N°. 16684- Derde Blad. A0. 1914-. 1 Dit de Omstreken BUITENLAND. De Mexicaansche Presidentskwestie. IDSCH HAZERSWOUDE. De leerlingen der openbare school zongen hun vertrekkende onderwijzeres, mej. W. J. Schlahmilch, bij het heengaan een toepasselijk afscheidslied toe en boden haar bij monde van_het hoofd der school,- den heer A. Fortgens, ter herinnering en als bewijs van hun liefde en dankbaarheid,- een prachtige schemerlamp aan. De heer F. memoreerde haar onverdroten ijver, dien zij gedurende een' zevental jaren aan den dag h^d gelegd, cn de hartelijke en dege lijke vvr. waarop zij steeds met haar lecr- lecri ^zxi omging. Met bewogen stem be. 'dankte mej. S. voor deze bewijzen van waardeering. Een der meisjes, Christine Ruis, bood de geliefde onderwijzeres een bouquet aan. Een achtjarig knaapje?»wonende aan tien Rijndijk, dat aan het visschcn was, raakte te water en kwam jammerlijk om het leven. De smart der ouders is onbe schrijfelijk g'root. Bij het te Amsterdam gehouden exa men voor 'machinist slaagde onze voorma lige plaatsgenoot, de heer K. Blokhuis, met ruim voldoende voor de praktijk. Zijn eerste^ opleiding daarvoor ontving hij van den W&L"' Hcynis, machinist van, de waterlekker/'. aan den Rijndijk. -apieëf - HILLEGOM. De Raad zal vergaderen Donder dagavond a.s., te halfacht. Door de twee afdeelingen van Ver- eenigingen voor Spoor- en Tramwegper soneel,- is f 26 ingezameld en opgezonden voor de stakende trammannen in Den Haag. KATWIJK-AAN-ZEE. Hier heerschte reeds geruimen tijd woningnood. Men kon geen woningen bou wen, omdat geen grond disponibel was. Nu echter heeft het Domeinbestuur aan dc Bouwverceniging ..Katwijk" dc terreinen tusschen Sluisweg, en Prins-Hendrik-kanaal er kocht, voor f27.555, uitsluitend voor den bouw van arbeiderswoningen. In 1908 was op dien grond bouwverbod gelegd, omdat er plannen bestonden/daar de nieu we berghaven te graven. Dit verbod is in de Raadsvergadering van Juni 1914 opge heven en naar wij vernemen zaL bovenge noemde bouwvereeniging daar een 130-tal huizen laten zetten, waardoor gedeeltelijk aan de behoefte zal worden voldaan, want ook in de prijzen van f3.50 tot f5 is geen huis te krijgen. De gemeente echter zal in den Koestal uitbreiding mogelijk maken. Daar zullen dan waarschijnlijk de guur dere huizen verrijzen. LISSE. Gisteravond was de Raad bijeen onder vcorzitterschap van wethouder Biggel, ter vaststelling van .de gemeenfcarekening, di:nst 1913, en de rekening van het Burgerlijk Aimbestuur over hetzelfde tijdvak. De ge meenterekening bedroeg in ontvangsten en uitgaven f89,141 96, met een saldo van fJ940.64V2, cu die van het Burg. Armbe stuur met een bedrag van f2913.96, met een Bablo van f 1732.11. Gisteren werd door alle kindoren van do Christ. School feestgevierd, naar aanlei ding van het zilveren jubileum als hoofdon derwijzer van het hoofd dier sohool, den heer Steen winkel. De ldiideren der hoogste klassen van de Openbare -School hebben met diun onderwij- zers een uitstapje- gemaakt naar „Artis te Arasterdam. NOORDWIJK. Op het gevaarlijke kruispunt: Piclté- straat-, Douzastraat, Bronckhorststraat en Van-Limburg-Stiriun-straat is gisteravond weer een ongeval gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgelöopen. Wens K., die op zijn fiets de Bronckhorststraat kwam afrijden, werd juist op het kruispunt gepakt door oen auto, die van Noordwijk.aan-Zce kwam. Het voorviel van de fiets werd versplinterd. Wens IC. werd meegesleurd, dooli kwam ei* met wat sohrammen af. Volgens ooggetuigen had de chauffeur geen sohuld, daar dezo genoeg had gewaarschuwd met den horen. NOORDWIJKERHOUT. .Thans blijkt eerst, dat het gewas der late tulpen bepaald gunstig is te noemen. De vooruitzichten zijn veeL beter dan vorige jaren, om ïeden dc smaak zich in het buitenland gewijzigd heeft, en de vraag naar late tulpen daar steeds toeneemt. SASSEN LIE IM. Dóór den heer A. IJ. Verhoog, archi tect alhier, is het bouwen van twee woon huizen op een terrein aan de Bijdorp- straat, voor rekening van den lieer J. I. Stelma, gegund aan den heer Th. Reeu- ivijk, aannemer alhier. TER-AAR. De Raad zal vergaderen Donderdag 23 Juli a.s., des morgens te elf uren. WADDINXVEEN. Van de tweede tot de derde klasse der Middelb. Landbouwschool te Groningen werd onvoorwaardelijk bevorderd de leer ling G. W. C. van Dort Kroon, alhier. WARMOND. Verschenen is het verslag van de werkzaamheden van den ge meen u lijken keuringsdienst in de zé gemeente; geduriem Ida 1 Febr.15 October 1913. In dien tyd werden 149 monsters van eet- en drinkt waren onderzocht. Geen processen-verbaal behoefden te worden opgemaakt. Vooral melk voldeed aan de eischenalle geno. men monsters waren goed. Alleen de limo nade-sappen voldeden weinig aan het ver-: eischte, doch deze werden zooveel moge lijk aan leveranciers teruggezonden, cn ook' voor een gedeelte aan de consumptie ont trokken. De Raad zal vergaderen a.s. Dinsdag morgen te halftien. RIJNZATERWOUDE. Tegen den pachter van het vischwater onder Woubrugge is proces verbaal opge maakt wegens visschcn in wateren onder dezo gemeente. VOORHOUT. De Raad zal vergaderen a.s. Don derdag, 's morgens le tien uren. Uit de telling, gehouden ter beant woording van gestelde vragen op een vra- genlijst, toegezonden in verband met de plannen voor de te stichten waterleiding voor de Provinciën Zuid-, Noord-Hol land en U"trecht,- bleek, dat het zielental dezer ■gemeente in 1880 bedroeg 1091in 1900, VSj&2; in 1905, 1823,- in 1910, 2105 en in 0.914, 2261waarvan 911 of nog minder dan tie h'elft (ruim 40 pCt.) in de kom van het 'dorp 1351 of 60 pCt. daarbuiten. Aangelanden van den Tweeden Zand. slootweg, hebben een door een 12-tal be langhebbende eigenaren-aangelanden on- derteekend adres aan het gemeentebestuur gezonden, met liet verzoek bedoelden Zand- slootweg over een lengte van 700 Meter in eigendom en onderhoud aan de ge meente te doen overgaan. VOORSCHOTEN. Den 27sten Juli zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. van Os Sr. in dienst trad bij de firma J. M. van Kem pen Zn. Velen waren gisteravond naar het Benvenuto-park gegaan om de tweede uit voering in dit seizoen van „Benvenuto" bij te wonen. -.Benvenuto", dir. de heer G. Verhey, heeft ook nu weer haar naam hoog gehou den. Vooral in den laatsten tijd schijnt de animo voor muziek weer wat toe te nemen, vandaar dan ook, dat vele jonge krachten zich bij dit muziekgezelschap aansluiten. Maar ook onder de „ouderen" zijn uitste- kende spelers. Na afwerking van liet programma weid nog een marschje toe gegeven, waarbij rondom de muziektent, gelegenheid was tot dansen," waarvan door velen werd ge bruik gemaakt. WOUBRUGGE. Ettelijke jaren terug ontdekte men liier, dat in het Padde. of Poldergat een drietal Hectaren zeer gunstig gelegen yisohwater lag, waarvan de- eigenaar onbekend bleek te zijn. Twee pretendenten hopen nu op dat praohtwa.tcr vermoedelijk ook nog wel een derde liefhebber, en zoo zal het opsporen der oude documenten van voor drie eeuwen weder zijn nut moeten toonen. ZOETERMEER. Uit een weiland zijn twee hitten mee genomen, de een toebehoor end aan een bakker, de ander aan een warmoezenier. Gisteren zocht de politie op de markt te ■Leiden, in de hoop de paarden terug tc vinden. Dc dief of dc dieven hebben ech ter blijkbaar in andere lichting de wijk genomen. KERKELIJKE BERICHTEN, i s a e. Geref. Kerk. Zondagmorgen te tien uren on 's Jiaauiddjags ifo vijf uren, ds. Van der Wal, van Hillegom. bf o o r cliw ij k. Nod. Protest anüenbond. Zondagmorgen te lialfelf, ds. G. J. \V01- doman, Rem. preci te» Delft. N o o r d w ij k e r h o u t. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, ds. J. Hoogen- raad, van Leiden. Oudewetering. Rem. Geref. Gem. Zondagmorgen te tüen uren inwijding van het vernieuwde kerkjo. Sa 8 sen hei in. iNed.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien en 's avonds te zes uren, ds. Langhout, van Ter Heide. V alkenburg. Ned.-Herv. Gom. Zon dagmorgen te halftien ds. Koek, en '8 avonds te zee uren, ds. Punselie, van Leiden. Warmond. Ncd.-Herv. Gom. Zon dagmorgen te halftien, ds. Iiaselager te avonds te zes uren de heer Smid, cand, t. d. H. D. do Katwijk-aan-Zee. BURGERLIJKE STAND. AARLANDERVEEN. Bevallen: Wilhelm ina Kok gob. Van Luinen, Z, Overleden: Willem F. van Muiswinkel, 41 j., ongeh. Getrouwd: Klaas Kooij, 21 j., on Maria D. de Bruin, wed. J. L. van Heiningen, 33 j. KATWIJK. Geboren: Jacoba Johanna, D. van O. L. Korndorffer en W. Dubbeldam. Jacob, Z. van Jao. Parlovliot cn O. van Duijn. Gijsbert, Z. van G. Haasnoot en P. do Jong. IJsbrand, Z. van IJ. van dor Plus en L. Meijvogel.' Maar ten, Z. van W. van der Marei en IC. Noordwest. Dieuwertjo, D. van G. van dor Plas en D. Schaap. Jacobus Johannes, Z. van J. J. Schaap en A. van den Tol. Arie, Z. van A. Ouwehand en J. M. Parlevliet. Ovcriodon: Pieter noek, 2 I., Z. van P. en A. Hoek. Arie van Duijn, &3 J., echtg. van L. Parlevliet Ondertrouwd: IJ. van RUn, jm.. en N. van Duijn, jd. r- P. Haasnoot, jin., en J. Hook, Jd. LEIDERDORP. Geboren: Gerrlt en Pletcr, Zs. van K. Horsman en M. H. Katebnre. NOORDWIJK. Geboren: Catharina, D. van O. v. d. Niet on A. v. d. Zwart, r— Noeltjc, D. van J. Barnhoorn en A. Sohoap. Theodoras Karei, Z. van D. Koolewijn en J. A. de Gróót. Geertje, D. van L. Hazenoot en G. Barnhoorn, Gijsbertha Maria, D. van J. Brederodo en A. O. E. Heemskerk. Ondertrouwd: Johannes Wilhelmus Claae- son, 36 j., te Noordwijk, onlangs to Warmond, en Johanna Petronella Roest. 36 J., te Warmond. Getrouwd: G. Filippo. 2-3 j., te Noordwijk, onlangste Loidon. on E. Volkers, 22 j-, te Noord wijk, onlangs to Leiden. NOORD WI.JKERHO UT. Geboren: Johannes, Z. van Th. v. Gijl-swijk en M. Hegoman. Jan, Z. van P. Scheepmaker eu M. Gorrit-scn. Petronel la, D. van A. Pcnnings en G. van Ruiten. Overleden: Immetje Ramp, 64 j. Gerard Fleury, 54 j. RIJNSBURG. Geboren: Johannes, Z. van J. Oudshoorn en A. v. Duijn. Johannes, Z. van P, v. d. Kwaak en L. Driebergen. Niesje, D. van W. Zandbergen eu J. v. d. Moij. Overleden: D. Noort, 55 j., eohtg. van G. v. Egmond. Ondertrouwd: J. W. v. Wessel. jm. 26 j., en M. v. Egmond, jd. 25 j. VOORSCHOTEN. Geboren; Jacobus Marinus, Z. van G. E. Belt en M. Th. van dor Meel. Wil- helmina Maria, D. van B. Mechelso eu M. van dor Stoel. Hcndnka Johanna, D. von J. B. Roodak- kers on M J. Opdam. Willem,, Z. van J. M. van Winkel, weduwe van W. Voomevoldt. O ndertrouwd: Anthonio Oomelis Zuider- duiu, 33 j., en Petronella Schippers, 29 j. Francisons Nioolaas Oorsohot, 16 j., en Catharina Hendrika van dor Bijl, 26 j. Gehuwd: Jacobus Jozeph van der Kleij, 24 j., en Beatrix Cornelia de Bruijn, 24 j. Carbajal is dus president. Hij moet er reeds aan denken om het nieuwe ambt er aan te geven en ook wordt verteld dab zijn presidentschap *»r een is voor de leus en het direct in de bedoeling lag, dat hij de waardigheid aan de constitutionalisten zou overdragen. Carbajal is vroeger rechter geweest in het Hooggerechtshof, hij heeft wel deel ge nomen aan het openbaar leven, maar is nooit een partijman geweest en nooit zeer op den voorgrond getreden. Dat zal dan ook wel de reden zijn, dat deze man, die bij geen partijtwisten is betrokken, in uit zicht werd genomen, om tijdelijk het presi dentschap op zich te nemen. Een nieuwe minister van oorlog is er ook reeds. Dat is generaal Velasco, de verde diger v-an. Torrean, die ook bij die opstan delingen niet slecht staat aangeschreven. Naar uit New-York werd gemeld, zijn het gezin van Huerta en de gezinnen van ande re op den voorgrond tredende Mexicanen te Puerto Mexico aangekomen onder ge leide van 1-100 soldaten. Volgens de Petit Parisien" gaat Huerta naar Parijs, de stad der verbannen konin gen. Hij moet wissels op buitenlandsche banken tot een bedrag van 15 millioen gul den bij zich hebben. Uit New-York wordt aan de ,,Frankf. Zeitg." geseind, dat men op het oogenblik niet weet waar Huerta en Blanquet zich bevinden. De trein waarmede zij zouden zijn vertrokken was nog niet te Orizaba aangekomen en er is dus mogelijkheid, dat de trein door rebellen is overvallen. Onmo gelijk is d"at zeker nieti, als men let op de uitlating van Villa, die, toen hij het be richt van Huerta's aftreden vernam, zeide ,,Ik had liever gehad dat Huerta in Je hoofdstad zou zijn gebleven, tot wij de hand op hem hadden kannen leggen". Uit Washington wordt gemeld, dat de pers van het aftreden van Huerta niet heel veel notitie neemt. De New-York Times" zwaait aan president Wilson lof toe, om dat hij aan Mexico vrede bezorgd heeft. Dc Tribune daarentegen zegt, dat de re geering van Wilson de omwenteling veroor zaakt heeft door de vijanden van Huerta te steunen. Carbajal is slechts waarnemer, de vraag is maar wie hem zal opvolgen Het blad voelt het meest voor een militai re dictatuur met Carranza aan het hoofd. Dan moesten er verkiezingen volgen, waar bij Garranza geen candidaat zou mogen zijn. De belangstelling gaat vooral uit naar Villa, die in het noorden een hoogst twij felachtige positie inneemt-. Men is bang, dat hij een revolutionnaire beweging tegen Carranza in het leven zal roepen of een onafhankelijke republiek in het noorden stichten. Naar verluidt heeft Villa Woens dagnacht op de internationale brug bij El Paso een gesprek met den Amerikaanscken generaal Bell gehad. Te Washington, zoo wordt van daar aan de ,,KöIn. Ztg." gemeld, ls men er voor alles op uit een plundering van de stad Mexico te verhoeden. Men heeft Carranza zeer ernstige voorstellen gedaan en hoopt, dat de Europeesche regeeringen ditmaal bij het erkennen van de nieuwe regeering het voorbeeld van Amerika zullen volgen. Generaal De Veer geeft er ALBANIË, den brui aan. Hij is uit Valona to Durazzo aangekomen en zou nu volgens de ,,Lok. Anz." van plan zijn naar Nederland terug te komen. Men kan hem geen ongelijk geven. In Italic maakt men zich voor den strijd gereed. Zooals altijd in dergelijke gevallen wordt ook hier de waarheid van deze me- dedeeling ontkend, maar er is nu al een heel eskader pantserschepen op weg naar Spezzia om van daar naar de Albaneesche wateren te vertrekken en sommige regimen ten hebben bevel gekregen zich gereed te houden. In Albanië is niets'veranderd. De Epiro- ten sluiten Valona wat nauwer in en de be volking wordt er niet rustiger op. Te Du razzo is ook alles bij het oude. De vrijwil ligers zijn evenwel slecht te spreken, want ze Worden op gebrekkige wijze verpleegd. De „Times''-correspondent te Durazzo geeft een verhaal van de verdediging van Berat door kapitein Ghillardieen meng sel Van moderne en heel ouderwetsche krijgskunde. Want behalve een veldkanon en vier machinegeweren gebruikte kapitein Ghillardi, een Kroaat, die een handvol -vrijwilligers aanvoert, een dozijn oude Ye- netiaansche kanonnen, van 1489, die geladen werden met de steenen kogels, waarvan er nog een aantal in de citadel werden gevon den. Zij schoten met zwart kruit en maak ten van lompen proppen en lont voor het ontsteken der kanonnen. Toch kon kapitein Ghillardi het niet lang uithoudende oude wal der citadel werd afgebroken door de verdedigers en de stee nen gebruikt, om de aanvallers mede af te weren. Doch ten slotte moest de verdedi ging worden gestaakt, en de verdedigers trokken met het veldkanon en de machine geweren in de richting van Valona, dicht gevolgd door de opstandelingen. 't Is tusschen deze twee SERVIE toch niet geheel in orde, EN ook al wordt beweerd, OOSTENRIJK, dat ze goed samenwer ken. Servie concen treert veel te veel werkkrachten. De ver klaring van Servië, dat het niets kwaads fn den zin heeft, wordt er niet door te niet- ge daan. In Oostenrijk is men trouwens ook niet erg gerust. Een paar dagen geleden was de beurs te Weenen erg flauw gestemd en-.het bericht dat de minister van oorlog met verlof was gegaan, bracht verademing en deed onmiddellijk de koersen rijzen. Maar de redevoering van graat Tisza in het Hongaarsche huis heeft de ongerust heid weer doen toenemen. Hij zeide: de toestand moet opgehelderd worden; de re- geering wil den vrede en het is toch niet on voorwaardelijk noodig dat de opheldering door een oorlog wordt gezocht. Maar de minister verzette zich tegen het denkbeeld, dat Oostenrijk economisch niet in staat zou zijn oorlog te voeren. Wat nu niet den in druk maakt, dat graaf Tisza een vreedzame oplossing der quaestie verwacht. De „Times" zet uiteen, dat Oostenrijk zeer verkeerd zou doen, door te pogen do Servische quaestie met geweld tot een op lossing te brengen; dat zien de keizer en zijn raadgevers zeer goed in. Slechts de organen der militaire partij drijven naar een oplos sing, die een gevaar voor den Europeeschen vrede beteekent. Do „Times" geeft Servie den raad onmid dellijk het onderzoek in te stellen, dat Oos tenrijk naar aan .leiding van het gebeurde te Serajewo verlangt. Ook in Rusland moot over deze verhou ding tusschen Oostenrijk en Servië al een woordje gesproken zijn. Yan bijzondere zijde verneemt de „Neue Freie Presse" over de opvatting van Rus land het volgende: Rusland hoopt, dat Oos- tenrijk-Hongarije geen eischen aan Servië zal stellen, die de nationale zelfstandigheid van Servië, in gebaar kunnen brengen. In dien do eischen van Oostenrijk-Hongarije gematigd zijn, zal Rusland in het belang van den vrede alles doen, om ze te steunen. In een kort bericht DE OORZAAK hebben we reeds mel- DER SCHOTSCHE ding gemaakt, dat in MIJNSTAKING. de Sckotsche kolen mijnen een staking uitgebroken is. De oorzaak konden we toen nog niet meedeelen, wel dat vier werkda gen per week werden geëisclit. De reden tot dezen eisch is nogal ingewikkeld. De zaak is namelijk als volgt. De loonen rijzen en dalen met den prijs van de steenkool. Die prijs is laatstelijk voortdurend gezakt, zoodat het loon geko men is op 7 shilling daags. En nu verlang den de eigenaars, met verwijzing naar de verdere daling van den steenkoolprijs, een vermindering van nog een shilling daags De mijnwerkers kunnen niet ontkennen, dat deze vermidering in overeenstemming met den prijs van de steenkolen is, maar om hun loon niet te laten dalen beneden wat zij een minimum voor een behoorlijk loon vinden, hebben zij besloten van 27 dezer af slechts vier dagen in de week te werken. Daardoor beperkten zij natuurlijk de opbrengst, de prijs zal daarmede rijzen on hun loon blijft op 7 shilling. Wel zullen zij in de weken, dat zij slechts vier dagen werken, minder verdienen, maar dit heb ben zij liever dan dat voor langer tijd het loon vermindert. De mijneigenaars hebben bekend gemaakt, dat zij, overal waar de mijnwerkers de vierdaagsche week iuvoe- ren, hen zullen uitsluiten. Er is kans, dat de strijd naai de Engel- sclie mijnen zal overslaan, aangezien het Mijnwerkersverbond van Groot-B rittanje verleden jaar op zijn algemeene vergade ring besloten heeft, overal te helpen waar het loon beneden de 7 shilling daags dreigt te dalen. KORTE BERICHTEN. Do geruchten, dat do Duit-sclie regee ring nieuwe offers van het volk zal vragen voor militaire toerustingen, nemen allengs grootere afmetingen aan. In sommige krin gen spreekt men van een legeruitbreiding met 40,000 man en van een nieuw vloot- ontwerp». Om de- kosten te dekken zou de regeering een staatsmonopolie op sigaret ten, waarvan een opbrengst van 125 mil- lioen mark wordt verwacht, en een brande wijnmonopolie willen instellen. Yerder is sprake van een monopolie op de electrici- teitsvoorziening. De „Figaro" heeft een inschrijving geopend om Hansi schadeloos te stellen voor zijn prijsgegeven borgtocht van 25,000 mark. Waarschijnlijk zal de tsaar het bezoek van president Poincaré beantwoorden met een bezoek aan Parijs in October a.s. De wegens spionage in Zweden gevan gen genomen Rus, Johannewit-s Anderson, is wegens hoogverraad tot vijf jaar dwang arbeid en drie jaar eerverlies veroordeeld. Keizer Frans Jozef heeft aan graaf Harrach, die in Serajewo op de treeplank van do auto heeft gestaan, waarin Frans Ferdinand en zijn gemalin waren gezeten, om hen te dekken, een brief geschreven om hem voor zijn opofferend gedrag dank te zeggen. In verband met berichten over een aanstaande vlootovereenkomst tusschen Rusland eu Engeland, schrijft de „Kóln. Ztg." „Het is, gelijk vanzelf spreekt, En- geland's goed recht zijn betrekkingen met het buitenland naar eigen goeddunken te regelen en men moet liet aan het Engelsche volk overlaten dc daden van zijn staatslie den te bcoordeelen. Intusschen staat het vast, dat een dergelijke overeenkomst het wantrouwen, dat zoolang tusschen Duitsch- land en Engeland heeft bestaan en dat de verantwoordelijke staatslieden in beide lan den onder algemeeno instemming der vol ken hebben trachten weg te nemen, opnieuw zal verlevendigen." Rusland doet leger- en vlootuitbrei- ding altijd in het groot. Te Reval is gisteren de Kiel gelegd van maar even twaalf onder zeeërs. Als protest tegen de onlusten in Bakoe is to St.-Petersburg in tal van groote en kleine fabrieken een staking uitgebroken. Het aantel stakers bedraagt 54,000. De ar beiders hebben getracht een betooging te houden, hetgeen tot een botsing met de politie heeft geleid. Vooral bij de Poetilof- brug heeft de menigte zich hevig verzet, en yelo agenten zijn hier door stokslagen en steenworpen gewond. De politie heeft ten slotte van haar vuurwapens gebruik go- maakt. Tvreo arbeiders zijn zwaar, twee licht gewond. Op de Newsky-werf te St.-Petersburg zijn drie afdeelingen door brand vernield. De schade wordt op meer dan 400,000 roe bel geschat. Do Atheensche pers wijdt groote aan dacht aan de samenkomst van Yenizelos met den Turkscken grootvizier. Regeerings- gezinde bladen zeggen, dat niet alleen de hangende geschillen tusschen beide landen in bespreking zullen komen, doch ook het aangaan van een defensief verbond. De on afhankelijke pers spreekt twijfel uit aan het welslagen der onderhandelingen, omdat Turkije onverzoenlijk is in de kwëstie der Egeiscke eilanden, die alle hangende ge schillen beheerscht. Sommige oppositionee- le bladen beweren, dat Yenizelos in begin sel bereid zou zijn, de Turksche souvereini- teifc over de eilanden te erkennen. In re- geeringskringen ontkent men ten stelligste dat over een dergelijke tegemoetkoming ten aanzien van Turkije wordt gedacht. Ter gelegenheid van de Cartier-fees- ten in Canada, die 1 Juli met grooten luis ter begonnen zijn, zal een serie jubileum postzegels verschijnen. Tegen de Gedwongen Voeding. Een afvaardiging van zes dokters diende zich dezer- dagen bij minister McKcnna aan om to protesteeren tegen de kunstmatige voeding van gevangen kiesrechtvrouwen. Zij zijn tegen die voeding op zichzelf, om dat zij het een marteling vinden in één go- val is het slachtoffer cr bijna aan bezweken, in verscheiden gevallen heeft zij haar ern stig in de gezondheid geschaa-d. Zij vinden heb vooral onbehoorlijk, dat ze wordt toe gepast op vrouwen, die nog in hechtenis eu niet veroordeeld zijn. Ook komen zij er tegen op, dat de gevangenisdokters ver plicht worden om tegen hun overtuiging die kunstbewerking, die feitelijk een ope ratie is, uit te voeren op patiënten, die er hun toestemming niet toe hebben gogeven en tot wier bestwil ze niet is. Het middel, dat do afvaardiging in de plaats van kunst matige voeding aanbeveelt, is de vrouwen bet kiesrecht te geven. De zes dokters hebben hun denkbeelden echter niet voor den minister kunnen ont vouwen. Want zij wensehten het onderhoud openbaar te hebben, d. w. z. in het bijzijn van verslaggevers of althans van den snel schrijver, dien zij zelf hadden meegebracht. Do minister daarentegen stond er op, dab heb onderhoud vertrouwelijk zou blijven een ambtenaar zou in snelschrift verslag maken. Het bezwaar, dat de minister tegen de openbaarheid liad, was, dat namen van gevangen kiesrechtvrouwen met hetgeen hun volgens de dokters wedervaren was, bekend zou worden. Do dokters vonden dab een uitvlucht, aangezien do gevallen rceda met naam en toenaam in de krant hadden; gestaan. Zij namen met een Onderhoud ach ter gesloten deuren geen genoegen-, maa* zouden heb er niet bij laten zitten.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9