N°. 16655 Maandag 15 Juni. ^Tweede Blad. A°. 1914. Offieieele Kennisgeving. Gemeentezaken. Voorwaardelijke Invrijheidsstelling DAGBLAD Oproeping van Kiezers y0or de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Tic Burgemeester van Leiden; (ïelet ou art. 7 van het Kon. besluit van 4 Mei ,«6 .Staatsblad no. 76. tot vaststelling van een feliréineen reglement voor do Kamers van Koophan del en Ka brieken, bepalende, dat vóór 16 Juli van hpi jaar. waarin de gewone verkiezing van leden lener Kamer plaats heeft, door Burgemeester en Wethouders ecu ^orloopüp? lijst van kiesgeroch. ticden moet worden opgemaakt; Koodigt de belanghebbenden. die niet op de hatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kurner van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente voorko men', maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe kiezerslijst te v.orden geplaatst, uit daarvan vóór i Juli a-s. tor Secretarie aangifte te doon, volgens hot daarvoor vastgestelde formulier. waar- Van exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Hij herinnert, dat art. 6 van bovengenoemd Ko ninklijk Besluit bepaalt, dat men. om kiezer van Jjden ec-ner Kamer to zijn. zal moeten voldoen aan do bc-idc volgende vereischtcn «a. kiezor zijn van leden van don Raad der ge- jnecnle. waar de Kamer is gevestigd; b aldaar bestuurder e medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel pl nijverheid. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden. 4 Jnni 1914. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op DONDERDAG 18 Juni 1914, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk Wet houder. (128) 2. Benoeming van een tijdelijk Wethouder. 3. Benoeming van eeu Ooiuuiissaris der Gomeen- telijke Bank van Leening. (136) 4. Verzoek van Mej. H. H. de Wolff om be stendiging in de betrekking van Gemeente-apo theker. (134) 5. E^kening. dienst 1913, van de GezondhoiOs- commieeie (126). 6. Staat van af- en oversohrijving op de begroo llng, dieuat 1913. van het Gerei. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (126) 7. Bekening. dienst 1913, van het Geref. Minne- pf Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (126) 8. Begrooting. dienst 1914, v. d. Armonraod. (127) 9. Voorstel tot wijziging der begrooting, dieust 1913. in verband mot do terugbetaling van onver schuldigde plaatselijke direote belasting en het na- Jeelig slot van de rekening der Eleotrioitoits- labriek. (138) 10. Verzoek van O do Graaf om vergimning tot demping van do poldersloot lange den Zljldijk voor hot perceel, gemeente Leiderdorp, Seotie A po. 3502. (133) 11. Verordening, houdende wijziging dor veror dening van 30 Juni 1910 (Gem. Blad No. 11). rege- londo de bezoldiging van de aan het krankzinnigen- ge ticht ..Endegeost", de afdeellng voor jeugdige Idioten en het sanatorium voor zenuwlijders j.Bhijngeeet" verbonden geneosheeren. (129) 12. Voorstel: tot aanvulling van het Gitbreidings- en Ver nieuwingsfonds der Gasfabriek en dat der Eleo- triciieitsfabriek; 3. tol vermindering van het bedrijfskapitaal der Gasfabriek en tot aanvulling van het Uitbrei ding»- en Vernieuwingsfonds dier fabriek; tot vaststelling van deu desbetreffeuden be- grootingsstaat. (130) 13. Voorstel; tot aankoop van do perceelen, kad. bekend ge meente Leiderdorp. Sootie A, nis 81 en 3458. tot beschikbaarstelling van de voor dion aan koop benoodigde gelden. (131) 14. Voorstel: (v. tot aankoop van verschillende peroeelen weiland en bollenland met bijbehoorende bouwmans- woning, ter gezamenlijke oppervlakte van 23 H.A. 38 A. 21 o.A., gelegen onder de gemeente Oegstgeest; 5v tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde geldon. (132) 15. Voorstel tot het verleenen van afschrijving San plaatselijke direote belasting, dienst 1913. (136) 16. Bezwaarschriften tegen nauslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1913. (137) Aankoop grond voor dc Gemeente. Reeds meermalen aldus II. on VV. deed zich de behoefte gevoelen, om tob ver meerdering van heb grondbezit der gemeen te te geraken. Die behoefte is in den laatsten tijd nog versterkt, nu de landerijen aan de overzijde van het station der PI. IJ. S. M. Voor Academisch Ziekenhuis en bijbehoo rende laboratoria zijn bestemd en het besluit is genomen, om met do exploitatie van het Voormalige Raamland i het oostelijk deel dor gemeente een aanvang te maken. Dien tengevolge is het weinige terrein, waarover Leiden nog kon beschikken, alweer vermin derd Voor een gemeente van de grootte Van Leiden, en in het bijzonder voor een 'Academiestad, is het echter, van het aller hoogste belang, om voor verschillende doel einden steeds de beschikking te hebben ever torn of meer groote terreinen. Binnen de grenzen der gemeente zijn thans echter geen terreinen van eenigon omvang' als hier bedoeld, tegen redelijken prijs meer te verkrijgen. Toen B. en W dan ook eenigen tijd gele don ter oore kwam, dat verschillende per oeelen weiland nabij de grens onzer ge meente te koop waren, besloten zij een na der onderzoek daaromtrent in te stellen. Als resultaat van dat onderzoek en van de Vervolgens gevoerde onderhandelingen kun nen zij mededeelen, dat de gemeente thans ln de gelegenheid is een complex weiland e bollenland met bijbehoorende bouwnmns- V'pnjng. een en ander tor gezamelijke groot te van 23 II. A 38 A en 21 c.A. aan te hoopen voor den prijs van f 116.000, d. i dus hij na fo. 50 per vierk M De perceelen zijn gelegen in en béftoorden don Maredijkschen polder, achter de huizen ®in de Noordzijde van den Rijnsburgerweg. Aan de Noord- en Oostzijde woiden zij 8'ootendeels begrensd door den Warmond- *°hen weg en den Marodijk, terwijl het ber- *01n één smallon en twee breede toegangen naar den Rijnsburgerweg. De gevraagde koopprijs komt B. en \V. of schoon niet gering, met het oog op de gun stige ligging van het terrein in de onmiddel lijke nabijheid van Leiden, met te hoog voor. De grond daar ter plaatse toch is in de laatste jaren zeer in prijs gestegen, ter wijl een verdere stijging zeer zeker nog in de toekomst kan worden vorwacht. De eigenaar van het complex, «Ie heer J. J. Nijssen te Oegstgeest, heeft als voor- waardo bij den verkoop gesteld, dat hij een deel van 't complex ter grootte van plm. 15 H. A., 28 A. en 51 c.A. gedurende vijf jaar kan huren voor f 115 per H. A., evenwel met dien verstande, dat de kooper, d. i. dus de gemeente, het recht heeft de huur ten allen tijde met inachtneming van een ter mijn van 3 maanden op te zeggen, mits deze tusschentijdsclie opzegging slechts niet plaats heeft, om het geheel of een gedeelte van het verhuurde aan een ander voor wei- of hooiland te verhuren. Verder is een tweetal perceelen vrij van huur, terwijl van de overige perceelen een drietal verhuurd is tot Kerstmis 1917 en de rest, op korten termijn kan worden opge- Volgens -berekening kan bij aankoop te gen den gevraagden prijs voorloopig jaar lijks ruim 3 pCt. aan huur worden getrok ken, betgeen voor verhuring van terrein grootendeels als weiland voldoende kan worden genoemd. B. en W. geven daarom in overweging te besluiten tot den aankop van de perceelen kad. bekend Gemeente Oegstgeest Sectie C nis 274, 275, 278 t/m. 285, 288, 289, 296 t/m. 300, 730 1375, 1493, 1498 t/m. 1500 en 1556, ter gezamenlijke oppervlakte van 28 H. A., 38 A., 21 c.A. voor den prijs, in to taal met inbegrip van de kosten van over dracht van f 119.015. Nieuwe Baggerstaleii. Bij Raadsbesluiten van 5 en 12 December 1912 werd besloten het bagger werk en de uitvoering van bijkomende werkzaamheden op te dragen aan P. van Ulden. Ingevolge artikel 28 dier voorwaarden mocht door den pachter voor het storten van puin, vuil, grond enz. of voor andere doeleindon, die met het bedrijf, in de overeenkomst omschreven, in verband staan, vrijelijk beschikt wordon over het aan do gemeente toebehoorende opslagter rein in de Waard. De pachter maakte van deze bevoegdheid gebruik en bezigde het terrein als opslag plaats van vuil en als baggerterrein. Hiertegen verzette zich echter het ge meentebestuur van Leiderdorp, in welke ge meente het terrein gelegen is. Hoewel toch het terrein deel uitmaakte van het complex, dat gedurende vele jaren door vorige pachters voor cle uitoefening van hun bedrijf werd gebruikt, was het ge meentebestuur van oordeel, dat door den heej- Van Ulden in strijd werd gehandeld met do Leiderdorpsche verordening, van 28 October 1909, cfie verbiedt, het na de vast stelling der verordening oprichten van in richtingen, bestemd tot bewaring en ver werking van asch, vuilnis en bagger elders, dan op de daarvoor in de verordening aan gewezen porceelen. Op bestaande inrichtin gen is zij evenwel niet van toepassing, doch het gemeentebestuur stelde zich op 't stand punt, dat de pachter, door op een deel van het terrein hot baggerbedrijf uit te oefenen, terwijl dit vroeger niet op dit gedeelte van het geheele terrein, doch op het door de provincie voor den aanleg vail het nieuwe kanaal aangekochte gedeelte geschiedde, de werkzaamheden op andere en meer hin derlijke wijze dan vóór 1909 uitoefende en lokte daarom een vervolging uit van den pachter wegens overtreding van de meer genoemde verordening, waarop een ver- oordeeling volgde. B. en W. hebben nu stappen gedaan, om terreinen in handen te krijgen, die voor baggerstalcn geschikt konden worden ge acht, en is het. hun gelukt op een tweetal onder Leiderdorp gelegen perceelen wei land de hand te leggen, behoorende tot cle perceelen, die door de Leiderclorpsche ver ordening van 1909 zijn aangewezen voor bagger- cn vuilnisterrein. De perceelen hebben een oppervlakte resp. van 2.42.70 H.A. en 1.88.50 H.A. of te zarncn 4.31.20 H.A. en zijn voor het baggerbedrijf gunstig gelegen aan „de Zijl" tusschen de Stink sloot en de spoorlijn naar Hoofddorp. De tegenwoordige eigenaren, de Gebr. Boot to Leiderdorp, zijn bereid de perceelen te ver- koopen voor 5000 per H.A., d. i. dus in totaal voor f21,560, volgens B. en W. re delijke prijs. Bij aankoop zou voorloopig ec>n deel van heb meest Noordelijk gelegen perceel ter grootte van pl.m. 1 H.A. voor baggerter rein kunnen worden ingericht en aan den pachter verhuurd voor f 250 's jaars per H.A, vermeerderd met de betaling in eens van.de helft der kosten, verëischt om dit gedeelte in te richten -voor opslagplaats van vuilnis pnz. en baggerterrein. De an dere helft der kosten zouden daji billijk heidshalve voor rekening van de gemeente moeten zijn, aangezien alle gemaakte wer ken na afloop der pachtovereenkomst ter vrije beschikking van de gemeente komen. De kosten van inrichting zijn, nu nog geen definitieve plannen zijn opgemaakt, moeilijk nauwkeurig te ramen, doch wor den aanvankelijk zeer globaal begroot op f2000 3000, waarvan de helft ten laste van den pachter komt. Bij verhuring van het bovenbedoelde ge deelte van het terrein langs de Zijl aa-n den pachter, ziet deze af van het gratis gebruik van het in artikel 23 der pachtover eenkomst bedoelde opslagterrein in de Waard, hetgeen dan zeer goed voor andere dan reinigingsdoeleinden kan worden ge bruikt en waarvoor, naar het ons voorkomt, een flinke huur zal kunnen worden bedon gen. Aangezien thans slechts een deel van het perceel No. 81 in gebruik zal worden ge nomen en alleen indien daartoe de behoefte mocht blijken, een grooter gedeelte voor het bedrijf aan den pachter onder overeen komstige voorwaarden zal worden ver schaft, is het niet noodig het geheele ter rein, dat tot Kerstmis 1915 is verhuurd, vrij van huur te maken. De huur van een per ceel zal echter bij den koop moeten wor den afgekocht. Aan de eigenaren zal daar om, indien zij dit perceel vrij van huur le veren, behalve den koopprijs een bedrag van f 600 als afkoopsom van die huur moe ten worden uitgekeerd. B. en W. vertrouwen door het boven staande voldoende te hebben aangetoond, dat aankoop van de beide perceelen aan de Zijl en verhuring van 'n gedeelte daar van aan den pachter Van Ulden tegen de genoemde prijzen en onder de genoemde voorwaarden, in het belang der gemeente moet worden geacht, waarom zij den Raad voorstellen te besluiten tot aankoop van de bedoelde perceelen. Begrooting Armenraad. De Commissie van Financiën is niet al te best te spreken over de in haar handen ge stelde bcgrooting van dea Armenraad. Zij ontveinst zich niet dat zij voor een eenigs- zins moeilijke taak is gesteld. Is het aan de eene zijde niet mogelijk juist te becijferen wat noodig is en zal de ondervinding in dit opzicht moeten leeren welke uitgaven nood zakelijk en billijk zijn, aan don anderen kant vreest zij dat, als in het begin de zaak te grootscheeps wordt opgezet, het in de toekomst moeilijk zal zijn hierin verande ring te brengen. Wat is de werkkring van den Armenraad? Dit is nu nog uiet juist uit te maken. En wat zijn de werkzaamhe den van den Secretaris? Is de zaak zooals die nu is opgezet niet wat al te groot scheeps behandeld? Had men niet in den beginne een vertrek ton Raadhuize kunnen disponibel stellen voor het to houden spreekuur en de eventueel te houden ver gaderingen, terwijl verder de Secretaris ten zijnen huize, evenals bijv. de Secretaris der Gezondheidscommissie, de administratieve werkzaamheden zou kunnen verrichten? De Commissie kan zich niet ontveinzen dat ook in verband met de overgelegde staten en begrootingen uit andere steden, het haar voorkomt dat dc zaak alhier al zeer royaal opgezet is. Ten einde alvast eenige bezui niging aan te brengen zou zij den Raad willen voorstellen den post, verlichting en verwarming met f 100 te verminderen en te brengen op ƒ200 en don post onvoorziene uitgaven terug te brengen op f 41.66 en al- zoo te verminderen met 200. Tijdelijk Wethouderschap. Evenals ten vorigen jare is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat ook in dezen zo mer, door uitstodigheid van eenige leden van het College van B. en W., op zeker tijdstip niet zooveel leden tegenwoordig zullen zijn als volgens art. 92 der Gemeen tewet vereischt wordt., om te kunnen be raadslagen en besluiten. Het is daarom wenschelijk, dat een der leden van den Raad tijdelijk de functie van wethouder kan waarnemen B. en W. sellen mitsdien voor, krachtens art.. 90 der Gemeentewet, een der leden to benoemen, om, zoodra en zoo dikwijls zulks zal noodig blijken, gedurende de maanden Juli en Augusus a.s. als plaatsvervangend wethouder op te treden Uitgaven Endcgcest en Rhijugeest. De Commissie van Beheer over de ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" stelt een tweetal kleine wij zigingen voor in de verordening regelende de bezoldiging van de aan die gestichten verbonden geneesheeren. In de eerste plaats geeft zij in overweging om den Geneesheer-Direotour wederom in het genot te stollen van vrij vuur en licht. Zoolang zijn woning in het kasteel geves tigd was, kende de verordening hem dit emolument uitdrukkelijk toe, doch sedert hij zijn nieuwe ambtswoning betrokken heeft, komen vuur en licht voor zijn eigen rekening. De Commissie is tot haar voorstel geko men, omdat ook in de meeste andere ge stichten, als Meeronberg, Maasoord, Duin en Bosch bij Oastricum, Bloemendoal bij Loosduinen, aan de genoesheoren-directeur deze emolumenten worden verleend en bo vendien ook de werkzaamheden van den Geneesheer-Direotour in den laatsten tijd zijn toegenomen. De tweede wijziging betreft den 2den ge neesheer van Rhijngeest en heeft ten doel de vergoeding, die deze. wanneer hij uit wonend is, ontvangt wegens gemis van vrije woning» en verdere emolumenten door de inwonende geneesheeren genoten, te bren- I gen van ƒ500 op f750 's jaars. B. en W kunnen zich met beide voorstel- len volkomen verccnigcn en geven den Raad I in overweging over te gaan tot vaststelling van een verordening waarin dit wordt om- I schreven. Meer bedrijfskapitaal >oor Gas- eu ElcctricUcitsfabrick. Onder verwijzing naar een schrijven van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van, Gas en Electriciteit waarin de noodza/- kelijkheid wordt aangetoond, om tot ver grooting van do Uitbreidings- en Vernieu wingsfondsen der fabrieken over te gaan, geven B. en W. den Raad in overweging lo. te besluiten tot aanvulling van liet Uitbreidings en Vernieuwingsfonds der gasfabriek met f397.000.— en van dat der electriciteitafabrick met f 383.000. 2o. te besluiten tot vermindering van het bedrijfskapitaal der gasfabriek van 310.000 tot f 260.000.en de aldutf vrijgekomen gelden adl ƒ50.000.— to voegen bij net Uit breidings- en Vernieuwingsfonds -Ier gas fabriek een en ander onder bepaling a. dat, met inachtneming van het besluit van den Cemeenteraad van 6 Nov. 1913 in zake de door de gemeentebedrijven ver schuldigde rente voor de aan voornoemde Commissarissen verstrekte kapitalen zoolang do gem. daarvoor nog geen vaste leening heeft aangegaan jaarlijks door de fabrieken aan de gemeente zal worden betaald 4£ rente van het door haar geleende kapitaal b. dat te beginnen met het jaar 1915 jaar lijks 5 zal worden bestemd tot aflossing van schuld of kapitaalbeleggmg 3o. over te gaan tot vaststelling van den hierbij overgelegden suppletoiren begroo- tigsstaat, groot 780,000.—. Slootdeinpiog. In een adres verzoekt O. de Graaf, veehandelaar alhier, vergunning tot demping van de poldersloot langs den Zijl- dijk vóór zijn woning over een lengte van pl.m. 100 M., welke sloot voor de helft eigendom is van de gemeente Leiden. Adressant wil dan langs de gedempte sloot steenen en houten afscheidingen ma ken, teneinde geschikte bergruimte te ver krijgen voor pulp en gier, welke meststoffen thans op de aangrenzende weilanden, doch op minder geschikte wijze, worden uitge stort. Aangezien door de te maken afscheidingen do gemeentelijke sloothelft zal worden in be slag genomen, vraagt hij die helft te koop. Met de Oommissie van Fabricage zijn B. en W. echter van meening, dat het de voorkeur verdient den grond ten gebruike af te staan tegen het gewone tarief. Overigens bestaat noch bij de Commissie ncch bij hun College tegen inwilliging van het verzoek bezwaar. Zij geven derhalve in overweging aan C. de Graaf voornoemd, behoudens rechten van derden, vergunning to verlee nen tot het dempen der poldersloot over een lengte van pl.m. lOO M., ter plaat-se van het perceel gemeente Leiderdorp, on der de gebruikelijke voorwaarden. Af- eu overschrijvingen op de bcgrooting Blijkens lijsten van afschr ij vingen eu reclames moet-, wegens onverschuldigde J plaatselijke directe belasting, dienst 1913, j 'n bedrag van 174 31 wordon gerestitueerd. Aangezien evenwel op volgnummer 90 „Teruggave van belastingen" slechts een bedrag van 28.29i beschikbaar is, is een aanvulling van 'net betrekkelijke artikel met f 146.011 noodig. Vervolgeus blijkt uit <le door Commissa rissen der Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit ingediende rekening over 't jaar 1913 der Electriciteitsfabriek, dat de exploi tatie diet fabriek sluit met een nadeelig slot van 1542.25. Ten einde bij onveranderde vaststelling dier rekening de vereischte gelden voor de uitkeering van het nadeelig slot beschikbaar te liebbon, stellen B. en W. voor tot verhooging van den post- volg nummer 138 „Uitgaven voor de Stedelijke fa brieken van gas en electriciteit" over te gaan. Daar echter het- nadeelig slot der afdeeling „Electrisclie Tijdaanwijzing", op hetzelfde artikel voorkomende, volgens de overgelegde rekening, f 18.93 lager is dan geraamd was, kan met een verhooging van het- artikel tot een bedrag van f 1523.32 wor den volstaan. Beide verhoogingen tot een gezamenlijk bedrug van 1669.33,V kunnen worden gedekt door do hoogere ontvangst op volgnummer 2 Huur van huizen eu «andere gebouwen". B. en W. geven alsnu in overweging tot de voorgestleldo verhoogingen te besluiten. Herbenoeming stad-apothekeres. Mej. H. H Wolff, telkens voor twee jaar benoemd tot apothekeres aan de stadsapo theek moest nu 15 Juni als zoodanig aftre den. Op haar verzoek weder voor twee jaar in haar betrekking to worden bestendigd bestaat noch bij de Commissie voor de go- geineento-apotheek noch bij B. en W. be zwaar. B en W stellen den Raad voor daartoe over te gaan. Commissaris Gemeentelijke Bank van Leening. Voor de benoeming van een Commissaris aan bovengenoemde instelling om te voor zien in de vacature ontstaan door periodieke aftreding van mr. Ph. B. Libourel wordt door B. en W. het volgende dubbeltal aan geboden. (Slot). Proeftijd. Algemecne voorwaarden. Het ontwerp stelt den proeftijd voor mis drijven op drie, voor overtredingen op twee jaar, terwijl altijd de proeftijd gepaard gaat met do voorwaarden, dat de veroordeeldo niet een nieuw strafbaar feit plege en zich niet op andere wijze misdrage. De reclasseeringsarbeid heeft geleerd, dat een eenigszins streng toezicht niet te lang achtereen kan worden volgehouden. Het verslapt onwillekeurig van zelfhet is ook voor den te reclasseeren persoon niet gewenscht, dat het te lang dure. Toezicht van een reclasseerings-vereeniging gedu rende een jaar is reeds voor normale ge vallen lang te noemen. Voor de mogelijkheid, meer dan één ver lenging toe te passen, vindt de commissie geen reden. De bijzondere druk, waaronder de met V. S. veroordeelde zich bevindt, moet niet te lang blijven voortduren, zelfs al is zijn reclasseering niet bereikt. Hebben de pogingen daartoe gefaald, dan kan, op den veroordeelde, indien hij tegen de op gelegde voorwaarden heeft gehandeld, als nog de straf worden toegepast- In het te genovergestelde geval moet hij vrij uitgaan. De commissie is verdeeld over de vraag, of men als maximum voor den proeftijd voor misdrijven niet zou kunnen stellen twee jaar, met mogelijke verlenging tot,"drie jaar. Ditzelfde geldt de vraag, of niet in de wet moet worden neergelegd, dat het bijzonder toezicht niet langer zal duren dan één jaar, behoudens mogelijke verlenging. Wat de overtredingen betreft, hier meent de .meerderheid der commissie, dat een ma ximum-proeftijd van één jaar lang genoeg ie Er is ten slotte geen reden bij de over tredingen van de artikelen 432 en 433 den proeftijd langer te stellen dan bij de overi ge overtredingen. Bij de in die artikelen genoemde feiten (bedelarij, landlooperij, souteneurs verbod) zal het aankomen op een streng bijzonder toezicht op den per soon van den veroordeelde. Procedure bij wijziging en bij verlenging proeftijd. Ovor den duur van den proeftijd kon be zwaarlijk gesproken worden, zonder dat daarbij tevens aandacht werd geschonken aan de voorwaarden, waaraan die veroor deelde, die die V. S. heeft verkregen, moet voldoen. Thans worden aan die voorwaarden meer opzettelijke besprekingen gewijd. De voorwaarden, die volgens het ontwerp altijd moeten worden opgelegd geen nieuw straf baar feit en geen misdraging kan men algemeene voorwaarden noemen. Het ple gen van mishandeling behoeft geen aanlei ding te zijn om een wegens diefstal uitge sproken V. S. te herroepen. Zekerheidsstolling voor nakoming voorwaarden. Heb onöwerp kent op het voetspoor van d<e Engelsche „Probation offenders Act 1907" aan den rechter de bevoegdheid toe, dat door den veroordeelde of door een derde zekerheid wordt, gesteld voor nakoming der voorwaarden. Die zekerheid kan bestaan in een som gelds of in een verbintenis van eea ander dan de veroordeelde. Omtrent het beginsel is de commissio verdeeld. Terwijl èenerzijds het beginsel wordt toegejuicht en vergeleken wordt met de vrijlating tegen borgtocht uit- de voorloo- pigo hechtenis, zooals dit in verscheidene wetgevingen bekend is en in het ontwerp- .Str af vordering is voorgesteld wordt, ander zijds tegen den eisch van zekerheidsstolling aangevoerd dat de arme of minvermogende geen zekerheid stellen kan. Aan dit bezwaar zou zijn tegemoet te komen, indien de reclas- seeringa-vereenigingen voor de minvermogen den die taak konden op zich nemen. Ook zal he1:, wel niet uitblijven dat de vakvereeniging waartoe de veroordeelde behoort, voor hem zekerheid stelt of zich daarvoor sterk maakt. Er blijft echter altijd nog een juridisch bezwaar bestaan oordeelt de commissi o, wat- ze nader aangeeft. Voorwaardelijke invrijheidstelling. De voorwaardelijke invrijheidstelling, dio tot nog toe zeer weinig wordt verleend al dadelijk, omdat zij slechts is toe te passen, indien de veroordeelde langer dan drie jaar iu de gevangenis heeft doorgebracht zal een instituut worden van veel groo ter beteekenis. Zij zal voortaan kunnen worden toegepast, wanneer do veroordeel de negen maanden in de gevangenis heeft doorgebracht, en tevens clrie vierden van zijn straf heeft ondergaan. Met cle ruimere toepassing zal ook de instelling van karakter veranderen. Of de dader nog terecht te brengen is, moet bij cle beoordeeling de hoofdvraag zijn. Men heeft in het ontwerp hert ouderwetsche" instituut van den verlofpas behouden. Daar. door wordt to zeer een band gelegd met da politio. Zij dient te weten, dat een persoon voorwaardelijk in vrijheid gesteld is. Het toezicht drage men echter in de eerste plaats op a-an de reclasseeringsvereeniging, die daarbij op do goede diensten van de politio moet kunnen aanspraak maken. De verlof pas kan worden gemist.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5