N°. 16654 Zaterdag 13 Juni. "Vierde Blad. A#. 1914. BUITENLAND. DAGBLAD Een Ééndagsvlieg. Het was maar nauw verschenen, Of ging al ras weer henen 1 Toen het nieuwe Fransche kabinet was saamgesteld, hebben we ons afgevraagd, voor hoelang Frankrijk weer minister» zou hebben. Lang zou 't wel niet worden, naar we vermoedden. Maar dat 't zoo gauw gedaan zou zijn met het nieuwe kabinet, dat hadden we niet verwacht. De regeeringsverklaring hebben wo gis teren onder onze telegrammen nog mee gedeeld. De voorlezing heeft bepaald niet veel indruk gemaakt. De lezing is in de Kamer ontvangen met ironisch gelach aan de uiterste linkerzijde. Kreten werden gehoord: „Weg met den driejarigen diensttijd." En dan komen de verklaringen, tegen de regeering te zullen stemmen, los. Ribot verdedigt nog de regeering. Po litieke eerzucht zal men bij mij niet ver wachten, zei hij. Dat zullen alle afgevaar digden wel met hem eens zijn geweest, 't Was evenwel vreemd dat de oude centrum man aan 't hoofd stond van een kabinet dat op de linkerzijde steunde, kort nadat die linkerzijde bij de verkiezingen een zoge- praal hal behaald. Na. dc sluiting der debatten stelde het kabinet de vertrouwenskwestie. D&limier dient een motie in, waarvoor hij den voorrang vraagt. De motie luidt: De Kamer, den onlangs door het algemeene kiesrecht tot uiting gekomen volkswil eerbiedigend, vastbesloten slechts vertrouwen te schen ken aan een regeering die in staat is de eenheid dér groepen van de linkerzijde te erwezenlijken, elke verdere toevoeging af wijzend, faat over tot de orde van den dag. )e regeering verklaart de motie onaan nemelijk. Met 306 tegen 20è stemmen ver leent de Kamer den voorrang aan de mo tie, die daarna mot 374 tegen 187 stemmen wordt aangenomen De regeering is dus in de minderheid. De ministers verlaten de zaal en groeten de socialisten en geunifieerde radicalen als zij voorbij hun banken gaan. Zoo kort heeft nog geen kabinet gere geerd. Niet in en ook niet buiten Frank rijk. Een kabinet-Faillières heeft 't eens sleohts vijftien dagen uitgehouden, maar werd al als heel erg beschouwd. Het ia de triomf van de discipline der ge unifieerde radicale groep, waarvan Cail laux tevoren de openlijke leider en sedert zijn tijdelijk terugtreden na de misdaad van mevrouw Caillaux de leider achter do •ohermen is. Twee leiders der geunfieerde radicalen, de oud-ministers Malvy en Renoult, ver klaarden in do Salie des pas perdus o.a. t .jZooiets hadden wij niet durven hopen. Wij hoopten in het gunstigste geval wel het kabinet te doen vallen, maar met onge veer 5 of 6 stommen meerderheid, bijvoor beeld 270 stemmen tegen 265. Maar 306 stemmen tegen het kabinet, dat is een eohit- terende triomf voor de geunifieerd radi cale discipline en voor de politiek van het blok. Het tevoren nog onzekere element de nieuw gekozen Kamerleden, hebben ge toond, dat men op hen kan rekenen en dat thans alleen een werkelijk linksch ministe rie dat op de geunifieerde radicale partij steunt levensvatbaar kan zijn." Het kabinet heeft Poincaré reeds zijn ontslag aangeboden en deze heeft het aan genomen. In do wandelgangen der Kamer heersch ip na de beslissing onbeschrijfelijke opwin- 'ling. De meeste Kamerleden zijn van oordeel dat Viviani met de vorming van een oieuw kabinet zal worden belast en dat hij daarin zeer spoedig zal slagen. Enkele tegenstanders van een kabinet-Vi- viani zijn van meening dat Combea aan heb bewind moet komen. Het onderhoud van presidenb Poincaré Qiet het afgetreden kabinet heeft een kwar tier geduurd. Poincaré heeft Ribot en zijn ambtgen ooten hartelijk bedankt voor hun mederwerking en nog in het bijzonder Ri bot voor de moeite die hij op zijn leeftijd in zoo bezwaarlijke omstandigheden zioh heeft getroost. Do ministers zijn daarop heengegaan, behalve Ribot en Bourgeois, die een vrij lang gesprek met den president hebben ge had. Toen Ribot het Elysée verliet riep een groepje nieuwsgierigen ,,leve Ribot". Honderden menschen, 'gisteravond samen geschoold voor de transpiranten van de );Matin", hebben een betooging gehouden. Sommige groepen riepen „weg met de ole- ricalen", andere antwoorddden meb „leve Ei|)ot, weg met Caillaux". De politie moest de orde herstellen. Thomson uitgezonderd, krij- ALBANIE. gen onze landgenooten in Al banië er nog al van langs. De nZoit" doet woer een aanval. Ditmaal ia 't wo correspondent te Durazzo, die voor een Bolkankenner doorgaat. Hij schrijft, dab do Nederlandsche offioie- niet voor hun taak berekend zijn. Iiij T^nvijb hiui gebrek aan activiteit on be- aaruheid. In het geschil tussohen Thom son en De Veer trekt do correspondent partij voor Thomson. Volgens hem heeft ge neraal De Veer groot-e fouten begaan en is de ongunstige uitslag van de gevechten bij Sjak, het gevangennemen van de compag nie van Bar en het mislukken van den aan val op den Rasboel het gevolg van verkeer de maatregelen. Van liet Skoda-kanon heeft men niet goed gebruik weten te maken. De correspondent schrijft dit toe aan het feit, dat het generaal De Veer aan oorlogserva ring ontbreekthij is nooit uit Nederland geweest. Met Thomson is dit niet het geval. Die heeft den Boerenoorlog meegemaakt. Thomson kan vlug besluiten, De Veer aar zelt. Aan de wanorde, die onder politie en gendarmerie hoersckte, heeft Thomson een einde gemaakt. Thomson heeft den steun van Oostenrijk, De Veer is het daarente gen dikwijls met Italië eens. Italië en Oostenrijk zijn nog altijd naijve rig op elkaar. De een is bang dat de ander iets meer invloed zal krijgen. De opstan delingen verliezen reeds terrein. Te Peki- ni waait de Albaneesche vlag weer. Nog eens zal worden geprobeerd om een schik king met de opstandelingen te treffen. Ge lukt het niet, dan zullen de wapens moeten beslissen. Volgens een telegram uit Durazzo aan de „Alb. Corr." heeft de ministerraad beslo ten, den opstandelingen een ultimatum te zenden, waarin zij binnen 24 uur onvoor waardelijke onderwerpig en uitlevering der wapens eischt. Voor het geval de opstande lingen dezen eisck afwijzen, zullen de re- geeringstroepen hen van drie zijden aan vallen. Dreigende wolken TURKIJE pakken zich weer boven EN den Balkan samen. GRIEKENLAND, 't Is tusschon Turkije en Griekenland weer een gespannen verhouding. Griekenland heeft zelfs de reserve voor de marine on der de wapenen geroepen. Wel een bewijs, hoe ernstig de toestand is. De Turken zou den zelfs reeds aanvallend tegen de Grie ken zijn opgetreden. Bij duizenden emigre©- ren de laatsten uit het Turksch gebied in Europa en in Azië. Op Mitylene, een der eilanden zou 't er al heel slecht voorstaan met de rust, maar toch zoo erg niet als bij Smyrna. ■De Grieken uit liet kustgebied bij Smyr na trachten in visschersschuiten naar Mytir lene en Ohios te komen, en een aantal dezer schuiten zijn reeds met man en muis ge zonken. Dé Porto is blijkbaar niet bij machte dezen exodus te keeren en wil of kan aan de verdrukkingen geen eind ma ken. Tot dusverre heeft de Grieksche regeer ring de verontschuldigingen der Tursohe re geering niet in twijfel getrokken, maar zij heeft telkenmale als haar nieuwe feiten ter kennis kwamen, te Konstantinopel ophelde ring gevraagd, om met zekerheid te kunnnen vaststellen of de Turksche regeering wer kelijk oen eind wilde maken aan deze mis-» standen. Meer dan 10,000 Grieken zijn uit Thracië naar Griekenland teruggekeerd om bescher ming te vragen, de laatste dagen zijn 20,000 vluchtelingen uit Klein-Azië aangekomen, terwijl 80,000 op een geheel van 50,000 op de kust van Klein-Azië wachten op een ge legenheid om naar Griekenland de wijk te nemen. Zoolang de onzekere toestand voortduurt zal de beurs te Athene gesloten zijn. Tegenover de Joden in DE JODEN Rusland i3 alles mogelijk. IN RUSLAND. Als die maar onaangena me avonturen worden be rokkend dan is 't de regeering naar den zin. Er is nu weer een nieuw plannetje. De gouverneur-generaal van Kief heeft aan den ministerraad het voorstel gedaan, aan de Joden te verbieden aandeelen in naamlooze vennootschappen in de Zuidwes telijke gouvernementen te bezitten. Hij grondt dit voorstel op de volgende overwe gingen. Aanvankelijk meende men, in de suiker industrie niet te kunnen slagen zonder Joodsch kapitaal. Maar dat is anders uit gekomen. De vele ondernemingen in dat gebied bloeien alle, hoewel zij kraohtens hun statuten geen JodeD als directeuren mogen hebben. Daarom acht de gouverneur-generaal van Kiëf het oogenblik gekomen die wetgeving tegen de Joden ook op de andere naam looze vennootschappen uit te breiden. En in Kiëf zullen slechts maatschappijen grond bezit buiten de stad mogen hebben, zoo zij geen Joden in hun bestuur hebben, daar volgens de wetgeving op de „gedwongen verblijfplaatsen" de Joden geen recht heb ben op het land te wonen of or grondbezit te hebben. Het is ongelooflijk, dat zulke bepalingen kunnen worden gemaakt en zulke voorstel len kunnen wordeü gedaan. De afgevaardigde Hob- DRANKVERBOD eon heeft bij de volks- IN DE vertegenwoordiging 'n VER. STATEN. prohibitionbill inge diend. Deze bill, die vorbod van verkoop van alcoholhoudende dranken in de Vereenigde Staten beoogb, zal spoedig in behandeling komen. Nog in deze congreszitting zal de stemming plaats hebben, daar zoowel de regeering als de leidors der democratische partij deze kwes tie vóór de in den herfst te houden congres- verkiezingen geregeld wensohen te eien. De stemming is door de betrokken "commissie van het HuÏ3 van Afgevaardigden thans op aanvang Juli vastgesteld. Hobson had hier bezwaar tegen, waarschijnlijk; omdat hij een nederlaag verwacht en beweerde, dat de fabrikanten van spiritualiën tot dit be sluit aanleiding hebben gegeven. De tegen standers van het Hohson-wet-sontwerp re kenen op een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden van niet'meer dan 25 stem men. KORTE BERICHTEN. De „Frankf. Ztg." ontving een tele- glram uit Sofia, volgens hetwelk de Bulgaar- scho regeering aan een Nederlandsche finan- ciersgiroep concessie hoeft verleend tot het aanleggen van een grbote scheopswcrf te Warn-a. De werf zal een zoodanigen omvang Hebben, dat alle schepen, welke Bulgarije noodig zal hebben, daar vervaardigd kunnen worden. Het „Couï-t d'Appcl" te Brussel heeft de Amstordamsche diamant makelaar Pinhedro vrijgesproken van de dooT ee-nige Antwerp, scho handelaren tegen hem ingediende aan- klacht wegens oplichting. De politie heeft gisteren te Londen een inval gedaan in 't nieuwe hoofdkwartier der kiesrechtvrouwen, gevestigd in e-">n noor delijke wijk. van Londen. Alle papieren zijn In beslag genomen. Een jeugdige suffragette, de actrice Joan Lovender Guthrio' is overleden. Deze militante dame heeft in een vlaag van Ver standsverbijstering zelfmoord gepleegd. Te Londen is het groote congres van het Leger des Heils geopend. Er zijn 2100 afgevaardigden van u verz-ee voor overgeko- men; uit China, Japan,: Australië, Canada, van Java, uit Zuid.Afrika en zoo voort-s. Uit de vreemde landen zijn de mannen on vrouwen in hun vadorlandsche dracht ver schenen. Op het congres zal in 34 talen gesproken worden. Conrad Molrr, een ingezetene van Ber gen, heeft, tier viering van Noorwegon'e honderdjarige onafhankelijkheid, zijn stad bronzen standbeelden van Bjürnson en Grieg aangeboden. Hij heeft de keuzo van den beeldhouwer aan de weduwen overgelaten. Te Drontheim, in' Noorwegen, zal do gemeenteraad de salarisleen, van onderwijzers cn onderwijzeressen aan de volksschool her- zien. De eersten zullen beginnen mét 1700 kronen, d. i. f 1122 en opklimmen tot 5400 kronen, f2244 dus. Voor do onderwijzeressen zijn deze cijfers 1250 kronen Cd 2160 kro nen of f 825 en f 1419. In Italië is in den toestand niets vért* andetd. Hier en daar komen nog ongeregeld- heden voor, doch het werk is op de meeste plaatsen hervat. De treinenloop is vrijwel normaal. Aan telegraaf- en spoorlijnen ia anders nog al wat 6chado aangericht. De veirovering van Konstantinopel is, op initiatief van een aantal notabelen met den minister van marine aan het hoofd, voor de eerste maal sedert 1453 gisteren plechtig herdacht. De bladen bevatten vader- landelievende artikelen. Alle Turksohe, Ar» meensohe en Grieksche winkels waren ge sloten. Hermann, de vertegenwoordiger der firma Siemens.Schuckert in Japan, heeft bij zijn verhoor nog verklaard, dat hij de door Karl R-iohter gestolen stukken voor 250,000 jen (300000 gulden) heeft teruggekocht en dat hij bovendien Pooley nog 50,000 jen (60,000 gailden) voor diens bemiddeling heeft gegeven. Ondanks de hooge bedragen, besteed om de stukken terug te krijgen, hield Her mann vol, dat ze op zichzelf niet compro- mittee'rend waren. De Zuïd-Afrikaansohe regëering Heeft besloten aan te blijven. Tegen de regeering hebben de unionisten, de leden dér arbeiders partij, de Hertzog! anen en ook negen mi- nisterieelen gesteund. Te Tampico zijn vijftien millioen pakjes! ammunitie voor de Mexicaansche opstande- lingen gelost. De Amori kaansche oorlogs schepen hebben niets gedaan om het te be letten. En Bryan had nog wel verklaard,' dat bevel was gegeven voor geen der partijen oorlogstuig door te laten. Met 216 tegen 71 stemmen heeft hét Huis van Afgevaardigden de wijziging, door den Senaat in de Panama kanaal wet aange bracht, goedgekeurd. De wijziging is on middellijk aan president Wilson ter bekrach tiging gezonden. De tolvrijheid van Amerl- kaansohe kustvaarders is door de wijziging afgeschaft- Intusschen heeft de wetgevende macht rich het recht voorbehouden om voor Amerikaansche sohepen de regelingen te troffen; die haar goeddunken. De vorsten en de bioscoop. Men zegt wel eens, dat de bioscoop het „theater van den kleinen man" is. Maar dat is niet juist. Een filmvertooning is een genoegen voor iedereen, ook yoor hen, die op een troon zijn gezeten 1 Er zijn zelfs vor sten, die ten zeerste gesteld rijn op de bios coop. Van algemeene bekendheid is 't dat de Duitsohe keizer en prins Heinrich veel be langstelling aan den dag leggen voor de cinema. Men denke slechts aan de opna men, die prins Heinrich maakte ter geler genheid van zijn Zuid-Afrika-reis. Van keizer Wilhelm wordt verteld, dat hij ter gelegenheid van een reis, met de „Ho- henBoUern'^ ondernoDienj dep hof-fotograaf opnamen zag maken en toon denzelfden avond incognito een bioscoop-theater der stad bezocht, om zichzelf te zien. Van dat j oogenblik is hij een en al welwillendheid voor de bioscoop. Carmen Sylva heeft in haar kasteel een eigen filmtheater ingericht-. Daar laaf zij hoofdzakelijk haar eigen stukken projectee ren. Zij bewerkt persoonlijk haar romans voor de film en laat ze dan door eeD Scan dinavische filmfabriek opnemen. Voorts worden aan het Rumeenscbe hof op order der koningin stoods allerlei gebeurtenissen gefilmd, die zij dan zoo spoedig mogelijk in haar eigen theater vertoont. Ook koning Alfonso van Spanje moet bij zonder ingenomen zijn met de bioscoop. Hij heeft een bioscoop-operateur aangesteld, die hem 6teeds bij belangrijk© voorvallen vergezelt en dan allerlei opnamen doet. Is hij niet te Madrid, dan kan zijn familie eenige uren later zien, wat hij beleefd heeft. VaD zijn jongste bezoek te Parijs, kwamen de filmopnamen 18 uren later te Madrid aan, en koningin Ena liet ze onmid dellijk vertoonen. De biljardkamer van het paleis doet tegenwoordig dienst als film theater. En als koning Alfonso te Madrid vertoeft, bezoekt hij zijn „hofcinema" bijna dagelijks. Ook het Engelsche koningspaar heeft een „hofcinema" laten installeeren in het pa leis. Eigenlijk kreeg de Engelsche konings familie eerst smaak in do bioscoop, toen „Quo Vadis" te Londen werd opgevoerd. Koning George, die een voorstelling bij woonde, liet daarop in het „Buckingham- pa-lcis" een klein filmtooneel inrichten, waar zijn kinderen de eerste films zogen vertoonen. Ook sultan Abdul Aris, de vroegere heer- scher van Marokko, is een hartstochtelijk vriend van de film. Hij heeft zijn eigen film theater in Algiers. BI&NENLA?£Di H. M. de Koningin heeft benoemd tob ridder in de orde van Oranje-Nassau dr. L. L. Doggébt, president van den cursus voor lióhamelijke opvoeding te Springfield (Maseaolrusets), een afdeeling van heb col legia van de Ohr. Jongemannenvereeniging in Amerika. Deze Ned. onderscheiding werd den Ame rikaan verleend bij gelegenheid dat 12 Juni aan die instelling tot „Master of Physical Education" promoveert de 1st© luit. der artillerie van het Ned. leger Ws. P- Hu- beit van Blijenbul-gli, die bovengénoemden cursus tijdens liet hem daartoe verleende buitenlandsche verlof heeft gevolgd. Zooals reeds werd gemeld, is de heer Van Blijenburgh uitgenoodigd na zijn pro motie eenige voordrachten in Amerikaans oho steden te houden. H. M. de Koningin -Moeder zal a,a. Dinsdag te Amsterdam in de Nieuwe Kerk den dienst bijwonen bij gelegenheid van de opening van het eeuwfeest van het Ned. Bijbelgenootschap, waarbij prof. dr. Clian- tepie de la Sausaye als spreker zal optre den en koorgezang onder leiding van Joh. Schoonderbeek zal worden uitgevoerd. Men meldt uit Groningen, dat naar alle waarschijnlijkheid H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins niet, gelijk aanvan kelijk het voornemen was, aldaar Woens dag 1 Juli zullen aankomen, doch Dinsdag avond 30 Juni. Naar- men verneemt, zal het plan van den Minister van Justitie, om zich voor de voorbereiding van wetgeving de blijvende medewerking te verzekeren van hoogstaande mannen en rechts géi oorden ook buiten zijn departement weldra haar beslag krijgen. Daartoe wordt eerlang verwacht de in stelling eener commissie van advies over de vraag, welke wets voorzieningen telkens door het maatschappelijk verkeer worden geëischt en naar mate van de practiscLo be hoeften dér gemeenschap dadelijke bewer king behoeven. Ook de Senaat der universiteit te Utreéht heeft aan de Tweede Kamér een adres gezonden betrekkelijk het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger onderwijs. Men meldt uit ZettenGister middag om één uur werd in de Vlucht heuvelkerk het gedenkalbum aan ds. Pierson aangeboden na een toespraak van den heer Weststrate, directeur dei" Christelijke Normaalschool alhier. Daar na werden den jubilaris door de ver pleegden der gestichten eenige liederen toegezongen. Des avonds werd ds. Pierson op het terras van de Vluchtheuvelkerk een sere nade gebracht door het Muziekgezel schap alhier onder leiding van den heer Daniëls. Ook werd den 80-jarige de teekening overhandigd van het kerkraam, dat waar schijnlijk bij het afscheid van cis. Pierson in Augustus a.s* jn de kerk g f Jaats.t zar worden, Naar „De Nieuwe Ct." verneemt, is in druk verschenen het rapport van de in 1908 benoemde Staatsoommissie tot regeling van de arbeidsvoorwaarden der Rijkswerklie den. De publicatie door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel kan een dezer dagen te gernoet gezien worden. Het ligt in dé bedoeling het rapport op ruime schaal té verspreiden,; De nieuwe Vloot. Naar „De Fakkel" uit goede bron ver» neemt aal binnenkort door de Regeering bij dh Staten-Generaal een voorstel aanhangig worden gemaakt om over te gaan tob den bouw van vier slagschepen, elk groot 24,000 ton, met een snelheid van 22 mijl, en voort» tot den aanbouw van de noodige torpedo- booten, torpedojagers en onderzeeërs. De bedoeling zou dan voorzitten om van dab materiaal een geheel te maken als eskader en later met den aanbouw van een tweede eskader dé nieuwe vloot te voltooien. Uit het Indische mijnwezen meent men de kosten grootendeels te kunnen putten, TWEEDE KAMER. Kinder- on studiegelden. De héér Duymaer van Twist heeft betreffende de uitkeering van kinder- cn studiegelden aan predikanten d.d. 20 Mei de volgende vraag ingezonden: Is de Minister van Financiën bereid naar aanleiding van het debat in de zitting van de Tweede Kamer van 15 Januari. 1914 be. treffende de door den Minister van Binnen- landsche Zaken uitgevaardigde circulaire ip. zake de toepassing van het Kon. besluit van 2 Juni 1828 No. 28, o.m. handelende oyer; de uitkeering van kindergelden aan predt kanten, mede te deelen: lo. of de gegevens, aan de burgemeester*, gevraagd, reeds zijn ingekomen; 2o. zoo ja, tot welk resultaat, hat ondeïv zoek heeft geleid; 3o. of een wijziging van het Kon. Ixv sluit van 2 Juni 1828 zal bevorderd wor den, waarbij de uitkeering van kinder- en studiegelden, ook in de gevallen, waarin uit eenige beurs, leensticliiing, viearie of welke instelling ook f 300 of meer genoten wordt," verzekerd blijve. De Minister van Financiën heeft daarop, geantwoord, dat de van de provinciale be sturen gevraagde opgaven van de studie- beurzen van predikantszonen nog niet alle zijn binnengekomen. Gebleken is tot dusver, dat «een betrekkelijk klein getal zonen van predikanten geld trekt uit zulke beurzen. Wijziging van het Koninklijk besluit van 2 Juni 1S28 No. 28 acht de Minister niet noodig, omdat z. i. dat besluit, ook zooals het nu luidt, zich niet verzet tegen liet ge lijktijdig genot van kindergeld cn het ba-: ven bedoel de studiegeld. Bij uiterste wilsbeschikking van den heer G. J. C. v. cL Eist van Bleskensgraaf, overleden 12 April 1. L is aan gemeente Dordrecht vermaakt een legaat, vrij van rechten, groot f 10,000. mits de gemeente daarvoor binnen 2 jaar een zweninrichting voor- on- en minvermogenden oprichte aan de rivier of in den Biesbosch. B. en W. advi- seeren thans den Raad dit legaat te aanvaar* den. De kosten van den bouw eener gemeen- telijko zweminrichting waarvoor reedt plannen in overweging waren worden begroot op f 18000. De plaats waar de in richting moet komen, is nog Diet definitief aangewezen. Naar „De Fakkrl" verneemt, heerstin er bij het zevende reg. inf. te Amsterdam eenige consternatie omdat het mobilisatie- voorschrift op een der compagnieën is zoek geraakt. Do stukken moeten spoorloos verdwenen zijn. Een commissie uit officieren bestaande, is bezig met het instellen van een sbrong onderzoek naar het gebeurde. Morgen zal de predikbeurt in de Hoflna^ pel ten paleize Het Loo worden vervuld duor prof. dr. Pont, hoogleeraar te Amsterdam. De arr.-rechtbank te Dordrecht heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaakt mr. M. E. Havelaar, advocaat en procu reur te Rotterdammr. J. G. Huijser, sub- stituuti-griffier bij de arr.-rechtbank te Amsterdammr. L. L. Beckeringh van Loenen, lid van het Hof van Justitie to Par ramaribo (met verlof), onder-voorzitter der Koloniale Staten van Suriname, rochter- plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Assen, advocaat en procureur aldaar. Beroepen is bij do Ned.-Herv. Gem. te Oude-Niedorp en Yeenhuizen de heer J« J. T. Spaargaren, te 's-Gravenhage. Door de directie van de „Imperial Gas Company" to Antwerpen is aan Bergen-op- Zoom eeo bod van f 500,000 gedaan voor dé gemeentegasfabriek aldaar. Het plan is dan deze faJbriek te verbouwen of in haar plaats een nieuwe te stichten en vervolgens allé tusschen Bergen-op-Zoom en Antwerpen ge legen plaatsen daaruit mede van licht te' voorzien. Een mooi bod, als men weet, dat de B'ergen-op-Zoomsehe fabriek dringend vernieuwing en uitbreiding noodig heeft., De Anti-Revolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje V" te Amster dam heeft in de vacature, ontstaan door het» bedanken van mr. Hazelhoff, oandidaat ge steld mr. H. Bijleveld Jr. Do heer De Ylugfl aan wien de oandidatuur was aangeboden, had bedankt. („Stand.'^X GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Goopendi *b morgens van 9—12 uur oil dea middags van 25 utir. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Klerk, 1 Kantoorbediende, 2 Opperlieden. 1 eelaar, 1 Bankwerker, 10 Loopkneohten., Portlerij 2 Inoassoorders, Ziekonopposseft JjOsw &erkli« don. 8 Werkotort.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 13