N°. 16656 I>insf1a2: Juui. rJTweecIe Blad. A0. 1914-. L. W. J. K. Thomson. Gemengd Nieuws. Gi (TV" Suikerziekte of Albuminurie Geslachtsorganen en Urinewegen. Ce droeve tijding is gebleken waar to zijnonze landgenoot overste Thomson is gesiorven. Op een oogenblik, dat nie mand het had verwacht, is hij gevallen bij de vervulling van de moeilijke taak, die nij vrijwillig op de schouders had genomen. Toen gisteren een draadbericht het sneuvelen van overste Thomson meldde, hebben we, hel aanvankelijk "niet willen gelooven. Er was voor ons nog hoop, dat de mededeelingen uit Ilah'aansche 'bron voorbarig waren, dat de sympathieke man niet overleden was. Een oogenblik word zelfs die hoop levendiger, toen het bericht kwam, dat Thomson levensge vaarlijk gewoncl was. Helaas, 't heelt zoo niet mogen zijn. Do Nederlandsche ge zant to Rome heeft onzen minister van buitenlandsche zaken doen weten, dat de tijding van Thomson's dood door den minister van buitenlandsche zaken in Italië bevestigd wordt. Bijna op het hoogtepunt van zijn macht in Albanië zijnde, strijdend voor zijn nieuwe vaderland is Thomson gevallen. Over den strijd, waarin en de wijze waarop deze Nederlandsche officier sneu velde, geelt de „Neue Freie Presse" na dere bijzonderheden. I)e strijd bij Durazzo. Om 1 uur 25 's ochtends weerklonken onverwachts kanonschoten, waarop al dra aanhoudend geweervuur volgde. De opstandelingen, die dezer dagen van vier zijden zouden worden aangevallen, wa rén zelf aanvallend opgetreden en wèl van twee zijden. T)e slad wordt verdedigd door 800 Ma- lissoren, een klein aantal Albaneeschë gendarmes, en Alhaneesche en Eifropee- sche vrijwilligers. Tegen zes uur s'ocbtends woedde de strijd" óp 't hevigst. De vorst sloeg het. vechten bij de brug door een kijker gade. Bij den ingang van hel paleis hadden Ilah'aansche marinesoldaten barricaden opgeworpen en daarachter klein geschut in stelling gebracht, Tusschen zeven en acht uur 's ochtends werd hij geruchle bekend dal overste Thomson gesneuveld was. Thomson's manschappen fagen s ochtends in de loopgraven, toen Thom son hun beval in de vuurlinie op te ruk ken. Zijn manschappen, meest gewapen de Mahssoren, aarzelden wegens de he vigheid van het vijandelijke vuur. Toen sprong Thomson, om hen aan te moe digen, uit de loopgraaf en stormde met getrokken sabel vooruit; plotseling werd hij door een kogel doodelijk getroffen. Om negen uur hoorde men nog maar nu en dan enkele geweerschoten; do aanval der opstandelingen scheen voor- loopig afgeslagen. Naderhand is er weer gevochten, doch minder hevig. Velen zijn in den strijd gevallen, groot Is het aantal dooden en gewonden. Tot de verspreiding van sen sationeel nieuws hebben deze gevech ten begrijpelijkerwijs ook aanleiding ge geven. Onbevestigde geruchten. Het .Journal d'Italie" meldde zelfs dat Durazzo in handen der opstandelingen is gevallen en dat de vorst op een Ita- liaansch oorlogsschip gevlucht is. Toen Thomson gesneuveld was, had de oudste Nederlandsche officier in rang het hevel op zich genomen. Doch niet de overste alleen zou volgens het Italiaan- sche blad gevallen zijnmet hem zou den negen andere Nederlandsche officie ren gedood of zwaar gewond zijn. Van deze mededeeling is evenwel geen en kele bevestiging gekomen. Hieraan mag niet te veel gewicht worden gehecht. De ..Nat. Ztg." geeft een nogal van dat der ,,Nevte Feeis Presse" afwijkend overzicht van den aanval der opstande lingen en de verdediging van Durazzo. Volgons dit b!a.d was de bezetting 9000 man'sterk. Deze snoed.de zich onmiddel lijk na 'de eerste schol ju, door de opstan delingen op do stad gericht, naar de opgeworpen verschansingen en van daar werd onverwijld het vuur geopend op. do oproerlingen. Het vuur werd 'door Thomson geleid, maar ook de vorst be vond zich aan het front van het gevecht. Na verloop van twee uur "werd do. toe stand voor de verdedigers hachelijk. Da opstandelingen, die inmiddels verstarkin- gen schonen te hebben ontvangen, dreig den do. verschansingen in te nemen en de stad binnen le dringen. Bewonderens waardig is, volgens het Weensche blad, hetgeen de Nederlandsche officieren heb ben verricht. Thomson bracht op het kritieke oogenblik door het concentre©- reu van machinegeweervuur den storm aanval der opstandelingen tot staan. Om 6 uur des morgens kon de eerste be storming als teruggeslagen worden be schouwd. De opstandelingen hernieuw den echter spoedig met nog grootere hevigheid hun aanval. Kolonel Thomson Werd door een geweerschot getroffen. Ihans zenden alle mogendheden sche- Ren naar Durazzo. JVuariloering In het Buitenland. ,.Jte „Neue Freie Presse" spreekt mét Mz oudere waardeering van overste reoinson. "En ook la do Ilaliaansche Ka- mer is met veel lof gesproken over den man, die zijn leven veil had voor zijn nieuwe vaderland. Juist de Italianen wa ren zijn ergste tegenstanders en dit ver ergerde nog na de arrestatie der beide Italianen te Durazzo. De „Vossische Ztg." wijdt een zeer waardeerend artikel aan den arbeid van de Nederlandsche officieren ïh Albanië in het algemeen en aan Thomson in het bijzonder. Van dezen laalste wordt gezegd: „Hij heeft de plichten, die hij op zich nam, toen hij naar Albanië ging, trouw vervuld tot zijn laatsten ademtocht. Hij was een man van eer, wiens nagedach tenis in cere moet worden gehouden lij in ue dagen beging, moeten worden toegeschrc De politieke fouten, die hij laatste ven aan den ijver, waarmede liij de Al- banecsche zaak diende. De jonge staat heeft een van do knapste mannen ver loren, die aan zijn tostandkoming mede werkten. Ook de Italianen zullen een eerekrans op het graf van den doode moeten leggen." Thomson's levensloop. Luitenant-kolonel L. W. J. IC. Thom son, geboren in 1869, is tot 2den lui tenant aangesteld op 25 Juli 1888. Op 8 November 1892 werd hij bevorderd tot len luitenant op 1 October 1903 tot kapitein en in Moi 1913 tot majoor. In llbanië werd hij tot luitenant-kolonel be vorderd. Van 1905 lot 1913 maakte hij deel uit v,an de Tweede Kamer, waarin hij zitting had voor Leeuwarden. Na achtereenvolgens in verschillende garnizoenen gediend te hebben en werk zaam te zijn geweest bij het militair on derwijs en do militaire verkenningen, ging hij over bij de koloniale reserve, waarbij hij bijna vijl jaar ingedeeld bleef. Hiervan bracht hij er drie in Indië door, was in Atjeh gedurende den afval van Toekoe Oemar en verwierf, naast het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrij ven met een tweelal gespen, 't ridder kruis voor moed, beleid e'n trouw. Uit do dagen in Atjeh dateert de vriendschap met den ex-minister Colijn. Na terugkomst in liet vaderland deed Mj met gunstig gevolg examen voor 'de hoogere krijgsschool en werd van "die inrichting vut, bij de andere wapens ge detacheerd. Zijn verblijf aan die school werd on derbroken door een zending als militair attaché naar Zuid-Afrika, waar hij een belangrijk deel van den oorlog als afge vaardigde onzer regeering aan de zijde der Boeren heeft meegemaakt en waar zijn adviezen zeer op prijs werden ge steld. Een uitgebreid rapport hierover heeft hij bij de regeering ingeleverd, doch om politieke redenen is dit niet publiek gemaakt. Na terugkomst voltooide hij zijn on derbroken studiën, werd daarna inge deeld bij het regiment grenadiers en ja gers en werkzaam gesteld bij liet krijgs geschiedkundig archief van den gene- ralen staf. Voorts ontving overste Thomson het ridderkruis der Oranje-Nassauorde met de zwaarden. Bi| den tweeden Balkanoorlog volgde hij de operaties aan de zijde der Grieken en werd hij onmiddellijk door den later vermoorden koning van Griekenland aan zijn staf toegevoegd. Vele landen heeft hij bezocht om een studie der vreemde legers te maken, o.a. Zwitserland, Noorwegen en Zweden, Thomson als Kamerlid. In 1905 werd hij tot lid van do Tweede Kamer gekozen voor het district Leeu warden, waar hij toen als kapitein in garnizoen lag. In de Kamer was hij een bekende figuur, die wel bij de Liberale Unie was aangesloten, doch menigmaal zijn eigen weg ging. Zoo herinneren wïj aan zijn stemmen, als lid van de Tweede Kamer, fegen de oorlogsbegrooting van minister van Rappard, ten bewijze, dat hij zich niet altijd in liet parlijgareel liet spannen. Hij heeft zich als ijverig voorstander, van een volksleger aoen kennen. Van het Zwitsersche defensie-stelsel heeft hij ernstig studie gemaakt, en deze leger- inricming getoetst aan iijn ervaringen, opgedaan in den Boerenoorlog, stond hij jarenlang voor zijn overtuiging in het parlement pal en nam hij daarbij geen blau voor den mond. Acht jaar heeft hij zitting gehad. In 1913 .heeft mr. Troelstra hem van zijn zetel gewipt. Mre mogen niet nalaten hier ook nog je memoreeien don met succes door Thomson in de Kamer eevoerden strijd legen het Knipp-monopolie. Hét indertijd uitgebrachte rapport bleek geheim, Ttorh er lekte wel zooveel van uit, Jat bleek, dat Thomson gelTflr had" gehad. Thomson's militaire ideeën. Als strijder voor een nieuwe richting in ons weel-stelsel heeft Thomson in Nederland een moeilijke en onaange name taak vervuld, die tón slolte ech ter, vrucht ging dragen. Maar 't heeft hom moeilijke oogehhliklten gekost; hij moest zichzelf een weg banen. Men kan zich voorstellen wat het beteekont als officier, met de economische noodzake lijkheid van carrière te maken voor zich, de militair-democratische beginselen te belijden en propageeren, gelijk Thomson deed. Het kostte hem zijn bevordering bij keuze. Zijn meerderen verwélen hem, dat hij geen gezonde Dichtopvattingen had. Dit bracht hom in conflict met den toenmaligen inspecteur der infanterie, generaal Snijders. Toen Thomson als ka pitein te Leeuwarden werd geplaatst, ge beurde dit met de speciale opdracht om hem, den tuchtloozc in de gaten te hou den. Maar zie, de man zonder tuchtge voel maakte van zijn soldaten een uit stekende compagnie. Dat geluigJen alle officieren, ook zijn besliste tegenstan ders. Hij strafte bijna niet maar zijn compagnie werd voortreffelijk. Van zijn organisatie-talent heeft Thom son ook nog blijk gegeven in 1903, toen hij een speciale bewakingsdienst moést organiseeren op de lijnen naai Don Haag, wijl het gerucht ging dat men de bijeen komst der Kamers wilde verhinderen. Hij is hiervoor begiftigd met de Oranje- Nassauorde. Thomson's familie. Een correspondent van de „Tel." meldt uit Groningen; Mevrouw Thomson, die gisternanvid- dag onmiddellijk ahu het departement van Oorlog liet infonneoren, of er ook reeds officiecio berichten waren geko men, had gisteravond laat nog geen rc- geeringstelegram ontvangen. Ofschoon men haar in dit tragische geval geen enkele hoop op oflicieele tegenspraak mocht laten, was zij gisteren den gan- schen dag nog in angstige spanning. On- noodig te zeggen," dat mevr. Thomson on haar 14-jarig dochtertje diep ontroerd kennis namen van de schokkende nieuwstijding der dagbladen. Eenigc Haagsc.be vrienden van den overledene, de heereij M. M. Couvée Jr., mr. P. Drooglever Forluyn, J. Jurriaan Kok on mr. j. D. Verbroek, roepen Thans de Nederlanders op om blijk te geven van hun sympathie voor hun poging om het stoffelijk overschot van den lcra- nigen, dapperen hoofdofficier naar 's-Gravonhagoovgt te brengen, ovn te rusten in de stad, waar hij "als officier, als volksvertegenwoordiger, als raadslid om zijn geestdrift, zijn plichtsgevoel, zijn energie, zoo hoog werd gewaardeerd, en om tevens voor te bereiden de oprich ting van oen eenvoudig gedenkboeken, op zijn gTaf. Tsaar Nicolans is in DE TSAAR Roemenië en wordt IN 'ROEMENIË, daar op de hij vor stelijke bezoeken ge bruikelijke wijze geëerd. Aan liet galadiner hield koning Carol een toespraak, waarin hij zei JeWij zien in het bezoek van H. M een nieuw bewijs van de vriendschappelijke gevoelens die H. M. mij 40 lange jaren heelt bewezen. E»e herinnering aan de hartelijkheid van H. M. bij gelegenheid van mijn bezoek aan Rusland is mij nog steeds onverge telijk, eveneens hel bezoek der Russische vloot aan Conslandza, en het bezoek van grootvorst Nikolaas Nicholaiwilsj, die my den maarschalksiai van liet Rus sische leger bracht, als bewijs van de herinnering aan de wapen-broederschap, op do slagvelden van Bulgarije. De kost bare bewijzen van belangstelling en sym- Eathie voor ons kunnen er slechts toe ijdragen de uitstekende betrekkingen vaster en inniger te maken. Het initia tie! van H. M7 voor de Haagscho vre desconferentie volgend, heeft Roemenië gedurende de Balkangebeurtenissen aan den vrede van Europa diensten kunnen bewijzen, liet voortdurend doel van Roe menië is door een stabiel evenwicht de hartelijke 'betrekkingen met alle Balkan- stalen te "behouden en tot behoud van den vrede bij te dragen, in het belang der welvaart van alle staten. De tsaar antwoordde; Dat bij'de bestaande tra- ditioneele vriendschap met Roemenië door gemeenschappelijke herinneringen en oprechte persoonlijke vriendschap nog vaster heeft geknoopt. Ik 'ben gelukkig U. M. in het eigen land de hartelijke gevoelens te kunnen uitspreken. Ouder het bestuur van U. M. is Roemenië krach tig vooruitgegaau. Van de sympathie der Russen voor Roemenië konden de prins en de prinses zich in Rusland zelf over tuigen. In de gemeenschappelijke belan- langon zie ik ecu pand van vriendschap pelijke en vguede buurschappelijke be trekkingen. Het door U. M. tot stand; ge brachte weik des vredes heeft de waar deering Üer dankbare volken verworven. Ik drink op het welzijn van don koning en van het dappere Roemeensche leger. L)e New-York Herald" CAR-KAN7.A verneemt uit Juarez dut ËN VILLA. het dezer dagen tusschen Villa en Carran-za, de bei de leiders der Mexi fi.msche opstandelingen, tot een openlijk conflict zal komen. Gene raal Villa is het moede, nog langer in het geheim door Carrnnza te worden tegenge werkt. Volgens een bericht van Carotliers, don agent der Vereenigdo Staten bij de op standelingen. heeft Villa hot gebeele lever achter zich Reeds sedert langen tijd be greep C'nrrnnza, dat het op den duur tuB- echen hem en Villa tot oueenigheid moest komen. Hij onthield daarom Villa de meest noodzakelijke ondersteuning en heeft ook de streken, waar doze opereert, van a.llo spoorweginateriaal ontbloot. Volgens Ca- rothers controleeron do aanhangers van C'arranza in het door de opstandelingen veroverde gebied overal de spoorwegen en telegraaflijnen. KOSTE BERICHTEN. Generaal De Veer, dio in Nederland teruggekeerd is, wenscht geen enkele in lichting te geven over Albanië en over zijn eigen bevindingen. De Duitscke keizer zal volgens de te Praag verschijnende bladen in het najaar weer een bczoe-k brengen aan den Oosten- rijkschen troonopvolger to Konopischt. Dan zal ook de Engelsche troonopvolger daar zijn. Met 320 tegen 242 stemmen heeft hot Lagerhuis in derde lezing het wetsontwerp tot afschaffing van liet meervoudige stem recht goedgekeurd. Het ontwerp is nu on der de bepalingen van do parlementswet tweemaal door het Lagerhuis goedgekeurd. Den 30 sten Juni za! in het Lagerhuis met de tweede lezing van het home, rule ontwerp worden bogonnen. De prins van Wales heeft, in zijn hoe danigheid van hertog van Cornwall, in Zuid-Londen den eersten steen van een kerk gelegd en daarbij zijn eerste toe spraak in het openbaar gehouden. De kerk staat op grond, dio eigendom is van den hertog van Cornwall, d. w. z van don prins van Wales. Deze trekt van dat grondbezit, en andere inkomsten, aan het hertogdom verbonden, een bedrag, dat niet alle jaren gelijk is, maar in 1912 zuiver 81,350 pond of bijna een rrdllioen gulden bedroeg. Roosevelt is thans in Londen. Noch over de politiek van zijn land, noch over zijn aardrijkskundige ontdekkingen in Bra zilië wilde, hij .zich uitlaten, tot de talrijke 'journalisten zeide hij, dat men wat het laatste onderwerp betrof maar geduld moest He'oben tot Dinsdagavond. Op dien dag houdt hij zijn aangekondigde redo in de „Roval Geographical Society". In het Deensc'ne Folkeling is een brief des Konings voorgelezen, waarbij de Rijks dag voor onbepaalden tijd wordt verdaagd. In het Landsting heeft de minister-presi dent een besluit des Konings voorgelezen, waarbij het Landsting wordt ontbonden. De berichten uit den Balkan zijn niet zeer bemoedigend. In Athene is raon van meening, dat een oorlog met Turkije onver mijdelijk is en in het overige Griekenland wint ook die meening veld. Erg fraai ziet 't er dus niet uit. Een paar Russische militaire vliegers moesten een noodlanding in Duit-schlaud doen. Ze waren verdwaald. Hoewel er niets bij hen werd gevonden, zijn ze toch in ver zekerde bewaring gesteld. Aywailie veruoest. Zooais in een telegram reeds gemeld is, ia Aywailie, een dorp bij Luik, door een over- dtrooming, die het gevolg was van niet stortbuien gepaard gaande onweders ver woest. Hot moet in de provincie Luik in derdaad boos weer geweest zijn. Verschrik kelijke onweders. het een na het andere, hebben het gebied geteisterd. Te Aywailie is het laag gelegen gedeelte van het dorp geheel verwoest. Het zal zoo- wat. Zondagmiddag halffcwee geweest ajri, toen inktzwarte luchten, van den bant, der Ardenneu komend, zich boven het. schilder achtige dorp samenpakten Het duurde niet lang, of een zwaar onweer met stortregens gepaard, bralc over liet dorp los en weldra stroomde er van de heuvels, tegen welke het gehucht Harzëe ligt, zooveel water omlaag, dat het laag gelegen deel van Aywailie weldra blank stond. Men verklaart dezen stortvloed uit het feit, dat er in den berg ho- vei Harzéo ic-ts als een onderaardsch meer zou zijn, dat niet altijd vol water, nu door den zwaren regenval gevuld zou zijn. De bodem van het meer zou bezweken zijn en 't water in de beek va<n Harzée terecht gekomen. die er de afmetingen van een reusachtige» stortvloed door aannam. Hoe dit zij, de beek trad natuurlijk geheel buiten haar oevers en overstroomde het iaag gele gen gedeelte van Aywailie, waar zij groote schade aanrichtte In sommige straten stond li-1 water anderhalve» meter hoog. Een half uur lang bleef het jstortwater over Aswaille neerkomen. De. straten hebben er geen pla veisel meer, in dc winkelstraten dreven de goederen in de winkels, met slijk en zand bedekt. Veel hout-en gebouwen werden door het water weggesleurd, waarin doode var kens. konijnen en kippen dreven. Verschil lende bewoners van Aywailie zijn van alles beroofd. Ook te Foey is het zwaar weer geweest. De oogst is er grootcndeels verwoest. Tn vele tuinen en op ts! van velden heeft, het van de hellingen afstroomende water de ge wassen weggespoeld. firma Th.AA5imonis.OEN HAAL FabrieK-en Magarijn van Zi£KEV/AöEi15 - ZJEKESTOELEN CLOSET- ïüüL- en DRAAGSTOELEN 4322 5 D o r p s-o d 61 a c h t b a r o n. 11 e is gebeurd m een dorp in het land van fifj Card. Einde vorig jaar was de burgemeestej} tevens gepromoveerd tot lid van het edel achtbaar college van den gemeenteraad; doch de meerderheid des Raad» scheeii met den nieuwen collega niet bijster ingtr n«_»raen, zoodat herhaaldelijk in don Rar«<4 besloten werd de geloofsbrieven van den burgomeestcr-lid van den Raad niet t-e on derzoeken. Dat gaf telkenmale aanleiding tot allerlei scènetjes en herrie. Ten sjotte hakte de Raad den knoop door en keurdo do geloofsbrieven niet goed. Doch dé burge meester ging in beroep bij Gedeputeerd a Staten, die het besluit van den Raad ver nietigden, en beslisten dat de burgemeester als raadslid zitting zou nemen. De meerder heid keek natuurlijk leelijk op den. neus, toen d© voorzitter van den gemeenteraad het besluit van Gedep. in de vergadering mededeelde. En een der edelachtbaren was na de zitting nog zóó verbolgen, dat hij l>»i den burgemeester een ruit inwierp. Het rui ten-inwerpen in bedoelde gemeente wordt als een soort van sport beoefend. „Tijd.'* Wegens vermoeden van g» vaarlijke lading is te Buitenhuizen een on- d rzoek iugesteld naar den inhoud van 320 kisten, bestemd voor overlading in hetfc stoomschip Fanua", van den Kon. Roll, Stoombootdienst, gecharterd naar Weati» Tndié, door den Kon. West-Indiacheu dienst. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de kisten gevuld zijn niet geladen V- non- ammunitie, evenwel zonder z. g. balï».T. ©r? zonder ontstekingsmiddelen, zoodat 't ven* voer niet meer gevaar oplevert, dan dat van andere ontplofbare stoffen. Na het ender- zoek had onmiddellijk de overlading plaats. In een weide te Dubbeldam la Zaterdagochtend een Duitsche naHtairo luchtballon gedaald. De ballon was bemand met een kapitein en een luitenant van Duitsche leger, die Vrijdagavond te elf uuE te Berlijn waren opgestegen. De politie te Amsterdam la er in geslaagd, een tweetal personen to arresteeren wier opsporing en uitlevering door do Duitsche justitie gevraagd wordt. Deze personen hebben heel wat op hun geweten. Eenige maanden geleden hadden zich in Westfalen van valsche accepten be diend. ten'einde geld los te krijgen. In '6 laatst van Mei kwam de gendarmerie van 'b stadje Minden hen echter op het spoot en een wachtmeester wilde hen arresteeren, wat hem niet gelukte. Het tweetial verzetto zich hevig, ja, mishandelde zelfs den poli tieman, die met levensgevaarlijke verwon dingen, tengevolge van een schot, naar 'd ziekenhuis gebracht moest worden. La tor herstelde hij gelukkig De beide misdadiger* slaagden er in, veilig Holland te bereiken hoewel hun signalement in 't politieblad ver schenen en alle politiebureau."? op de hoogt» gesteld werden, bleef men hun spoor onge veer drie weken bijster. De politie te Amsterdam werd gewaar schuwd, dat het tweetal zich in een DuitscE logement aan de Gelderschekade bevond. Eonige rechercheurs begaven zich er heen..- Do politiemannen waren gelukkiger dan hun Duitsche collega's, want vóór de belde mannen er op bedacht waren, hadden de rechercheurs hen geknipt. Ze werden riat het hoofdbureau vervoerd, waar ze, in af wachting om uitgeleverd te woeden, in ver zekerde bewering werden gesteld. RECLAMES, i 40 Cent uer recot 5140 30 /Qrri ty' of r 'P tl' Van beide geslachten, hómorroizios en ander» ziekten, spoedig en algelieele genezing, door extract van planten. Vraag, mot vermelding welke ziekte, een dAr brochures No. 60 met tali like aiteataüën aan Dr. med. Damman, 70 rue du Tiór.e, Brussel, Bj'g.ö, of aan A, VAN TUÏLL, Faleisstiaat 13, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5