ZITTEND LEVEN. Drankbestrijding in Stockholm. RECEPT. x Wat onder een „zittend leven" of onder een „zittende levenswijze" verstaan wordt, behoeft wel niet n^per te worden om schreven. We weten hoe het meerendeel der notarissen, advocaten, kantoorbedien den, schrijvers of hoe zij anders heeten, ve le studeerende personen, vele schoolkinde ren en verder alle menschen, die zittend een beroep uitoefenen, het grootste deel van den dag op een stoel voor hun lesse naar doorbrengen. Voor een groot deel verrichten deze per- son en intellectueelen arbeid. Bij lickamelij- ken arbeid wordt men door het gevoel van moeheid, door hartkloppingen, door hij gen, door sweeten voor te groote inspan ning gewaarschuwd. Bij intellectueelen ar beid ontbreekt elke waarschuwing. Worden hierbij de krachten van het li chaam, voornamelijk van het zenuwstelsel, verbruikt, zonder dat er door rust voor voldoende herstel gezorgd is, dan ontstaat er uitputting, wordt do grond gevormd voor de zooveel voorkomende zenuwzwak te of neurasthenie. De waarde van onze intellectueelen ar beid, zoo schrijft het weekblad „Molo echot", noemt af, naarmate wij langer door werken. We verliezen dus niets, als w© ar beid en rust laten afwisselen. Wanneer we voorovergebogen zitten te schrijven of te lezen, kunnen we slechts zeer oppervlakkig ademhalen, terwijl toch diepe ademhalingen méér noodig zijn dan spijs of drank. Een slechte gewoonte is het ook lang met over elkaar geslagen knieën te zitten, vooral als daarbij nog één been tusschen het andere been en den on derkant van den lessenaar gekneld wordt. Sommige studeerkamers of kantoorloka len zijn in den regel veel te warm of wor den te 6lecht geventileerd, terwijl de ver lichting veelvuldig to wenschen overlaat. Soms hangen de lampen zeer dicht.boven de hoofden der werkers en is de grond koud, zoodat de gulden regel„warme voeten en een frisoh hoofd" omgekeerd wordt. Een zittende levenswijze veroorzaakt nog al eens een lijden der buikorganen., waar van aambeien en trage ontlasting beken de voorbeelden zijn. Meer nog vinden we hier de oorzaak van kleine, voortdurende, ongesteldheden, die men m het dagelijksch leven geen ziekten noemt. Kinderen kun nen natuurlijk blijvend geschaad worden men denko aan ruggegraateverkromming, bijziendheid, algemeen© zwakte en groote vatbaarheid voor infectieziekten. Gelukkig behoeft men beroepen, die met een zittend leven gepaard gaan, niet als gevaarlijk te beschouwen, daar men vol doende voorzorgsmaatregelen nemen kan. Wie 's ochtends even vóór acht uren en even vóór 9 uren door een groote stad wandelt, ziet een groot deel der straatbe- volking zich in groote haast voortbewegen. Op een drafje ziet men dames, heeren en kinderen trams naloopen of zij gaan, als ze oen tram verlaten, er op een holletje vandoor. Komen zij langs een klok, dan worden daar angstige blikken op gewor pen en slaat de klok, dan wordt ©en extra- spuxt genomen. Ieder wordt natuurlijk wel eens opge houden of verlaat zich wel eens op de een of andere wijzo, maar waarom wellicht het grootste deel van het kantoorpersoneel en der schoolkinderen altijd „bijna" te laat is, is een psychologisch raadsel. Het eerste vereischte voor het ontbijt is „tijd". Geen voedsel kan verteren, als 't in haast gebruikt wordt, wanneer 't niet gekauwd en met speeksel vermengd is. Dc kinderen moeten dus vroeg genoeg op staan. Do kamer, waarin ontbeten wordt, moet geventileerd, liefst reeds „aan kant" en 's winters verwarmd zijn. Een maaltijd in een kamor, waar nog lucht van den vo- rigen avond hangt, aan een niet opgeruim de tafel, smaakt niet. Evenmin is het bevordelijk voor den eet lust, het ontbijt op een blad op de slaap kamer te laten brengen. Voor de dienstbo den mag dit gemakkelijk zijn, flink eten doen de kinderen er niet door. De kinde ren moeten een vriendolijken en vredigen indruk der huiselijkheid medenemen naar hun school. Na voldoenden slaap genoten te hebben in een frissche slaapkamer, moet een voed zaam ontbijt gebruikt worden. Do maag heeft dan lang rust gehad, en moet dus vóó het werk begonnen wondt, weer eens voorden worden. Voedsel, met tegenzin gebruikt, ver teert zeer 6lecht. Volwassenen gebruiken maar zelden, en dan nog zeer weinig spij zen, die hun niet smaken. Geeft dan ook den kinderen, voor zoover dit mogelijk is zonder hen te schaden, dat voedsel, het welk hun het beste smaakt en in dien vorm als hun het liefst is. Een of andere meel spijs in melk gekookt is voor het ontbijt der kinderen aan te bevelen. Lust Uw kind liever maïzena dan griesmeel, geeft dan maïzena, ook al hebt ge hooren zeggen, dat het griesmeel of een andero meelspijs voedzamer is. Mocht uw kind het gries meel, dat geklonterd, of de maïzena, die aangebrand is, willen laten staan, dwingt het dan niet de pap te eten. Niet het kind, maar zij, die de pap roeren moest heeft schuld. Hot is een op verkeerde bespiege lingen berustende dwaasheid te meenen, dat hierdoor de kinderen verwend zouden worden. Zorgt ook voor afwisseling in de spijzen. Eet gebruik van eieren is in do groeiperio de wenschelijk, maar nu moet men niet maanden achtereen gekookte eieren ge ven. Door telkens gedurende 'n weel: bijv. gekookte eieren, dan weer eens spiegel eieren, omelette, enz. te geven, vermeer dert men den eetlust der kinderen en dus ook de spijsvertering en hun groei. Jongen kinderen moet men geen koffie of thee geven. Deze genotmiddelen worden eerst voedzaam door toevoeging van sui ker en melk. Het is dus zeker een paskwil koffie of thee zonder suiker aan kinderen, te geven. In minder mate, maar toch eenigszins, is dit het geval met brood en boter. Hoe voedzaam brood ook is, droog of slecht gesmeerd brood kunnen de kin deren haast niet slikken en boter, d. i. vet, is ook noodzakelijk voor onze voeding. Een opsomming van alle spijzen, die voor het ontbijt geschikt zijn, is moeilijk te ge ven. Melk, die aan bepaalde vereisohten voldoet, roggebrood verdienen aanbeve ling. Ook honig en jam is een krachtig voedsel. Wanneer men tijdig opstaat, niet over haast ontbijt en op zijn gemak naar het kantoor of school wandelt en niet tramt, komt men daar toch veel prettiger aan. Men heeft dan gezonde lichaamsbeweging gehad,juist noodig voor hen, die een groot deel van den dag moeten zitten. Is op hot kantoor de vloer koud, dan is dat door een kleedje, een voetenbankje, een zooltje in de schoenen of door het aandoen van vilten pantoffels te verholpen. Door goed te ventileeren en nu en dan even op to staan en een diepe ademhaling te maken, kan men zichzelf veel nut doen. Is in een lokaal geen goede ventilatie en kan dat niet verholpen worden, dan kan men om de 2 a. 3 uren eens even flink spuien, want ook hier is een half ei beter dan een leege dop. Heeft men een ganschen dag stil geze ten, dan moet men 's avonds geen afleiding zoeken, waarbij de zenuwen worden inge spannen, waarbij veel alcohol ge-danken wordt of waardoor men laat naar bed gaat. Na geestelijke inspanning heeft men meer rust en slaap noodig dan na lichame- lijken arbeid. Om gezond te zijn en te blijven, moet men acht uur slapen men moet dus iets langer op zijn slaapkamer zijn. De zon- en feestdagen en de vaoantic moet men niet besteden, zooals geschiedt, aan geforceerde wandel- of fietstochten. Bust na arbeid Men vermijde de eenzaamheid, ook zij, „die zich alleen niet vervelen," maar men zoeke prettig g-ezelschap, zoodat men nieu we gedachten krijgt en zijn geest ver- frischt. Hot beroemde Gotenburgsch systeem' dat voor heel Scandinavië den verkoop van alcohol regelt, vindt in het „Stock-' holmsche systeem" 'n geducht medewerker; Dit stelsel dat in Februari 1914 in werking is getreden, wordt geëxploiteerd door eea^ Maatschappij, speciaal voordat doel opge* richt. Dr. Braft is die leider van deze mefcboi do van drankbestrijding. De Maatschapp^ heeft voorloopig voor den tfijd van drie jaar het recht van alleenverkoop van spiritual liën in eigen verkoop- en echenkkkaJ-en^ zoowel aan koffiehuishouders als aan hrende* laren in alcoholische dranken. De Maat-, schappij heeft gemeend door Jiet stellen van een zeer laag maximum en strenge contróle het drankgebruik zeer te kunnen beperken. Van Februari af kunnen de inwoners van Stockholm si-echts den alcohol boopen, wanneer ze in het bezit zijn van een door de Maatschappij uitgegeven contröle-boekje^ dat bij ie der en koop moet worden getoond] en bijgeschreven. Niemand kan per kwartaal; meer koop en dan 12 liter. Wie misbruik' maakt van zijn boekje wordt het recht van koop ontnomen. Twijfelt een depóthouder er aan, of de waar werkelijk voor rekening is van hem, wiens contróle-boekj© getoond wordt, dan heeft hij het recht, het geleverde franco thuis te zenden. Aan minderjarigen wordt geen boekje verstrekt. Op het schenken van spiritualiën door koffiehuishouders oefent de Maatschappij ook toezicht uit. Er is een maximum van inkoop bepaald. De ontvangsten komen ten bate van verschillende openbare insfcei- lingen. Een restaurateur heeft er dus ab soluut geen belang bij, dat rijn gasten veel alcohol gebruiken. De Maatschappij heeft het plan, een aantal volks-schenklokalen op te richten, waar aïleen hij, die tevens een spijs gB- bruikt. brandewijn (nooit meer dan 4,25 eentü-liter) of bier (ten hoogste 1/3 D) krijgen kan. Voor den kleinhandel in spirïtöaBën rijn ook zekere bepalingen getroffen. In Stock holm mag de alcohol niet worden verkocht beneden de 3 kr. per L.} behalve de Zweei- eche punch, een volksdrank, met een minu- mum van 2 kr. per L. Vóór 10 uren in den ochtend en na 6 uren in den namiddag mogen geen spiritualiën worden verkocht. Amerikaansche goederenwagens. De Amerikaansche spoorwegmaatschap-,, pijen bezitten veel grootore goedereuwa-] gens dan wij hier in Europa kennen. De regeèring der Vereenigde Staten heeft onlangs een statistiek doen verschij-^ nen over alle beschikbare goederenwagens* in haar gebied, totaal 22 millioen. Zij kwam! tot het resultaat, dat er ruiin tien duizend wagens waren met een laadvermogen van 6 tot 16 toner rijn er 100,000, die meer dan 22 ton vervoeren, en 800,000 van ruim 27 ton laadvermogen. In tusschen is er ééisi wagen, die eventjes 127 ton kan vervoeren. Dit is een record. Vier wagens van 82 ton, 10 van 68, en 300 wagens van 65 ton laad vermogen zijn voor de spoorwegen ook al reeds een bezit, waar zij Eoropa de loef i mee afsteken. Hier varieert het laadver mogen der goederenwagens q.L van 10—60 ton. 20 ton is in Europa het gemiddelde, ip Amerika is het 37 ton. Inmiddels zijn de verhoudingen 6edert alweer eenigszins ge wijzigd. Het typo-127 ton hoeft ettelijke op volgers gekregen. Croutons met ansjovis. 14 stukjes gefruit brood, 14 stuks ansjo vis, peper, zout en 1 d.L. geslagen room. Bereiding: Van het brood langwer pige stukjes snijden en die aan alle kanten in kokende boter bruin fruiten. Do vischjea I schoonmaken, de middengrate-n er uit ne- 1 men en met een weinig peper bestrooien. Twee halve ansjovissen op ieder stukje brood leggen en met een weinig geslagen I room bedekken

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 21