^aSemms& WAT GAAT ÜEY NEDERLAND GËBEÜÜEil? N°. 16699 Woensdag Augustus. Eerste 1 Had. A0. 1914. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJSOPDRIJVING LEVENSMIDDELEN. Spoedvergadering v/d. Raad van State. Wederom Kamer zitting. Troepen defiSeeren voor H/M. de Koningin. Minister Treub en de Arbeidsbemiddeling. Voorbereidende Werkzaamheden voor Inundatie van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. De Automobielen zijn Opgeëischt. De Toestand in onze Stad. De Duitsche Gezant verlaat Parijs en gaat door ons Land naar Berlijn. Nederl. Officieren uit Albanië terug. Rederlaud's Neutraliteit. LEIDSCH DAftBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 0ent3.-Voor het incasseeren wordt/"0.06 berekend. PRIJS RKZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. w 0.10. Franco per post w 1.65. VAN De Burgemeester van Leiclen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hem, bij besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 4 Augustus j.l. No. 8750, algeinccne machtiging is ver leend tot onverwijlde iubezitncmiug van Levensmiddelen en tot benoeming van deskundigen voor de schatting der in be zit genomen waren. Hij w aarsehinvt derhalve een ieder geen voorraden van Levensmiddelen ouder zieli te houden of 1)E PRIJZEN DIER WAREN OP TE DRIJVEN, aangezien hij van de hem verleende bevoegdheid O N MID DEL- IJ JK gebruik zul maken, zoodra hem ge vallen bekend zijn van vasthouding of prijsopdrijving van Levensmiddelen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Augustus 1914 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van J. KORSWAGEN, om vergunning tot oprichting van ecu kuiperij xn liet perceel Noordorstraat no. 4, Soeiie B no. 2310, waarin geplaatst zal worden een oleotromotor van 5 pk. tot het aandrijven van eon kortzaag- maohihe Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op do Seoretario dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag, den 19en Augustus o.k. dos namiddags to lialftwee, op heb Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er do aan- daoht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dor Hin derwet voor het gemeehtobestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeliDg toe to lichten. Burgemeester on Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 5 Augustus 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van W. 3. ZWETSLOOT, om vergunning tot oprichting van een zuivolinrich- tiug in het perceel Haarlemmerweg no. 2, Sec tie K no. 992. waarin geplaatst zal worden een electromotor van 3 pk tot het aandrijven van een karn- c-n een waterpomp Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven Inj deze kennis aan het publick, dat ge noemd verzoek met dc bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter A'isie gelegd is; alsmede dat op Woensdag, den 19en Augustus e.k., des namiddags to halftwee, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er do aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Augustus 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon; Gezien het verzoek van A. E. VAN DER VOET om vergunning tot uitbreiding van de smederij in het j>erceel ilorschweg no. 21, Sectie L no. 973, door bijplaatsing van een electromotor van 2 pk. tot het in beweging brengen van een kracht- hamer Gelet op de artt. 6 en 7 der Hi .derwet; Geven bij deze kennis aan iet publiek, dat genoemd verzoek mot do bijlagen op do Sccretario dezer gemeente ter visio gelegd is alsmede dat op Woensdag, den l?en Augustus o.k. des namiddags to halftwee, op hot Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er do ivandaolit op vestigen, dat nïot tot- beroop gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten eiudo hun he rwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemoestor. YAN STRIJEN. Seorotaris. Lolden. 5 Augustus 1914. jpSSBSBBRBSt2£2S5> /SS? ÊÉS7 SSS Tb Het morgen verschijnend nummer bevat o.a. i Versohiiltndo interessante foto's, betrekking hebbende op den oorlog tussohen Oostenrijk en Servii*. De onafhankelijkheidsfeesten te Delf zijl. Vlootrevue van 400 Eugelsohe oorlogsbo dems, de grootste.- die ooit gebonden word. Mooting ter verkrijging van Staatspensioen. De vrijsjiraak van mevrouw Oaillaux. Militaire maatregelen, genomen door do Pransclio regee- ring. naar aanleidiug van het Europeesch oor logsgevaar. Een viertal mcoie kiekjes uit Seiviü. Uit Nederl.-Indie. Copramarkt to Ken- dangnji. Militaire maatregelen bij do brug aan den Moerdijk, met twee foto's. Daar is geen verandering' gekomen. Er "hejerschte gisteravond, hoewel het overal krioelde van burgers en militairen, nog al oen kalme stemming". Dc Meeting op den Burcht. Naar schattingeen vijfhonderd menschen hadden zich gisteravond naar Den Burcht begeven, op oiitnoodiging van den Lei'd,- scheji Bestuutdersbond, om, in navolging- Van de S. D. P. en de anti-militairistiaclue veyeeniging, ook een protestmeeting tegen 'den oorlog te houden. Er waren betrekke lijk weinig .militairen, onder die aanwe zigen. Aan den ingang wehd vanwege'de S. D. P. een manifest verspreid, waarin op felle wijze uiting wterd gegeven .aan 'dij verontwaardiging over de woorden, door mr. Troelstra, als woordvoerder van de geheele .Kamerfractie der S. D. A. -P. in de Tweede Kamer gesproken. De meeting werd te halfnegen met een kort woord door den voorzitter, dien heer Baart, geopend, nadat tLe aanwezigen, waarvan er velen op den ommegang van Den Burcht hadden plaats genomen, al eens de Internationale hadden aangche}. ven. Met een enkel woord herdacht hij Jau- Vès, waarna hij mededeelde, dat nog geen del" (sprekers aanwezig, was. .De heer Al- bar da had, im verband met een mogelijke oproeping der Tweede Kamer, bericht van verhindering giezondiende heer Hoejenbos tou, na do Raadsvergadering in Den Haag, per, auto komen. Latier werd me degedeeld, dat er in de Residentie geen auto te krijgen was, zoodat ook deze spre ker absent bleef. Daardoor werd alleen het woord gevoerd, 'door mr. D. A. van Eek, die, na op den groot,en ernst der tijden te hebben gewe zen, aanspoorde tot kalmte. Hij "hoopte, dat Nederland niet in den krijg zou wor den gewikkeld, doich met zekerheid viel daarvan niets te zeggen. Doch ons past allen oen koel hoofd en kalmte. Daarnaast inoefen wij actief blijven. Allereerst iis het onze plicht de komen- ide ellende zoovecL mogelijk te beperken'. In dit verband wees hij op de stijging Van den prijs der eerste levensbehoeften; waardoor dje proletariër het eerst zal lij- 'djen. Tijdens het beleg van Leiden werd lied. 'die burgerij op rantsoen gesteld; elk bur ger stond toen gelijk. Daar moet het nu ook heen. Dte Arbeiderspartij zorge er'dus voor, dat in dien nood worde voorzien van gemeentewege. Hij riep den prole tariërs toe,- zich niet bij. ,dje ellende neer te leggen, zoolang een ander geen gebrek lijdt. Nog op een andere wijze wilde hij activiteit, nl. door (de oorzaak van de(n huidigen toestand .uitieën te zetten. Deze» Wereldoorlog heeft ook de sociaal-demo-: 'Cr a tie verrast. Zij (staan eir. nu machteloos tegenover, maar rij kunnen zorgen, ,dat uït het kwade het g'oede wordt geboren.. De oorlog iis hietj kind van het kapita lisme. Wij zullen krijgen een verschuiving 'van macht' en Wet is zaak' mjede te werken; ilat zot» niet nog de sociaa 1 -democratie 'dan loch de democratie versterkt uit 'den, "strijd terug komt. Het zou spr. (tegenvallenwanneer rdé internationale sociaal-democratie niets te-: gen dezen oorlog deed. Voorloopig kunnen Wij echter, niiets anders do;en dan de maat-: 'regelen te steunen, ter leniging van ver schillende noioden. ALs wij moeten sterven, geven wij het leven liever in den strijd voor het socia lisme, dan door op het salg-veid te snê, Ven! riep spr. uit, waarna hij herinnerde 'aan 'den dood van Jean Jaurès, die als 'slachtoffer van het socialisme1 en voor 'den vrede is gevallen. Door liet opsteken 'der handen toonden vele aanwezigen hun instemming. De voorzitter sloot hierna, de vergade ring. Hij drong er op aan, zoolang moe gelijk de valcvereenigingskassen onaange tast te laten, alsmede de fondsen der, coöperatie, die thans ook een crisis door- inaakt. Ten slotte deelde hij mede, dat een optocht niet was toegestaan. De bur. gemeester 'h ad het i!n deze tijden beter ge acht, dat het ni'ct geschiedde. Reeds eer had (men. uit de vergadering geroepen het toch te willen doen. Dc voorzitter ried het niet aan, doch ook niet af, men moest 'liet zelf weten. In dichte drommen, de Int er nationale zihgend, Verliet men nu. Den Burcht. De Oploekt. Uit alle straten kwamen daarop and'ero menschen opzetten en op gettempten toon zingend, trok men de Hooglandsche Iverk- graclvb op, voorafgegaan door den inspecteur van politie, den -heer Eskeos, met eenige agenten, die de manifestanten aanspoorden kalm door .te wandelen. Aan het einde van de Hooglandsohe KcrkgracM wist do politie do menigte te verdoelenEen deel ging over do brug, hot. andere deel zakte den zuidkant van don Ouden Rijn af. Bij de Hoogstraat trachtte, raen zich weder te vereenigen, doch .dit werd verhinderd, waarbij nog ai klappen met den gummistok vielen. Inmiddels kreeg de politie versterking cu toen men aan weerskanten van don Ouden Rijn weder terug kwam, stonden er heel wat agenten op de brug, om de twee groepen gescheiden te houden. Op don Ouden Rijn aan don Noord zijde (hoorden wo nog een vrouw gillen, die blijkbaar eon klap met den gummistok had gekregen. Woldra verstrooiden zich nu de manifes tanten. Toen we ©en halfuur later weer vcorbij ,,Don Burcht'" passeerden, stonden daar nog troepen opgeschoten jongens, dio meenden, dat de meetiuggangers nog moesten kernen. Hot. ko&ttc moeite dezen jongelui to beduiden, dat zij te laat gekomen waren, waarna zij eindelijk teleurgesteld heengingen. Muziek in het Park. Om zooveel mogelijk alles in den ouden toestand te houden, had de bujrgjemeostcr de gewone muziekuitvoering in liet Park laten doorgaan. Ei- werden echter géén vroolijko melodieën gespeeld en de opgewekte, jolige stemming, welke er anders hearsoht, ont brak thans. Vergaderingen. Het bestuur der afd. Leiden van de Vereen, voor Vrouwenkieetrecht besloot zich tot den burgemeester te wenden om belangloos hulp aan te bieden door liaar leden en andere Vrouwen voor verschillende werkzaamheden, waarvoor mogelijk handen te kort komen. De Leidsche winkeliers hielden gisteravond ook Weder een conferentie. Daaromtrent kon hot JxStuur echter geen mededeelingen aan ons te doen. Het bestuur van het Gemeentelijk Werk- loozenfonda vergadert morgenavond met de besturen dor toegelaten Veroenigingen ter bespreking van don toestand. Prijsopdrijving van Levens middelen. Hoewel do kennisgeving hieromtrent op zecir duidelijke wijzte in ons blad geschiedt, Vestigen wij er om hot. géwicht van don in houd nog eaiLSl in 't bijzonder do a andacht op. Vrijwilligerscorps der Leidsche Studenten. De Leidsche studenten, voor zoover niet reeds op de gewone wijze onder de wapenen geroepen, zijn, der traditie getrouw, niet achterwege willen blijven n.u heel ons land weerbaar wordt gemaakt. Gisternamiddag werd door het Leidsch Studentencorps in Miner va" een buiten gewone vergadering gehouden om te komen tot de vorming van oen vrijwilligerscorps van Leidsche studenten. Er heerschte in deze vergadering veel geestdrift. Onder groot enthuaiaame werd tot de opriohting besloten en voorts overeengekomen de deel neming open te stellen voor allo niet-Corps- leden te Leiden, overtuigd, dab in deze f hachelijke tijden alle geschillen dienen ver- j gete.ii te worden. Op een verzoek, ook aanstaande Corps leden op to nemen, werd op voorstel va-n het Collegium afwijzend beschikt. Tegelijkertijd had een bijeenkomst plaats van eenige studenten niefc-G'orpsleden voor hetzelfde doel. Men vereenigdo zich met ge voel van het L. S. C., dat allen moeten sar menwerken. Staa.nde de vergadering traden 61 Corpsleden en 5 niet-Corpsleden toe. Voor deelneming kan men zich opgeven bij den ab actis collegii F. "W. Nanning, Em- mastraat 195, Den Haag. Besloten werd aan H. M. de Koningin een adres te richten in den geest van het ge nomen besluit-, waarin adressanten zeggen, dat zij bereid zijn zelf de kosten to dragen van hun kleeding, welke, tenzij H. M. an ders mocht bevelen, zou kunnen bestaan uit een kahkikostuum, model Atjeh-jas, en als hoofddeksel de in het Noderlandsche leger in gebruik zijnde pet zonder distinctieven. Vrijdag a.s zal de eerste bijeenkomst plaats hebben tot het nemén van verdere maatregelen. Tijdelijke Cant ine. In het gebouw van Hermandad" aan de Pie.terskerkgracht is een cantine geopend, dank zij de zorgen van den directeur, waar bier en koffie, tegen billijke prijzen voor de i militairen zijn verkrijgbaar gesteld, waar zij gratis van pen en inkt- kunnen "gebruik ma ken en tegen geringe vergoeding van papier J en enveloppen. Een Buitengewone Staatscourant", be- vat, naar aanleiding van den oorlog tus- j schen Rusland, Frankrijk en Servië eener- zijds en Duitsohland en Oostenrijk-Hongarije anderzijds, een kennisgeving van de mi nis ter ie n van Buitenlandscho Zaken, Justitie, Marine, Oorlog en Koloniën, vermeldende de maatregelen, ter handhaving van de vol strekte onzijdigheid vaai Nederland. De tekst dezer kennisgeving is volkomen i gelijk aan die, uitgevaardigd naar aanlei ding van den oorlog tussclien. Oostenrijk- Hongarije en Servië. Défilé voor II. M. de Kouingiu. De zien in Den Haag bevindende troepen kwamen gisteren in het Malieveld bijeen, ten einde een maisch te maken, waarbij laings H. M. de Koniugin, voor het Paleis in het Noordéinde, zou gedefileerd worden. Over het Voorhout, door de Parkstraat en langs de Mauritskade werd het Noordein de bereikt. Niet zoodra naderde de militaire stoet of H. M. de Koningin begaf zich met- Prin ses Juliana uit. het Paleis, luide toege juicht door het publiek; behalve haar ge volg, stelden zich daar op d© hoofdofficieren, bevel voerend over de verschillende troopen- afdeelingen. De gouverneur der Residentie, ge-eraal Klerk de Reus, plaatste zich naast H. M. Even later verscheen Prins Hendrik in generaals-uniform, H. M. was in heb wit gekleed, ook het Prinsesjé. De troepen de fileerden daarop voorbij. H. M. groette' met een hoofdknik voor elk saluut, dat door de officieren gebracht werd, de manschappen trokken voorbij met het hoofd naar H. M. gewend. Nadab de troepen voorbijgetrokken wa ren, begaf de Koningin, het afgezette ter rein voor het Paleis overschrijdend, zich tot haar volk. Toen golfde het gejuich langs de menschenrijen, H. M. met het Prinsesje, dat dapper meestapte, aan de band, wuifde voortdurend de menschen toe, dicht langs de rijen gaande. Dat verhoogde de geest drift, on men werd niet moede te juichen en te wuiventotdat spontaan heb Oude „Wilhelmus" ingezet werd, zich voortplan tend weldra over heel de menschenmemgte. H. M. de Koningin, ontroerd, zong het volkslied mede. En daarna, weer opnieuw igejuich, vooral toen Prins Hjrndrik liet Prinsesje omhoog hield en H. M. zich bij hen voegend tot een aller sympathie wekkende groep. Nogmaals juichten de menschen. totdat H. M. en Z. K. H. zich met de Prinses in het Paleis terugtrokken. Kon infill en Prins op Inspectie. H. M. de Koningin vergezeld van 7, K. H. Prins Hendrik heeft gistermiddag de ver schillende scholen te Sehevening-n bezocht waair ^militairen gekazerneerd zijn en alles mét .belangstelling in oogvnschouw genomen. Spoedvergadering Raad van State. Gisteravond is de Raad van State in spoedeischende vergadering bijeengekomen. De Kamers Bijeengeroepen. De beide Kamers der Saten-Generaal zijn weer buitengewoon bijeengeroepen en wel togen aanstaanden Donderdag: De Tweede Kamer om elf uur 's voormiddags en de Eerste Kamer om halftwee 's namid dags. Aan de orde zijnwettelijke maatrege-* len van financieelen aard, bestaande in de uitgifte van coupures van bankbiljet»/ ten. Amnestie. De „Avondster" meldt., dat door den Ivoor W. J. F. Juten, lid van de Tweede Kamver' der Sta ten-Generaal, tot den Minister van' Oorlog deze schriftelijke vraag is gericht:," Acht de minister -het niet wen schel ij Udab door con wet. of oen Koninklijk besluit amneS-( tio verleend wordt aan alten; die zich hebben, sehuldig gemaakt aan desertie bij de zee- of land mach t. Om 'het. daardoor aan deze mannen moge lijk te. maken in de moeilijke tijden, die wij beleven het vaderland te komen dienen. En tot den Minister van Binhonlandsoho'; Zaken deze- Is de minister bereid te bevorderen, dat' aan de onderwijzers, welke zich hebben aan gemeld om oxameu te doen voor de akte van hoofdonderwijzer of voor eenige andere akte en die, als gevolg der mobilisatie onder do. \vp,pen©n zijn geroepen, die gelegenheid zal werden gegeven dit examen alsnog ,af te- leggen, nadat zij van de troep in de school zullen zijn teruggekeerd. Arbeidsbemiddeling. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt in de „St.-Ct." het volgende ter kennis: „In verschillende steden stellen zich co-' niité's van vrijwilligers beschikbaar voor belangelooze hulp in de bedrijven, die door oproeping van personeel in moeilijkheden zijn gekomen. Hoe goed ook bedoeld kan zulks het bezwaar hebben, dat de plaatsen^ die aldus beschikbaar zijn gekomen, niet kunnen bezet worden door de velen, die ten gevo-lge van stilzetting van verschillenda( bedrijven werkeloos zijn geworden, of waar-: schrjnlijk binnen kort zullen worden. „Het is dus gewenscht, dat ook dezéi arbeidsbemidctelirig g-escliiede door de ar beidsbeurzen. De noodige maatregelen, zijn door het bestuur der Vereeniging van New deriandsche .Arbeidsbeurzen genomen, op dat ook in deze tijden aan alle aanvragen zoo volledig mogelijk zal kunnen voldaan worden. „Het is dus gewenscht, dat bovenbe doelde comité's zich zoo spoedig mogelijk' in Verbinding stellen met de directies den beurzen ter plaatse, of, indien in hun ge. meenten zulke instellingen, aangesloten aan de Vereeniging van Ned e rlandsch e Ar'oeids beurzen, niet gevestigd mochten zijn, mét een beurs in een nabijgelegen gemeente."-1 Te Winschoten en in de omliggende dof- pen zijn comité's' gevormd van jonge lieden en jonge vrouwen, die zich beschikbaar stellen, om behulpzaam te zijn bij het inha len der veldgewassen van landbouwers, die wegens de mobilisatie de noodige hulp missen. Toen de werklieden te Gouda gistermor gen zich voor liet aanvangen van den ar, beid aan de werkplaatsen vervoegden, kon den verschillende personeelen van sigaren-* fabrikanten terugkeeren wegens het stop zetten van ccnige fabrieken. Ook enkele fabrieken op ander gebied konden hun personeel niet aan den gang houden, zoodat' reeds vele werklieden werkloos zijn ge worden. Betaalmiddelen. Reeds voor het einde van doze week zal althans een gedeelte van het nieuwe papiey in omloop worden gebracht in af- wachting van de verdere aanmunting van I zilver, die voor zoover noodig zal plaats j hebben. Naar wij vernemen, zal het desbetref- fond wetsontwerp in de eerstvolgende zit ting door de Staten-Generaal worden be handeld. Met het oog op de moeilijkheid vo-or, het publiek om bankpapier gewisseld' te krijgen en anderzijds het bezwaar voor, de. winkeliers om voldoende disselgeld m deze tijden beschikbaar te hebben, hebben e.eni'ge winkeliers in Den Haag zich bereid; verklaard om ook postzegels in betaling aan te nemen. Men kan d,an aan de post kantoren voor bedragen van f 10, f.25 enz. postzegels koopen en men heeft dus geen moeke uk- het wisselen van bankbiljetten. De winkelier jde heer M ai son pier re; 'heeft dit leisel uitgedacht. Tiet. Verkeerswozen Do boaten „Copenhagen" en „Vienna" v-.ui de Harwiohliju, hedennacht/ aan den Hock van Holland met ongeveer 1000 passagiers aan gekomen, zijn weder geheel bezet naar Enge land veriro .ken, terwijl voor do achtergo^ bleven Reizigers evn derde boot onderweg ia. Men .meldt uit Gennep d.d. 4 Aug.: De mail- en personentreinen worden nog steeds .v.iii en naar Duitsohland doorgevoerd. Do geestdrift der Duitschers, die naar hu-a I vaderland terugkeeren. is uitbundig. Zij jute éJxeoj onze militairen langs de spoorlijn toe en worpen, handen vol sigaren eu chocolade voor lien uit de treinen. De S. S. on N. C. S. nomen van lieden af in eigen verkeer cu in het verkeer der S. S. en N, O. S. weder ijl- on vrachtgoed^»

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1