De Toestand in Nederland N®. 16703 Maandag ÏO Augustus. A®. 1914. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJSOPDRIJVING LEVENSMIDDELEN. Vaststelling van den prijs van Zout. Toepassing Onteigeningswet op voorraden Tarwebloem. Uit de Omstreken. Neutraliteit van de Wester-Scheide Geëerbiedigd. De in Zuid-Limburg aangebrachte Duitschers naar Alkmaar overgebracht. De Verzorging van het Nederland's Leger. Het Credietwezen van de Middenstand. Medewerking van het Roorie Kruis. IN ONZE STAD. Nederland's Neutraliteit. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.172. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents, Voor het incasseeren wordt/-0.05 berekend. PRIJS DEZER COUEAJST: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. D 0.10, Franco per post 1,65. VAN De Burgeraeoster van Leiden: Op prys stelle.do de medewerking van die winkeliers en kandelaren, die yoldaun hebben aan zijn uituoodiging, om do prij zen der meest noodigo lovensmiddolon Stekend te maken, door bet ophangen van lijsten voor hun winkelramen; Noodigt do overige winkeliers, hande laren en slagers, dlo aan zijn verzoek nog niet voldeden, nogmaals ernstig uit, de prijzen hunner waren op van den open baren weg al duidelijk zichtbare wijzo bekend te maken, aangezien bij niet- voldoening aan dit vorzoek de namen van hen, die nalatig blijvon, zullen wor den openbaar gemaakt. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 8 Augustus 1914. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de £n a x i m u ni-p r ij ze 11 v an zout zijn vastgesteld als volgt. voor den groothandel op f6.50 perlOO K. G. en voor den klein li andelop i'0.09 por 1 K. G., zullende bij overtreding lot onteigening worden overgegaan. Hij noodigl tevens de ingezetenen uit om, indien het hun bekend is, lat bovengenoemde maximum-prijzen worden overschreden, hiervan schrif telijk of mondeling kennis te geven ten Haadhuize (Kamer No. 10), onder mededeeling van den naam en de woonplaats van den betreflenden fabri kant, handelaar of winkelier. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAB. Leiden, 10 Augustus 1914. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dal door hein, ingevolge opdracht van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, aan de houders van voorraad Tarwebloem is kennis gegeven dat tot onmiddellijke inbezitne ming dier voorraden zou worden over gegaan, tenzij die houders zich over eenkomstig art. 76h der Onteigenings wet bereid verklaarden de voorraden Tarwebloem ter beschikking te stellen van bakkers en dergelijken, voor wat betreft de kwaliteiten No. 0 en Ame- rikaansche straight voor niet hooger dan liet door den genoemden Minister bepaalde bedrag van f 14 per 100 K.G. netto, contant zonder korting, af fabriek of magazijn, en van andere kwaliteiten naar evenredigheid, en onder voor waarde, dat alleen hoeveelheden voor gewoon verbruik mogen worden af geleverd, en alzoo geen extra voorraad mag worden verstrekt dat de alhier gevestigde firma's Wed. T. J. BOTS. 1)E KOSTER Co. S. H. KOSTER. B. OUWERKERK en J. N. VAN DER REIJDEN, zich overeenkomstig genoemd art. 76b der Onteigeningswet onmiddellijk heb ben bereid verklaard en verbonden die voorwaarden na te leven, zoodat mede overeenkomstig genoemd artikel de inbezitneming is opgeschort. De Burgemeester verzoekt andere personen of firma's dievoorraden tarwe bloem mochten onder zich hebben, en bun, die met liet bestaan van meer dere voorraden tarwebloem binnen de gemeente mochten bekend zijn, daar van ten spoedigste aangifte Ie doen ten Raadhuize (Kamer no. 10) A. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAB. LEIDEN, 8 Augustus 1914. LEIDEN, 10 AUGUSTUS. Mej. M. H. B. Töeuwen, alhier, is in Den Haag geslaagd voor' het examen Pranfioh L. O. Ingekomen ia voor „Schoolkindervoo- ding" ƒ1 van een 124-jarig feest. De heer P.« uit Voorschoten, slipte ui zijn rijwiel op den Stationsweg, waar door zijn rechterarm en rechterbeen ver wond werden. Dr. Z., van den Stations weg legde het eerste verband en beval overbrenging naar Hópital Walïon, hetgeen per brandcard geschiedde. Hedenmorgen werd op de Breestra-at een meisje aangereden door een auto. Het kreeg eenige nchrammen. Dr C., uivb Voorschoten, stelde een onderzoek in en •constateerde geen letsel. Blijkens het door B. en W. uitge bracht verslag van het bouw- en woning toezicht te Leiden over 1913, ingevolge artikel 52 der woningnet, blijkt, clat het) personeel bestond uit éen inspecteur. een opzichter in al ge me en en dienst, éér» ayïmi- iuetrajtief ambtenaar in tijdelijken dienst/ tea wijl voor het woningonderzoek nog een stadstimmerman hulp verleent. De kosten van het bouw- en woningtoezicht) bedroegen 5944.88. Er had een vermeerdering door bouwen en herbouwen van 53 perceelen, een ver mindering door slooping van 56, alzoo een vermindering van 3 perceelen plaats. In het afgeloopen jaar kwamen zeer vele voor de openbare gezondheid schadelijke toestanden ter konnis van het bureau. Eensdeels wérden deze boestanden bekend door ingekomen klachten, anderdeels door waarnemingen door heb Bouw- on Wo ningtoezicht en het systematisch Woning- onderzoek. Na mondeling overleg met de betrokken eigenareD werden deze schadelijke toe standen dan verbeterd. In den regel kon op medewerking van de eigenaren worden gerekend'slechts een enkele maal moe3b niet klem op verbetering worden aange drongen.. Het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen bedroeg slechts 5. Waarheen de bewoners verhuisden, is nog niet opgege ven, maar uit een statistiek van vorige jaren bliikt, dat de meesten een duurdere e>n daardoor betere woning zoeken. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend i 's morgens van 9—12 uur en des middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. B klotkon.2 kantoorbedienden (1 vrouwelijke), 1 reiziger 1 vuurwerker, 1 aank. mncb.-bankwerker, 2 stokers, 2 mach -houtzagers, 1 kleermaker. 2 schippers, lotter- zetters, 8 loopknechten, 1 Incasseerder, 1 chautleur. 300 werklieden voor alles genegen, 2 werkstors, - wa3ch vrouwen, HOOFDDORP. Ondier zeer groote belangstelling Ï3 op de algemeene begraafplaats ter aarde bestefld, het lijk van wijlen den sergeant dor artillerie A. A. C. van Schelt, die bij het forti Vijfhuizen door een ongeluk het leven verloor. Het werd grafwaarts gedragen door korporaals van dat wapen, terwijl de geheede compagnie, waartoe hij had behoord, den stoet volgde. Een 9-tal prachtige kransen bedekte de lijkbaar. Aan de groove werdeai zeer veel woorden van troost en deelneming tot de familie gericht, terwijl zeer waardeerend over den rwortedeno werd gesproken door den kapitlein der artillerie Couvéoden wel- eerw*. heer ds. Baljon, van Spaaïndcm, en door een oom van den overledene, den heer Van Schelt, uit Dordrecht. Het was een indrukwekkend oogenblik. Wegens bijzondere omstandigheden waren de gewone militaire eerbewijzen, die an ders bij het begraven van militaiien wor den verricht-, niet gevolgd. FHnko Oogst. Het dorschen van granen, voornamelijk van tarwe, gerst en rogge, is in vollen gang. Er wordt een koortsachtige haast betiracht om zoo spoedig mogelijk klaar te komen. Do opbrengst is alllessdna be vredigend en de kwaliteit Is uitstekend.. Alts hef) deze week gunstig weer mag bllj^ ven', zal db grootste oogst wel binnengè-1 haald zijn. Veel Bezoek.— liet Steun-Comité.— Lec tuur voor Militairen.— Over Betalingen. Van heinde en -ver kwamen gisteren de fa milieleden, vrienden en kennissen der hier in garnizoen liggende manschappen dezen be- zeiken. Velen brachten voor hun mannen en verloofden versnaperingen mee. Voor de gebouwen, waarin do militairen zijn inge kwartierd- verdrongen de vrouwen en kinde ren elkander. En menig roerend toonecltje werd waargenomen. Zoo zagen wij huisvaders, militairen, in ernstig discours gewikkeld langs onze Singels wandelen, kinderen aan de hand en op den arm. Komiselie tooneeltjes hadden ook wel plaats. En de Leidsche jeugd vooral' vond het een zoowel als het ander zeer belangwekkend en toonde dat door haar lui druchti ge tegenwoordigheid. De burgemeester bracht aan de verschil lende scholen ook een bezoek. Te tien uien, toen de militairen worr hun kwartieren hadden opgezocht, keerde de rust weldra terug. Ook in en om 't Wilhelminapa-rk te Oegst- geest en in do Leidsche Buurr is gisteren bijzonder druk bezoek geweest. Reeds vroeg in den morgen brachten do trams uit Leiden drommen mensclien aan, allen haast verwan ten en vrienden van de hier gelegerde sol dik ten. Bepakt en beladen kwamen zij aanzet ten, de goede moeders en vrouwen, dc be zorgde vaders op jaren en de kleine onbe zorgde kleuters; de een naar zijn jongen, de ander naar haar man en de dreumes naar va dertje. Het was een verademing weer oens zooveel blijde gezichten te gelijk te zien. Er is gesnoept en gegeten, gerookt en gedron ken uit en ter na. In een lunchroom, werd gisteren 350 liter melk uitgeschonken en des middags moest de brouwerij üieuwen voorraad bier doen aanrukken. Allo cafés en neringdoenden bin nen 't terrein, waarop de soldaten zich mogen bewegen, hadden hot den ganscheu dag bui tengewoon druk. In de school der Ned.-Herv. Gem zijn onder de soldaten goede zangers. Gisteravond, teen de duisternis begon te vallen en de vrienden weer huiswaarts gekeerd waren, kwamen ze los. Een mannenkoor in solda- tenpakjes was het- De vaderlandsche liede ren werden door velen uit het publiek geest driftig medegezongen. Een paar grappige soldatenliedjes kregen we te hooren en ook „Het treurend meisje aan den oever van een snellen vliet", kreeg een beurt. Het hoofdbestuur van het steun.comité ver zoekt ons mede te doelen, dat hulpzoekenden zich nog niet kunnen opgeven Men is nog voor de voorbereidende werkzaamhedeu in volle actie en door nu reeds om hulp en steun lastig te vallen, houdt men deze werk zaamheden slechts op Wanneer het comité gereed is, zal dit gepubliceerd worden. Intusschen blijft het fonds zich in de wel willende gunst dor weldadige stadgenoot en aanbevelen. Op verzoek van de afd. Leiden van het ;,Roode Kruis", heeft de Commissie voor do Volksbij'eenkomsten zich bereid verklaard, ge durende den tijd, dat de troepen gemobi- soerd zijn, avonden to organiseeren in den trant van do Volksbijeenkomsten, zooals die geregeld des winsters worden gehouden. Van verscheideno ingezetenen van Leiden werd reeds do toezegging verkregen tot het houden van voordrachten op wetenschappelijk, populair wetenschappelijk on muzikaal ge- bied. Er bestaat voorts groote kans, dat de heer Fabius, die kapitein in Albanië is ge weest len die op het oogenblik in Leiden in garnizoen is, bereid zal worden gevonden éenige voordrachten to houden.' Do Commissie zal aanbiedingen van per sonen "uit Leiden en omstreken, dio haar in haar streven zouden willen steunen, zeer op, prijs stellen. Wie bereid, mooht zijn; om, tor geeste lijke Opbouiring van het zeer groot aantal militairen, dat op héfc oogenblik hier in gar nizoen ligt., mee l>e werken, gelieve dat medé to deelen aan den secretaris der Commissie, dea heer II. W. Tieleman Jr., Witte Singel, tdefoou 731, of aau den penningmeester, rnr. H. W. C. J. de Jong, Bangebrug No- 6c, telefoon 244. Op initiatief van het comité Leiden en Omstreken van het Ned. Roode Kruis zullen da Leidsche meisjesgezellen onder leiding van mtvrouw Hammes, trachten te voorzien in de behoeften aan couranten, tijdschriften, il lustraties en verdere lectuur voor de hier ter stede ,in de verschillende kantonnementen ge legen militairen. Om dit doel te verwezenlijken, wordt een dringend beroep, gedaan op de vriendelijke medewerking der medeburgers, wien gevraagd zal worden, geregeld lnm couranten en il lustraties, die zij daarvoor rvillen afstaan, ter beschikking te stellen. Be meisjesgezellen zullen de dagbladen, enz. geregeld dagelijks afhalen en onder de kantonnementen verdeden, leder, die hieraan medewerken wil, werpe dus zijn couraut of illustratie niet weg, doch beware die zorg vuldig- om dc militairen te helpen. Inzenderheid voor de militairen in de school van den heer De Houdt zullen ook eenige dames eeu dergelijk werk ondernomen. De beide afdeelingen te Leiden van het Ncd Jongeling$\orbond, de Vereenigingen „Dient .dien Heer" (Levendaal), „Uw Bewaarder" (Pniël) hebben het voorne men om enkele zalen van het Wijkgebouw aan het Levendaal 103 tijdelijk in te rich ten als (avond) oantine voor militairen. Koffie, thee, enz. zullen verkrijgbaar worden gesteld. Dagbladen en tijdschrif ten zullen der leziug worden gelegd. Er zal gelegenheid zijn om rustig eeo brief te kuunen schrijven. Er wordt op gerekend, dat inzon^" de leden van het N. J.-Y., thaus in mili tairen dienst, van de cantine druk gebruik zullen maken. Echter, alle soldaten zijn wolkom De zalen zullen, medo op verzoek der militaire overheid, van zes uren tot half- tien geopend zijn. De besturen der Jongel.-vereenigingen houden zieh zeer aanbevolen voor het toe zenden van dagbladen en tijdschriften. Wie de zaak op een of andere wijze wil sdeuneoi, wende zich tot den heer H. Duij- ker, Oude Yest 199a. Moeten wij onze wissels en rekeningen be talen Uit (le vragen rubriek en uit. particuliere gesprekken bliikt ons, dat sommige men schel» deze vraag op gemakkelijke wijze ont. kennend beantwoorden. Voor dezulken moge het onderstaande dienen Wie onnoodig in gebreke blijft., om zijii verplichtingen voor het uitlokken van een algemeene ramp. Indien het zakenleven ver lamd wordt door het uitblijven van beta lingen, moeten allerlei bedrijven worden stop gezet en moet op groote schaal perso neel worden ontslagen. Wie de heersohende werkloosheid en ellende niet wil A-ergrooten, make door het voldoen aan zijn financieele verplichtingen voortzetting van het bedrijfs leven mogelijk. Bovendien zal men door nieLbelaling zijn eigen goeden naam schaden. Het spreekt toeh van zelfk dat men ook later met de houding thans aangenomenv rekening zal houden. En ook: van uitstel komt heuscli geen afstel! Van morgen geraakte op de Br eestraat we iier een compagnie.wagen, een licht twee wielig voertuig, mot twee flinke paarden be spannen, op hol. Het rijtuig verloor weldra een wiel. Inbusschen reed het een eind met één wiel voort, totdat de paarden eindelijk tot staan werden gebracht. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Van Engelsche zijde is aan ouzo regeoring medegedeeld, dat de neutraliteit der Wes- tersoheldo door Engeland zal worden geëer biedigd, zoodat dus geen oorlogsschepen de rivier zullen opvaren. Heb Nederlandsch eiland Rottemeroog, waar in gewone omstandigheid alleen een lichtwachter woont, is door een detache ment Nederlandsche troepen bezet, ter handhaving van onze neutraliteit. De verzorging van het Neder- lamlsckc Leger. Bij velen kan zich de vraag hebben voor gedaan, op welke wijze zich de verpleging van de zoo onverwachts onder de wapenen geroepen groote massa's troepen mogelijk en geregeld is. Dienaangaande kan in groo te trekken het volgende worden medege deeld. Bij de division, in stellingen en li- nien, worden door de zorg der intendance aanvankelijk de noodige voorraden verple- gingsbehoeften bijeengebracht, welke voor radig zijn in het gebied, waar zich do troe pen bevinden voor het veldleger z.g. ver- plegingsgebioclen. Voor zoover niet of niet meer op deze wijze in de behoetfe kan wor den voorzien, geschiedt aanvulling, later algeheele verstrekking, uit. hoofdvoorraden. Die hoofdvoorraden worden op daartoe aan gewezen plaatsen naar een vastgesteld plan door de zorg van den hoofdintendant bij eengebracht, eensdeels n.l. kort voor of in de eerste dagen der mobilisatie door den hoofdintendant zelf, verder door op dracht te verstrekken tob aankoop over heb geheele land aan personen, met wie in vre destijd reeds in verbinding is getreden en voorts door aflevering ingevolge ter zake reeds gesloten contracten. Door een commissie van aankoop wordt het gekochte gekeurd, verzonden en betaald met- chèques op de Nederlandsche Bank. Het is duidelijk, dat, waar in dezen met. spoed moet worden gehandeld zoolang de uitvoer niet is verboden, in de eerste dagen eener mobilisatie in dit opzicht buitenge wone inspanning wordt gevorderd. De uit komsten van vorenvermelde maatregelen zijn tot heden zeer bevredigend. Van den hoofdvoorraad wordt het benoodigde afge staan voor de approviandeering van de stel lingen en liniën, terwijl het veldleger uit die voorraden wordt voorzien door het in stellen van een etapedienst. Voor zoover dio toevoer niet kan geschieden met de gewone verkeersmiddelen, worden autotreinen en wagentreinen geformeerd. De in de laatsto jaren te onzent gehouden oefeningen in dezen dienst onder leiding van den chef van den generalen staf, thans onze opperbevel hebber Aran land- en-zeemacht, zijn een waar borg, dat die oefeningen thans haar vruch ten zullen afwerpen. Herstel Zieke Militairen. De minister van Oorlog richt in do „St.-Ct." aan de burgerartsen het verzoek, te bevorderen, dat van alle zieke militairen van Nederlandsche nationaliteit, die in hun gemeente ter verpleging worden opgeno men, alsmede bij herstel of overlijden, be richt worde gezonden aan het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage, Paleis Kneuterdijk, welk bureau inlichtingen verstrekt aan betrek kingen clio dit schriftelijk verzoeken, en tevens dat alle herstelden moeten worden teruggezonden naar de depots hunner korp- Onlwapende Duitschers naar liet Intcrneerings-Dcpót. Gisteravond, omstreeks kwartier voor tienen, zijn aan- het Centraal-station te Amsterdam van Maastricht aangekomen 51 Duitsche infanteristen, die op ons grondgebied gekomen en door onze grens wacht ontwapend waren. Na voorloopig in Maastricht te zijt» on dergebracht-, werden ze gister naar het Militaire Tehuis Lauriersgracht 116 over gebracht. Zij waren onder geleide van een deta chement Nederlandsche infanterie en van eenige politiemannen. Zij zouden den nacht in de hoofdstad doorbrengen en worden hecleD naar Alkmaar overgebracht. Daar zullen zij voorloopig, in afwach ting van het gereedkomen der internee- ringsinrichtingen, in de Cadettenschool worden ondergebracht. Zij blijven daar ge ïnterneerd tot de oorlog is afgeloopen. De militaire autoriteiten hadden strenge consignes gegeven, dat niemand tot de ge vangenen werd toegelaten. Het arriveeren van het transport had in de drukke buurt van het Militaire Tehuis veel bekijks. Verdwaalde Belgen op Neder landsch gebied. Gistermiddag om één uur kwam te Maas tricht eou patrouille van 24 Belgische lan- ciers aan onder bevel van een luitenant. Dat was een verkenningspatrouille van het Belgischo leger, die geheel afgesneden, v. as geworden. Zij had haar verkenningen uit gestrekt tot vlak bij Aken. Langzamerhand terugtrekkende, zich overdag in boerens \a- rc;i verbergende, was het do patrouille ge lukt tot bij Eysden terug te keeren. Daatf liggen echter de Duitsche troepen tot aan de grens. Zoo zijn do Belgen op Neder landsch grondgebied terecht gekomen en door de Nederlandsche troepen ontwapend.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1