Gemengd Nieuws. FEUILLETON. DTAIN A. Vragen en Antwoorden. Dienstre geling van de Holl. IJzeren-Spoorweg-Mjj. Van KOTTEItMn naar AMSTERDAM. Vertrek Aank. Aank. Aank. Aank. Aank. Aank. Rotterdam. Sohiedam. Delft. Den Haag. Leiden. Haarlem. Amsterdam- 6.Ö5D.P. 7.1 7.14 7.25 7.47 8.24 8.58 7.66 8.4 8.16 8.28 8.50 9.27 9.46 8.65 (fac) e.i 9.14 9.25 9.47 10.28 10.58 11.25 11.32 11.62 12.16 12.49 1.55 2.31 2.10 2.10 2.29 2.40 3.1 3.38 4.— B.— 6.6 6.19 6.30 6.51 6.28 6.50 a— 8.7 8.27 8.60 9.22 10.29 11.16 10.19 10.20 10.32 10.44 11.5 11.41 13.— Van AÜISTEKDA.W naar ROTTERDAM. Amsterdam. Haarlem. Leiden. Den Haag. Delft. Schiedam, Rotterd. D.P. Vertrek Vertr. Vertr. Vertr. Vertr. Vertr. Aank. 6.55 6.16 6.52 7.15 7.28 7.43 7.50 6.9 7.45 8.53 9.27 9.48 10.8 10.15 8.55 9.17 9.52 10.14 10.24 10.37 10.43 11.30 11.62 12.27 12.48 12.59 1.12 1.18 3.14 3.55 5.3. 6.37 6.68 6.20 6.27 6.30 (fac) 6.51 6.27' 6.48 6.59 7.12 7.18 8.4 8.21 8.57 9.18 9.28 0.42 9.48 10.10 10.31 11.7 11.23 11.39 11.52 11.58 Op de Nieuwe Meer, het breed© water langs het Sloter Jaagpad, is een ernstig ongeluk gebeurd. Op dit water was het, zooals gewoonlijk bij mooi weer, vrij druk van zeil- en roeibootjes, waartus- Bchem zich nu en dan de stoom boo ten naar of uit de richting Aalsmeer bewegen. Een van de roeibootjes, waarin vijf per sonen gezeten waren, wilde van den eenen naar den anderen oever oversteken, toen het van achteren werd aangevaren door een stoomboot Het bootje kantelde, ten gevolge waarvan al de inzittenden in het water vielen. Het gezelschap bestond uit de gebroedeirs J., van wie één blind, en hun verloofden, resp. de dames L. v. d. V. en een Engelsch' meisje, miss F., benevens een zuster van eerstgenoemde jonge dame, mej. C. v. d. V. Toen het ongeluk gebeurde, zaten de heer J. en zijn blinde broeder aan de riemen, terwijl een van de gezusters v. d. V. het roer hanteerde. Eenige van de omvarende bootjes schoten te hulp en het mocht geluk ken drie van de drenkelingen te redden, zijndo de heer A. J., miss F. (de bruid van den blinde) en m©j. O. v. d. V. De blinde heer VJ. en raej. L. v. d. "V., de bruid van zijn broeder, verdwenen in de diepte en zijn, hoewel tot laat in den avond naar hen ge dregd is, niet meer bovengekomen. De zoo tragisch om het leven gekomen blinde heer M. J., een oud-leerling van het Instituut in de Vosriusstraat te Amsterdam, heeft indertijd zeer van zich doen spreken, omdat hij in ons land de eerste blinde was, die met succes het examen middelbaar En gelsch aflegde. Hij heeft daarna eenige jaren te Amsterdam les in die taal gegeven en ia toen naar Londen vertrokken, waar hij miss F. leerde kennen, met wie hij weldra in het huwelijk zou treden. Beiden waren eerst Zaterdagavond van daar naar Amsterdam gekomen om een paar weken bij familie door te brengen. De heer J. was een goed roeier en een even goed zwemmer, zoodat hij, ondanks het gemis van het gezichtsvermogen, zich waar schijnlijk wel had kunnen redden. Men ver moedt echter, dat het tweede slachtoffer, do bruid van zijn broeder, zich in haar doods angst aan hem heeft vastgeklemd en dat dit de oorzaak van beider noodlottig uiteinde is geworden. De plaatsen, welke beiden in het bootje innamen, toen de aanvaring ge schiedde, maakt deze onderstelling waar schijnlijk. Torenbrand te Streefkerk. De „Kerkelijke Courant" schrijft: Het overlijden van den heer Frowein, wien de herbouw der kerk was opgedragen, was ook voor de gemeente een groote teleurstelling. Vermoedelijk zal daardoor dit jaar nog geen begin gemaakt kunnen worden met dit werk. Bovendien is de som, uit assurantie verkregen, niet zoo groot als verwacht werd. Voor het kerkgebouw werd ontvan gen ƒ25,600, voor het orgel ƒ14,000, voor het meubilair ƒ4900, totaal ƒ44,500, behalve den toren. Er werd 15,500 minder ontvan gen dan het geassureerde bedrag. Het werk, ook het herstel van den toren, is nu opgedragen aan de heeren De Roos en-O ver einder, te Rotterdam. Op het traject LeidenDen Haag dor Holl. Spoor of in de drukte hij aan komst aan het station in Den Haag is een reiziger een gouden herloge met ketting ont rold. Scheveningen heeft in lret ge. ■heel niet het aanzien te verkeeren in een tijdperk van malaise als het huidige. Het vreemdelingen-element is vel vrij wat ge dund, doch scharen 1 andgenooten uit de on middellijke omgeving en de verdere provin ciën hebben hun kwartieren in de private woningen lang niet allen opgebroken. En op het strand is het niet minder druk dan in normale tijden. De strandstoelen zijn zoo wel voor. als 's namiddags alle bezet. Het getal zeebaden, dat wordt genomen, stijgt. De vei'verschingtentenaan het strand beleven een besten tijd, die eenige vergoeding schenkt voor de enkele dagen van tegenspoed, welke een ieder ondervond. De entrées van het wandelhoofd loopen .dagelijks in de duizend. Men verwacht, dat het vreemdelingen-ver keer, dat stop was gezet, allengs weder keer en zal. Het „Palace-hotel", het eenig nog geopende van de Exploitatie-Maatschappij Scheveningen, is goed bezet en sedert, enkele dagen komen van vele zijden uit Europa aanvragen om logies. Dit verschijnsel deed. zich ook in den oorlog van 1870 voor, toen na den eetrsten grooten veldslag van alle zijden vreemdelingen kwamen opdagen, ten gevolge waarvan het seizoen tot een van de besten uit den tijd van het toenmalige ge- meentebeheer kon genoemd worden. Reeds kwamen vele Belgen, Duitschers en Franschen aan, en men acht de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de directie vau de Exploitatie-Maatschappij Scheve ningen naast het „Palace-Hotel" nog weer een barer andere groote hotels zal moeten opènen. Volgens een bericht van de „O. H. Ct." lijden de meeste snijboo nentelers in den omtrek van Bennebroek groote 6chado door het zich snel uitbreiden van een ziekte in de snijboonen, „Rood- ronk" genaamd, die de planten doet ver schrompelen en den groei der planten totaal belet. Korte motten. De „Haar 1. Ct." vertelt, dat een drogist te Haarlem 25 vaatjes verf in vóórkoop had, doch de fabrikant le vende die niet af. Op herhaald aandringen kwam eindelijk als antwoord, dat het con tract als verbroken werd beschouwd en do levering alleen zou plaats hebben, wanneer 20 pCt. meen werd betaald. De drogist zond zijn koopbrief aan den Minister van Handel en Nijverheid en reeds twee dagen later had de fabrikant een schrij ven thui,s waarin hem werd bericht, dat, kan hij de gecisohte prijsverhooging niet be hoorlijk motiveeren, de burgemeester ge machtigd was, beslag te leggen op zijn ge- beelen voorraad. De ernst- der tijden en de duurte hebben de menschen in de volks buurten van Amsterdam op den Hartjes dag niet weerhouden geld te verkwisten aan vuurwerk. Tal van gevallen zijn voor gekomen van kwetsuren, die voorbijgan gers door het vuurwerk verkregen. 20> Bertram was zeer ontstemd. Een verve lende geschiedenis 1 Men ging toch niet op reis, om later door de politie lastig geval len te worden. En dan zijn vrouwDie zou het wel op de zenuwen krijgen. Zij viel im mers bijna reeds in onmacht, als eens een politie-agent in huis kwam. „Mijn vrouw is in Ostende", zeide hij ein delijk ©enigszins aarzelend. „Maar ik ver zoek u vriendelijk, mijnheer, om als het eenigszins kan, mijn vrouw er buiten te la ten. Het is wel reeds voor mij onaangenaam om getuige te moeten zijn, doch voor mijn vrouw dubbelIk ga morgen zelf naar Os tende en beloof u, dat ik haar dan dadelijk zal overreden u haar antwoord te zenden. Ik kan overigens vooruit zeggen, hoe dat ia! uitvallen, namelijk, dat zij die persoon in het geheel niet kent." Seybold glimlachte fijn „Uw vrouw wordt' natuurlijk niet lastig gevallen, als het niet absoluut noodig is", beweerde hij. „Amalie Grünkraut zal haar leugen ook niet blij ven handhaven, wanneer men haar uw ver klaring meedeelt." Wat is hij bang, dat men onderzoek naar zijn vrouw zou kunnen doendacht hij in stilte. „Nu is immers het doel van mijn komst -Vervuld", ging hij voort, doch zonder van zijn' 5toel op te staan. „Ik ben ook eens een zomer ij? Qst^ndo geweest", zeide hij op luchtigen tooir, „Het is daar prachtig en die massa vreemdgingenWel wat duur, maar men heeft daarvoor ook uitstekend lo gies. Waar logeert u, mijnheer Bertram?" „Mijn vrouw heeft in het Inselhotel ka mers gehuurd." „A", zeide Seybold vergenoegd, want hij wist nu alles, wat hij wenschte te weten, „ik ben daar ook geweest. Een uitsteken de keuken Maar ik praat en praat maar en denk er niet aan, dat u het zeker nog druk heeft. U gaat zeker morgen met den sneltrein van elf uur vijf en veertig? D moet dan wel in Stuttgart een halfuur wach ten, maar het is toch de beste trein, niet waar Hij stond bij die woorden op en greep naar zijn hoed. „Zekerantwoordde Bertram. „Dat is voor mij de beste trein." „Ik wensch u goede reisl" „Dank u zeer, mijnheer de inspecteur 1" Pieseke wachtte vol ongeduld op de te rugkomst, van zijn superieur. Hij verwacht te elk oogenblik, dat hij het welbekende schelle signaal zou hooren, en tastte on willekeurig in den zak van zijn jas, waar in hij do stalen boeien voelde. Alle respect vqor den inspecteurdie bezat moed. Maar het was toch wel wat lichtzinnig, om rich zoo alleen in het huis van den moordbnaa? to wagen. Want die rijke heer Bertram was een moordenaar of hij ha-d ten minste een moord in den zin. Hij moest dien brief toch geschreven hebben 1 In elk geval was het oen zaak van bijzonder groot gewicht, welke hij had ontdekt en waarbij hij geen geringe rol speelde. Wat of zijn kennissen in den biertuin van Möhler wel zouden zeg gen, als het gebeurde bekend werd? Nu zou niemand hem meer een oourant met beleedigende artikelen in handen spelen B ij J. van den Bosch, aan do Kreek onder Standdaarbuiben, is inge broken. Gestolen werd 12,000 aan contau- ten. De dader is onbekend. In 1913 is in de provincie Noord-Holland geveild aan groenten en fruit voor een totaal van bijna 5£ millioen gulden. Alleen te Grootebroek was de omzet ruim 14 millioen, t. w. f 1,663,791daarop volgt Broek-op-Langendijk met f 1,330,871. Zekertreurigia hetin dezetijdc. omstandigheden te vernemen, dat te Koude kerk© op drie verschillende plaatsen, die ver van elkander zijn verwijderd, getracht is te velde staand gesneden koren door "brand te vernielen. Hiertoe waren enkele bossen van lioopen losgemaakt en zoodanig met de hoopen in verbinding gebracht, dat alleen huiten den wil van deze laffe wezens de brand uit zichzelf is gestuit. („Midd. Ct.") De heer C. O., beheexend ven noot van de failliet verklaard© kassiersfirma) Ophorst Herwaarden te Dordrecht, is door de justitie in arrest .gesteld. Te Muiden is een droevig ongeluk gebeurd. Terwijl 50 soldaten, on der leiding van luit. Heringa bezig waren bij batterij 6 een kanon to vervoeren op een smal dijkje, sloeg het kanon om, met h©fc gevolg, dab de voorwagen van het kanon op luit. Heringa kwam en deze zeer ernstige -inwendige verwondingen opliep en üiet meer in staat was zich op te richten. Nadat dr. Ankersmit, uit Muiden, de eerste hulp verleend had, werd hij per zie kenauto naar het Militair Hospitaal te Amsterdam vervoerd. Naar het schijnt, rust op den bouw van een nieuw, gemeenschappelijk station te Deventer een noodlot. Men weet, dat eenigen tijd geleden de aanbesteding te Utrecht heeft plaats ge had. Door de drukte der mobilisatie en haar gevolgen heeft de gunning echter niet tijdig plaats gehad. Toen de bouw den 7den Augustus alsnog werd opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer De Blécourt,, te Nijmegen, wenschte deze het werk niet meer te aanvaarden in verband met de tijdsomstandigheden, het duurder worden van materialen, enz. De bouw van een nieuw station is nu voor onbepaalden tijd uitgesteld. De winner van de f 100,000 in de Indische Staatsloterij is ditmaal een gega- geerd Amboneeselie sergeant te Magvriang, «.lie destijds te Djokja, voor11 gulden het lot. heeft gekocht! ZonsverdJuisteri) ng. Moi> gt ~i zal tusschen 11 uur 25 min. en luur 48 min. hier te lande een gedeeltelijke zons verduistering te zien zijn. Do „T. Urt." meldt het volgen de Schipper J. G. Blom van het te Antwer pen thuisbfchoorende schip „Avenir" en zelf wonende te R-ossum, heoft op een eigenaar dige manier zijn schip met toebehooren in den steek moeten laten. Verleden week er- trok hij uit Antwerpen met zijn vrouw naar Dordrecht, ten einde daar zijn vrouw bij bekenden onder dak te brengen. Na hierin te zijn geslaagd, keerde hij weder naar Ant werpen ^erug. Den volgenden dag begaf hij zich naar het station, om het vertrek van de uitgezette Duitschers bij te wonen, doch toen onze schipper zich op een gegeven oogenblik be zighield met. de behulpzame hand te bied on aan een Duitsche vrouw met haar 2 kinde ren, werd bij door de Belgische soldaten ook voor een Duitochers aangezien en raot geweld eveneens in den trein gezet. Volgens den schipper vertrok de trein over Namen naar de Nederlandsche gren zen bij Limburg en werden de menschen daar uit den trein gezet. Hij is toen aan het dwalen gegaan en eindelijk in Holland aangekomen, waar hij zich spoe dig aan de Nederlandsche soldaten als Hol lander kon legitimeeren. Altijd maar door- loopende is de schipper eindelijk in Heu3- den bij familie gearriveerd, waarna hij per trein Rotterdam" bereikte. Zijn schip acht hij verloren, daar er ook niet eens voldoende tijd was om de roef te sluiten. Uit de rivier de Noord onder Alblasserdam is het lijk opgehaald van no taris v. M., uit Sliedrecht. nu wilde ieder zijn vriend wezen, het (lichtst naast hem zitten, ten einde uit authentieke bron de zaak to vernemefi Als nu een kennis juist dezen kant uit kwam, zou hij bepaald niet weten, wat hij moest zeggen, waarom hij hier zoo onbe weeglijk op post stond. Die zou zeker da delijk merken, dat er hier iets geheimzin nigs aan de hand was. Gelukkig hoorde hij nu, dat de voordeur in het huis van den heer Bertram open ging voetstappen knarsten op het kiezel zand. Pieseke rekte zijn bals uit. Hij was eenigszins teleurgesteld, het was de inspec teur van politiemaar hij kwam alleen, hij had zijn diensten niet noodig. Doch hij zag dadelijk aan zijn hoogst ern stig gezicht, dat zijn verdenking niet was weggenomenintegendeel. Nu liet Seybold het tuinhekje achter zich dichtvallen en liep voorbij de dichtstbijzijn de woning, waar hij zich overtuigde, dat hij niet meer door den kleinen Bertram kon gezien worden. Ondanks alle koelbloedig heid, scheen hij nu toch1 tamelijk gejaagd. „Pieseke", zeide hij, „gij blijft hier en bewaakt het huis, natuurlijk zoo, dat nie mand het bemerkt 1 Ik zal dadelijk den po litie-agent Hillebrand naar je toezenden, dan hebt gij hulp bij de hand. Maar geen opzien barende zaak kan immers nog wel niets te beteekenen hebben. Als de apothe ker het huis verlaat, volg hem dan op eeni gen afstandmocht hij eer dan hij heeft gezegd vertrekken, dan blijft het bij het geen ik u reeds heb gezegd. Als het noodig mooht blijken, zal ik voor uw aflossing zor gen of zelf u mogelijk aflossen." Met een korten hoofdknik verliet hij deD politie-agent en sprong in een droschke, welke juist kwam aanrijden. Onder het rij Vraag: Ik heb in Indië mijn testament laton maken, thans wenschte ik dat. te laten vei anderen. Vervalt dit testament nu, dat in Indië gemakt, is, of kunnen ze daar door processen of anderszins dat bestrijden? Antwoord: Wanneer men een nieuw testament maakt, vervallen vroeger gemaak te. Dat zal de notaris u ook wel vertellen. Vraag: Deze week stond in uw blad, wie bij den landstorm' bohooren, doch daar de couranten dagelijks voor Je militairen worden weggehaald, kan ik het niet meer nozien. Ik ben van (16 Landweerlichting 1904, en héb op 31 Juli 1911 mijn bewijs van ontslag ontvangen. Behoor ik nu bij den landstorm of niet? Antwoord: Ge behoort niet tot den landstorm. Vraag: Ik ben in 1908 afgekeurd voor den militairen dienst. Moet ik nu toch voor den landstorm opkomen? Antwoord: Neen. Vraag: Ik ben nummerverwiss-elaar van de lichting 1897, 2de regiment veld, na 2 jaar gediend te hebben vrijwilliger gewordien in de tropen, sinds 1912 gepensionneerd, be hoor ik nu bij den landstorm, ja of neen Antwoord: Ja, als ge niet wegens on geschiktheid voor den dienst zijt gepension neerd. Vraag: Moeten zij, die in 1911 cn 1912 van den landweerdienst afgegaan zijn ook bij den landstorm, of betreft dit alleen de lichting, die in 1913 naai- de landweer is overgegaan Antwoord: Op gTond van de overgangs bepaling in de wet behooren o. rn. zij tot den landstorm, die in 1913 uit den land weer zijn ontslagende ontslagenen van vo rige jaren niet. Vraag: Met 1 Aug. van dit jaar ben ik 25 jaar geworden en niet in dienst ge weest. Zou u mij nu kunneu zeggen, indien ik wel in dienst geweest was, bij welke lichting ik dan behoord zou hebben? Antwoord: Tot de lichting 1909. Vraag: Als men een goeden prijs be taalt voor schol, terwijl ze er goed' uitziet, maar ontzettend naar carbol riekt en bij het bakken uiteen valt, zoodat ze niet gegeten kan worden, wat moet men daarvan dan denken Antwoord: Dat u zich bij het koopen heeft laten beetnemen en oude, met een te-gén bederf bewerkte stof, voor vetrsch© visch ge kocht bobt- Gij moet d© visch naar de kieu wen zien. Dez© moeten lichtrood en friseh zijn- Of ze herwerkt zijn met een kleurstof, kunt u onderzoeken door ze met den vinger to wrijven. Vraag: Op de klep van een licht, eiken houten maoliine.kast is een heet strijkijzer terecht gekomen en beeft een bruine, ver schroeide plek veroorzaakt. Weet u misschien een middel om deze plek to verwijderen Antwoord: Daar moet een meubelma ker aan t© pas komen. De verschroeide plek moet worden afgeschrapt en opnieuw wor den bewerkt. Dit kunt. u zelf niet doen. V raag: Voor de belasting op bcdrijto- en andere inkomsten ben ik aangeslagen voo 24. Kunti U mij door middel der rubriek „Vragen en antwoorden" zoggen hoe men dit berekent, hoe groot men mijn kapitaal of inkomen beschouwd heeft? Antwoord: U zijt- aangeslagen indien Uw vermogen beneden 13000 bedraagt, tegen een inkomen van 1800. Inchen Uw vermogen ƒ13000 o* ƒ14000 bedraagt tegen een inkomen van ƒ13.50. Indien Uw vermogen 15000 tot hoogstens ƒ200.000 bedraagt-, tegen een inkomen van- ƒ1400 Om een berekening te maken gaat niet zonder dat U nadere gegevens verstrekt. Vtraag: Ik heb een tuin met erf en tuin Verhuurd voer een bepaald aantal jaren en eindigende 1 Nov. 1914. Het huur contract spreekt van geen opzeggingstermijn. Ik wenschte hij het afloopen der huurter mijn de huur te doen eindigen, kan ik nu volstaan met 3 maanden te voTen per aan- gïtoekenden brief op te zeggen of ben ik verplicht ©en anderen weg te hewajidelen? Antwoord: Schrift-olijke huur voor be paalden tijd aangegaan eindigt vanzelf als de tijd is varstreken zonder dat een opzeg ging wordt wereischt. Gij kunt natuurlijk j beleefdheidshalve even "waarschuwen. den dacht hij over de zaak na. Wat moest hij doen Het geval in handen geven van de Justitie? Dan kon daarmee voel kostbare tijd verloren gaan ook was het materiaal nog te schraal, in geenen deele voldoende. Alles kon immers toch 7n orde zijn! Wan neer er maar een eenigszins goede oplos sing voor dezen brief was te vinden 1 Pieseke had gelijkmen kon daaraan geen anderen dan dien vreeselijken uitleg geven. Einde lijk was het toch het beste geweest, als hij Bertram zelf daarnaar had gevraagd. Maar hij zou dan natuurlijk wel een Voorwendsel hebben weten te vinden en ontsnappen, want er bestond tot dusver geen reden voor inhechtenisneming. Zelf handelen en snel handelen, dat is nu het noodzakelijkste, be redeneerde hij bij zichzelf. Ik moet weten of mevrouw Bertram in Ostende is. Is zij er nietdanis het zekerdan haal ik hem dadelijk. Is zij echter daar, dan moet men ingespannen verder onderzoeken, want dan moet het misverstand opgehelderd wor den ofmaar wil Bertram zijn vrouw in Ostende laten vermoorden of is de brief in 't geheel niet op rijn vrouw van toepas sing, maar betreft die een derde? Zou Bertram1 in het geheim een liefje hebben, dat hem het leven zuur maakte Een gloed nieuwe gedachte van enorm groote betee- kenis. Mijn waarde, beredeneerde hij bij zichzelf, ditmaal moet gij voorzichtig zijn Als gij ditmaal je naam eer aandoet, kunt ge het groote lot trekken. Een betrekking in Stuttgart, Hamburg of zelfs in Berlijn is toch geheel wat anders dan die van inspec teur van politie te Rillingen Zoodra hij op het politiebureel was ge komen, stelde hij na eenig nadenken een telegram op, hetwelk hij per telefoon op- gat Vraag: Ik moet voOr mijn patroon dik wijls een boodschap doen in de Groenho- venstraat aan het water. Daar is in een der huizen een herdershond, die iedereen aan blaft en zelfs in do kleeren pakt. Hij lijkt erg valsch. Moeten eie menschen hun hond niet vasthouden? Antwoord: U moet met anderen, die er ook last van hebben een aanklacht doen bij de politie. Nn onderzoek wordt als blijkt, dat de hond lastig en gevaarlijk is, do eige naar verplicht hem vast te leggen of met een muilkorf te doen loopen. Vraag: Hoe moet ik een vlinder h et beet opzetten Hoe lang duurt het, eer eitjes ran een vlinder uitkomen 1 Antwoord: Het schijnt in dezen tiid van menschenslachting misschien kinderach tig het- te zeggen, dat wij het opzetten van vlinders een wreede liefhebberij vinden, ten zij het geschiedt met zuiver wetenschappe lijke bedoelingen. Men doodt het dier en zet het met een speld door het onderlijf gesto ken, vast op de kaart. Het uitkomen der'eitjes hangt van veler lei omstandigheden af en verschilt, ook nog bij de verschillende soorten van vliadera Vraag: Aan iemand heb ik gelei geleefd, zonder bowijs. Deze persoon kan niet schrij ven (wel lezen). Nu wil ik om alle onaange naamheden bij leven en sterven te voorkomen, een schuldbekentenis opmaken op een zegeltje van f 0.221/2 en hierop door heim zijn „hand- merk" laten plaatsen, in tegenwoordigheid van 2 getuigen, die ten bewijze dat dit in hun tegenwoordigheid heeft plaats gehad, hun handteekening stellen. Is dit voldoende Antwoord: Gij zult aan zoo'n schuld bekentenis niet veel hebben. Een dergelijk kruisje kan niet als onderteekening gelden. Vraag: Kunt u mij een afdoend middel aanwijzen om een ijskast, waarin een onaan gename lucht is, (vermoedelijk door vocht •ontstaan) wear friseh en dus bruikbaar te maken Antwoord: De vocht wordt hoogstwaar. echijnlijk /niet veroorzaakt door de kast zelf, maar door het vertrek waarin zij is geplaatst De kast moet naar een droger gedeelte van het huis woTden verplaatst. Vraag. Heeft een naaister, die elke weck één dag vast gehuurd is, (mevr. is vxjt vijf weken uit) ook recht op haar loon Aniw. De naaister wordt per dag be taald. (Er is geen enkele reden, waarom nrevTouw gedurende de afwezigheid, do naaister loon zou geven. Vraag: Waardoor heeft Charlotte va Bourbon zich zoo bekend of beroemd ge maakt, dat een straat in Den Haag naai haar genoemd is qn kan u mij s. v. p. het een en ander uit haar leven vertellen? Antwoord: Als we u zeggen, dat Ckax_ lotto van Bourbon de derde echtgenoot© wad van Willem van Oranje, den hoofdpersoon van dep tegenstand tegen Fhilips en grond legger van onzen Staat, dan zult u begrijpen, dat men haar, die eenmaal in Den Haag woonde en er persoonlijk veel goed deed, door ©en der vele straatnamen kon vereeuwi gen. Zij is Willem den Zwijger door den dood ontvallen. Zij stamde uit een oud Fransch geslacht,- waarvan Hendrik IV, Koning van Frank rijk, de stamvader was. Meerdere bijzonder* heden kunnen wij hier niet geven. Vraag: Ik heb twee palmboompjes in mijn tuintje. Nu hebben zij erg mooi ge staan, maar worden nu erg kaal. Zou het soms zijn, dat zij to dicht bij een klimop staan en zou ik ze nu kunnen verplanten? Antwoord: Uw palmboompjes, beter Buxus sempervirens, zullen vermoedelijk wel hebben geleden van het overgroeien der klimop, dit verdraagt een Buxus niot. Gij kunt nu een Buxus nog heel goed en met suooes verplanten, doch dan moet ^gij er zeker van zijn, dat de planten goed kluit houden en dan ook deze kluiten zoo groot mogelijk steken. Gij steekt dus met een scherpe spade, rondom den stam, op eenigen afstand daar van natuurlijk, en licht daarna de plant voorzichtig uit den grond, waarbij gij do de spade onder de kluit tracht te steken, zoodat deze zooveel mogelijk heel blijft- Daarna plaatst gij de boompjes in de vooraf gegraven plantkuilen, trapt de aarde met den voet goed aan en werpt daarna bij elke' plant een paar flinke gieters water. Bij zonnig weer oversprocit gij de planten da gelijks. Twee uren later droeg hij twee vertrouw de lui van het korps op, Pieseke en rijn metgezel af te lossen, nadat hij hun, voor zoover dat noodig was, op de hoogte van het geval had gebracht. Doch één kwam slechts met Hildebrand terug. Pieseke week niet van rijn post. Hij liet den inspecteur verzoeken, hem vooreerst nog niet af to lossen. „Een flinke man, die Pieseke, trouw en volhardendIk zal voorstellen, wanneer ik over hem moet rapporteeren, dat hem een belooning wordt uitgereikt", mompelde Sey bold, 's Namiddags om twee uren reed een to- legraafbeambte op zijn fiets naar het poli- tie-bureel en stelde den inspecteur Seybold een gesloten telegram ter hand het ant woord uit Ostende. Deze scheurde snel het couvert los ei^ rijn oogen vlogen haastig en gejaagd over de enkele regelen. „Daar hebben wij de geschiedenis", zeide hij en wierp het telegram heftig op de tafel terwijl zich op zijn gelaat een uitdrukking van afgrijzen vertoonde. „Gertrude Bertram", luidde het ant woord, „niet afgestapt in Inselhotel. Na nauwkeurig onderzoek in 't geheel niet aan wezig in Ostende." VII. Het is haJfvier 's namiddags. Het pa leisachtig gebouw met zijn reusachtig front, waarvan do honderden ramen als vloeibaar goud blinken, ligt witglanzend in de stralen der zon. Ecu hooge, bree-'e grarfieten stoep, met kunstige al lego rif. che figuren versierd, leidt door eon door zwa re pilaren ondersteunde voorgalerij naai het inwendige van het gebouw. (YVordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6