'i elegrammen. Thermometerbtand. Gisteravond om 8 uren 17 °0. =62.6° F. Hedenmorgen om 8uren 16.5° C.= 61.7°F. '8 Middags om 12uron 16.6° O. 61.7°F. 's Middags om 4 uren 17 °0. =62.0° F. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen an S25 Juli. Medegedeeld door het Eon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt. Hoogste baromoteretand 769.6 te Horta. Laagste Otand 740.6 te Lerwiak. Verwachting tot den avond van 16 Jnli: Matige tot kraohtigen, zuidwestelijken tot wee- tïlijken wind. Moest zwaarbewolkte lucht. Regen- uien. Dozellde temperatuur. Het weer In het Buitenland. Sinds gisteren is er weinig verandering. In het Oostzeegebied ie de afkoeling nog wat verder ge gaan. op do Briteohe eilanden waait de konde Noordwestenwind nog krachtiger dan gisteren. In Noord-Dultschland la tijdelijk eenige opklaring ge komen, aan do Biriëra bleef het licht bewolkt, over al elders is de luobt zwaar bewolkt- of betrokken on Let weer regonaohtig, hoewel bijzonder zware regens alleen uit Schotland worden gemeld. Den 16den Augustus zal het 60 jaar geleden zijn, dat het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam tverd geopend. Het ligt in de bedoeling, dien dag te herdenken, en dan tevens te herdemken den honderdsten geboortedag van den stiohteT van het Paleds vocht Volksvlijt dr. S. Sarphati. Bij aankomst te-Botterdam van het s-s. „Nieuw Amsterdam" uit New-York, lis bij het verlaten van het schip van den passagier G. van H., uit New-York, een por. teleuille geTold, inhoudende een cheque op d© Amsterdamscbe Bank, groot 400 dollar en 16 dollar aan oontant geld. Te Dsterweddingen, bij Maag denburg, had een veldwachter een jongen man d oodgesehofcen. Hij zeide, dat het oen strooper was en dat hij uit noodweer gescho ten had. Later, toen men hem in hechtenis wilde nemen, maakte hij van zijn huis een fort Chabrol en sohoot op ieder die nader kwam. Zes mensohen, onder wie een kind, kregen wonden. Vier werklui moeten er erg aan toe zijn. Later kwam d© politie uit Maag denburg hulp bieden. Hij gaf zich toen zon der verzot over. Ook nu verklaarde hij, dat hij in wettige zelfverdediging had gehandeld en dat het volk opgewonden was geweest. Even over het noordelijke deel van onze oostelijke grens woont een landbou wer, die op Ncderlanclsch gebied boodschap pen ging doen. Hij had ook een pakje lucifers van zes oents medegenomen. Aan de grens werd hij door de Duitsche grenscommiezen aangehouden. Voor dat pakje lucifers moest hij bij die gelegenheid 38 mark of f 22.80 boete betalen. Gisternamiddag, om streks 2 Uren, werd de Houtstraat en omgeving, te Leeuwarden, in rep en roer gebracht. Een paar revolverschoten klonken door de an ders zoo stille straat. Een massa men- schen stroomde samen en verdrongen zich voor het „Klein Vierkant" in de Hout straat. Wat was het geval? Al geruimen tijd leefden de vrouwen van Tj. v. S., bakkersknecht, en Feenstra, in onmin om de onderling kibbelende kinderen van deze echtparen. Zoo was er ook weer gister morgen tusschen beide vrouwen ruzie ge weest, waarvan vrouw S. haar man onmid dellijk bij zijn thuiskomst vertelde. Deze werd hierover zóó driftig, dat hij zijn wo ning uitliep, op de vrouw van Feenstra toe, met wie hij de ruzie nu zou voortzet ten. De woordenwisseling liep zóó hoog, dat Van S. de vrouw te lijf ging. Djeze rukte zich echter los en vluchtte in haar woning. Op dat oogenblik trok Van S. een revolver en loste snel achter elkaar drie schoten, welke door de ruiten vlogen in de woning van vrouw Feenstra en in de deu ren van een bedstede terecht kwamen. Vrouw Feenstra, die voor de ruiten stond, kon gelukkig nog ter zijde springen, zoodat zij ongedeerd bleef De dader is aangehouden. („Leeuw. Crt.") Wat meer as gè of ik. Men schrijft aan „Het Huisgezin": In don Raad eener plattelandsgemeente kwam tor sprake, of men een uniform zou aanschaffen voor den veldwachter;Slotsom van de besprekingen was: een geheele uniform kwam te duur, maar een uniform- pot dan? De oudste wethouder hakte den knoop door, want zich tot den burgemees- tor wendend, zei hij: „Welja, ze motten toch ergens an kunnen zien, dat ie wat meer is as gó of ikl" Mevrouw D. R., die Donderdag het ongeluk had te Arnhem uit een raam te vallen, is heden in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgeq overleden, kien meldt ons uit Zwolle: Baay, de bekende inbreker werd heden veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf, on der aftrek van de preventieve hechtenis. De beroemde klok „R o e 1 a n d t" behoorende tot het samenstel van vier en veertigAlokken hetwelk in den grooten to ren van Gent hangt, is gebarsten. Waar schijnlijk ten gevolge van buitengewone hitte, waardoor het metaal den druk der pas vernieuwde zware hamers niet kon weerstaan. De „Roelandt" dateert van 1314. De deskundigen hopen de breuk te kunnen herstellen maar staan er niet voor in, dat de klank even zuiver zal blijven. In 17SD schoten de Oostenrijkers op den klok- ketoren om te voorkomen, dat de Gente naren de alarmklok zouden luiden. Een kanonschot trof een der klokken, zonder dat echter de klank daarvan schade heeft ondervonden. Het kapitaal, in Zwitsersche hotels belegd, bedraagt meer dan 5CO mil- lioen, terwijl de jaarlijksche voordeelen daarvan begroot werden op 125 millioen gulden. Een Belangrijk Vonnis. De rechtbank te Moskou heeft een gewich tig vonnis geveld, van gewicht, vooral voor Russische journalisten. Verleden jaar September vierde men te Moskou door een feestmaaltijd het 50-jarig bestaan van het blad „Roeskija Wedomosti". Toen prins Dolgoroeki een tafelrede hield, die den in de saai aanwezigen chef der politie niet beviel, verklaarde deze den feestmaaltijd voor geëindigd, gelastte prins Dolgoroekof te zwijgen en den dischgenoo- ten om do zaal te verlaten. Deze geeohiedenis kwam ©enigen tijd la ter in de Doema ter sprake en een afge vaardigde zeide: „De vertegenwoordiger van de overheid heeft de rede van prins Dolgoroekof afgebroken op ©en manier, die voor een fatsoenlijk mensch niet te pas komt." De „Roeskoje Slowo" vermeldde deze woorden in haar verslag van de zit ting en de chef van de politie, die zich door die woorden gekwetst voelde, klaagde den verantwoordelijken redacteur van de „Roes- kope-Slowo" aan, wegens beleediging. Hier zou dus de belangrijke kwestie wor den uitgemaakt, of een blad, dat uit het Stenografisch verslag van de Doema iet-s overneemt, waardoor iemand zich beleedigd kan gevoelen, daarover voor do justitie ter- verantwoording kan geroepen worden. Men zag de uitspraak van de rechtbank met spanning tegemoet. Zij heeft den aan geklaagden redacteur vrijgesproken. Slecht Weer in Hongarije. Te Boedapest is een geweldig onweder boven de stad losgebroken. Men meldt de volgende bijzonderhedenEen groot aan tal menschen is gekwetst door neerval lende dakpannen, scherven van gebroken vensters en brokken metselwerk, die van de gevels afvielen. Een deel van den koepel der Basilica kwam neer beneden en versperde de Waiz- nerboulevard. De brandweer moesf den weg vrij komen maken. Hot parlementsgebouw, in hetwelk juist een zitting werd gehouden, is zwaar be schadigd. De afgevaardigde Rakofski, die zich bij het uitbreken van het onweer in de com missiezaal bevond, welker vensters open stonden, werd door een rukwind op den grond geworpen. Orczy, de secretaris van de parlement8quaestuur, we^d gekw-.tsu To Fiume hebben de rukwinden een aantal daken vernield en zonneschermen voor de koffiehuizen afgerukt. In d9 ha ven kenterden verscheiden booten. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. De te legraaf- en telefoonverbindingen zijn zwaar beschadigd. De orkaan duurËe si echts twintig minuten. Een man, die ter aard"e werd geworpen, is zwaar gewond na^r het ziekenhuis gebracht. Te Boedapest zijn zeven dooden Te be treuren. Negen-en-dertig menschen zijn levensgevaarlijk gewond. Op den Donau is geen vaartuig onbeschadigd geblevên. Ex-Keizerin Eugenie. Ex-keizerin 'Eugenie, die thans 88 jaren oud is, heeft dezer dagen weer eens een bezoek gebracht aan Parijs en aan Fon- tainebleau. De „Matin" vertelt nu van een toóneel'lje, dat tijdens dit bezoek in den tuin der Tuilerieón plaats had. De gewezen keizerin wandelde in den tuin, naderde een bloemperk cn plukte toen een der bloemen. Een parkwachter zag dit en merkte op Het is verboden bloemen te plukken. Ik moet proocs-verbaal tegen u opmaken. Hoe is uw naam? Eugenie! antwoordde de ex-keizerin zachtjes. - De parkwachter aarzelde een oogenblik en daarna zeide hij vriendelijkDat is geen naam. Ik zal de zaak laten rusten, maar doe hot niet weer. En de keizerin, in diepen rouw gekleed, verwijderde zich. Nog een "andere weemoedige herinnering aan VToegeren luister in een der laatste dagen wordt van deze ex-keizerin verteld. Zij bezocht in gezelschap van een oude de me en tweo oude hoeren het slot te Fon- tainebleau. De conservator van het slot George d'Esparbès, een vurig aanhanger der Napoleons, leidde haar rond. De in altijd- durendea rouw gekleed© ©x.keizariir, die de gelukkigst© dagen van haar leven in dit slot doorbracht, merkte aanhoudend voor- wei pen op, die haar herinnerden aan de gouden d'agen vfin haai* triomf. Zoo riep zij tui, toen zij op een tafeltje een kostbaar kistje zag staan: „Mijn juweelenkistje!" De conservator waagde de opmerking Volgens de traditie van het slot, ma jesteit, behoorde dat kifetje aan koningin Anna van Oostenrijk, de moeder van Lo- dewijk XIV. Juist, antwoordde de ex.keizerin, maar op mijn trouwdag bood de Jieizer 't. mij aan, met handschoenen en waaier daarin. Eensklaps*riep zij uit: "Waar is toch de heerlijke Diana van Benvenuto gebleven? 't Is godgeklaagd, majesteit, antwoord de de heer d'Esparbès, zij is thans in het Louvre. Men moest haar u teruggeven, mijn heer de conservator, antwoordde de be zoekster. Toén zij uit óén der ramen door Le Nótre aangclcgden tuin weer had be wonderd, verlangde zij het „Chineesche Museum" te zien, dat zij zelf had aange legd, en toonde verrassend veel kennis bij 't bespreken der voorwerpen. In het park zette zij zich op een bank neer. 't Is niet uit vermoeidheid, zeide zij, dat ik ga zitten. Ik wil hier nog maar een weinig aan vroegere gebeurtenissen terugdenken. Lang vertoefde zij bij den beroemden karpervijver, waarin de ^visschen dartelden. Intusschen hadc&n twee even eens in weduwen rouw gehulde dames zich bij het gezelschap gevoegd, mevrouw Be- nedetti en mevrouw Gilois, die aan het hof van het tweede keizerrijk hadden geschit terd. De tijding, dat de ex-keizerin het slot bezocht, had zich spoedig djoor Fon- tainebleau verspreid en jong en oud was samengeloopen om de keizerin te zien ver trekken. Tóen zij het slot verliet, bleef de ex-keizerin voor een mooien blonden jon gen staan en omhelsde hem wcenend. Het knaapje had haar aan haar eigen kind herinnerd. Toen zij haar'auto weer besteeg, liet de ex-keizerin lang haar blik op het slot rusten, 't Was waarschijnlijk een af scheid voor immer. OOSTENBIJH EN 8ERVIE. De Servifche ministerraad. BELGRADO, £5 Juli. (Part.) De minis terraad, «die zich met /de beantwoording der Oostenrijksche nota bezig hou'dt,- ver gaderde tot laat in den avond. Minister president Pasjits hief eenige keeren de zit ting voor korten tijd op, teneinde met de vreemde diplomaten te kuhnen onderhan delen. De stemming in de stad is oorLog- ruchtig, doch overigens uitstekend. BELGRADO, 25 Juli. CR, O.) Gistermor gen had een ministerraad plaats en later in den Konak onder voorzitterschap van den troonopvolger een beraadslaging, waaraan Pasjits, de minister van financiën, de minis ter van oorlog on de chef van den gener&len staf deelnamen. Servië's maatregelen. BELGRADO, 25 Juli. (Part.) In Ser.ië worden oorlogsvoorbereidingen getroffen. Aan de militieplichtigen is het verboden het land te verlaten. Aan de Bosnische grenzen worden de vestingwerken in staat van ver dediging gebracht. De Donaudivisie is ge- conoentreerd. Generaal Jankowitz is tot -commandant benoemd. De Skoeptsjina. BEÜGRADO, 24 Juli. (R. O. Volgens het-„Korr. Bureau" zal de reeds ontbon- Skoeptsjina tegen'den 26stèn dezer voor een buitengewone zitting worden bijeenge roepen en zullen de nieuwe verkiezingen voor onbepaalden tijd uitgesteld worden. Berchtold te Ischl. WEENEN, 24 Juli. (R. O.). Aan de „Neue Freie Presse" wordt uit Ischl gemeld, dat Berchtold Zaterdagmiddag hier terug zal zijn om het antwoord van de Servische regeering op de nota, haar gisteren overhandigd af te wachten. De minister wil den keizer geen telegrafisch bericht laten voorleggen, doch onmiddel lijk na ontvangst van de nota uit Belgrado den keizer mondeling rapport uitbrengen. De stemming in Weenen. WEENEN, 25 Juli (R. O.). Op do open bare pleinen en in lokalen hadden gisteren groote patriottische betoogingen plaat©. 500 manifestanten trokken, volksliederen zingend, voor Oostenrijk-Hongarije „Hoch l Hoch!" voor Servië „Pfui!" roepende naar 't standbeeld voor prins Eugenius waar een patriottische demonstratie plaats had. Uit Boedapest en uit de provincie komen ge lijke beriohten. Oostenrijk maakt zioh gereed. BERLIJN, 25 Juli. (Part.) Uit Weenen wordt aan de „Berl. Morgenpost" ge- srind: Keizer Frans Jozef zal, wanneer het antwoord van Servië op de Oostenrijksche nota onbevredigend is, zich terstond na de ontvangst hiervan met een manifest tot zijn onderdanen wenden. Dit manifest zal een oorlogsverklaring aan Servië bevatten. Reeds zijn alle militaire toebereidselen ge troffen. Zaterdagavond zullen 6 legeraf- deelingen een mobilisatiebevel ontvangen. De aanval op Servië zal met alle kracht en zeer snel worden uitgevoerd. 350.000 man zullen tegen Servië en Montenegro opruk ken. Ook de vloot wordt gemobiliseerd. De opgeroepen reservisten komen reeds in groot aantal met alle treinen te Weenen aan. Zij behooren tot de regimenten, die in Bosnië en Herzegowina en Dalmatië lig gen, waar de compagnieën op oorlogssterk te zullen worden gebracht. De lichtingen worden door de bevolking met sympathie verwelkomd. De bevolking is ernstig en wacht rustig het verdere verloop der ge beurtenissen af. Bemiddelingspogingen. WEENEN, 25 Juli. (R. O).. Heb oorr> bureau verneemt, dat bijaldien Servië de eischen niet inwilligt, Von Gierl Belgrado zal verlaten en'Me jjtritscbe gezant d© be scherming der Oostenrijkers en Hongaren en de staatszaken op rich zal nemen. Volgens geruchten doet d© triplo entente bemiddelings pogingen bij Berchtold ten gunst© van Ser vië. Van goed ingelichte zijde wordt tegen gesproken, dat Oosten rij k-Hongarij© besloten hebben zonder inmenging van ander© mogend heden hun gang te gaan. Een advies, ROME, 24 Juli (R. O.). Naar men verze kert hebben twee natiën aan Servië den raad gegeven aan Oostenrijk te antwoor den met een eeuvoudig beroep op de arbi trage der mogendheden. In politieke krin gen wordt nagegaan, welke houding, in een mogelijk conflict tusschen Oostenrijk en" Ser vië, Italië zou moeten aannemendit land zou zich moeten bepalen tot het bescher men zijner belangen tegen elke mogelijke wijziging van het evenwicht in de Adriati- sche zee en den Balkan. De „Tribuna" ont kent dat op de Oostenrijksche nota vooraf de goedkeuring van Italië verkregen isdie is trouwens niet gevraagd. Rus land's optreden. ST.-PETERSBURG, 25 Juli. (Part.). Hier verluidt dat Rusland nog zes leger- afdeelingen naar ck- Oostenrijksche grens zal zendon. Dit besluit moet nog tijdens het verblijf van President Poincaré zijn geno me. ST.-PETERSBURG, 25 Juli. CR. O.) De staar presideerde heden den ministerraad te Peterhof. Volgens het algemeen gevoelen zal de mobilisatie worden bevolen. De toe stand wordt als hoogst ernstig beschouwd. De mogendheden onder elkaar. PARIJS, 25 Juli (Part.). In het begin der week begaf zich een hooggeplaatste beambte der Oostenrijk-Hongaarsche regeering naar den Fransohen gezant in Weenen en ver klaarde, dat de Oostenrijksche nota aan Servië in buitengewoon strengen vorm zal worden opgesteld. Tegelijkertijd nam Duitschland, blijkbaar aangemoedigd .door de in omloop gebrachte geruchten over de Fransohe nationale verdediging, maatrege len, welke die van 1911 in hooge mate nabij kwamen, maatregelen ten opzichte van de militaire uitrusting. De Italiaansche diplo matie schijnt niet van alle bijzonderheden der onderhandelingen tusschen Weenen en Berlijn onderricht te zijn geworden, doch overigens staat vast, dat do Italiaansche generale staf korten tijd geleden 100,000 re servisten onder -de wapenen heeft geroepen. De Oostenrijksche regeering liet sedert 18 Juli tot 23..Juli niets positiefs van zich hoo- ren, noch over hetgeen van het gerechter- lijk onderzoek was bekend geworden, noch over de diplomatieke plannen der Oosten rijksche regeering. Zij heeft* de nota open baar gemaakt op het oogenblik, dat in Lon den de Ulsterkweetie alle aandacht bezig houdt, dat in St Petersburg de geschillen met de arbeiders steeds soherperen vorm aannemen en dat ten slott-e de president der Fransche republiek en de minister-pre sident Viviani hun terugreis uit de Balti- sche zee aanvangen. Onder deze omstandig heden stuurt Oostenrijk haar nota in zee. Er zijn er wellicht enkele onder, die zeer toevallig met elkaar samenvallen, maar Hoch hebben Duitschland en Oostenrijk al deze omstandigheden methodisch vooruit gezien Is het toeval Men kan niet ontken nen, dat de beide mogendheden veel ver der strekkende en zorgwekkender bedoelin gen moeten hebbeD. De dood van den troon opvolger te wreken, de aanslag te Serajewo is niet meer dan een gelegenheid, de nota niet meer dan een instrument, en de Ser- visch-Oostenrijksche geschillen zijn niet meer dan een episode. Het gaat om den strijd tusschen de Germaansche rassen te gen de steeds sterker optredende andere rassen, welke door de Germaansche rassen worden onderdrukt. Het gaat hierom de Europeesche naties te dwingen de noodza kelijkheid en de macht van den Driebond te erkennen. Onvoorzichtig gesohrijl PARIJS, 25 Juli (Part.). De nationalisti sche „Echo de Paris" welk blad, zooals men weet, sterk anti-Duitschgezinde gevoelens koestert, benut het gisteren afgelegde be zoek van den Duitschen gezant Yon Sohön op het ministerie van Buitenlandsche Za ken om hedenmorgen vroeg in een hoofd artikel op bijzonder heftige wijze een uit val te doen tegen den Driebond in het al gemeen en tegen de Duitsche politiek in het bijzonder. Het blad beweert uit de beste bron vernomen te hebben, dat de heer Von Schön den plaatsvervangenden minister van Buitenlandsche Zaken Bienvenu Martin een nota heeft overgelegd in welke de Duitsche regeering verklaartlo. dat zij zoowel wat vorm als inhoud aangaat de Oostenrijksche nota aan Servië volkomen billijkt; 2o. dat lij hoopt, dat het dispuut tusschen Weenen en Belgrado gelokaliseerd zal blijven3o. dat wanneer een der drie groote mogend heden zal tusschenbeide moeten komen daar uit geen spanning tusschen de beide groote groepen van mogendheden in Europa, de Triple Entente en den Driebond zal ont staan. Albanië. ROME, 25 Juli (R. O.). Het Stefani-Ageutr schap verneemt uit Durazzo d.d. 24 Juli, dat de vorst gisteravond besloten had zich naar Valona te begeven. Hij verschoof later de reis. Kleine afdeelingen opstandelingen naderden de verschansingen. Een kwartier lang werd geweervuur onderhouden. De verdedigers waren ook genoodzaakt de ka nonnen af te vuren. De paniek neemt go- et a dig toe. Het Engelsche kabinet. LONDEN, 25 Juli (R. O.). Er zal heden geen ministerraad plaats hebben. Heden vertrekken de meeste ministers naar bui ten tot het einde der volgende week. Lord Stamfordham, particulier secretaris des konings bezocht hedenmorgen Asquith en verbleef eenigen tijd bij hen. Relletjes te St.-P etereburg. ST.-PETERSBURG, 25 Juli (Part.). De arbeidersonlusten duren voort. In twee straten van de voorstad Wiborg heeft de politie de bewoners verboden hun huizen te verlaten, tenzij voor het doen van inkoopen in de naastbijzijnden winkel. In het park van et Catharinahof ontstond een vecht partij tusschen stakende en werkwillige fa brieksarbeidsters, waaraan ongeveer 1400 vrouwen en meisjes deelnamen. Het kostte groote moeite de veohteenden te scheiden. Een politie-agent werd hierbij gewond. De fabrieken, havenwerken en spoorwegen wor den door troepen bewaakt. Gisteren heeft de commandant der troepen bevolen in de arbeiderswijken allo personen te arrestce- ren, die zich op 6traat vertoonden zonder een bepaald doel te kunnen opgeven. In de voorstad Staraja Derwna werden de sta kers die met. steenen wierpen en schoten losten, door bereden politie beschoten. Ver schillende arbeiders werden gewond. In den loop van den nacht had buiten de stad een arbeidersvergadering plaats waar aan ongeveer 10,000 personen deelnamen. Door roovers aangevallen. NEW-YORK, 25 Juli. Part.). Nabij Los Angelos is een trein van de Southern- Picific door roovers aangehouden. De passagiers worden van hun baar geld be roofd. De Ainsterdamsche Beurs houdt heden Vacanticdag, zoodat de Notecringen ont breken. De Londensche Beurs. LONDEN, 25 Juli (Part. A. H.). In ver band met de nlternationale en de binnen- landsche politieke factoren van ongerust heid heeft de markt op hef oogenblik een zeer ongunstig aanzien. Consols noteeren 74.25, Rio Tinto 6346 laten, Amalgamated 6744 laten, Unions 127 laten. SPORT. Paardensport. Prijs Behaald. De heer E. Oly, 6e Haarlemmermeer, behaalde in het concourg-hippique te Wognum een derden prijs mei „Cicero",, het eerste kind van „Cicero III", eigendom van de vereeniging „Vooruit". Laatste uar.ciiten. Eind-oxamen Tl. B.-S. Te Gouda zijn heden geslaagdO. G. Driessen, Leiden; A. J. Meyneke, Gouda; G. van Deth, Den HaagA. H. W. Selle- ger (extraneus), H. C. Griipstra, Leiden; J. C. Lindgreen, LeidenJ. H. Maaslan (Lyseum), P. Forbes Wels (extraneus), G. H. L. Tarn Wassenaar, Den Haag; H. P. van Nieuwenburg, Den Haag; L. M. Arnol- dy, Den Haag; H. D. G. Groeneveld, Den Haag; J. E. van der Horst, Gouda; W. F. J. Keuchenius, Den HaagE M. van Berckel (extraneus), G. J. Kloos, Den Haag; W. J. van Ramshorst, Gouda; D. J K. Mae Gillavry, LeidenJ. O. E. M. Hermans, Gouda. De Staking van het Ilaagsehc Trampersoneel. Gisteravond hebben de stakers verga derd. In deze vergadering werd door de heoren Van der Voort van Zijp, Hoej"en- bos, Braambeek en Moltrnaker het woord gevoerd, iur heersckte veel geestdrift. De vergadering was niet voor de pers toe gankelijk. Heden wordt de gewone uifc- keering aan de stakers gedaan. Voortdurend hebben ©r tusschen be stuur doren der stakersorganisatles en verschillende invloedrijke personen, van wie wij noemen de heeren RutgerB en Van der Voort van Zijp besprekingen plaats. Bij geruchte vernemen wij, dat, als .le taking voortduurt, er zich uit de burgerij een steimcommissie voor de et akers sal vormen, bestaande uit personen van aan- rien. Van betrouwbare zijde wordt ons hef het volgende medegedeeld. In het mani fest, gisteren door het stakingscomité ver spreid, wordt beweerd, dat de directie geen reden heeft om 75 stakers niet weer in dienst te kunnen nemen, daar er slechts 15 man nieuw personeel door de directie werd aangenomen. Dit is beslist onjuist. Het stakingscomité heeft uit het oog verloren, dat het nieuw personeel, door de directie aangenomen, door ven schillende oorzaken niet in directen dienst kan treden. Er zijn er bijv., die een opzegv gingstermijn van 8 dagen in acht hebben te nemen, andere moeten voor hun in diensttreding eerst orde stellen op hun za ken, terwijl er velen reeds in dienst zijn, die nog niet al9 wagenbestuurder dienst doen, omdat zij nog worden geoefend. Vandaag zal dan ook reeds 8 man van het nieuw aangenomen personeel na vok doende geoefend te zijn op de wageno dienst doen. D© IdJjeoti© is niet voornemens verdere concessie als gisteravond aan het personeel bekend gemaakt, te doem In de gisteravond gehouden vergadering van het stakingsperso neel werd door verschillende sprekers de verwachting uitgesproken, dat de staking heden zou zijn afgeloopen en Zondagmorgen de dienst hervat zou worden. Om 2 uur hedenmiddag is een stakers ver gadering, die van strikt huishoudel ijken aard is. Naar wij Vernemen, zal de door B. en "W. benoemde commissie van bijstand, welke in. overleg met de Directie der H. T. M. een arbeidsreglement zal ontwerpen, zich niet bezig houden met de beëindiging van het com fliot en eerst na afloop van het conflict hun werkzaamheden aanvangen. Eedenmorgen heeft een onderhoud plaats gehad tusschen mi. Roosevelt, hoofdbestuurs lid van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tram weg-personeel, den heer Ferra van „St.. Raphael" en mr. D. v. Houten, pres.-eom- missaxis der H. T. M. Spoorwegongeluk. Men ceint ons uit AmsterdamEven voorbij het station Weesperpoort had he denmiddag een spoorwegongeval plaats Trein No. 45 uit Arnhem bleef plotseling stilstaan en kwam met een achteruitrijden den locomotief in botsing. De twee achter ste wagens derde klasse werden door de reeds in tamelijken gang zijnde achterop- rijdende locomotief aangereden. Zes personen werden gewond, waarvan twee min of meer ernstig het hoofd. Van deze zes personen zijn vijf Amsterdam mers, terwijl één uit Arnhem afkomstig is. Het treinenverkeer ondervindt vertraging De verlof houder P. G., alhier, die wegens het voorhanden hebben van cats- elixer werd verbaliseerd en wegens overtre ding van de Drankwet door den kantoni-eohter veroordeeld, is tegvm dit vonnis ia hooger bffföep gekomen. Door den burgemeester van Den Haag werd vergunning verleend om na afloop van de meeting door de Soc.-Dem. Arb.- Partij en den A. B. B. morgen op „Hout* rust" belegd, een optocht te houden. Id verband met de tramsta-king kon door den burgemeester het maken van muziek in den optocht niet worden toegestaan. Er wordt op een druk bezoek gerokend. Zoo worden uit Delft 1400 betoogers verwacht, die van het station Holl. Spoor in optocht naar het meetingsterrein vertrekken. De meeting vangt om 2 uren aan. ALPHEN. Met ingang van 1 Augustus a. s. is d© heer A. d. Haan, brievenbesteller alhier, benoemd als kantoorknecht. Zondagavond half zeven zal ds. Bus in de Ned.-Herv. Kerk alhier zijn afscheidsrede houden. Kat w ijt-a an -Z ce. Van dê haringvisscherij- kwamen lieden binnen de loggers „Maria Johanna K.WL 125 met 12 last; „Huberts PetronellaEZ W. 108, met 14 last; ..Verwachting', Tv.AV,. 141, met 16 last, en de „Prinses Jnliana"g j K.W. 163, met 15 last pekelLyring.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5