Enkele Heikelen en Bestas&tei te Karpetten, kopers, enz. TRUIEN. HaarLstr. 26-30. G. F. KRUYFH00FT. Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Juni: vrijdag 26 Juni geopend van 10-12 uur, van 26 uur en van 79 uur. zaterdag 27 jum geopend van 10—12 uur. van 26 uur en van 7-11 uur. N°. 16664 Dontfertlaa: Junf. Tweede J3Iacï. fro, 1914. BUITENLAND. Alb anie. De nog voorradige D@kens tegen spufppijs. Wij maken het Publiek er wel op attent, dat de Prijzen der Dekens voor het aanstaande Najaar sees' llOöjg zullen zijn, zoodat een ieder thans dubbel zijn voordeel kan doen. Benevens de RESTANTEN der GEMAAKTE en TRICOT GOEDEREN, zullen wij van at VRIJDAG ia verkoop brengen een groote partij Reuzenkoopjes in Katoentjes en andere St&ikfioegieren. Een partij prima Linnen en haifüëiiien Tafellakens, hiervan zijn de prijzen extB*a laag. Namens de Expert:) S83s 204 mil IEIBSCH DAGBLAD On2jo officieren. zullen voorloopig tocli hefc jj&akjo in .Albanië gaande houden. Majoor Sluis as weer te Duxazzo aangekomen ëtn naar uit Breda wordt gemeld, zal generaal De Veer nog dezo week derwaarts vortrek- fcon. De opstandelingen zijn nog aan do win dende hand. Prenk Bib Doda. 13 verslagen m op eerewoord vrijgelaten. Italiaansche Waden vertellen zelfs, dat hij gtodood is. De „Köln. Ztg." zegt dat men hot nieuws jtót Italiaansohe bron niet zoo maar gclooven mag. Noodzakelijk is het eerst te vergelijken jmfet andere berichten. Ale voorbeeld dat de -"Italiaansche bladen jpaaar wat fantaseeren, haalt de „Kölnische" dan liet berioht der „Corriere del la Sera" laan, behelzende dat er to Durazzo 80 Ooa- benrijksehe officieren zijn, die allo militaire (maatregelen treffen. Doze bewering is onhoudbaar, omdat fclechts do Nederlandflclie missie van de mo gendheden do opdracht heeft, gekregen, in dienst van den vorst op militair gebied te 'doen wat noodig is. Bovendien maakt de aanwezigheid van het Internationale eskader voor Durazzo het een zijdig ingrijpen van éón mogendheid onmo gelijk. Dit Italiaansche blad zegt in het ge- (wraakto berioht nog meer sensationeels. Zoo fb.v.„Nu Prenk Bib Doda verslagen is fen op zijn eerewoord heeft moeten beloven, 'de opstandelingen niet wetór te zullen aan ballen, is de laatste hoop dor Albaneesch© tegeering, Durazzo te kunnen blijven ver dedigen, verdwenen. De internationale com- Jnissio van toezicht houdt verderen tegen- jftaod voor dwaasheid." Den ander telegram aan 't zelfde blad luidt: ,,Ook Hon is do opstandelingen in lianden gevallen. De twe!e Nederlands cl ie of ficieren, die 't bevel ovek de 6tad voerden, zijn gevangen genomen en twee maohino- Igovuren zijn door de overwinnaars buit (gemaakt. Een Oostenrijksch majoor der nrlil- jferie is in het gevecjht om de stad gedood, ÊjOo zijn thans de opstandelingen heer tón moester in geheel Midden- en Zuidelijk Al banië. Walona wordt ernstig bedreigd. Do NederIandsche bevelhebber dier stad heeft boden naar DuTazzo gezonden om verster kingen te vragen, maar Durazzo heeft zelf gebrek aan verdedigers." Men kan hieruit duidelijk zien, wat Italië graag zou willen. Volgens da „Alb. Corr." moet Berat in handen der opstandelingen zijn gevallen en hetzelfde blad verzekert* dat .Walona niet te houden is. In Durazzo is men nog druk bezig om maatregelen voor vei'weer te nemen. Volgens het Milaneesche blad Italia" beeft de Albaneesohe regeering den opstandelingen de volgende vredesvoorwaarden gesteld: lo. erkenning van den vorst en van de Alba neesohe vlag; 2o. uitlevering van de bel hamels en van alle wapenen. PARIJSCHE POSTBEAMBTEN. De ip'arijsche brie venbestellers had den, zooals men uit een kort bericht van gisteren weet, het werk -neergelegd. Gelukkig is -die staking van korten duur ge weest, want anders was 't op de postkanto ren een lbëlijke chaos geworden. Minister Thomson heeft zich met de kwestie ingelaten en toen hij zich bereid had verklaard een afvaardiging te ontvan gen zijn de stakers aan het werk gegaan. Om halfvijf gistermiddag heeft minister Thomson de bestellers te woord gestaan. Na afloop van het onderhoud verklaarden de afgevaardigden, dat de minister uit naam der regeering heeft beloofd, de eischen der bestellers bij dp tweed© lezing der bogroo- ting in den senaat te zullen steunen. Het korte tijdje dat er gestaakt is, is het andersf heel roerig geweest. Den gehbe ien dag heeft nog veel opwinding geheerscht in en rondom het hoofdpostkantoor in de Rue du Louvre. De postboden hebben nog tot 3 uur '8 middags hun muiterij voortge zet en allen geregelden dienst van brieven- schiften onmogelijk gemaakt. Bij een bezoek zag minister Thomson, dat de dienst vrijwel verlamd was, maar hij wist blijkbaar niet wat te doen. Hij vreesde, dat, indien hij de militaire macht te hulp riep, de postboden de brieven zouden gaan vernielen. Hij liet wel soldaten komen, maar alleen, om hen wat post-bodenwerk te doe>n verrichten. In den middag besloot de mi nister toon, ofschoon hij 's morgens in zijn toorn verklaard had, dat hij geen vertegen woordigers der muiters ontvangen wilde, toch maar met die vertegenwoordigers in bespreking te treden. De postboden besloten j toen tijdelijk weer aan het werk gegaan. En, zooals we in den aanvang zeiden, ze zijn aan het werk gebleven, want het ant woord van den minister is voor hen voldoen de geweest. KORTE BERICHTEN. Generaal Von Deimling, chef van het 15de legercorps, heeft een nieuwe dagorder uitgevaardigd, waarbij hij ten strengste het gebruik van alcohol in de cantines verbiedt. De generaal komt onder meer op togen de gewoonte, dat men feesten in deze cantines organiseerde, waarbij het bier in stroomen vloeide. Poincaré gaat zijn aanstaande reis uit breiden. Na zijn bezoek aan den tsaar gaat hij niet alleen naar Zweden en Denemar ken, maar ook naar Noorwegen. De minister van Openbare Werken heeft verklaard, dat het voorloopig onder zoek naar de oorzaken van de grondverzak kingen te Parijs heeft aangetoond, dat de bouw der ondergrondsche spoorwegen niet solide is. De fundeering is te zwak en de aardlagen, die spoorweg- en riooltunnels scheiden zijn te dun. Ook een prettige ge dachte als men op straat verkeeren moet, dat het zoo onveilig isi In Frankrijk is een der onderstaatsse cretarissen speciaal belast met de interna tionale kwesties betreffende cle koloniën in Noord-Afrika. Men vermoedt, dat daar op den duur een nieuw ministerie uit groeien zal. Met baron Rot-hschildt te Parijs gaat 't naar wensch. De kogel is verwijderd, zijn algemeene toestand is bevredigend en de koorts is achterwege gebleven. Mevrouw Pankhurst, die weer eens zoek was, al veertien dagen lang, is boven water. Aan de kust bij Norfolk kruist ze op een jacht. De politie houdt een oogje op het vaartuig. Suffragettes hebben te New Castle be proefd een sneltrein in brand te steken. In oen coupé waren de banken met petroleum gedrenkt en veel celluloid voorwerpen wa ren er op gedeponeerd. Aan cie waakzaam heid van een conducteur is 't te danken, dat het onheil verhinderd werd. Een dame te Ha-mpstead, Margaret Stockman, heeft haar testament gewijzigd. Al haar eigendommen zullen aan haar Rocli- ter komen, tenzij de vrouwen voor haar dood het kiesrecht hebben. Haat dochter is politiek achteruitgezet, zegt deze me vrouw, het is dus zoo erg niet, dat haar zoon er oeconomisch wat minder goed voor komt te staan. Waartoe de suffragette-beweging zelfs een moeder kan brengen! Onder veel belangstelling heeft te Weenen een rouwdienst plaats gehad voor de slachtoffers van de ramp van het lucht schip ,,Koerting". Ook de keizer had een vertegenwoordiger gezonden. Tijdens den rouwdienst vlogen twintig aviateurs rond het kerkhof. Alle toestellen voerden een rouwvlag. De bekende Italiaansche anarchist Ma^ latesta was er in verband met de laatste stakingen van door gegaan. Een bevel tot inhechtenisneming is reeds uitgevaar digd. Volgens een telegram uit Milaan is hij naar het midden in Italië gelegen repu- bliekje San Marino gegaan, wijl hij bang was," anders voor het overschrijden van de grens gepakt te worden. De ,,Avanti" ver telt, dat Malatesta uit Londne geschreven heeft dat hij in veiligheid is. Moeilijk uit te maken, waar de man zit Yolgens een overzicht van de „Tribu- na" zijn bij de algemeene staking en het daarmee verbonden oproer 6 soldaten en politieagenten gedood en 130 gewond 17 brandstichtingen zijn voorgekomen, 9 ker ken zijn geplunderd en geheel of gedeelte lijk verwoest, op 9 plaatsen zijn openb?,r6 gebouwen beschadigd, 3 bruggen zijn ver nield. Niet in cijfers valt uit te drukken de schade aan telegraaf- en telefoonlijnen, spoorwegen, winkels en bijzondere wonin gen. Veertig steden en dorpen zijn door het oproer geteisterd. Do koning van Servië is ziek en heeft nu een proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij den kroonprins, tot hij do koning hersteld is, het regentschap opdraagt. Griekenland moet voor zijn vloot niet minder dan zes nieuwe kruisers en vier on derzeeërs hebben gekocht. Als men let op de haast bij het aanschaffen van oorlogs tuig, zou men niet zeggen, dat de toestand iets minder gespannen is. Driehonderd Joodsche slagers te Kief hebben van de politie aanzegging gekregen, dat ze de stad moeten verlaten. De Marconi-Maatschappij onderhandelt met de Chineescho rëgeering over de in stallatie van een groot aantal stations voor draadlooze telegrafie. Met. den bouw is een bedrag van 25 millioen gemoeid. In Ecuador is een samenzwering ont dekt, die ten doel had, den president Leon Plaza to vermoorden en den revolutionairen leider Concha als voorloopig president uit to roepen, 't Complot is tijdig ontdekt en de leiders zijn gevangen genomen. De Spanjaarden zijn in Marokko weee met de bewoners slaags geweest. Ze heb ben, naar uit Melilla wordt geseind, nieuwo stellingen bezet, maar 't heeft hun zes doo- den en twee-en-dertig go-wonden gekost. De Empress of Ireland" is volgena de duikers al vijf meter onaer de modder bedolven. De pogingen om lijken te vinden zal men vermoedelijk opgeven. De particuliere secretaris van Carran- za moet in een persgesprek hebben ver klaard, dat de uitnoodiging der Vereenigde Staten om afgevaardigden naar Niagara Palis te zenden, ten einde niet-officieel meb de afgevaardigden van Huerta over de keu ze van een voorloopig president te beraad slagen, door den opstandelingenleider zal worden afgeslagen. Nu zijn we weer even ver. Bertha von Suttner over „Die Watten N ieder". Aan een schrijven, door mevrouw Von Suttner voor eenige jaren aan een ouzor etadgenooteü gericht, zoo lezen we in het ,,Hbld.", geeft zij een karakteristiek van haar roman, ,,Die Waffen nieder", waar aan met vergunning van den geadresseerde, hot volgende ontleend is ,,Mijn roman is een schepping der phan tasie en bevat niets uit mijn eigen levens geschiedenis. Ma r the Althaus en baron Tilling en alle anderen zijn verdichte per sonen. Slechts de documenten zijn echt, en waro gebeurtenissen zijn door het verhaal gevlochten. Zoo is het juist, dat mijn schoonzuster, Pauline von Suttner, geb. Engelshafen, in haar familieslot, tijdens do cholera, van 1866, D personen zag ste-r1- ven, en het is juist, dat mijn schoonvader, baron Von Suttner, president van de ve>- eeniging tot ondersteuning van gewonde soldaten (in het jaar 1859) was. „Overigens heb ik de lotgevallen vari mijn heldin gelukkig niet beleefd. Ik heb geen mijner dierbaren door den oorlog verloren. „Mijn man, met wie.n ik sedert 24 jaar in gelukkigen zij het ook kinderloozen echt verbondon ben, was nooit officier en leeft goddank „Heb is vaak voorgekomen, dat mijn boek voor 'n soort autobiografie gehouden werd, en vragen als door u gedaan, zijn mij vaak gesteld zelfs werd ilc. bij een bezoek aan Londen verzocht, „mijn zoon Rudclf mede te brengen". Brand- en Wa

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5