N°. 16657 Woensdag 17 J mil A°. 1914. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering ,Zpn- en feestdagen, uitgegeven. van Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 wgola /"1.05. Ieüsre regel meer - Grootere letters naar jilaatsrnimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ1,30; per week. f 0.09, Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post,1.65. LEIDEN, 17 JUNI. Hulde aan de nagedachtenis van den Dierste Thomson. Gisternamiddag vcreenigdon zich in de C'tntinc, op uitnoodiging van den adjudant- onderoföeier der veld-artilierie J, Ebhink, d onderofficieren, behoorende tot de korp sen, in de Doelenkazerne alhier, ondorge- bracht. Genoemde adjudant-onderofficier bracht in een rede, die door allen staande en met ongedekt hoofd werd aangehoord, hulde eau de nagedachtenis van den voor Duraz- .0 als held gesneuvelden overste Thomson. Wykgebouw „Geloof, Uoop, Liefdo." Uit het ons toegezonden verslag om turnt de werkzaamheden van het Wijk- jcbouw van den Ned. Prot. Bond „Ge- joof, Hoop, Liefde," aan de Dranjegraehl, uitgebracht door de directrice, mej. \V. gneilen en loopendo van Juni 1913 tot Juni 1914, vermelden wij 'het volgende. In het voorjaar werden weder acht "catechisanten tol lidmaten der Ned.-Ilerv. Kerk in Oudshoorn bevestigd, waaron der drie volwassen mannen. Lie avondgodsdienstoefeningen worden |ri ij goed bezocht. De zondagsschool werd bezocht door een 250-tal Kinderen in klassen van pl. m. 20 h 80 verdeeld. Hot besie van het godsdienstig werk, li 'geen uitkomt bij nuisbezoék, soms aan het ziekbed ol hij sterfgeval oók >vi I op de spreekuren, is van te vertrou- v. lijken aard, dan dal men daarvan in pen verslag kan gewagen. Iej. Joh. A. \V0ller3 is als hoofd dor (i •ii'iwerkclubjes opgetreden. Breicltibjes er thans 8, naaiolubjes 0 en hand- [ivcrl:- en speelclubjes 8, elk met onge ile r 10 kinderen. Van de tcekenlessen voor ambachts jongens maakten dit jaar slechts 28 leer lingen gebruik, 1G voor handteekenen, en 12 voor bouwkundig teekenen. Over (ie! algemeen waren de onderwijzers te- ivreden en gaf de tentoonstelling te zien, flat mei ijver was gewerkt. Een der beste leerlingen verloren wij door don dood, hetgeen niet naliet indruk op de anderen Jc maken. De Spaarkas„Onderlinge Hulp" gaal ïuslig voort haar werk te doen en noe- Jvel er vele instellingen zijn, vooral ker kelijke als Roomsche en Gereformeerd Pro'estantscho en ook Socialistische, die (iel zelfde werk ter hand namen, is er koor haar nog genoeg tc doen. Ook dit San i werd ruim 5000 k 6000 II. L'. brand stoffen yoor het opgespaarde gold ge kocht. Het ledental is 450 gebleven, fo (Uitwijk werd een Spaarkas met onge veer 100, te Noordwijkerhout met on geveer 80 leden opgericht na bij doCom^ inissie advies te hebben ingewonnen. 1 Van het. Colportagewerk kan gemeld korden, dat 25 gezinnen tot den lees kring bleven behooren. Er zijn enkele hofjes, waar de portefeuille niet graag kou worden gemist. Do kosten worden Igcliaald uit den winst op den kalender- yerkoop. I Over het „Vrijzinnig Zangkoor," dat Beregeld zijn repetities in net Wykgo- houw houdt, is te vermelden, dat dit aan vankelijk door het vertrek van den heer bcrkeljon achteruitging in ledental. Na- Hiit de 'lieer Duyster het directeurschap heeft aanvaard, 'is het weer op Hè oude perkte gekomen en verkeert thans weer In bloeienöen staat. Wat de Wijkverpleging betreft, hst aan- (al in huis gebrachte bezoeken 'bedroog (1098, het aantal behandelingen op do Po likliniek 23.015. i De bijeenkomsten van Geheelonthou ders met. mannen, 3ie zij trachten van Won drank te heipen, hadden geregeldi hos Zaterdagsavonds plaats. In de gisteravond gehouden ver ia lering van de afd. Leiden van flen Eed. Siagorsgezellenbond werd besloten, behalve door steunlijsten, ook door drie koken f 10 uit de kas af te staan, hulp j.Jo verleenen aan do uitsluiting dor Ex port-slagerij te Hoek-van-Holland. Prof. mr. W. v, d. Vlugt heeft k.ieli bereid verklaard, voor den vacan- heloergang. welke dit jaar van 9 tot S3 September wordt gehouden, eenige colleges te geven over: „Stammler's leer pvcr liet ziektegerecht. Prof. jhr. ,mr. dr. .Wj. J. M. van Eysinga, hoogleeraar In het volkenrecht, ?:'l spreken over: „Het Tractaat van P39' en mr. A. S. Oppenheim, loctor i"1 bot. Handelsrecht en Burgerink Pro- gesrecht fivor„Eenvormig Wissel, recht, - Rechtspositie van Ambtenaren. Door de afd. Leiden van den Alg. Ned. Ambtonaarsborid was gisteravond een openbare vergadering belegd in het Nuts- gebouw, waarin de hoeren B. Coltof, adj.-comm. aan het Dep. van Kol. in Den Haag, en F. S. Noordhof, ambt. bij bet Rijksopvoedingswezen te Utrecht „de rechtspositie der ambtenaren" bespra ken. Deze vergadering stond in verband met de dezer dagen verschenen concept-verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gei neenie loeiden De goedbezochte vergadering, waarin ook een tweetal Raadsleden 'tegenwoor dig waren, werd te ruim halfnegen door den voorzitter, den heer J. J. Zeeger- man, geopend, die in het bijzonder ver welkomde de aanwezige Raadsleden en de vertegenwoordigers van znsterveree- nigingen, waarna bij in het kort de voor geschiedenis van de concept-verordening, door B en W. van Leiden, bij den Raad aanhangig gemaakt, uiteenzette, waarna hij het woord gaf aan den heer Coltof, die na een inleidend woord 'even eons de voorgeschiedenis behandelde, waarin hij er in het bijzonder op wees, hoe er na de aanneming der bekende; motie-Aaiberse zeven jaren moesten vcrloopen vóór het concept in het open baar verscheen. Men kan moeilijk ern stig blijven, als men de argumentatie daarvoor leest, meent spr. De voor naamste reden van het lange uitblijven ziet spr. in derr tegenzin, welken B. en W. gevoelen voor een rechtsrege ling der ambtenaren. Spr. gelooft, dat de actie, die de ambtenaren sinds ver leden jaar gevoerd hebben, er nog toe heeft bijgedragen, dat eindelijk de con cept-verordening is verscbenpn. Komende tot de verordening, zegtspr. onmidde'lijk, dat zij verre beneden de verwachtingen blijft, die er redelijk van geëischt konden worden. Getoetst aan Tie eischen, die "(ie amb tenaren zelf stellen, voldoet het ontwerp allerminst. Spr. begon met art. 1 en laakte reeds dadelijk do uitzondering van het poli tic-personeel. Hij weet, dat opneming der politie niet geheel gelijk kan zijn aan die van andere ambtenaren. Ten aanzien van de aanstelling en het ontslag moeten ze krachtens art. 191 G.W., worden uit gesloten, doch daarbuiten blijft er van aoze ambtenaren nog genoeg te regelen over. En de bijzondere positie, waarin het politiepersoneel verkeert, maakt het, volgens spr., vooral wenschelijk, dat het in deze verordening worde opgenomen. Houden B. en W. in het eerste art. zich in liet bijzonder vast aan do letter der wet, in art. 2 werpen zij 'dit begin sel over boord. Volgens art. 145 komt in bet algemeen de aanstelling der amb tenaren aan den Raad toe en in art. 2 koeren B. en W. dezen regel om en zet ten aanstelling en ontslag door B. en .W. voorop. Dat de regeling der bezoldigingen aan den Gemeenteraad 'wordt opgedragen, juicht spr. toe, maar bij constateert, dat do practijk in Leiden tot dusverre met dit beginsel in strijd was [Gasfabriek, „Endegeest"!. Verder ontbreekt er een bepaling om trent minimum-loon, wat 'spr. afkeurt, terwijl hij het minimum aantal verlof dagen van 6 dagen vee! te gering acht. B. en AV. hadden een lesje kunnen ne- bij do Haagsche verordening, waarin het minimum verlof is bepaald op 14 dagen, betgeen zeker niet te veel is. (A p - pj a u s). Eindelijk kwam spr. tot de straffen; daarmede zijn B. en W. niet karig ge weest. Bezien uit het oogpunt, dat ook van straffen een opvoedende kracht moet uitgaan, deugt de straf met onthouding van verlofdagen, die reeds te karig wor den toebedeeld niet. Deze kan nooit op voedend werken, wel het tegendeel en is niet in het belang van'den'dienst. Schor sing acht spr. geen straf, mag nooit als sl taf bedoeld worden. Het verleenen van ongevraagd eervol ontslag is niet ouder de straffen opgenomen en toch kan dit wel degeljjk het. middel zijn om zich van iemand ie ontdoen, (lion men, om welke reden dan ook, gaarne mist, zonder dat er een wettige reden tot ontslag bestaat. Ook dit moet in de verordening zijn om schreven. Een beroep van den ambtenaar hij opgelegde straf door een hoofd van den tak van dienst op het College van B. en W. wordt door spr. gewraakt, evenais ook de Commissie van Advies, waarvan bij de samenstelling niet rechtvaardig acht, omdat drio leden der Commissie door de overheid of wie haar represen teert, worden benoemd terwijl de amb tenaar er zelf maar twee mag aanwijzen. Doch dit daargelaten met een 'Commissie van Advies, naar welks inzichten B. en W. niet eens behoeven te luisteren, wordt zelfs niet eens de schijn van recht aan de ambtenaren geschonken. Hierna ging spr. nog enkele artikelen na waarin meer bepaald het onrecht wordt gereglementeerd en dan noemde hij allereerst de bepaling^ dal de amb tenaar in de gemeente zelf moet wonen en dat zij geen nevenbetrekkingen mag bekleeden. B. en W. hebben nogal eens gezien naar de regeling te Maastricht in dit opzicht hebben zij dit evenwel niet gedaan en wat daaromtrent wordt be- Saald in de regeling uit bet donkere Zui- en, is vrijwat vrijheidslievender dan wat in de verordening van het verlichte Lei den wordt voorgeschreven. (Applaus.) Besluitende, constateerde spr., dat deze regeling niet is een regeling der ïechlsposilie, maar een bestendiging van een steeds bestaand onrecht, een stuk klassenstrijd dus. Hier spreekt niet uit de erkenning dor vakorganisatie, wier alge'meene leiders niet eens de belangen der ambtenaren bij hun superieuren mo gen bepleiten. Laten de ambtenaren er een aanleiding in vinden om hun vak organisatie te versterken. (Warm ap- p 1 a u s.) Van de gelegenheid, om met dezen spr. van gedachten te wisselen, werd door niemand gebruik gemaakt. Daarop gaf de voorzitter het woord aan den heer Nooidhoff, die meer in het bijzonder besprak de positie van bet verplegend personeel van de gestichten „Endegeest, „Voorgeest," en „Rliyn- geest." Vooraf wilde hij even zeggen, dat het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland een geheel andere houding 'tegen bet vereenigd personeel en zijn organisa ties heeft aangenomen dan Leiden doet. Ged. Staten hebben de Vakorganisaties vooraf gehoord over een regeling. B. en W. zeggen, dat opneming van bet verplegend 'personeel in de regeling der rechtspositie njet behoort. In dat opzicht hebben zij, omdat liet in hun kraam te pas kwam, we! weer zich naar Maastricht gericht. Maar daar zijn de tpestauden geheel anders, doordat geestelijke zusters feitelijk' niet in loon dienst als verplegend personeel optre den. Opneming van deze in een regeling der rechtspositie was dus niet noodig'. Hier is dit een ander geval en spr.. die als oud-Leid enaar, die zich speciaal de belangen van het verolegend personeel onzer gestichten heeft aangetrokken, tracht met het bestaand reglement aan te 'toonen, (lat er groole misstanden 'be staan. Opneming in de regeling acht hij dringend noodig. ook 'in het belang 'der verpleegden omdat het hier vooral een arbeid geldt, waarhij 'het aankomt op frischheid van geesl. kalmte en blijmoe digheid; hoedanigheden, die een ambte naar vooral krijgt en behoudt, wanneer hem of haar recht wordt gedaan. Spr. besloot zijn vurig en herhaaldelijk toegejuicht betoog met den wenscli, dat het verplegend personeel van de Leid- sche gestichten alsnog in de verorde ning zal worden opgenomen. Beide sprekers verwezen nog al eens naar een adres, dat vanwege de afdec- ling Leiden van 'den Ned. Ambt.-Bond aan Hen Raad is gezonden en waarin do wenschen der Vereeniging zijn be lichaamd. Daar ook geen der aanwezigen met dezen spr. van gedachten wensehte te wisselen, sloot de voorzitter met 'een woord van dank aan spr. en hoorders de vergadering. Door het bestuur der afd. Leiden van den Algemeenen Nod. Ambt.-Bond is een adres met uitvoerige toelichting aan den gemeenteraad gezonden. Wij slippen uit dit adres slechts de voornaamste punten aan. In art. 1 sub c en i worden politie, brandweer en het verplegend personeel der gestichten „Endegeest," „Voorgeest" en „Rbyngeest uitgesloten. Juist voor die personen, welks in een bijzondere positie verkeeren, die veelal oorzaak is van een grootere mate van afhankelijk heid is opneming in bovengenoemde ver ordening zelfs zeer urgent, meencn adres santen. Att. 2 zal door het van plaats doen verwisselen van de woorden „Burge meester en Wethouders" en „den Raad" meer in overeenstemming komen met de bedoeling van Sri. 115 van de Gemeen tewet. Door in art. 8, 2e lid, bij langdurige ziekte den aftrek voor plaatsvervanging tot een één derde van de bezoldiging terug te brengen, zooals in de verorde ning van Den Haag ook bepaald is, wordt wellicht volgens adressante een snellere genazing bereikt. Het aantal verlofdagen in art. 22 ge regeld, bedraagt ten minste 6. Waar in de Haagsche verordening 14 dagen als minimum is gestold, dui-ven adress. met vrijmoedigheid ook op dat aantal aan dringen. Adressanten achten zich ook verplicht er tegen op to komen, dat de gemeente lijke dienst gesloten wordt voor gehuw de vrouwen. De vraag of een gehuwde vrouw er de voorkeur aan geeft indien de Jinanciëele omstandigheden van het gezin dit veroorloven om zich geheel aan de verzorging van het gezin te wij den, dan wel om een plaats in het amb telijke- of bedrijfsleven te verwerven of te blijven vervullen, behoort uitsluitend aan liet oordeel der betrokkenen te wor den overgelaten. Overheidsmaatregelen met de strekking om de gehuwde vrouw op de arbeidsmarkt ten achter te stel len bij anderen, achten adressanten uit den tijd en moreel 'ongeoorloofd. Met drie van de vijf straffen genoemd in art. 30, kunnen adressanten geen ge noegen nemen. In 't algemeen zijn zij van meening, dat die straffen slechts mogen worden toegepast, welke een op voedend karakter hebben, en in geen geval zulke welke het gezin treffen. Ook aan het inhouden van verlof zjjn ernstige bezwaren verbonden. Wanneer toch een ambtenaar, welke voor een ver grijp in overspanning gepleegd, gestraft zou worden met inhouding van verlof, staat men diens herstel van een over spannen toestand in den weg. Eindelijk dringen adressanten a-m op de instelling van een scheidsgerecht, De drang welke de ambtenaren be zielt om een regeling van hun rechtspo sitie te verkrijgen, berust voor een voor naam deel daarop, dat in zulk een re geling het grootst mogelijke recht over hen zal worden uitgesproken. Vandaar dat het als 't ware een vanzelfsprekend feit is, dat him belangen in handen kun nen gesteld worden van een onpartijdig college, fielwelk in hoogste ressort een bindende uitspraak doen kan. Het scJiOnt'sgerecKt moet onpartijdig zijn en dus niet bestaan uit leden bij den gemeentedienst betrokken. Als een college van onpartijdige rech ters moet hel de macht hebben te han delen zooals van rechters verlangd kan worden. Voor de grootst mogelijke rechlszeker- heid van de ambtenaren, is liet van be lang dal de zittingen een openbaar ka rakter dragen. Daar de ambténaren i(°sls jaren met verlangen naar de regeling hunner rechtspositie hebben uitgezien, zou het aanbeveling verdienen ctè in werking- treding van 3e verordeningen en Tfe in structies zoovee] mogelijk te bespoedi gen Het bestuur van de Nationale Ver eeniging voor Vrouwenarbeid heeft in een adres aan den gemeenteraad van Leiden er op aangedrongen, de door B. en W. van die gemeente bij dien Raad ingediende ontwerp-regeling van do rechtspositie der gemeente-ambtenaren niet aan te nemen voor zoover betreft de bepaling, dat aan vrouwelijke amb tenaren wegens huwelijk ongevraagd eer vol ontslag zal worden verleend, doch die bepaling te doen vervangen door een luidere, regelende het zwanger schapsverlof der gehuwde vrouwelijke ambtenaren, een regeling, die reeds in ruim 100 Nederlandsche gemeenten be staat. De „Sts.-'Crt." bevat de statuten van de chr. Wijkvereenigiug „Staal- vvijk," alhier. Verplaatst is de assistent bij de P. en T. de heer J. P. Thinners van hier naar Nijmegen. De student G. B. v. L\, veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn verloofde in Den Haag. is gisteren overgebracht naar de straf gevangenis te Leeuwarden. Gisteren keerde uit de legerplaats bij Harskamp de eerste mitrjilleurafdeo- ling na twee nachtmarschen in haar garnizoen alhier terug. De officieren van nel garnizoen, zoomede de slafmuziek van het, 4de reg. inf., haalden de afdee- ling, die er flink uitzag, in. Twee knapen van ongeveer tien of twaalf jaren, waren met een schuitje in den Ouden Rijn gisternamiddag aan het visschen. De eeii boog zich tc ver over boord en viel to water. Hij werd door handreiking van zijn vriendje uit 'bet water getrokken en is te voel huis waarts gekeerd. De heer Willem C. Brouwer, te Leiderdorp, heeft van den heer Van Ileu- kelotu, hoofd-ingenieur van de Staats spoor, de vereeiende opdracht ontvan gen oril voor het nieuwe station to Maastricht, het bouwaardewerk to ver zorgen. Den heer Brouwer is opgedragen per soonlijk de modellen Ie vervaardigen voor (Ie gebeeldhouwde granieten leeu wen aan dat gebouw. Tevens werden in ..Vredelust," Brou- wer's fabriek te Leiderdorp, vervaardigd de friesen en de wapens voor dat station. Deze zijn uit de ovens gekomen en zien er prachtig uit. Voor belangstellenden zijn zij van nu ai" gedurende ongeveer een .week te bezichtigen,. 't Paardenspel Ingehaald. „Morgen vroeg, roepen V' hadden ze gis teravond bij het naar bed gaan gevraagd.' Doch de voorzorgsmaatregel bleek niet noodig. Dezelfde jongens, die anders moeite hebben behoorlijk gewassclien en gekleed op tijd in school te zijn, waren vanochtend bij het eerste hanengekraai al wakker, 't Paardenspel zou vanmorgen met den trein aankomen, en welke Leidschc jongen moest daar niet bij zijn! Maar het waren niet alleen Leidscha jongens enmeisjes, die vanochtend om zes uur al op het Stationsplein stonden (e wachten om het „beestenspel", dat thans nog even populair is ais in Hildebrands tijd, te ontvangen. Ouderen waren everzeer nieuwsgierig en stonden ook te reikhalzen van verlaDgen. De treinen liepen binnen en snelden weer heen, maar geen paardenspel. Sommigen konden niet langer wachten, de plicht riep hen elders, doch voor één, die er vertrok kwamen er tien nieuwsgierigen in de plaats. Eindelijk, 't was al zeven uur, kwam er rookend en stampend weder een locomotief binnen met een langen sliert van kermis wagens in haar gevolg. Daar was dan da lang verbeide vracht, daar was het paar denspel I Met steeds klimmende belangstelling heb ben ze toen de zware wagens zien afladen en vervoeren naar het weiland naast „Zo- merzorg". Diep groefden de breede wielen in den zachten bodem van het veld, maar oud en jong hielp gaarne een handje mee. De schooljongens keken elkaar aan en naar de eicctrische klok. Eerst op het nippertje snelden ze naar school toe. Als ze te laat zijn gekomen of misschien wel heb ben gespijbeld, pleiten wij voor hen in dit geval verzachtende omstandigheden bij den meester. Den geheelen dag was het op en bij het land druk en woelig. De vreemdo men schel! ging-en lachend en pratend in de taal hunner nationaliteit hun gang. Dc directie vond de belangstelling wel aardig, zo be schouwend als een profitee voor do volle tent. vanavond. Weldra waren de stallen voor de dieren behalve paarden, waren er geiten, var kens, ganzen en eenden, om niet te spreken van de dieren die in cle wagens zijn opge sloten gereed het wapperend doek tot een grooto tent gespanuen, de zitplaatsen in en op elkaar gezet. Eerst op „Zomerzorg" en later voor het. bureau op het land zelf gingen de kaarten' voor de eerste uitvoering grif weg, en wie, wanneer hij of zij dit onder oogen krijgti er nog van wil profiteeren, mag zich wel' haasten, anders vindt men het bureau uit verkocht en mag men mot honderd anderen het schouwspel van buiten aangapen. De legerplaats bij Laren zal van 27' Juli tot 15 Augustus a.s. worden betrokken door leden van de Kon. Ned. Weerbaar- heidsvoreeniging onder leiding van den reserve-luitenant J. H. A. Modderman, al, hier. Aan den heer J. F. Teunis, eerste-deur- wa-arder bij de rechtbank te 's-Gravenhage, ter standplaats .alhier, is, op zijn verzoek, met ingang 1 Juli a.s., als zoodanig eervol ontslag vefleend.. De afd. Leiden van het Ned. Genoot, schap tot Zedelijke Verbetering der Gevan genen wordt door mevr. JuynbollKern en den heer P. C. G. A. Wijkmans verte genwoordigd op de algemeene vergadering te Amsterdam. Tot examinator voor Duitsch bij de eiudexamens M. U. L. O., te Utrecht te houden, is benoemd de hoer P. H. Snij ders, hoofd der R.-IC. Jongensschool voor M. U. L. O. aan liet Rapenburg, alhier, Gisteren had in het Leidsch Schaakg-e- nootscluLp de prijsuitdceling plaats van den wielerwedstrijd. In dc hoofdklasse behaalde de heer G. Bossche den eersten prijsin de eerste klasse de heer Frauck en in d^ tweede klasse.de hceren L. Ruygrok en H. W. Hecker. Na afioop der prijsuitdeeling gaf da winner in de hoofdklasse een simul- taaii-scéance voor de leden der club. De uitslag daarvan was, dat hij van de 15, partijen 7 won, een remise maakte en oï, 7 verloor. ACADEMÏENIEUWS. Leiden. Geslaagd zijn voor het can- didaatsexamen in de medicijnen de hoer P.. Meerburg (cum laude), voor het tweede nat. examen de hecren P. Vogelenzang en A. Endtz; voor het aanvullingsexamen in do dier- en delfstofkunde do dames A. J. Steenhauer en M. Ie Coultre. Do promotie van mr. H. Fryda, tot doctor in de staatswetenschap, is geschied met lof. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. AANVRAAG VAN WERKZOEKEND EU. 1 Kiert, 1 Kantoorbediende. 1 Opperman, 1 Met, eoluar, 1 Bankwerker. 10 Looplcneobten. 2 Portlore, 3 lueaBseerdore, 1 Ziekenoppasser, 8 losse Work, lieden, 8 Werksters.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1