HET BESTUUR der LEIDSCHE SPAARBANK bericht, dat tot nadere aan kondiging de SPAARBANK eiken werkdag zal geopend zijn van des voormiddags HALFELF tot des namiddags EEN uur; de Zittingen van 1-2 uur en de avond zittingen zullen voorioopig NIET GEHOUDEN WORDEN. P©sitina N°. 16698 ï)insdag 4 Augustus. Eerste Blad. A0. 1914. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. MAANDELIJKSCH OVERZICHT DER LEIDSCHE SPAARBANK Officieels Kennisgeving. PRIJSOPDRIJVING LEVENSMIDDELEN. In Leiden. Aan de grenzen alles rustig. - Maatregelen tegen Prijsopdrijving. Steun voor de Achtergeblevenen. DÖITSCHLAND'S STANDPUNT TEGENOVER NEDERLAND. 9e Toestand in onze Stad. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN Van I6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaat8rnimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. w 0.10. Franco per po8t 1.65. TTltimo Juli 1914 DEBET 1014. Onroerende goederen Onderhoud onroerende goederen Meubilair Spaarbusjea Kaasa Effecten. Prolongatiön Hypotheken Diverse Onkosten CREDIT 1914 19.510.87| Inleggers (zonder rente) 372.OS| Reserve weduwen en weezen 328.65^ Interest 319.59 Huur van huizen 223.526.72^ Rederlandsche Bank t 1.750.063.62* 485.000.-" 850 750.— 8.041.49^ liOOFQKAPBTAAL Iiileggersrekeuing; 191-1. Saldo aanvang der maandf 3.087.569.49 Ingelegd177.S93.45 Aantal inlagen 1914. 2.926.422.10 5.400. In deze maand 16G1 8.342 918.05 50.731 359.50 360.000.- 3.342.913.05 45 Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes 712.54 f 3.26 ->175.48 S39.753.38 Terugbetaald Saldo van het tegoed einde der maand f 2.926.422.10 Aautnl Itileggors 1914. Aanvang der maand13829 Nieuwe Inleggers94 13923 116 205 reserve 1914 2 f 238 790.81£ Inleggers waarmede is afgerekend Einde der maand Lulage ait SpaarbQsjes 9914. In deze maandf 984.59 13807 Aantal terngbetaliugen 1914. In deze maand160G Totaal ingelegd 1984. Sedert 1 Januari1 074.970.88 Totaal terugbetaald I9E4. Sedert 1 Januan1 185.546 39 Totaal uit Spaaebusjes 1914. Sedert 1 Januari8669.77 YAN De Burgemeester van LEIDEN brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op 3" Augustus j.l. is aangenomen de „Wet tot aanvulling der Onteigeningswet van 28 Augustus 1851". Bij die Wet worden maatregelen getrof fen ter voorkoming van vasthouding van Levensmiddelen, Huishoudelijke Artikelen en Brandstoffen en ter voorkoming van opdrijving der prijzen dier artikelen. Naar aanleiding daarvan beveelt hij H.H. Winkeliers, Handelaren, Bakkers, Slagers, enz. aan, de prijzen van de meest gangbare artikelen op van den openbaren weg af duidelijk zichtbare wijze aan te geven, b.v. door hot ophangen van prijslijsten voor de winkelramen. Hij noodigt tevens de ingezetenen uit om, indien het hun bekend is, dat Winke liers, Handelaren, Bakkers of Slagers, buitensporig hooge prijzen vorderen, hier van kennis te geven 't zij schriftelijk, 't zij mondeling ten Raadhuize (Kamer No. 10), onder mcdedeeling van den naam en de woonplaats van den betrokken Win kelier of Handelaar. Ten slotte herinnert hij er aan dat hem, Burgemeester bij voornoemde Wet de be voegdheid is verleend Levensmiddelen, waarvoor te hooge prijzen worden gevor derd, onverwijld in bezit te neiuen, ten einde tegen vergoeding van een billijken prijs ter beschikking van de ingezetenen te worden gesteld. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 4 Augustus 1914. BULLETINS. Wij verzoeken vriendelijk bulletins, die wij ter lezing rondzenden, Diet tot den volgenden dag voor de vensterra men te laten hangen. LEIDEN, 4 AUGUSTUS. De heer J. Droste, phil. docts. alhier, toomt voor op de voordracht ter benoeming teb tijdelijk 1 eeraar in de wiskunde aan de Gooische H. B.-S. met 5-jarigen cureua te Het zou eentonig worden, zoo wij eiken dag weer don toestand gingen schetsen, die or in onze stad lieerscht. Ook gisteravond was het weer woelig op de straat, al werden er niet zooveel militairen opgemerkt. De cafés maken goede zaken, vooral in ,,In den Vergulden Turk" is het avond aan avond vol. De oorlogskansen worden er besproken, ver onderstellingen gemaakt over hetgeen er zal gebeuren in de naaste toekomst. De sym pathieën zijn zeer verdeeld. Na liet bekend worden van liet Duitsohe ultimatum aan België, scheen de publieke opinie meer tegen Duitschland dan te voren. Over 't algemeen schijnt het publiek kalmer te worden, voor bereid als het zich houdt op alle gebeur lijkheden. Meeting tegen ilen Oorlog. In ,,De Or aan beurs" waren een 250 inon- eclien opgekomen, opgeroepen door de Ver- ©eniging van Vrije Socialisten, alhier; inet het doel te protcstoeren tegen den oorlog. De vergadering werd geleid door den heer Akkerman, die met krachtige woonden den oorlog veroordeelde, waarna hij het woord verleende aan den heer Rijnders, uit Am sterdam, die aantoonde, hoe het op de $rpits gedreven militairisme, hand aan hand met het kapitalisme, als oorzaak van eiken oor log en dus ook van den ontzetten den krijg, die nu staat 'te ontbranden, moet worden beschouwd. De vorstenmoord in Oostenrijk was slechts de aanleiding. Zulk een moord is eenvoudig het gevolg van do risico van liet vak. Even goed als voor een glazenwassober de risico om van den ladder te vallen groot is, is de kans om te worden vermoord grooter voor een vorst, dan voor een gewoon menseh. Verder schets to hij de gruwelen des oorloge met de economische ellende in zijn -evolg ou de naweeën, die, aIs de slagvelden zijn verl atenz uilen vol gen Komonde t-ot de maatregelen, genomen door onze Regeering, veroordeelde hij de mobili satie. Z.i. hadden wij van het Vredespaleis en van onze tor ems de witte vlag des vredes moeten hijsclien en een protest moeten zen den aan de mogendheden, die den oorlog zullen voeren. Het een krachtige opwekking, om tegen den oorlog t e blijven protesteoren On andoren daairto© op te wokken, besloot spr. Veel kun nen wij nog niet doen, zei de hij, maar als overal in het buitenland zoowel pis hier,- het protest van liet proletariaat steeds drei gender weerklinkt, zullen de vorsten en di plomaten or rekening mee moeten houden, en wie weet, of de strijd dan nog niet kan worden bezworen. (L u i d applaus). Onder aanwezigen waren enkele mili tairen, die slechts Lot. tien uur verlof had den en even voor dien tijd vertrokken. Een hunner nam zijn hoofddeksel af en bedankte den spr. voor zijn woorden, waarop weer toejuichingen volgden De voorzitter zei do, dat de reden, waarom vanavond zoo weinig militairen verlof had den, niet lag in deze vergadering, maar Tïi het feit, dat militairen uit de burgerklasse Zondagavond ,.den beest hadden uitgehan gen." De hoer Knuttel vroeg nog even liet woord, niet om te debatteren, maar om er de aandaoht op te vestigen, hoe de leider dor S. D. A. P., mir. Troelstra, in de Tweede Kamer vandaag do arbeiders in den rug had aangevallen door do Regeering steun en medewerking te verzekeren. Hij wraakte vooral de uitdrukking van Troelstra, in do Kamer gebozigd, dat thans de nationale ge dachte de nationale geschillen overheerscht. Hij uitte zijn protest daartegen nu, omdat mergenavond, wanneer de S. D. A. P. haar protestvergadering lioudt, er geen clebat zal zijn. (Applaus). Do voorzitter zoide bij het sluiten, dat men oen wandeltocht zou houden. Zonder te zingen, trok oen gedeelte der vergadering langs de Hooglandsohe Kerk gracht en de Kerk-steeg naar cle Haarlemmerstraat tot aan het Noordeinde. Onderweg werd er blijkbaar nog al eens gedebatteerd tussohen vrij'© so cialisten en sociaal .democraten Overigens had zoowel de wandeltocht als de vergadering oen ordelijk verloop. Bureau van Inlichtingen. Wij willen gaarne met oen enkel woord iets m'ededeelen over het hier ter stede in werking getreden bureau van inlichtingen voor familiebetrekkingen van manschappen te velde uit Leiden en Omstreken. Hier kan men do door hot. Roode Kruis gegeven berichten ontvangen omtrent den gezondheids toestand van man of zoon, broeder of ver loofde. Hier kunnen zij worden voorgelicht, hoe zij hun brieven moeten adressoeren. In alle voorkomende gevallen wil hot bureau ttraahton zoo goed mogelijk raad te geven en hulp te verleunen. Ieder heeft vrijen toegang. De uren van zitting zijn van 9 tot 1 en van 6 tot 8. Men gaat door het poortje van den tuin van mr. Fokker aan de Doelegraoht, waar eten biljet is aange plakt en een vlag uithangt. Een pad vindei" wijst u den wég naar 'eten ruime wachtkamer. Daar wacht gij uw beurt-, On komt dan in een andere hamer, waar de oommissie zitting houdt en wAar gij uw inlichtingen kunt vTagen, vrijuit en vertrouwelijk. Wij hopen en verwachten, dat velen uit onze stad en, omstreken, .tijde. lijk van onder de wapenen geroepen ver wanten gescheiden, langs dezen weg zullen kunnen worden ingelicht, geraden, bemoe digd. Moge van heb bureau een druk ge bruik worden gemaakt, tot voldoening zeker ook der oommissie, die dit omvangrijk werk op zich nam. De volgende gem-jenien bahooren tot den werkkring van dit bureau: Ter Aar, Alkemade, Alphen. Aar lander veen, Benthuizen, Boskoop, Katwijk, Koude kerk, Leidon, Leiderdorp, Leimuiden, Lis&e, Niouwveen, Noord-wijk, Noord vv ijkerhout, Oegstgeest, Oudshoorn. Rijnzaterwoude. Rijnsburg, Sassenh-eim, Valkenburg. Voor hout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge, j Zc et er woudc, Zwam merdam Vrijwilligers. De heeren A. Loudon en S. L. C'oster heb- j ben alle ledeu van het Leidscn Studenten- j corps, die niet onder de wapenen zijn ge- j roepen, bijeengeroepen tot een vergadering j op heden, ten einde over to gaan tob for matie van een vrijwilligers-corps. Do heeren O. H. Dijkmans van Gunst en W. A. Zoydner hebben alle studenten, niet georganiseerd in het Leidsch Studenten corps of den Bond, die niet onder de wa penen zijn geroepen, bijeengeroepen tot een soortgelijke vergadering op heden. Vrijstelling van Betaling door „Boerhaave". Het zieken- en begrafenisfonds ..Boer- haave", alhier, heeft den maatregel geno men om kostwinners, die moeten dienen en lid van het fonds zijn, op hun verzoek vrij stelling van betaling der bijdrage te ver- leenen tijdens den duur der mobilisatie. Een te loven maatregel zeer zeker, die echter genomen is in de hoop en met de verwachting, dat er geen misbruik van zal worden gemaakt door hen, die hun week loon van den patroon ontvangen of een toe slag op hetgeen zij van het Rijk krijgen, daar op hen natuurlijk deze kostbare maat regel van het fonds niet van toepassing is. Uit de omliggende eu verder afgelegen plaatsen zijn heden weder een groot aantal paarden naar het marktterrein alhier ge>- voeöra, om er voor den militairen dienst ge keurd te worden. De militairen maken zich nogal geen vij anden in de stad, eer het tegendeel. Dit blijkt o. a. ook wel hieruit, dat do firma Van Schaik en Langelaar, sigarenfabrikan ten alhier, aan de manschappen, gehuisvest in de o. 1. school aan de Langebrug con 1000-tal sigaren cadeau gaf. Er werd lekker van gerookt, natuurlijk niet. in de school, waar dit streng wordt verboden. 'Aan de Langebrug werden hedenmorgen twee paarden, die voor een oompagnieswageu waren gespannen, schichtig en sloegen op hol. Bij het Höpital wallon gekomen, trachtte de beirijder nog den kant naar de Prinsesse- kade te draaien, maar hij kon de hollende paarden niet oni krijgen, met het gevolg, dat het Reele span tusschen de hoornen door te water ging. De berijder zwom naar de overzijde, maar de zware wagen zonk onmid dellijk naar de diepte, de paarden medesle pende, die jammerlijk verdronken. Men zag één van hen met den kop nog telkens boven komen, maair ten slotte verdween het vooi'. goed naar de diepte. Alles werd daarna op liet droge gebraoht; de paarden werden naar het- Slachthuis ver- YfymL - Eerste Kamer, Zitting van Gisteren. Na heropening der zitting van gisteren des namiddags te drie uren deed de VOOR ZITTER mcdccteeling, dat de commissie van rapporteurs van oordcel is, dat de aanne ming der aan de orde gestelde wetsontwer pen dringend noodzakelijk geworden is. Zij is de Regeering dankbaar voor het getoonde beleid en stelt vertrouwen in de te nemer maatregelen. De verschillende ontwerpen werden ver volgens zonder beraadslaging of hoofdelijko stemming aangenomen. De VOORZITTER deelde mede, dat eenige leden niet over, doch naar aanlei ding dezer wetsontwerpen het woord heb ben gevraagd. De heer FOKKER vreest, dat tal van. kleine lieden in financieele moeilijkheden zullen geraken en hun verplichtingen niet zullen kunnen nakomen. Spr. kent slechte één middeleen moratorium, gelijk in Bel gië en Frankrijk is ingevoerd Spr. ^Teest anders tal van faillissementen. Per motie noodigt spr. de Regeering uif zulk een moratorium voor to stellen. Do heer LAAN wijst op het- voorbeeld der Tweede Kamer, waar men niet op een antwoord bij de Regeering aandrong. Spr. wijst ten aanzien van een pioratoriuui op het feit, dat ons land niet in oorlog is. De heer VAN NIEROP sluit, zich aan bij het gesprokene door den heer Laan en wijst er op, dat te Amsterdam een consortium is gevormd, dat niet alleen voor derden, doch voor heel het land werkt. Spreker hoopt, dat de heer Fokker zijn motie zal intrekken De heer WOLTJER dringt er op aan de zaak over te laten aan het beleid der Regeering. De heer POLAK acht het beste un dj ontwerpen dat tegen de speculatie in le vensmiddelen. Spr. hoopt dat de maat regelen zullen worden genomen, niet om cle in beslag genomen levensmiddelen te verbergen, doch ben. die ze noodig heb ben, er van te voorzien. De heer VAN DEN BIESEX dringt er op aan, dat den opgeroepen jongelui cle gelegenheid zal worden gegeven hun godsdienstplichten te vervullen en aalmoe zeniers daartoe zullen worden aangesteld. De heer WATERSCHOOT VAN DER GRACHT sluit zich bij den vorigen spre ker aan. Minister TREUB beantwoordt de vra gen betreffende het Departement van Oorlog, daar de Minister van Oorlog hier niet aanwezig zijn kan. Hetgeen hier ge vraagd is zal spr. aan den Minister over brengen Hij twijfelt niet of ten aanzien van de godsdienstplichten kan aan de wenschen worden te gemoet gekomen,. Aan den heer Polak antwoordt spr., dat, indien hier besloten werd gratis le vensmiddelen te" verstrekken, dit den doo 1 van den kleinhandel zou beteekenen. In dien echter de toestand zoodanig verer gert dat hulp van 's Rijkswege niet kan worden vermist, zal de Regeering niet aarzelen zich te wenden tot de verschillen de armbesturen en buitengewone uitgaven zullen worden vergoed. Van heb aanbod van den lieer Troelstra. dat de z.g. neu trale vakvereenjgingen bereid zijn bemid deling te verleenen, nam spr. dankbaaii

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1