De Oorlog tusschen Oostenrijk Hongarije en Servië. Nog geen Nadere Terklaring over Rusland's llouding.—De Spanning houdt aan. In alle Landen worden meer Militaire Maatregelen genomen.De Serviërs Overschrijden de Grens. Er is nog niet de minste verbetering waar te nemen. Lord Morley verklaarde in het Hoogerhuis wel, dat alle mogendheden over leg plegen over do beste wijze om den oor log te beperken, doch Asquit-h heeft in het Lagerhuis nog verklaard, dat de toestand buitengewoon ernstig is. De tsaar heeft in een toespraak tot de leerlingen der marineschool o. m. gezegd: „Ik heb, met het oog op de ernstige gebeur tenissen, die Rusland thans doorleeft, u bij eengeroepen. Vergeet als gij straks dienst hebt te doen als officieren, niet wat ik u *egvertrouwt op God en op den roem en de grootheid van ons machtig vaderland." De leerlingen beantwoordden deze toe spraak met geestdriftig hoerageroep en .werden daarna tot officieren benoemd. Reuter verneemt dat Rusland een ge deeltelijke mobilisatie bevolen heeft in het Zuiden en het Zuidwesten des rijks. Dit eluit geenszins een verbreking van de be trekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland in en men vertrouwt dat een Europeesche mogendheid er in zal slagen deze twee rij ken tot overeenstemmi !g te brengen en. de „Köln. cZtg." verneemt uit St.-Petersburg, dat de tsaar zijn reis naar de Finsche Sche den heeft opgegeven. Ook zijn reeds maatregelen genomen aan He kust-, zooals het dooven van de lichten. De Duitsche keizer zon oo'r met den kroonprins conferenties hebben gehouden over elen stand van zaken. De Vijandelijkheden. Uit Semlin wordt d.d. 29 Juli aan de ^,Voss. Ztg." geseind: Vanochtend kort na middernacht zijn de vijandelijkheden langs den Donau overal begonnen. Een Oostenrijksch-Hongaarsche patrouilleboot naderde op de Save den Servischen oever, om dezen met zoeklichten af te zoeken. De boot werd door de Serviërs beschoten, waarop het vuur door de Oostenrijkers op het kleine land in deD Donau beantwoord werd. Ook de kanonnen namen deel aan den strijd. In de nabijheid van de groote spoorwegbrug naar Belgrado ontspon zich ©en gevecht, waarin zich ook de Donau- monitors mengden. Nader seinde deze correspondent: Kort voor 1 uur hedennacht werden de bewo ners van Semlin door schoten uit hun slaap gewekt. Eerst knetterde geweer vuur, vervolgens klonken doffe kanon schoten. Men vernam dat een Donauboot, die met drie schepen op sleeptouw den j Donau afvoer en de Save binnenliep, van den Servischen oever met machinegewe ren beschoten werd. De Oostenrijksche troepen en de Donau-monitor „Ternes" beantwoordden het vuur. Dit gevecht duurde slechts korten tijd. Tijdens het gevecht liet men de brug op de Servische zijde in de lucht springen. Van den oever van Semlin af ziet men dat de ijzeren con structie van tweederde deeld er brug ge broken in de rivier hangt. De pijlers schij nen behouden te zijn. Om halfvier kwa men de drie Donau-monitoreh „Ternes", „Bodrcg" en Zsamos" in actie. Uit Sem lin snelde alles naar den Donau-oever, waar in de morgennevels Belgrado zicht baar werd. Van het westen hoorde men hevig geweervuur, terwijl de drie moni tors in gevechtslijn den Servischen Donau- oever naderden. De „Ternes" vuurde het eerst. Men zag een granaat op de hoog ge'egen vestingskazerne ontploffen. Nu j volgde afwisselend van de drie schepen j schot na schot. Van het dak der vestings- j kazerne zag men zwarte rook omhoog stijgen. Het dak was getroffen en in branJ geraakt. Ook op een ander© plaats van de vesting in nabijheid van de electrici- teitsfabriek zag men vuur opvliegen. De brand werd gebluscht, maar de kazerne, die herhaaldelijk getroffen werd, vatte tel kens weer vlam. Het vuur van den moni tor werd door houwitsers van den Oosten- rijkschen oever gesterund. Van Servische zijde werd slechts met geweervuur beant woord. Midden onder het hevigste bom bardement kwam de zon stralend op boven den Donau. De monitors naderden steeds meer den Servischen oever, al maar door vurend. De rook van de stoombooten lag in zwarte wolken op de rivier, terwijl men om en bij de vesting de witte rook van de ontploffing der granaten zag. Om half- vijf staakten de monitors het vuur en ver lieten zij den Servischen oever. Daarop trad kalmte in. Te Belgrado. Het ,,Berl. TagebL" verneemt uit Sem lin een en ander over den toestand te iBelgrado. Aan dit blad wordt d. d. 29 Jtili geseind, dat ondanks de groote op gewondenheid er in de stad volkomen or- ide heerscht. Behalve de staat van beleg is ook een voorschrift afgekondigd over het passeeren van de grens. Onder aan Ide kade, ,waar men de huizen van Bel- gr ado aan de overzijde van den D,onaju in de heldere zon ziet liggen, zijn onge veer 200 Serviërs met al hun hebben en houden gekampeerd. Het zijn mannen^ vrouwen en kleine kinderen. Zij hebben tot Iden avond niets gegeten en weten nog tteeds niet of men hen naar hun land zal terug laten gaan of dat ze dit voorloopig toet zullen terugzien. Er is veel ellende on der hen. Vrouwen weenen, vol angst om hun kinderen. Mannen zitten moede en stompzinnig op den grond gehurkt. Het sjjn voor het meerendeel arme, havelooze Eeden zonder schoeisel. Ook een paar be ter gekléede vrouwen zijn er onder, jdie öit de badplaatsen komen,- maar die het laatste geld, dat zij medegenomen hadden, voor de reis hebbön uitgegeven. Zij zitten En een opgewonden groep bij elkaar. Twee van hen zijn naar het commando gegaan pm verlof te vragen vooX hun overtocht. Des middags is ook den beambte van het Russische commissariaat uit Belgrado 'daar geweest om over den overtocht te onderhandelen. Zulke tooneelen zullen wij nu alle dagen zien. Morgen of overmor gen is de grens definitief gesloten. In de stad worden reeds toebereidselen getrof fen voor het opnemen van gewonden. D,e school wordt in een hospitaal veranderd. Een Waarschuwing aan Servië. Oostenrijk-Hongarije heeft verklaard, dat bet met dezen oorlog geen uitbreiding van grondgebied in don zin heeft. Doch daarop schijnt, naar de Berlijnsche correspondent der „N. R. Ct, verneemt eonige reserve te moeten worden gemaakt. Hij verneemt, dat de Duitsche regeering aan de Servische regeering een scherpe waarschuwing deed toekomen, waarin gezegd wordt, dat Oos ten rijk-Hongarije ziel? "ilechts door zdjn ver klaring gobonden acht, zolang de oorlog geen verdere verwikkelingen tengevolge heeft. Zou dit echter wel het gezaJ zijn, dan liep Servië gevaar als staat van de landkaart te verdwijnen. Inval der Serviërs. Volgens berichten uit Serajewo zdjn Ser vische benden oij Fotsa in Herzogowina en bij Zwornik in Bosnië gevallen. Zij staan onder aanvoering van komitadzji's en heb ben tot taak wegen, telefoon- en telegraaf lijnon te vernielen. Bij Priboi op Servisch gebied, aan de Lim, i9 het gisteren tot een hotsing gekomen tusschen komitadzji's en een patroulle van de keizerlijke jagers. Het kwam tot een vuurgevecht, waarbij de Ser viërs zich met eenige gewonden terugtrok ken. De Stemming in Rusland. De correspondent van de „Köln. Ztg." te St.-Petersburg seinde gisteren, dat men er van particuliere zijde voortgaat de geest drift voor den oorlog aan te wakkeren. Op den New ski-Pro spekt zijn krijgszuchtige betoogingen gehouden; Russische studenten melden zich aan het Servische gezantschap aan om als vrijwilligers in de Russische ge lederen te dienen. Tot dusver zajn zij nog niet aangenomen. In de badplaat© Sestro- retsk bij St.-Petereburg hebben officieren en ambtenaren belet, dat een orkest Duit sche muziek uitvoerde. De ouverture „Parsifal" en andere stukken van Duitsche komponisten mochten niet ge speeld worden en in plaats daarvan werd het Russische volkslied eenige malen achter een ten gehoore gebracht. In Moskou zijn in verschillende restau rants tooneelen voorgevallen omdat men er Duitschers wilde beletten Duitsoh te spre ken. in het buitenland vertoevende Russen keeren in groot en getale naar hun land te rug. Er zijn er in Rusland, die van een oorlog niets willen weten. Vooral de Polen zijn er niet van gediend on de „Voss. Ztg." komt met de mededeeling, dat al mogen de berichten uit Warschau het uitbreken van een revolutie in Russisch Polen loochenen, het toch maar merkwaardig is, dat de ci tadel vaD Warschau in de lucht gesprongen is. Officieuse Russische berichten trachten de ontploffing door het inslaan van den bliksem te verklaren. De „Krakauer Nowa" Reforma" voegt eraan toe, dat het eerst Eet granatenmagazdjn ontplofte. De ont ploffing was zoo hevig, dat allo vensters op 2 K. M. in den omtrek sprongen. Vele an dere ontploffingen volgden. Brandweer en soldaten waren spoedig ter plaatse, maar alle pogingen tot blussching waren vruchte loos, zoodat voortdurend opnieuw kartetsen en granaten sprongen. De omvang van de ramp kon men niet bepalen. In ieder geval bedraagt do schade vele honderdduizenden roëbels. Het is ook niet bekend of en hoe veel menschenlevens to betreuren zijn. De „Lok.-Anz." schrijft hierover: Wel is waar wordt officieel het inslaan van den bliksem als oorzaak opgegeven, maar in particuliere kringen beweert men, dat er een misdaad in het spel is, omdat niet één Ontploffing heeft plaats gehad, maar ver scheidene Men spreekt in Warschau van terroristische aanslagen. De ontploffingen zouden door bommen veroorzaakt zijn. Ook op het postkantoor is een aanslag gepleegd, waarbij vele menschen gedood of gerwond zijn. Dc Russische Proclamatie. De Russische proclamatie, die, naar we gisteren in een telegram meedeelden, in Oostenrijk met voldoening is ontvangen luidt als volgt: In de laats'te dagen hebben in de residen tie en in .tal van andere steden van het rijk vaderlandslievende betoogingen plaats» gevonden, die bewijzen, dat een stevige, kalme Russische politiek in breede lagen van de bevolking een sympathieke ©oho heeft gevonden. „De regcering hoopt evenwel, dat deze uitdrukking der volksgevoelens absoluut niet de kleur van vijandigheid tegen mo gendheden, waarmede Rusland in vrede leeft, en in onveranderlijken vrede wenscht te blijven, aannemen zal. „Terwijl de regeering uit het opleven van den volksgeest kracht put en haar onderda nen aanspoort kalm te blijven, blijft zij voor de belangen en de waardigheid van Rusland waken." Betoogingen te St.-Petersburg. Op initiatief van den Bond van Slavi sche vereenigingen is in d© Kazankathe- draal een plechtige mis opgedragen, waar de overwinning voor de Slavische wape nen is afgesmeekt. De Servische gezant was erbij tegenwoordig, voorts vele leden van Slavische vereenigingen, militairen en studenten. Na de mis heeft de prior van de kathedraal een toespraak gehouden en den Servischen gezant een beeld over handigd, om aan het Servische leger te zenden. De gezant heeft het beeld aan in de kerk aanwezige Servische officieren overhandigd. Bij de uitgang is de gezant door een groote menigte geestdriftig toegejuicht. Daarop volgde een vaderlandslievende betooging. Het volkslied werd gezongen en „leve Servië" geroepen. '8 Middags had een andere menigte met Russische vlaggen voor het Servische ge zantschap betoogd, het volkslied gezongen en redevoeringen gehouden. Daarna is ook voor het Fransche gezantschap betoogd en „leve Frankrijk, leve Engeland" geroe pen. 's Middags om vijf uur waren de betoo gingen nog niet ten einde. Het grootste deel der betoogers bestond uit arbeiders en ambtenaren. Duitechland's Houding. Duitschland is natuurlijk niet achter gebleven in het treffen van maatregelen. Naar de „Nat. Ztg." verneemt, heeft het bericht van het Reuterbureau dat Rusland in het zuiden en zuidwesten gedeeltelijk mobiliseert, tengevolge gehad dat de op perste regeering van het Rijk samenge komen is tot een beraadslaging. Niet alleen in het Saargebied, maar ook in heel het Boven- en Middelrijnsche ge bied worden sedert eergisteren alle spoor wegen en -bruggen scherp bewaakt.Voor- namelijk richt zich hot oogmerk van de militaire overheid op de talrijke spoor wegtunnels, die op de lijnen uit Aken en Trier bestaan. De „Agrarische Deutsche Tages-Ztg." bevat een artikel, waarin op het gevaar gewezen wordt, dat den Duitschen land bouw bedreigt, indien stellig 60.000 Oos tenrijksche landbouwers midden in den oogst naar hun vaderland terug geroepen worden. Het blad stelt de volgende mid delen voor om in de behoefte te voor zienVerlenging van de vacanties der scholen, het gebruiken van, of tijdelijk verlof verleenen aan gevangenen voor werk op het land, en het tijdelijk afstaan van wegwerkers der spoorwegen aan den landbouw. Minder ongerust maakt het blad zich voor het geval, dat Rusland zijn arbei ders uit Duitschland zou willen terug trekken, wat een nog vele malen zwaar dere slag voor den landbouw zijn zou, want, zegt zij, tengevolge van het in be- slagnemen van het spoorwegverkeer voor onze mobilisatie zou het dadelijk vervoer vaD de Russische arbeiders naar hun land onmogelijk zijn, om nog niet daarvan te spreken, dat men niet goed denken kan, dat wij den tegenstander legercorpsen van weerbare mannen zouden terngfienden, op dat zij die onmiddellijk tegen ons in bewe ging zou kunnen brengen. De Duitsche vloot is teruggekeerd naar de havens, waar zij thuis hoort. De Noord- zeevloot is Wilhelmshaven binnengeval len. De Oostzee-vloot liep Kiel binnen. De Toestand in Frankrijk. Er heerscht te (Parijs bij de bevolking het gevoel, dat de toestand ernstig is; tevens heerscht daar de overtuiging, dat Frankrijk alles doet, wat in zijn macht is, om een oorlog te voorkomen, en dat het enkel ter zelfverdediging m een oorlog gemengd zal kunnen worden. Dit maakt dat vrijwel alle klassen van de bevolking in een vastbera den stemming zijn. Ieder zal zijh plicht doen tegenover het vaderland, dat zegt ons het zeer merkwaardige feit, dat tot uiting komt in de onverwachte geestdriftige ont vangst die duizenden en duizenden den president van de republiek bereid hebben bij zijn terugkeer gistermiddag te Parijs, ontvangst heeft den vorm aangenomen van een groote, vungc vaderlandlievende betooging. In het gewone leven merkt men nog niet veel van de voorzorgsmaatregelen, die er niettemin reeds met grooten ijver getroffen worden. Allo militairen met verlof en een groot aantal ambtenaren met vaeantie zijn teruggeroepen. De spoorlijnen, bruggen, via ducten enz. worden overal bewaakt. De fa- brikante® van vliegtuigen mogen geen toe stellen of motoren meer leveren aan parti culieren. Een groot aantal vrachtauto's zijn gerequireerd. De minister van oorlog is den post der draadlooze telegrafie op den Eifel- toren gaan inspecteeren e® heeft de bewa king ervan doeD verdubbelen. In het gewone verkeer is het goud plotseling zeer schaarsch geworden. In de winkels is het zeer moei lijk een biljet van fr. 60 gewisseld te krij gen. Ee® groot aantal menschen begeeft zich voortdurend naar de bank van Frank rijk om er wat goud te krijgen voor papier geld. Uit alle groote provinciesteden wordt gemeld, dat er groote levendigheid heerscht en het publiek er zich verdringt om de telegrammen der bladen, en dat de bevolking met spanning, maar met vastbe radenheid de gebeurtenissen volgt. Te Tou louse is een vervolging ingesteld tegen een bank, die ee® telegram had aangeplakt, dat Rusland tusschenbeide gekomen was in het Oostenrijk-Servische conflict. Volgens berichte® uit Luxemburg worden aan de oostelijke Eransche grens vrij aan zienlijke troepenbewegingen waargenomen. Allo soldaten van het Fransche leger, die met verlof waren, zijn weer teruggeroepen. Liberale Lagerhuisleden. Gisteravond heeft een aantal liberale parlementsleden in het Lagerhuis verga derd om van gedachten te wisselen over de oorlogscrisis en over de rol, die Enge land daarbij zal moeten innemen. Een hunner heeft den correspondent der „N. R. Ct." daarna een uitvoerig onderhoud toegestaan. Dat de toestand in Europa dreigend ie en dat er alle kans bestaat dat het vas teland in een oorlog zal worden gewik keld aldus deze zegsman daarover is iedereen het nu eens en ter vergadering bestond ook eenstemmigheid omtrent En- gelands aangewezen rolonzijdigheid 1 Deze heer gaf zich veel moeite om den correspondent boven allen twijfel duidelijk te maken, dat Engeland door geenerlei overeenkomst tot militaire of vlootmaat- regelen is gebonden, in geval de andere leden der entente in oorlog geraken. Volgens hem en in de meening, naar hij verzekerde van geheel de vergadering van liberale leden, moest en zou Enge land van zijn vrijheid van handelen in geval van oorlog gebruik maken om onzij dig te blijven. Hij meende, dat Duitsch land Frankrijk zou aanvallen, omdat de langzame mobilisatie van Rusland het daartoe tijd zou laten, maar zelfs ingeval van ernstige Fransche nederlagen achtte hij, en hij gaf steeds algemeene opvattin gen weer, inmenging van Engeland onge- wenscht en onwaarschijnlijk. Frankrijk zou wel in staat blijken zich te verdedigen, maar in elk geval brak Engeland's taak eerst aan wanneer de uitgeputte vaste- landsche strijders over den vrede gingen onderhandelen. Dan zou Engeland gelijk Roemenië na den Balkanoorlog, frisch en met ongeschokte financieele macht zoo noodig tusschenbeide komen en zorgen, dat het gevaar voor te harde behandeling van een overwonnen Frankrijk wan neer het daartoe was gekomen wer I afgewend. Betoogingen tegen den Oorlog. Zesduizend toehoorders hebben gister avond in den koninklijken circus te Brus sel de meeting bijgewoond die door de Belgische arbeiderspartij tegen den oor. log was belegd. De meesten droegen op den hoed een kaart met opschrift „oor log aan den oorlog." Zoo goed als alLe socialistische volksvertegenwoordigers en senators zijn aanwezig. Daar het socialistisch Internationaal Bu reel eerst om zeven uuï in private zitting getreden is en naar het schijnt met aller lei vragen bestormd werd, begint de mee ting eerst om negen uur. Donderend ap plaus kondigt eindelijk de sprekers aan. Van der Velde opent met een warme rede de vergadering. Daarna neemt Haar se (Duitschland) het woord. Deze vergadering .van duizenden zegt hij is een prachtig protest tegen wat geschiedt. Nog is de Balkan verre van bevredigd of Oostenrijk breidt de gru. welen des oorlogs uit. Oostenrijk wilde den oorlog; het ultimatum was slechts een voorwendsel, Servië moest geworgd en het vreeselijke daarvan is dat Oostenrijk wist dat daarbij een Europeesche oorlog kon uitgelokt wor den. Brutaal heeft het op de Duitsche hulp gerekend; de Duitsche sociaal-demo cratie kent echter haar plicht, zij weet dat haar plaats aan de zijde van Servië is cn het Fransche proletariaat denkt als beU Duitsche,- evengoed als het proletariaat van de geheelje wereld. Reeds heeft de diplo matie misschien sdhrik voor wat zij liet gebeuren, het volk moet echter voor haar aarzelingen niet wijken. Zijn rechten bo ven alles. ï,A bas la guerre, vive la paix" (ovatie). Morgari spreekt namens Italië, de grijze Keir Hardie namens Engeland. De Rus Robanowits volgt hem, op. De oogen der wereld zegt hij rusten op Rusland. Wat gaat Rusland doen? vraagt men en men bedoelt daarmee den tsaar. De tsaar is echter Rusland niet. Deze mag van nieuwe macht droomen, het volk gaat echter niet mee en zelfs niet meer de burgerij. Het Russische proletariaat wil zich van het tsarisme verlossen. Wij ho pen dat het tsarisme zich zal weten te onthouden. Doet het dit niet dan zal het volk er gelegenheid in vinden den wil der internationale werkliedenpartij te beter te bevestigen. Aan Rosa Luxembourg, die aanwezig is, wordt daarop, een ovatie gebracht, waar na Troelstra, niet in naam der Ne- derlandsche regecring, maar in dien der Nederland sche socialisten het woord neemt. Er is aanmerkelijk verandering in de so cialistische politiek gekomen, zegt hij. Deze was eerst binnenlandsch, zij wordt nu meer en meer buitenlandsch. Wij willen deze laatste niet langer overlaten aan de diplo matie, wij hebben geleerd dat het sen misdaad tegenover de volkeren zou zijn geweest. Het kapitalisme zelf heeft ons gedwongen onze eigen buitcnlandsche poli tiek te voeren. Wij ondervinden het op nieuw, het Drievoudig Verbond en de Drie voudige Entente staan weer tegenover el kander. Dat dit mogelijk is, komt hierdoor dat het kapitalisme beslag heeft gelegd op de regecring der volkeren. Die macht te breken, verzekert de bevrijding van het menschdom. Het hangt van u af niet lan ger de dupe te blijven. Weg met het im perialisme Jaurès (Frankrijk) besluit onder oorver, doovend gejuich de reeks der redevoerin gen. Na een slotwoord van Van der Velde wordt de vergad' ng gesloten en trekt een stoet van du: iden zingend door de stad. Het international.! socialistisch burea-u heeft besloten het o ngres van den 9dcai Augustus te Parijs in i laats van te Weenen te houden. Op de dagorde komt het on derwerp voor: de oorlog en het proleta riaat. De Balkanstaten. De houding van Roemenië zal de volgen de zdjnle. militaire interventie ten bate van Servië, indien Bulgarije tusschenbeide mocht komen2e. militaire interventie in dien het Servisch grondgebied aangetast wordt3e. neutraliteit in het Oostenrijksch- Servisohe conflict, onder voorbehoud dezer beide voorwaarden. De Roemeensche re geering heeft verder doen weten, dat zij op deze punten in overeenstemming is met de Grieksche regeering. Uit Athene werd aan de „Lok. Anz." ge seind, dat het afbreken van de diplomatieke I betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië en het oorlogsgevaar daar groote bezorgd heid wekken. In regeeringskringen freest men, dat het uit-breken van die vijandelijk heden het sein zal zijn tot een nieuwen Bal kanoorlog. De bladen uiten zich zeer heftig tegen Oostenrijk en ook de openbare inoe- ning staat aan de zijde van de Serviërs. In regeeringskringen is men echter van andere opvatting. Uit Korfoe wordt gemeld, dat de Oosten rijksch-Hongaarsche vloot bijzondere maat regelen treft om, in geval van een gewapon- de ondersteuning van Servië door de Grie ken, de Grieksche havens te blokkeeren. Hier kan echter nauwelijks sprake ra® zijn, omdat liet verbond met Servië slechts tegen Bulgarije en Turkije gericht is. Dc Russische gezant te Konstantinopel deelde den grootvizier den wensch van de Russische regeering mede, dat de Porte in het belang van den vrede haar onzijdigheid in het Oostenrijksch-Servische conflict zou verklaren. De Porte zal een mededeeling in dezen geest doen. Welke Kosten brengt een Oorlog met zich mede. Deze kosten zijn zoo enorm, dat deze al leen beveiliging schijnen te geven voor het uitbreken van een oorlog. Wij laten hier onder een staaltje volgen van de bedragen ze zijn bijna niet uit te spreken die vroegere oorlogen hebben gekost: Galden Krimoorlog, 1854 6,100,000,000 Amer. Burgeroorlog, 1861—5 16,800,000,000 Fransch Duitsche, 1870—71 5,328,000,000 Russisch-Turkschc 1877 1,220,000,000 Spaansch-Amerik. 1898 3,100,000,000 Zuid-Afrik. 1899—1902 3,200,000,000 Russisoh-Japansche 1904—05 6,050,000,000 Balkanoorlogen, 191213 2,900,000,000 Men heeft nu berekend, dat Duitschland in do eerste zes weken van een oorlog aan contanten tot zijn beschikking moet heb ben 2,500,000,000 mark of te wel in Hollandsch geld 1500 millioen gulden Duitschland weet heel goed, dat geld een groote rol speelt in den oorlog en dat men dadelijk contanten noodig hoeft. Daarvoor had men in den bekenden toren te Spandau reeds na den oorlog in '70 een bedrag in geld liggen van 72 millioen gulden, dat daar altijd renteloos ligt. Verleden jaar echter heeft men nog wat geld er heen ge bracht, zoodat daar netjes afgeteld in rol letjes, thans ligt een bedrag van 200 mil lioen gulden Maar zooals men ziet, dat is voldoende voor do eerste week In '71 moest Frankrijk een oorlogschatting aan Duitschland betalen van 2500 millioen gulden. De Invloed van de Crisis in Nederland. De vcrkwikkelingen in Oost-Europa aa' do vrees voor een Europeesoh conflict doe® zich in ons Land terdege voelen. Dit is reedh uit eenige berichten, andere dan over mi litaire maatregelen, gebleken. Het sterkste was wel dat gisteren de Am- sterdamsche beurs niet gehouden werd, ee* voorbeeld, dat door de Haagsche en oofc door do Rotterdameche effectenbeurs ge volgd werd. Gisteren werd te Amsterdam een lang durige conferentie gehouden van bankiers en hoofden van groote financieele instellin gen, in welk© bijeenkomst beraadslaagd werd op welke wijze de gevolgen van de financieele crisis zooveel mogelijk kunnen worden beperkt. Ten einde in de behoefte aan geld te voorzien werd besloten een con sortium te vormen, dat het geld, voorloo pig tot een bedrag van den hoogste 25 mil lioen, zal verstrekken tegen een koers, wel ke 1 pCt. hooger is dan het tarief van d« Nederlandsche Bank voor de beleening van bui ten land sche effecten en met een surplus' van 20 pCt. Het bestuur van de Nederland- scho Bank verklaarde zich, onder zeker- heiclsstelling van het syndicaat, bereid het geld te fourneeren, wanneer de te dien op zichte te maken overeenkomst definitief en in onderdeelen op papier gebracht, door het bestuur voornoemd zal zijn goedgekeurd. Zoolang deze definitieve goedkeuring han gende is, zal de directie van dc Nederland sche Handelmaatschappij de middelen four neeren. Het consortium heeft aan de uit voering van zijn voornemen, waarmede het hoopt het vertrouwen spoedig te doen we- derkeeren, de voorwaarde verbonden, dat de Amsterdamsche Beurs onmiddellijk, dus reeds beden, zou worden heropend. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, dat gisteravond vergaderde heeft bereids aan deze voorwaarde voldaan. Nog op andere wijze dan in dc financieele wereld bemerkt men, dat er ernstige din gen gebeuren Zno heeft de dominia'le mijn te Kerkrade niet laten werken, in verband mot den geringen afzet. Op de Kon. Verg. van Ncd. Sigarenfa brikanten „Trio", te Culemborg, zijn do sigarenmakers voor de keuze gesteld, om van 8—12 uur te werken of 62 man geheel ontslag. Zoo men weet, werkt deze fabriek voor de Servische regie. Gisteravond ver ga-derde de sigarenmakers hierover. De gezagvoerder van het stoomschip „Castor" te Rotterdam tot vertrek gereed liggende naar Hclsingfors, Abb, Hangö, Kot-ka, Wiborg en andere Finsche havens heeft van zijn reederij order ontvangen, daar te blijven liggen. De Raad van State is gisteren in spoed vergadering bijeengekomen ter overweging van het bij het college ingediende wetsvoor stel betreffende de militie en de landweer. De vice-admiraal G. P. van Hecking Co lenbrander, die met 1 Augustus den zee dienst zou verlaten, blijft voorloopig ge handhaafd in do betrekkingen, welke hij thans vervult. Naar „Het Volk" verneemt, hebben de stationschefs van cle directie der Staats spoor een schrijven ontvangen, waarin hun werd opgedragen het dienstplichtig perso neel aan te zeggen, dat het zich voor op komst onder de wapenen gereed moet hou den. Dinsdag is een detachement van 50 ma® infanterie, 5de reg., onder den len luitenant Boers, uit Amersfoort vertrokken, om de brug te Kuilenburg te bezetten.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2