n. Gemengd Nieuws. Evenredig Kiesrecht. Territoriale indeeling. Met het beginsel van evenredigheid in de vertegenwoordiging verdraagt zich volgens de commissie geen enkele indeeling in kies districten, dit begrip verstaan als een ge bied, waarbinnen één of meer afgevaardig den worden gekozen, uitsluitend door de stemmen uitgebracht binnen dit gebied, zonder dat die stemmen ecnigen invloed hebben op de verkiezing daarbuiten. Als een schaduwzijde van elke indeeling in kiesdistricten noemt zij nog deze, dat zij de verkiezing in de Tweede Kamer bemoei lijkt van mannen, die 6taan buiten de groo- te politieke organisaties. Op grond dat een indeeling in kiesdis tricten aan zeer ernstige bedenkingen on derhevig is, algehcele verbreking van den localen band evenmin zonder bedenking is, maar van territoriale indeeling geen af stand kan worden gedaan, meent de com missie zelve, ter vermijding van de bezwa ren, aan het districtenstelsel verbonden» een etelsel van territoriale indeeling te kun nen voordragen, dat aan verschillende stel- eel3 is verwant, maar niet, althans niet noemenswaard, vervalt in de fouten der andere systemen. Eet komt saamgevat hier op neer. Voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer wordt het rijk ingedeeld in een aantal deelen, in de, bij het ont werp tot wijziging der kieswet gevoegde, tabel bepaald op achttien. Deze deelen worden in de wet kieskringen genoemd. Evenals in het stelsel der kiesdistricten stemt in dat van de kieskringen de kiezer uitsluitend over de lijsten, die zijn ingele verd binnen zijn kieskring. Terwijl in l|>t kiesdistrict een bepaald aantal zetels worden verdeeld alléén over •de candidatenlijsten, ingeleverd in dat dis trict, worden in het stelsel der kieskringen alle honderd Kamerzetels verdeeld over al le lijsten te zamen, onverschillig in wel ken kieskring. Zoodra het verkiezingswerk is gevorderd tot de verdeeling der zetels, naar evenredigheid van het aantal stem men op elke lijst uitgebracht-, vallen de grenzen der kieskringen dus weg en wordt het land één kiesgebied. Om over het ge heel e land de stemmen van haar aanhan gers te verzamelen zal een partij een lijst moeten inleveren in iederen kieskring. Het hier voorgedragen stelsel dwingt de partijen, zich bij de verkiezing kringsgewijze t-o organiseeren. De- decentralisatie is dus" afdoende verzekerd. Elke stem, binnen wel ken kring ook uitgebracht» heeft volkomen dezelfde waarde. In het stelsel van het ontwerp der com missie stelt het hoofdstembureau in eiken kieskring het aantal stemmen vast, daarin uitgebracht voor elke lijst en op eiken candidaat, zoodat het centraal stembureau in hoofdzaak deze gegevens slechts heeft over te nemen, om dan op de verdeelings- methode toe te passen. Alleen beperkt het stelsel de keus van den kiezer tot de can didate n, die gesteld zijn binnen zijn kring. Wel ontveinst de commisie zich niet het bezwaar, dat- in het stelsel gevallen denk baar zijn, waarin het locaal verband tus- schen kiezer en afgevaardigde niet volledig tot. zijn recht komt. Evenwel naar het oordeel der meerder heid van de commissie wegen tegen de be zwaren, die zij zelve erkent als te kleven aan het door haar ten slotte omhelsd stel sel van territoriale indeeling, ruimschoots de voordeelen op, die het aanbiedt. Naar het der commissie voorkomt, zouden voor de verkiezingen voor de Tweede Ka mer de meeste provinciën ieder één kies kring kunnen vormen, terwijl Gelderland en Noord-Brabant in twee, Noord-Holland in drie en Zuid-Holland in vier kieskrin gen zouden kunnen worden verdeeld. Aan het wetsontwerp is een proeve van indee ling t-oegevoegd. Voorziening in tusschentijdsohe vacatures. De commisie stelt voorop, dat verkiezin gen ter vervulling van tusschentijds open gevallen plaatsen niet passen in een stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Zeker Tiiet in het door de commissie aanbevolen itelsel," waarin het geheele kiezerscorps in het land moet worden opgeroepen om te voorzien in een enkele vacature. Hot komt haar voor, dat- de Belgische re geling, waaraan 't denkbeeld ten grondslag ligt, dat de plaastvervangers zullen worden gezocht in andere kringen dan waaruit de afgevaardigden voortkomen, noodeloos ver wikkelingen echopt èn voor den wetgever, èn voor den kiezer, cn voor hen, die den uitslag der verkiezing hebben vast te stel len. In het Belgische voorbeeld vindt zij geen aanleiding af te wijken van den aan gewezen weg ter voorziening in t-usschen- tijdsche vacatures, te weten dat het uitval lend lid wordt vervangen door den candi daat, die met hem voorkomt op dezelfde lijst en van de niet verkozen candidaten van de lijst de meeste stemmen heeft be haald. In een stelsel, dat breekt met tusschen- tijdsche verkiezingen, kan niet ongewijzigd blijven voortbestaan het laatste lid van art. 90 der Grondwet, dat een lid der Sta ten- Generaal bij aanneming van een bezoldigd 6taatsambt, dat hij niet reeds tijdens zijn verkiezing vervulde, doet aftreden. De verschillende pogingen, gedaan om het grondwettelijke voorschrift te wringen in het kader der evenredige vertegenwoor diging, zijn, naar het oordeel der commis sie, niet geslaagd en kunnen ook niet sla gen. De Grondwet moet dus op dit punt wor den gewijzigd, hetzij door het laatste lid van art. 96 te schrappen, hetzij door te doen vervallen de woorden „maar zijn herkies baar". Vier leden der commissie geven de voor keur aaD wijziging in den eerst vermelden zin. De meerderheid der commisie echter stelt prijs op het behoud van het grondwettelijk beginsel. Haar voorstel is derhalve om in artikel 96, laatste lid, der Grondwet te schrappen de woorden „maar zijn herkies baar". Het gevolg daarvan zal zijn, dat de plaats van den afget-redene tijdelijk door een ander wordt ingenomen, tot aan zijn herkiezing bij de eerstvolgende algemeen© verkiezing. Onderzoek der geloofsbrieven. Wordt een gekozene niet toegelaten, dan wenscht de commissie dit geval op één lijn te stellen met de tus-schentijdsche vacature, als oplossing waarnaar is aangewezen, dat in de plaats van den niet toegelatene treedt de candiaat, die met hem voorkwam op dezelfde lijst en die van de nog niet gekozen candidaten op deze lijst de meeste stemmen behaalde. Ook denkt zij aan de moeilijkheid, die intreedt, als aan de ver kiezing zelve een fout kleeft, begaan bij de candidaatstelling, bij do stemming en bij het vaststelion van den uitslag. Dan toch zou, indien achteraf mocht blijken, dat ten onrechte een lijst als geldig ia toegelaten, of als ongeldig is terzijde gesteld, over den geheclen kieskring een nieuwe stemming plaats moeten hebben en in verband met deze stemming de uitslag van de verkiezing over het geheele land opnieuw moeten wor den vastgesteld. Om daaraan te ontkomen, wil de commis sie het onderzoek naar de geldigheid der lijsten vooraf doen geschieden, met dien verstande dat de geldigheid der lijsten, zoo- als zij ten gevolge van dit onderzoek is vastgesteld, voor goed vaststaat en een nar der onderzoek naar die geldigheid ter ge legenheid van het geloofsbrievenonderzoek is buitengesloten. Met het onderzoek der lijsten belast het. ontwerp het hoofstcmbureau van den kies kring, binnen welken de lijsten zijn ingele verd. Na afloop van den daarvoor gegunden termijn doet het hoofdstembureau, in een openbare zitting uitspraak over de geldig heid van de lijsten. Van de beslissing staat, indien zij strekt tot ongeldigverklaring van een lijst, of schrapping daarop van een candidaat, beroep open op Gedeputeerde Staten. Dit colege geeft de eindbeslissing, nadat het beroep is behandeld in een open bare vergadering. Daar in het door de commissie ontwor pen stelsel de verkiezing over het geheele land cén samenhangend geheel uitmaakt, kan het onderzoek der geloofsbrieven, voor zoover dit raakt de verkiezing, niet meer, zooals thans, voor ieder nieuw inkomend lid op zich zelf staan. Een beperking van het onderzoek van den geloofsbrief van hem, die optreedt ter ver vulling van een tussehentijdsche vacature, is daarvan het onvermijdelijk gevolg. Voor d e P r o v. Staten. Voor het evenredig kiesrecht ter verkie zing van do Provinoiale Staten komen, naar het oordeel der commissie dezelfde gezichts punten in, aanmerking als voor de verkie zing van de Tweede Kamer. De commissie beveelt dan ook voor de Staten hetzelfde stelsel aan.. In tusschen brengt het aanvaarden van dit stelsel de noodzakelijkheid mede om te breken jnet het grondwettelijk voor schrift van aftreding van de leden bij de helft, welke de werking van het voorge dragen systeem der kieskringen zou ver etoren, voorzoovcr dit gericht is op het be waren van den localen band tusschen af gevaardigde en kieskring. Ter wille van het locaal verband moet dus de gedeeltelijke aftreding der Staten worclen opgeofferd. De verdeeling der verschillende Provin ciën in kiesdistricten, waarborgt op afdoen de wijze het locaal element in de geweste lijke vertegenwoordiging. De commissie acht het. daarom gewcnscht bij de indeeling in kieskringen daaraan zooveel mogelijk aan te sluiten. In de indeeling, zooals die is ontworpen, zijn daarom de grootere thans bestaande kiesdistricten overgenomen als kieskringen, terwijl de kleinere bij, tweeën of drieën zijn vereenigd tot een kring. Voorts zijn in de ontworpen tabel bij el kander gevoegd alle kiesdistricten, waarin thans de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, en Utrecht, zijn verdeeld, zoodat elk van d'czo drie gemeenten één kieskring vormt. Voorts stelt de commissie voor, den zit tingsduur voor de Statenleden, eveneens va-st te 6tellen op vier jaren e-n dien dus met twee jaren in te korten. Voor de gemeenten. Voor de gemeentelijke vertegenwoordi ging, wordt in het algemeen ook het voor Tweede Kamer en Staten aanvaarde stel sel aanbevolen. Ook de groota gemeenten kunnen, naar der commissie voorkomt, één onverdeeld kiesgebied uitmaken. Dc commissie vindt geen termen om voor te stellen voor raadsverkiezingen in kleine gemeenten het meerderheidstelsel te be houden. Wel behoeft, naar het oordeel der com missie, voor deze gemeenten de huidige re geling der periodieke aftreding van de le den van den Raad wijziging. De Commissie stelt, daarom voor in de gemeenten, waar de Raad bestaat uit vijf tien of minder leden, alle leden tegelijk te doen aftreden. De Eerste Kamer. De commissia heeft zich afgevraagd, of een regeling van evenredig kiesrecht voor do Eerste Kamer mogelijk is met behoud van den grondslag harer samenstelling, zooals die is neergelegd in artikel 82 der Grondwet-, krachtens hetwelk door do Sta ten van elke provincie een zeker aantal le den der Eerste Kamer wordt verkozen. Een minderheid in de commissie, hoewel van oordeel, dat een regeling op dien grondslag niet volmaakt ware, meent dat daaraan iir geen geval behoort to worden geraakt. Meent rij dat de taak der commissie uit sluitend is een regeling te ontwerpen op den tegen woordigen grondslag van- de sa menstelling der. Eerste. ICamer, do meer derheid. der commissie ia echter van oor deel, dat op dde-n grondslag oen aok maar eenigszins bevredigende regeling geheel is uitgesloten, zelfs indien wordt gebroken met de aftreding der. Eerste KamoT bij ge deelten. Bij do overweging der vraag Welke be hoort dan deze wijziging te zijn? verdedig.- do één lid het denkbeeld inet de verkiezing door dc Provinciale Staten geheel te bre ken en de Eerste Kamer te doen verkie zen door dezelfde kiezers als, die de Twee de Kamer samenstellen. De andere leden waren echter eenparig van oordeel, dat de commissie, naar haar meening, in elk geval een stelsel heeft voor te dragen, waarbij de Staten als kiezers van de leden der Eerste Kamer behouden blijven. De commissie heeft overwogen, doch ver worpen, het denkbeeld om de provinciën ter verkiezing van do leden der Eerste Kamer zóó te groepeeren, dat in elke groep een aantal leden wordt gekozen, voldoende om een evenredige verdeeling van de plaat sen over de verschillende partijen mogelijk te maken. Dc commissie durft niet aan te raden in elke provincie de verhouding tusschen de bevolking en het aantal Staten-ledcn gelijk te maken. Daardoor zouden óf in te wei nig bevolkte provinciën de Staten uit een te gering aantal leden koinen te bestaan, óf het aantal Staten-leden in de volkrijkste provinciën bovenmatig worden. De commissie beveelt ten slotte voor de verkiezing van de Eerste Kamer het. per- soncn9telsel aan, omdat hier, waar het aan tal kiezers beperkt is en die kiezers boven dien zijn do leden der Provinciale Staten, alle vcreischten voor het personenstelsel aanwezig rijn. Voor de uitwerking van het stelsel heeft de commissie haar keus gevestigd op 'n sy steem dat zeer nadert tot dat door Hagen- back—Bischoff in verschilende geschriften ontwikkeld. Bij de eerste lezing der stembiljetten geldt in het stelsel van dezen schrijver elk biljet ala een stem voor den eerst daarop geplaatsten candidaat, totdat deze het kiesquotiënt het aantal stemmen gedeeld door het aantal zetels plus één heeft be reikt, als wanneer de stem telt voor den volgenden, nog niet gekozen candidaat. Zijn, nadat alle biljetten aldus zijn opge nomen, no.g niet zoovele candidaten geko zen als zetels te vervullen zijn, dan wor den de biljetten in dezelfde volgorde an dermaal opgenomen» met dien verstande, dat de stem dan telt voor den tweeden candiaat van elk biljet, terwijl als deze reeds gekozen is, of reeds bij de eerste lezing het biljet als een stem voor hem is gesteld» de volgende, nog niet gekozen can didaat in dienst plaats treedt. Op dezelfde ■wijze worden de biljetten zoovele malen op genomen als noodig is om alle zetels te be zetten. Aanknoopende aan de gedachte, die ten grondslag ligt aan het 6telsel-Luppe, ter verdeeling van de aan een lijst toegekende zetels over de candidaten van die lijst, wil daarom de commissie, ook bij tweede en verdere lezingen de stem laten gelden voor den eersten nog niet gekozen candi daat van het biljet. Dan kan ook een klei ne grocp» mits zij haar candidaten op al haar biljetten plaatst in dezelfde volgorde rich het haar toekomend aandeel in de zer tels verzekeren. Eenigen tijd geleden werd de milicien van het 10de reg. inf. J. Hart man. te Haarlem bij de schietoefeningen op de baan te O verveen. in de borst ge wond. Hij werd toen naar het gesticht ■Toanmcs de Deo overgebracht. Thans is hij overleden. De Haagsche politie is den Iaatsten tijd weder tegen z.g. sociëteiten opgetreden. Bij haar waren n.l. klachten ingekomen over handelingen in een dier inrichtingen, terwijl in een andere in richting aan bezoekers yri] hoogo bedra gen waren afgezet; één bezoeker liet er op zekeren avond f 1300, een ander on geveer f900. Aan een dier inrichtingen is een vroe ger verleend „verlof" ingetrokken, nadat agenten van de afdeehng „Drankwet" der gemconte-politie de bedoelde, aanstoo- telijke tooneelen hadden goconstateerd. Deze inrichting heeft evenals oen andore, waar do afzetterijen werden gepleegd, 's avonds een politiepost voor de deur gekregen, die de bezoekers voordat zij binnengaan, waarschuwt. Te .Gouda is een conferentie gehouden tusschen het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders in het Transportbedrijf en het bestuur der pa- tr.oonsvereenigmg. In deze vergadering weTd besloten, dat op een Maandag a.s. te honden vergadering een uniforme loonregeling zal worden vastgesteld. De ariteiders hebben aanvaard" de voor waarde van de patroons, dat! thans het werk op den ouden voet zou worden her vat, zoodat op verschillende schepen weer wordt gelost, en de staking voorioo- pig als opgeheven kan woïden be schouwd. Naar de ..Dordr. Ct." meldt,- heeft in de Hoekschc Waard een ernstiM mishandeling plaats gehad. Zekere v. 3,, S., te Westmaas, heeft iemand vijfmaal esnedon: éénmaal in het hoofd, zoodat e kiezen bloot liggen, cn driemaal ij den romp. Met toestemming van het be. stuur zullen binnen oen paar dagen eeni- go gemakkelijke stoelen geplaatst worden m iiet Vondelpark, Ie Amsterdam, in deü z.g. Prinsëssetuin, die verhuurd worden voor 5 cents. De opbrengst hiervan is voor een liefdadig doel, en wel dit jaar voor de werkverschaffing in. eigen wo ning aan blinden en hall-blinden. Te Hi them, op Walcheren, stelde do burgemeester in don Raad voor een nieuw arrestantenlokaal te laten mi i ken Dit zou ongeveer 300 gulden kosten. Een der leden zeide, dat hij 100 gulden genoeg vond. want voor dit bedrag had men at een flink „Verkesko't" on "dit kon toch best ais arrestantenlokaal geberlg'd worden. B ij o n. Men s c h r iff t uit Wi n- torswijk. 'aan do „Arnli. Crt."; Eon der ijmkers hier ter plaatse, die gewoonlij» vroeg met zijn zwermen is, hoeft gis\a* ren, den eersten wannen zounigen da® sedert eenigc weken, zijn eersten ziverm bijen gekregen, d.i. oen maand later dan verleden jaar, toen het ook al zoo'n slecht honigjaar was. De vooruitzichten op honiggewin zjju ook zeer treurig. De bijen zijn voor een groot deel door gebroki aan voedsel gestorven, de oude bijen taan vanzelf dood, terwijl de rest slechte oor bijvoederen in hst leven gehouden kou worden. Onder deze omstandigheden is de kans op honig zeer gering. Op dejaarlijksche kersenv«Ti ling, te Wageningen, brachten do kersen den zeer Ixoogen prijs van 9 tot 12 cente per pond o phet hcrut op. Hot gewas zal piot meevallen. Een reiziger heeft bij de polii tio aangifte gedaan, 'dat hem ap zijn reie van Brussei naar Den Haag. 'nssdhen' Brussel en Esschen, een fototoestel ter waarde van f350 is ontstolen. Een nieuw Droogdok. Tö Schellingwoudc, waar verleden jaar het Soerabajadok te water gelaten werd, zal eerstdaags met den bouw van een nieuw; dok worden begonnen. Uit de omgeving hebben rend* 80 pers sonan hun diensten aangeboden, waar» onder vele visschers, dio bt| den bouw meer kunnen verdienen dan in hun eigen' bedrijf. Boven Zuid-Limburg woedde oen hevig onweer met veel regen. Te Stein, bij Sitlard, sloeg do bliksem in' twee huizen, die tot den grond too aJh brandden. Een seiroenmaker aldaar werd1 door liet hemelvuur getroffen en bekwam; brandwanden. De lieer K. Blauboer, tc Scha' gen, heeft zijn. eenjarigen ariër, genaamcl' „Max VII", voor f2400 aan een veeho® der in Zuitt-Afrika verkocht. De Waarzegster. Een ba- stuurslid van een feestcommissie, onder den rook van 's-Kortogenhosch, ontung dezer dagen do volgende aanbieding van een waar zegster. We laden het episteltje hier onge- kuiseht volgen Meneer van de Vestkemizie gelezen os do Uwos investivitijlc Geeve kom ik Uwcs fraagc ov d'et Uwea zou gout veïndo as de ik op Uwes terrein' mag kommen met men tend ik bon worre zegser en Lees ok uit do bande en koarte ik ho, oltoit ve.nl te daon en uwcs zult et ginrie spijit vaji hebbe es ik kom het jonge vollik wil gorre koxome en uwes kemezi» van den vesziviteitie zal ikveur nikt do hante leeaen ea do toekomst ok veurspellfn ik bon deun en deur versocnleik en maog men. edges gerust rekommandeoren en mijcu teint 's ook veszoenliik en nedieu as uwes zoedr foint wil ik wel tweo gueldo geve as stamp plaats en informeer mei' gsrrus in. hoop cn In afwachting. Uwes dienoaresae. (Volgde handteekomng). Alk deze dame een even goede wenster In de verre toeknmsitt ia ale schrijfster van brieven, dan aim er al- heel wat mcnscheO door haar bedot. over verschillende aangelegenheden, die be trekking hadden op hun beider leven in Engeland. Zij vertelde hem veel van den heerlijken tijd, dien zij in Parijs had ge had, maar sprak volstrekt niet over Lac- ville. Lang voordat de andere gasten klaar waren met de lunch stond Paul de Virieu van tafel op. Alvorens de eetzaal te ver laten keerde hij zich naar Sylvia en haar Engelschen vriend en boog diep voor hen. 't Kwam Chester voor, dat met zijn ver dwijning Sylvia opeens weer de oude werd en haar gewoon opgeruimd, natuurlijk, eenvoudig wezen terug kreeg. Ook sprak zij minder en luisterde meer, zoodat Ches ter eindelijk van hun samenzijn begon te genieten. Na de lunch gingen zij den tuin in en èet uitgestrekte gazon, met de donkere be schutte plekjes, bood een heerlijke gelegen heid om nog een rustig, gezellig uurtje te hebben. Hier gingen zij zitten en dronken hof fie onder een \an de ceders. Ik moet u zeggen, dit is een allerliefst, gezellig hotel, zei Chester eindelijk. Ik begin nu te begrijpen, dat je van Lacville houdt. Maar ik begrijp niet, hij zag haar ernstig aan dat je er van houdt naar dat Casino te gaan. Ach, er is hier zoo weinig anders te 'doen, zei Sylvia. En wèl beschouwd, schuilt er toch geen kwaad in zijn geld op het spel te zetten, als men het toch heeft. Hij schudde schertsenderwijze, maar toch bedenkelijk, het hoofd. Vindt je daar, werkelijk geen kwaad in, Sylvia? vroeg hij droogjes. o, daar heb je mevrouw Wachner 1 riep Sylvia opeens, en het kwam Chester voor, da*; zij het op een toon van verlioh- ting zei. Mevrouw Wachner? Chester keek op en toen hij de korte, dikke figuur van mevrouw Wachner over het grasveld naar hen toe zag waggelen, herinnerde hij zich haar weer. Dat was het goedhartige mensch, dat den vorigen avond zoo vriendelijk voor hem was geweest en hem zelfs had aange boden dien nacht bij hen te logeeren, als het Pension Malfait gesloten was geweest. We hebben in de stad geluncht, zei zij half cn half het woord richtend tot Chester. En nu kom ik in het voorbij gaan hier even aan, om n, mevrouw Sylvia, en uw vriend te vragen vanmiddag bij ons in „Chctlet des Muguets" te komen thee drinken. Zij zag met haar kleine, heldere oogi-i.i Sylvia strak aan. Sylvia keek naar Chester en lachte ver heugd. Hij begreep, dat zij gaarne de uit- noodiging wilde aannemen. Dat is heel vriendelijk van uzei hij hartelijk. Sylvia knikte vroolijk van ja. Méér dan vriendelijk, lieve mevrouw I riep zij uit. Wij zullen met bijzonder veel ge noegen komenIk was van plan met mijn heer Chester een rijtoertje te maken door het Bosch van Montmorency. Vindt u het dus goed, dat we tegen vijf uren komen? UitstekendEn tot Chester's groote vreugde keerde zij zich om, om neen te gaan. Ik kan nu niet langer blijven, want Vriend Frits wacht op me. En hij houdt niet van wachten. Wat een lieve vrouwzei Chestor. Je kunt wel van geluk spreken, Sylvia, dat je hier, in dit wonderlijke plaatsje, met. zoo iemand kennis hebt gemaakt. Maar je hebt je in het hotel' zelf toch zeker ook wel bij eenige menschen. aangesloten? Neen, eigenlijk nietZij bleef ste ken., Zij had kennis gemaakt met den graaf De Virieu, maar hij wei een uitzondering, geen regel. Zie je, Chester, Lacville is een plaats, waar men elkander niet bijzondeT ver trouwt. Ik voor mij geloof, dat vele men schen hier het zijn haast allen vreem delingen, Russen en Duitschers bet vreerad vinden, dat ik hier alleen ben. Zij sprak zonder na te denken over wat zij zei zij dacht eigenlijk overluid. Dus je geeft toe, dat het werkelijk geen plaats voor je is, om je er alleen op te houden, zei hij langzaam. Neen, dat geef ik niet toe, zei hij haastig. Maar laten we nu niet over zulke onaangename dingen spreken. Ik wou juist zoo'n heerlijk rijtoertje met je maken. Chester vergat dien eersten dag in Lac ville nooit. Het was verreweg de prettig ste dag, dien hij er doorbracht en het gelukte Sylvia hem te verbergen, dat haar stemming niet zoo aangenaam was als de zijne. Dank zij Polperro's bemoeiingen kon den zij over een uitstekende auto beschik ken. Toen zij eenmaal al de kleine fantas tische villatjes en het bouwterrein, dat fe koop was, achter zich hadden, hoe schil derachtig en lieflijk waren toen de gehucht jes en de boschachtige plekjes en de rus tige dorpje9 en stadjes, waar zij doorheen st.ot en. Op hun terugweg zei Sylvia iets, dat Chester onaangenaam verraste. Zij had hot feit, dat zfj iederen morgen met Paul do Virieu ging paardrijden, voor hem ver borgen willen houden, maar het is voor iemand, die gewend is de waarheid te zeg gen, moeilijk haar te verzwijgen. En dus liet zij zich een woord ontvallen, waaruit hij kon afleiden, dat Sylvia en d'e dame, die hij dien morgen bad zien paardrijden, en wier stem hem zoo beüend was voorge komen, werkelijk éen en dezobde per^vra waren Hij keek snel op. Dua je gaat iederen morgen met dien Franschman paardrijden? vroeg hij .bedaard. Bijna iederen morgen, antwoordde zij. Zijn zuBter heeft me een rijpaard en een amazone geleend. Dat is. bijzonder vriendelijk van haar, zei zij met warmte. En een donkere blos kleurde haar wangen Chester voelde opeena een achterdaoht. in zijD ziel sluipen. Was het mogelijk, dat die graai De Virieu, die man, over wien die lieve mevrouw Wachner met zulk een minachting had gesproken als over een „verwoed speler", het hof maakte aan Syl via? Het was een afschuwelijke gedachte, maar Chester wiet, dat in huwelijksaange- legonheden de afschuwelijkste en onge- rijmdstc dingen heel dikwijls niet alleen mogelijk, maar zelfs waarschijnlijk zijn. Chester dacht, dat alle Franschen het hu welijk beschouwen als een zaak. En voor een man als die graaf zou Sylvia's fortuin een aardig buitenkansje zijn. Sylvia! zei hjj op «achteD, srtengen toon. Hij beerde zich naar haar toe en zag haar aan. Sylvia keek strak voor zioh uit. Zij was bleek geworden en zag er vermoeid uit. Sylvia, herhaalde hij, luister eens naar me enwees niet boos. Zij zag snel naar hem op. Er trilden aandoening en zelfs toorn in zijn stem. Wees niet boos, herhaalde hij. Als mijn: vrees en mijn argwaan ongemótiveer l zijn, dan vraag ik je. uit den grond vatt mijn: hart vergiffenis. Sylvia stond op en tikte den ohaufïeutf op den schouder. Een beei-je InngEar mor alsjeblieft2ei' zij in het Frttnach... We gaan te vlug naar mijn zin. Taen ging zij weer rittiorn - Vvelnuy wat heb je rrrij to vragen 1 vroeg zijl Ik kon je niet goed: verstaan. We reden zoo vreeselijk hard. Is het mogelijk, is het aannemelijk, dat je er over denkt mot dien Framaohmsii te trouwen? Neen, zei Sylvia heel1 rustig, ik denk or niet over met den graaf De Virieu te trouwen. Maar wij zijn goede vrienden Ik mag hem graag lijden en ik heb respect! voor hem. Maar, neen, Chesterbeusob, je hoeft er niet bang voor te zijn, dat da graaf De Virieu er ooit over zal' denkefr mij te vragen zijn vro-uw te worden,. Maar als hij het eens deed'?1 vroeg Chester hoesch. Je hebt geen recht mij die vraag tê doen, zei zij heftig. En na een korte stilte vervolgde zij op zacht on toon En alfl hij het deed, zou ik „neen" zeggen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6