er. Uit de Omstreken. rouwen-Rubriek. Vragen en Antwoorden. jminimum verlaagd wordt en -dat het loon ook lager wordt voor hen, die geen- Zon dagsarbeid verrichten. De doorvoer van goederen op Zaterdag naar ons land zal verminderen, als zij op Zondag blijven lig gen. De heer Van der Voort van Zijp repliceerend, verdedigt zich nader tegen de „mislukten theologischen aanval van den heer Eerdmans". Spr. zegt, dat de voor standers van het amendement zeer goed de internationale moeilijkheden inzien, maar dat die zeker overdreven worden. Met den heer Duymaer van Twist stelt hij de volgende motie voor: „De Kamer, van oordeel, dat een regeling tot stand dient te komen voor het interna tionaal goederenvervoer, waardoor de Zon dagsrust ook in onze havens kan worden gehandhaafd, gaat over tot de orde van den dag." Hij brengt de door den heer De Geer in overweging gegeven wijziging in zijn amen dement aan, n.l. om in plaats van „ver hoogd loon" te spreken van „naar even redigheid verhoogd loon. Op voorstel van den Voorzitter zal de motie op nader te bepalen dag worden behandeld. De heer Sch ap er repliceerend, verwijt den Minister, dat hij vanmiddag de Ka mer heeft bang willen maken met den ouden boeman, „de socialistische conse quent! ën" en bestrijdt voorts 's Min. rede van" hedenavond en enkele andere sprekers. Spr. geeft ten slotte in overweging, in elke haven het Zondagsloon te doen bepalen door een commissie, bestaande uit werkgevers» werknemers en een onpartijdig voorzitter. De heer Eerdmans blijft in het geven Vr - een premie een lokaas zien voor het .verrichten van arbeid op Zondag.^ De heer Duymaer van Twist, die in den aanvang herhaaldelijk door gelach in 'de Kamer onverstaanbaar is, protesteert te gen de voorstelling van den heer Eerdmans, dat hij, spreker, het kwaad zou willen regle menteeren, en zegt, dat de heer Eerdmans insinuation heeft geuit. De Voorzitter acht het niet-toelaat- baar dit te zeggen. De heer Van Twist verzoekt dan verder verschoond te blijven van verdere vriendelijkheden van den heer Eerdmans. Ten einde ook de stoomvaartlijnen onder zijn amendement te doen vallen, vervangt spr. de woorden „buitengewone omstandig heden" (als vereischte voor de toestem ming tot Zondagsarbeid) in „dringende re den van buitengewonen aard". De heer Sannes ontkent, dat aanne ming van het amendement de kwestie van het minimumloon beslist. De bijzondere om standigheden maken het mogelijk, de ver hoogde betaling voor Zondagsarbeid in te voeren. Verschillende andere sprekers repliceeren nog. De Voorzitter meent, dat de door 'den heer Van Twist in diens amendement aangebrachte wijziging zoo moet worden opgevat, dat de toevoeging van een nieuwe alinea vervalt, en vervangen wordt door een amendement, dat slechts een paar woorden verandert in den tekst van het ontwerp. De heer L o h m a n bestrijdt ook zijnerzijds de rede van den Minister en handhaaft zijn eigen opvatting omtrent loon als een zaak uitsluitend tusschen partijen, terwijl wat de overheid daarbij vordert in Etriktcn zin geen loon is. Trots de onaan- nemenlijkverklaring van den Min. zal spr. vóór het amendement stemmen. Blijft dan de heel zaak ongeregeld, dan komt er wel licht later een gelegenheid, om een goede regeling te maken. De Minister, de heer T r e u b, acht, dat het gewijzigde amendement-Duymaer van Twist het ontwerp weinig verandert eD neemt het daarom over. Hij handhaaft zijn bezwaren tegen het amendement-Spiekman en acht het amendement-v. d. Voort v. 3ÜP niet verbeterd. Óm de wet niet in gevaar te brengen, trekt de heer Schaper namens den heer Spiekman diens amendement in, wat eenige wederzijdscbe opmerkingen tusschen de heeren Rutgers, Schaper en Duy maer van Twist ten gevolge heeft. Over het amendement-v. d. Voort v. Zijp zal Vrijdag vóór de pauze worden gestemd. Te 11.15 wordt de vergadering gesloten. Spoorweg GoudaWaddinxvcenBoskoop Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen adressen van ingezetenen van Waddinx- veen en Boskoop, houdende verzoek een spoedige tot-stand-koming van de spoor wegverbinding GoudaW addinxveenBos koopAlphen te willen bevorderen. Kantongerecht te Gouda. Caon twee heeren dlonen! Voor het Kantongerecht te Gouda had zich te verantwoorden G. J. van R., schoe- nenfabrikant. te W addinxveen, wegens het niet iüvullen van do loonlijsten en het weigeren van inlichtingen aan deü inspec teur van den arbeid Het ten laste gelegdo volmondig erken nende, verklaarde beklaagde de naleving van de bepalingen der Ongevallenwet in strijd met zijn consientie, daar de bepalin gen dier wet naar zijn overtuiging in strijd zijn met Gods Woord. Indien hij aan die 1 malingen voldeed, zou hij afgodendienaar moeten worden. Hert was de gewoonte van beklaagde eiken morgen zijn knieën te bui gen voor God den Heer, clie hem al die jaren heeft beveiligd. Zonder ongel ukken had hij jaren zijn bedrijf uitgeoefend en zoo wensch- te hij voort to gaan. In 1890 had hij een walsmaehinef aangeschaft en 1907 na de invoering der ongevallenwet een permiachi- ne. Bekl. verklaarde die machine niet aangeschaft te hebben, indien bepalingen omtrent beveiliging moesten nagekomen worden. Zijn leverancier had hem verzekerd, daA, indien de machine in een schuur weid j geplaatst cn dqor hem zelf bewerkt werd, be- j verging onn-oodig zou zijn. Waar dit nu niet het geval bleek,, was het voor hem een moei lijke zaak, daar hij geen twee heeren kan dienen, Bekl., voorganger van de z.g. „Le- deboerianen", vroeg ten slotte of zijn gewe tensbezwaren geen wijziging voor hem kon den brengen in die bepalingen. De ambtenaar van het O. M., requisitoir nemend, achtte de feiten vaststaand. Bekl. heeft aan de landswetten tie voldoen dat bekl. gemoedsbezwaren heeft wil spr. res- peeteeren, maar bekl. maakt zich schuldig aan begripsverwarring. Het is het O. M. niet duidelijk waarom bekl. bij nakoming der bepalingen twee heeren zou dienen. Bekl. verzet zich toch niet tegen het branden der lantaarns, indien het natuurlijke licht onvol doende is, en daarvoor betaalt bekl. toch ook belasting. Bekl. lijdt aan het wanbe grip, dat in dit speciale geval de wet niet zou behoeven te worden nageleefd. Geëischt werden 2 boeten van 10 gulden elk subsidiair 2 maal 10 dagen hechtenis. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Tegen woordig alle zeven leden. Na opening worden de notulen gelezen en na een kleine wijziging goodgekeurd en geteekend. Ingekomen zijn oen sohrijven van den heer M. J. W. Rienks, waarin hij zijn dank betuigt aan den Raad voor zijn benoeming als gemeente-geneeskundigeeen schrij ven van Ged. StateD inhoudende goedkeu ring kohier schoolgeld 1ste kwartaal dienst 1914. Voor kennisgeving aangenomen. Tot klokkenist- wordt met algemeene stemmen benoemd de heer D. Sikkes, ge meente-veldwachter. Tot leden van het stembureau worden be noemd de heeren Qualm en Dorrepaal en tot plaatsvervangers de heeren Blonk en Van der Bijl. B. en W. bieden den Raad aan, de ba lans, winst- en verliesrekening Waterlei dingbedrijf dienst 1913, sluitende met een nadeelig saldo van f 233.51^. De Voorzat ter zegt, dat, in vergelijking met naburige gemeenten, er toch alle reden tot tevre denheid is. Hij hoopt dan ook in het ver volg zonder verlies te werken. De rekening zal veertien dagen ter visie liggen. Aanbieding Gemeenteverslag 1913. Zal bij de leden circuleeren. In verband met de wet moeten op de gemeentebegrooting dienst 1913 enkele posten af- en overgeschre ven worden tot een bedrag van f105.50, waartoe wordt besloten. Aan de orde is de vaststelling der instruc tie van den gemeente-geneesheer. Deze wordt, nadat door de heeren Boer, Reyneveld, Dorrepaal en Van den Berg inlichtingen zijn gevraagd, vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het buizennet der waterleiding, benevens wijziging der Bouw- en Woningverordening welk laatste punt, als in nauw verband staande met het eerste, door den voorzit ter het eerst wenschte behandeld te wor den. De wijziging heeft ten doel, verandering te brengen In de wijze, waarop de woningen van drinkwater moeten zijn voorzien. Bij on derzoek is B. en W. gebleken, dat er ver scheiden pompen zijn, die absoluut niet aan de voorwaarden voldoen, voornamelijk in de Lage waard. Ook heeft men daar in het afgeloopen jaar twee gevallen van ty phus gehad. De Voorzitter wil niet beweren, dat deze zijn ontstaan door het gebruik van sohade- lijk water/ doch de mogelijkheid is niet uitgesloten. Hij wijst er met nadruk op, dat beide voorstellen ten zeerste met elkaar in ver band staan. Voor alles moet het volksbe lang voorop staan, doch men moet ook de financièele zijde niet uit het oog verliezen. Ieder huis, aan den openbaren weg gele gen en waar de hoofdbuis ligt, is verplicht aan de waterleiding aan te sluiten. Voor aanleg van het buizennet in de La- gewaard zijn de kosten geraamd op f 5000, zoodat, wanneer allen aansluiten, er nog een tekort is van ongeveer f 150. Om het waterleidingbedrijf rendabel te maken, is noodig de artikelen 38 en 85 der Bouw- en Woningverordening te wijzigen, waarbij iedereen verplicht wordt aan te sluiten. B. en W. hebben advies ingewonnen bij de Gezondheidscommissie te Alphen, die dit voorstel van harte toejuioht en hoopt, dat de Raad met het voorstel van het Da- gelijksch Bestuur zich kan vereenigen. De heer Boer vindt het alles heel mooi, doch is van meening de zaak eerst nog eens goed te overwegen en deze punten te ver dagen tot een volgende vergadering. De heer Van den Berg is het hier volkomen mee eens. De Voorzitter zegt hier niet voor te zijn, daar de leden over deze zaak lang genoeg hebben kunnen nadenken. De heer Boer blijft evenwel de meening toegedaan deze punten aan te houden tot een volgen- do vergadering. De heer Van den Berg zegt, dat wanneer het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, de gemeente in een dwangbuis wordt gestoken men moet toch al veel be talen en hij vreest, dat het dan nog erger zal worden hij gelooft niet, dat de Lage- waard behoefte heeft aan waterleiding, is van meening, dat de toestand van den weg niet toelaat, dat er zoo veel in gegraven wordt, en vreest ten slot te, dat er zooveel schade aan den weg zal worden t-oegebracht, dat er een groot be drag aan schociingwerk zal moeten wor den besteed, hetgeen ook al weer een scha depost is. De heer Van der Bijl kan zich met het gesprokene vereenigenterwijl de heer Reyneveld hierin volstrekt geen gevaar zietintegendeel is hij er voor, het voor stel van B. en W. te steunen. Hoewel vroeger ook geen voorstander van de waterleiding, is hij, nadat het bui zennet hiöF is ge'legd, en hij de goede wer king heeft gezien, geheel van zienswijze veranderd ook de heeren Qualm en Dor repaal spreken in denzeBdeo geest, nadat de heer Qualm er den heer Boer nog op gewezen heeft, dat de tijd van voorberei ding, ongeveer vijf maanden, voor de lo den lang genoeg is geweest om zich deze zaak goed in te denken. De Voorzitter wijst er nog op, dat, moch ten de voorstellen van B. en W. worden verworpen, het Dagelijksch Bestuur er toe zal overgaan, de Bouwverordening, spe ciaal de artikelen 38 en 85, toe passen, waarbij verscheidene Ingezetenen op groo- te kosten zullen komen, die misschien hoo- ger zullen zijn, dan wanneer er waterlei ding was aangelegd. Het voorstel van den heer Boer om de voorstellen van' B. en W. te verdragen tot een volgende vergadering, wordt eindelijk in stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren Boer en Van den Berg. De voorstellen van B. en W. alsnu in stemming gebracht zijnde, worden beide verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Qualm, Dorrepaal en Reyneveld. De Voorzitter zegt, dat hij H. M. de Ko ningin verzoeken zal, dit genomen besluit te willen vernietigen. Na rondvraag niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de verga^ dering. Centrale Merriënkeurlng te Hoofddorp. Heden werd de centrale keuring voort gezet voor 3-jarige en andere merriën. Publiek was er in grooten getale. De iury had een zeer zware taak wegens het groote aanbod van superieure paar-, den. Door den heer J. C. Gehrels te Haar lemmermeer was herkeuring gevraagd van een tweetal trekpaarden voor 't stam boek. Beiden werden thans opgenomen. Het waren Dora, 8 jaar oud en Lady, 3 jaar oud. Hierop ving de keuring van 8 drie-ja- rige merriën (tuigpaarden) aan. Bekroond Vemen met aanhoudings- premiën No. 1, Corry, van C. D. Rezelman, te Anna-Paulowna, le premie, f 75. No. 2, Maike, van K. Knibbe, te Haarlemmer meer, le premie, f75. No. 8, Emma, van D Zijlmans, te Haarlemmermeer, le premie, f75. No. 4, Julia, van J, Maaskant, te Haarlemmermeer, le pre mie, f75. No. 5, Juliana, van G-ebr. van Gulpen, te Spaarndammerpolder, 2e pre mie, f75. No. 6, Augusta, van B. Bies heuvel, te Haarlemmermeer, 2e premiej f75. Slechts 2 driejarige merriën (trekpaard den) waren opgekomen. Van deze be^ haalde Lady, van 7. C. Gehrels, te Haar lemmermeereen aanhoudingspremie van f75. Hierop werd een half uur gepauzeerd. Na do pauze werden 4 vier tot zeven jarige merriën (trekpaarden) voorge bracht. Een tweetal werd bekroond met een aanhoudingspjemie van f75. 't Waren Vos-, oud 6 jaar, van P. 'de Jong; te Haarlemmermeer en 'Antje, oud 7 jaar, van J. C. Gehrels, te Haarlemmermeer.. Hierop volgde de keuring van 42 vier tot zevenjarige meiTiën (tuigpaarden). Beschikbaar waren 12 aanhoudingsbij- dragen ad f 75 en 3 idem ad f 300, voor, merriën met veulens. Toegekend werden 2 aanlioudingsbijdragen ad f300 en 21 idem ad f75. Do regelingscommissie deelde tijdens de keuring mede, dat meer beschikbaar gesteld werd, als eerst toegestaan was. Met i 300 premie werden bekroond '2 vierjarige merriën van J. D. Bulk, te Haarlemmermeer, Labda en .Gust a Verder werden de premiën van f75 toegekend aan de vierjarigen Nelly, van J. M. Knaap, te Haarlem mermeer, die ter keuring kwam met een veulen van 11 'uur oucl Lientje 7, van D. Houtkooper, te Haarlemmermeer. Alida, van B. Biesheuvel, te Haarlemmer meer. Tosca I. van denzelfde, te Haar lemmermeer. Madame, van G. J. Tie- mens, te Haarlemmermeer. Flora II, van S. W. de 'Clercq, le Haarlemmermeer en Dome, van denzeifde. De vijfjarigen: Eva, van Joh. Bulk; Juliana, van N. H. van Nieuwenhuyzen; Saartje. van B. Biesheuvel; Vos VII, van G. J. Tie- mens; Feijna, van S. W. de Qercq; Prinses, van A. Knibbe Dzn., allen te Haarlemmermeer. Do zesjarigen: Dadonia, van W. Nieuwkoop, te Nieu- weT-Amsteh Emma II, van C. Kempe naar; Mathilde, van T. van Vuuren; Tos- ka, van A. C. Pruissen Wzn.Prinses I, van Joh. Verkuyl; allen te Haarlemmer meer. De zevenjarigen: Draga I, van J. D. Bulk; Sara I, van G. J. Tiemens; Nelly III, van denzelfde; allen te Haarlemmermeer. Toen de uitslag bekend was gemaakt, herinnerde de voorzitter der regelings commissie, de heer Evelein, er aan, aat dit de laatste maal was, dat de heeï Oly in functie was. Hij bracht dank voor den betoonden ijver en de nauwgezetheid van den heer Oly. die altijd 'nandeldei zonder onderscheid "des persoons. Dat dit bedankje in den smaak viel van de fokkers, bewees het spontaan geroep: „Leve mijnheer Oly!" 't Was het slot van een 'drukken dag. 1UHCJLAMUS, h 40 Cents por regel. Prof. Dr. B. J. Stok vla schreef: Gaarne verklaar ik, dat het Buryadi Jdnoe Bitter- water eon uitmuntend blttorwator ie gebleken." Runyadi Jünos 19 een onm sbaar purgeer middel by all» vrouwenkwaleu. 8238 8 De journalistiek als vrouwenberoep. Wie had dat ooit gedaohtl Daar heb ik ontdekt, dat mijn beroep de lezeres moet weten, dat ik journalist© van mijn vak bon door de vrouw in het leven is geroepen. Tot dusver had ik altijd het lich telijk drukkende gevoel, dat ik den man als concurrent ter zijde trad en voor hem de markt bedierf. Nu ben ik tot de ontdek king gekomen, dat integendeel de man om zoo te zeggen diefstal heeft gepleegd. Hij heeft voordeel getrokken van de vinding van een vrouwhet eerste dagblad ter we reld is de stichting geweest van een vrouw. Haar naam was Elizabeth Mallet en zij was de dochter van een arts. Op 11 Maart van het jaar 1702 verscheen het eerste nummer, en kwam vanaf dien datum da gelijks uit tot het jaar 1714. In het Britsch Museum te Londen worden nog een aantal exemplaren van de „Daily Courant" be waard. Mejuffrouw Mallet trachtte haar blad ab soluut neutraal te houden. Doch dit is haar ongeluk geweest. Vandaar dat ze na twaalf jaar het bedrijf stop moest zetten. Haar komt inmiddels de eer toe, baan- breekster te zijn geweest. Zij heeft het ge waagd, iederen dag een nummer te doen verschijnen. Zij opende haar kolommen voor nieuws op politiek, zoowel als op han dels en oeconomisch gebied. Of er na deze mejuffrouw Mallet nog veel vrouwen zijn geweest, die als journa liste haar brood verdienden, en daarbij eenigen naam maakten, zou ik niet kunnen zeggen. Wel weet ik, dat er op het oogen- blik in ons land minstens 50 vrouwelijke journalisten leven. Bovendien zijn er verschillende uitgevers van provinciale weekbladen, die zelf zorgen voor het drukken en de administratie van hun krant, en wier echtgenoote het redac tioneel gedeelte voor haar verantwoording heeft. Het is natuurlijk buitengesloten, dat een vrouw de heele krant vult. „Of de journalistiek een aanbevelens waardig beroep is", werd mij meer dan eens gevraagd. Als redactrice aan een goed blad is er meer te verdienen, dan als kan toorjuffrouw, ook al ben je toegerust met de kennis der moderne talen en heb je een acte boekhouden, dat is stellig. Doch de kans, aan een goede krant verbonden te worden, is uiterst gering. En in de provin cie wil men over het algemeen maar wei nig weten van een vrouwelijk journalist. Het nbcr-sieraad. Het Fransche dames-weekblad „La Femme" heeft onlangs een aardige enquête georganiseerd. Het ging erover, wat nu wel het meest-volmaakte sieraad was voor de vrouw. Niet sieraad, in de overdrachtelijke beteekenis, waarvoor allerlei goede eigen schappen als liefde, trouw, verstand, enz., enz. in aanmerking zouden kunnen komen. Neen, bedoeld werd, wat de vrouw meer siert, de gouden ring, de diamanten hals ketting, het paarlen collier, een zijden kostuum, een fluweelen toilet, kortom welk is het über-sieraad 1 Het sieraad, dat meer dan eenig ander tooisel in staat is de vrouwelijke schoon heden tot het volmaakte op te voeren. Tallooze actrices, vrouwen van de we reld, kunstenaressen zijn uitgenoodigd, hierover hun meening te kennen te geven. Het leek, zeer interessant te zullen wor den. Ook mannen is hun oordeel gevraagd. En hoe de uitslag was De commissie, die met een en ander belast was, scheidde on middellijk de brieven, ingekomen van man nen van die door vrouwen ingezonden. Want het leek haar zeer logisch, dat man nen hierover een heel ander oordeel zouden hebben dan vrouwen, wat goed gezien bleek. De dames roemden afwisselend de diamant, de parel, de smaragd, de safier, de robijn als über-sieraad. Doch de man nen waren het er bijna allen over eens, dat de vrouw geen sieraad minder kon missen dan het hoofdhaar. Een enkele steip werd op de tanden uitgebracht, Er was één .brief bij van iemand, die de oogen prees, dochj dit deel van het lichaam kwam als sieraad niet in aanmerking. Zoo moeten wij dus aannemen, dat het hoofdhaar het über- sieraad is. Een der inzenders knoopte aan zijn be slissing nog een heel haar-praatje vast. „Tegenwoordig", zoo schreef hij, „wordt 6r door de kappers bijna uitsluitend gelet op den vorm van het kap>sel en de kleur van het haar. Bij al het imitatie-haar, dat in den laatsten tijd gedragen wordt, vergeet men, het eigen haar goed te verzorgen en de kwaliteit ervan te verhoogen. Deze zor geloosheid is er de oorzaak van, dat er nog maar weinig vrouwen zijn, die zich kunnen beroemen op mooi, zacht haar, dat aan voelt, als had men zijde in de hand. Men klaagt over uitvallend haar, maar men ver geet de huid voldoende choon en daarbij vettig te houden. Liever herstelt men het verlies door den aankon van een valsche pruik I Als ik de moderns kapsels aan zie, dan moet ik vaak denken aan den tijd van Lodewijk XIV, toen de hofdames het niet noodig vonden in den winter het heele lichaam te reinigen, doch liever de kwalijk- riekende geur, die zij met zich omdroe gen, trachtten teniet te doen door het overvloedig gebruik van eau-de-Cologne en andere reukwatertjes". Vraag: Zou u niet eens uitvoerig willen uiteenzetten hoe de belastingen berekend worden? Het stuit my tegen de borst, vran. neer er ln uw blad gesproken wordt ran ^hefflngspercentage" en tvermenlgruldlgingB. cijfer" enz., dit niet te begrepen. Antwoord: Om een uitvoerigeomschry. ving te geven van de wUze waarop de be- lasting voor de versohlllende klassen in onn gemeente wordt geheven, gaat niet. Het zou een boekdeel worden. Als u echter even naar kamer 18 in het Stadhuis gaat en verzoekt om oen formulier waarop de verschillende klassen en een korte inhoud der betrekkelijke gemeente verordening zijn vermeld, zult gU u gemakkelijk zelf kun* nen helpen. Gaat dit niet, welnu verstrek dan de opgaven, benoodigd voor de berekening van één door u aan te wUzen geval en wy zullen trachten u voor te lichten. Vraag: Ik heb een broer, die nooit geen zin had om te werken, daar ht) niet onder een ander wilde staan en mjjn ouders hebben het altyd maar zoo gelaten, daar z\j bang waron voor ruzie, die htJ dan maakte. Maar nu de oudera overleden zijn, zUn wt] broore nu verplicht zoo'n kerel te onderhouden, daar hfi toch zijn volle verstand heeft en in de veertig jaar is? Antwoord: Wie niet werkt, zal ook niet eten, zegt een oude spreuk. En als het inderdaad luiheid is, verdient de man uw steun niet. Maar dit komt ons voor een man van veertig jaar wol een beetje vreemd voor. Wy zouden het beter achten, dat u den man eens aan het onderzoek van een psychiater deed onderwerpen. Wendt u maar eens tot de kli niek van prof. Jelgersma. Vraag: Hoe kan men een vlek van rooden wijn, eenige dagen geleden in een beige Ax- minster tapijt gekomen, er uit verwijderen? Antwoord: De vlek met spiritus op. lossen en goed uitwrijven, daarna met sunlight- zeep en lauwwarm water afwasschen. Vraag: Ik zou zoo gaarne naar Luntereo, in Gelderland, gaan per flets. Wat is de kortste weg daarheen en hoeveel kilometer Is het? En hoeveel kilometer kan men met een mati gen gang rijden per uur? Antwoord: Leiden, Woerden, Utrecht, De Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Achterveld, Barneveld, Lunteren, 94.6 K. M. Met matigen gang rydt u 12 A 15 kilometer. Vraag: In de tweede helft dezer maand wilde ik een fietstochtje maken van uit Am sterdam naar Buesura, Hilversum, Raarn, Amersfoort, Apeldoorn, Beekbergen, Loenen, Soeren, Dieren, Velp, Arnhem, Ede, Drlebsrgen, Zeist, Utrecht, Leidon. Is dit tochtje aanbe velenswaardig? Hoeveel K.M. is het? Hoo ie bet tochtje het beet te verdeelen over 3 A 4 dagen? Is het niet te ver? Hoeveel K.M. Ie het van Leiden naar Amsterdam? en hoeveel K.M. is het van Leiden naar Utrecht? Antwoord: Het tochtje is zeer aanbe velenswaardig; ge moet het bepaald doen. Van uit Amsterdam over Muiden naar Ëaarn is 37 kilometer, van Baarn naar Appeldoorn 43 en van Apeldoorn over Arnhem naar Utrecht 60 kilometer. Van Leiden naar Amsterdam over de Leegh- water is 42, van Lelden naar Utrecht 52 K. M. Vraag: Ik heb vernomen, dat in de pro vincie Noord Brabant een rljwielkaart Doodig is om op de R. wegen te mogen rijden, nu was ik van plan oen tochtje door N.-B. en België te maken. Hoe kom ik nu san zulk een rijbewijs? Heb ik zoo Iets ook in BelglÖ noodig of andere formaliteiten Hoeveel K. M. is hst van Roozendaal naar Antwerpen en welke plaatsen onderweg? en hoeveel K.M van Antwerpen naar Brussel en welke plaatsen? ZUn do wegen in België zoo goed als hier om te fietsen? Antwoord: U krygt zulk een rtJbewU® in de eerste de beste gemeente, die u pas seert, op het Gemeentehuis. In België heeft u dat Diet noodig. Van Roozendaal naar Ant werpen is het 38 kilometer over Esschen en van Antwerpen naar Brussel 44 kilometer. De wegen zón er beier. VARIA. HET AANTAL PAARDEN IN EUROPA> Volgens het Duitsohe tijdschrift ,,Daa Echo" zijn er in geheel Europa 41,903,509. paarden. Hiervan zijn er in: Rusland. 24,803,872. Duitsahland. 3...4,346,047. Frankrijk 3,197,720. Hongarije 2,350,661. Engeland 2,243,724. Oostenrijk 1,802,74S. Italië 955,878. Roemenië 864,324. Spanje 543,035. Bulgarije 638,271. België .-f.256^29. EEN SCHOOL VOOR REDDING BIJ BRANDGEVAAR. Te New-York is kort geleden een school opgericht, waar onderwijs gegeven wordt in een zeer bijzondere tak van wetenschap, als men het! zoo noemen mag, in de kunst, zich en anderen bij brandgevaar be reddlen. De naam is Scudder Collegoate Schoolw wordJt bezocht door mannen en vrouwen van 25 tot 75 jaar. Zij leeren er, hoe men uit een met rook gevulde kamer vlucht, hoe men onder de moeilijke omstandigheden zijn te genwoordigheid van geest behoudt, en van welke middelen men zich kan bedienen, om bij gebrek aan trappen of ladders den bega- nen bodem te bereiken. 13er*ichten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 8—9 Juni 1914, Stand van Óen boezem te Lsiden. Idem te Oudowetering Werking der stoomgemalen Waterloozing langs natuurlyk. weg. Waterinlating Regenval in Mm. 8 Juni 4Jnui5Juni 6Jnni 7 Juni 8 Juni 9Jnni 62 63 68 60 59 58 59 em.—N.A.F. 60 60 68 50 53 63 65 em.—N.A.P. Spaarndam u., Half weg 343/« u-> Gouda u.,Katwijk n. Spaarndam n., Halfweg u* Gouda 4 u». Katwijk 21| 1* Door de slaia te Gouda 168 o« 144.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6