N°. 16695 Vrijdag S .ïiili. Tweede Blad, A0. 1914. Gemeenteraad van Leiden. Gemengd Nieuws. LEIDSC Vervolg der vergadering van gistermiddag. Voorstel tot introkking van de vorordeninff van U AuRustua 1864, houdend© Eegloment voor hot Armbestuur ©n het Wees- en Outleliedenhuia der Boomech-Katholieken binnen Leiden. De heer CARPENTIER ALTENG is niet overtuigd, dat de zaak op de voorgestelde ■wijze tot het gewensohte gevolg zal kaden. Sper. is er niet voor dat de gemeente den invloed houdt, die ze thans heeft. Maar dan moet men komen tot oen goede oplossing. Spr. geeft een historisch overzicht van deze instelling. Waar is de autoriteit van die instelling? Juridisch zal de zaak niet loo- pen, zoo als heb moet Ek zijn geen regenten en reglementen meer. Misschien is met mede werking der gemeente thans de fusie tet etand te "brengen. De VOORZITTER doet eenige medede ling uit de stukken en geeft daarop zijn inzichten over de instelling weer. Spr. ziet niet in, dat er moeilijkheden hij de over dracht zijn. Deze regenten zijn wettig be noemd en kunnen tob fusie overgaan. De geheele zaak kan de gemeente weinig inte- iresseeren. De hoer OARPENTIER ALTING deelt deze laatste opinio niet, waar het een stich- tdDg van 1737 betreft. Hij geeft nader zijn meening weer. De VOORZITTER acht de aangevoerde bezwaren van minder belang. De heer PERA heeft met groot genoegen het voorstel gezien. Br zal een toestand van meerdere orde, van betere regeling komen. De onderhavige organisaties waren het niet zoo met elkaar oens. De gemeenteraad wordt dan ontheven van werkzaamheden, waarmee men niets te maken heeft Do hoer REI MEREN GER. zegt, dat de oom- missie van financiën Wel met do regenten van ineening vereohildon. Na aanneming van liet voorstel is er geheel geen controle. De VOORZITTER acht dit niet juist De controle zal nu van de kerk komen. De heer OARPENTIER ALTING blijft den maatregel wenjchelijk aohten, maar juri disch ziet hij de zaak niet zoo eenvoudig in, waarop hij nog nader ingaat. De VOORZITTER is van meening, dab de fusie, zooals de hoer Oarpeutier Alting die wil, niet kan plaats hebben. De lieer AALBEiRSE ziet do juiidisobe bezwaren niet zoo zwaar in. Ook hij geeft z'n meening in den breede weer. Do regenten zijn bevoegd handelend op te treden. Bet voorstel wordt hierop aangenomen. Sohoolbouw. Voorstel a. tot bestemming van het (rebouw der sohool 3do klasse No. 4 aan do Lang-ebrue voor een nieuwo school der 2de klasse voor joncena en meisjes, zoodra de sub b bedoelde sohool ge reed is; b. tot het bouwen van een nieuwe sohool der 3de klasse op hot aan de gemeente toebehoo- rende terrein aan do Duiveubodestraat; tot beschikbaarstelling van gelden benoodigd voor den bouw der sub b en de verbetering der sub a bedoelde school. De heer OARPENTIER ALTING brengt B. en W. een woord van hulde over de wijze, waarop het voorstel is toegelicht. Toch is er een gebrek. Wanneer de Raad deze school niet wil, maar b.v. ocu aan den Middelweg, dan kan hedenmiddag geen beslissing worden genomen. Spr. wil nog hedenmiddag don begroot-ingsstaat vaststellen. Hij geeft ver de voorkeur aan den bouw van een school 2de klasse aan den Middelweg. Het is spr. niet duidelijk, dat aan de Duiven bodestraat een sohool moet worden gebouwd. Ecu voor deel, zij 't klein, acht spr dat er aan de Langebrug een 2de klasse school komt. De ach ter uitgang aan de scholen 3de klasse acht spr. niet dusdanig, dat die motiveert den bouw van een geheel nieuwe school De heer Car pen tier Alting geeft dc voorkeur aan een school aan den Middelweg. Zijn bezwaar over dc t-oegangen naar die plaats, heeft spr. niet meer. Dde school zal f22,000 minder worden. Da-t plan zal even goed, zoo niet beter voldoen, dan het plan van B. en W. Er wordt telkens gezegd, dat hot terrein aan den MidÖblweg niet moer beschikbaar zal zijn voor andere doeleinden. Dat heeft alleen waarde, wanneer B. en W. een be stemming voor dat terrein hebben. Hij is alleen voor een school aan «ten Middelweg. De heer VERGOUWEN stelt de vraag is bouw van een school noodzakelijk? Dat is voor liem het eerste. Is 't niet boter nog wat voort te sukkelen en oen 3de klasse school leeg te maken, b.v. die aan de Lange- bïug? Het geldt hier een groot bedrag en bovendien een school met. alles wat bij de exploitatie behoort. 1ö die school noodig, dan gaat spr. mee niet loot plan van B. en W. Spr. wijst hier nog op het verschil in grondwaarde aan Middelweg en Duiveu bodestraat. De heer Vergouwcu verdedigt den bouw aan dc D ui ven hodestraat als een kalm en rustig terrein. De schikking acht spr goed. gekozen. De lieer Vergouwen vindt, dat de ge meente zoo vreeselijlc duur bouwt. Hij zou b.v. de f 82,000 willen brengen op £62,000. Komt men er niet, dan kan oen aanvul 1 ings- begrooting worden ingediend De luoor SIJTSMA is 't met B. en W. eens, dat er gebrek aan schoolruimte is. Hij deelt niet d© opinie van deu heer Vergouwen om nog maar te wachten Wel had men naar boven kunnen zien, b.v. ooinbdnatic van dc jongens- en de meisjes.lste klasse scholen. Spr. ds tegen het bouwen aan den Middel weg 'hij prefereert ook de Duivcnbodestraiafc. Doch iet© anders aoht spr. liet, of men nu weer een 2de klasse school moet hebben, rooals er al vier zijn. Er is in Leiden geen enkele inrichting voor openbaar M. U. L. O.- onderwijs. Dat ontbreekt Leiden. Spr. wijst er op, dat de M. U. LI 0;-diploma voor zoovele gelegenheden de deuren opent. Is dat punt wel voldoende onderzocht? Dat ge looft sper. niet, wat hij nader aangeeft. Men mag niet wijzen op de hoogsta klassen der lagere scholen, dat die zoo weinig bezet zijn. Dan kan men ook de H. B.-S. wel afschaffen. Spr. wil besluiten tot den bouw van een sohool aaai de D ui venbodes traat en dan tegelijk B. en Wl uitnoodigen om te overwogen, hoe de nieuwe school 2de klasse moet worden ingericht De heer PERA behoort tot de minderheid der Schoolcommissie, die tegen don bouw aan den Middelweg is. Met verbazing heeft epr. den heer Sijtsma gehoord. Wil men geld over de balk gooien, dan moet men daarmee meegaan. Het is den hoer Sijtsma vrijwel onverschillig, wat er met het ge meentegeld gebeurt Hij wijst op het bestaan hier reeds van scholen aan Rapenburg, Noctrdeind© em Hooglandsche Kerkgraoht. Dat zijn bijzondere scholen, maar laat (le heer Sijtsma met zijn vrienden dan ook een bijzon- dele school stichten en uit eigeu zak bij passen. Spr. zegt, dat het getal leerlingen voor M. U. L. O. te gering is. Het voorstel van B. en W. voldoet aan de te stellen eischen. De heer VAN HAMEL, wethouder, her innert zioh niets van het behooren van den heer Pera tot do minderheid der School commissie hij deelt diens opinie over de M. U. L. O.-scholen en aoht ook het voor- stel-Sijtsma gcldverkwisten. Spr. ia 't met den heer Carpentier Alting eens en acht een sohool aan den Middelweg ideaal en komt daarna op tegen de cijfers van B. en Wi. omtrent het getal leerlingen. Men ruoet er wel rekening mee houden, dat de school aan den Middelweg beduidend goedkoopor zal zijn. De heer VERGOUWEN aoht zijn vragen niet beantwoord. Hem is nog niet duidelijk of er wel een schoolgebouw noodig is. Na het gesprokene door de hoeren Plöra en Van Hamel aoht spr. het niet noodig tegen oen M. U. L. O.-school te waarschuwen. Spr. geeft nog eens aan, dat moet er een school komen, hij er een aan de Duiven bod estraat prefereert. De heer VAN HAMEL geeft den hleter Vergouwen te kennen, dat er beslist behoefte is aan een 2de klasse school. Reeds nu zijn vier klassen elders ondergebracht. Gem Wet houder van ond«arwij3 ontkomt aan de nood zakelijkheid een nieuwe 2de klasse school te moeten bouwen. D© h«eer FOKKER gelooft ook, dat Mer niet geschipperd mag worden, doch dat in de schoolruimte moet worden voorzien. De gedachte van den lieer Sijtsma om wel te beslissen over den bouw van een school aan de DuivenbodestTaat en nu niet over den aard der 2de klasse school, bespreekt do heler Fokker nader. Hij ook acht M. U. L.-on derwijs gewenscht on oordeelt, dat men zoo'n school wel bevolkt zal krijgen. Dc noodza- kelijkhttid van een uitgave van f 5000 voor den verbouw van de school aan de Lange brug, is spr. niet duidelijk. Hij wenscht punt a te splitsen In geld voor de Duiven- bod estraat en voor de Langebrug. De heer VAN HAMEL zegt, dat de gele genheid voor M. U. L. O. "besta-at aan de scholen van deu heer Hibma en juffrouw Renaud. Er behoeft geen ander instituut gemaakt, men gaat slechts uitbreiden. De heer SIJTSMA ontkent, dat die scholen voor het M. U. L. O.-diploma opleiden, er is geen tiende klasse. De heer PERA geeft den hoer Fok leer den raad een kring van personen te vormen om een model-inrichting op onderwijsgebied to stichten. Het voorsfcel-Sijtsma wordt alleen gesteund door den höer Fokker en is daarmee ver vallen. Het voorstel-Oa'rpentier Alting, waarin tevens opgenomen de bepaling, dat f 65,000 wordt beschikbaar gesteld, wordt voldoende gesteund, evenals een voorstel-Fokker.Vergou wen om punt c te splitsen. De VOORZITTER zegt, dat hard gebrek is aan de zes laagste klassen voor 2de klasse scholen. Door parellel-lclasten te ontnemen aan de scholen va.n den heer Ribma en mej. Renaud zou aan die scholen dan tiende klas sen kunnen komen, waardoor aan het idee van den heer Sijtsma voldaan ia. Schoolbouw is beslist noodzakelijk. De voorzitter wijst er op, dat liet verschil tussohen bouw aan Duiveubodestraat en Middelweg voo.r de ge meente slechts f12,000" is. De f5000 voor de Langebrug wordt nu uitgegeven in eens, andera was die verdeeld over verscliillondó jaren. Spr. verdedigt daarna de plaats van bouw en wijst op de slechte toegangswegen naar den Middelweg, die voor don bouw vau de EI. B. S. onvoldoende worden geoor deeld. Spr, verdedigt mot kracht den bouw aan de Du ivon bod est raat Men wint een kost baar terrein en de meerdere kosten zijn dan ook gering. De heer OARPENTIER ALTING be spreekt nogmaals de kosten. Hij kan zich ook met de f 5000 niet geheel veteooigen. Het voorstel-Carpentier Alting wordt ver- worpen mot 20 tegen 4 stemmen. Vóór do heeren Roem, Carpentier Alting, Van Ha mel en Van Tol. Do heer FOKKER i3 na de gegeven toe lichting niet metór voor splitsing van punt c. Het voorstel van B. en Wi. Wordt aange nomen meit 20 tegen 2 stemmen. De VOORZITTER doelt nog mee, dat 27 Augustus de Raad weer zal worden bijoen- geroepen. Rondvraag. De lieer BOTERMANS vraagt of er geen toestemming moet worden gegeven voor den bouw van een houten gebouw aan de Steeu: schuur bij het laboratorium. De heer FISCHER zegt, dat het een stee- nen gebouw is. Het is Vakwerk: steen met hout bekleed. De heer ROEM oordeelt, dat de heer Bo- tennans gelijk heeft. Men kan dan alles wel een steoneu gebouw noemen. Het is van hout en dat. het zoo spoedig verdwijnen zal, ge looft spr. niet. De heer REIMERINGER geeft ook te kennen, dat als zijn- oog hera niet bedriegt, daar een houten gebouw verrijst, dat boven dien erg lcelijk ls. De heer FOKKER meent, dat B. en W. door hot rijk bij dén neus zijn genomen. Hij zou wensclien dat B. en W. een onderzoek instellen en dan maatregelen nemen. De VOORZITTER zegt, dat de heeren van de rondvraag geen interpellatie moeten maken. De heer FISCHER geeft thans nog ant woord op een vraag iii de vorige vergade ring van den hoer Bosch over liet maken van een muur van hout bij een huis aan de Oude \^eefc. Hij verklaart, dat het be deelde stuk slechts eeo onderdeel van het dak was, met leien bekleed. De heer BOSCH komt daartegen op en motiveert dit door een beschrijving van den toestand te geven. De heer VERGOUWEN is ter plaatse ge weest en zegt dat men hier staat voor een handig gevonden uitwerking van een dak. (De heer Van Tol schudt van „neen".) De heer BOSCH komt op tegen een derge lijke afdoening van zaheti. Hij aoht dit geen uitvoering der bouwverordening. Nadat ook de lieer BOTERMANS nog ver klaard heeft, dat men hier' met een dak te ld oen heeft, wordt de vergadering gesloten. Hot was gisteren voor het ge zin van den heer Janscp, Parkstraat 22 te 's-Gravenhage, een vreugde dag van bijzon dere beteekenis. Zijn bij hem inwonende moeder, mevrouw de weduwe Jansen van Vugt vierde, naar men weet, haar 103de verjaardag. De jubilare&so, nog gezond naar lichaam en geest, recipieerde al vroeg. Bui tengewoon groot was het aantal bloemstuk ken, dat gedurende den morgen reeds werd aangeboden, van familieleden, kennissen en verschillende dames uit den eersten stand. Doch ook het dienstpersoneel van de familie bleef niet achter om va-n zijn harte lijke belangstelling te doen blijken on bood de jarige een mooie bloemenhulde aan. Opgowckt zat mevrouw Jansen als in een tuin, van de mooiste kinderen Flora's, en met een blijde glimlach op het gelaat, nam ze al die hulde in ontvangst. Onder de talrijke personen, die mevrouw Jansen kwamen complimenteeren moeten genoemd o. a. de burgemeester jhr. mr dr. Van Karnebeek, die- in het ter teekening ge legde felicitatie register schreef: ,,Van Karnebeek, burgemeester van 's-Graven hage, die er trotsch op is, dat de Residentie het voorrecht heeft zulk een 103-jarige te bezitten." Mede kwamen persoonlijk hun gelukwen- schen aanbieden, baron Taets van Ameror* gen, opperkamerheer van H. M. de Ko ningin en de opperstalmeester baron Ben- tinek. Te Delft werd bij een nachte- lijke vechtpartij een koetsier IC. uit Den Haag met een mes een tweetal steken in het hoofd toegebracht, waarvoor K. heel kundige hulp moest inroepen. Op aanwij zing van K. is door de politie te Delft aan gehouden do werkman D., tegen wien des wege proces-verbaal is opgemaakt. Gistermorgen arriveerden aan het Maasstation te Rotterdam 342 Duit- scliers, om aan heb werk gesteld to worden bij het lossen dier houtbooten. Zij zijn met de ,,Padang" overgebracht naar de Park haven en daar op een stoomschip onderge bracht. De staking staat nog op hetzelfde standpunt en omvat 6 booten, aan welke in de Rijnhaven ligplaats is aangewezen. Te Heemstede had bij de Kastanjelaan een aanrijding plaats tus- schcn een wagen van den Haarlemschen Autobusdienst op Heemstede en de stoom tram HaarlemLeiden. De spatborden werden alle verbrijzeld. Twee ruiten wer den ingedrukt, terwijl aan het voorstel van de auto een as losraakte. Twee perso nen werden licht gekwetst. De autobus moet langzaam gereden hebben, terwijl de stoomtram niet spoedig genoeg kon stoppen. De locomotief bekwam geen schade. Gistermiddag gebeurde aan de tricotagefabriek te Apeldoorn een ern stig ongeluk. De pas drie weken gehuwde schildereknecht Van der Woude, aldaar met schilderwerk bezig zijnde, werd door de drijfas gegrepen' en eenige malen in het rond geslingerd. Ernstig over zijn ge- heele lichaam verwond, werd hij, nadat doktoren het eerste verband hadden ge legd, per brancard naar 't ziekenhuis ver voerd. Genoeaheeren achtten 't noodzake lijk, zijn echtgenoot© direct te verwittigen van het ongeval. Op de fabriek heerschte de grootste consternatie. Te Barneveld i-eeen 68-jarige landloopster, na overmatig gebruik van spi ritus, plotseling overleden. De Utrechtscho politie heeft zich over een zestal jeugdige kinderen, uit een woning aan het Oranjehofje, al daar, ontfermd, waarvan de moeder ver trokken was zonder adres na te laten. Te Haaften is een schippers- knecht van de afvarende sleepboot „God fried Druckkorn" over boord geslagen en verdronken. Een 7-tal jonge,lui van Ensche dé gaan por fiets een tochtje door ons land maken. Heb doel der reis is Den Haag en Amsterdam om vandaar via Zwolle naar Enschede terug te keereai. Het eigenaardige van dezen tocht is, dat dit 7-tal, hetwelk goed onderlegd is in de muziek, ai musicee- rende ,,a la Pisuisse en Blokzijl" hun reisje zullen maken. Woensdagmorgen is op d elijn HengeloOldenzaal door een trein komen de uit de richting Hengelo een paard over reden van een in Weorselo wonenden land bouwer. De trein had eenïg oponthoud. Het paard werd vermorseld. Het nieuw gebouwde motor schip „Hooihandel" van de firma Boelhou wer en Zn. te Gieseudam, dat geladen was met 25,000 kilo hooi, geraakte hedenochtend door onbekende oorzaak op de Merwede bij de scheepswerf „Fortuna", na/bij Gorkum, in brand. De lading is verloren en vermoe delijk ook het schip, daar geen blusschings- middelen aanwezig zijn. De „Hooihandel" word door een sleepboot naar den wal ge sleept. De opvarenden werden gered. De schade is aanzienlijk. To K'ap e 1-A ve za at h heeft ze kere J., 19 jaar oud, na een twist den onge veer 30-jarigen v. A., met een bijl op het hoofd geslagen en ernstig verwond. De da der moet niet geheel toerekenbaar zijn en was door v. A. gesard. De gemeenteraad van Ter- neuzen heeft vergaderd op verzoek, zulks wegens minder gunstige financieele omstan digheden van den gemeente-ontvanger J. A. Klaasen, die geschorst is. De geschorste is ook correspondent van de Nederlandsche Bank en ontvanger-griffier van de polders. Hij deed uitgebreide kassierszaken. Naar verluidt moeten zijn publieke kassen in orde zijn. Door de moeilijkheden z.ullen waar schijnlijk vele particulieren getroffen wor den. Flauwe aardigheid. De mili- cien H. W., te Apeldoorn, van de lichting 1913, April, met groot verlof thuisgekomen, werd Woensdagmorgen de dupe van een flauw© aardigheid, waarvoor in deze troe bele tijden niet genoeg gewaarschuwd kan worden. Per post ontvingen zijn ouders te ruim 9 uur bericht, dat hij te 10 uur zich ten gemeentehuize moest bevinden, voor zien van alle uitrustingsstukken enz., bij verlof medegenomen, ten einde zich onver wijld naar zijn garnizoen, lldo regiment in fanterie te Ede to begeven. De persoon in kwestie, op een fabriek werkzaam, werd ge waarschuwd en begaf zich naar het gemeen tehuis, waar hij zich te 11 uur meldde. Hier wist men echter van niets en bij nader on derzoek bleek zijn z.g. oproepingsbrief een gefingeerd briefje te zijn, waardoor men hem deze poets bakte. Onze milicien, dien wij toevallig persoonlijk kennen, stond al verwonderd te kijken, dat hij op de be stemde plaats geen enkelen lotgenoot aan trof. De politie heeft do zaak in onderzoek. Dinsdagnacht is er brand uit- gebroken in dc olieslagerij van Gcbr.. Kingma te "Bolsward. Het was éón vuurzee in ^en korte spanne tijds. Omtrent de oor. zaak is niets bekend. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Van de fabriek is weinig of niets gespaard gebleven. De brand veroorzaakte bij velen angst, wijl de gasfabriek slechts door een niet breede gracht van de oliefab'riek gescheiden is. Verzekering van gebouwen en inventaris dekt de schade. Het Belgische ministerie van Landbouw geeft een blad uit, het „Bulletin de l'Agriculture". Onlangs werd er in de Kamer een vraa-g gedaan omtrent deze cou rant en het bleek, dat de Franscho uit gavetwee, de Vlaamsehc vier abonnes telde. De uitgave van dit voordeelige tijd schrift kost 7227 franc op ieder abonné komt dus ongeveer 1200 franc. Vijf en twintig menschen te Vampelona zijn gedood en vijftig gewond bij een ontploffing van vuurwerk. Het Hof van Assizen te Rouaan heeft de doodstraf uitgesproken over twee mannenLevreux en Ducamp, wegens dief stal en moord Boven den staat Ne w-Y ork heeft, de heftigste orkaan gewoed, bij men- schenheugenis er voorgekomen. Auto's en rijtuigen werden door den wind tegen de straat gesmakt, tal van schepen zijn be schadigd, daken gedeeltelijk afgerukt, boomen ontworteld. Paarden en koeien zwierden, als men dc berichten mag geloo- ven, door de lucht. Men vreest, dat zeer vele menschen zijn omgekomen. FAILLISSEMENTEN. H. L. Visser, directour van de Naaml. Vennootschap Zeil- eo vla^genmakürj) on handel in siheopsbecoodigd- h«den, voornoen H. vlssor, Grooto Draaistoeg No. 1 te Rotterdam. G. do Vogol, in lioutoxpodillo, ScliooooborgerwegSb te Rotterdam. L. Favlor, koopman, Bergweg 220b te Iïotteidaiu. J. Mejour, bakkor en koopman, te Niouw-Buiuen (gom. BorgerV P. J. Klorke, bierhandelaar on sUiter tes Hertogoabosch. H. Z. van Keatorou, vrooger veohoudor 10Kortenlioef, ghans caiuhouder 's-tiravoland. BINNENLAND. De villa op den Ouden SchevenLng* scheweg te 's-Gravenhage, bestemd tot ver blijfplaate voor in de stakingsdagen bedreigd werkwillig personeel, wordt nog door enkele gezinuen bewoond, die haar over een paar dagen zullen verlaten. Naar de 4 pCt. gemeenteleening van f 25,000, die, volgens het plan op den eer sten der volgende maaud voor de gemeente Harderwijk zou worden gestort, is door nie mand ingeschreven. Naar het „Huisgezin" verneemt zal 's-Hertogenbosch nog vóór Maart van heb volgend jaar electrische verlichting hebben. Op de heden, Vrijdag, in het Palaia Hotel te Brussel te houden bijeenkomst van het Berner Internationaal Vredesbureau en tal van Europeesche en Amerikaansche vredesgezinden, ter bespreking van de door de vredesvereenigingen mogelijk te treffen maatregelen in verband met den dreigen den internationalen toestand, zal de Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" vertegen woordigd zijn door de leden van het hoofd bestuur, mr. M. de Pinto, voorzitterdr. S. Baart de la Faille, penningmeester j jkvr. J. Backer, waarnemend 1ste secretai res; jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk en A. B. van der Vies en voorts door prof. dr. D. van Embden, dr. mr. M. J. A Moltzer en mevr. C. A. de Jong van Beek en Donk-Kluyver. Wijlen de heer Jolis. Valkenrijk, over leden te Rotterdam heeft de volgende be dragen vermaaktaan de Geref. Kerk van Rotterdam f 1500aan de diaconie dier Kerk 1000aan het Tehuis der Weezen dier Kerk f 1500aan het Rusthuis dier Kerk f 250; aan de Vereeniging Euclokia f 2000aan de Ver. tot stichting en instand houding van Scholen voor Geref. L. O. in het Noordelijk deel van Rotterdam f 1000 en aan idem in het Oostelijk deel van Rot terdam f 1000 alles vrij van successierech ten. Oe Duitsclic iStreichbrecher" voor Zaandam. Omtrent heb onderhoud der heeren mr. Polonaar, Heijkoop en Kelder met den mi nister Cort van der Linden wordt meege deeld, dat do minister de leiders mededeel de het standpunt dat hij ook aan het be stuur van de Werkgevers vereeniging had verklaard in te nemen. Dit standpunt komt hierop neer, dat de minister erkent, dat het standpunt door, burgemeester Ter Laan ingenomen bij de toepassing van het vestigingsverdrag af wijkt van het gebruikelijke. Zijn Excellentie verklaarde echter de autonomie van den burgemeester te erkennen en hem slechts, wanneer daartoe aanleiding bestaat, te kun nen schorsen of ontslaan. Wat het opge worpen geschil betreft omtrent de quaestie der bevoegdheid, n.l. of de burgemeester', dan wel de commissaris van politie het vestigingsverdrag heeft toe te passen, ver wees Z.Exc. zijn bezoekers naar zijn ambt genoot, den minister van Justitie. ITet onderhoud, waarbij de minister zich ook over het verloop der staking zelf deed. inlichten, duurde ongeveer een uur. Naar men weet hadden de gedelegeer. den van de Werkgeversvereniging ter zakq óók een onderhoud met den Minister van Justitie. Daarbij verklaarde deze, zonder; zich over het toepassingsgeschil uit te la- ten, in geen geval repressief te kunnen op treden ten aanzien van de door burgemees ter Ter Laan genomen beslissing. En in het onderhoud dat mr. Van Zuy- len Maandagavond met burgemeester Ter Laan had, heeft deze zelfs verklaard het den minister euvel te duiden dat deze dc gedelegeerden van de W rkge vers veree nU ging over deze aangelegenheid in gehoor had ontvangen. Daarover zou in de Tweede Kamer nog wel geïnterpelleerd worden. Adolf Hesberg uit Blankenesse, bij Ham burg, de leverancier der stakingbrekers voor Zaandam houdt thans verblijf in het Amstel-IIotel te Amsterdam. Hesberg had tot twee keer toe een onderhoud met den Duitsohen consul met de bedoeling door diens tusschen- komst te bewerken, dat de regeering te Berlijn de Nederlandsche autoriteiten zal bewegen de Duitschers in Zaandam toe te laten. „Het Volk" deelt mee dat deze Hes berg lang geen blanco strafregister heeft, zoomin als Knoth te Amsterdam, wat dit blad blijkt uit de „Hamburger Echo" van 14 November j.l. Hesberg meende een aanklacht wegens beleediging te moeten indienen tegen een beambte van den Duilschen Tiansportar. beidersbond, die hem een scherp antwoord, op een brief gezonden had. Bij de behan deling dezer zaak voor de schepenen-recht bank te Blankcnesse deelde dv advokaat van den Transportarbeidersbond mede, dat Hesberg bestraft was: in 1890 wegens verduistering tot 9 dagenin 1891 wegens beleediging tot 8 dagenin 1892 wegens verduistering tot 6 maanden; in 1899 we. gens bedrog tot 1 jaar cn 4 maanden; ii 1901 wegens bedrog tot 2 jaar; in 1901 w« gens bediog tot. 21/2 jaar; in 1902 wegea.? verduistering tot 6 maanden. Wegens deze straffen is Hesberg in Maart 1910 uit Hamburg en in Augustus! 1912 uit Altona uitgewezen. Een strafver volging wegens bediog was in November 1913 nog tegeu heni hangende.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1