Nederland en de Oorlog. N°. 16712 Doiiderclao* 20 Augustus. Eerste Blad. A0. 1914. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Dit de Omstreken. Agenda van de week; IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. LEIISCH MCrBIAB I'KIJS DEK ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedero regel meer fO.llk, Grootere letters naar plaatsruimte, Kleine eivertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cent3. -Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. IC, 0.10. Franco per pozt 1 1.65. LEIDEN, 21) AUGUSTUS. P. Dikshoorn 1". Alhier is na eeu korte ziekte op 78-jarïgen leeftijd overleden de heer 1'. Dikshoorn, oud—hoofd der school en oud-directeur, van de onderwijsinrichting Mathesis Fcientia- ïui-t Genitnx." Pieter Dikshoorn wérd te Leiden geboren 4 Augustus 1836. Hij werd voor het ouderwijs opgeleid en trad hier als ouderwijzer ïu be trekking in Januari 1S51. Op 1 October 1396 werd hij benoemd tot hoofd der school 4de klasse no. 2 in de Brandewijnsteeg, welke betrekking hij tot 1 Juni 1907 vervulde, waarna hom op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Met gïoote waardeering wérd' bij zijn afscheid getuigd van zijn liefde voor de taak, door hom zooveel jaren ver vuld, en van de goede verstandhouding tus- schen hom en het personeel zijner school. In 1874 was de heer Dikshoorn benoemd tot directeur van .Mathesis Scientiarura Go- nitrix", welke betrekking hij na het neerleg gen van het hoofdschap nog bleef vervullen tot 1 April 1912, op welken datum hem met het oog op zijn hoogen leeftijd ook als zoo danig op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend. Menigeen zal zich nog wel herinneren de hartelijke wijze, waarop de sl. ridende directeur door het bestuur van van M. S. G-, de leeraren, de leerlingen en de oud-leerlingen werd gehuldigd. De heer Dikshoorn was een plichtgetrouw ambtenaar, een braaf mensch met 'n hoogst Lj.ninnelijk karakter; iemand, die nooit zichzelve-n zocht en wien het nimmer te veel was zich aan de belangen van anderen, in:de eerste plaaats aan die van zijn leerlin gen, te wiid'n. Zoo zal zijn nagedachtenis in Leiden en in liet, bijzonder in onderwijskringen langen t bbjven bewaard. Zonsverduistering. Wij herinneren or aan. dat morgen, Vrij dag, van 11 u. 2.5 nv. tot 1 u. 48 m. een gedeeltelijke zonsverduistering zal plaats ..icbbcn. Do (otalc zonsverduistering van 17 April 1912 is nog niet zóó lang geleden, om' te weten hoe men liet best waarnomingen doen kan, bijv. door een zwaar mot roet- beslagen stuk glas. Men tracht© vooral niet met het bloofco oog naar de zon lo kijken Hedenmiddag brak d<x>r oen onbekende corzaak een uitslaande brand uit in con ruimte met afdak achter den winkel in heb magazijn van den Stiohtschen Glashandol, mot uitgang in de Krauwelstoeg. Er was een giooto hoeveelheid hout en stroo aauwezig van kisten, waarin het glas wordt vervoerd, zx>dat de vlammen ruim voedsel vonden. Ware de brand, die nu, dank zij de brand weer, spoedig was geblusclit, bij nacht uit gebroken, zoo te midden van bewoond© pex- ceelen, dan zouden de gevolgen vermoede lijk ernstiger zijn geweest. Thans bleef de brand tot dit gedeelte beperkt. Kisten met glas bleven ook nog bewaard. Verzekering dekt do soliade. Met ingang van 21 Sept. a.s. is bij Kon. besluit aan mr. S. J. Fockema An- dreae eervol ontslag verleend als hoog- loeraar aan do universiteit alhier, met dankbetuiging voor de door hem in die be trekking gedurende vele jaren bewezen diensten. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 klei 1914, aam den voorloopig tijdelijk ge pensioneerden luitenant-kolonel H. G. van Meurs, van het 4de regiment infanterie, een voortdurend pensioen toegekend ten bedra ge van f 2300 's jaars. Bij beschikking van den minister van Binnmlancfeche Zaken is, met ingang van 1 September a.s. aan den heer J. W. Loos, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent in het ziekenhuis (afdeeling heel kunde) asm de universiteit alhier. In Den Haag is voor het examen Engelsch L. O. geslaagd mej. E. W. M. Scjioltz, alhier. Do Sts.-Crt." bevat de statuten van de afd. Leiden van den R.-K. Diocesanen Vrou wenbond. Andermaal is tegen een winkelier al hier proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der verordening op de winkelslui ting. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 'smorgene van 9—12 cn '«middags van 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 5 Klerlcen. 3 Reizigers, 18 Timmerlieden. 1 Mach.- noutbewerker, 1 Steenhouwer, 14 Metselaars, 13 Schilders, 8 Meubelmakers, 1 Goudsmid, 10 Sto- lcotts, 11 Smeden, 2 Elcotrioiens, 3 Blikslagere, 1 Hulp-Monteur, 8 Bakkers, 28 Voldarbeidors, 16 Grondwerkers, 17 Kleermakers. 9 Loopknechts, 30 Loopjongens, 23 Naaisters, 7 Schippers, 20 Siga- renmakors. 12 Typografen, 0 Waschvrouwen, fd Werksters, 200 Iosöo Workliedon. 25 Dag- en Loopmoisjco, 49 Yrouwon voor Kokerijen ens., 350 .Mannen vorsqlullsnde vakken. ALPHEN. - Op het tweetal voor predikant bij de Geref. Kerk te Driebergen komt voor, ds. J. Gispen, alhier. LISSE.. In verband met den oorlogstoestand en de verlaging jfcr loonen, hebben een viertal huizeneigenaxen hier ter plaatse do huur dei* werkmanswoningen met f 0.25 per week verlaagd en zelfs één met f 0.60 per week. OEGSTGEEST. Gisteravond bood het Stedelijk Mu ziekkorps van Leiden een concert aan in den tuin van het sanatorium „Rhijngeest". Een achttal nummers werden ten gehoore ge bracht, de patiënten en het publiek hebben door hun stil toeluisteren getoond te waar- deeren, wat dit korps ten gehoore bracht. Voor de militairen was het zeer zeker een aangename afwisseling. TER-AAR. De gemeen be .rekening over 1913 is in handen gesteld van de heeren J. Visser, D. v. d. Hoorn en J. Hoogervorst oin den Raad rapport uit te brengen. Voorts besloot de Raad over den post van onvoorziene uitgaven te beschikken, om daaruit to voldoen een bedrag van f 25.77 als kosten eener benoeming van öen bewind voerder over den krankzinnige M. van der Meer. Op oen dooir den heer Visser gedane vraag, waarin hij te kennen geeft, dat hem bekend is, dab een vaststelling van tariefsprijzen in do gemeente hoeft plaats gehad, maar vraagt, of, indien een of ander artikel in prijs rijzonde is, de winkeliers gehouden zijn om den verkoop tot de reeds aangegeven prijzen to doen, zei de Voorz., dat zoo lang do win keliers mot de vastgestelde prijzen geuoegen nemen, geen verandering plaats heel't, doch indien do toestanden daartoe aanleiding- geven, rekening daarmee gehouden zal worden on do prijzen dienovereenkomstig een wijzi ging zullen ondergaan. Door den heer Van der Hoorn werd gewezen op een bestaande holto in den weg te Langeraar cn op ten laag gedeelte van dien weg voor het gesticht to Langeraar en gezegd; dat hij gaarne zou zien, dat dit voor rekening der gemeente heislold werd. De Voorz. zegt een en ander zoo spoedig mogelijk in orde te zullen laten brengen. Do heer Kroft deelde mede, dat de gehecle grindlovoring later dan 15 September a s. zal plaats hebben. Voorloopig is door den schip- por 46 M. kunnen geleverd worden, en er is geen mogelijkheid .thans meer te vorkrijgen. Do Voorzitter zegt-, dat uitstel iu d,eze zal worden verleend. VOORSCHOTEN. Ook hier wordt een cursus gehouden in verband leggen, onder leiding van dr. Birkhof. Het aantal deelnemers is zoo groot, dat zij in verschillende groepen gesplitst meesten worden. Kantongerecht van Alphen. W. v. D., J. S.. (o Ilazerewoude, M.- cn R.- reglement, resp. 6 of 1 d. cn 1 of 1 d .T. S., to Den Iïaag. M.- cn R.-wet, vrijspraakP. V.. te Alphen, 426 S. R.. 3 of 1 d.; C. v. 't W.» te Aarlanderveon, 453 S. R. 2-maal, 2-maal lf 3 of 3 d.); F. T.. J. v. H.. z. b. w 453 S. R 2 of 1 d. J. V.. to Alphen, 453 S. R.. H of 1 d.; J. v. II.. O. v. H., P. K.. te Amsterdam, 460 S. R., /I of 1 d.J. P, te Leiden, 427s S. R., aangehouden: J. K., te Leiden, v. z. v., 0.50 of 1 d.L. G., to üazorswoude, v. z. v., ƒ3 of 1 d.; W. v. Q., M. V., to Boskoop, v. z. v.. 1 of 1 d., hengel verb. O. v. B, A. G-, te Den Haag, v. z. v., ƒ0.50 of 1 d.; C. IC. te Leiden, v, z. v., ƒ0.50 of 1 wk. t. J. B., to Don Haag, v. z. v.. aangehouden; J. de G., te Leiden, v. z. a. en v., ƒ1 of 1 d. peur verb.; J. v. d. S., te Hoogmade, v. z. a. z. v ƒ3 of 2 d., fuik vorb.: W. v. T.. to Ter Aar, v. z. a. z. v., ƒ0 50 of 1 wk. t., 4 dobb. en ze tl. verb.; J. F., to Leiden, v. rcgl., 1 of 1 d.. 2 peuren verb II. v. d T., to Boskoop, pol. v. Zwammerdam, r 3 of 1 d.; M. d. B., te Aarl., p. v. Aarl., 3 of 1 d. J. M., t-e Oudshoorn, p. v. Oudshoorn, ƒ2 of 1 d.; M. H., to Aarl., P. Z., te Alphen. p. v. Alphen, teruggave ouders: A. V.. te Alphen, A. R., to Aarl., p. v. Alphen. ƒ1.50 of 1 wk. t.M. L.. t-o Ter Aar, leerplichtwet, ƒ3 of 1 d.G. B.. to Aarl., leerplichtwet ƒ8 of 2 d.G. B., to Alphen, J. G.. W. P.. O. d. M.. D. B., to Boskoop, R. R., to Aarl., S. S., te Voubrugge. E. IJ., te Zegwaard, r. z. 1 ƒ1 of 1 d.; P. V.. to Alphen, r. z. 1., J of 1 d.O. v. S.. te Leiden,-stoomv aangehou den; P. O., to Barwout-swaarder, stoomvaart- overt., 2 of 1 d.A. S., te Gouda, stoomv. overtr., 3 of 2 d. Donderdag Kerkgebouw Hooigracht en Oude Vest. Bid stond. Voorgangers Ds. Roorda en Ds. Thomas. 8 uur. 't Posthof. Concert Dames Kapel. Zovon uur. Vrijdag: Nutsgebouw. Openb. Vergadering Algemeene Winkeliorsvereoniging. Spreker; do heer M. H. G. Th. Fiedeltly Dop (Amsterdam). 8% uur. Dagelijks: Bioscope Variété Théater. Stationsweg. 7 uur. (Zaterdag- en Woensdagmiddag. Matinée 2 uur.) Zomerzorg. Voorstelling N. V. „Leliebioscoop". 8 u ur. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken of mededeelingeu, wa-arvan do schrijvers hun naam en hun volledig adres niet aan de Redactie bekend maken, wor den ongeplaatst ter zijde gelegd. Gedwongen Vacantic der Scholen. De zomervacantie op de lagere scholen was dit jaar bijwijze van p'-oef verlengd, wat reeds niet in den smaak viel van \ele ouders in de volksbuurten, wier kinderen mei of slechts zelden uitgaan en zich bij een lange vacantie gaan verveion. En men weet, dat verveling dikwijls de moeder is van het kwaad, zij het in dit geval dan ook kattekwaad. En nu dreigt, door de zeer bijzondere omstandigheden, dat schoolgebouwen zijn ingericht voor herberging van militairen, deze vacantie nog langer gerekt te zul'cn worden. Ja, wanneer er geen uitweg wordt gevonden, kan zij nog weken, om niet te zeggen maanden, duren. Dit zou zeer te betreuren zijn. Het on derwijzend personeel wordt tot werkloos heid gedoemd, den kinderen kan geen nut tige kennis worden bijgebracht, terwijl er bovendien gevaar is, dat zij verwilderen. Daarom moeten er ernstige pogingen worden gedaan om het onderwijs op de gewone wijze te doen beginnen. Wij vernamen, dat er onderhandelingen loopende zijn met de besturen der bijzon dere scholen (alleen de R.-K. bijzondere school aau het Rapenburg is ook voor in kwartiering ingericht) om de leerlingen der openbare scholen een deel der school tijden daarin onderwijs te doen genieten, wat natuurlijk tengevolge zal hebben, dat eigen leerlingen er odk onder zullen lij den. Wij erkennen, dat dit een gedeeltelijke oplossing zou zijn, maar we zouden het veel beter achten, dat de scholen geheel of gedeeltelijk door de militairen koDden worden ontruimd en weder voor het onder wijs bestemd. Men zal dan moeten rondzien naar ge bouwen voor de militaire huisvesting. Is dat onmogelijk? Zijn er in de stad geen localite-iten te vinden voor dit doel? Wij hebben onzen blik eens over de stad laten gaan en dachten in de eerste plaats aan het ontruimde Invalidenhuis. Voor zoover dit niet is ingericht voor pakhuis, zou dit gebouw, dat nog kort geleden de invaliden huisvestte, daarvoor wel geschikt kunnen gemaakt worden; Het nieuwe In validenhuis zou ook nog wel een aantal militairen kunnen herbergen. Wij herinne ren ons, dat bij de officieele opening er van, zelfs op deze bijzondere bestemming is gewezen. De Hooglandsche Kerk werd, naar men ons verzekerde, niet geschikt bevonden, maar zou dit bezwaar ook voor kleinere kerkgebouwen, bijv. de Oosterkerk, gel den En dan zijn er nog particuliere gebou wen. We denken aan Musis Sacrum", Concordia", de buiten-sociëteit ,,Amici- tia", den Leidsehen Schouwburg, het ge bouw der St.-Jozefgezellen-vereeniging, het gebouwPrediker" en het buiten gebruik gestelde en leegstaande hotel ,,Do Toe last" aan de Beestenmarkt. Mogelijk zijn er nog wrel meerdere particuliere gebouwen ruim of ruim te maken. Zou het geen overweging verdienen langs dezen weg de oplossing te zoeken 1 Het zou een ware ramp zijn, dat voor de schoolgaande jeugd de vacantie zal moeten duren totdat de oorlogstoestand zal zijn geëindigd. En waar dit zeker ook niet door de overheid wordt gewenscht, is een zoo spoedig mogelijke oplossing aan te bevelen. Elke dag gedwongen vacantie voor vele scholen beteekerit groote schade voor de geestelijke ontwikkeling der Leid- sche jeugd. Credictbank voor den Middenstand. Het blijkt het bestuur der pas opgerichte algemeene winkeliersvereniging ernst, te zijn met zijn voornemen hier een filiaal op te richten van de Algemeene Credietbank voor den Middenstand. Morgenavond be legd het een openba.ro vergadering, waarin de heer Fiedeldy Dop uit Amsterdam dit onderwerp zal behandelen, nadat do voor zitter do heer W. van Rossum du Chattel, de zaak van Leidsch standpunt zal hebben ingeleid. Steuncomité Leiden. Hot aantal personen, dat zich gisteren bij het Sbeun-comitó opgaf om steun, be1- droeg 351. Yoor de Belgische Slachtoffers. Voor dezen is dringend hulp noodig. Heb comité, dat zich hiervoor te dezer stede heeft gevormd, bestaande uit mevrouw Brui ning, Rapenburg 59; mej. Van Hcemskerok Dijker, Plantsoen 69mevr. Hesseling, Zoe- ter'w. Singel 41; mevr. Jelgersma, Terwee- park 2; movr. Lento, Hoog© Rijndijk 18bj mevr, Libourel, Pappnatraat 5.; mevr. Schim v. d. Loeff, Witte Singel 77; mej*. Simon. Thomas, Rijn- eu Schiekad© 101, en mej. Verdam, Hooigracht 25, vraagt geen geld; dit wordt ingezameld door het Comité to Amsterdam. Maar wat het vraagt zijn klee deren. Tal van vrouwen en kinderen ziiu naar Limburg en Noord-Brabant gevlucht met achterlating van alles, wat zij bezaten. Als wij allen onze kasten eens nazien, vraagt het Comité, zouden er dan niet enkele kloe- dingstukken gevonden worden, die wij aan die beklagenswaardige slachtoffers van den versohrikkelijken oorlog zouden willen af staan Ook nieuwe goederen, door eigenaren van magazijnen en winkels voor dit goede doel afgestaan, zullen het comité zeer wel kom zijn. Met het in ontvangst nemen en verzenden belasten zicli0 gaarne bovenge noemde dames. Geen Onderscheidingen. In de tegenwoordige omstandigheden is dit jaar op 31 Augustus geen toekenning van ridderorden to wachten.- Koninginnedag. H. M. de Koningin heeft den wenseh te kennen gegeven, dat, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden Haar a.s. ver jaardag niet feestelijk zal worden herdacht. Ook van het uitsteken van vlaggen dient te worden afgezien. De Tweede Kamer. Wij hebben aldus ,,De Ncd." redenen om aan to nemen, dat de Tweede Kamer binnenkort wederom zal worden bijeenge roepen ter behandeling van een spocd- eischend wetsontwerp in het belang van den effectenhandel en de geldcirculatie. Briefport voor Militairen. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend, o. a. strekkende tot vrijstelling van briefport voor militairen. Algem. Ned. Centrale Middenstands- Credietbank. In Krasnapolslcy, te Amsterdam, verga derde het bestuur dezer Bank onder voorzit terschap van dr. D. Bos. Uitgenood igd waren de besturen van alle vcroenigingeu, aange sloten bij den Middenstandsbond. De vergadering was. zecc druk bezocht In zijn openingswoord gaf dr. Bos oen uiteen zetting van den economischen toestand. Yoor den middenstand echter ziet d-e toekomst er droevig uit. Er moet daarom getracht wor den verbetering to brengen, oen spoedige en zoo mogelijk duurzame verbetering. Het ver trouwen in de handelswereld in Nederland werd plotseling opgezegd. En nu blijkt liet onmogelijk te zijn hulp te verleent*n, als de middenstand niet zelf de hand aan den ploeg slaat. Hiervan is ook de Rogeeriug door drongen. Bij de beraadslagingen, welke aan het Ministerie van Landbouw plaats vonden, heeft minister Treub aan spr. cn aan den heer Meuwsen een officieele regeoringsop- dracht gegeven, een Alg. Ned. Centrale Mid- denstandscxedietbank te stichten en daarna in alle plaatsen in Nederland locale banken, beheerd en bestuurd door middenstanders, te stichten, opdat deze het crecLiofc in hun eigen kringen versterken. Al deze locaio banken moeien zicli dan organiseeren in Centrale Banken op de wijze zooals er zich roods verschillende in Neder land hebben ontwikkeld. En al deze Banken en de nu op te richten alleenstaande Centrale Banken komen dan in de Alg. Ned. Centrale Middenslandsaredietbank, het lichaam, dat zich direct in verbinding kan stellen met de Geldmarkt te Amsterdam cn de Nederland, sche Bank. Vervólgens deelde spr. mede, dat de bedoe ling van de Centrale Bank niet is om zelf crediet te verleenen aan personen, maar uit- sluitend aan credietbanken voor den midden stand, aan spaar, cn voorschotbanken, in het kort aan alle Banken, die aan middenstan ders crediet verleenen, natuurlijk. Vervolgens ook aan coöperatieve inkoopsvereenigingen, verkoopsveroonigingen, zooals dit in het bui tenland het geval is. Natuurlijk moeten al deze Banken en vereeuigingen van haar credictncmers de noodige zekerhoidsstellin gen cisohen, welke door onze Oontrale ver langd worden. Het Comité van den Geld handel en de Nederlandsche Bank zullen dezo zaak steunen. Wij zullen tot het tien voud van ons aan doelenkapitaal op de Ne- deriandsohe Bank kunnen trekken. Als eisch wordt echter gesteld, dat de mid denstand zich als één man aangort om do middenstandsaredietbanken zoo solide moge lijk in to richten. De middenstand moet too- nen, zooveel saamhooriglieidsgevoel te bezit ten, als de omstandigheden dit zullen eisohen. De. gehoele middenstand moet zich borg stel len voor elkaar. Niet zooals bij de boerenleen banken met zijn geheel© vermogen zich aan- sj^rakalijk 6lotion voor evontuieelo .verliezen. maar een aansprakelijkheid van 20 pCE- voor iederen credietnemer boven hst crediet dat hij neemt. Yersoheiden© spr. voerden nu liet woord.» Dr. Bos deelde mede, dat voorloopig dei leiding van de Bank zal uitgaan van een, llaad van Commissarissen, bestaande uit do heeren mr. F. van Nierop, C. J. K. van; Aalst, W. Stork, Aalbcrse, Gerritsen, mr. S^ do Vries, wethouder van Amsterdam; Mar.; van Hout, notaris Van Stockum, prof. Kolin- stamm, Meuwsen en spreker. Op verzoek zal spreker optreden als pres.-? commissaris voor do dagelijksche leiding. Dr. Bos vroeg of de vergadering er zich mee kon vexecnigen, dat door cn voor den" geoiganiseerden Noderlandschen middenstand, dezo nieuwo Central© werd opgoricht. Met algemeene stemmen bleek de vergadering dit gevoelen te zijn toegedaan. Sproker wekte do aanwezigen op spoedig in eigen kring vergaderingen te beleggen,' ten einde pp zoo ruim mogelijke schaal aan- dcelen te plaatsen, opdat do tweede serié van f 100,000 nog deze week zou worden; geplaatst. Do propaganda tot stichting van locale' Banken over geheel Nederland zal met kracht worden ter hand genomen. Prijsbepaling Eerste Levensbehoeften. Aan den minister van landbouw is dooi het comité ter behartiging van de belangen van den middenstand te Arnhem een adies gericht, waarin wordt aangedrongen op vaststelling van eerstehandsprijzen, gros- siersprijzen en detailprijzen voor de eersta levensbehoeften. Er wordt in heb adres op gewezen, dat de prijszetting van den minister alleen de eerste hand te>n goede komt, omdat de aanvoerp rijzen van granen en suiker niet boven eïo normaal-prijzen zijn. Tarwe. Op last van den minister van landbouw is aau burgemeesters last gegeven beslag ta leggen op alle voorraden onverwerkte tar we. In pakhuizen en op schepen mag geen tarwe verwerkt worden. Kaashandelaren. Het bestuur van de Nederlandsche ver, eeniging van kaashandelaren heeft aan den minister van oorlog het drieledig verzoek gedaanlo om een vrijen uitvoer van kaas uit het gebied der stelling Amsterdam ta willeu toestaan. 2o. cm zoolang de Bpoor» wegen onder militair beheer zijn wagons te doen beschikbaar stellen voor liet vervoer van kaas3o. om do consumptie van kaas bij het leger t-e willen helpen bevorderen. De aaudacht van den minister van land bouw, nijverheid en handel is gevestigd op het buitengewoon groot belang voor ons land van een geregelden afzet van een ore zei* meest belangrijke landbouwproducten, de Nederlandsche kaas, waarvan de aan maak niet kan worden stop gezet, vooral naar het buitenland. Uitvoerverbod van Steenkool uit Diiitschland opgeheven. Naar ,,Hcb Volk" verneemt heeft do Duit- sche regoering het verbod van uitvoer van de voor Holland klaar liggendo steenkolen opgeheven. De Werving der Vrijwilligers. Officieel wordt ter algemeene kennis ge bracht clat de gelegenheid om zich als vrijwilliger bij de landmacht te verbinden tot nader order voor allo korpsen gesloten is. Alleen gewezen onderofficieren (niet korporaals), die zich opnieuw wenschen te verbinden, kunnen voorloopig tot een ver bintenis voor onbepaalden tijd worden toe gelaten. Do onderwerpelijke maatregel treedt dadelijk in werking, met dien ver stande, dat zij, die reeds voor den militari ren diensb geneeskundig werden goedge keurd, alsnog kunnen worden aangenomen, „Ouzo Vloot''. Het) hoofdbestuur van ,,Onze Vloot" doob een beroep op alle landgenooten om voor de duizenden mannen aan de grenzen iets af te zonderen: geld, tabak, houten pijpen, lectuur, spelen. Veldpredikers. Ds. H. T. Oberman, predikant bij de En- gelsche gemeente te Middelburg en Vlissin- gen, heeft zich ook als veldprediker aange meld. Dc ,,gcstrande,, Amerikanen. Dezo week wordt hier te lande weor eefl groot aantal Amerikanen verwacht, die te Berlijn en in Zuid-Duitschland waren. Nog een Interneeringsdepot. Heb voornemen bestaat, een tweede in- terneeringsdepöt op te richten. Dit depot zal gevestigd worden in Gaasterland in de nabijheid van Balk. Het ligt in de be doeling, de Duitsche geïnterneerden to Alkmaar bijeen te houden en de Belgea naar Gaasterland over to brengen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1