Goed en goedkoop eten. haar moet zoowat eena in de maand wor den gewasschen. Dit is een goed shampooingrecept: Mem lost 1 ons zeep op in 6 gram wijn geest, op een matig vuur, en als het goed gesmolten is, voegt men er 2 gram rozenwa ter door; het wordt in flesschen bewaard. Een ander goed waschwat-er bestaat uit kan kokend water, waarin de dooier van een ei en een theelepel ammoniak zijn opge lost. Dit houdt het haar lichtkleurig. Na dat het door het haar is gewreven, moet men het naspoéJen met warm water. Het haar moet worden afgedroogd met warme doeken (geen Turksche, die te veel pluizen afgeven) en met warme borstels ge borsteld men mag echter nooit het haar drogen voor het vuur, daar dit het haar bros maakt. Borax, tartari, zout en vloeibare zeep zijn het beste voor het haar, als men niet van shampooing houdt. Haar, dat vroegtijdig grijs wordt, is meeste al toe te schrijven aan erfelijkheid en niets kan hier helpen, dan een goed hanrkleur- selmaar indien het toe te schrijven is aan zwakheid of ziekte, zal een kuur van inwen dig gebruikte versterkende middelen en van goed wasch water wonderen uitwerken. Wasschen mert goeden rooden wijn voorkomt ook dikwijls het terugkeereü der grijze ha ren. Droogheid der huid is dikwijls ook de oorzaak van grijsheid. Sterke thee met een weinig rum belet Jiet uitvallen van het haar en maakt het ook donkerder. Ma»ak altijd voordat gij naar bed ga- uw haar los en schud het goed heen en weer, zelfs ala gij het niet uitborst-eldlaat de lucht er goed door spelenbind het vast met een lint of vlecht bet losjes op. Salarissen van vrouwen in Engeland. Welke vorderingen de vrouwenbeweging in Engeland in de laatste jaren op practisch gebied gemaakt hebben, toont een statistiek van do salarissen van vrouwelijke beambten. Zoo leest men dan, dat een vrouw in Local Government Board" als chof-opzichteres op een traktement van f 5400 werkzaam is, ter wijl nog zes vrouwen als opzichter met een salaris van 3000—ƒ4200 werkzaam zijn. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft iemand aangesteld als opzichteres in een gevangenis met een traktement van f 3600, dat tot f 4800 opklimt. Het ministerie van handel heeft een dame aangesteld bij be toezicht op de vrouwen bij de industrie met een traktement van f 5-100. Ook bij de arbeidsbeurs zijn vele vrouw el ijke beamb ten de hoogst geplaatste van haar ontvangt f 4800 dit kan tot f 5400 opklimmen. Een andere goed betaalde staatsbetrek king is die van vrouwelijk schoolopziener deze betrekking wordt gesalariëerd met ƒ7800. Bij het gezondheidsbureau ontvangt de oudste dokter es f 7200, dit kan tot f 9600 stijgen acht vrouwelijke doktoren, hierbij werkzaam, ontvangen elk f 4S00 f 6000. Door de nieuwe verzekeringswet zijn vele goedbetaalde betrekkingen voor vrouwen ontstaan; de best betaalde post hierbij is die van vrou wencomunssari s. De vrouw, die deze betlrekking bekleedt, ont vangt f 12,000, eve=nve©] als haar mannelijke collega's. In den eerst sedert eenige jaren bestaan- den voogdijraad zijn twee vrouwen als in specteur werkzaam. Ook het ministerie van landbouw en vis- schorij is sedert kort met. het aanstellen van vrouwen begonnen. Bij d;: «ifdeeliug visschcrij zijn drie dames werkzaam, die f 1800 hebben, on die twee jongere vrouwe lijke assistenten onder zich hebben mot f 1200 traktement. Daarentegen biedt de telophoonaienst, waarin de vrouwen zulk een groote rol spe len, weinig vooruitzichten om hoogere be trekkingen te bükleeden. Bij den reusachti- gen Londenschen telefoondienst is naast honderdon telefonisten slechts één vrouw als inspecteur werkzaam. Zij ontvangt f 2-100 salaris en kan opklimmen tot f 3600. Negen assisten ten, die toezicht houden, zijn elk aan geste'd op f 1S002400. Voor de Nederlandsche vrouwen om van te watertanden. Heti is voor menschen en dieren van het grootste belang, dat zij genoeg en voedzaam eten ter beschikking hebben. Onze landbou wers en tuinders zijn sedert onheuglijke tijden de groote leveranciers van het voed sel voor mensch en dier, en zij bezorgen ons h t eten in allerlei vorm. Wie nu over een goed voorziene beurs kan beschikken, kan zijn voedsel koopen zooals hij het verkiest maar menschen met een gering inkomen moeten vaak de tering naar de nering zetten. Gelukkig, dat ook zij nog goedkoop en voedzaam eten kunnen bekomen, en wel voornamelijk in karnemelk. Zooals men weet, is karnemelk een afval product der boterfabricage. Door de boter- bereiding wordt aan de fabriek of in het eigen bedrijf de volle melk tot waarde ge bracht en wat er aan karnemelk overblijft, ban tegen zeer civiel en prijs worden ver kocht, want de heele opbrengst is zuiver winst. Gaan we nu die samenstelling der karnemelk na, dan blijkt ons, dat het eer vetarm voedsel is. Uit het melkvet toch moest de boter bereid worden, en dit tracht men zoo goed mogelijk uit de melk te halen. Maar de overige voedingsstoffen, als eiwit, koolhydraten en zouten, vindt men in de karnemelk nog evengoed als in de volle melk. Bij het zuren en karnen hebben die veranderingen ondergaan waardoor vooral de eiwitten beter verteerbaar zijn geworden. Geneeskundigen schrijven vaak het gebruik van karnemelk voor aan zieken en herstel lenden, en wat geschikt is voor de zwakke magen der kranken, is zeker verteerbaar voor krachtige, gezonde gestellen. De melk suiker is in de karnemelk reeds grooten- deels omgezet in melkzuur, waardoor de verteerbaarheid sterk is verhoogd. Om eenigszins nader de groote waarde van karnemelk in het. licht te stellen, is het noodig. dat we de voedende bestanddeel en van enkele voedingsmiddelen m?t elkander vergelijken. Uit tal van analyses blijkt, dat aanwezig zijn in Kippeneieren 73.7 12.6 12.1 0.5 1.1 Mager vleesch 75 21.7 2 1.3 Volle melk 88.5 3.5 3 4.3 0.7 Karnemelk 91.8 3.15 0.3 4 0.75 Waarneer men hierbij de waardeverhouding van eiwit, vet en zetmeel neemt als 3:3:1, en 1 gram suiker als waarde-eenheid wordt aangenomen, dan vindt men door een korte berekening in 1 K. G. kippeneieren 7-16 een heden, in 1 K. G. mager vleesch 701, in 1 K. G. volle melk 238 en in 1 K. G. karnemelk 144 eenheden. Hieruit volgt. dan. dat 6 K. G. karnemelk meer voederwaarde heeft dan 1 K. G. kippeneieren, en 5 K. G. karnemelk meer voedsel bevat dan 1 K. G. vleesch. Wie dit in het oog houdt, kan zich op eenvoudige, goedkoope manier van krachtig voedsel voorzien We willen hiermede niet zoggen, dat het gebruik van vleesch en eieren ver keerd is in tegendeel, wie de fondsen bezit, om deze voedingsmiddelen aan t.e schaffen, behoeft het niet te laten, maar wie met. een schrale tours moet rondkomen, vindt in karnemelk goedkoop, gezond en krachtig eten. DURE VINGERS. Volgens de „Lectures pour Tous" bezit de klavier-virtuoos Paderewski de duurste vingers ter wereld. De kunstenaar was voor een tournée vau 25 concerten door de Vereenigde Staten geëngageerd, doch zou een zeer aanzienlijke som moeten betalen, indien dc concerten mochten worden onder broken. Om tegen dit eventueel nadeel ge- dekt te zijn, wendde hij zich lot een New- Yorksche verzekeringsmaatschappij, welke de moeilijke taak werd opgedragen, de waarde van Paderewski's vingers te bere kenen. De uitslag van deze berekening was, dat Paderewski een jaarlijksche pre mie van 203,744.77 frs. moest betalen, waar voor de Maatschappij de verplichting opj zich nam, voor het geval van een ongeluk waardoor hem het gebruik van één zijner vingers onmogelijk werd gemaakt, een be drag van 51,098.12 francs per week uit te betalen. De vingers van Paderewski wer den zoodoende jaarlijks voor meer dan 2,500,000 francs verzekerd. Nog moeilijker werd het geval bij den beroemden vioolvirtuoos Ian Kubelik, om dat bij het vioolspelen de vingers niet van zoo gelijke waarde zijn als bij het klavier- spel. Men moest het dus eerst eens worden over de betrekkelijke waarde van iederen vinger van Kubelik en op die wijze werd een geheel tarief vastgesteld, volgens het welk aan de linkerhand drie vingers ieder, op 272,000 francs werden getaxeerd, dej ringvinger op 220,000, de pink op 25,000, de( duim van de rechterhand op 272,000 en dei wijsvinger op 210,000 francs. Een heftige( discussie lokte de pink van de rechterhand uit sommigen wildon hem bij het vioolspel volstrekt geen beteekenis toeschrijven, an-J deren leek hij daarentegen zeer belangrijk, en teD slotte taxeerde men hem op -'".OOC^ francs. De verzekeringsmaatschappij heeft overigens aan Kubelik een voordeelige^ klant gehad, want zijn vingers hebben hun beweeglijkheid en hun lenigheid volkomeD- behouden. Danseressen verzekeren tegenwoordig baar voeten. Van de Russische danserc* Pawlowna werd onlangs bekend, dat zi^ ieder harer voeten verzekerd heeft vcop 500,000 francs. De beroemde bokser Fitzsimmons kocht voor iedere vuist een polis van 100,000 fr., en de „gentleuian-bokser" Corbett heeft zich volgens het volgende tarief verzekerd: een ingeslagen neus 125,000 frs., een uitge slagen hoektand 35 000 frs., andere tanden 12,000 frs. enz. Jongo tooneelschoonheden verzekeren haar gelaat en zoo is het gekomen, da^ eenige "jaren geleden te Chicago een mooie koriste, Rosette Lechamp genaamd, die op een uitstapje naar buiten haar wang aan een braamstruik opengescheurd had, voor dat scheurtje 75,00i) francs vergoed kreeg. De proceskosten bedroegen 200,000 frs., zoo- dat de betrokken verzekeringsmaatschappij dit ongevalletje zeer duur te staan kwam. Vrouwen en Sigaretten. Do vrouwenbeweging hoeft liet schooue geslacht ook het ongelimderd genot der: sigaret toegestaan, die vroeger slechts in beperkten kring mocht worden gerookt, ten minste in West-Europa. In andere landen, zooals bij de Romaan- sclie volkeren, bij de Slaven en Oosterlingen, is een rooke-ndfo dame steeds iets gewoons geweest, evenals bij de Zigeuiiei's, Mexica nen, Indianen. Zelfs de kleine kinderen rooksu reeds, hetgeen de ouders heel van zelf sprekend vinden, omdat zij het zélf even eens deden. In de Vereenigde Staten, het land van buitengewoonheden en excessen, is hot rooken der dames een ondeugd geworüen. en •zelfs zóó erg, dati, evenals voor drinkers, inorfinisten en opiumiookers, sanatoria voor ..rookzieke dames" opgericht moe-sten wor den. Het sigaretten rooken door dames is ook in do West Europcescho landen sterk toe-' ge.nomen. ofschoon buitensporigheden rot do zeldzaamheden behooren. In Engeland was het tot. voor eenigen tijd iers heel gewoons, wanneer men in de West-End Restaurants van Londen en andere hoofdsteden een bordje zag hangen met» de woorden Dames wordt beleefd verzoekt niet te rooken Deze waarschuwingsbordjes zijn nu al overal verdwenen Maar ook de smaak rW domos is veranderd. De. z.g. ..Dames sma-' rotten" behooren tot'het verleden. De dames kiezen dczoUdo soorten als do heeren en' rooken ook de zwaarste merken In de E.ngelsohe hospitalen is het rooken onder de zusters zeer sterk in zrwang.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 13