€L F. KRUTFHOOFT Woensdag, Donderdag en Vrijdag - a.s. zullen de Magazïnen gesioten zyn ter regaling van de resieerende Goederen. BUITENLAND. ENORME KEUZE Zegelringen* J. H. HfMRTENSEi Botermarkt 11. iiiniiiiiiiiiiii Ziet de Advertentie van VRIJDAGAVOND in dit Blad. Mamens de Experts, FEUILLETON. BlaSü "VBS&E. „Was hiermee niet min of meer in tegen spraak zijn protest tegen de pogingen, welke de H. T. M, doet, om den dienst zoovéél mogelijk te hervatten Wij méonen van wel. Wanneer men efenJerzijds aan de H. T. M. ver wijt, dat zij de zaak laat liggen gelijk 2e ligt, dan past anderzijds geen Verwijt, aan hetzelfde adres, dat zij juist zoovéél mogelijk tracht, den ouden toestand te horst-ellen. Het komt ons voor, dat het verwijt van den heer Hoejenbos dan ook niet zoozeer ging tegen de directie van de H. T. M. (wie hij overigens geen Verwijt spaart) als wel zijdelings tegen hot verwijt, van B. en W., die door hun uitgebreide beveiligingsmaat regelen, herhaling van de voorgekomen on geregeldheden bij hot rijden van de trams, hebben weten tegen te gaan en te voor komen. Het is begrijpelijk, dat er in do kringen der stakers eon zekere onrust wak ker wordt, nu men daar ziet, dat ook zondör hen oen gedeelte van het verkeer zich her stelt en dat het publiek niet moer, zooals in het eerst, de tramwagens mijdt, uit vrees voor moeilijkheden langs den weg, maar in tegendeel van do in exploitatie zijnde lijnen een druk gebruik maakt; even begrijpelijk is het, dat er bij de stakers ten gevolge daar van een zekere vrees opkomt voor het veï- loopen van de staking, wat natuurlijk voor alles moet worden voorkomen. Het liefst ware den stakers zeker een stap van den Raad tegenover de H. T. M. geweest, die voorgoed een eind maakte aan het conflict en daarop was aanvankelijk ook het be toog van den lieer Hoejenbos gericht." Het slot van dat gedeelte van het over zicht, dat aan djeze beraadslagingen gewijd is, luidt: „Is die conclusie gewaagd, dat in de con ferentie van Zondag de directie der H. T. M. de gevraagde preoiseering en waarborgen hjeeft gegeven? In het antwoord van den burgemeester meen en wij voor deze oonclusie eenigen grond te vinden. Of zoo het nog niet zoover mocht gevorderd wezen, dan toch voor het Vertrouwen, dat de directie eerlang miet het van haar verlangde (do houding van dé H. T. M. in verschillende gevallen, van vroieger datum maant zeker alleszins tot eenige voorzichtigheid tegenover haar belof ten) zal over de brug komen. „De heer Hoejenbos heeft, inziende, dat toch hjet oogenblik voor ingrijpen van den Raad mindier geschikt was, misschien ook wel omdat hij zag aankomen, dat er zich geen meerderheid aan zijn zijde zou sehareD, ten slotte zijn motie ingetrokken, zulks ook na de verzekering van B. en W., dat zij even goed als de Raad vasthouden aan de con cessievoorwaarden en dat zij zullen handelen, zooals zij in de gegeven omstandigheden zul len meenen te moéten doen, gehoord het rechtsgeleerd advies van den raadsman der gemeente, dat aan de Raadsleden aJs geheim stuk zal worden opgezonden. „Daarmee was de tranistaking voor dit maal van de baan. Van B. en W. verwach ten wij nu spoedig weer bijzonderheden, om trent den stand van zaken." De Telegraaf". De Driehoek-correspondent van de „Tel." wijdt ook een beschouwing aan deze be sprekingen. Hij acht vooral belangrijk het punt, ,,dat concreet aan de orde kwam in een motie- Hoejenbos, waarin B. en W. werden uit- genoodigd voorstellen te doen, waardoor een geregeld tramverkeer zou worden ver zekerd. ,,Deze motie raakte een kwestie, die vooral in de laatste dagen in de residentie druk is besproken. De vraag is nl. of de gemeente het recht, heeft in den huidigen stand van zaken tot naasting van het tram- wegnet over te gaan. ,,Het is nu bekend, dat in de concessie voorwaarden een clausule voorkomt, die de gemeente het recht geeft do concessie ongedaan te maken, wanneer gedurende acht dagen de dienst niet of onvolledig is uitgeoefend. Alleen in geval van over macht gaat de maatschappij vrij uit. Is ïr thans overmacht in 't spel? Ziedaar een vraag, waarover de meeningen uiteen loo- ptn. En dit is van groot belang waa over ook B. en W. blijkbaar zekerheid wenschen te hebben. Want wethouder Droogleever Fortuyn deelde mede, dat den rechtsgeleerden raadsman der gemeente advies is gevraagd omtrent de toepassing der artikelen van de concessie-voorwaar den, die de H. T. M. boete opleggen vo^r het niet exploiteeren van den dienst, t .a vraag, die onmiddellijk ook de kwestie van een eventueele naasting raakt. ,,Dat B. en W. geheel vrijwillig en op eigen initiatief dit hebben gedaan, is van veel beteekenis. Het zal ongetwijfeld bij directie en den Raad van Beheer der H. T M. eenige deining veroorzaken. Immers, het bewijst, dat B. en W. eventueele naas ting van het tramwegnet naar aanleiding van deze werkstaking een aangelegenheid achten, waarover ernstig dient, te worden nagedacht. Een punt, dat binnen do sfeer van een zakelijke gedacbtenwisseling moet worden gebracht. Trouwens, daartoe strek te óók de opvatting, die de burgemeester had van de motie-Hoejenbos. Hij noemde deze motie (waarin met maatregelen" na tuurlijk allereerst op naasting werd ge doeld) ,,niet onlogisch", maar voorba rig", zoolang mon het advies van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente nog wachtende was". Verder schrijft deze correspondent: ,,Het is nu maar te hopen, dat de H. T. M. dit korte raads-debat zal begrijpen. Tegemoetkoming van haar kant is op dit oogenblik allereerste eisoh. Zeker, de di rectie heeft zich bereid verklaard vóór 1 October een arbeids-reglement aan B. en W. toe te zenden, maar men moet wel bij zonder naïef of bijzonder vooroordeeld zijn, om te verwachten, dat op deze leege, vage toezegging het personeol den arbeid zou hervatten. Het zou zichzelf daarmee 'n klap in 't gelaat gegeven hebben. Verdere tege moetkoming van de directie der H. T. M. is in dit stadium hoogst; noodzakelijkdit is ongetwijfeld de opvatting, die het over- groote deel van 't publiek nog steeds koes tert. Het is de directie Ier H. T. M. niet ge lukt, het publiek te overtuigen, dat zij het goed recht, aan baar zijde heeft". De instructie inzake den DE MOORD TE moord te Sera je wo heeft SERAJEWO. als vaststaand aange toond, dat de plannen voor den moordaanslag op den Oostenrijk- sehen troonopvolger in Servië beraamd zijn. De hoofdschuldigen, Princip, Cabrinovic en Grabes, ontvingen van hier uit hun instruc ties en ook de bommen en de brownings kwamen uit Servië. Ook de personen zijn reeds bekend, die de rol van instructeurs vervuld hebben en het net om den Scrvischen majoor Pribisevic wordt steeds nauwer toegehaald. Men heeft geconstateerd, dat aan het oom- plot direct en indirect oen groot aantal per sonen heeft deelgenomen. Reeds 120 van hen zijn gearresteerd, die van het plan tot den aanslag afwisten. Bovendien is gebleken, dat in geheel Bosnië en Herzegowina bijna geen enkele middelbare school bestaat, waarop niet een geheime vereeniging is opgericht, die zich schuldig mankt aan hoogverraad en spion- nage Het zal wel najaar worden, alvorens het proces een aanvang neemt. Bij het complot, waren in het geheel dertien personen betrokken. Aan zes van hen werd opgedragen, de daad ten uitvoer te brengen. Deze zes zijn, met uitzondering van den Mohammedaan Mehmedbasic, in de districts gevangenis opgesloten. En ook Melimedbasie werd reeds in Nicsic (Montenegro) gearres teerd en zal aan Oostenrijk worden uitge leverd. Tien ooinitadjifl, die bij Foca de Bosnisohle grens waren overgetrokken, ten einde de ge vangenis, waar de besohuldigden zijn opge sloten, mét dynamiet op te blazen, wérden, gearresteerd. Te Arras i s een redacteur vaii een re volu tion n air dagblad, Raoul Gillet geheeten, ge arresteerd, daar hij in zijn blad een artikel had gepubliceerd, waarin ,de> aanslag op aartshertog Franz Ferdinand verdedigd wordt. KORTE BERICHTEN. De Duitsche kroonprins gaat voort met zijn onvoorzichtige telegrammen. Dit maal heeft prof. Buchholtz te Posen een telegrafische loftuiting ontvangen op een brochure over Bismarck, waarin de profes sor zich keert tegen de „toenemende demo- oratiseering onzer binnenlandsche ontwik keling". Bij de herstemming voor den Rijksdag te Coburg is de vrijzinnige Arnold, gelijk te voorzien was, met een meerderheid van ongeveer 3000 stemmen boven zijn socialisti- schen tegencandidaat gekozen. Op verzoek van de Berlijnsche politie is te Frankfort een inval gedaan in het huis van een koopman, die verdacht werd in verbinding te staan met een Berlijnsch handelaar in ridderorden. De huiszoeking bewees de juistheid van dit vermoeden. De krijgsraad te Ratibor heeft een on derofficier van het 62ste regiment infanterie tot drie maanden gevangenisstraf en degra datie veroordeeld wegens mishandeling van zijn ondergeschikten in meer dan twintig gevallen. Een der slachtoffers van den ad judant had ten gevolge van de mishande lingen drie weken in het hospitaal moeten doorbrengen. President Poincaré is in Rusland aan gekomen en door den tsaar verwelkomd. In een rijtuig met vier paarden werd van de reede naar het paleis gereden. Gister avond was er een gala-maaltijd. De gebrui kelijke redevoeringen in de altijd-dezelfde vorm bleven niet achterwege. Aan de Matin" wordt uit St.-Peters- burg geseind, dat Viviani bij voorbaat heeft bedankt voor de ridderorde en onder scheidingen, die de tsaar hem had toege dacht ter gelegenheid van de reis van pre sident Poincaré naar Rusland. Viviani wil „trouw blijven aan zijn democratische be ginselen, die geen eeretitel of onderschei dingen van eenigen aard erkennen". De tsaar zal Viviani nu een kunstvoorwerp ten geschenke geven ter herinnering aan zijn reis naar Rusland. De koning van Engeland heeft bepaald, dat de kinderen van den hertog en de her togin van Brunswijk (prinses Victoria Loui se, de dochter van den Duitschen keizer) het recht hebben om zich als Hoogheid té laten aanspreken en den titel van prins of prinses te voeren. Te Dublin hoopt men, dat de confe rentie in het Buokinghampaleis, waarvan gisteren in een telegram reeds melding ia gemaakt, zal leiden tot een bemiddelings voorstel, 't welk alle partijen kunnen aan vaarden. 's Konings optreden zal wellicht zoowel de unionisten als de nationalisten bewegen, water in hun wijn te doen. Beide partijen in Ierland zijn het lange getwist moe en naar verluidt wint zelfs in Ulster, waar het zakenleven onder den gespannen toestand lijdt, de overtuiging veld, dat daaraan in het belang van allo betrokkenen zoo spoedig mogelijk een einde moet komen. Het onderhoud tusschen Venizelos en den Turkschen grootvizier zal hoogstwaar schijnlijk te Brussel plaats hebben. Venize los had volgens de „Times" voorgesteld, den 24sten dezer bijeen te komen, docb de grootvizier wenscht een lateren datum. Bij volksstemming is met 13,000 tegen 3000 stemmen een verordening aangeno men, waarbij binnen het gebied van de stad Zurich een verzekering tegen werk loosheid wordt ingevoerd. Te Reval staken de havenarbeidersze eischen meer loon. Heden, Dinsdag, wordt de Sjah van Perzië gekroond. Te Dacca, (in Bengalen), hebben terro risten een aanslag gepleegd op den commis saris van politie. De twee geloste schoten misten hemiemand die bij hem stond ia echter gedood en een ander gewond. De regeering der Vereenigde Staten heeft nog geen antwoord van Carranza ont vangen op haar verzoek, de overneming van het bewind op een „vreedzame en gepaste" wijze te doen geschieden. Men vreest een weigerend antwoord, daar verluidt, dat Carranza de generaals van Huerta en de civiele machthebbers onder diens bestuur wil straffen en hun goederen verbeurd ver klaren. De Ver. Staten zouden zich waar schijnlijk tegen een dergelijke „brutale en kortzichtige" handelwijze kanten. Van je vrienden moet je 't hebben. De heer Bryan, de Amerikaansche staatssecretaris heeft de formeele verkla ring afgelegd, dat hij een voorstander is van vrouwenkiesrecht. Hij wenscht geen poli tieke voorrechten te hebben, waarin zijn vrouw niet kan declen, aldus verklaarde hij. -TCTiT-rJr -.Jl- rr^' 9950 12 9955 204 16) Ik zal komen, aifrt^gordde ze zacht. Daarna vatte hij haar haneï, drukte die even en vervolgde snel. HOOFDSTUK XI. Het duel. Eenige dagen later zag men des mor gens op een der buitenwegen van de stad vier officieren zich haastig voortbewegen in de richting van een tamelijk groot bosch, dat in den zomer druk bezocht werd, rnaar nu eenzaam en verlaten daar lag. Die vier officieren waren Arthur, Alfred, een luitenant en een militaire arts, die zich op verzoek van Alfred gaarne beschikbaar had gesteld, om voor even tueele incidenten de behulpzame hand te kunnen bieden. Het was nog betrekkelijk vroeg in den morgengeen sterveling bevond zich overigens in den omtrek. De heeren on derhielden zich druk met elkaar, maar bet gesprek liep niet over het duel, dat aanstonds plaats zou vinden. De toon was luchtig en vroolijk en Alfred, die de eene sigaret na de andere opstak, bevond zich in de meest opgewekte stemming, die men zich denken kan. Het rijtuig, waarmee de heeren gekomen waren, had men aan het .Jtiegin van den weg laten wachten. Spoedig bereikte men het bosch en eeni ge oogeitblik.ken later een groote open ruimte, waar luitenant Van Ravestein reeds met zijn gezelschap stond te wach ten. Men begroette elkaar beleefd en ging terstond over tot het meten van den af stand, welke reeds te voren was vastge steld. Een der getuigen van luitenant Van Ra vestein, die zich eveneens op vroolijken toon onderhield met zijn vrienden, bood Arthur een pistool aan uit een keurig be werkt kistje. De duelleerenden zouden te gelijk viu'ëö> Op verzoek der getuigen nam Arthur zijn" plaats in tegenover lui tenant Van Ravestein, reeds met een spotlach om zijn breeden mbll^ stond te wachten. Hij was moedig en voor aRes kalm, als het wezen moest. Alfred observeerde zijn vriend met een angstigen blik. Maar hij bespeurde niets verdachts. Fier en correct stond Arthur gereed, om te vuren. Eenige oogenblik- ken later klonken de twee schoten,die bijna ineen smolten. Arthur zoowel als Van Ravestein stonden nog rustig op hun plaats. Arthur gevoelde, dat de kogel hem lichtelijk aan den pols had geschramd. De dokter bekeek de kwetsuur en bevond, dat ze van geen beteekenis was. Een ver band was spoedig gelegd. Van Ravestein was er minder gelukkig afgekomen. De kogel had hera in den rech terschouder geraakt. De wond was niet ernstig, maar vereisohte toch onmiddel lijk geneeskundige hulp. De getroffene was ietwat bleek geworden, maar liet zich overigens rustig en zonder blijk te geven van eenige pijn, verbinden. Alfred drukte zijn vriend stevig de hand en wenschte hem van harte geluk met den uitslag. Daar men overigens geen termen vond, om elkaar de verzoenende hand te reiken, ging het gezelschap spoedig uiteen. Alles was zoo snel in zijn werk gegaan, dat de koetsier na ruim een kwartier ge wacht te hebben, de zweep weer over zijn paarden kon leggen, om den terugtocht naar de stad te aanvaarden. Het was reeds middernacht, toen Arthur zijn woning verliet, om nogmaals Lize te ontmoeten. Hij gevoelde zich bijzonder op gewekt, dat hij Lize zou kunnen gerust stellen met den afloop van het duel. Hij kon zich goed begrijpen, dat de gedachten van dit eenvoudige meisje door een zeker sc^Jdg^voel werden beheerscht. Ze ver keerde tè~ NSeJ__in de meening, dat zij de oorzaak was van dltoldat nu zoo goed was afgeloopen. Arthur herinnerde zich nog goEet wanhopige gezichtje met die bange oogen," toen ze uit zijn mond vernam, dat een ge vecht niet was te keeren. En ze had ge schreid, omdat hij zich aan het gevaar moest, blootstellenbitter geschreid. Haastiger stapte Arthur door do eenza me straten. Zijn voetstappen klonken hol tegen de donkere huizen, die verlaten aohenen. Nog had hij het marktplein niet be reikt, toen hem een welbekende gestalte te gemoet snelde. Het was Lize. Ik wist het reeds, zei ze met een blij den lach, dat het duel voor u goed was afgeloopen. Vanmiddag reede wareh er eenige officieren in de sociëteit, die het wisten te vertellen. Arthur lachte. Hij had Lize ter begroe ting de hand gereikt en liep nu langzaam naast haar voort. Ja, herhaalde hij, hot is heel goed voor mij afgeloopen. Dit verbandje kan zeker binnen een week verwijderd worden. Ze schrok even en vroeg angstig Een verband? En ze vertelden, dat u ongedeerd was gebleven I Zoo goed als ongedeerd. Men kan toch een kleine ontvelling geen wond noemen. Hij hief zijn arm op en toonde haar het verband om den pols. Ze nam de hand van Arthur en bekeek het verband, alsof ze zich van zijn wond wilde overtuigen. Dus toch gewond, al is het licht, zei ze ernstig. Arthur antwoordde niet. Bij hem waa plotseling een andere kwestie gerezen, de vraag n.l. of Lize na alles, wat er was -YOorgevallen, in do sociëteit kon werk zaam dat voor haar geen moeilijkheden fspeferengen en zou hij zelf niet eenlgszins in scheeve positie komen Hij legde haar de vraag voor. Lize antwoordde, dat ze reeds over die kwestie had nagedacht. Ze wilde liever, om verdere botsingen te vermijden, het oafé verlaten en een andere betrekking zoeken. Maar zoolang ze die niet had, zou ze toch moeten blijven. Arthur dacht eenige oogenblikken na. Het beste is, dunkt mij, dat je onmid dellijk het café verlaat en intusschen om ziet naar een andere betrekking, meende hij ten slotte. De geldelijke schade, vervolgde hij, zal ik natuurlijk vergoeden. Hoe lijkt je dat toe Lize antwoordde niet direct. Ze boog het hoofd en fluisterde Ik weet niet, of ik het geld mag aan nemen. Van mij wel, antwoordde hij zachtj ik bedoel het goed met je, Lize. En om als ;t ware haar tegenstand ge heel to overwinnen, sloeg hij een arm om haar heen en keek haar recht in de oogen. Vertrouw je mij, Lize? Zo glimlachte en antwoordde snel en be slist Ja". Een oogenblik stond Arthur onbeweeg lijk, alsof hij een zwaren strijd met zich zelf voerde. Daarna boog hij zich snel naar haar toe en drukte een langen kus op haar lippen. Ze weerde hem niet af en rustte veilig in zijn armen. Als in een droorn bereikten ze Lize's woning. De oude huizen stonden in de smalle, donkere straat tegenover elkaar, alsof ze voor altijd waren verlaten. Ar thur stond een oogenblik zwijgend voor onaanzienlijke woning. Hij hield beide handel? van Lize in de zijne. Dan, plotse ling, richtte zich op en fluisterde Ga nu rustig sutpeo, Lize, en denk niet moer aan wat er voorgevallen is. Ik zal voor het overige zorgen. Vervolgens nam hij tfscheid en verwij derde zich snel. tWordt vervolgd)»

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2