N°. Ib'fJïïb 21 JTili. Tweede Ulacl. A®. 1914. De Staking van het Haagsche Trampersoneel. De Staking in den Gemeenteraad. In de zitting van den Haagscben gemeen teraad. gisteren, stelde de hoor Hoejenbos eenige vragen aan B. en. W*. over de tramet-aking. Hij meent te kunnen oonstatoeren, dat, zoo- als de zaken nu. staan, er geen uitziekt is op ©en spoedige oplossing. Alle pogingen van de stakers om' tot over leg te komen zijn door de directie verijdeld, die niet onderhandelen wil met de vertegen woordigers der organisatie. Aan hlet heele personeel is ontslag gegevenmen heeft hier dus eigenlijk moor met een uitsluiting te doen, dan met oen werkstaking- ï>e directie zegt nu, dat zij niet kan vol doen aan haar verplichtingen, dooh dit is onjuist. Zij had don maar niet heel het personeel moeten ontslaan, voordat zij nieuw personeel heeft. Hij komt er tegen op, dat teer wille Van de Belgische aandeelhouders hier met Nederlandsoh gield Duitsohle onder kruipers worden betaald. Door de wijze, waarop dc onderhandelingen nu worden gevoerd, meent hij, dat hot ver trouwen in B. en W. zal worden geschokt. Gezegd wordt, dat de burgemeester onom wonden heeft verklaard, dat hij voor groeps- vertogenwoordigdng is en dat hij de directie gelijk geeft, wanneer zij weigert te onderhan delen met de Nod. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel. De heer Hoe jon bos stelt dus in do eerste plaats de vraag, of het waar is, dat de burgemeester zioh zóó hoeft uitgelaten. Voorts herinnert hij er aan, wat do con cessievoorwaarden zijn, en dat de Raad je gens het publiek den placht heeft, tc zorg'en, dat die voorwaarden worden nageleefd. Hij vraagt of B. en W. daartoe bereid zijn. Hij wijst op tal van gevallen, waarin do tramdiroctie heeft getracht van de nakoming dèr voorwaarden af te zijn en or eerst too overging, nadat zij er toe werd gedwongen en langen tijd de zaak slepende hield. Ook nu schijnt dit do taofciok te zijn van den heer Van Houten. Hij vraagt nu, of B. en W. reeds heb bon overwogen, of zij niet op grond van wan- praestatie het reoht hebben, de concessie te ontnemen. Aobt dagen lang heeft men nu geen tram. Het publiek moet weten, dat de Raad al het mogelijke hoeft gedaan om daarin to voorzien. Hij stelt daarom een motie voor van den volgenden inhoud: „De Raad, noodigt B. on W. uit binnen den kortst mogelijken tijd te dóén weten of zij, maar aanleiding van artikel 42 der con cessievoorwaarden, maatregelen wenscht to nemen, welke in de toekomst een geregeld tramverkeer kunnen waarborgen." De Voorzitter ntwoordt in de eerste» plaats op de poging van den heer Hoejen- boe, hem in de gelegenheid te stollen ziek te disoulpeeren van sommige beweringen, dat hij het beneden zijn waardigheid zou vinden om van die gelegenheid gebruik to maken omdat ware hij niet on par tij'lig hij niet waard zou wezen to zitten op do 1 plaats, die hij bekleedt. Voorts leest hij deze verklaring voor: Ia de vergadering van Woensdag jt. heb ik mijn mededeelingon omtrent hetgacn B. on W. goda&n hadden in zake het arbcids- eonflict bij de H. T. M. besloten met do voorlezing van een schrijven van den Raad van Beheer dier maatschappij, waarin hij mededeelde: lo. dat hij vóór 1 October aan B. on W. 'ter beoordeel in g zal overleggen oen volledig arbeidsreglement 2o. dat het besluit van den Raad van Be- heer tot verhooging der loonen van kracht blijft. Den volgenden dag is luier van op om bij- éenkomfet ten stadhuize meJ<edëc4iug .gedaan aan de veriegxmwoordïgors van de drie or ganisaties, tot welke B. en W. hun schrij ven van 10 Juli t. v. hadden goriakt. Deu- zelfden dag was. vati deze organisaties een toiemorie ontvangen, waarin verec hi Hendia punten werden aangegeven, waarover ter be ëindiging van het conflict tot overeenstem ming ware to geraken. Wat nu betreft de toezegging der maat schappij, om vóór 1 October aan de be- i oordeeling van B. en W. een volledig uit- gewerkt arbeidsreglement te onderwer- pen, de vergadering zal zich herinneren, dat do arbeidsvoorwaarden van het perso neel der tram meer dan eons een punt van bespreking hebben uitgemaakt in den Raad. De Raad heeft zich daarbij op het stand punt gesteld, dat met het oog op de con cessie van een eenzijdige oplegging van zoodanige voorwaarden aan de II. T. M. geen sprake kan zijn. Nu de maatschappij echter zelve zich bereid verklaart de ar beidsvoorwaarden te herzien, kan het niet anders dan op den weg van het collego van B, en W. liggen, om dit voorstel in overweging te nemen en in beginsel daar aan zijn medewerking te vel'leencn. In- tusschen scheen het, dat de aanbieding van het trauibestuur niet met zoodanige waarborgen was omkleed, dat alle twijfel nopens den ernst en de strekking van zijn bedoelingen ook ten aanzien van de wij ze, waarop de arbeidsregeling tot stand zou komen, werd afgesneden. In een con ferentie, op Vrijdagavond j.l. ten stadhui- ze gehouden, werd daarop met nadruk de aandacht gevestigd van de gecommit teerden van het bestuur der li. T. M., die zich bereid verklaarden, deze punten na-, der onder de oogen te zien en aan de or de te stellen in de vergadering van den Raad van Beheer, welke den volgenden dag des namiddags zou plaats hebben. Vervolgens heeft gisteren opnieuw een conferentie met de directie der H. T. M. plaats gehad. De omsta,ndigheden laten echter niet toe, dat op dit oogenblik no pens deze punten, waarmede men bezig is, nadere mededeelingen worden gedaan. Na het lezen van deze verklaring her haalt de voorzitter zijn verzoek, gedaan op de vorige vergadering,, namelijk zich te onthouden van alles, wat den goeden loop van zaken kan schaden. Zelf zal de voor zitter zich niet begeven in beschouwingen omtrent do verdiensten van een der par tijen, zooals de heer Hoejenbos deed. B. en W. zouden dan niet meer hun hoog standpunt kunnen blijven innemen, dat zij innemen móeten. De wethouder Fórtuijn zegt, naar aan leiding van de motie-Hoejenbos, dat het college van B. en W.'hiet geaarzeld heeft, ook die zijde van het vraagstuk onder de oogen te zien, welke verband houdt met artikel 42 der voorwaarden en daarover advies heeft gevraagd van den rechtsge leerden raadsman der gemeente. Het is niet wenschelijk, daarover in openbare vergadering meer te zeggen. De heer Hoe jenbos stelle zijn motie uit,, totdat er rechtskundig advies is uitgebracht. De heer Hoejenbos zegt in zijn repliek, nu overtuigd te zijn, dat de geruchten omtrent de houding van den burgemees ter onjuist waren. Hij heeft een requisitoir gehouden tegen de tramdirectie, maar vraagt, of er iemand is, die iets dergelijks kan aanvoeren te gen de stakers. Inmiddels blijft men prikkelen door het publiek over te halen in de trams te rijden, steeds beschermd door meer politie. Zeker wil hij geen troef in handen spelen aan de directie door de kansen te bespreken van een optreden volgens artikel 42. Maar hij ziet niet in, waarom de raads leden hun meening niet kunnen zeggen in afwachting van het advies van den ad vocaat, zij behoeven zich toch niet neer te leggen bij dit advies en het duurt nog zóó lang, voordat er weer een raadszitting is, dat men nu niet uiteengaat zonder spij kers met koppen te hebben geslagen. De voorzitter zegt, dat hot art. 42 voor B. en W. even goed bestaat als voor den Raad en dat zij zullen handelen er mee, zooals do omstandigheden zullen voor schrijven. De heer Hoejenbos zal tevreden zijn, als B. en W. handelen in den geest van zijn motie. Het is dan evenwel noodig, dat men het advies van den rechtsgeleer den raadsman kenne. P© voorzitter zal het advies, zoodra het uitkomt, onder geheimhouding aan do raadsleden doen kennen. De heer Hoejenbos trekt daarop zijn motie in. Een Vergadering van Stakers. In de propvolle zaal van liet gobouw van den R.-K. Volksbond heeft gisteravond het raadslid do heer Hoejenbos gesproken over het gis tern a middag in den Raad gesprokene over do tramstaking. Uit» Amsterdam teruggekeerd, hacl spr. van iemand, wien de heer Van Houten een onderhoud had toegestaan, vernomen, dat de&o heer gezegd had, dat de burgemeester hem had verklaard, dat de tramdirectie groot, gelijk had, dat zij een groepsvertegen- woordiging wenschte en dat zij niets van de vakorganisatie hebben moest. Spr. had. den burgemeester daarover ge sproken en diens woorden proletarisch vertalende", was."den heer Hoejenbos ge bleken, dal dio Bewering een groote leugen was. Hij wees voorts op de groote beteeke- nis van hetgeen in de raadsvergadering ge bleken was, en verklaarde overtuigd to zijn, dat een man als de burgemeester veel strijd moest hebben gestreden, eer hij verklaarde, gelijk hij deed, dat B. en W. niet overtuigd waren, dat het der tramdirectie ernst waa met haar aanvankelijke verklaring. De lieer Hoejenbos wekto ten slotto do ouderen onder het personeel en hun vrou wen op, zich niet door den ouden directeur te laten overhalen, maar met do jongeren den strijd te voeren, die leiden zou tot do overwinning op een hooghartige directie. Luid applaus onderbrak herhaaldelijk het gesprokene. De heer Belger wees daarna op de wer- fuitwoordelijkheid, dio do leiders in dezo dagen dragen. Maar ik en anderen met zei deze spreker, onder teekengn van in stemming, weten, dat er een Hulpe is, wien wij kunnen vragen, ons te steunen en do harten der stakers, der leden van het ge meentebestuur en der tramdirectio zóó te bewerken, .dat het einde goed is. Ook dezo spr. wekte ten slotte do mannen en vrou wen op, krachtig vol to houden tot het einde. Daarna werd nog meegedeeld, dat er we derom verschillend© s3'mpathiebetuigingen waren ingekomen, o. a. 15 francs van oenige Belgen, die Zondag Den Haag bezochten. Steun roor de Stakers. Het stakingscomité heeft nog verschillen de blijken van sympathie ontvangen. Do Yereeniging van wagenbestuurders van de gemeentetram te Amsterdam bad een steun comité gevormd, dat binnen twee dagen 50 ingezameld heeft-, terwijl gisteren voor f 100 steunbons gekocht werden door dat comité. Ook d© Bond vart,machinisten der S.S. en de Bond van machinepersoneel der H. IJ. S. M. De Gemeensqhaj) hebben tot steun be sloten. Zaterdag is ruim f 2000 aan steun-geld in gekomen. Uit Rotterdam is Zaterdag ƒ500 en Zon dag f 600 ontvangen. Plet tc Zutphen gevormde steuncomité voor de stakende trammannen is met bekwa men spoed reeds zijn werk begonnen. In een bijeengeroepen vergadering van met de staking sympatisëerende arbeiders van al lerlei richting, bezócht door een 50 perso nen, werd een en ander geregeld. Onmid dellijk is begonnen met het verspreiden <i<?or heel de stad, van 4500 manifesten, waaraa'n een weder op te halen strook, waarop het te storten bedrag kan worden aangegeven, terwijl bovendien lijstenpubliek en ingeze tenen zullen worden aangeboden. Dc Hulpconductcurs. Ten slotte de mededeeling, dat de ver- ceniging van hulp-conducteurs ,,T. O. V.", waarbij alle 50 hulp-conducteurs zijn aan gesloten, met algemeen© stemmen besloot om, al moge de directie, pogingen doen om hun bijv. door aanbieding van een hooger loon aan den arbeid te doen gaan, daaraan niet eerder gevolg te geven voordat de sta king der H. T. M.-mannen was beëindigd. Dc Duitsehers zijn Vertrokken. Gisteravond zijn, ingevolge het door den Raad van Beheer der H. T. M. genomen be sluit, de nog in Den Haag vertoevende Duitsehers van het station der Z. H. Elec- trische Spoor te Scheveningen vertrokken naar het Hollandschc Spoorstation aldaar, vanwaar zij te kwart voor achten met den nachttrein, aan welken de waggon, waar in zij zaten, wérd vastgekoppeld, naar Duitschland terugkeerden. Voor Politie cn Werkwilligen. Een ingezetene van 's-Gravenhage, heeft den commissaris van politie, den heer Dietz, een gift van f 100 doen toekomen als waar- deering van de zware diensten, welke in deze moeilijke dagen van het corps gevor derd werden. Er vormt zich in de Residentie een dames comité, dat zich tot taak zal stellen, de zorg op zich to nemen voor de gezinnen van werk willig trampersoneel. Relletjes. In verschillende straten van do schiUiers- wijk is het bijzonder rumoerig geweeste Zoo moest de j>oIitio de Hocfkadc tor weers zijden van de Cuypstraat, waar een werk willige woont, voor het verkeer sluiten, wegens de dreigende houding, die hei pu bliek aannam. Naar de auto, waarin een tram- beambte naar zijn woning in laatstgenoemde stiaat werd vervoerd, werd met sboenen ge worpen. Een der stoeuonwerp/jrs werd aan gehouden. In dc David-BI ess (raat werd de voorruit van een automobiel met steenworpen ver nield. even nalat de werkwillige was uit gestapt. De dader bi©of onbekend. Bereden politie -zette de straat gernitnen tijd af. Ook in de.Trooststraat had de politie moeite met opdringend publiek, maar liter bleef het bij jouwen ou fluiten. Do woningen der werkwilligen wórden nu bewaakt door een dubbelen politiepost, sommige door een met do karabijn gcwapen den rijksveldwachter en een politic-agente Een zestal personen word gear res bserd- en naar het sectiebureau Van der Ven nestraat overgebracht. Een rechercheur kroeg bij de rolletjes een klap in liet gezicht. Vyór de woningen van een paar trambe ambten bleef de politie hun kom9t afwachten, maar wie ér kwamen, goon werkwilligen. De politie, hot wachten moede, informeerde tele fonisch, waar zij bleven, en toen block, dat zij in de remise zouden overnachten,. Bij „De Witte". Sedert de relletjes op het Plein is tijde lijk buiten werking gesteld de vergunning voor do Witte Sociëteit om stoelen en ta feltjes te plaatsen op het middengedeelte van het Plein, tegenover de sociëteit, zulks ook om gevaar te voorkomen bij een kracht dadig optreden der politie. Een der leden, de heer C., gelastte een, kellncr een tafeltje en stoel op het boven bedoelde gedeelte van den qpenbaren weg te plaatsen en ging hij daar wat gebruiken. De op dat oogenblik op het Plein dienst doen^ inspecteur liet dit toe totdat hij het oordeel van zijn chef had gevraagd, den hoofdinspecteur, chef van do afdeeling, waartoe het Plein behoort Deze riep eerst de tusschenkomst van het sooieteitshestuur in, dat daarna den heer C. verzocht zich te verwijderen, waaraan hij echter niet wenschte te voldoen. Hij ging met de politie van gedachten wisselen. Het incident, dat inmiddels een volksop loop had veroorzaakt, eindigde doordien een kelkier van een oogenblik, waarop de heer C. nog met den hoofdinspecteur sprak, ge bruik maakte om tafel en stoel ,weg te ne men. De president-commissaris van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit, baron Van Ittersum heeft met den hoofdcommissaris van politie een onderhoud gehad rutar aanleiding van het voorgevallene. De president heeft den I hoofdcommissaris verontschuldiging voor de i door dat lid aangenomen houding aarige- 1 boden. Korte Mededeelingen. Bij het Stakingscomité zijn ingeleverd eenige brieven, door de H. T. M. gericht aan stakenden uit het personeel. Deze brie ven waren van den volgenden inhoud ,,Ik heb vernomen, dat u genegen zijt het werk te hervatten. Laat mij zoo spoedig mogelijk weten, of ik u kan afhalen." Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, heeft niemand van het ontslagen personeel der H. T. M. gevolg gegeven aan den oproep der directie, om Maandag kleeding en schoeisel in te leveren. Het plan was om hedenmorgen om tien uur een dienst te beginnen op lijn 4 met vier wagens. 'Ook in een drukbezochte vergadering van de afdeeling Den Haag van den Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" is sympathie betuigd met het stakende trampersoneel in zijn rechtmatigen strijd tot verbetering van zijn arbeidsvoor waarden en geprotesteerd tegen 't gebruik maken van heb administratief personeel voor ,,onderkruipers"werk. Tegen de Fooien. De Afdeeling 's-Gravenhag© en Omstreken van de Tuohtunie heeft het volgende adres gericht tot B. en W. „dat het haar aan voel bedenking onder hevig voorkomt, dat een deel van het loon van bestuurders en oonducbeurs van de Haagsclio Tramweg-Maatschappij in tooien wordt betaald; dat toch hierdoor het gezag van deze be ambten, die ook voor de handhaving van de orde en dc naleving van verordeningen te zorgen hebben, wordt geschaad, waardoor da tucht lijdt, en reizigers kunnen be-nadeeld of gehinderd worden, bijv. door te lang wach ten bij hallou, toelating van hinderlijke voor werpen, laten innemen van te voel ruimte, bezet laten van een plaats voor oen kind waarvoor niet betaald is, of toelaten van reizigers op een vol balkon dat een dergelijke wijze van betaling oen groote Maatschappij, die anders kan, minder- j waardig is, omdat daardoor inderdaad een j deel van de divi don don wordt bijeengebracht, bij wijze van belasting waarbij mot draag- kracht gocn rekening wordt gehouden, door fooien van lieden, die, al hebben ze vaak het minst te missen, óf het geven niet durven laten, óf uit rechtvaardigheidsgevoel nu zij weten, dat de fooi een doel van het loon is, m oenen, den conducteur niet voot niets te mogen laten werken, óf de ge volgen van In -'-laden niet ver genoeg na gaan. doch d> >oi slechts in verband met een glas bier of ooa sigaar beschouwen; dat deze wijze van betaling ook voor de ontvangers nog het nadoel beeft van de onzekerheid van hun loon, omdat dc grootte ervan daardoor afhangt van de liju, het jaargetijde, het weer, het slagen van een tentoonstelling en ten slotte van manieren, b.v. groeten of aanspreken, en handigheden die den ambtenaren ou waardig zijn, en het publiek, dat een vergelijking met andero landen kan maken, als kleinstee lsoh of ge meenzaam, niet aangenaam treffen, waar door ook liet vreemdelingen verkeer benadeeld wordt; dat dan ook terecht de Hollandscho IJzeren Spoorwegmaatschappij de loonen van haar beambten onafhankelijk van fooien bepaald en het aannemen daarvan verboden heeft, om welke redenen de Afdeeling U beleefd verzoekt, bij de thans gevoerde onderhande lingen een loonregeling te bevorderen, die onafhankelijk is van fooien en met een verbod van het aannemen hiérvan gepaard gaat." Met verzoeken van gel ij loc strekking wend de zich de Afdeeling tot den Raad van Be heer en de Directie van de Haagsahe Tram- wegmaatsclmppij en tot he.t slalcingscomité van het tram personeel. Een Demonstratie bij den werver Knoth te Amsterdam. Na eon oponluohtmeeting der anarchisten In het Westerpark te Amsterdam trokken eenige honderdon mannen cn vrogw-eii, rniór h'et kantoor van Ludwig Knoth. op don Bin- nen-Amstel, agent van dq „Ahligowerkschaft- licher Industriollor Y'eroin" te Berlijn, door wiens bemiddeling dc Duifcsch© werkwilligen voor Haagscho tramstaking werden ge leverd. Op het Sophiaplein trachtte de po litie deai troep te verstrooien, wat met go- jouw en verzet werd beantwoord. Vervol gens werd de manifestatie voortgezet voor de woning van Knoth, waar word' aange scheld, zonder dat er echter wvrd opengedaan. Daarop trachtten eenigen do straat op te breken, waarna de politie het geraden achtte krachtig op te treden. Verzet van de zijde der demonstranten blief ook toen woor niet uit. Alhoewel do politie daar met- do blanke sabel de mienigte tot kalmte trachtte te bren gen, bleven dc strubbelingen tusschen do de monstranten on de politiemannen nog ©enigen tijd voortduren. Eon der agenten trachtte uiën te water te worpen, doch gelukkig kwam de man op het dok van oen aan do wal go- legen schuit terecht. Do hulp der vrouwen ontbrak bij die geweldplegingen niet. Nadat ten slotte een versterking van po litiepersoneel was komen opdagen, slaagde men er in de onlc te horstellen. Daarbij hadden och ter verschil lende aanhoudingen plaats. Dc Pers cn de Raadsvergadering. De vergadering van den Haagschen Raad van gisteren heeft reeds vele bladen aanleiding gegeven tot min of meer lange.' beschouwingen. Aan deze artikelen ontlccw. nen we het volgende „Het Vaderland". Dc overzichtschrijver van „Het Vader, land" schrijft o.m. „Het viel te begrijpen, dat B. en W. h» deze dagen wel eens de oonccssievoorwaar, den hebben nagelezen cn dat zij over het artikel 42 hun gedachten hebben laten gaan. De rechtsgeleerde adviseur is reeds in den arm genomen, maar natuurlijk geldt het hier een aangelegenheid, die niet in het openbaar behandeld kan worden. „Reeds had de heer Hoejenbos een mo tie voorgesteld om B. en W. te verzoek em in verband met artikel 42 zoo spoedig mo gelijk voorst-elfen te doen, die een onge stoord tramverkeer voor de toekomst zullen, waarborgen. „B. en W. zijn echter feeds diligent. Zoo- dra zij meenen, dat het advies van den rechtsgeleerden adviseur aanleiding geeft tot het doen van voorstellen, zullen zij zich beijveren deze in te dienen en in elk geval zullen zij het advies aan den Raad over leggen. „De zaak blijft alsnog sLepen. De heer Hoejenbos meerit, dat slepende-houdcn de tactiek der tramdirectie is. Misschien ziet' hij dit niet gahscheiijk verkeerd, doch hoe het zij, hij zal wel bemerkt hebben, dat B. en W. bij de pinken zijn en niet ritten to wachten tot liet der tramdirectie behaagt weer een stapje vooruit te do-en. „Stapje voor stapje gaat het, maar in de goede richting I" „De Nleuwo Courant". !,,De Nieuwe Ct." wijdt een hoofdartikel aan deze raadszitting. Over de bewering,- dat door het geven van ontslag de conces sionaris zijn verplichtingen niet kan na komen, schrijft liet blad „Aan de voorstelling ontbreekt deze klei nigheid, dat aan liet ontslag zoo. iets als een alge me ene staking van hel' personeel was voorafgegaan. Misschien heeft de heer Hoejenbos er altemet iets van vernomen. Maar men merkte het aan hem niet. „De H. T. M., zoo luidde liet verder,- had ondanks de staking op sommige lijnen wagens laten loepen en ging daarmee in toenemende mate voort. Dit was gevaarlijk! en zou „provoeeerend" werken „De overmoed orn aan de concessionaris zulk een verwijt te uiten in éénen ademi met een ingebrekestelling wegens niet na koming van haar' verplichtingen (die toclï wel vóór al-les in het voorzien in het tram verkeer zullen bestaan) is verbluffend. Te meer waar van het eenige wat provooee* rend had kunnen werken wij bedoelen het in dienst stellen der Duitsche Streik„ brecher blijkens een reeds algemeen bekend geworden bericht van Zondag ge* heel is afgezien. Of zijn misschien juist dergelijke „geruchten" dc aandacht van den heer Hoejenbos niet waard?" En daarop volgt: „Teil slotte. Wij wezen er reeds een paar dagen geleden op, dat sinds de' raadsver.. gaclering van Woensdag die een gedeelte* lijke voldoening aan de arbeids-eischen van het stakende personeel in het uitzicht stel de, dc stakingsleiders en andere buiten staanders zich eensklaps met al hun over. redingskracht geworpen hebben op een quaestie die tevoren als geheel bijkomstig was beschouwd. Zou de H. T. M. n.l. (waartoe zij bereid was loc vonden)- alleen met vertegenwoordigers uit haar personeel in overleg treden dan wel gedwongen wor den met het stakingscomité of de organi saties te onderhandelen? En thans is in de vergadering van den Raad door een raadslid openlijk verklaard: ,,de groote strijd gaat hierom of de vakor ganisaties erkend zullen worden, ja dau neen." Dat is dus van nu af aan de zaak, waar om het tramverkeer van onze stad zal wor. 'den stilgezet of belemmerd, waarom aam. 'de burgerij in al haar leden schade en hin der zal blijven veroorzaakt, waarom de ojirust zal voortduren, politie en mare chaussee in gröoten getale óp de been ge houden, gezinnen tot armoe en in lijfs gevaar gebracht, geld bij duizenden dage lijks verspild zal worden 1" „De Nieuwe Rott. Crt." In de „N. R. Ct." ze-gt de overzicht schrijver o. m. het volgende, na gewezen te hebben op het ongerief, dat do staking veroorzaakt: „In tusschen het eind van het eon f 1 iet. is, ten minste op 't oogenblik, nog niet te zien, en de eerste vraag van den heer Hoejenbos waa nu, of B. en W. zich rekenschap heb ben gegeven, of ook de bepalingen van do concessievoorwaarden, bepaaldelijk art. 42, niet op dezen toestand van toepassing is. „De directie van de R. T. M. (ooh, betoogde do lieer Hoejenbos, heeft, door aan haar per soneel in massa ontslag te geveu, de stalcing veranderd in ee-n uitsluiting; zij had zich, eer zij tot dien maatregel overging, in teler geval bohooren te voorzien van het noodigo personeel ter vervanging van de stakers; nu zij dat heeft nagelaten, is zij in gebreke. Heeft do maatschappij dus niet alles gedaan, ging de hoer Hoe jen bos verder, om den; dienst geregeld te onderhouden overeenkom*- stig de concessievoorwaarden, dan is er rede® tot toejjassi.ng vau artikel 12 vaa de coo- ce sa ie vo or w a ard ea.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1