,000, dus minder dan in eerstge noemde periode, doch do terugbetalingen waren in nog veel belangrijker mate ge daald (n.l. tot ƒ1,063,000), zoodat slechts een nadeelig verschil tusschen inlagen en terugbetalingen bestond van ƒ92,000. Werden yan 1—7 Augustus iu alle provin ciën en groote plaatsen do inlagen door do terugbetalingen overtroffen, van 8—15 Augustus overtroffen in Overijsel, Gelder land, Utrecht, Den Haag en, merkwaardig genoeg, Noord-Brabant, Limburg en Zee land, de inlagen do terugbetalingen. Het aantal aanvragen om terugbetaling, in de laatste clagen van Juli zoo schrikba rend groot, dat aan afdoen er van niet to denken viel, is gedaald, misschien zelfs toe beneden het gemiddelde, en talloos zijn de genen, die hun in de paniekdagen gedane aanvragen herriepea. Verkiezingen van Wethouders eo Raadscommissie». Een wetsontwerp 13 bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij de Gemeenteraden be voegd worden verklaard iu 1914 de verkie zing van wethouders, die moet plaats vinden op den eersten Dinsdag in September, cn van vaste cominissiën uit den Gemeente raad, die jaarlijks benoemd moeten worden, uit te stellen tot een naderen dag vóór 1 Maart 1915. Tot den dag waarop de verkio- ziug plaats heeft blijven do aft redend en hun ambt vervullen. De nieuw gekozenen worden geacht benoemd te zijn op den dag, waarop de aftreding van hun voorgangers zou heb ben'plaats gevonden, indien van de hier ge schonken bevoegdheid geen gebruik was ge maakt. ,,Do buitengewone omstandigheden maken het wenschelijk tijdelijk ten deze eenige vrijheid toe te staan. in deze dagen, waarin ook op de gemeen tebesturen een zoo zware taak rust, is sta biliteit een dringende eisch. Wettelijke Regelingen voor de Effectenbeurs. Donderdagavond had, zooals we reed.s meedeelden, in het ministerie van Handel enz., te 's-Gravenhage, een langdurige be spreking plaats over de bij de Tweezla Ivamer in te dienen wetsvoorstellen in zake de te treffen wettelijke regelingen voor de Efectenbeurzen. Bij deze belangrijke conferentie waren tegenwoordigde minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de minister van Justitie, de president van de Nederlan l- sche Bank, de president van de Neder- landsche Handel-Maatschappij, bestuurde- ren van 't bankconsortium, benevens de bestuurderen van de Vereenigingen voor den Effectenhandel te Amsterdam en Rot terdam en van den Bond voor den Geld en Effectenhandel in de Provincie. De „Tel." is in staat mede to deelen, dat de aanwezigen tot -overeenstemming kwamen, wat betreft de in te dienen wets voorstellen. In het door minister Treub in te dienen wetsvoorstel zal o.m. bepaald worden, dat alle prolongatie-posten zoodanig zullen moeten worden afgewikkeld, dat dit niet tegen abnormale lage prijzen zal kunnen geschieden. De minister houdt de beslissing in zaks opening of sluiting der beurzen in na e Jen ea zal worden bijgestaan door een door de n geering te benoemen commissie van ad- vjes. De minister van Justitie zal een wets ontwerp indienen, waarbij het mogelijk wordt, dat den debiteur een lange termijn ter afwikkeling wordt toegestaan, wanneer hij kan aantoonen, dat hij door dezen oor logstoestand in tijdelijke moeilijkheden is geraakt en de mogelijkheid bestaat, dat hij zich, wanneer hem voldoenden tijd wordt gegeven, kan herstellen. De Passen overbodig. Van de stellingcommandanten is bericht ingekomen, dat voor het bezoeken van in staat van oorlog verklaarde streken in ons land geen passen meer worden vereischt- Brond van Tarwe- cn Aardappelmeel. Een bakker te Veendam heeft een brood gebakken van meel, bestaande uit tarwe meel en aardappelmeel in gelijke hoeveel heden, waaraan de ontbrekende eiwitstof fen waren toegevoegd. De smaak moet in derdaad goed zijn, terwijl het brood oo> uiterlijk zich niet van andere soorten on derscheidde misschien iets vaster. Dazo bakker heeft een proefje van zijn bakkunsfc ter onderzoek gezonden aan scheiku irlig-s bureaux, om de voedingswaarde na te gr an. Geldmiddelen. De gemeente Amstprelum hoeft de uit-riftó van haar betalingsbons gestaakt, wijl thans op anclero wijze voldoende voorzien is in de behoefte aan oirculatiemiddelen Do minister van Financiën heeft de ont vangers cler directe belastingen uitgenoo digd, om in de gemeenten, die plaatselijke hulpmunt (bons op de gemeentekas of wel op kassiers) hebben uitgegeven. Iu overleg met. den burgemeester deze zoo spoedig mo gelijk tegen de van rijkswege uitgegeven zilverbons te vervangen en daarvoor, zoo noodig, afzonderlijk zitting te houden. Soldaten-Menage. Bij Kon. besluie is bepaald, dat gedu rende liet tijdvak, waarop de landmacht op voet van oorlog is gebracht, naar re gelen door den minister van oorlog vast te stellen voor rijksrekening aan de sol daten-menage ter plaatse kunnen deelne men alle niet-militairen, die diensten ver richten bij de landmacht. Tevens is bepaald, dat voor rijksreke ning aan de soldaten-menages kunnen deelnemen: leden van vrijwillige militaire korpsen, bedienden, bestuurders, chauf feurs en andere burgerpersonon, voor zoo ver zulks, naar het oordeel der betrokken militaire autoriteiten, noodzakelijk en in het belang van den dienst wordt geacht. Telegrammen voor Militairen. Bij dienstorder is bepaald, dat voor mill tairen bestemde telegrammen zonder plaats van bestemming kunnen worden aangeno men in het adres is echter nauwkeurig te vermelden, liet troependeel, waarbij de ge adresseerde is geplaatst. De aanwijzing blijft bij vaststelling van het telegram bui ten beschouwing. liet Tweede Interiieerings-Dcpót. Op aanvrage is weder in dienst gestold met kolonelsrang de gepensionneerde in fanterie luitenant-kolonel jhr. E. A. Te- ding van Berkhout, bestemd tot bëvoL voering over het te Gaasterland op. tej richten intemeerings-depöt. j liet Rijkspersoneel. In een onderhoud met den minister vatf oorlog over heb ontslag van Rijkswerklio- den, deelde deze het Kamerlid Ilelsdingp.a mede, dat niemand ontslagen zou worden.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1