N°. 16660 Zaterdag 20 Juni. Tierde JÖIacl. A0. 1914-. Offieieele Kennisgeving. BUITENLAND. KOHIER OER PLAATSELIJKE OIRECTE BELASTING. Burgemeester on Wothoudera van Leiden l>ren- gen ter ulgomeone kennis, dat het TCoIliër dov. Bloalselijke Directe Belasting, dienst 1914T is gbed-* gekeurd en ingevolge art. 26-1 dor Gemeentewet tor lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wothouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden. 20 Juni 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wothouder3 van Leiden; Gezien art. 8, lo alinea, der Hinderwet Brengen bij deze ter aigemeene kennis,, dat door hen op heden vergunning is verleend aaii do firma P. WOESTENBTTRG EN ZOON en recht verkrijgenden tot het oprichten van een lood- en zinkwerkerlj in het perceel Apothekersdijk no. 13, Seotie II no. 2317. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, N. C. DÉ GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Sooreturis. Leiden, 18 Juni 1914. Alba: me. De rogeering van Albanië "heeft "nu ook" ct£ hulp vadW zeeschepen bij haar optreden do opst andclingenEr is reeds f-ltn"k;,^bPiEiit- van gemaakt, dóch niét geheeF ten genoeg© der -internationale commissie en der bevel- hobbeirs van de oorlogsschepen der mogend heden. "De „Lok-' Anz." verneemt daarotatrent Óen aantal bijzonder helen. Bombarilninenl van Kawnja. Door het stoomschip „Herzegowina", dat de Albaneesche regeoring gecharterd had van den „Oostenrijlesche Llo-yd", werden in een halfuur twintig schoten op.Kawaja ge lost. Met don verrekijker kon men zi:n. dat verschillende granaten op de huizen uiteen' sprongen. In .de, kleine stad ontstond een ernstige paniek De menscheu vluchtten, ten- deole gekleed,, in tro-apjo3- over de velden, waarbij eon groot aantal onder den voet geraakten. Te vijf ujir vorschenen, totaal onver-, wacht, ongeveer 100 -Te bellen aan het strand en openden een levendig geweervuur op het stoomschip, dat met ecirige slirap- nells antwoordde, waarvanéén midden iii een groep opstandelingen viel.cn Vèlo dezer "wondde. Daar de rebellen zonder dekking waren, trokken zij terug. Het schip voer daarna in de richting van Durazzo, om Sjiak to beschieten, dat van den zeekant niet zichtbaar is, omdat heb achter heuvels ligt. Daardoor kon men de uitwerking van het bombardement niet volgen. Totaal werden 12 schoten op Sjiak gelost In de stad liep het gerucht, dat de En- gclsche commandant aan do „Herzegowina" heeft doen weten, dat wanneer dit schip niet raet schieteu ophield, het gebombardeerd zou. worden - Tl oor do internationale vloot. Daarna moet do Engelsche admiraal naar het paleis zijn gegaan om te protesteenen, tegen de maatregelen, dia tegen do rob-ellen getroffen waren en te verklaren, dat deze maatregelen beschouwd worden als een in breuk op de neutraliteit van do mogendhe den, te Durazzo vertegenwoordigd. Dc ver tegenwoordigers konden niet weten, wat tusschen de Albaneesche regcering en de particuliere maatschappij afgesproken was. Do Albaneesche regeering acht de iiitcri; veutie van den Engelschen admiraal onjuist en beschouwt heb bombardement als eon binnenlandsche aangelegenlieid. lu Durazzo. Hetzelfde blad verneemt uit Durazzo, dat Azis pasja en Boorheddin bey met aan hangers van den vorst de stad naderen. Ismail Chcinal bey is te Walona aangekomen. Een telegram aan de „Fraukf. Ztg." zegt, dat de toestand in Dutazzo zeer ern stig en men voor de gevolgen vreest, die de val van de stad voor het lob van geheel Albanië en van den vorst zou kunnen hebben. De regeering van Oostenrijk is even wel vastbesloten de stichting van Europa, die in de eerste plaats eoc stichting van Oostenrijk is, niet in den steek to laten. E-n het kan zoor goed gebeuren, dat de opstan delingen op het laats to oogenblik op Oosfcen- rijkscho bajonetion zullen stooton. Oostenrijk cn Italië. Oostenrijk en Italië, ze mogen dan beide tot don Driebond bohooren, kunnen 't met elkaar in het geheel niet vinden. De rol, dio Italië speelt, is trouwens geen fraaie. Gisternacht zijn weer lichtseinen waarge nomen tusschen Dujtazzo en de opstandelingen op den Rasboel. Volgens do -,Neue Freie Presste" is van zeör bevoegde zijde in Ween-en de tijding binnengekomen, dat de 9leutel tot do signa- Ion, waarmee met do opstandelingen gecor respondeerd is, in de woning van Murrioliio gevonden is. .Wordt die tijding' bevestigd,- dan mag men nieuwsgierig zijn wat Aliotti deen zal. Er moet nu.' een neiging bestaan om 'Al banië in een Italiaansohe en een Oosbenrijk- 8oh:e invloedsfeer to verdoelen. En wat dan? Zullen ze dan elk een brok nemen. Men >'eet, dat het Oostenrijk is geweest, dat de Btlohting van Albanië hooft doorgezet om do moeilijkheden yan d,o ver dealing ia, sferen, H«l tooneol van don strijd, Duraizo cn Omstroken, van invloed te ontwijken. Italië gaf slechts, iujjar he.t scheen kalf onwillig, toe. Én als men nu leest hoe buitensporig ver heugd .do I.taliaansch? bladen zich toonen over ieder" succes, eerst van de Epi roten, thans van do Mohammedaansche opstandelingen, hoe zij. dat succes overdrijven, hóe zij .te keer gingen tegeri de NeJorlandsche offi cieren, hoe zij zeggen, dat Oostenrijk sell© officieren, als kooplieden vermomd, binnen Durazzo zijn geloodst om den piihs te komen helpen, dan hoeft het er toch ve^l van of de niet-officieele politiek van Italië wil aansturen op een oplossing in den géést van bovengenoemde verdeeling. Een besluit Van'den Vorst. •De prins Von Wied heeft volgens een be richt van de „Albanisclie Correspondenz" nogmaals aan zijn omgeving met vastberaden heid te kennen gegeven, dat hij do plaats, die hem zijn plicht aanwijst, niet zal ver laten en, zoo noodig- in de vervulling van dien plicht zal ster ven- Vorst Wilhelm krijgt nu weer nieuwen stêhn. Uit Keulen wordt'geseind, dat-, daar generaal De Veer en majoor Sluys zullen aankomen, om met dr. Rorghausëü, den vroe- gcreir lijfarts van deu -vorst,naar Albanië te gaan. Ook wordt nog gemeld, dat overste Nahuis Thomson zal opvolgen. Ook nog humor. Over de houding van Oostenrijk en Italië zijn hier nog eenige merkwaardige bijzon derheden. Ieder rijk koos drie ministers dio echter niets anders haddeu te doen dan het bewind te voeren in liet kleine plaatsje Durazzo. Voor de correspondéntie met het Oostenrijk- sche ministerie van buitenlandsche zaken werd den mbret de Oostenrijksche consul Buchbergèr toegevoegd, de verbinding met de Italiaansche regcering zou onderhouden worden door den Ilaliaanschen kapitein Oastoldi, die oveneens als secretaris van deu vorst optrad. Tegenover eiken bediende van de een a nationaliteit had de vorst er tevens één van do andere- Minister Berchtold gaf den vorst een equipage cadeau met twee prachtige Hon- gaaxsche paarden, een week later zond mi nister di San Giuliano een auto uit Rome. Do vorstin had uit Weenen een knappe kin derjuffrouw laten komen, lcort daarop meld- do zich, op last van de Italiaansche regee ring, bij den vorst een forsch gebouwd Vcne- tiaan als lakei aan. Het verraad. Dit heeft alles een humoristische zijde. Het ergste is, dat een der twee als verrader optreedt En dat dit gescliiedt, is zeker. Daarvan zijn do bewijzen te sterk. Do correspondent van de* „Piccolo" te Durazzo, -die in zijn blad het gevecht van 16 dezer beschrijft, schijnt van do verstand houding tusschen zijn landgenooten eu de opstandelingen niets ta weten en toen hij ©enig verraad bespeurde, zelf daardoor vér- trast to zijn geweest. In zijn schildering' van hot gevecht zegt hij n.l.;,H-et gevecht had tot vijf uur ge- duuird, toen er iets ernstigs gebeurde. Een venster van het huis van een Muzelman.aan den voet van den_ heuvel ging open en een paar geweerloopen werden gelicht op de na tionalistische vrijwilligers en de voorbijgan gers. Is dat misschien", zoo vroeg hij, „het signaal voor het begin vau een bloedbad? Zijn hier verraders,"Mie oen vrf-esclijke ver rassing voorbereiden Wij weten het niet en niemand zal het ooit gewaar worden, want do kanonnen van de versterking open den hot vuur op liet huis, dat in brand ge raakte, terwijl do verraders, misschien le vend; misschien als lijken, in het brandende huis verkoolden." De ter aarde be- BEGRAFENIS stelling van den GROOTHERTOG overleden groot- ADOLF FRIEDRICH. hertog van Meck lenburg Strelitz heeft plaats gehad. Met veel praal is het lijk in het familiegraf te Mi row, een op ruim dertig kilometer van de hoofdstad Neu-Strc- litz gelegen plaatsje, bijgezxd. De' regeerende groothertog reed te paard, van Neu-Strelitz naar Mirow, naast do met acht paarden bespannen lijkkoets. Onder weg had zich bij lietedórp Trebbow het of ficierscorps van do Bèninuner lansiers te paard opgesteld en geleidde de koets tot naar Wesenberg. Kort voor Mirow werd de rouwstoet door het blazerscorps van de wildschutten met den vorstengroet en het signaal „jacht voorbij" ontvangen. Daar sloten zich alle houtvesters bij den stoet aan. Met een bijzonderen drein hadden zich in middels, de groothertogin, hertogin Marie, de groothertog van Mecklenburg-Schwerin, de hertog van Anhalt,. de! hertog van Teek en de andere vorstelijke-pérsonen naar Mi row begeven, waar de dames dadelijk naar de kerk reden en do maönen zich te voet bij den begrafenisstoet aansloten. Achter de lijkkoets liep de groothertog. In de kerk hield de superintendent Horn een lijkrede cn daarna werd de kist door leden van den ingezeten adel naar het graf gedragen. De plechtigheid eindigde met het afvuren van drie salvo's boVen -de begraaf plaats door een compagnie'Soldaten. De verschillende DE PAftTIJEN IX t>E partijgroepen in FRANSCHE KAMER, de Fransche Ka- nier hebben de namén hunner aanhangers moeten opgeven voor de verdeeling der zetels in de com- missio der credieten, die-deze. zal onderzoe ken en die gedurende eemgen tijd de taak op zich zal nemen van de begrootings-com- missie. De classificatie der afgevaardigden is nu verschenen. Hierdoor kan men vaststellen, dat de nieuwe Kamer uit elf groepen bestaat, met een totaal van 589 leden. Daar het aantal afgevaardigden thans 600 bedraagt twee zijn er sedert de verkiezingen overleden volgt hieruit, dat er elf afgevaardigden, elf weifelaars, geen kleur hebben bekend en nu aan den zelfkant der partijen blijven. De overige .589 afgevaardigden hebben zich als volgt gegroepeerd Govmifieordo socialitrton 101 Ropubhkeinsche socialisten 23 Geunifieerde radicalen 172 Liultsche radicalen 66 republikeinen 54 democraten 34 onofliankelükon 21 Federation républicaino (progxessia- -ten) 3^ Wilden 44 Action Libérale 23 Rechterzijde 15 Turkije doet alles om TURKIJE EN de zaak sleepende te GRIEKENLAND, houden. En lieusch 't lijkt er ook wel iets c_>, d&t de Porte zoo een en ander wik doen om aan Griekenland's wenschen tegemoet te kómen. De belofte is ten minste gege ven om elke klacht met nauwgezetheid en onpartijdigheid te onderzoeken. Bij Broes- sa zijn Grieken en Turken reeds met elkaar slaags geraakt. De Turksche regeering heeft de mogend heden verzocht vertegenwoordigers naar Klein-Azié te zenden, opdat dezo zich kun nen overtuigen van de ongegrondheid van de klacht der Grieken. De Petit Parisicn" weet te vertellen, dat <le ambassadeurs te Konstantinopel reeds in beginsel hebben besloten, dat een Duitseh en een Russisch vertegenwoordiger met minister Talaat bey de provincies zouden bezoeken, waar de gewelddadigheden zouden zijn voorgeko men. Misschien zullen echter ook andere mogendheden een vertegenwoordiger zen den. Do Turksche regeering weigert echter toe te laten, dat ook Griekenland deelneemt aan het onderzoek. Een aantal hoogere ambtenaren, die zich nalatig hadden betoond in de bescherming der Grieken 'zijn reed3 zonder vorm van proces ontslagen en nu wordt op bevel van de regeering de burgemeester van Awreni uit zijn ambt ontzet, omdat hij verzuimd had maatregelen te nemen óm aanvallen op de Grieken, die-uit Karagatsj -vertrok ken, te voorkomen. Het Turksche gezantschap te Londen lo genstraft de uit diplomatieke bron afkom stige berichten over het doel van de komst van enkele Turksche marine-ofifcieren in Engeland. Bedoelde officieren vertoeven daar reed9 eenigen tijd in verband met den bouw der Turksche dreadnoughts op En gelsche werven. De aanwezigheid van schout-bij-nacht Lipus staat uitsluitend in verband met-zijn ontslag uit den militairen, dienst. Turkije heeft geen plan een buitengewoon grootc hoeveelheid steenkool aan te koopen en aan het gezantschap is ook niets bekend over aankoop of charteren van transport schepen. Joeansjikai heeft 't reeds lang bij CHINA, vele zijner vroegere aanhangers verbruid. Meer na de laatste ge beurtenissen is dit nog erger geworden. Zelis moet dr. Sunjatsen aan Japan vele voorrechten in China hebben beloofd,- wan neer het China wil verlossen van Joean-s tiraniek bestuur. En ópk-zouden. er reeds op andere wijze pogingen worden gedaan om den president uit 't zadel te lichten. Uit Peking wordt aan de „New York Herald" bericht, dat do Chinëesche regee ring aan de Britsche legatie te Peking heeft medegedeeld, dat Chïneezen uit «Singapore, ten getale van 30,000 man, .van plan zijn een inval te doen in China. De eerste af- deeling zal worden overgebracht in drio stoomschepen, die de invallers aan wal zul len zetten te Swatou, wnar zij door 3000 re bellen'zullen worden opgewacht. Men vermoedt-, dat de revolutionaire par tij in China, die vertakkingen heeft in alle deélen van de wereld, waar C-hineezen ge vestigd zijn, in stilte geconspireerd heeft tegen Joeansjikai, die de verwachtingen der liberale partij in China heeft bedrogen en door zijn jongste besluit een staat van zaken in het leven heeft geroepen, die slechts in naam verschilt van dien onder den laatst en keizer. De Chineezen in de Strait-s Settlements en te Singapore waren van den beginne af vurige aanhangers van het nieuwe régime in China. KORTE BERICHTEN. Naar het „Hbl. van Antv." meldt, zou het Belgische vorstenpaar voorne mens zijn een bezoek aan Denemarken en llusïand te brengen. Do datum van dit'bezoek is nog niet vastgesteld. De internationale parlementaire handelsconferen'iie te Brussel heeft be sloten op "het volgende congres, clat te Londen zal worden gehouden, het ont werp nopens liet handelsrecht en met name de oneerlijke concurrentie aan de orde te stellen. Op het kasteel Arnsburg is giste ren het huwelijk voltrokken tusschen von Jagow, den staatssecretaris van buitcn- landscbe zaken in Duitschland, en gra vin Luitgarde van Solins-Laubach, een nicht van de groothertogin van Hessen en van de landgravin Caroline van Hes sen. Naar het schietkamp van de firma Krnpp te Meppen is een kanon over gebracht, dat een kaliber heeft van 38 centimeter en 17 meter lang is. Ieder schot eischt. 200 kilo kruit en kost 6000 gulden. Het kanon zelf heefl 300.000 gulden gekost. Het draagt 24 kilometer ver, d.i. ongeveer den afstand Dordrecht Rotterdam. Over de lerugreis van president Poincaré van zijn bezoek aan St.-Pe tersburg weet de „Figaro" te berichten, dat er tusschen Parijs en Stockholm on derhandelingen hebben plaats gehad no pens een kort verblijf van den Franschen president in de Zweedsclie hoofdstad. Deze onderhandelingen zijn thans beëin digd. Het staat thans vast, dat presi dent Poincaré op zijn terugkeer van St.- Petersburg eenige uren te Stockholm zal vertoeven. Het conflict in de Rio-Tinlo-mrj- nen, in Spanje, is opgelost. .De directie had opdracht gekregen om bij voortdu ring van het conflict de mijnen te slui ten. De arbeiders, wier toestand zeer noodlijdend werd. hebben daarom beslo ten heden den arbeid weder aan te van gen. De koning van 'Mènleriëgro gaaF uit Italië over Tirol naar Frankfort aap Tien Main. Tot bewaking van de spoorlijn zijn buitengewone maatregelen g 'troffen. De koning van Saksen is ,te Tsar- kojc selo aangekomen en op heb station hartelijk door den Isaar begroet.. Ver scheidene grootvorsten en leden van het kabinet waren bij de ontvangst tegen woordig. Na inspectie van de cerewac-ht begaven HH. MM. zich naar het Alexan- drowo-paleis, waar de koning de tsaritsa een bezoek bracht. De tsaar heeft daar na zijn gast naar het groot e paleis ver gezeld en daar eenigen tijd in do ver trekken des konings vertoefd. Over de 28 advocaten, die tijdens het ritueele moordproce3 t«\ Kiel een j voor het ministerie van justitie en het hof te Kief beleedigende profestmotie I hebben onderleekencl, is he.dcn, na een proces van drie dagen, vonnis gewezen* De advocaten Sokolof en Kerenski zijn tot 8jv dé overigen tot 6 maanden gevam genisstraf veroordeeld. Europa in Wapenen. De „Times" geeft in een uitvoering ar tikel van haar militairen medewerker nog weer eens een pleidooi voor uitbreiding van Engoland's militaire macht. Frankrijk eu Rusland brengen groote offers ter hand having van den vrede en van het machts evenwicht, en do militaire medewerker van de „Times" meent nu, dat Engeland niefc mag. achterblijven, om in. staat te zijn zijn diplomatie met do wapenen zoo noodig te ondersteunen. Hij wil dat met Indië en de Dominions te rade zal worden gegaan voor de organisatie van een verdedigings- stelsel, dat aan de behoeften van een Oceanisch rijk kan voldoen. Om dit den Engélschen duidelijker te maken geeft de .militaire medewerker van het blad een overzicht van wat op militair gebied door de Europeescho staten ia tot stand ge bracht. Hij vertelt van do legeruitbreiding in Duitschland, die aan dit land in 1915 reeds de beschikking zal geven van een vrédeseffectief' van 870,000 man, en van reserves ten getale van 5,400,000 volkomen geöefende manschappen, en wijst er op, dat de militaire partij in Duitschland hiermede zelfs nog niet eens tevreden is. Hij vertelt van do offers in Frankrijk voor militairo doeleinden gebracht, maar die niettemin Frankrijk toch nog 1,200,000 man minder reserves geven dan Duitschland. Hij wijst op de belangrijk© versterking van het- re- crutencontingent in Rusland, dab weldra over een vredeseffectief van 1,700,000 man zal beschikken cn herinnert dan dat de groei der oorlogstoerustingen niet beperkt blijft tot de groote militairo staten. Oostenrijk èn Italië versterken leger en vloot. Het Turkscho leger wordt hervormd, de Bal- kanstaten organiseeren nieuwe strijdkrach ten. Spanje maakt plannen voor een leger van 450,000 man. Zweden richt zich krach tiger op verdediging in. Nederland- denkt over den aanbouw van dreadnoughts en verbetert kustverdediging en veldleger j België reorganiseert zijn leger. Do conclusie van den Enge;Ischman luidt, dat- ook Engeland een groot leger moet vor- Aanvaring der Kaiser Wilhelm II". Mot een enkel woord i3 reeds melding gemaakt van do aanvaring van de Kaiser Wilhelm II" met do „Incemoro" op tien mijl afstand van St. Oatharine'3 Point. Daarover vinden we nu meerdere bijzon derheden vermeld. Er werd een groot gat geslagen in het Duitscho schip, maar de waterdichte schot ten hielden het binnendringende water te. gen, zoodat slechts een waterdichte afdee- ling volliep.en er dus voor het schip geen gevaar was. Wel werden de booten in ge reedheid gebracht, maar zo behoefden niet te worden uitgezet. Aan koord bevonden zich 100 eerste klas-« se, 180 iweedo klasse cn 600 tusschendeks- passagiers. De eerste en tweede klasse pas sagiers hielden zich volkomen rustig, teen de aanvaring had plaats gehad maar on der do tusschendekspassagiers brak een pa* niek uit, die echter spoedig door liet kal meerend optreden der scheepsofficieren werd bedwongen. Het Duitsche schip, zoo wel als de eveneens ernstig beschadigde ,,In- cemore" konden naar .Southampton varen, waar de eerste noodzakelijke herstellingen zullen plaats hebben. Naar aanleiding van deze zoo gelukkig afgeloopen aanvaring, merkt de „Westen. Gaz." op: Er was slechts een afdeeling van do lvaiser Wilhelm II" overstroomd, en do waterdichte schotten werkten voor treffelijk. Het ongeluk en wat er op volgdo moet bij het publiek opnieuw de vraag wekken, waarom do „Empress of Ireland" niet drijvende bleef, na do aanvaring op do St. Lawrence. Dat is van het standpunt van het algemeen belang een vraag van meer gewicht, dan die omtrent, hetgeen er eigenlijk in den mist heeft plaats gehad en omtrent de aansprakelijkheid van do „Empress" of de „Storstad" voor do bot sing. Die vraag kan slochts bevredigend worden beantwoord, door het boven bren gen van het schip, ter vaststelling van d* aangerichte schade. Tenzij een groot aantal der afdeelingen onder de waterlijn zijn open geslagen, had het schip drijvende moeten blijven. De „Wèstm. Gaz." hoopt dan ook, dat do commissie van onderzoek vooral deze kwestie onder do oogen zal zien. Zeker iï het van belang de aansprakelijkheid voor het ongeluk vast to" stellen, maar voor de veiligheid in de toekomst is het toch van me'er belang, dat we weten onder welko voorwaarden oen schip drijvende blijft, uar- dat het is lek geslagen. Dc >lo(or-Tïcildiugsbootcii vnn do „Aquilania". Roddingsbooten brengen dikwijls slccht-3 tijdelijke redding: zij zijn soms ver verspreid over de zee, zoodat te hulp komende sche pen hen niet vmdeoi. Nog onlajigs werd een reddingsboot opgepikt inet slechts en kele overlevenden, tweo weken nadat de an der© booten van dezelfde schipbreuk gered waren. Het helpt weinig of een reddings boot goed gebouwd is, als zij zichzelf uieli in veiligheid kan brengen on geen cormmuii-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 21