N°. 16658 Donderdag IS JTuuii. Tweede Blad. A0. 1914. Wijlen Overste Thomson. BUITENLAND. Alba nie. Gemengd Nieuws. LEIBSCH DA&BLAD De dood van dezen eminenten landge noot.heeft een te diepen indruk gemaakt, dan dat we er nu reeds geheel over zwij gen kunnen. Ook in de buitenlandsche pers vermindert de stroom van waardeerende uitlatingen niet cn daarbij wordt menig on vriendelijk woord gericht aan het adres der Italianen. Die hebben 't er dan ook wel raar gemankt. In een hoofdartikel zegt de „Neue Freio Pressc" „Kolonel Thomson is gevallen. De laat ste uren zijns levens werden hem verbit terd, wijl de Italiaansclie gezant, baron Aliotti, van dezen oprechten soldaat eisch- te, dat hij wegens de arrestatie van een Italiaanschen officier verontschuldigingen zou aanbieden. Hij wildo dit niet doen, daar hij, afgaande op de resultaten van het onderzoek, geloofde, dat do opstande lingen werkelijk lichtseinen hadden ontvan gen, en dat er een afspraak bestond. „Gisteren nog (het artikel dateert van 15 Juni) werd hij Wegens dezen Italiaanschen eisch lastig gevallen, en op het oogenblik dat de vijand reeds kwam aansluipen, moest do Albaneesche regeering onder den druk van llome gedwongen worden, den .grond legger der gendarmerie en der verdedigings troepen, de sterkste militaire kracht van den vorst, te ontslaan." En dan verder „Wellicht heeft hij vrouw en kind thuis, misschien ouders, broeders en zusters, die geen antwoord zullen vinden op de smar- telijko vraag, waartoe hij strijden wilde, waarvoor hij zijn leven moest offeren. Niet voor zijn vaderland, maar voor een volk, dat hij nuttig meende te kunnen zijn, waar aan hij al zijn bekwaamheden wijdde, om 't uit zijn verwildering op te heffen en zijn toekomst als staatsecnheid en zijn vrijheid to verzekeren. „Onderdanen dezer natie, niet eens door geloofshaat verblind, maar vele gezellen, gekocht door buitenlandsche agenten, heb ben voor eco handjevol zilverlingen de schanddaad bedreven, een man te dooden, die allo stammen wilde vereenigen en naar buiten weerbaar wilde maken, opdat zij niet vertrapt cn daarmede hun sporen in de geschiedenis uitgewischt zouden worden." „Alles wat moed, intellect, hard werken en technische kennis kon verrichten was ge daan door dezen schitterenden officier" schrijft dr. Dillon in de „Daily Tel." Keizer Franz Joseph zond aan Koningin Wilhclmina het volgende telegram: „Ik betuig bij deze Uwe Majesteit mijn oprech te deelneming met het verlies, dat het roem rijke Nederlandsche leger door den dood van luitenant-kolonel Thomson geleden heeft. Ik verzoek Uwe Majesteit wel te wil len gelooven, dat het heldhaftig gedrag van den wakkeren officier en zijn voorbeeldige moed door mijn leger ten volle gewaardeerd j zullen worden." In opdracht hunner regeeringen hebben j de gezanten van Oostcnrijk-Hongarije en van Italië de deelneming uitgesproken te genover den minister van Buitenlandsche Zaken over het geleden verlies. Aan de Nederlandsche gezanten te Wee- nen en to Home is opgedragen, aan de re geeringen aldaar den dank der Nederland sche regeering voor de ontvangen bewijzen van deelneming over te brengen. B. en W. van 's-Gravenhage hebben ge meend niet te moeten dralen met in de her innering te doen voortleven den naam van Thomson, den te Durazzo gevallen krijgs overste, die gedurende vele jaren als mede burger dezer gemeente cn als lid van den gemeenteraad in de Residentie vertoefde. Zij stellen daarom voor zijn nagedachtenis to eeren door dc namen van Thomsonlaan ea van Thomsonplein te geven resp. aan een laan en een plein in het stratenplan ten Noordwesten der Laan van Meerdervoort tussehen de Bce-Ulaan en de Yalkcnboseh- kade. Thans is besloten dat het lijk met het oor logsschip „Noord-Brabant" van Durazzo naar ons land zal worden overgebracht. Vrijdag vertrekt de bodem en men verwacht dat deze voor diie weken terug zal zijn De voorloopigo commissie voor een hul diging aan de nagedachtenis van majoor Thomson, ontvangt, uit het geheele land on telbare bewijzen van instemming uit alle kringen der maatschappij. Van het leger bereiken die bewijzen, 6oms in den meest aandoenlijken vorm, de commissie: De commissie trad reeds in overleg met- mevrouw de weduwe Thomson te Groningen en dochter, en uitte de hoop, dat het stoffe lijk overschot van den dapperen krijgsman te 's-Gravenhage zou rusten, in de stad waar hij het hardst gewerkt cn het meest voor rijn idealen gestreden had. Mevrouw Thomson heeft echter, erkente lijk voor die sympathie-uiting, uitdrukkelijk den wensch te kennen gegeven, dat het stof felijk overschot to Groningen zou worden bijgezet, aangezien het de wensch van ma joor Thomson was, dat zij te Groningen zou blijven wonen in verband met de opvoeding van hun dochter, die daar het Gymnasium bezoekt, met de bedoeling later naar do Universiteit over te gaan. De commissie heeft natuurlijk dezen Wensch slechts te eerbiedigen. Nu ook de regeering zich belast heeft met de zorg voor do overbrenging van het stoffelijk overschot van Durazzo naar het vaderland, heeft de commissie te dien opzichte geen taak te ver vullen. De commissie is thans doende zich uit te breiden en eenige hooggeplaatste landgenoo- ten uit te noodigen zich bij haar aan te sluiten, om in verband met do gebleken sympathie voor heb door haar genomen initiatief, te trachten te 's-Gravenhage een gedenkteeken op te richten ter eere van de nagedachtenis van den gevallen held, den lcundigen hoofdofficier, den onverschrokken soldaat en karaktervollen man. Het staat er in Albanië niet te best voor. 't Telegram is nog niet nader bevestigd, doch het agentschap Stefani meldt, dat een expeditie, bestaande uit ongeveer 1000 Mir.- dieten en Malissoren door de opstandelin gen omsingeld en gedecimeerd is. Dat is een vreeselijke slag. Gisteren en ook eergisteren is nog ge poogd onderhandelingen aan te knoopen. Dinsdag om twee uur hebben de opstan delingen parlementairen naar de stad ge zonden, die met een blinddoek voor de pogen naar het paleis van den vorst zijn gebracht, waar onderhandelingen begon nen zijn. Volgens de „Wiener Allg. Ztg." brachten de parlementairen een brief mede, waarin de opstandelingen verzochten hun gewonden te mogen weghalen, 's Avonds ziju zij naar hun legerplaats teruggekeerd. En over wat gisteren- gebeurde seint de correspondent van de „Tel." zijn tele gram doet ook zien, hoe ernstig overigens de toestand is Eenige oogenblikken vóór de lijkstoet den Konak verlaten zou, kwamen vier re bellen met een witte vlag te Durazzo aan en verzochten, dat nieuwe onderhandelin gen geopend zouden worden. Daar deze onderhandelaars niet met voldoende vol machten waren toegerust, achtte men het geheel overbodig, om opnieuw besprekingen te beginnen. Algemeen is men overtuigd dat slechts een strijd op leven en dood veran dering in den huidigen toestand kan bren gen. Ook heden werden de opstandelingen den geheelen dag door de artillerie be schoten, hetgeen zij beantwoordden met con krachtig geweervuur. „Ongeveer dertig man van de regee- ringstroepen werden heden bij een uitval gedood, doch men is overtuigd, dat de ver liezen der opstandelingen veel aanzienlij ker zijn. „Majoor Kroon is van plan, den vijand aan te tasten, terwijl hij zelf dezen uitval zal leiden. Dc overige Nederlandsche offi cieren zullen hem steunen door met acht kanonnen en tien mitrailleurs de insurgen- ten te beschieten. „Mijn persoonlijke meening is, dat de po sitie der Nederlandsche officieren op liet oogenblik uiterst gevaarlijk is. Er bestaat reden, om ons over onze dappere mannen ernstig bezorgd te maken en ik vrees, dat weldra nieuwe dooden te betreuren zullen zijn". Nog is Thomson het eenige slachtoffer, majoor Kroon heeft geseind, dat niemand der andere Nederlanders gewond is, doch zullen er toch nog meer moeten vallen, 't Is heel gemakkelijk om te zeggen, wé zijn het werk in Albanië begonnen, we moeten 't nu voortzetten. Dat zijn maar dikke woorden anders niet, heel gemakke lijk te uiten hier in ons land, op zoo groo- ten afstand. Doch do Nederlanders zijn niet derwaarts gegaan om noodgedwongen deel te nemen aan een burgerkrijg, doch om de gendarmerie te organiseeren. Daar om is er reden de zaak weer eens onder de oogen te zien. Én komt reeds thans de eerste bevesti ging van de geruchten, dat dc Italianen met de opstandelingen samenspannen, waarover we in ons artikel, aan overste Thomson gewijd, in het vorig nummer schreven. Gisteravond is onder dc gewon de opstandelingen de sjeich Hamdi Rubiëka gevonden. Hij is verhoord en heeft ver klaard, dat do onstandelingen door middel van lichtseinen uit de stad een wenk had den gekregen, Maandagochtend bij liet aan breken van den dag de stad te bestormen. Wat beteekenen al die loftuitingen in de Italiaansche pers en van de Italiaansche regeering over wijlen Thomson, wat die complimentjes over het uitstekend bedie nen der kanonnen door kapitein Fabius? Moet dat alleen dienen om de aandacht van de ware toedracht van zaken af te leiden? Eigenlijk hebben Tur- GRIEKENLAND kijë en Griekenland el- EN kander weer niets te TURKIJE. verwijten. Grieken ver laten het Turksche ge bied, omdat ze 't er niet te prettig hebben, doch ook het omgekeerde is het geval. De kans op een oorlog blijft heel groot. Uit Londen wordt gemold, dat men bij Armstrong met zulk een haast werkt aan do nieuwe Turksche dreadnoughts, dat- zij misschien al over acht weken op weg naar Konstantinopel kunnen gaan. Of dat nog op tijd zal zijn is twijfelachtig. Naar verluidt heeft de Russische gezant de bemiddeling tussehen de Porto on het Grieksche patriarchaat, over de weder-open- stelling der Grieksche kerken en scholen, op zich genomen. Op den in verband- daarmede gedanen stap van den gezant nipet het patriarchaat geantwoord hebben, dat zijn voorwaarden zijnle. de emigranten worden weder in het bezit gesteld hunner huizen, waarvan het mcerendecl reeds door uit Griekenland uitgeweken Mohammedanen bezit is 2e. de goederen der uitgeweken Grieken worden teruggegeven 3e. schadeloosstelling wordt verleend 4e. de boycot en de vervolging der Grieken zullen ophouden 5e. zekere waarborgen moeten worden gegeven voor de toekomst6c. cr zal onverwijld een Euro- peesche volgens een andere lezing een Russisch-Engelsche commissie worden in gesteld, die voor de uitvoering der genoem de voorwaarden zorg zal dragen. Als men het Athcenschc blad „Patris" mag gelooven, treft dc Grieksche regeering de laatste voorbereidende maatregelen tot onherroepelijke besluiten. Slechts zijn er nog formaliteiten in acht te nemen, die vol gens het volkenrecht elke staat behoort te vervullen alvorens den oorlog te verklaren. De Grieksche bladen zijn voor het- overige reeds zoo zeker van de overwinning, dat zij al verzekeren wat Griekenland na de over winning zal eischen, te weten de beperking van de vreemde vloten in de Egeïsche Zee cn dat wel tot waarborg voor het behoud van den vrede, m. a. w. de Grieksche heer schappij in die zee. Griekenland imiteert de groote zusters naar men hieruit ziet, heel goed. KORTE BERICHTEN. Ter gelegenheid van het bezoek van den koning cn de koningin van Beieren aan Passau werd een vuurwerk afgestoken. Een houtsplintcr van een vuurpijl heeft de ko ningin aan de rechterzijde van het hoofd licht verwond. De koning van Saksen is naar Tsarskoje Selo vertrokken om een bezoek te brengen aan het Russische hof. Het heerschap, dat de 'vorige Zondag de hooge muur van het Buckingham Palace overgeklommen en het paleis tot aan de kamer van den page der koningin ongehin derd binnengedrongen was, is er zeer gena dig afgekomen. Do koning had n.l. den wensch te kennen gegeven, dat men de in breker niet al te zwaar zou- straffen. Dank zij deze interventie is de rrihn thans vrijge sproken. Hij moest slechts 20 pond storten als borgtocht, dat hij zich de eerste zes maanden niet aan een of ander vergrijp zou schuldig maken. Met 254 tegen 18 stemmen heeft het 'Lagerhuis de regeering gemachtigd tot aankoop van a-andeelen in de EngeJsc-h- 'Perrische petroleum-ma-atschappij. De be doeling van dezen aankoop is de voorziening van olie als brandstof voor de vloot te ver zekeren. De minister van oorlog in Rusland heeft maatregelen openbaar gemaakt tot be strijding van de drankzucht in het leger. Kort na de aankomst van den tsaar en de tsaritza te Odessa werd daar een ge vaarlijk anarchist, zich noemende Sjtsjeglof, in het hotel „Passage" gearresteerd. Niet minder dan acht agenten waren noodig, om den anarchist, die zich duchtig verweerde, te overmannen. Op de binnenplaats van het hotel werd een voorwerp gevonden, dat op een bom geleek. Het werd ter onderzoek naar het artillerie-depót gebracht. Te St.- Petersburg is een proces begon nen tegen 25 leden van de Russische balie, die tijdens het ritueele moordproces te Kief een protest openbaar hebben gemaakt, dat als een beleediging voor het ministerie van justitie en het hof te Kief is opgevat. De on derteekenaars hebben in hun protest ver klaard, dat het ministerie en het hof uit an- ti-semitisme de vervolging tegen Beilis heb ben aangespannen. De correspondent der New-York He rald" te Niagara Falls seint aan rijn blad dat de Amsrikaansche afgevaardigden naai de bemiddelingsconfcrentie zich naar Buf falo hebben begeven cn daar een langdurig geheim onderhoud hebben gehad met ver tegenwoordigers van Carranza. Met den. uitslag daarvan waren zij zeer ingenomen en lieten doorschomeren dat, „zij een man hadden gevonden die als voorioopig presi dent aannemelijk zal rijn voor alle par tijen." Een ander telegram zegt evenwel dat alle onderhandelingen mislukt zijn. Men zal dus zelf maar moeten uitzoe-ken. Lij de feestelijke opening van het. Pa namakanaal zal president Wilson zich met een groote internationale vloot van Hamp ton Roads naar Colon begeven. Van negen staten kwam reeds het bericht in, dat zij aan deze demonstratie zullen deelnemen. Ook de geheele Atlantische vloot der Vereenigdo Staten zal bij do plechtigheid tegenwoordig zijn. President Wilson heeft het ontwerp, waarbij de bepaling, dat de Amerikaansche kustvaartuigen vrijgesteld zijn van het betalen van rechten van het Pa namakanaal, opgeheven wordt, ondertee kend. Het ontwerp heeft thans kracht van wet. Te Lima zijn de commandant Landazire en vijf jongelieden gearresteerd, die bij een militair complot betrokken- zouden zijn en beproefd zouden hebben aan de militaire school van Gorillas een opstand te verwek ker.. Te Lima is alles rustig. Dc ramp der Empress of Ireland", De commissie van onderzoek in zake. do ramp van öe „Empress of Ireland-' is, zoo- j als uit Qutbcc wordt geseind, Dinsdag be gonnen met te verhooren. Kapitein Kendall, de gezagvoerder van de „Empress" legde een verklaring af, dio in hoofdzaak overeen kwam met hetgeen door hem reeds vroeger was medegedeeld. Hij voegde daaraan echter toe, dat hij, na dat hij door een boot van de „Storstad" was gered, op den kapitein van dit schip was toegeloopen en tot dezen had gezegd: „Gij hebt mijn schip doen zinken. Gij zijl met volle snelheid gevaren". Door de eigenaars van do „Storslad" is bij do commissie do volgende verklaring in gezonden „De „Storstad" voer met een snelheid van zes knoopen. toen dc mastr lichten van co „Empress" op zes a zeven knoopen af stands werden gezien. Zes minu ten lang zag men haar groen licht en be merkte toen, dat zij van koers veranderde. Zij vertoonde rood en groen licht tegelijk. Na drie of vier minuten was het schip in nevel gehuld, maar liet. licht bleef nog steeds zichtbaar. Toen verbleekte het. groene licliti en bleef het roode alleen zichtbaar. Hierop gaf de „Empress" een signaal. Wij antwoordden en verminderden onze snel heid. Het stuurrad wercl omgeworpen, het schip gehoorzaamde echter niet meer. Teneinde toch zooveel mogelijk te kunnen blijven manoeuvrecren, werd bevel gegeven langzaam verder te varen. Do stuurman liet den kapitein op do brug roepen, maar zcide niets van de ..Empress". De kapitein zag echter do mastlichteu van dit schip en liet dadelijk met volle snelheid achteruit stoomen. D? schepen waren toen 800 voet van elkander af. Toon verscheen heb groene licht van do „Empress" cn drie minuten later botsten de schepen tegen elkander aan. De kapitein hoorde van de „Empress roe pen, dat hij vooruit zou stoomen, hij gaf onmiddellijk bevel daartoe, maar hij kon da boog van de „Storstad" niet in de ope ning van do „Empress' houden. De „Stor stad" zwaaide om, tot zij para-J'ei lag, want do kapitein vreesde, dat zijn schio aan bak boordzijde door cle stuurboordzijde van de „Empress" geraakt zou worden. Hij moest een geheelen cirkel beschriiven en intussehen was de ..Empress" gezonken. Op de hulp kreten kwam hij voorzichtig naderbij en liet vier booten naar beneden, die een-ge honder den menschen redden". Men meldt uit Loosduinen aan „De N. Crt.": Door hat personeel werd Woensdagmor gen bij het veilinggebouw uit de Haagvaart het lijk opgehaald vau een dame van onge veer 40 jaar met zwart haar. Zij droeg een zwart manteltje, grijze japon, zwarte kou sen met lage schoenen en zwarte handschoe nen. Het lijk had een breede wonde over het voorhoofd als met een bijl of sabri toege bracht. De wond zat vol bloed. De politic heeft het lijk naar het gebouw der gemeen tebedrijven overgebracht. Door don Betuwschen vruch. tenhandelaar B. G. van dc Graaf, te Op- heusden, zijn de eevsto Meikersen aan Prin ses Juliana aangeboden. De aannemer De G., u i t Scholen, is naar het. Haarlemscke Huis van Bewaring overgebracht. Hij was naar Amerika gevlucht moUaan nemingsgel den eenige dagen vóór^èïjn faillissement. Als „undesireu emigrant" was hii daar echter teruggebracht naar Engeland. De Engel- sche regeering heeft nem nu aan de Nederlandsche uitgeleverd. De twcelingdochtertjes van den heer Leene, te Hoogeveen, (acht jaar oud), waren op de bleek aan het gras snijden voor de konijnen. Het eene wist een mes te bemachtigen; op een gegeven moment kwam het te vallen, viel met den hals in het mes, waardoor de slagader werd afgesneden. Twee doctoren verleenden heelkundige hulp; de kleine verkeert in hoogst zorg- wekkenden toestand. Een handschoentje. Eon avond op het tentoonstellingsterrein te Soe- rabaja. Eon officier van een der „Neder- landf-bootou zat aan een tafoltje bij Hellea- doorn. Even labor nam een heer bij hem plaats, en zooals het meer gaat, als eenige potjes bier zijn gedronken, de beide heeren maakten spoedig kennis en raakten al heel gauw op vervrouwelijken voet. Moppen en avonturen werden gedebiteerd, en vooral de scheepsofficier wist heel veel te vertollen van zijn galante avonturen aan boord. En toen. in een vertrouwelijke stemming, klopte hij zijn nieuwen vriend op den schouder, en zei„Zioti u daar die dame zitten, daar ginds, met dat schoteltje ijs in haar han den Do nieuwe vriend keek verwonderd. „Die dame", zei de officier, „is m-zt mijn boot uitgekomen als handschoentje, cn als ik wou vortellon, hoe clie rich heeft gedragen, dan was ik morgenochtend nog niet klaar. De heer zei niets, keek peinzend. Op het zelfde oogenblik kwam do aangewezen dame op de beide heeren ai, en wendde zich tot den heer met do vraag: „Kom man, zullen we naar huis gaan?" Tableau I t.Soer. Nwsbld.") Thans zal ook het bekende landgoed „De Duno", bij Oosterbeek, onder den hamer komen. Het landgoed zal in Juli a. s. publiek worden verkocht. Door de recherche te 's-G r a- venhage is in het logement „Stad Dussel- dorf" aldaar aangehouden dc 23-jarige kell- ner W. J. P. S-, die zich daar in gezelschap bevond van een 17-jarige winkeljuffrouw, die hij acht dagen geleden in Rotterdam had ontvoerd. Beiden zijn naar Rotterdam over gebracht, waar het meisje aan haar oudere is teruggegeven, terwijl dc kellner, als ver dacht van schaking, ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. D c moord te Wouw. Gister- morgen is het rapport der heeren v. Wae- geninh cn Wetselaar inzake den moord te Wouw aan de justitie verzonden. Genoem de heeren hadden o. a. opdracht, de kleeren en het nagel vuil van beklaagde te onderzoe ken op dc aanwezigheid van menschenbloed. l>o aanwezigheid van menschenbloed is overtuigend gebleken. Onder de macht der feiten heeft de beklaagde bekend. („Bredasche Ct.") De commissaris van politie te Piombine, in Italië, is op den openbaren weg door een" onbekend individu ver moord. De moordenaar, die wist te ontko men, loste op den commissaris a bout portant- drie schoten, van welke een den arm, de tweede de wervelkolom en de der de de rechterlong doorboorde. B ij Bogota, een plaatsje in New Jersey, is een neger gearresteerd onder ongewone omstandigheden. De man had zich langs een spoorlijn opgesteld, en gaf, toen een sneltrein passeerde, een lichtsein. Onmiddellijk werd geremd, een groep ge- wapenden verliet den trein en arresteerde den man Deze had dreigbrieven geschreven aan de Cunard-lijn. Hij zon dynamiet iu heb steonkoolruim verstoppen, indien men niet uL den door hem aangegeven trein, op het punt waar door hem een lichtsignaal zou worden gegeven een pak banknoten zou werpen. De arrestatie vond zonder veel moeite plaats, en do neger heeft reeds be kend. Te Luik is de linnen weverij „St. Leonard" door brand vernield. Twee personen werden gedood en niet minder dan vijftig gewond. To Sydney heeft in de aan de kade gelegen pakhuizen een geweldig©- brand gewoed. Verschillende pakhuizen werden geheel in de asch gelegd. De schade bedraagt circa l't- millioen. 2 Polen, kunstschilders van beroep, hebben in het Pare des Princes to Parijs met elkander geduelleerd. Als wapen was de revolver gekozen, maar daar de duelleerendcn, Gotllieb en Kissling gehce- tcn, geen al te beste schutters waren, scho ten beiden mis. Volgens Poolsche gewoonte, werden nu dè sabels voor den dag gehaald ca thans begon het ernst te worden. De beide tegenstanders vlogen met hun wapen op elkander los en takelden elkander zoo leelijk toe, dat de strijd meermalen onder broken moest worden. Kissling ontving een geweldigen slag op 't hoofd. liet bloed stroomde over zijn gezicht cn schouders, maar toch bleef hij doorvechten en gaf Gottlieb een flinko hauw over de kin. De 'strijd werd hoe langer hoe fanatieker. Li chaam tegen lichaam trachtten de tegen standers elkander een doodclijke wonde toe te brengon, do-ch ten slotite, toen Kissling's neu3 in tweeën gehakt was achtten de se condanten het genoeg. Zelf met 'n sabel gewapend, trachtten zij de vechtenden te scheiden, wat. ccht-er niet zoo gemakkelijk ging. Een der secondanten liep zelf een bloedige verwonding aan de knie op. Ein delijk slaagde men er in aan den strijd een eindle - te maken. De beide tegenstanders verlieten on verzoend het tooneel van den bloedigen strijd. Tengevolge, van een aard storting in de kolenmijn te Northamman zijn 200 mijnwerkers 20 uren lang in de groeve opgesloten geweest. De reddingsbri gade werkte met koortsachtigen ijver en heb mocht haar gelukken de ingeslótcnen te bevrijden. Bij Genei o, in de nabijheid van Genua, had een ontploffing plaats in ecu dynamietfabriek. Dc knal was mijlen ver in den omtrek te hooren. Men heeft drie lijken gevonden, terwijl 20 menschen ge wond zijn. Het reddingswerk wordt voort gezet. Te Grossczysto bij K u 1 ra, in do provincie West-Pruisen, had zich m den toren van de oude katholieke kerk een bijeu- zwerm genesteld. De organist wilde den zwerm uitrooken. Hij ging echter onvoorzicb tig met het vuur om en do oude droge binten raakten in brand. De kerk brandde tot den grond toe af. Het was de oudste van het Kulmsche land. Do organist bezweek, kor ten tijd nadat de brand was uitgebroken, van opwinding. Uit do instorting op den Bou levard ïïaussmann te Parijs is het lijk van een man opgehaald. Een brand, ontstaan tenge- volge van een ontploffing, heeft te Moskou de fabriek van celluloïd-kammen van Ka- minski verwoest. Er zijn reeds vijf lijken g v.nden. De eigenaar der fabriek en veertig werklieden zijn zwaar, tal van werk' lieden licht gekwetst.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5