N«. I669JT Zaterdag: .Ti sis. Vieivle J31ad. A0. 1914. Officieels Kennisgeving. BUITENLAND. De gespannen toestand tusschen Oostenrijk en Servië. Mevrouw Gaillaux voor den Rechter. De Staking van het Haagsche Trampersoneel. EEJi TOONEEL LIT HET CAILLALX-PIIOOES. Rechts, op den beklaagdenbank, mevrouw Caillaux, daarvoor haar verdediger mr. Labori. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester eu Wethouders van Leiden, bren gen in herinnering dat den 31en .Tuli o.k., de late termijn vervalt van de--Plaatselijke Inkom stenbelasting, dienst 1914/^en dat alzoo op den lsten Augustus minstens een zeado gedeelte van den aanslag moet zijn voldaan. Zij uoodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot do be taling van hot verschuldigde ten kantoro vau den Gemeente-Ontvanger over to gaan. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wcth, Loco-Burgemeester. VAN STKIJEN, Score tarls. Leiden, den 25en Juli 1914. We doorleven weer ernstige dagen. Weer is clo Europeesche vrede in gevaar en één on doordachte daad en 't is met de rust ge daan. Oostenrijk heeft Servië oen ultimatum; tloen toekomen en dat in zoo kraso© woor den al is do daad van Oostenrijk, dat naar rust verlangt, dan ook zeer begrijpelijk dut het nog do vraag is of Servië wol zoo grif in alle opzichten do verlangde vol doening zal geven. Want Oostenrijk grijpt met de maatregelen, die het wil nomen, in, iü de zelfstandige regeering: van Sorvic. Zal Servië zich dat zoo maar laten wol- gevallen? Door hot succes dor laats to jaren zijn de Serviërs overmoedig geworden. En al weet men in Belgrado wel, da.t mon togen Oostenrijk niet op kan, er zijn andere fac toren, dio den Sorviëra brutaal kunnen maken tegen den grooten buur. In de eerste plaats de li'.oop, dat do Serviërs in de Ooston- rijksche monarchio in opstand zullen geraken, dat dus in de Donaumonarchie een bondgenoot zal orden gevonden. Dan is het do vraag, wat dc andere Balkanstaten zullen doen. Mon tenegro b.v. heeft voordat hot ultimatum ingediend was1, roods verklaard in allen ge valle Servië te zullen p teunen. Men vreest daar ook zeker een beetje voor een zelfstan dig volksbestaan. En het belangrijkste punt is, wat zullen do grooto mogendheden doen? Zal de houding der andere Staten voor Oos tenrijk nog «en redon kunnen zijn om zich in de eischen wat te matigen Want de Ser vische regeering heeft wel begrepen, dat de andere mogendheden, die uitbreiding dor Oos- teni'ijksche invloedssfeer niet zoo maar zon der moer zullen dubden. De Russische kabinetsraad heeft gisteren lang beraadslaagd en daar is beslist, dat Rus land hier een woordje mee moet sprekeu. Men verzekert, dat Rusland onmiddellijk tussclienbeide zal komen en aan Oostenrijk zal vragen den termijn voor het beantwoor den van het ultimatum to verlengen, ton einde aan de Europeesche diplomatie den tijd te .geven, al haar invloed aan te wonden. De Intransigeant" verneemt van offi- oieele zijde uit St.-Betersburg, dat Rusland en Frankrijk gemeenschappelijk stappan doen tot behoud van den vrede tusschen Oosten rijk en Servië. Servië neemt reeds maatregelen voor tegen weer. Aan de Bosnische grens concentreert het ree.Is troepen. Maar ook Oostenrijk neemt maatregelen en dc Oostenrijkers in Duitsch- land hebben reeds bevel gekregen zich bjj hun li-gerkorpsen to voegen. Ook heeft de regeering t« Weenen den Oosfcenrijkschón ge zant te Belgrado, baron Von Giesl de op dracht gegeven in geval do Servische regoe ring vóór Zaterdagavond te zes uur niet heeft meegedeeld, dat zij do eischen, vermeld in do nota van 23 Juli, onvoorwaardelijk zal in willigen, met het geheole gezautsohapsporso- noel Servië te verlaten. Bij den aanvang van de heden gehouden zitting van de Hougaarsohe Kamer van Afgevaardigden, zeide do voorzitter: De démarche van Oostenrijk-B ongarije be. hoeft niet gerechtvaardigd te worden. Zij is eerst na rijlp. beraad ondernomen, is geen aanval en beteckout ook geen provocatie, daar wij in de nota niets anders eischion, dan wat Servië ons volgens zijn plicht als nabuur moet toestaan. Niemand kan ons vor- w ij ten, dat wij twist zoeken, en een oorlog wenschen. Wij hebben veeleer tot het uiter ste geduld geoefend. (Algemeene en storm achtige bijvalsbetuigingen). Graaf Andrassy verklaart namens alle frac ties der oppositie, dat de betrekkingen met Servië onhoudbaar geworden zijn. Do oppo sitie zal in dit oogenblik, niettegenstaande zij principieel tegenover de regecring staat, haar patriottische verplichtingen geheel nakomen. De geheelc Oostenrijksohe pers is tegen Servie gekant. In alle vindt men denzelf- den klank terug: door de houding van Ser vië is de aanslag te Serajewo mogelijk ge- woest. Ook in do buitenlandsche pers worden lange artikelen aan den toestand gewijd. Na een betoog dat Oostenrijk-Hongarijo geen oorlog verlangt en geen veroverings plannen heeft, bespreekt de ,,Köln. Ztg." ■de mogelijkheid dat Servië, vertrouwende op Rusland's hulp, het op een oorlog laat aankomen. Of Rusland in dat geval Servië te hulp zou komen, meent het blad om twee redenen to moeten betwijfelen, in de eerste plaats wegens de binnenlandsche stakinga- pnlusten en dan ook omdat het nauwelijks Aannemelijk ie, dat Rusland naar de wape nen zou grijpen om een koningsmoord onge straft to laten. Verder zon met een inmenging van Rus land het lofwaardige beginsel, dat in de jaren dio achter ons liggen zoo zegenrijk voor Europa is gebleken, n.l. de beperking van den strijd, te niet zijn gedaan. De ge volgen daarvan zijn licht to voorzien, want ,,de vonk vliegt ditmaal vlak voorbij het Europeesche kruitvat". Do „Daily News" constateert dat de nota de internationale spanning aanmerkolijk verscherpt. Do „Morning Post" is van oor deel, dat elk oogenblik een oorlog kan uit breken, waarvan niémand kan zeggen of hij beperkt kan worden. Het blad vestigt do aandacht op de vraag wat Engeland's houding in een mogelijk Europeesch con flict rpoct zijn, een vraag, die veel belang rijker is dan do kwesties van binnenland sche politiek, die thans aller aandacht be zig houden. De „Daily Mail" maant Oostenrijk-Hon- garije tot voorzichtigheid. Niets zou het ge zag van dien staat meer kunnen schaden dan de indruk, dat het meer te doen is ora een tegenstander te vernederen dan rechfc- matigo cischen ingewilligd te krijgen. De poging, Servies souvereine reohten aan te tasten, zou onmiddellijk Rusland tot ingrij pen nopen, al ware het alleen om zijn eigen aanzien op den Balkan te verdedigen. Het onderzoek der papieren van de Servische studentenvereeniging „Jedinst- wo" (Eendracht) te Berlijn, waar na den moord te Serajewo huiszoeking is gehouden, heeft niets bezwarends opgeleverd. De pa pieren zijn teruggegeven en den bestuurs- loden is aangezegd dat hun vrijheid van be weging in niets meer beperkt is. De correspondent te Belgrado .van de -„Neue Freie Presse" bericht: Na het be ëindigen van den ministerraad vertrok mi nister-president Pasiits naar koning- Peter. In Servische politieke kringen spreekt men de hoop uit dat Oostenrijk niet op inwilli ging van al zijn eischen zal blijven staan. De minister van Financiën Patschu', die het ultimatum van den gezant in ontvangst heeft genomen, heeft daarbij onmiddellijk' gezegd, dat er nog wel eenige dagen over heen zullen gaan, voordat men over de eischen geheel geconfereerd zou' hebben. x Da conferentie in Bu- EEN MISLUKTE ckingham-paleis, die do CONFERENTIE. koning bijeen had ge roepen om schikkingen te treffen inzak© Ulster, is op niots uitge- loopen. Het kabinet is daarna maar weer over den toestand gaan beraadslagen. Asquith heeft in het Lagerhuis Verteld, dat geen overeenstemming was verkregen, nooh over het beginsel, noch over het gebied, dat van home rule zou worden uitgesloten. In Cambridge heeft minister Birrell en in Londen minister Ilaldane leedwezen uitge sproken over de mislukking. Zo voegden er bij, dat met de verwezenlijking van home rule evenwel zal worden voortgegaan. Er bestaat weinig kans, dat het Parlement de volgende week door do debatten, dio na tuurlijk zeer opgewonden zijn zullen, de op lossing zal vinden, waartoe do leidern bij kalmo beraadslagingen niet konden geraken. Do publieke opinie is er ontevreden over, dat Asquith Donderdagavond in het Lager huis zeer weinig over het mislukken der conferentie zeide. Alleen merkte hij op, dat de conferentie noch in beginsel, nooh wat het grondgebied, dat van het zelfbestuur uit gesloten moet worden, aanga-at, tot overeen stemming kon komen. Tyrone bleef het groots struikelblok. Do unionisten verlangden, dat do geheele provin cie uitgesloten zou worden en do nationalis ten wilden dit zelfs voor een klein gedeelte van genoemde provincie niet. Was Redmond met Carson tot een overeenkomst geraakt, dan zouden de nationalisten in opstand gekomen zijn, t erwijl de vrijwilligers van Ulster, Car son beletten om met Redmond een oom pro- mis to sluiten. Do toestand is zeer buitengewoon en de regeering is zioh tan volle den ernst der situatie bewust. Alle ministers blijven iij Londen in plaats van de stad aan het einde der week te verlaten, zooals zij anders ge woonlijk doen. Een week vol opwinding ligt achter ons en een nieuwe staat voor de deur. Het is in Rusland erg ru- STAKINGEN moerig. Het aantal econo- IN RUSLAND, mische conflicten neemt met den dag toe. Zoo zijn ook op de Nikolajefscho scheepswerven 8000 man in staking gegaan. Daar wordt druk gemanifesteerd en botsingen blijven niet achterwege. Op den Nikoiai-spoorweg hoeft de arbeid ook een poos stilgelegen. In St.-Petersburg wordt 't iets gunstiger. Heb tramverkeer ia er hersteld. Ook in Riga zijn fabrieks- en havenarbeiders weer aan heb werk gegaan. Doch in Warschau hebben in vijftig fabrieken vijftienduizend man den arbeid neergelegd, terwijl ook te Libau de havenarbeiders om een betere loonregeling te krijgen in staking zijn go- gaan. To St.-Petersburg heeft bereden politie geschoten op stakers, die met steenen gooi den en revolverschot-en losten. Tal van sta kers zijn gewond. In de Sohlüsselburger wijk hebben sta kers twee herborgen vernield. Verscheidene stakers zijn verwond en eenige gevangen genomen. Te Bakoe heeft de door den tsaar daar heen gozonden generaal-majoor Dzjoem- kofski do bevolking in een oproep gelast hem bij 't herstel van rust en orde behulp zaam te zijn. Er staken daar 22,000 werk lieden. De vijfde dug. Een pleidooi voor Caillaux De brieven. De dag van gisteren was de minst belang rijke van de achter ons liggende in de be handeling van het. proces. Maar de vijfde dag heeft niet het eind gebracht, zooals ver wacht werd. Zelfs is nog geen der doctoren gehoord, die wel met lange verklaringen zullen komen over het al of niet verkeerd behandelen van de wonden van Calmette. En dan moet nog de procureur-generaal aan 't woord, de verdediger mr. Labori en de advocaat der civiele partij mr. Ohenu. Er zullen dus waarschijnlijk nog wel eenige dagen van de volgende weck met de behan deling heengaan. Do belangstelling was gister zeer groot. De beklaagde schijnt door de afgeloopen dagen zeer afgemat te zijn. Daar mevrouw Guèydan nog niet aanwe zig was, verklaarde Labori een mededee- ling, die hij wilde doen over de brieven, te zullen uitstellen. De president gelastte mevrouw Gueydan in haar woning te gaan halen. Do afgevaardigd© Ceccaldi hield een vurig pleidooi voor heb echtpaar Caillaux, en keurde op scherpe wijze de campagne van den „Figaro" af. Hij verwijt Barthou uit zijn ministerie het ra-pport-Fabre te hebben meegenomen, en gisteren geen woord te heb ben gevonden voor de vrouw van den man, met wien hij jaren lang bevriend was. Barthou zegt, dat hij niets wist van de intieme brieven hij bewaarde do nota- Fabre, maar deelde die niet mede aan de bladen, en bediende zich er niet van tegen iemand. Zioh tot mevrouw Caillaux wen dende, zeide hij„Gij hebt een man ge dood, dio sedert 25 jaren mijn vriend was, de vader van kinderen die vriendjes zijn van mijn kinderen. Mijn medelijden en mijn hoogachting gaan uit tot het slachtoffer en zijn kinderen." (Rumoerige betoogingen.) Labori geeft vervolgens een mededeeling over de intieme brieven. Er zijn er vijf die Diet in betrekking staan tot dit proces, drie zijn er smartelijk voor Caillaux en zijn vrouw. Labori wil er slechts een van voor lezen, doch Chenu wenscht, dab alle brie ven zullen worden meedegedeeld aan do jury. De procureur acht het noodig, dat 3 brieven in 't debat zullen worden gebracht. KORTE BERICHTEN. De Duitsohc vrijzinnige volkspartij hoeft ook te Labiau-Wehlau de overwinning be- liaald bij de herstemmingde vrijzinnige bur gemeester Wagner is met 1422 stemmon meerderheid gekozen. Dit is het vierde nieuwe mandaat, dat de vrijzinnige volkspartij se dert de algemeene verkiezingen van 1912 ver overde. Zij is daardoor 46 leden sterk ge- worden, na do socialistische en de centrums- partij, d^e sterkste der partijen, wat voor haar positie in don Rijksdag van groote be teekenis is. Te Friedrichsfelde bij Dusseldorp is een man gevangen genomen, die in dienst van Frankrijk spioneerde. Belangrijke mi litaire bescheiden zijnin zijn houten been govondon. De sociaal-democratische partij in Duitschland telt thans 1.060.905 leden. De toename over het afgeloopen jaar, April 1913 tot April 1914, bedroeg 10.5 percent. Miss Hunt, de Iciesreohtvrouw dio Mil- lais' portret van Carlylo heeft geschonden, is veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Het bestuur van het Mijnwerkersver- bond van Groot-Britannië, te Southpost vergaderd, heeft met verontwaardiging ge protesteerd togen de nietige boeten, den directeur van de kolenmijn te Senghenydd opgelegd wegens ernstige vergrijpen tegen de mijnwet, voor de groote ontploffing be gaan. Het bestuur besloot verder den mi- nistor van Binnenlandsche Zaken te ver zoeken, een zoodanige wijziging van de wet te bewerken, dat dergelijke zaken voor een graafschapsrechtbank komen en niet voor een magistraat, dio in een geval als dit be vooroordeeld kan zijn. Ohenu kan kennis nemen van de andere. Mevr. Gueydan dringt cr op aan, dat zij alle zullen worden voorgelezendoch La bori weigert daarvoor de verantwoordelijk heid t-e aanvaarden, daar het schaamtege voel reeds genoeg gekwetst is. Mevrouw Gueydan machtigt dan tot me dedeeling der brieven aan de civiele partij en het openbaar ministerie. Thans echter verklaart Labori, dat de brieven hem toebehooren en dat hij er mee doen zal wat hij wil. Mr. Labori weigert de brieven voor te lezen en wil ze teruggeven aan mevr. Guey dan, die zo echter niet wil aannemen. Nu zegt mr. Labori: „Dan zal ze nie mand hebben buiten inij Mevrouw Gueydan geeft te kenucu dat mr. Labori kan doen wat hem goeddunkt in overeenstemming met mr. Chenu. Op een vraag van mr. Labori geeft Cail laux eeu teeken van toestemming. De president beslist Jat de brieven voor- loopig worden toevertrouwd aan mrs. La bori en Ohenu. Het incident is gesloten. Thans worden de getuigen van 4e civiele partij gehoord. De meeste verklaringen bieden weinig nieuwe gezichtspunten aan. Heb verhoor der geneesheoren werd uit gesteld tot heden. De debatten kunnen heden nog niet ge ëindigd zijn. Dr. Calmette verklaart, dat de porte feuille van Gaston Calmette (zijn broeder) twee stukken bevatte, vormende het z.g. document vert. Wegens hun belangrijkheid had hij het besluit genomen ze ter hand te stellen aan den president der Republiek. Op Zaterdag 21 Maart, heeft de presi dent ons op levendige wijze zijn dank be tuigd dat wij van heb document geen ge bruik hebben gemaakt. De getuige voegt, erbij „Ik ben volkomen overtuigd, dat, als mevrouw Caillaux op den avond, toen zij do misdaad pleegde, mijn broeder had ge vraagd „Zijt gij in heb bezit van intieme brieven, die ge wilt openbaar maken hij haar dadelijk zou hebben gerustgesteld." Dr. Caillard, de tandarts van mevrouw Caillaux,- legt de verklaring af, dat me vrouw Caillaux met hem een samenkomst had bepaald tegen Woensdag 18 Maart. De zitting wordt te vijf uur onder be trekkelijke kalmte gesloten. De Vereenigde Staten hebben Zwitser land verzocht met. eenige oorlogsschepen doel te nemen aan «Ie opening van hot Panama kanaal. Een Zwiteerscho oorlogsvloot! Do betrokken ambtenaar had zeker aan den voor avond van het verzenden der invitatie*? een anker ohaoipagne gedronken. Uit. Spanje is verplegend personeel met vele hulpmiddelen, naar de kust van Qan- tabrioa vertrokken. waaT 900 gevalten van typhus zijn geconstateerd. In politieke kringen te Athene wordt beweerd, dat krachtige invloeden werken om te voorkomen dat Griekenland on Tur kije tot overeenstemming geraken, uit vrees dat die overeenstemming een blij venden toestand zoowel in Europeesch Turkije als in Klein-Azië zou' scheppen welke voor dc bijzondere belangen van eenige mogend heden nadeelig zou' worden. Prins Mesjtsjerski, de hoofdredacteur on eigenaar van het Russische conservatieve blad „Grasjdaniu", is overleden. Hij was, ook bij politieke tegenstanders, zeer geacht. Zijn grootste verdienste als journalist is geweest, dat hij met alle kracht tegen de nationalis tische iutrigueerond© pers is opgetreden. In den Oranje-Vrijstaat is evenals in de Kaapkolonie bepaald, dat de Afrikaausoh- Hollandsohe taal als voertaal bij het onder lijs in dé lag-ere scholen mag gebruikt werden. Huerta is to Kingston, op Jamaica, aangekomen. Hij zal 't tiaar wel heel wat rustiger hebben. De New-Yorksohe anarchisten hebben ui tnoo digi ogen rondgestuurd voor de begra fenis van hun leidster Bfcky Edolson dio wegens poging tot opruiing gevangen zit Zü heeft besloten zich te laten doodhongeren. De Strijd duurt voort. Men weet uit een bericht van gisteren, dat do strijd van het Haagsche Tramper soneel zal voortduren. In een manifest aan do Haagsche burgerij zegt het stakingscomi té hot volgende „Het stakingscomité had hartelijk go- hoopb en ook vast gemeend, dab het U dezen dag do mededeeling zou kunnen doen, van de beëindiging van het conflict met de Haagsche Tramweg-directie. Het heeft niet eoo mogen zijn. Doch de schuld daarvan, dab zal u onmiddellijk duidelijk worden, ligt in geen enkel opzicht bij ons comité. Uit een conferentie, die wij hadden met B. en W. bleek ons, dat het door de directie bijgestaan door een commissie, bestaande uit, zooals later bleek, do heeren prof. No- lens, mr. Van Gijn en mr. Peyrot, to ont worpen arbeidsreglement de goedkeuring van B. en W. zou moeten wegdragen. De toestand is daardoor dus feitelijk deze ge worden, dab do arbeidsvoorwaarden van het trampersoneel zullen worden vastgesteld door B. en W. Wij meenden het volle ver trouwen to móeten stellen in dit hooge ge meentelijke bestuurscollege en na een lang- durigo vergadering van do drie hoofd- en afdelingsbesturen werd zoo goed als een stemmig besloten, het Haagsche publiek geeu enkelen dag langer dan beslist noodig was, buiten het volledig gebruik van dc tram to laten en de staking op to heffenmil s er geen slachtoffers zouden vallen, en er geen wraakmaatregelen op de weer in dienst getreden stakers zouden worden toe gepast," En verder, na een overzicht van do on derhandelingen van gisteren en vermelding van het antwoord der directie der H. T. M. „Overduidelijk zal het ieder zijn, dab op dezo ma-nier dq staking niet beëindigd mag worden en zal worden. Do directie wensoht eenvoudig, dab het personeel, dat tot op dit oogenblik in zoo prachtige conditie zich in do staking bevindt, zioh op genade aan do H. T. M.-directic zal overgeven. De di rectie wil zich de gelegenheid open houden, vreozon wij, do meest actieven onder bet personeel, de beste organisatiemannen, do strijders in de eerste rijen te. slachtofferen, en dat na een verloop der staking als dezo ia de verstreken 14 dagen heeft gehad. Dot heeft do stakersvergadering van hedenmor gen niet gewild. Met een geweldig enthu siasm© besloot de bijna, geheel voltallig© vergadering, dat ze gezamenlijk weer aan het werk zullen gaan of anders gczamenl.'/V zullen blijven staken. Er is geen weifeh-'it hoegenaamd te bespeuren onder hen. Zo besloten, hoo gaarne ze ook in het alge meen belang zouden willen gaan rijden, nimmer op dezen eiseh in te gaan. „Hét moge bovendien blijken uit onder staande, dat het de directie inderdaad to doen is om slachtoffers to maken. Op het oogenblik wordt door 66 man gereden. Van dezo 66 zijn er 25 controleurs, 10 conduc teurs en wagenbestuurders, enz., die zijn blijven werken, zoodat er slechts 31 man van buiten door do maatschappij in dienst zijn genomen, waaronder nog 25 a 20 man, die niet vast aangesteld zijn, burgerscholie ren, studenten, enz. Kan dc maatschappij nu die 15 man, die er dus meer in dienst zijn genomen, niet houden? Zij kan het. zeer zeker, daar in de advertenties reeds is me degedeeld, dat het personeel den östen dag vrij zal zijn in plaat-s van den lldcn d»g, en het govolg daarvan is, dat ten minste deze 15 man meer noodig zouden zijn, en dus èn nieuw èn oud personeel, allen zeer goed weer aan het werk zouden kunnen gaan." Vervolgens wordt cr een beroep gedaan, op den steun der burgerij. D© vergadering der Stakers. Gisteren is in het gebouw van den. R.-K. Volksbond een vergadering gehou den van het stakend personeel. De bijeen, komst was zeer druk bezocht. Dat men hier met een zeer belangrijke vergadering- te doen had bleek uit het feit, dat alle pos ten, behalve aan de beide stations cn aan liet bureau van het stakingsconiité, waren ingetrokken, teneinde zoo veel mogelijk todereen in de gelegenheid te. stellen de beraadslagingen bij te wonen. Do Vergade ring was niet openbaar. Uitbreiding dor Voorwaarden. In het gistermorgen gehouden onder houd tusschen de directie van de H. T. M .-en een deputatie uit het ontslagen per. soneel heeft, gelijk is gemeld, de directie! zich bereid verklaard, voor zoover de door het ontslag opengevallen plaatsen niet door nieuw aangesteld personeel zullen zijn in genomen, bij voorkeur het thans ontslagen personeel voor herplaatsing in aanmerking te doen komen. De directie heeft thans deze toezegging inidien zin uitgebreid, dat ook voor de ver meerdering van personeel, welke eerlang noodig is tengevolge van de vergrooting; van liet aantal vrjje dagen, bij voorkeui; vroegere beambten zullen worden aange steld. Ook zullen deze nog de voorkeur hebben bij de vervulling van de vacatures^ welke Ln den loop van 1914 zullen ont-i staan. Het aantal nieuw in vasten dienst gfj* nomen beambten bedraagt th^nj

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9