Agenda van de week: Ingezonden. SPORT. Evenredig Kiesrecht. L Hot dezer dagen aan H. M. de Koningin 'aangeboden verslag der Staatscommissie, ingesteld tot onderzoek van de vraag, welk stelsel van evenredig kiesrecht voor onze vertegenwoordigende lichamen het verkies- lijkst is, is thans op verzoek der commissie openbaar gemaakt, ook opdat de openbare meening zich kunne uitspreken over deze hervorming van zoo groot belang in het staatkundig leven. Als vrucht van haar arbeid biedt zij aan in de eerste plaats drie ontwerpen van wet tot wijziging onderscheidenlijk van de Kies wet, de Provinciale Wet en de Gemeente wet, waarin belichaamd is het door haar ontworpen stelsel van evenredig kiesrecht voor de verkiezing van de leden der Twee de Kamer van de Staten-Generaal, der Provinciale Staten en der Gemeenteraden vervolgens een ontwerp van wet tot wijzi ging van de Kieswet en de Provinciale Wet, dat een regeling inhoudt van de verkiezing ook van de leden der Eerste Kamer naar .een evenredig stelsel, en ten slotte een ont werp van wet, houdende de wijzigingen, die in de Grondwet dienen te worden ge bracht om invoering van het door do com- missie ontworpen stelsel mogelijk te maken. Overeenkomstig de afbakening van ^aar taak heeft de commissie de vraag, of jnvoering van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging wenschelijk is, niet in haar beschouwingen betrokken. Zij heeft zich bepaald tot een keuze uit de verschil lende stelsels en de uitwerking van het stelsel harer voorkeur. Bij de regeling van haar arbeid heeft de commissie aanvankelijk uitsluitend zich be ziggehouden met die vertegenwoordigende lichamen, die rechtstreeks worden gekozen door de kiezers. En bij de behandeling van dit deel van haar taak richtte zij vóór alles het oog op de Tweede Kamer der Staten- Generaal, om daarna zich af te vragen, in hoever de verkregen resultaten ook bruik baar zouden zijn voor de verkiezing van Provinciale Staten en Gemeenteraad en in hoever ten aanzien van deze verkiezin gen bijzondere gezichtspunten zich voor doen. Ten slotte heeft de commissie stilgestaan bij de Eerste Kamer, ten aanzien van welk lichaam het vraagstuk der evenredige ver tegenwoordiging verschijnt in een geheel ander licht, uit hoofde van de verkiezing van dit college door de Staten der Provin- oiën. Voor alle politieke partijen, juister ge zegd, voor alle groepen, waarin de kiezers zich indeelen, éénzelfde verhouding in het leven te roepen tnsschen het aantal stem men, dat de partij of groep heeft uitge bracht en het aantal zetels, dat zij zal innemen in het vertegenwoordigende lichaam, zoodat aan alle partijen of groe pen op hetzelfde gemiddeld aantal stem men een zetel wordt toegekend, aldus omschrijft de commissie het doel der even redige vertegenwoordiging. Van de in de gepubliceerde literatuur, en niet openbaar gemaakte verhandelingen ©n gegevens, die haar in groote hoeveel heid zijn toegezonden en de daarin neerge legde bouwstoffen, heeft de commissie par tij getrokken. De onderzoekingen en beschouwingen der oommissie liepen voornamelijk over do on derstaande vragen of stelsels. I. Variabel of vast quotient. 'Te dien opzichte kan de Commissie niet ontkennen, dat alle 6telsels, waarbij wordt uitgegaan van het variabel quotient, hebben te arbeiden met berekeningen, die niet aan- etonds zoo gemakkelijk kunnen worden ge volgd en getoetst. De toepassing der even redige vertegenwoordiging loopt daardoor gevaar onbegrepen en dus impopulair te blijven. Aan dit gevaar ontkomt het stel sel van het vaste quotient. Eén zetel op een vooraf vastgesteld aantal stemmen houdt de commissie voor een denkbeeld, dat iedereen onmiddellijk vat. Intusschen zou in het beginsel van ver tegenwoordigende lichamen met een be paald aantal leden, ingrijpende wijziging moeten worden gebracht bij invoering van een kiesstelsel, dat het aantal vertegen woordigers doet wisselen niet slechts met het aantal kiezers, maar ook met hun meer of minder trouwe opkomst aan de stem bus. Zoodanige wijziging acht de commis sie niet gerechtvaardigd alleen door de meerdere bevattelijkheid van het stelae* van het vaste quotient. •2. Personen- ofl ij stenstelsel. Het lijstenstelsel ontleent zijn naam hier aan, dat iedere politieke partij, of andere zich daartoe vormende groep van kiezers, vóór de verkiezing een lijst van candidaten opstelt en inlevert. En het kenmerk van liet stelsel is, dat elke uitgebrachte stem in de tersie plaats telt voor de ingeleverde lijst, d.w.z. doet toenemen het aantal stem men, dat beslist over de vraag, hoeveel ze tels aande lijst, d.i. dus aan een partij of een Jciezersgroep, zullen worden toege kend. Eerst daarna komt aan de orde de vraag, wie van de op de lijst geplaatste candidaten de toegekende zetels zullen in nemen. Daarentegen bij het personenstelscl is het uitsluitend de kiezer zelf, die de mogelijke overdrrchi van zijn stem regelt.Nimmer kan zijn stem medewerken tot de verkie zing van andere candidaten dan die hij zelf op zijn stembiljet heeft aangewezen. Kan de Commissie niet ontkennen, dat in theorie het personen stel sel in zoover de voorkeur verdient, dat het de vrijheid van keuze en de onvoorwaardelijke eerbiedi ging van des kiezers wil waarborgt ep den kiezer niet voor het alternatief plaatst zich te onthouden of te steirnnen voor een groep van candidaten onder wie er kunnen voor komen, die hem onwelgevallig zijn daar staat tegenover, dat de in ons land aan genomen wijze van stemmen, waarbij d»t kiezer zelf zijn biljet moet invullen op het stembureau de operatie van het uitkiezen en rangschikken voor verreweg de meesten on doenlijk maakt. Deze wijze van stemmen zou dus moeten worden prijsgegeven, wat der commissie voorkomt een zeer ernstig bezwaar te zijn. De commissie meent daarom voor de ver kiezing van de Tweede Kamer het perso- nenstelsel niet te mogen aanbevelen. Zij geeft de voorkeur aan het lijstenstelsel, dat den kiezer to gemoet komt in de regeling van de overdracht zijner etem, zijn het ook dat dit gepaard moet gaan met beperking van zijn vrijheid zelf die overdracht te re gelen. Door het lijstenstelsel te aanvaar den, zal het nieuwe kiesstelsel den kiezer de vervulling van zijn taak zoo gemakke lijk mogelijk maken en de thans geldende wijze van uitoefening van het kiesrecht on veranderd in stand kunnen worden gehou den. Wat betreft 3 Verdeeling der zetels tusschen de lijsten, ontwikkelt de Oommissie als de h. i. juiste methode van verdeeling, die, welke het kiesquotiënt zóó weet vast te stellen, dat bij deeling daarvan op de aantallen stem men van elke lijst de som der uitkomsten gelijk is aan het getal der te vervullen plaatsen, zoodat alle zetels kunnen wor den toebedeeld. Deze methode handhaaft de evenredige verdecling van het aantal ze tels zoo ver als mogelijk is bij de ondeel baarheid van den zetel. Tegen het denk beeld der evenredigheid zondigt de metho de, die de onverdeelde zetels toewijst aan de lijsten met de grootste overschotten aan stemmen, waardoor aan de kleine partijen do kans wordt gegeven op vertegenwoor diging ver boven haar sterkte. De Comissie aarzelt dan ook niet, de me thode der gemiddelden aan te bevelen. Wat d© wijze van vaststelling van het kiesquotiënt betreft, geeft de commissie de voorkeur aan de formule d'Hondt-, om dat die berekeniDg door het publiek ge makkelijker zal worden begrepen, en voor al, dat zij een duidelijker en daardoor ge makkelijker te controleeren resultaat op- levert-, door haar tabellen van quotiënten, waarop die, welke recht geven op een ze tel, zonder moeite kunnen worden afgele zen. De Oommisie wenscht niet te zien voor geschreven, dat de kiezer slechts tusschen lijsten, niet ook tusschen candidaten heeft te kiezen. Ten aanzien van deze wordt hem de wet geheel voorgeschreven door hen, die de lijsten inleveren, dat zijn in de practijk de politieke partijen en haar leiders. Naar de meening der Oommisie komt den kiezer ook invloed toe op de beslissing, wie de vertegenwoordigers van zijn partij zul len zijn. Tegenover de stelsels, waarin de kiezer even vele stemmen uitbrengt als plaatsen te vervullen zijn, hetzij dan met, hetzij zon der bevoegdheid tot cumuleeren, behandelt de commissie de methode, welker grondge dachte verwant is aan die van het Hare stelsel. Evenals in dit stelsel heeft de kie zer hier slechts één stem, die hij uitbrengt op den oandidaat van zijn voorkeur. En ook hier gaat de stem, als zij overtollig is voor de verkiezing van dien candidaat, over op een anderen candidaat. Maar terwijl het Hare-stelsel den kiezer zelf laat be slissen op wien zijn stem, zoo noodig, zal overgaan, wordt hem in het stelsel, waar voor de Commissie de aandacht vraagt, deze beslissing onthouden. De stem komt ten goede aan een van de andere candida ten der lijst. Maar aan wien, daarover beslist de kiezer niet. Ook, indien werd aanvaard een stelsel, waarin de kiezer meer dan één stem uit brengt, zou daarom, naar het oordeel der Commissie, toch de vrijheid om te stem men op candidaten van verschillende lijs ten (het zoogenaamd panacheeren) aan den kiezer moeten worden onthouden. Een lichtzijde van het stelsel der enkele stem is voor de Commissie de nagenoeg volkomen zekerheid, dat de voormannen der partijen wordt gekozen, wat niet slechts een partijbelang, maar stellig tevens een al gemeen belang is. Zij zullen in den regel 't aantal stemmen behalen voor verkiezing vèreischt. De mogelijkheid voor de tegen partij om hen uit do vertegenwoordiging te weren (decapiteeren), is volkomen uitge sloten. Maar wat in dit stelsel bovenal aan trekt, is de eenvoudigheid van zijn toepas sing, zoowel voor den kiezer als voor hen, die den uitslag der verkiezing hebben vast te stellen. Op deze cn andere gronden is de Com missie eenparig van oordeel, dat voor de rechtstreeksche verkiezingen ten onzent al leen het stelsel der enkele stem in aan merking moet komen. Intusschen bestaat bij haar die eenstemmigheid niet als het aankomt op do nadere uitwerking die aan het stelsel moet te beurt vallen. Het Belgische stelsel, yolgens hetwelk de kiezer zijn voorkeur uitdrukt voor een bepaalden candidaat, maar dat zijn stem, indien zij overtollig is voor de verkiezing van dien candidaat, overgaat op een an der, wenschten eenige leden der Commissie te volgen. Zij zien in de bevoegdheid om te stemmen %an het hoofd der lijst de juiste uitdrukking van de juiste gedachte, dat de verkiezingsstrijd moet loopen over begin selen, niet over personen. Bij de meerderheid der commissie be staat echter tegen dit stelsel ernstige be denking. Een etehel, dat den kiezer als het ware een aanwijzing geeft om alleen voor j een partij te stemmen, gaat, naar het oor- deel der meerderheid van de Commissie te j ver. Zij wil den kiezer niet eiken prikkel ontnemen om zich rekenschap te geven, niet alleen vaD de partij, welke hij 6teunt, i maar ook van den persoon, dien hij als af gevaardigde begeert. Zij wenscht vast te houden aan deze grondgedachte van het stelsel der enkele stem, dat de kiezer zelf den candidaat zijner voorkeur aanwijst. De overdracht der stemmen op een can- didaat boven^ het kiesquotiënt uitgebracht j behoort, naar het oordcel van de meerder heid der' commissie, aldus te worden gere- geld, dafc dc overtollige stemmen strekken tot verkiezing van de candidaten, die het J kiesquotiënt niet hebben bereikt, naar jde rangorde, die deze candid aten op de lijst innomen. De vrees van de minderheid der oommis sie, dat dit stelsel eerder dan het Belgische kan leiden tot een onderlingen strijd tus schen de oandidaten van dezelfde partij om do meeste stemmen tot zioh te trekken, waarbij allicht de minst scrupuleuze ele menten een voorsprong zullen hebben op hun mede-oandidaten, deelt de meerderheid niet. Ten slotte wijst de Commissie voor het stelsel, dat haar meerderheid aanbeveélt, er met den meesten nadruk op, dat de keu ze, die hét Belgische stelsel geeft tusschen een stem aan het hoofd der *»jst en een stem op een bepaalden candidaat^ in de wijze van uitoefening van het kiesrecht een complicatie brengt, die men thans ten on zent niet kent. En daar het vooral van het grootste be lang is, dat het nieuwe stelsel thans van den kiezer niets meer vergt dan ook het thans geldend stelsel doet, wordt die in het door de meerderheid der commissie voorge staan stelsel volkomen bereikt-. Daarin kan ook het artikel der kieswet, dat thans de wijze van stemmen regelt, ongewijzigd blij ven. Commissaris der Koningin in Utrecht. Bij Kon. besluit! is met ingang van 1 Aug. benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht mr. d/r. F. A. C. graaf van Lijn dén van Sandenberg, lid van de Gedep. Staten dier 'provincie. Do 'benoemde Commissaris werd in 1873 te 's-Gravenhage geboren. Hij is de zoon van wijlen de>n oud-Minister van Financiën graaf Yan Lynden van Sandenberg en pro moveerde in 1S99 te Utrecht in de rechtB- en staatswetenschappen. Na 1900 waren zijn betrekkingen of amb ten de volgende kantonrechter-plaatsver vanger te Wijk-bij-Duurstede, secretaris van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en Ysseldam, secretaris der staatscommissie voor de gemeente-financiën; lid van GecL Staten van Utrechtlid der Staatscommissie voor den Landbouw. In 1909 als anti-revolution air gekozen tot' lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Kampen, maakte hij in de Volksvertegen woordiging slechts de vierjarige zitting periode mede, daar hij zich «n 1913 niet meer herkiesbaar stelde Sedert 31 Aug. 1903 is graaf Yan Lynden kamerheer in buit-en gewonen dienst van. B M. de Koningin. NIET1WQT1? modellen Heeren-Stroohoeden. illLU VV ui D h. A. TIMMERMAN, Hofl., N Btfn 46. Tel. 142. Zaterdag Vergulden Tnrk. Buitengew. Algem. Vergade- ring N. V. Electriciteit en Gas-MlJ. v. h. De Vries en Stoveilfi. Kantoor N. V. Boekh. en Drukkerij v. h. E. J. Brill. Algem. Vergadering. 'sMorg. 11 n u r. Zondag: 't Posthof; Duo Busch. Guur. Den Haag. Sportterrein Houtrust. Landelijke Meeting. Afd. Leiden Verecniging Vrouwenkies recht. 'flllidd. ha II twee. Dinsdag 9 tot en met Donderdag 18 Juni: Leidsche Kunstvereeniging. Tentoonstelling Schilderijen door Q. Ydema, Den Haag. 2—5 uur. Woensdag, Zaterdag, Zondag: Bio9cnpe Théatro „Imperial", Stationsweg. 8 u u r. (Woensdag en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Tramongeluk te Lisse. Zoo Eeeft dan de Noord-Zuid-Holland' Èche Stoomtram weer een slachtoffer meer. Ditmaal is het gelukkig een auto, ofschoon het zeer weinig had gescheeld, of er waren menschenlevens te betreuren MENU. Bruine boonensoep, Varkenslappen, Postelein. Is het niet onverantwoordelijk, dat langs een drukken straatweg als die van LeidenHaarlem, een dergelijk ding mag bestaan, een toestand worden besten digd zooals men nergens vindt? Dat ze ouderwetsch is, het zij zoo, ofschoon een ieder zal toegeven, dat zoo'n stoomtram niet meer past in de vooruitstrevende bloembollenstreek. Schamen wij ons niet voor de massa buiteniandsche bezoekers, die hier hun leveranciers komen bezoeken, dat wij hun geen beter vervoermiddel kunnen aanbieden? Dat alles zou echter nog houdbaar zijn met behulp van de auto en met de hoop, waarin wij leven een maal eens de Electrische tram langs den Straatweg te zien rijden. Er is echter meer, wat veel erger en zelfs onverantwoordelijk is. Het is name lijk onmogelijk, dat de machinist van de Stoomtram, wanneer het plotseling noo dig is, of als de tram van hellingen komt, deze tot stilstand kan brengen en wëf om de eenvoudige reden, dat de oude Katwijksche wagens te zwaar zijn voor de kleine vierkante oude machines van het jaar 1880 of vroeger. Bovendien schijnt het bellen den ma chinisten le vervelen, want keer op keer ziet men trams gaan, die zonder eenig waarschuwen de gevaarlijkste kruisingen passeeren. Heele einden worden afgelegd, terwijl de machinist bezig is zijn machine na te zien, en in het geheel niet voor zich op den weg uit kan zien. De machine wordt slechts door een persoon be diend, en de man kan niet stoken en vooruit zien gelijktijdig. Gisteren is hier het duidelijkste bewijs geleverd. Tram A, van Leiden, komt zonder bellen, zon der eenig signaal van af de brug en pakt een auto, die hij door een hek duwt en tegen een boom verplettert. De tram kon toen juist passeeren en vervolgt zijn weg, om 5 minuten verder te wisselen met tram B, van Haarlem komende. De ma chinisten waarschuwen elkaar blijkbaar niet. De auto was door zijn gewicht in middels weer even teruggeweken en de baan was "daardoor weer riïet vrij. Hoewel er 30 a 40 menschen hard- roepend de naderende tram te gemoet loopen en zeggen de baan is niet vrij, antwoordt de machinist dood-kalm: „Mijn remmen staan aan, ik kan 'verder niets doen en even later rijdt de tweede, tram op de auto. O, wetten in Nederland, wetten zoo scherp op het eeno, zoo ontzettend laks en onvolledig op het andere! Burgers in de dorpen, waar deze tram passeert, moet deze toestand zoo blijven Op tegen dezen wantoestand. Het kan, het mag niet langer. Ziet alleen naar de massa ongelukken van den laatsten tijd, en wij en onze kinderen kunnen ons niet meer op den Straatweg veilig achten. In de hoop, dat er verandering in dezen toestand eens zal komen, teekent, met dank voor de plaatsing, Een Abonné, De wedstrijden van Zaterdag., Lawn-Tcnnis. Lolden» Internationale wedstrijden op de Post- hofbanen. De wedstrijden te Lelden. Hedenmorgen konden de wedstrijden niot op tijd aanvangen. daar de banen nog niet voldoende op gedroogd waren. Voor Zondag staat op dc agenda: Korfbal. Eindstrijd om den Zilveren D. T. Y.-Bal Am sterdam: D. V. D.—Ylteeee. Roeien. Amsterdam: Boeiwedstrijden van de Kon. Z.- en B.-V. Lawn-tennis. Leiden: Internationale wedstrijden op de Post- holbanen. Voetbal. Eindstrijd om den L. Y. B.-Beker Voorscho ten Beresteyn—L. Y. V. Wiclrijden. 8ohcveningenWedstrijden op de wielerbaan. Korfbal. Do Bestuursverkiezing van den N. K. B. Voor een van de vier vacatures in het bestnnr van den N. K. B. is door do vereeniging Fluks en Vltosso van Leiden en D. V. D. en D. E. V. van Amsterdam candidaat gesteld de heer B. G. A. Smeets van Loidc-n. Het Bestuur van Fluki. Het bestuur van Fluks ie aldus samengesteld i A. Sjouw, voorzitter: B. G. A. Smeeta, vice-voor. litter; mej. M. Hooks, late eooretariej J. Biodel, 2de secretaris, en mej. O. Dljkhof, penningmees ter. Voetbal. StockholmZwedenEngeland 61. .Luchtvaart» Nieuwe records met 4 en 6 passagiert. De Fxansche vlieger Garaix. specialiteit van vlieg- rooords met meerdore passagiers, heeft op het vliegkamp van Chartroe Woensdag niet mindor dan 23 nieuw© wereldrecords gemaakt, waarvan elf met vijf en twaalf met Tier passagiers werden vol bracht. („de TeL") FAILLISSEMENTEN. w. B. Uittenhout, kofflehulshondor, te Leiden. Oli. H. Wingbermühle, mannfaoturier, to Lei- muiden. J. Oohen Barnetljn, hoopman, to 's-Gravenhage. G. de Vries, zonder beroep, te Utrecht. A. O. van Nes Ligterink, winkelier in dames hoeden, te Utreoht. W. van Moort, winkelier en landbouwer, to Bt> Annaland. - P. Francke. aannemer, te Kwintsneul. Geëindigd ie het faillissement van M. van Adrlohem, zonder beroep, aan „De Vink", onder ■Yooreohoten. Diploma's voor M U. L. O. De heer W. Cramer, oud-hoofd den Jongensschool 2de klasse alhier, vestigt en met recht in zijn Ingezonden Stuk van Zaterdag 6 Juni j.L, de aan dacht op de voorrechten, verbonden aan het bezit der diploma's A en B. voor M. U. L. O. De heer Cramer deelt verder o.a. mee, 'dat "hem, gedurende zijn 'hoofdschap, meermalen door ouders van leerlingen is gevraagd, of zijn school aanstuurde op het examen voor M. U. L. O. Daar het antwoord ontkennend luidde, zagen zulke ouders zich dan verplicht, naar een andere school om te zien. Met het oog op het belang, dat deze zaak waarschijnlijk voor vele ouders kan hebben, is het misschien wel eenigszins jammer, dat de heer Cramer er niet aan gedacht heeft, even, al was het maar tusschen twee haakjes, die andere leid sche School te noemen, die reeds in dien tijd wel aanstuurde op het examen voor M. U. L. O., en waarnaar de betrokken ouders wel moesten omzien. Het is wel zeker, dat den heer Cramer, in dit ver band, geen andere Leidsche Onderwijs inrichting voor oogen kan hebben ge staan, dan 'de „Bijzondere School v. M. U. L. O. a.h. Noordeinde," de eenige school, voor zoover mi) bekend i$, waar van, tot nog toe, leerlingen het examen voor M. U. L. O. hebben afgelegd. Van het jaar 1907 af, toen deze exa mens voor de eerste maal werden afge nomen, onderwierpen 27 leerlingen, on der wie 3 meisjes, zich r in dit examen. Van die 27 slaagden er 25. Elt hunner verwierven diploma A, 14 hunner di ploma B. In 1913 zagen hvee leerlingen zich door het toen behaalde diploma B den toegang geopend tot de Middelb. Koloniale Landbouwschool te Deventer. J. B. MEIJNEN, Hoofd der „Bijz. School v. M. U. L. O. a.h. Noordeinde," Leiden, 11 Juni 1914. Kweekschool of Kaderschool voor de Zeevaart. Mijnheer de Redacteur 1 In Uw orgaan van 10 Juni komt voor een wederlegging van mijn ingezonden stuk „Kweekschool of Kaderschool" van een Marineman. Niet onverdienstelijk is de geachte schrij ver in zijn opvatting. De zaak echter, waar- om het gaat, is do, zinsnede uit het wets ontwerp „tijdens het verblijf in de ver- zamelklasse en na de eerste reis aan boord van een vormingsschip zullen dege nen, van wie op grond van hun karakter of aanleg niet verwacht kan worden, dat dl tot geschikte onderoffioieren der ieemach{ sullen kunnen worden opgeleid, uit de^ diens! worden ontslagen." Wat zit er nu voor on r e d e 1 ij ka in de» «en door het Marinebeatuur gestelden eleohï vraagt sohrijver. Eenvoudig dit, er na verloop van pl.-m. een jaar nog leer-i lingen-onderofficier kunnen ontalagea worden. Die tijd is zeker ve el te lang. Kan de geachte Marineman mij verzeke» ren, dat op de Machinistensohool en op het Instituut denzelfden regel geldt ala voor do a.e. Kaderschool, dan ia de zaak gezond. Dat was de hoofdzaak van mijn vo rig schrijven, waarom het te doen was. Ik merk in zijn stuk wel enkele bepalingen op over wegzending doch deze 1 ij k e n m ij lang zoo streng niet, als bovenstaande zin snede uit het wetsontwerp. De wegzending door een timmerman van een zijner krullenjongens is 'n enorm groot verschil met de wegzending van een leer ling-onderofficier. Ten eerste heeft die pa troon daar geen jaar voor noodig en ten tweede de autoriteit tusschen het hooge Marinebestuur en dien eenvoudigen tim merman zal wel eenig verschil in de schaal leggen ter beoordeeling van den wegge zondene in de maatschappij. Dit", voorbeeld gaat m. i. niet op. De geachte Marineman zegt ook met iets zachter woordenwegens ongeschiktheid voor den zeedienst met een overigens eer vol ontslag uit den dienst gezonden. Dat klinkt mooi, doch in het wetsont werp staatuit den dienst worden o n t si a g e n. Dat eervolle beteekent dan al heel weinig. Na pl.m. een jaar in mili tairen dienst geweest te zijn, oordeelt do burgermaatschappij over die wegzending geheel anders. Als verder de Marineman er zoo van overtuigd is, dat het wegzenden wegens on geschiktheid denzelfden kringloop zal heb ben voor een leerling-onderofficier, als voor een adspirant-machinist of adelborst, dan zal het wel gaandoch juist daarvoor be staat bij mij groote vrees. Zeer spoedig kan blijken, wie van ons gelijk heeftde Mari neman of Opmerker. Yan verdachtmaking is bij mij geen spra ke, waarom ik op alle andere insinuaties in het stuk van den geachten Marineman Diet zal ingaan. Mooht mijn schrijven er toe hebben bij gedragen, dat de positie van den leer ling-onderofficier vrijwel verzekerd is en de wegzending na pl.m. een jaar wegens ongeschiktheid even gering zal zijn als bij de hoogere inrichtingen van de Marine, dan zijn ouders en voogden voor groote onge rustheid en teleurstelling gevrijwaard, en heb ik de voldoening, dat bij opleiding voor officier of onderofficier hoofdregel geldt. Indien de Marineman ook over boven staand schrijven zijn licht wil laten schij nen, deel ik hem vooraf mede, dat ik om de hatelijkheden, aan het einde van zijn verdediging in zijn stuk van 10 Juni, hem niet verder van debat dienen zal. U, Mijnbeer de Redacteur, beleefd dan kend. Een Opmerker. 405do STA ATS LOTJE «IJ. Trekking: van Vrydag 12 Juni. 5de Klasse. 17de LUst. No. 19295 5000 en premie van 30,000. No. 19592 premie van 3000. No. 14330 /lOOO. No. 11062 100. Prijzen van 70. '574 4235 6250 6922 832+ 123S7 16474 19072 *832 5328 6450 7606 *11419 12497 17007 19670 1848 5457 6647 76r2 11.449 14522 18866 20752 2955 NIETEN. 266 3633 7878 9755 11645 *3223 1SS93 18984 711 3730 8167 9987 11653 13547 15937 19107 929 3746 8496 10091 11832 13658 f6770 19184 175° 3^41 S886 10367 11910 14123 17377 19230 2201 4921 9081 10635 12140 14672 17702 19795 2217 5589 9196 10924 12183 14718 18179 19958 2561 6351 9404 11117 12525 15133 1S225 20426 2633 7032 9585 11225 12925 15'45 18594 20704 3461 7636 9745 11288 13042 15262 1880.) Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Billiton", uitreis, arr. 11 Juni te Southampton „Grotius", uitreis! arr. 11 Juni to Singapore; „Ban- da", uitreis, arr. 11 Juni to Port-Said; „Niaej', uitreis, arr. 11 Juni to Sabang; „Bombrandt", thuisreis, vertrok 11 Juni van Tanger. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Besoeki", uitreis, arr. 11 Juni to Sabang; „Tam- bora", uitreis, vertrok 11 Juni van Marseille. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Medea" vertrok 8 Juni van Curaeau naar Am< sterdam. KON. HOLL. LLOYD. „Hollandia", thuisreis, vertrok 10 Juni van Bio Janeiro; „BiJnland" arr. 10 Juni van Amsterdam to Buenos Ayros; „Salland" arr. 10 Juni van Amsterdam to Buonos Ayros; „Zaanland" vertrok 11 Juni van Montevideo naar Amsterdam. KERKELIJKE BERICHTEN. De Kaag. Ned-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, de heer A. J. van Wijngaarden, bor. predikant te Egmond- aan-Zee. N o o r d w ij k. Ned. Protestantenbond. Zondagmorgen te halfelf, ds. A. M. A. Reyndera, JRem. pred. te Amsterdam. O egstgeest. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, dr. J. Weener, van Haarlem. Yoorschoten. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, prof. H. M. vflQ Nes, van Leiden. ACADEMIËN IEUWS. Leiden. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, do heer J. Ph. Smits, geb. te Utrecht. Bevorderd is tot artis de heer C. Oarsten ©n geslaagd voor het voorbereidend exanien Ned-In d. adm. dienst dé heer G. W. Mein- dersma. t Geslaagd is voor het oandidaats-ex&m in de plant- en dierkunde mej. E. Zeijdel. Utrecht. Bevorderd is mét lof t!ot docto' in de plant- -en dierkunde op proefa^n»*1 „Onderzoekingen over fototropio'de e W. H. Arisz, geb. te Utrecht. j

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2