N°. 16672 Brieven van een Leidenaar. Gemengd Nieuws. Zatei'dag 4 .Tuli. X>ei°de Klad. A0. 1914. LEIDSCH DAGBLAD CCCCLXXXVII. De aankoop door de gemeente van eenige terceelen land onder Oegstgeest, die eerst n exploitatie zullen komen, wanneer dit ;edeelte tot Leiden behoort, heeft weder tij vernieuwing de aandacht gevestigd op le annexatieplannen, waarvoor reeds jaren ;eleden de eerste stappen zijn gedaan. De secretaris van de Leidsche Kamer van koophandel, heeft het in het laatste jaar- -ersl/ig ook over deze' uitbreiding der ge- neente en zegt, dat de plannen daartoe, oor zoover bekend, in het afgeloopcn jaar ;een stap verder zijn gekomen cn dat mc- tigeen met nadruk de vraag doet hooren, if het dan niet voor ieder duidelijk moet ;ijn, dat de oplossing dezer quaestie voor jeiden een levensvraag is geworden. Deze secretaris, die. krachtens zijn posi- ie nog al eens achter de schermen kan ;icn, wil, jammer genoeg, niet vragen naar le redenen, die tot den tragen gang aanlei- ling geven, wij zouden anders wellicht heb- >en kunnen vernemen, dat, door wien en vaarom de gemeente Leiden in de uitvoe ring van deze plannen wordt tegenge werkt. Ik geloof, dat het tijd wordt, dat de pu- ilieke opinie er zich ook eens gaat over litspreken. En nu dezer dagen de belas- iingbiljetten weder worden thuis bezorg! ;n bijna alle belastingschuldigen, ook al s hun inkomen niet hooger geschat, meer noetcn betalen, omdat het percentage werd 'erhoogd, is daarvoor de gelegenheid choon. Men voelt nu waar het toe leiden noet als verschillende burgers, en daaron- ler velen, die nog al tamelijk hoog konden worden aangeslagen, zich even over de jrenzen gaan vestigen en, voor zoover ze liet als forens kunnen worden getroffen, jeheel aan den Leidschen fiscus ontsnap pen. Laat de burgerij zich er maar eens over litspreken. Men zou kunnen beginnen met ien adres aan den Raad, waardoor het >nderwerp weer eens aan de orde werd $esteld en de aandacht van hoogere regee- ringslichamen, die er over hebben te be llissen er op gevestigd werd. In genoemd verslag wordt ook nog ge- ïwezen op de wenschelijkheid van een over- Drugging der Haarlemmertrekvaart bij Iroenoord en naar een nieuwen verbin- lingsweg van Groenoord tot het station ran de Holl. Spoor. In de laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel is dienaangaande 3en voorstel van een der leden ter tafel gekomen met teekeningen en rapporten toe gelicht. Het komt mij met de meerderheid Ier kamer voor, dat, hoe belangrijk dit plan op zich zelf is, er voor de uitvoering wan dit plan nog geen grooto urgentie be staat, vooral ook in verband met de groote kosten, die er mee gepaard zouden gaan. Mij dunkt, voorloopig zal daaraan door het gemeentebestuur nog niet worden gedacht, maar in de toekomst zal het vroeger of later ongetwijfeld op het werkprogramma komen en het is goed, dat de aandacht er bijtijds alvast opgevestigd wordt. Plannen, die er verband mee houden of zullen moeten houden, worden er allicht door beheerscht. Hoe breeder kijk men beeft op de toekomst van onze stad hoe beter. Er is door de bekrompenheid van wroegere regeerders heel wat gedaan en nog meer nagelaten, waarvan wij en die na ons komen, nu en later nog do onaan gename gevolgen zullen moeten dragen. Zeker, alles is niet te voorzien en do omstandigheden wijzigen zich dikwijls, maar menschen met een vooruitzienden blik cn kloeken durf hebben meestal de toekomst. Dit mogen ook zij bedenken die onze ge meente besturen cn niet minder zij, die heb werk der eersten beoordeelen en be^riti- seeren en zich wel eens door verkeerd be grepen zuinigheid laten beheerschen. Blij ben ik ook, dat in dezelfde ver gadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken weer eens de aandacht is geves tigd geworden op den toestand van het Station der Holl. Spoorweg-Mij. en in verband daarmede op den daarnaast gele gen overweg. In krasso termen schijnt het lid, dat deze zaak aan de orde stelde (de heer Reimcringer naar ik meen), het sta tion en wat daarmede samenhangt te heb- bon veroordeeld en hier heeft de geheelo Kamer zich met het voorstel, om bij open bare lichamen aan te dringen op een radi cale verbetering door den bouw van een nieuw station, vereenigd. Dat deze zaak thans aan do orde is ge- Bteld, lijkt mij niet geheel toevallig. Ben ik goed ingelicht, dan hangen er plannen in do lucht om den overweg bij het sta tion to overbruggen, zoodat voor de voet gangers de toestand iets zal verbeteren. r<;C(J's eerder voorgesteld geweest, maar toen heeft do gemeenteraad het voor stel verworpen. De kosten zouden nog haast een j 10.000 bedragen en zooveel achtte men een verbetering, die alleen den voetgangers ten goede zou komen, maar voor personen met rij- en voertuigen toch niets beteekende, niet waard. Er werd toen ook al gezegd, dat daardoor de kansen op een nieuw station eveneens zouden worden verminderd, vooral omdat de Holl. Spoor weg-maatschappij een gedeelte der kosten «OU dragen. Zoo zou het goede de vijand van het be tere kunnen worden, en dat zou nu ook thans weer met recht kunnen worden aan gevoerd. Er moet nu aan het protest, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken tegen den inderdaad voor onzen tijd niet meer houdbaren toestand van ons station heeft laten hooren, kracht worden bij gezet, opdat vooral, wanneer na eenige ja ren het nieuwe Academisch Ziekenhuis is gereed gekomen en een deel van Oegst geest bij Leiden is ingelijfd, er een nieuw station zal zijn gebouwd, waarmede tegelijk de onhoudbare toestand aan het eind van den Rijnsburgerweg heeft opgehouden te bestaan. jJan zal eerst recht en met succes ge werkt kunnen worden aan al de verande ringen en verbeteringen, waarvan ik in de zen brief heb gesproken. Het komt mij inderdaad voor, dat het streven van het gemeentebestuur en van particulieren hier op gericht moet zijn. Alles wijst er op, dat de ontwikkeling van de stad vooral dien kant uit wil en het zou onpractisch en ondoelmatng zijn, het particulier initiatief daarin niet te steu nen. Dit behoeft de uitbreiding aan den Oost en Zuid-Oostkant niet in den weg te staan al zal, zooals onlangs een inzender, en terecht, opmerkte, daarmede de aanbouw van burgerwoningen moeten worden be vorderd. Ingezonden. Nat. Ver tot Prop. voor Wyz. dor Wetten betreffende de uitoefening der Geneosk. „Yoor onderzoek van Staatswege." Geachte Redactie Beleefd verzoekt het bestuur van boven genoemde Vereeniging, in liet- belang der lijdende menschheid, het volgende in Uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat har te- lijken dank. ;,Aan de Nationale VereenigiDg1 tot Pro paganda voor Wijziging der "Wetten betref fende de uitoefening der Geneeskunst, „Voor onderzoek van Staatswege", opgericht te Am sterdam 19 November 1913, is bij Kon. be sluit. van 22 Juni 1914, No. 74, de Kon. goedkeuring - verleend. Het doel dier Vereeniging is: actie te voeren, wat ten gevolge moge hebben, dat de Gezondheidswet-gering gewijzigd worde, waardoor dan door een van Staatswege te benoemen Oommissie van Geneeskundigen, de aan die Commissie door iedere wel of niet bevoegde geneeskundigen en niot.geneeskun- digen tot onderzoek naar de deugdelijkheid aangeboden geneesmiddelen en tot het be- wijzen van bekwaamheid afleggen in het genezen van ziekten, door niet wettelijk be- voegde geneeskundigen, onderzoek kan wor- den gedaan. In een door genoemde Vereeniging uit gegeven brochure, wordt die actie nader toe gelicht, bij het instellen van een zoodanige Geneeskundige Staatscommissie, zullen door het „Onderzoek van Staatswege" vele bij do gomeenschap verborgene deugdelijke genees- krachten kunnen worden opgespoord, daar door aan de lijdende menscliheid een grootero kans tot genezing van ziekten door artse nijen gegeven worden en de kwakzalverij op een meer afdoende wijzo kunnen worden be streden. Door dertig Polibievercenigingen "en één burgerlijke vereeniging worden door adres sen aan de Regcering en aan de Tweede Ka mer der •Staten-Generaai in te dienen, in stemming (adhaesie) betuigd, beueveus nog door een aantal hand teekeningen aan dn Tweede Kamer. Voor Vereenigingen en belangstellenden, die instemming aan deze actie willen bet-ui- gen, is liet correspqpdcntie.adres aan den Voorzitter der Vereeniging en leider der actio Cr. Bruyn, De.Witten-straat 119, Am sterdam. Amsterdam, 3 Juli 1011 j De N.-Z.-H. Tramweg-Maatscliappy. Mijnheer de Redacteur 1 Vorgun mij een plaatsje in Uw veel ge lezen Blad, in aansluiting van het ingezon den stuk van Maandag jongstleden, dat mij door toevallige omstandigheden eerst heden onder de aandacht kwam. De geachte inzender schrijft van de veilig heid betrachten en de lage loonen van het personeel. Nu, M. do R., ik wenschte U wel eens to vragen: lo. zou het niet meer dan plicht zijn van die Maatschappij, om er eens do aandacht op te vestigen, dat conducteurs en wagenvoerders zich onder het rijden niet met de bagage der reizigers moesten be moeien door bijv. re^u's op te vragen! Mij dunkt vooral met den drukken zomer dienst is uitkijken de boodschap. 2o. Do loonen van het rijdend personeel zijn van dien aard, dat zij zulks moeten doen om door middel van fooien hun inkomen te vermeerderen, en in plaats, dat zulke practijken door de Maatschappij met kracht worden tegen ge gaan, worden deze oogluikend toegelaten, tot schade van de veiligheid, zeker om dat personeel tevreden te houden. Hopende, dat de Maatschappij haar aandacht aan het bo venstaande moge wijden toeken ik met ach ting en dank voor do plaatsing. Een abonné te Katwijk". Katwijk-aan-Zee, 4 Juli 1014. De Openbare? Zwemplaats. Mijnheer de Redacteur Zoudt U liet navolgende in Uw geëerd Blad willen opnemen? Bij voorbaat mijn da.pk. Alhoewel nu spoedig de opening kan ver wacht worden der nieü'we Zwemplaats alhier, ben ik toch zoo vrij, betrokken autoriteiten eens opmerkzaam te maken op de belachelijke regelen en gebruiken, die aan de Openbare Zwemplaats aan den Heercn-singel zijn ver- bonden. Om te zwijgen over het bijv. onvoldoend aantal hokjes ter uitkleeding en de weinige zerg, welke er aan besteed wordl, om deze schoon te maken (het komt ten minste vaak voor, dat men met ongedierte thuis komt), lijkt het mij een zeer dwaze maatregel, dat vooral 's morgens de Marino (matrozen der Kweekschool voor Zeevaart) gebruik maakt of liever beslag legt op de geboete Zwem plaats gedurende eenige uren. Gedurende 6l/a71/! uur is het niet gcoor- loofd aldaar te baden en- is men dus, indien men om 7 of 8 uren aan 't werk moet, ge noodzaakt van een bad af te zien, óf men moot om 4 u,ur opstaan. Dat gebeurt wel niet icderen dag, doch indien men 'a morgens-eens ex tra. vroeg op staat om daar te vertoeven, komt men nog al eens na eon flinken tippel tot de gewaar wording, dat alle gedane moeiten voor niets zijn geweest. Waarom komt de Marine niet om 9 uren of later? Dan zullen weinigen van baden gebruik maken, terwijl m. i. daardoor de regelen in de Kweekschool voor Zeevaart niet zoo erg in 't honderd zullen loopen. Een Openbare Zwemplaats kan ik hot nu niet noemen, terwijl het menigeen niet aan genaam en mogelijk is pm 's middags tus- schon 12 en 2 uren en 's avonds te gaan baden. Er vertoeft daar dan zulk een uitgelezen publiek, dat men werkelijk bang is, om zon der ondergoed of bovengoed en sieraden thuis te komen. Toezicht is er ten minste bij een druk gebruik zeer onvoldoende; daarbij nog ge voegd de zich daar thans ophoudende ge meente-dienaren, die als gewoon ook niet van do vlugste zijn, geloof £k wel, dat het geen onnoodig werk zou zijg, indien hierin eens andere maatregelen werden genomen, welke ik ter voorkoming van me er der-e onaangename teleurstellingen 's morg ns vroeg, gaarne spoe dig te gemoet zie. U beleefd dankend voor de plaatsruimte, Hoo.gachtend, Een Zwemmer. Leiden, 3 Juli 1914. Klein cn Onnut? In de stichtingen voor toevallijders te Haari 1-ern en Heemsbede, waar nu ruim 400 van dezo kranken van beider geslacht, uit al de elf provinciën van ons Vaderland van alle gezindten, zonder ecnig onderscheid, een doelmatige deskundige verpleging genieten, heeft men voorgoed afgeleerd met- gering schatting op het kleine te zien, of iets als onnut en waardeloos te beschouwen. Daar kent men de macht van het kleine 'eii rekent er mee; daar let men nauwkeurig op hetgeen monigeen niet zou tellen en dient er dezen belangrijken arbeid moe. Het is met het oog daarop gewensclit, dat velen het weten, dat men dien arbeid steunt door voor de Brokkenvcrzameling op Meer en Bosch", to Heemstede, alles, wat veelal als onnut en waardeloos wordt wegge daan of op zolder geborgen, to verzamelen. Als velen een handje helpen, dan kan deze Brokkenverzamcliug van groote beteekenis voor dit werk worden. Gaarne en dankbaar wordt aanvaard, mits franco toegezonden aan het adres van Br. M. A. Scheffcr, „Meer en Bosch" te Heemstede, postzegels, ifiee- lood, capsules, zilverpapier (staniool), oude (en desnoods ook nieuwe!) meubelen, boe-kon, snuisterijen, kleeren, gereedschappen, huis houdelijke arlikelen, enz., enz. Kinderen, die voor dit liefdewerk willen verzamelen en ouderen, die hun zolders en kasten eens wil len opruimen, kunnen ook langs dezen dit werk der barmhartigheid heerlijk bevorderen en steunen. M. A. SCHEFFER. -„Moer en Bosch", Heemstede, Juli 1914. KUNST, LETTEREN, ENZ. „Het Panorama". Van ;,Het Panorama" is het eerste nummfer van den tweeden jaargang verschenen. Het uiterlijk is iets veranderd, de hoofdplaat is van de eerste naar de derde pagina gebracht, op geregelde tijden zal een kinderrubriek worden opgenomen en plannen voor een dames- en heerenmodo.rubriek zijn in voorbe reiding. „Da Cioconda". Naar Veirluidt is spoedig een besluib te wachten, waarbij aan Perugia, den dief van de Gioconda, genade zal worden verleend. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken of mededeelingen, waarvan de schrijvers hun naam en hun volledig adres niet aan de Redactie bekend maken, wor den ongeplaatst ter zijde gelegd. FIETSEN kunnen niet in onze Vestibule worden toegelaten, maar uien vindt buiten ons gebouw fietsrekken met ketting en slot. Bij het binnenkomen waarschuwt men den portier en bij het weggaan vraagt men het slot te willen ojaenen. Ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van het korps Grenadiers en Jagers in Den Haag heeft de heer N. Bouw- maai, directeur der Ken. Mil. Kapel, een mi litairen marsch gecomponeerd: „Leve de- Brigade Grenadiers cn Jagers", welken hij aan de feestvierende brigade opgedragen heeft. Naar „Het N. v. d. D." verneemt, is het zeer waarschijnlijk, dat van B. en W. van Amsterdam een voorstel zal uitgaan tot verlaging van den gasprijs met 1 cent. Twee groentenhaudelaars, die samen sinds eenige weken een winkel in de Roggeveenstraat te Amsterdam drij ven, kwamen gistermorgen bij de politie aangifte doen, dat zij beiden even te voren in hun gcmeensch. woning ernstig mishan deld waren. Een hunner was, terwijl hij nog te bed lag volgens zijn aangifte vermoede lijk met een hamer op het hoofd geslagen, zoodat hij bloedend verwond was geraakt. De ander was reeds op en was volgens zijn zeggen ©veneens mishandeld. Geen van bei den kon echter eén signalement van den da der opgeven. De gewonde werd in het gast huis verbonden. De politie van het bureau Spaarndammcr- straat stelde een onderzoek in. Zij vond termen aanwezig om den 21-jarigen com pagnon van den gekwetst© aan te houden, ofschoon deze, gelijk gezegd, beweerde, eveneens door een onbekende te zijn mishan deld. De gearresteerde zou binnenkort op houden compagnon to zijn. Welke beweeg redenen hij zou gehad hebben om de zware mishandeling te plegen, schijnt nog niet be kend te zijn. Aan den IJsel bij het Kater- veer werd Vrijdagmorgen een fiets gevon den, waaraan bevestigd was een tasch met geldswaardige papieren. De eigenaar was nergens te vinden. Uit het onderzoek bleek, dat een en ander toebehoorde aan iemand te Arnhem, naar welk adres telegrafisch op heldering is gevraagd. Men vermoedt, dat den eigenaar van de fiets een ongeluk is overkomen. Men meldt ona uit Aalten: Vrijdagavond werd een jongen, die bij zijn familie aan tafel zat, door den bliksem ge troffen. De-straal-kwam bij de teenen in en verdween van het hoofd door den muur. De getroffene was onmiddellijk een lijk. Een boer, die zeven varkens moest afle veren. kwam tot do minder aangename ontdekking, dat zes er van door den blik sem gedood waren. Treurig afgeloopen. Naar aanleiding van het bericht, voorkomende met bovenstaand opschrift, in het avond blad ,,U. D." van 2 dezer, ten door ons overgenomen), ais zou Wouter de Heus, die ruim drie maanden geleden iemand redde, die van de Culemborgsche Spoorbrug in de rivier de Lek viel, thans na een hevig lijden in het Barbaragestieht te Culemborg Zon dagavond overleden zijn, schrijft de Culem- borgscho correspondent van „De Tel.", die direct na het lezen van dit bericht bij de ouders van De Heus, op onderzoek ging, het volgende: Wouter Dirk do Heus, thans werkzaam aan den bruggebouw voor de S. S. te *s-Hertogenbosch, verheugt zich gelukkig nog steeds in een goede gezondheid, was j.l. Zondag, dus den dag, waarop hij moet'over leden zijn, bij zijn ouders te Culemborg, en hoopt a. s. Zondag weer daar te vertoeven. Onwaar is het eveneens, dat hij ten ge volge van een te sterk toegetrokken touw, dusdanig is gekneld, Jat operatic noodig bleek. Dit verhaal zal waarschijnlijk zijn ontstaan te dauken hebben aan het toen tertijd rondgaand gerucht, dat de strik ver keerd was gelegd, ten gevolge waarvan De Heus zich onder geneeskundigo behandeling stolde. Dit heeft eveneens slechts eon paar weken geduurd. Onwaar is ook, dat dc menschenredder bij een bewoner in de Em- malaau te Utrecht moest komen, om f 10 in ontvangst te nemeu. Dit bedrag heeft hij slechts éénmaal van iemand uit Amsterdam per postwissel ontvangen. Zoo dus deze Utrechtenaar of andere menschen vrienden ,rdeze moedige daad" alsnog wenschen te Oooloonen, is zijn adres thans: W. D. de Heus, adres den heer Bakx, Boschveidweg 57, to 's-Hert-ogenbosch. De geredde jongeling behoort ook nog niet tot het rijk der dooden, zooals het be richt meedeelt, doch is ongeveer een maand geleden voor werkzaamheden naar het bui tenland vertrokken. En aldus blijft er weinig waarheid over van het "bericht: „Treurig afgeloopen". Yoor het „C asino", aan d e z i j d e van het Waterlooplein, te Amsterdam, zakten gistermiddag omstreeks twee uren een aantal steenen van het trottoir weg, zoodat er een vrij groot gat ontstond, dat hot werpen van een blik in een diepe kuil vergunde. De politie zette er een post bij om de voetgangers to waarschuwen niet over het trottoir te loopen. wiil het onder het pla veisel „heelemaal hoi" was. Net Parijsgrolden een paar slagersjog- gias. Van het ziekenhuis te Pa mei in België, is een muur ingestort. Drie werk lieden zijn doodeliik gewond, verscheidene hebben kneunngen opgeloopen. 0, dio Bureaucratie. Men schrijft ons uit Amsterdam* St.-Burcaucratius rc-.geero nog. Zekor, zoo^ van tijd tot tijd denken wij wel, dat dit niet het geval is, en gelooven we heilig, dat ouzo' opper-ambtcnaren ook menschen zijn met een dosis gezond verstand, met inzicht, metz flair. Inderdaad, laten wij dit er direct bij zeggen, kennen wij er verschillende, waar voor. we onzen hoed diep afnemen, en -ar- voor wij. als wij in de warmte onzen hoed misschien thuLsgeJateu hebben, „zouden aan slaan." Maar dc ambtenaren van den ouden stempel zijn nog lang niet uitge rooid. Aan enkele ministeries bijv. krioelt het van bureaucraten en automatische hoofd-ambtenaren. Aan het ministerie van Landbouw, het jongste departement, zoekt men ze natuurlijk tevergeefs, maar aan de ministeries, dio nog van 1813 dagtcekenen, gevou zij in vele gevallen nog de leiding. Dezer dagen hoorden wij weer een sterk staaltje. Er is te Amsterdam een vereeni ging opgericht, waarvan het doel is, jon gelui bij do beroepskeuze met raad en daad bij t«e staan. Een mooi doel, nietwaar] En nu zou men meenen, dat onze autoriteiten een dergelijke vereeniging krachtig zouden steunen. De vereeniging had een circulaire ver spreid, die gezonden werd aan de verschil lende departementen, den directcur-ge- raal van den arbeid, enz., waarin zij vroeg, of men de vereeniging een of meer namen zou kunnen noemen van personen, die in aanmerking zouden kunnen komen voor het? schrijven van een beroepsadvies, b. v. over de ambten en betrekkingen aan de departe ment-en, bij de arbeidsinspectie, c n advies over de carrière van den zeeofficier, enz. Men wendde zich tot het Ministerie van Oor log tot het verkrijgen van de namen van. enkele personen, die in aanmerking zouden komen voor het schrijven van een advies over dc carrière van den officier bii de landmacht. Het was een gewone cyclostyle circulaire; er kwamen allerlei bijzonderhe den in voor, en de woorden „de carrière van f den officier bij de landmacht" waren op do schrijfmachine ingevuld. De vereeniging kreeg antwoord van alle ministeries van de arbeidsinspectie, van den octrooiraad, enz. Alleen het ministerie van Oorlog antwoordde niet, en derhalve werd hieraan een week later het volgend schrijven gezonden: Beleefd herinneren wij U eraan, dat wij nog geen antwoord ontvingen op ons schrij ven van de vorige week. Wij verzoeken Ui vriendelijk, zoo mogelijk omgaand even te berichten, en teekenen X. Maar dit was den opper-administrateur van Zijn Excellentie Bosboom al te kras. Hoe durfde men zoo schrijven aan den minis ter van Oorlog. Schande, schande! En het genie Excellentie, wij kunnen U felicitee- ren' met een dergelijk administratietochni- cus! deed 14 dagen later het secretariaat van de vereeniging de circulaire en de „her innering" terugzenden, met het volgend epistel erbij, hetwelk geen commentaar be hoeft-: „Aan den reciuestrant woeden neven gaan de verzoekschriften teruggezonden met de opmerking, dat daarop geen acht geslagen kan worden, vermits daarbij Diet voldaan is aan do wettelijke bepalingen op het Recht van Zegol en zij ook niet door den reques- trant onderteekend zijn. Yoor zooveel noodie dicne tot naricht, dat verzoekschriften, welke aan het Recht van Zegel onderworpen zijn, moeten zijn ge schreven op papier, van Nederlandse' ze gel voorzien, of vergezeld tnoeten zijn van een bewijs van onvermogen tot het betalen der zegelkosten. Ingeval de requostrant niet kan schrijven, moet door hem een kruisje of ander hand- merk onder het stuk worden geplaatst. In een straat in het centrum van Brussel overvielen drie vreemdelingen 'n bankbeambte cn beroofden hem van een bedrag van 12.000 franc. Het toeval wilde, dat twee der roovers op hun vlucht van een tram gebruik maakten, waarin zich juist 'n beambte der geheime politio bevond. Deze wist de beide dieven, een Spanjaard en een Italiaan, tc airesteeren. Tn hun bezit werd een spoorwegabonnement tweede klas ge vonden, waaruit valt af te leiden, dat de gearresteerden niet alleen als straatroovera maar ook als treindieven opgetreden zijn. Do neger, die eenigen t ij d ge leden gedreigd had de „Aquitania" in de lucht te zullen laten vliegen, wanneer hem geen ÏO.O'O dollar werd uitbetaald, doch door de New-Yorksche politic gearresteerd werd, is tot 15 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. De geweldige hitte in Enge land is gisteren door zware onweders ge volgd. Van verschillende plaateen komen berichten van tengevolge der hevige regens ondergeloopcn dorpen, en van door den blik- esm aangerichte ongelukken. Ook verschil lende persoonlijke ongelukken kwamen voor. Eehige menschen werden gedood, an deren werden daarbij gewond. De materieel schade tengevolfg van onweer en wervel stormen is vrij aanzienlijk. Ui t Tenipleton, in den staat Oregon, wordt geseind dat vijf bandieten den express-trein van Oregon naar Tera- pleton overvielen en trachtten do reiziger? te berooven. Een rovolvergevecht ontstond Van 't treinpersoneel werd 1 persoon gedood terwijl één. reiziger licht- gewond werd.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9