De Europeesche Oorlog. Luiksche Forten niet in handen der Duitschers? Het Opdringen van de Franschen in den Eizas. Itaiië's houding tegenover Oostenrijk verscherpt. De Adriatische Zee door een Fransch Escader beneden Cattaro schoongeveegd. Koning Albert te velde en Koningin Elisabeth in het Maison du Peuple. a- ia 48, GaiS5f5ttóim«v» (fS.5 öurg Uêfcubrèbsthj ëi'fltó J.Hijninom Belangrijk nieuws is er op 't oogenblik «iel. Toch zijn er wel gebeurtenissen, tlie op het verloop van. den strijd in de eerste dagen van in\loed kunnen zijn- Dau is wel heb ernstigste de maatregelen van Italic te genover Oostenrijk, wanneer ten minste do „New York Herald'1 juiste mededeelingen be vat. Aan Duitsch land's westgrens zal er een groote wijziging moeten komen, wanneer het waar is, wat uit ltome aan het „Centr. News," wordt gemeld, nl. dat volgens be trouwbare berichten uit St. Petersburg Rus land twee millioen manschappen aan de Duit- sche grens, twee millioen manschappen aan do Ooslenrijksclic, een half millioen aan de Turkscho en een half millioen aan de Roe meense!.;: grens heeft gemobiliseerd. Al deze troepen zijn nu gereed, om do krijgsverrichtingen te beginnen en drie mil lioen' worden nog in reserve gehouden. Ook do Atheensche correspondent van do „Daily Tel." verneemt van den Russisehen gezant, dat de concentratie van de Russischo strijdmacht aan de grens van Galicïê voltooid en dat een aanvallende bewoging op tal is. Deze beweging zou samenvallen met het op treden van liet Servische leger aan denDonau. Voorloopig mag het voornaamste treffen in het westen worden ver wacht. "Vc-el succes sen hebben do Duitschers daar nog niet te boeken. Ook de "berichten over het veroveren van forten bij Luik gisteren wezen we trcuwens reeds op de tegenstrijdigheid der opgaven schijnen niet juist te zijn Noch het officieele Belgische bericht, noch en dat is van meer beteekenis de Duitsche telegrammen spreken van het nemen van forten. Wel wordt er geweldig op geschoten. Dat zal men kunnen lezen uit wat we hier omtrent elders meedeelon. In Belgic. Uit België komen vele berichten- van kleine gevechten. Zoo ver? .heen gistermor gen te halftwa-alf in het dorp Hechte], bij het kamp van Beverloo, ongeveer vier uren van onze grenzen, een uhlanenpatrouille, die geld van dc bevolking opeischte. Er viel een schot zonder dat iemand der ruitere werd geraakt. Zij eischten daarop dc uitle vering van hem, die het schot had gelost. Toen dat niet gebeurde hebben zij het dorp met door hen meegenomen mitrailleuses in brand gestoken. Om op alle gebeurlijkheden to zijn voorbereid, wordt er op de gren zen door cavaleriepatrouilles scherp ver kend Zaterdagmiddag tegen drie uur naderde een patrouille van 20 uhlanen Gembloux, waar Belgische cavalerie het vuur op haar opende. Twee uhlanen zijn gedood, de an deren gevlucht. Terzelfder tijd is bij Crandley een Duit sche patrouille, na beschoten te zijn, ge vlucht. De vorige week was het Duitsche zware geschut bij het dorpje Ninave (bij Luik) op gesteld om het fort Chaudfontaine te bom bardeeren. Een vijandelijke afdeeling begaf zich langs den weg naar Ninave en verborg zich achter een proviandwagen, doch werd opgemerkt uit het fort, waaruit enkele granaten op de afdeeling werden afgeschoten, die alle man schappen doodden en den wageD verniel den. Tc Salheid, een dorpje bij het fort Em- bourg, zijn drie automobielen, waarin Duit sche officieren zaten, beschoten uit bet fort Embourg (ten Z.O. van Luik). Een auto is j in de Ourtho gestort en vernield. Alle in zittenden zijn gedood Bijna dagelijks worden kleine gevechteD om de forten van Luik geleverd en telken male wordt do vijand teruggeworpen De Duitschers hebben getracht het fort Loncin stormenderhand te nemen, doch zij zijn te ruggeslagen. Uit dit telegram kan misschien worden opgemaakt, dat de forten bij Luik nog niet, gelijk aan onze grens werd vermoed, in handen der Duitschers zijn. Aken is overvuld van militairen. Regi- menten bivakkeeren op de openbare plei nen en dagelijks komen nieuwe troepen aan, zelfs van de Russische grens. Zij wor den vervangen door reservisten. De bevolking van Aken bereidt zich voor i op de ontvangst van de gewonden van den I naderenden slag. Het wordt gevaarlijker als burger van ten I vreemd land de Duitsche gelederen te he- j zoeken. Iemand van het „Ned Roode Kruis", voorzien van behoorlijke legitimatiebewijzen en besturende een „Roode Kruis '-auto is gisteren vijf uren de gevangene der Duit schers geweest. Met den correspondent van een Nederlandse]] blad werd hij op trans port gesteld in de richting van Aken. Een Duitsch hoofdofficier heeft de twee landge- nooten teD slotte gered. Zij waren in staat te constateeren, dat de geest der soldaten, tegen de op transport gestelde inwoners van Vise zeer vijandig was Een herhaald Duitsch verzoek en vernieuwde Belgische weigering De „Nordd Allg. Ztg." schrijft, dat na de inneming van Luik de Duitsche regee ring door bemiddeling van een neutrale mogendheid in Brussel het volgende heeft laten mcdedeelen ,Dc vesting Lui is, na dapperen te genstand te hebben geboden, bij een be storming genomen. De Duitscbe regeering betreurt het buitenmate, dat het, tengevol ge van de houding door de Belgische re geering tegenover Duitschland aangeno men, tot bloedige botsingen is gekomen. Duitschland komt niet als vijand in Bel gië. Slechts onder den drang der omstan digheden is de Duitsche regeering, met het oog op de militaire maatregelen door Frankrijk genomen, tot het besluit dat haar zwaar is gevallen gekomen, België binnen te rukken en Luik te bezetten, om het tot steunpunt te maken voor verdere militaire operaties. Nadat bet Belgische leger door zijn heldhaftige tegenweer een veel sterkere militaire macht zijn wapeneer op het schit terendst heeft gehandhaafd, verzoekt de Duitsche regeering den Koning der Belgen en de Belgische regeering, aan België ver dere verschrikkingen van den oorlog te besparen. De Duitsche regeering is bereid tot elk vergelijk met België, dat zich ver eenigen laat met de plannen van Duitsch land in verband met zijn geschil met Frank rijk. Duitschland verzekert nogmaals zoo plechtig mogelijk, dat het geen plan heeft gehad, zich Belgisch gebied toe te eige nen, cn dat een dergelijk voornemen ook thans in het geheel niet bestaat. „Duitschland is nog steeds bereid het Belgische koninkrijk onmiddellijk te ont ruimen, zoodra de staat van zaken op het oorlogsterrein het toelaat". Den 13en Augustus antwoordde België al 3 volgt „Het ons van Duitsche zijde gedane voorstel is een herhaling van den in het ultimatum van 2 Augustus vervatten eisch. België, dat zijn internationale verplichtin gen trouw wil nakomen, kan enkel het antwoord herhalen, op dat ultimatum ge geven. En dit te meer, nu sinds 8 Augus tus zijn neutraliteit is aangerand, zijn ge bied aan een wreeden oorlog is blootge steld, en de mogendheden, die zijn neutra liteit hebben gewaarborgd, onmiddellijk hebben voldaan aan het door België tot haar gerichte verzoek om hulp". Koning Albert tc velde. Koning Albert vertoeft voortdurend te midden van zijn troepen, waar hij alle ge lederen door zijn tegenwoordigheid aan vuurt. Hij is afkeerig van vertoon en houdt er van rustig en onopgemerkt zijn gang te gaan. Hij draagt te velde een eenvoudige blauwe uniform, zonder eenig tceken, dat zijn hooge positie aanduidt. Hij is geenszins een „chocolade soldaat", hij heeft nachten doorgebracht in het bivak, te midden van zijn dappere soldaten. Gewoonlijk maakt hij om zich te verplaatsen, gebruik van een auto, bestuurd door een soldaat, en met een officier als eenig gezelschap. Gedurende de gevechten bij Diest en Haelen is koning Al- bert naar het front van zijn leger gegaan tot op een punt, waar do nabijheid van den vijand het noodig maakte, dat hij zijn auto verliet. Het komt' vaak genoeg voor, dat de koning zich temidden van zijn sol daten bevindt, zonder dat dezen en zelfs ook officieren in den langen, blonden man met het lorgnet en de bestofte uniform, hun vorst erkennen. Zoo wilde hij Donderdag een hospitaal binnengaan, maar de schild wacht, die den rang van den onbekenden bezoeker niet thuis kon brengen, vroeg hem of hij een pas had. Een pas heb ik niet, antwoordde de bezoeker kalm, maar ik ben de koning, misschien wil je me dus wel toestaan binnen to gaan. De schildwacht lachte ongeloovig, zoodat de krachtige tus- 6chenkomst van een adjudant noodig was om Z. M. toegang te verschaffen. Het spreekt vanzelf, dat er over dit avontuur van den koning veel gesproken is, en dc soldaten kijken nu goed uit of zij hem ook ergens herkennen kunnen. Dc correspondent van het Engelsche blad, die deze bijzonderheden meedeelt, zag ko ning Albert Donderdag ergens aan den weg een boterham zitten eten, waarbij hij water dronk uit een soldaten-flesch. Be Belgische Koningin in het Bnisselsehc „Maison du Peuple". In do „N. R. Ct. lezen we, dat te Brussel gebeurd is wat nimmer ergens is voorge vallen: dc- gemalin van den vorst van een grondwettelijk koninkrijk heeft een socialis tisch lokaal bezocht Terwijl koning Albert zich aan het hoofd heeft gesteld zijner troe pen men kan het zeggen zonder euphe- mirrne gaat de koningin met al de schallen van haar hart het leger der liefde voor, zoo schrijft de correspondent» lederen dag bezoekt zij ambulances, waar Delgischo vrouwen aan de Duitsche gekwetsten bewij zen, dat zij in België eerder beklaagd dan gebaat worden, en zoo heeft zij ook gisteren onder do aandoen!ijkste geestdrift, de ambu lance van het socialistisch Volkshuis be jxr hf. De soldaatjes hebben haar ,,rna reine" genoemd, gelijk zij ,,mon colonel" zouden zeggen. Zij hebben haar toegesprok-en met een ruwe openhartigheid, die bewees hoe groot hun bebouwende genegenheid is en voor ieder heeft de koningin woorden gevonden, die hun tot het hart gingen, omdat zij uit hel hart kwamen. Toen zij buiten kwam, word zij door de moeders en meisjes, die deze volkswijk bewonen, onthaald op gejuich, dat hartstochtelijk mng heeten. De koningin heeft ondervonden, da', in het uur van bet gevaar het licit van al de Belgische vrouwen van dezelfde gevoelens klopt. Ook hebben de prinsjes twee scholen bezocht, waar aan de kinderen van behoef- tigo soldaten, evenals aan hun vrouwen, voed sel en verdere hulp wordt verleend. De ko ninklijke kinderen hebben hun natuurlijke schuchterheid weten te overwinnen om met al die kleuters -te praten als met vriendjes. De populariteit die het vorstenhuis tot op lieden genoot, is in haar wezen aan het veranderen: zij wordt dankbare en onvergan kelijke liefde. Regccring cn Vorstelijke Familie naar Antwerpen. Officieel heeft men in België het vol gende bekend gemaakt: In strijd met de bedoeling van de wet van 1859 is de regeering te Brussel geble ven gedurende den tijd, dat het Belgische leger alleen aan den vijand het hoofd had te bieden. Thans, nu bevriende legers zich op Belgisch gebied bevinden, is de regee ring van oordeel, dat de zetel der regee-i ring moet worden overgebracht naar Ant werpen, overeenkomstig de opvatting van hen, die de groote versterkte positie in hot leven hebben geroepen. Dit geschiedt geenszins, wijl de toestand ernstiger zou zijn geworden, wij kunnen integendeel wijzen op een nieuw succes van onze troe pen, dank zij den steun van Fransche ca valerie. Daar he^ echter noodig is, dat de overbrenging op normale wijze geschiedt en zonder de minste stoornis, heeft de regeering de uitoefening van haar souve- reine macht het wenschelijk geoordeeld thans te beginnen met de overbrtnging van de diensten der verschillende ministe ries, terwijl de gezinnen der ambtenaren nog in de hoofdstad zullen blijven. Eenige giment en is veroverd door het 10de regi ment jagers. Het „Giornale d'Italia" krijgt bericht uit Bazel, dat in d© buurt van Mülhhausen een treffen heeft plaats gevonden tusschen aan zienlijk© Fransch© en Duitsch© troepen machten. De uitslag zou gunstig zijn uitge vallen voor de Fransche wapenen, die zelfs een belangrijk succes zou hebben behaald. Dagelijks komen te Parijs berichten bin nen, waarin verhaald wordt van gruwelen, door de Duitschers in de grensdorpen bedre ven. In een plaatsje doodden d© uhlanen twee jong© lieden van 18 en 20 jaar, die trachtten t© vluchten en ©enige dagen daar na deelden zij den inwoners mede, dat zij hun wapenen moesten inleveren, waarna zij do schuren in brand staken en iedereen fu silleerden, die op straat kwam. Aan de Rnssische grens. In de „Nordd. Allg. Ztg." beklaagt de Duitsche regeering er zich over, dat de Russen op onmensckelijke wijze hebben huisgehouden aan de grens, met name in de plaatsen Schirwindt, Lyck en Soldau. Al deze plaatsen liggen in Oost-Pruisen, doch alle drie op zeer aanzienlijke afstan den van elkaar. En het is duidelijk, dat de drie geteisterde oorden elk door een ver schillende afdeeling Russen zijn bezocht. Schirwindt is een klein grensplaatsje nog benoorden de spoorlijn die bij Eydtkühnen de Russisch-Duitsche grens passeert. Sol dau daarentegen ligt heel in den Zuidwest hoek van Oost-Pruisen, maar ook dicht bij de grens. In tegenstelling hiermee ligt Lyck een tamelijk eind van dc grens ver wijderd. Het is een plaats van eenige be- teekenis en gelegen in de Zuidwestelijke &S\< 8?H/M£L r «O» Qêirf Het Gevechtsfront van Duitschers en Oostenrijkers tegenover flat der Franschen. Belgen en Engelschen. ministers zullen dus te Antwerpen ver blijven, waar de oorlogsdienst beter op zijn plaats is, terwijl het leger te velde is. Voldoende aan den wensch Ier regee ring, zullen de koningin en den prinsen hun intrek nemen in het paleis te Antwer pen, terwijl de Koning te midden van onze dappere soldaten blijft. De dienst van het koninklijk paleis zal te Brussel blijven. Op verzoek \an de regeering zullen ver schillende ministers van staat, speciaal degenen die tót de oppositie behooren, zich tijdelijk te .Antwerpen vestigeD. De bureaux van luitenant-generaal Cloc- tes, militair gouverneur van de provincie Brabant, zullen van Dinsdag af gevestigd zijn in het ministerie van oorlog. De verdediging van Brussel. Er zijn zeer ernstige maatregelen geno men om de verdediging van Brussel te verzekeren en de stad tc vrijwaren voor elke verrassing. Meer of minder talrijke troepen verdwaalde cavalerie zijn teruggedreven op Brussel en aan de waakzaamheid der wach ten van eenige plaatsen ontsnapt. Deze groepen zouden onvermijdelijk stuiten op de versperringen, aangebracht rondom de hoofdstad en goed bewaakt door burger wachten, gewapend met Mausers en vastbe sloten om hun plicht te doen. Te Brussel zijn 20.000 leden van de bur gerwacht, die goed gewapend zijn en voor zien van patronen, en sedert veertien dagen geoefend en voor den oorlog voorbereid. Ou der deze omstandigheden valt er met aan te twijfelen, dat de hoofdstad gevrijwaard is tegen een aanval, die bovendien toch al on waarschijnlijk is. Aan de FranschDuitsche grens. De Fransche troepen zetten hun opmarsch voort en hebben, zooals we reeds meldden, Bchirnieck (aan de Breusch in Lotharingen, 12 K.M. benedenstrooms van Saales) bezet en twaalf veldkanonnen met twaalf caissons cn acht machinegeweren veroverd. De Fran sche ruiterij is tot Mülboch en Lützelhausen doorgedrongen en heeft Urbach (aan den weg van Bchlettetadt naar St. Marie n.nx Mines) bezet. De Fransche troepen houden de lijn ThannCernaySte Marie aux Mi nes bezet. Het buitgemaakte Duitsche vaandel is aan het ministerie van oorlog gezonden, om in de Invalides geplaatst te worden FIct is 't vaandel van het 132ste Duitsche liniere- bocht die de grens van Oost-Pruisen maakt. De inname van Insterburg en Gumbin- nen in Oost-Pruisen, door de Russische troepen, wordt officieel bevestigd. Het veroorzaakte groote voldoening. De bij zonderheden van de operaties in Oost- Pruisen kunnen nog niet verkregen wor den. Russische scherpschutters deden ver scheidene Duitsche aviateurs dalen. De Russische troepen vielen over de grens de Polen niet lastig, die blijkbaar geen weerstand bieden aan hun oprukken. De Duitsche inwoners wapenen zich echter overalhun huizen voorzagen zij van kijk gaten. De Russische vliegers-verkennings- dienst strekte zich tot ver over de grens uit en verkreeg inlichtingen van de hoog ste waarde. Volgens bericht van een Duitschen schoe ner, die te Kopenhagen is binnengevallen, hebben twee Duitsche kruisers de Russi sche haven Windau gebombardeerd. Ver scheiden gebouwen werden verwoest, en de schepen in de haven vatten vuur. Ter Zee. Het zeegevecht bij Budua, in de Adri atische Zee, dat gisteren uit Servische bron gemeld werd, is nog niet door Fran schen of Engelschen bevestigd. Wel wordt uit Engelsche bron meegedeeld, dat de Fransche vloot in de Middellandsche Zee tot de Golf van Cattaro toe de Adriati sche Zee schoonveegde. Zij schoot daarbij op een kleinen Oos- tenrijkschen kruiser van het „Aspern"- type, die zonk. Cattaro ligt noordelijker dan Budua en 't is dus heel wel mogelijk, dat eerstge noemd gevecht bij dat „schoonvegen" heeft plaats gegrepen. Dc steun nit Engeland's Koloniën. Het wordt meencn in Engeland's koloniën. Het Canadeeseh© parlement heeft reeds een corlogscrerliet toegestaan van 10 k 12 mil lioen. Volgens de „Times" verwacht men In Ca nada, dat daar weldra 100,000 man op de been zullen zijn. Hoeveel daarvan buitens lands willen dienen, is nog niet bekend. Maav men denkt vier of vijf legerdivisies Ie kunnen uitzenden. Over het eerste voert bevel majoor Garnet Hughes, zoon van den minister van militie. De Vrijwilligers uit het Westen zijn meest sterke kerels en koene ruiters. Zij willen hun paard meenemen. I Maar Ido .eerste divisie zal voornamelijk uil] voetvolk bestaan. Uit de streken aan de ooéak nen zullen weinig troepen gezonden worden} die wil men daar blijkbaar ter verdediging houden. Een Engelsche blad berekent, dat er ulï de koloniën als eerste bezending 100,000 man zullen komen: nl. Indische geregelde troepëö (ook gekleurde?) 40,000 man, Australië ntfr genoeg 30,000, Canada 20,000 en uit anderd deelen van hot rijk 8000. Daarbij komen eeij 7000 man rjjksfcroepen uit Zuid-Afrika. Lord Roberts, die van deze maand 82 jaaïtf wordt, is benoemd tot opperkolonel van dd koloniale troepeö, die in Engeland komen* Naar de „Times" uit Wellington verneemt,' hebben 300 Dalmatiërs en Kxoaten in Nieuvfr Zeeland daar aan de regeering trouw betuigd,- Zij willen niet naar Oostenrijk terug en ziji$ bereid voor het Britsche Rijk de wapcncsoj te voeren „togen den gemoenschappëlijke|\' vijand". DuitsehlaniVs Schepen In het Oosten. Het Duitsche smaldeel in het Verre Oos ten, waarvan Japan de ontwapening of ver wijdering eischt, bestaat uit de twee pant serkruisers ,,fc>chariihorst" en „Gncisenau'^ en de drie kleine pantserdekkruisers „Leip zig," „Emdcn" en „Nürnbërg." De „Scharnhorst" en „Gneisenau" zijn zuster schepen van 11,600 ton, die in 1906 van stapel geloopen ziju. Hun snelheid bedraagt 2223 knoop en ban voornaamste wapening be staat uit 8 soelvuurkanonnen van 21 c.M. en 6 van 15 c.M. D«i „Emden" heeft een water verplaatsing van 3650 ton en voert 12 kanon nen van 10.5 c.M.; de „Nürnberg" 3470 toil en de „Leipzig" 3250 ton, hebben 10 van die kanonnen. De „Leipzig" bevindt zich op het oogen- blik bij de Amcrikaansche kust en kan, bij gebrek aan kolen, den oceaan niet o^e reta ken. Polen. Duitschland zal de vorming van een zelf* standig Polen niet in den weg slaan, zoel deelt de „Gaz. Porana" te Lemberg mde*; wanneer die zich beperkt fot de Poolsolwj gewesten in Rusland Dat laat zich wel be grijpen, maar 't is do bedoeling van Rus land niet. Komt er een zelfstandig Polen"; dan zullen ook Oostenrijk en Duitschland: gebied moeten afstaan. Allo berichten uit St.-Pefcersbuïg makeif melding van de geweldige golf van geeate drift, onder de Polen verwekt door de proclaë matio van den tsaar, waarin deze hun dd zoo lang begeerde vrijheid en autonomie bd- looft. Deze proclamatie wordt beschouwd als! een meesterlijke zet van do Russische landbe stuurders, dio schrander de taal der Poolsche idealisten hebb :i gebruikt, sprekende tot het gemoed. Nog leeft Polen en een nieuw Polen zal geboren worden. De Poolsche koloniën to Londen en te Parijs sidderen van blijde opwinding, bij hot vooruitzicht, een vrije natie te zullen worden, en dientengevolge hopen zij op een overwinnend tsarenrijk dat zij zoo lang gevreesd en gehaat hebben. Dr. Landau, een bekend lid dor Parijsch'd kolonie, verklaarde: „Onze harten zijn vol dankbaarheid voor den tsaar. Velen der onzen,- ook volwassen mannen, hebben geweend. Ut ben er van overtuigd, dat, zoodra hot be richt dezer belofte tot Duitsch-Polen is door.* gedrongen, de Polen daar te lande als één' man zullen opstaan om him vreemden tyrani aan te vallen. Dc houding van Italië. Nog maar steeds blijft Itaiië's houding raadselachtig. Doch men mag aannemen, dat de sympathieën voor de Entente groo ter zijn, dan voor de bondgenooten. Slechts één blad pleit voor Duitschland cn Oosten rijk, de andere willen van een steun naar die zijde niets weten. Een eigenaardig feit is 't ook, dat uit Italiaansche bron steeds de berichten komen van nederlagen vafl Oostenrijkers en Duitschers tegen Serviërs en Russen. De „Köln. Volksztg." publiceert een brie! van haar Romeinschen correspondent van 9 Augustus, waarin verzekerd wordt, op grond van inlichtingen uit diplomatieke kringen, dat de Italiaansche Regeering voornemens zou zijn om in haar neutraliteit te volharden. Oostenrijk moet geruststel lende verzekeringen hebben gekregen, daar een ooggetuige uit de grensplaats Primola- no volgens do bladen bericht heeft dat Oos tenrijk bijna zijn geheel© garnizoen uit Ty rol heeft teruggetrokken. De Messagcro zegt uit de beste bron vernomen te hebben dat men te Berlijn zoowel als te Weenon de goede redenen heeft ingezien, die teö gunste van do Italiaansche onzijdigheid spre ken. Onder de leiders van het Drievoudig Verbond moet een volkomen correcte ver houding bestaan. Daar zijn evenwel ook andere mededeelin gen, die hiermee lijnrecht in strijd zijn. De te Rome verschijnende „Secoio" ver neemt uit Londen, dat belangrijke onder handelingen gaande zijn over het vaststel len van de grondslagen eener toekomstige Anglo-Italiaansche entente. Alle Engelschen zouden van moening zijn, dat de wereldvrede niet kan worden her steld voor en aleer Duitschland is vernie- tigd. Er zijn nog meer gevallen, die, wanneer ze juist zijn, wijzen op een minder hartelij ke, haast vijaaidige verstandhouding tus schen Italianen en Oostenrijkers. Zoo zou den do Italiaansche journalisten allen Wee- nen hebben verlaten. Naar verder de Parij- 6che editie van de „New-York Herald" ver neemt, zijn in den bekenden vestingvierhoek Mantua-Verona-Peschiera-Lugano 200,000 man geconcentreerd. Het geheele garnizoen van Bologne is vertrokken naar Udine, op slechts dertig kilometer afstand van de Oos- tenrijksche grens gelegen. Algemeen wordt geloofd, dat de oorlog tegen het einde dezer maand zal uitbreken, maar het een of an der incident kan dit bespoedigen. Alle noodige voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. De haven van Vonetië is van mij nen voorzien, die van Brindisi in staat vani verdediging gebracht. De vloot is geconcen treerd te Tarente.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2