Nederland en ds isiiiig, N®. 16710 Dinsdag IS Augustus. A°. 1914. (Deze ^ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. Agenda van de week: SN ONZE STAD. UIT ONS LAND. LEIDSCH M&BLAD PRIJS DER A.DVERTENTIEN Van I0 regels ƒ1.05. Iedero regel meer 0.1?J. G-rootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiëD vac 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. PIÏÏ.5S i) EZ Dit COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. f 0.09. Euiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0 0.10. Franco per post 1-65. VERIiENUING VACANTIE OPEN li. BEWAARSCHOLEN VAN DER W ERFSTRAAT en ELISABETHS HOI'. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Brengen ter kennis van belanghebben den» (Jat de zomervacantie op de openbare bewaarscholen in deze gemeente, eindi gende op Dinsdag den 18en Augustus a.s., voor zooveel de scholen aan de Van der YTcrfstraat en in het Elisabcthshof be treft, is verlengdvoor eerstbedoelde school tot en met Maandag 24 Augustus 1914 en voor de school in het Elisabethshof tot-een nader te bepalen tijdstip. De lessen op de bewaarschool in de Groenestceg vangen weder op den gewo nen tijd aan, n.l., op Dinsdag den I8en Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA A11, Burgemeester. VAN STB IJ EN, Secretaris. Leiden, 17 Augustus 1914. LEIDEN, 18 AUGUSTUS. De Groote Plantcnkeuring. Het Hoofdbestuur van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft m zijn laatst gehouden vergadering besloten, do groo'to plantenkeuring, welke op 4, 5 en 6 Sept. a. s. alhier zou worden gehouden, met het oog op de tijdsomstandigheden, een jaar uit te stellen. De heer II. J. Zijlstra, hoofd der jon gensschool eerste klasse alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd dor openb. bur gerschool aan de Dibbetsstraat in Den Haag. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. (Terugontvangen in do lc helft der maand Aug Binnonland. Brieven: Mcj. (naam onlees baar) Den Hang: Mevr. do la Boy, Amsterdam; Mevr. Blom. Botterdam; L. Boerc, Haarlem; J. Bolle, Schoonhoven; G. J. Brandts, Den Haag; Brokaar, Utrecht: Mcj. It. Kaffa, Den Haag; Hotel Kasteel. Oud-Wassenaar; Fam. Kemper, UtroohtK. Vilders, Bussurn; Mcj G. Kroch, Den Haag; S. J. Kruyt, Amsterdam, n. C. Oling, zonder pl. van bestemm.; Mevr. Piepers Grutto rink, Apeldoorn; Mej. Straathof, Leiden; J. Wal raven. Amsterdam: W. Wiggers,, Valkenburg (L.); Mej. Wolden Stuart, Den Haag. Briefkaarten: E. v. Amer, Den Haag; B. Bekkering. IJmuiden, Blonk, Mej. O. Boom, Den Haag: Th. v. Dom, zonder pl. v. bestemm.; Helvensteyn. GorinohemMej. Hoogcrhoiden, A. de Jong, Don Haag; Mej. M. v. Klaveren, Botterdam; P. Koelewijn. zonder pl. v. bestemm 31. Mank, Den Haag: Mej. T. Noelruyor. Hilversum; E. v. Oosten. Groningen; A. J. Piek, Utreoht; Spronk, AmsterdamTerpstra. ArnhemMevr. L. Trom petter, Botterdam; D. v. Velzen, Dertienhuizen; E. Vermeer, Goorlzant; F. L. Verstratcn, Amster dam; Mej. C. Vliegenthart, zonder pl. v. bestemm Mej. Wesscling, Hilversum; Mevr. J. do Wildt Roest v. Limburg, Amsterdam; Mej. A W. v. Zuilen, Leiden; Zeventien stuks zonder adres. Buitenland Brieven: P Amelung, Kopen hagen G. Blom. UerdingenHulst, KeulenHeer en Mevr. M. Th. .T. A. Keus. Gertli v. Wyck, Ohtribon; H. Straub, Itohrbrunn. Briefkaarten: M. J. Beusemaker, Milwau kee; L. Cobn. Londen: Tiegelbekker, Oerder- duchal; E. Vivié, Hamburg. NÓTA. Aan de afzenders wordt aanbevolen, hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarhcid aan hen kunnen worden teruggegeven. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 'smorgens van 9—12 uur on des middags van 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 14 Bakkers. 2 Blikslagers, 19 Bloemisten, 16 Grondwerkers. 15 Kleermakers, 3 Klerken, 8 Loopknechts, 30 Loopjongens, 20 Metselaars, 12 Meubelmakers, 28 Naaisters, 26 Schilders, 7 Schippers, 24 Sigarenmakers, 6 Smeden, 10 Sto kers, 17 Timmerlieden, 13 Typografen, 6 Warmoe- zier3, 8 Wasehyrouwen, 24 Werksters, 200 losse Werklieden, 25 Dag- en Loopmeisjes, 49 Vrouwen voor Kokerijen, enz., plm. .300 Mannen versohillen- de vakken. Woensdag: Pieterskerk. Bidstond 8 uur. Loge „La Vertu". Bijeenkomst leden i H al f- aoht. Woensdag, Zaterdag, Zondag: Blóscopo Variétó Theater. Stationsweg. 8 uur, (Zaterdag- en Woensdagmiddag. Matinéo 2 uur.) Dagelijks Zomerzorg, Voorstelling N. V. „Leliobioscoop", 8 u ur. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. i,Prins der Nederlanden" (thuisreis) vertrok 16 Aug. van Genua; „Celebes" (thuisreis) arriv. 16 Aug. te Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYl „Besoekl" (thuisreis) vertrok 16 Aug. van Port- Baid; „Kawi" (thuisreis) vertrok 16 Aug. van Padang; „Ternate" arriv, 16 Aug. van Batavia w Saigon. KON. WEST-IND. MAILDIENST. w.Lodowljk van Nassau" vertrok 13 Aug. van Oonaives naar New-York. H OLL AND-AM ER IKA LIJN. ..Maartensdijk", van Botterdam naar Cuba, ar- W' I® Aug. to Autillo; „Potsdam" vertrok 15 Aug, van New-York naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. ..Prlflia" (uitreis) vertrok 15 Aug. van Corunn; (uitreis) vertrok 16 Aug. van Santos; Üuoa ^u^'ro^ vertrok 16 Aug. van Pernam- KAT WIJ K-A AN-DEN -RIJN. De zangverccnigiugen. „Halleluja" en „Looft den Heer" zijn aangezocht om in "de muziektent op de Turfmarkt gecombi neerd een uitvoering te geven voor de mili tairen. Vrijdagavond a.§. zal hieraan onder leiding van den heer N. van Bcelen gevolg worden gegeven. KATWIJK-AAN-ZEE. De te IJmuidon binnengekomen Kat- wijksche loggers worden voor het grootste deel naar Amsterdam gesleept, om daar te blijven liggen tot een betere, toestand moge aanbreken. De vorige week had er nog uitvoer van partijen haring plaats naar Amerika. Als secretaris van het sub-comitévan het Ken. steuncomité 1914 is aangewezen de heer Th. Haasnoot alhier. LEIDERDORP. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Hcrv. Gcm. te Lallens (Gr.) door de>n heer C. Sundcrmeyor, cand. alhier. WADDINXVEEN. De griffier van den raad van beroep te Dordrecht maakt bekend, dat ten ge volge van het overlijden van den heer A. W van -Langen, alhier, de heer D. Brem mer Jzn., is opgetreden -als lid -werkgever van dien raad en door Gedep. Staten van Zuid-Holland tot diens plaatsvervanger is benoemd de heer H. Dijs, alhier. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving, de heer C. van Delft. Voorzitterde burgemeester, de heer R. van Ham. Van de Commissie tot nazien der ge meenterekening 1913 is een schrijven inge komen, waarbij deze rekening in orde L vonden werd verklaard. Als nu stelde de voorzitter voor aan het Dagelijksch Bestuur nog een crcdiet te ver- Ieènen van ƒ2000 en dit dus te brengen van 2000 op 4000. ■De heer A. de Mooy stelt voor nog een crediet 6e verleenen van 3000. Aangeno men. De heer Van der Gugten vroeg of het niet mogelijk was gelden van liet Groot boek af te nemen en zich op deze manier to helpen. Do Voorz. deelde hierop mecle. cV4 niet mocht. Deze gelden zijn voor andere doeleinden bestemd. Van de rondvraag maakte ditmaal b- hooge uitzondering niemand gebruik. Ka w ij k-a an -Zee. Te IJmuiden kwamen heden binnen de logger K W. 45, „Neptunus", met 11 last en de bomschuit K. W. 76 „Katwijk aan- Zce V" met 5 last pekelharing. KERKBERICHTEN. Valkenburg. Ned.Her v. Gem. Woensdagavond te halfacht Bidstond. Voorganger dr. D Plooy, van Leiden. V oorschoten. Geref. Iverlc. Woens dagavond te zeven uren, Bidstond. Collecte voor het Nationale Steunfonds. BURGELIJKE STAND. ALPHEN. Bevallen: G. Hasper peb. De Best, Z. C Duits greb. Koolenberp, Z. Overleden: n. Verschuur, jm. 2 mnd. H. J. Vink, jm. 4 mnd. J. Iïo^enes, wedr. van M. Burger, 83 j. M. Kloijn, jd. 14 j. BODEGRAVEN. Bovallon: Ij Ileblij geb. Do Vos. D. M. J. Hoogendoorn geh. Yan lijk. Z. M. Buitelaar geb. Groenheiden. Z. Overleden: J. Veorman, gehuwd met O. Meercrelsc, 78 j. Gehuwd: P. Schollaardt, 25 j.. en C. Lit, 21 j. KOUDEKERK. Bovallon: F. Paling geb. Bol. Z. T. do Jong gob. Schreuder, 1). LISSE. Gob o ren: Nicolaas, Z. vau Ch. Faas on J. J. W. Mollcenboer. Elisabeth Gertrudus Maria, D. van Th. F. van Rijn en van C. Th. Huijg. Dina Catharine, D. van D. Breijer en A. G. van 't Wout. Catharina Martha, I>. van B. Warmerdam en H. M. van der Kloauw. Johannes Adrianus Nicolaas, Z. van II. A. de Leeuw en E. Oomsen. Johanne-s Adrianus. Z. van J. van Diest en I. Seijsener. Hondrika Helena, D. van C. A. van Oosten en M. van dei- Meer. Neeltje. D. van W. Willemsen on W. da Blieck. Anna Maria, D. van F. de Wit en E. C. Yoges. NIEUWVEEN. Geh or on: Helena Maria, D. van G. Hartveld en M, A. Oudshoorn. RIJNSBURO. Goboren: Jan. Z. van D. Pijs- tormau en Joh. Heemskerk. Overleden: Gorrit, 3 j., Z. van G, JungeVius en L. C. Colyn. Niesje, 1 in., D. van W Zand- borgen en J. v. d. Meii. Jannetje, 13 m., D. -san J. Schoneveld en W. Geus. TER AAR. Overleden» J. M. Dobbe. 30 j.. ochtg. van J. van dor Vlugt. P. Pijper, jm. 4 j. WOUBRUGGE. Bevallen: S. Schellnigerhoiit geb. Verkade, Z. N. Ycrdoes geb. Vcrhcij, Z. M. Terhorat geb. Vos Z. H. W. G. van der Pouw Kraan geb. Van der Post, D. Ovorledcni J. van der Ploeg. 82 j., man van O. van Diemcu. ZEVENHOVEN. Gehuwd: K. O. Angenent en A. Kranenburg. FAILI.ISSUM ENTI5M. W. G. Janssen, in granen, te IIorst-Middolijlr. B. L. Helmink, koopman, tc Zelluin. J. van der Haar, koopman, le Utrecht. J. Kleikors, mijnwerkers, te Simpelveld. Do firma Ophorst en Herwaarden, te Dordrecht, en haar individueolc leden C. Ophorst en P. A. Eauduin, weduwe J Ophorst Cm bankiers en kassiers, to Dordrecht. J. II. Groenevcld, schoenmaker, te Haarlem. A, Waage, emid on koopman, te Haarlem, Hulpzoekenden hij het Steuncomité» Heden was in do Graanbciuvs voor het eerst de gelegenheid geopend, voor het zich doen inschrijven van hulpzoekenden, die ten gevolge yan den oorlogstoestand in benarde omstandigheid ver koeren. De inschrijving was vandaag toegelaten voor 'hen, wier naaui met do letters A tot en met G aanvangt. Het aantal personen was kleiner dan men had verwacht- en onder de aanwezigen wer den ook aangetroffen zij, die zich voor elke bedeeling opgeven. Het aantal vrouwen voor al was gering. Natuurlijk kan echter die eerste inschrij- vang niet als maatstaf voor liet aantal nood lijdenden dienen en zal men ook nog de vol gende zittingen moeten afwachten. Vi inkcliersvcrceiiiging. Gisteravond is in een drukbezochte ver gadering van winkeliers alhier, een algemeene Winkeliersvereeniging Ongericht. Het voor nemen is, om in Leiden een filiaal op te richten vau den Algeuieene Credietbank voor den Middenstand. Eenige voormannen hebben daarvoor van daag to Amsterdam een conferentie gehad on Vrijdagavond zal de heer Fideldy Dop, uit Amsterdam, voor de winkeliers optreden. Voor de Militairen. De „Hortus" wordt van heden af eiken avond van zes tot acht uren voor de mili tairen opengesteld. De belangstelling voor de door de leden der Commissie voor de Volksbijeenkomsten georganiseerde uitvoeringen voor militai ren blijkt zóó gering, dat< dezo voorloopig worden gestaakt. Het Bureau voor Auteursrecht-en van de „Soeiété clo Musiquo" heeft aan allo ver een! gin gen of stichtingen, -welke gedurende de mobilisatio- aan alhier aanwezige mili tairen voordracht- of muziekavonden aan bieden, vergund kosteloos-gebruik te ma ken van het geheele repertoire des Soeié té. Wij willen er hier nog op wijzen, dat in het Volkshuis eiken avond van 7 tot 10 uren twee vertrekken, alsmede de bibliotheek, voor de militairen opengesteld zijn. Het gebruik van een en ander is geheel gratis. Er is ook gelegenheid om een kop thee of koffie te gebruikoa en om brieven te schrij yen. Nedcrlaiulschc Bond voor Werkverschaffing. In een vergadering van het. bestuur van den onlangs opgerichten Nederlandsohen Bond voor Werkverschaffing is besloten zoo spoedig mogelijk over tc gaan tot het in werking brengen van genoemden bond. De Nederlandsche Bond voor Werkver schaffing heeft niet ten doe'l de werkver schaffing zelf ter hand te nemen, maar wil trachten alle lichamen, die zich op dat ge bied bewegen met raad terzijde to staan. Naast een groot aantal instellingen, die reeds ervaring hebben opgedaan omtrent een doelmatige toepassing van werkver schaffing als middel ter bestrijding van de werkloosheid en ter leniging van haar ge volgen, staan verschillende andere vereeni- gingen, die in den komenden tijd werkver schaffing voor het eerste ter hand zullen nemen. Voor het uitvoeren van die taak heeft de Bond een Bureau van Advies in het leven geroepen, waarin do volgende heoren zitting hebbenF. B. Löhnis, 's-GravenhageJ. Gerritsz, Haarlem; V. R. Y. Cröesen, 's-Gravenhage; A. van Hoogstraten, Arn hem; mr. dr. D. Hudig Jr., Santpoort; jhr. J. R. do Jonge, Scheveningen dr. P. A. Klap, Amsterdamprof. mr. E. M. Meyers, Leiden mr. F. van der Tuuk, Gro ningen Th. van Weideren baron Rengers, Oenkerk (Fr.); H. de Wilde, 's-Gravenhage, en II. van Zinderen Bakker, Naarden. Ter voorkoming van teleurstelling zij er met nadruk op gewezen, dat.de Bond geen gelden verstrekt voor werkverschaffing en zich evenmin belast met het rechtstreeksche aanwijzen van werk aan werkloozen. Hoofd doel is van goeden raad te dienen en zoo veel mogelijk organiseerend op te treden. N ootlzicke n f on dscn Do heer J. J. Hofman bepleit in het /Rharm. Weekblad' de oprichting van nood- ziekenfondsen. ,.Dio leden uit alle ziekenfondsen, waar van clo kostwinner ter vervulling zijner mili taire plichten is opgeroepen, belmoren in dit ziekenfonds te worden overgeschreven, nadat onderzocht is, dat alleen dit de oorzaak is van liun onvermogen om de wekelijkscho contributie te voldoen. Aan dit noodzieken- fonds hehooren de oudernemers of directies yan ziekenfondsen, dis» et prijs op, stellen, na afloop van deze tijden hun leden t?rug te krijgen, een nader le bepalen contributie bij te 'dragen, waaruit dan de hoogst nood zakelijke uitgaven voor het ziekenfonds wor den bekostigd. Ieder geneeskundige on ieder apotheker die daartoe bereid is, verleent aan dit ziekenfonds kosteloos zijn hulp, d. w. z. zijn arbeid wordt hem niet vergoed-en all oen de noodzakelijkste onkosten, zooals drukwerk, grondstoffen, die voor het bereiden dor re cepten noodig zijn, worden uit de inkomsten vergoed. De administratie van 't ziekenfonds, het toezicht op de iusch rij ving van leden, etc., moet eveneens kosteloos geschieden door een beltingelooze commissie uit do gegoede burgerij, die op dezo wijze mot medici cu - apothekers samenwerkt- om dc nooden dezer dagen te lenigen. Leden van zieken fondsen, welker directies niet bereid ziju. hunnerzijds bij te dragen in déze zeer gereduceerde kos ten van het nood ziekenfonds, belmoren ook te worden opgenomen in het noodfonds, maar deze directies verliezen daardoor het recht, dat na afloop van deze tijden dc leden weder om tot hun ziekenfonds toetreden. Voor deze zullen wel op andere wijze fondsen bijyen io brengen zijn, door steun vau gemeentewege, enz., om ook voor hen in den nood te voor zien.' Be Nederlanders in Zwitserland. Naar de ,,N. Crt." van particuliere zij do verneemt, is onze gezant te Bern er in ge slaagd de toe-stemming der Duiteche regee ring to verkrijgen om den talrijken Neder landers, die zich nog in Zwitserland bevin den, reisgelegenheid naar Nederland te verschaffen. De datum, waarop deze treinen zal loo- pen en de weg, dien hij zal volgen, zijn nog onbekend. Dc Visschers weer naar Zee. De Urker visschersvloot is thans weder naar de Noordzee vertrokken, waar het vis- schen langs de kust van IJmuiden tot den Hoek van Holland mogelijk geacht wordt. Ten gevolge van cle correspondentie met en de bemoèienissen van do Visscherij-in spectie, inzonderheid van den hoofdinspec teur, waren reeds 27 botters derwaarts uit gezeild, die den eerstén jl. Donderdagnacht samen f 500 hesorad hebben. Door de reedersvereeniging te Vlaardin- gen is besloten oen verzoek aan den minis ter te richten of het Rijk molest op zich wil nemen. Waardoor de haringvloot dan we der naar zee gezonden" zou kunnen worden. De Oestcrculiuur». De"crisis, die voor de aanstaande oester campagne noodlottig dreigt te worden, heeft aanleiding gegeven tot het bijeenroe pen te Ierseke op Zaterdag van alle 155 pachters en huurders der Zeeuwsche, Zuid- Hollandsche en Bergsche oesterbanken. On geveer een 100-tal gaven aan dien oproep gehoor. De bestaande, doch vrij sterk ver- loopen Vereeniging tot. Bevordering van de Belangen der Oesterindustrie, werd ont bonden cn een nieuwe 'gevormd, waartoe allo aanwezigen toetraden. Er werd een voorloopig bestuur benoemd, dat in een vol gende vergadering een ontwerp-statuten ter tafel zal brengen. De bezorging der Couranten. Het bestuur der Vereeniging van uitge vers van dagbladen „De Ned. Dagbladpers" zal dezer dagen vergaderen, o. a. om tc onderzoeken wat gedaan kan worden, om een geregelde bezorging der couranten te bevorderen, waarover algemeen worde ge klaagd, voornamelijk ten gevolge van niet voldoende overladingen in de treinen aan de verschillende snijpunten der spoorwe gen. Dc Nieuwe Waterweg. Sedert het stoomschip „Hosanger", dat Maandagmorgen om zes uur den Nieuwen Waterweg is binnengekomen, is er tot Maan dagnacht twaalf uur geeu enkel schip meer binnengevallen. De „gestrande" Amerikanen. De Amerikaansche legatie in Den Haag gaat dagelijks voort met het verleenen van diensten en hulp aan onderdanen van do Vere'enigde Staten, d.io uit Duitschland of andere landen in Europa hierheen zijn ge komen om naar hun vaderland terug te keeren. A.s. Zaterdag gaat er weder een boot van de „Holland-Amerika- Lijn" naar New-York. Het Amerikaansche schip, dat 6 Augustus naar Nederland zou vertrekken met goud, is dc kruiser „Tennessee", met eeu inhoud van 15,000 ton. De Lichting 1915. De minister van oorlog heeft te kennen gegeven, zoo meldt do „N. Ct-.", dat, hoe wel door de wc1: van 3 Augustus 1914 som mige bepalingen der Militiowot, m. n. die betreffende* do loting, worden terzijdege steld, dit niet het geval is mot de bepalin gen, betreffende geschiktheid voor den dienst, vrijstelling en uitsluiting. Op grond hiervan blijven ook zij, dio eerst na het in werking treden der wet van 3 Augustus ongeschikt verklaard, vrijge steld of uitgesloten zijn, buiten oproeping, wanneer cle uitspraak tot vrijjtelling of uitsluiting vóór do oproeping onherroepe lijk is geworden. De Officieren uit Albanië. De uit Albaneeschen dienst getreden Ne derlandsche officieren, dc majoors De Waal, Ho elf se ma en Sluis benevens kapitein Son no zijn over Bazel in Den Haag teruggekeerd en hebben zich voor een herplaatsing bij het leger aangemeld. De vrijlating van de in Albanië gevangen gehouden officieren Verhulst en lleimcra wordt spoedig verwacht. Gymnastiek voor Militairen. Alle Rotterdamsciie gymnastiekondcrwij. vers, voor zooveel beschikbaar, hebben ge hoor gegeven aan dé oproeping van den minister vau oorlog, gericht aan dc Neder landsche gyinnasfiek-onderwijzers, om steun te verleenen, door ongeoefende, manschappen les te geven iu gjuunastiek cn verdere trai ning. B. en W. hebben hun daarvoor verlof verleend. Zij zijn vertrokken naar de verschillends depóts. Dó vereeniging van leeraren in dc gym nastiek heeft haar leden opgeroepen, zoo spcedig mogelijk aan het departement van oorlog te berichten, dat zij zich, ondere na dere goedkeuring' van de betrokken overheid, beschikbaar stellen, om aan de opleiding van de militie in gymnastiek en in training d?el te nemen. Sigaren voor de Militairen. Te Amsterdam is gisteren op. straat een inzameling van sigaren ten behoeve, van de militairen gehouden. De oogst was buiten gewoon, meldt de „Tel.". Meer dan 20,000 sigaren zijn alleen in do middaguren bij eengegaard. Menig voorbijganger ledigde zijn sigarenkoker in de kistjes, vele sigaren handelaren en particulieren gaven een heel kistje voor onze jongens in de forten, ter wijl niet-rookers hun gaven in geld offer den. 's Avonds werd de sigarencollecte voort gezet. En overal met een schitterend resul taat Voor rekening van Amsterdamsclie koop lieden in tabak zijn 21,000 sigaren voor militairen aan den secretaris der forten commissie verzonden. Spion aangehouden? Te Zevenaar i3 aangehouden een man, dia do aandacht der voorbijgangers trok, door het bestudeeren eener landkaart. Op het naderen der inmiddels gewaarschuwde sol- datenpatrouille, wierp hij de kaart weg. Hij gaf voor Duitsch leeraar te zijn. De Geïnterneerden tc Alkmaar. Gisteren maakten do Belgische geïnter neerden een wandeling door Alkmaar, ter wijl de Duitschers een bezoek aan Bergen brachten. Aan de Breelaan nabij „Kinheim"- in het dorp Bergen, is eon groot stuk wei land afgerasterd met prikkeldraad, terwijl er reeds vijf tenten op geplaatst zijn. De bedoeling is ook hier geïnterneerden onder dak te brengen. De Belg. officier en de twee Duitschers die op 't strand te Schiermonnikoog met huil watervliegtuig een noodlanding maakten en naar Alkmaar werden opgezonden, loopeu hier vrij rond. Een schrikaanjagend abuisjc! To Liempdc (X.-B.) ontvingen Vrijdag circa 130 inwoners van den burgemeester een aanschrijving, dat zij zich voor den land storm moesten gereedhouden. Groote con sternatie onder de boeren Er waren zelfs lui bij, die indertijd voor den militairen dienst waren afgekeurd; ze begrepen er niets van. Thans werden alle aanschrijvin gen op drie na teruggehaald, want hot was een „abuusko", 't. dorp behoeft slechts wanneer de landstorm wordt, opgeroepen drie man te leveren. Rust en vrede zijn in de gemoederen der brave Liempdenaren wedergekeerd. Spcenhoff naar de Forten. Op 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Augustus gaat Speenhoff in de forten om Amsterdam voor onze soldaten zingen. Gewonden en Uitgewekenen to Maastricht. Nieuwe gewonden kwamen sedert Zondag» avond niet te Maastricht aan. In het go» heel zijn cr veertien overleden. Er zullen acht- geïnterneerd worden. De uitgeweken bewoners van Visé wer den, na den nacht daar doorgebracht to heb ben. allen van kleeding voorzien. Door do zending uit Den Haag en do giften dor Maastrichtenaren en Limburgers is er voel; maar toch niet genoeg. De arme menscheii zullen zooveel mogelijk in Eysdcn onderge bracht worden en het steuncomité zal beu bijstaan, 't Is hartroerend om do verhalen dier mcnschen aan te lioorc.h. Er zijn arme drommels bij, maar ook velen, uio betoftjj j dagen gekend hebben. 1

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1