Opruiming Firma BI WU.il, S. BULTHUIS, Blouse- en Mantelkragen ashtinervin, DamesHui^houdboezelaars. Witte Batisten Blouses. Zomer-Rokken. Meisjes-Schooljurken iiaauws Kign 1o, vueunmi. - Gemengd Nieuws. Nieuwe Rijn 39 en 4ö. als: Hemden. Pantalons, Nachthemden, Witte Rokken, Lijfjes, enz. Zie de Etalage Zie de Etalage. FEUILLETON. Een Geheimzinnige Verdwijning. .fcMII I - 8806 6 Uk* WAALS. Voor direct gevraagd s eenige nette ftlESSJES voor de Knoopsgaienmachine. Zich aan te melden: Haar lemmerstraat 114. 8826 8 ©enigst onfeilbaar middel tegen zware Hoofdpijn, Zenuwaandoeningen, Slapeloosheid en benauwde Droomen. Prjja p. flacon f 1.20. 8820 8 „SANITAS", Stesnschuur 1. VAN 8809 CO Kinderwagens tegen zeer lage prijzen. VAN AF HEDENAVOND: GROOTE PRiJSVERMiNDERiNG VAN: VERDER EEN voor alle leeftijden. 8827 ISO Extra Aanbieding in Lingerieën, worden voor zeer lagen prijs verkocht. E$ez0 zijn slechts iijifeiijk! ZICHTZEN DIN GEN kunnen op aanvraag Linnen en huiten de stad gezonden worden. Omwiw», 4SE tusschen de Korenbeurs Ter eere van het bezoek van de Vereeniging van Duitsche handelaren en industriëelen zal bij gunstig weder heden avond (niet eer dan halfelf) een luchtvuur- werk te Scheveningen worden afgestoken. Op 3 Juli a.s. wordt in de keet aan de Coolvest te Rotterdam aanbesteed het leveren en inheien van de ongeveer 8300 heipalen, die het nieuwe Stadhuis al daar zullen hebben te dragen. Niet op het eerste gezicht zal elkeen inzien wat het be t-eekent 8300 gave rechte boomstammen te leveren, normaal gevormd en metende aan de punt minstens 40 c.M. in omtrek aan den kop minstens 85 c.M. Een bosch van flinken omvang moet er voor worden geveld. Wat de lengte der palen betreft, die va rieert op grond van de boringen en het proefheien van 16.50 M. tot 19 M., wel een bewijs hoe onregelmatig van samenstelling de ondergrond ook onder het Stadhuis-ter rein is. Een geweldig palenbosch komt er onder den middenbouw, die den toren draagt. Haast 2000 palen worden daar „65 c.M. van hart tot hart", dus mannetje aan manne tje, ingeheid om de betonplaat te onder schragen, welke hier het verdere fundament nitma-akt. Voor de rest komen de palen ODder de muren in rijen van twee en drie stuks. Het heien moet, als alles goed gaat, vóór Ïieuwjaar zijn aigeloopen-, omstreeks dien jd hoopt men zoo ver te wezen met de plannen, dat tot aanbesteding van den bo venbouw kan worden overgegaan. Wat de kosten van het heien zullen zijn, yalt natuurlijk niet te zeggen, omdat bij een »oo belangrijk werk buitengewone factoren in 't geding komen, maar de raming is, dat er 180,000 grilden mee gemoeid zal wezen. Studentenpret. Men b c h r ij f jit Gouda aan ,,De N. Crt." Woensdagmorgen omstreeks 7 uren ver maakten een zevental Utrechtsche studen ten, die in de vroegte uit de richting Den Haag waren komen tuffen, zich te Gouda door op bloote voeten te paradeeren op het vochtige gras van een plantsoen, tegen over het station gelegen, waarna zij hun amusement vonden in pootje-baden in een sloot, waarop een aantal riolen uitkomen. Frisch 1 De aan het station dienstdoende politie agent waarschuwde de jongelui hun spel te eindigen. Toen zij daarin geen lust had den, werd één hunner, die ook nog een valschen naam opgaf, aangepakt en na ern stig verzet, door intusschen gerequireerde meerdere politiehulp, naar het politiebu reau overgebrheht. De uniformjas van den agent werd daar bij gescheurd, terwijl de ijzeren afrastering van een gedeelte plantsoen werd vernield. De weerspannige student kreeg proces verbaal wegens verzet en bovendien wegens opgeven van een valschen naam. Na drie uur brommen kon hij met zijn vrienden naar Utrecht terug tuffen. Pret hadden ze gehad, maar de napret komt nog. Te Amsterdam ie op 49-j arigen leeftijd plotseling overleden de heer J. G. de Muinck, van de uitgeversfirma De Muinck C. De heer Muinck werd in de Jan-Steenstraat plotseling ongesteld en bleef op de plaats dood. Gistermorgen te aoht uren kwam ten huize van mej. H., aan den Oost zeedijk te R-otterdam, een dienstmeis je in dienst, diat te haifnegen reeds weder verdwenen was, doch met medeneming, ten na-deele van mej. L.W., die aldaar op kamers wonende, van een gouden horloge, gouden broche en oorknoppen en een me daillon. Daar zij een valschen naam bleek te hebben opgegeven, is zij nog niet opge spoord. De koopman T. v. d. N. bemerk- te, dat een spoorrail dicht bij de halte Zwaagwesteinde grootendeels gebroken was. Hij waarschuwde dadelijk tien chef, die de treinen langzaam over de gevaar lijke plaats liet rijden en maart-regelen nam, dat nog denzelfiJen dag de rail door een nieuwe vervangen werd. De directeur- generaal eer Mij. tot Expl. van S.S. heeft v. d. N. voor zijn activiteit een belooning toegekend. 69) Mevrouw Wachner haalde de schouders op met een wrevelig gebaar. Nu, goed dan, zei zij, en zich tot baar man wendend, vervolgde zij op gebie denden toon: Frits, wil je even met me meegaan in de andere kamer Ik heb je wat te vragen. Hij stond op en gehoorzaamde zijn vrouw zwijgend .Alvorens de kamer te verlaten, stak hij snel den sleutel van het tuinhek ir. zijn zak. Een oogenblik later kon Sylvia, die nu alleen was, hen op heftigen toon met el kaar hooren praten in de vreemde, onbe kende taal, waar zij zich soms, maar heel zelden, van bedienden, als zij met elkander spraken. Zij sprong op van haar stoel eD kreeg pictseling lust om weg te loopen vóór zij terugkwamen. Een oogenblik zelfs dacht rij er aan let huis te ontvluchten zonder haar hoed en taschje te gaan halen, muar terwijl Iiaar 't hart in de schoenen zo; k. bedacht zij, dat het hek op slot was cn dat Vriend Frits den sleutel in zijn zak had gestoken. Maar Sylvia zou toch geen tijd hebben gehad, haar plan ten uitvoer te brengen, want een oogenblik later kwam het echt paar weer bmnen. Mevrouw Wachner zette zioh weer aan tafel. Wacht event riep zltf uit, een beetje Omtrent de nieuwe sluizen te IJmiuden wordt het volgende medegedeeld: De liegeering as voornemens, om te IJinui- den, aan de Noordzijde van het Noordzee kanaal (im de zoogenaamde Breesaap) ten behoeve van den bouw eener nieuwe zee sluis voor schepen van grooter afmeting en van de daarmee samenhangende kanaal- werken over te gaan tot de onteigening van 250 H. A. grond, waarop zich thans honderd woningen met pl.ia. 500 bewoners bevinden. De Raad van Velsen (waartoe IJmuiden behoort) benoemde het vorig jaar uit zijn midden een commissie, om dit onteigenings plan uit een oogpunt vaji de gemeentebe langen te bestudeeren, en richtte zich, naar aanleiding van een door haar uitgebracht rapport, tot de H-egeering met een verzoek schrift om met verschillende belangen van IJmuiden, die er bij betrokken waren, re kening te willen houden. Naar aanleiding van dit verzoekschrift heeft nu in de afgeloopen week, op uitnoo- diging van den ingenieur van den Rijkswa terstaat jhr. O. E. van Panhuys, een confe rentie over deze aangelegenheid plaat® ge had, die werd bijgewoond door den burge meester vam VeJsen en het Raadslid Fr. Netscher namens genoemde commissie, waarop verschillende besprekingen zijn ge houden. Men Bohr ij ft uit Winterswijk aan de „Arnh. Ct.": De diphtheritis, die hier sedert verleden jaar November geheerscht heeft-, kunnen we thans als geweken beschouwen. Gedurende de laatste 14 dagen is geen enkel geval meer aangegeven. Het onderzoek naar bacillen dragers heeft zeker veel goeds gedaan tot 6tuiting der ziekte. Dit onderzoek geschied de van gemeentewege en strekte zich uit over de leerlinge® en het onderwijzend per soneel der drie openbare dorpsscholen en de Nutsbewaarsehool. Onderzocht berden 1134 kinderen en 40 onderwijzers (essen) en kweekelingen. Hiervan waren 18 kinderen en 4 onderwijzers en onderwijzeressen bacil lendragers. Gebleken ie, dat de meeste gevallen van diphtheritic voorkwamen onder de kinderen, die de school met de meeste bacillendragers bezochten. Gistermiddag ging een tweetal H. Burgerscholieren, do 15-jarige Henri Timmermans en de 13-jarige Johan Steen ken van Amsterdam, op den Schinkel zeilen. Op een oogenblik wilde de oudste het zeil inhalen, doch plotseling echoot de mast uit den koker en met den jongen overboord. De 13-jarige Steenken, niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd een geoefend zwem mer, 6prong zijn kameraad na. Hij dook, zwom, doch alles tevergeefs. Na een kwar tier waren zijn krachten uitgeput en moest hij zelf om hulp roepen. De kreten wer den gehoord door eenige arbeiders, die in de omgeving werkzaam waren. Niet zonder moeite slaagden zij er in althans dezen jon gen op het droge to brengen. Onmiddellijk werden nog verdere pogingen aangewend, om ook den anderen drenkeling te vinden. Niettegenstaande voortdurend dreggen had men het lijk gisteravond nog niet gevonden. Het ongeluk had plaats op de Nieuwe Meer, onder Nieuwer-Amstel. De heer k. J. Sierman, te Steen- wijk, kreeg, toen hij gistermiddag een re volver wilde ontladen, plotseling het schot in den buik. De ongelukkige was terstond dood. Dooronbekende oorzaakbrand- de de boerenwoning met potstal en 6chuur van W. Thomassen in de buurtschap Arrien, gem. Ambt-Ommen, tot den grond af. De vrouw bekwam hevige brandwonden aan hoofd en armen. Van den inboedel werd niets gered. De gebouwen en de inboedel waren verzekerd. Goede morgenwekker. In 't Meer bij Heerenveen werden in de laatste dagen tal van bewoners 's morgens vroeg gewekt door het tikken op d© ruiten. Men 1 ging op onderzoek uit en do vroege porder bleekeen ekster te zijn, die met zijn snavel tegen de ruiten tikte. De coöperatieve inkoopver- eeniging „Eendracht maakt Macht", ver- eeniging van handelaren in koloniale waren en comestibles in Den Haag heeft een eigen gebouw doen stichten in de Bakkerstraat, dat gisternamiddag is geopend. buiten adem. Laat mij even mijn koffie uitdrinken, Sylvialief, dan zal Vriend Frits je naar je hotel brengen. Sylvia ging onwillekeurig weer zitten. Mijnheer Wachner schonk geen aan dacht, noch aan zijn gast, noch aan zijn vrouw. Hij nam den stoel, waarop hij had gezeten, op en zette dien uit den weg, bij de deur. Toen nam hij de brandende lamp en zette die op het buffet. En terwijl hij dit deed zag Sylvia de schaduw van zijn lange, schrale gestalte zich reusachtig groot en grillig afteekenen op den wand. Neem nu het kleed van de tafel, zei hij kortaf. En snel den laatsten druppel koffie opslurpend, stond zijn vrouw op en deed wat hij beval. Plotseling drong het tot Sylvia door, dat ze zich voor iets klaarmaakten dat zij bezig waren de kamer voor iets op te ruimen. Terwijl zij snel het tafelkleed opvouwde zei mevrouw Wachner Ais je toch geen koffie drinkt, Sylvia, oan is 't nu tijd voor je weg te gaan. Sylvia bloosde hevig. Ze was beleedigd er. boos. Nog nooit in den loop van haar aangenaam, voorspoedig, gemakkelijk le/co had iemand het gewaagd, haar zóó de deur te wijzen. Ten tweeden male stond zij op van haar gtoel En toen, met de snelheid van een blik- semfjits, gebeurde er iets, dat haar boos heid deed overgaan in angst angst eQ ontzetting. In haar nek had zij iets kouds en scherps gevoeld en toen zij een gesmoorden kreet gaf, zag zij, dat haar parelsnoer gebroken Onlangs vertrok de heer F. G. Leftsh, godsdienstonderwijzer der Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam, met zijn geheele gezin naar Amerika. Thans verneemt „De Amsterd.", dat den heer L. een zware slag getroffen heeft. Drie zijner zoons zijn door een sneltrein te gelijk overreden en gedood. Door de politie te S t e e ra deren is aangehouden de I9-jarige dienst bode G. v. Z. Zij was door een vereeniging bij haar tegenwoordige® meester uitbe- steed, waar het haar echter niet beviel. Om nu daar weg te komen, heeft zij met een I lucifer een hooiberg in brand gestoken, was. De parelen vielen één voor één van baar hals en rolden over den grond Werktuiglijk bukte zij zich, maar ter wijl zij dit deed, hoorde zij den man achter haar een snelle beweging maken. Zij beheerschte zich en keek scherp om zich heen. Yriend Frits had de schaar nog in de hand, waarmee hij haar parelsnoer had doorgeknipt; met de andere hand was hij juist bezig iets uit de la van het buffet te nemen. Plotseling zag zij w^t dat „iets" was. Sylvia was haar zenuwen volkomen mees ter haar geest werd merkwaardig hel der. Zij begreep, dat die man en die vrouw haar wilden vermoorden vermoorden ter wille van de parelen, die nog over den vloer rolden, en voor de betrekkelijke kleine som, die zij in een leeren taschje aan haar middel droeg. Yriend Frits had den blik strak op Syl via gericht. Hij hield de rechterhand, waarin hij het voorwerp hield, dat hij uit de la had gehaald, achter zijn rug. Hij zag heel bleek; de zweetdroppelen parelden op zijn tanig gelaat. Eén vreesolijk oogenblik vloog haar de gedachte door het hoofd aan Anna Wolsky en aan het lot, dat haar wachtte en dat, daar had zij nu zekerheid van, ook het lot van Anna was geweest. Maar zij drong die gedachte, ede vree- selijke zekerheid, weg. Het instinct van zelfbehoud vervulde haaï geheel. Zij besloot te spreken en zij wist precies wat zij zeggen zou. Het komt er niet op aan van mijn parelen, zei Sylvia bedaagd. Haar stem beefde een beetje, maar overigens sprak ten gevolge waarvan deze met een schuur is verbrand. Zij word naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Naar aanleiding van het optrede® der militairen bij de zeelieden staking in 1911 op Kattenburg, had er in de Anti-sodaten-almanak een artikel ge staan van den anarchist Voogd, waarin het optreden ckxr militairen werd besproken. Op grond van de beweerde anti-militarie- tasche strekking van hert. artikel werd de administrateur van den almanak, de heer Berkhout, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De zo straf nu was gistermorgen vorsbre- zij op haar gewonen toon. Als u mor gen toch naar Parijs gaat, dan wilt u mijn parelen misschien meenemen om ze opnieuw te laten rijgen? De man keek zijn vrouw vragend aan. Ja, dat is een goed plan, zei hij met aijn keelgeluid. Neen, zei mevrouw Wachner heel be slist. De parelen moeten nu gevonden wordenOprapenzei zij gebiedend. Op rapen, SylviaHelp me de parelen op rapen Zij maakte een beweging alsof ook zij zich naar den grond zou bukken Maar Sylvia maakte geen aanstalten het bevel op te volgen. Langzaam, behoedzaam sloop zij naar het gesloten raam. Nu stond zij er met den rug naar toe in verdedi gende stelling. Neen, zei zij kalm. Ik raap mijn parelen nu niet op, mevrouw Wachner Met daglicht zullen ze gemakkelijker te vinden zijn. Mijnheer Wachner wil ze mis schien morgen wel voor mij oprapen, niet waar, Vriend Frits? En voor het eerst was er een smeekende, angstige klank in haar zachte stem. Zij keek hem aan met een blik, die om medelijden vroeg, haar groote blauwe oogen waren wijd geopend 't Is niet mijn mans werk je pare len op te rapen! zei mevrouw Wachner barsch. Zij greep Sylvia bij den arm en rukte haar van haar plaats. Te gelijk gaf zij haar man een teeken, waarop deze snel een stoel schoof tusschen Sylvia en het raam. Nu had zij haar voordeclig standpunt verloren, maar zij was jong en lenig en wist zich staande te houden. ken, en gisteravond is een openbare verga dering gehouden, waarin Berkhout na zijn vrijlating werd verwelkomd, en G. Rijnden en F. Domela Nieuwenhuis het woord heb ben gevoerd. Een ernstig ongeval hoeft zich op den boulevard St.-Germain te Pa rijs voorgedaan. Door de onvoorzichtigheid van een taxi-bestuurder moest de chauffeur van een auto-omnibus om een botsing te vermijden, zijn wagen plotseling een scher pe wending laten maken. De omnibus vloog het trottoir op en kwam midden tusschen de talrijke voetgangers terecht. Twaalf per sonen werden gewónd, van wie zes zwaar. Toch wist zij met een koude, berede neerde zekerheid, dat de dood heel nabij was dat 't slechts een kwestie van en kele minuten was, tenzij tenzij die man en die vrouw er meer belang bij had den haar te laten leven dan haar te ver moorden' ter wille van de parelen, die nog verstrooid lagen over den vloer en de kleine som gelds, die ze bij zich droeg. Als ge me nu wilt laten gaan, zei zij in wanhoop, zweer ik u, dat ik u alles zal geven wat ik op de wereld bezit. Mevrouw Wachner greep haar weer ruw bij den arm en trachtte haar op de knieën te doen vallen. Waar zie je ons voor aan? schreeuw de zij woedend. We hebben niets var je noodig niets Zij keek naar haar man en een stroom van woorden kwam nu over haar lippen in de onbekende taal, die de Wachners altijd gebruikten, als zij geheimen bespra ken. Sylvia deed een wanhopige poging haar tc verstaan, maar zij begreep niets van de rad uitgesproken klanken totdat haar oor, tweemaal herhaald, den naam Wolsky opving Mevrouw Wachner deed een stap achter uit en tegelijkertijd deed Vriend Frits een stap vooruit. Sylvia keek hem aan met een wanho- penden, smeekenden blik. Een afcohuwelij- ke grijns vertrok zijn grooten, wreeden mond met de dunne lippen Je hadt de koffie moeten drinken, zei hij tusschen de tanden in 't Engelsch. Het had ons veel moeito bespaard 1 (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6