U\ 16653 Vrijdag 10 Juni. A0. 1914. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Dit de Omstreken. f 3716.12 LEIBSCH DAG-BLAD PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 18 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woordon meer 10 Oents.—Voor het inoasseeren wordt/" 0.05 berekend. PBIJS DEZER COURANTt Voor Lelden per 3 meenden f 1.301 per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar egenten gevestigd zijn per week. i 0.10. Franco per poet1.85. LEIDEN, 12 JUNI. Nederlandsche Spuarbankbond. Heden en morgen houdt de Nederland sche SpaarbankBond in de groote zaal yan „Zomerzorg" zijn 9den Spaarbank- idag. De vergadering, die heden te halfvier aanving, werd voorafgegaan door een Officieel© ontvangst der .afgevaardigden door het gemeentebestuur pp het Stad- l'uis. Te halfdrie kwamen het bestuur en de afgevaardigden samen in de kamer yan Es. en W,, waar zij namens het ge meentebestuur verwelkomd werden door den burgemeester. Het is ons een aangename taak u op deze plaats officieel te mogen ontvan gen, aldus ving hij aan, ornaat het Ge meentebestuur zoowel als de ingezete nen, overtuigd zijn van "de gewichtige plaats, die de bijzondere spaarbanken pi Het 'maatschappelijk 'leven innemen, yan welke banken Uw bond als 't ware de officieele vertegenwoordiger mag hos ten. Het feit, dat wij binnen Onze muïen Pen spaarbank bezitten, die, in 1818 in het leven geroepen door het Departed ment Leiden der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", welhaast haar hon derdjarig bestaan staat te vieren en ge durende dat lange tijdsverloop, niette genstaande moeilijke periodes, die zij moest doormaken, bijna steeds een al gemeen vertrouwen mocht genieben, heeft het spaarbankwezen in onze stad popu lair gemaakt. Spr. ging uitvoerig na de voordeelen, die een bijzondere Spaarbank biedt bo- yen een rijksinstelling van dien aard. Het doel van den Bond en zjjtt Ver gaderingen schetste spr. als om door on derlinge besprekingen en door voeling toet elkaar te houden te trachten dat de spaargelden op de meest solide en doeltreffende wijze zullen worden be heerd; "dit tot heil van 3e spaarders, jnaar ook tot heil van het land. Goede, solide, wélingelichte spaarbanken kun nen toch niet anders aan den lust tot sparen bevorderen, hetgeen "de welvaart yan ons gansche volk ten goede komt. Mogen dan ook weer dit jaar uw be sprekingen vruchtbaar zijn en bjjdragon let den bloei van uw Bond, 'die reeds; zooveel nuttigs tot stand bracht en den stoot gaf tot vele verbeteringen. Moge ook deze negende Bondsdag lei den tot aangename onderlinge kennis- tnaking en waardeering. En ten slotte, aldus eindigt spr.,- moge' Uw verblijf binnen onze muren zoodanig rijn, dat gjj, wederom naar uw woon plaatsen teruggekeerd, met genoegen zult terugdenken aan de beide nuttige en aan gename dagen, in Leiden doorgebracht. Mijne heeren, het zij mij vergund u uit le noodigen het glas op te heffen, om te drinken op den Bloei en den voorspoed yan den Nederlandschen Spaarbank- bond Uit naam van den Bond "dankte de Voorzitter, mr. Tetterode, uit Ainster- BaTii, Voor 3e waardeerende woorden, I Boor den burgemeester gesproken. Spr. achtte het niet noodig hier de beteekonis Van het spaarbankwezen te bespreken. «Vel herinnerde hij er aan, dat. vooral in frankrijk het Spaarbankwezen weder een evolutie doormaakt, en hij achtte liet Van belang, dat men in Nederland deze STolutie met belangstelling volgt Hij bad, toen hij hier do stad doorwandel- Bo en enkele Hofjes bezocht, tevens kun- j hen zien, hoe het oude Leiden, door ge- tQceuschapszin gedreven, voor zijn ouden en armen zorgde door hun te geven, de nieuwe wijze van helpen, door de Spaarbank gevolgd, is het gold aan de blenschen te ontnemen, om hét later, in 1 jijclen van nood en behoeften met rente terug te geven. Spr. wilde de woorden van den bur gemeester beschouwen als een waardig preludium voor de beraadslagingen, die vandaag en morgen zullen worden ge- ïoerd. Nadat de eerewijn was rondgediend, fterd het Stadhuis, door de 'talrijke aan wezigen bezichtigd. 'n de te halfvier aangevangen alge- jMene vergadering werd, na eenigo huis- poudelij'ke werkzaamheden behandeld b°t praeadvies, op verzooek van hét. be stuur uitgebracht door den heer W. Wes- jVMam, te Rotterdam, overi „Dé opma king der balans pret betrekking tot het' ynectenbezit." De praeadvrseur liet. daarin uitkomen, opt de vraag wellicht niet zou; zij'n op- Ksworpen, indien zfr niet ln het loyonm verzekeringsbedrijf ter sprake was geko men; een bedrjjf, dat slechts met het spaarbankwezen een zeer verwijderd ver band houdt. Daarna liet hij verschillende schrijvers over deze kwestie hun preening zeggen, gaf vervolgens zijn eigen beschouwingen ton beste, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat de beste methode is, de effecten m het bezit eener spaarbank bij 'de .opmaking der balans aan te nemen: lo. voor zoover het genoteerde effecten betreft tot den laatst genoteer den koers (middenkoers) vóór of op den dag der opmaking van de balans; 2o. voor niet-officiecl genoteerde effec ten tot een koers in verhouding van ge lijksoortige genoteerde effecten te bepa len, het een en ander in overleg met en zoo noodig volgens de taxatie van een bekwaam comnrissionnair of makelaar in effecten. Eindexamens Gymnasium. Bij het eindexamen aan het Gymnasium alhier zijn geslaagd de leerlingen mej. L. H. Rietdijk, E. J. M. Kielstra, H. Th. Greida» uus, T. Kruyff, H. M. Sasse, J. van der Wis sel voor diploma AL. J. van 't Sant en W. J. O. Eikendal voor diploma B. Het examen wordt voortgezet met één leer ling. Tot vertegenwoordiger der Ned. regee- ring op heit in Augustus a.s. te Londen te houden tiende Intern. Veeartsenijbundig Congres is benoemd prof. dr. D. A. de Jong, seor. van de Permanente Commissie voor de IetL Veeartsen ijk. Congressen, al hier. Aan de Openbare lagere school no. 45 te Rotterdam is benoemd tot onderwijzer, de heer A. H. Bloem, te Leidien. Bij de heden door den garnizoens-com- mandant gehouden aanbesteding vande levering van aardappelen ten behoeve van de soldatenmenagos alhier, gedurende het tijdvak van 16 Juli tot en met 81 October 1914, waren ingekomen 6 inschrijvingen, t. w. van de heeren O. vaD Straaten, te 's-Gravenhage, ƒ2.88; P. Peereboom 2.87T. J. B. Haan 2.35 j M. van Steen bergen, Den Haag, ƒ2.85; M. Boon ƒ2.22 por H.L. Waar geen woonplaats is vermeld, is de Inschrijver woonachtig alhier. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend t 's morsen* van 4—12 nnr en dee middags van 8—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Klerk, 1 Kantoorbediende, 1 Bontwerker, 10 Loopknechten, 8 Incasseerders. 2 Portiers. 1 Zie kenoppaseer, 10 loeeo Werklieden, 2 Opperlieden, 1 Metselaar, 8 Werkstere. - X - HAARX/EMMEEMEER. In een door het bestuur van het „Wit te Kruis" gehouden vergadering, waarbij o.a. ook tegenwoordig was de burgemees ter, als belangstellende, werdon bestek en teekening der te stichten wijkgebouwen ten dienste der wijkverpleging in hun geheel goedgekeurd. De heer Gevers, die in dezen reeds zooveel belanglooze medewerking schonk, was mede ter vergadering aanwe zig, om de noodige inliohting en raad te verschaffen. Na zeer uitvoerige bespreking werd ten slotte bepaald, dat de gebouwen zullen worden aanbesteed bij geheel vrije inschrij ving. Men meende op deze wijze de zaak het meest te dienen. EILLEGOM. Gisteren woedde er boven deze ge meente een zware onweersbui gepaard met stortregen. Door den bliksem zijn de toren van de R.-K. Kerk en eon telefoonpaal ge troffen. Er ontstond geen schade of brand. Waarschijnlijk is de bliksemafleider van den toren defect geraakt. KATWIJK-AAN-ZEE. Door het Katwijk-comité der 8.-D. A.- P. werd gisteravond in de Gemeentezaal een openbare vergadering belegd, waarin als spreker optrad de heer S. R. de Miran da, Kamer-candidaat. De zaal was goed be- eet. Nadat de waarn. voorzitter, de heer S. de Roos, van Oegstgeest, de vergadering had geopend, verkreeg de heer D. M. het woord. Spr. handelde over sociale wetten, belastingwetten en het militarisme waarbij de Vrii-Liberalen (mr. De^Jong) en de Christ.-Hist. (dr. De Visser)' het moesten ontgelden. Voor debat gaf niemand zich op. Wel vroeg de heer W. D. Huisken, spr. s geest verwant. hoe deze over „Plaatselijke Keu ze" dacht, waarop spr. antwoordde, hier mede in 't belang der arbeiders ten volle te sympathiseer en. Te ongeveer tien uren was 'd$ vergade ring geeindlgcL Jaarverslag van de Vereeniglng tot voort durende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte vis- schers der Reedcrijen to Kat- wijk-aan-Zeo en Noord wijk- aan-Zce. In het boekjaar 1913/1914 werd ontvangen Aan contributiön van de Beeders te Katwijk- aan-Zee van 106 loggers tt f6 f 625 van 41 bomschuiten f 3 123 f 648.- Aan bijdragen van stuurlieden en be manning van bomsohulten te Katwljk- aan-Zeo 31.B4 Aan contributie van één reeder te Noord- wijk-aan.Zee, voor 2 loggers A f 6 10.— Aan heffing van pCt. over door de vis- scher9 van één bomschuit te Koordwijk- aan-Zee gemaakte besommingen 13.— Aan jaarlijksche bijdragen: te Leiden f 152.50 te Katwijk „171.26 te Noordwij k 41. te Gouda 8.45 versohillende andere plaatsen 69.50 Aan ronton Aan gift van N.N. (door den heer S. J. Lo Poole) 432.60 2579.68 In dit boekjaar werd uitgekeerd, gedu rende de zomermaandenper week 1.50 voor elke weduwe, 0.25 voor elk kind; gedurende de wintermaanden 2.25 voor elke weduwe, 0.50 voor elk kind en als Kerstgave 5 voor elke weduwe, te zamen 2709.50. In de bedeeling werden opgenomen één weduwe te Katwijk-aan-Zee en één weduwe met haar twee kinderen te Noordwijk-aan- Zee, als zijnde de echtgenooten dier wedu wen verdronken. Gedurende het boekjaar genoten onder steuning: te Katwijk-aan-Zee 20 weduwen en 13 kinderen, te Noordwijk-aan-Zee 5 we duwen en 3 kinderen. Door mevrouw de wed. mr. P. E. Li- brecht Lezwijn, geboren S. Nierstrasz, over leden te Leiden 18 Maart 1914, werd aan de Vereeniging gelegateerd een som in con tanten groot 200, vrij van successierecht. Met dankbetuiging aan allen, die hun steun verleenden aan de Vereeniging, wordt deze bij voortduring in ieders belangstel ling aanbevolen. ^Namens de Vereeniging voornoemd Th. W. VAN LITH DE JEUDE, Voorzitter. M. J. EIGEMAN, Secretaris-Penningm. KOUDEKERK. Bij den timmerman J., alhier, ont stond in de werkplaats een begin van brand, doordat kleine kinderen met lucifers een vuurtje hadden gemaakt in de voor radige krullen. Gelukkig werd het nog juist bijtijds opgemerkt, en alzoo grooter onheil voorkomen NOORDWIJK-AAN-ZEE. Het Katwijk-comité van de S.-D. A.-P. belegde gisteravond in Hotel „Cen traal", alhier, een openbare vergadering, waarin de heer S. J. Pothuis, lid van den Raad van Amsterdam, sprak ter verdedi ging der candidatuur De Miranda voor de Tweede Kamer. Spreker lichtte aan de hand der hande lingen van de Tweede Kamer de houding der partijen, waartoe de beide bourgeois- candidaten behooren, toe, ten bewijze, dat de Chr.-Hist. en Vrij-Liberal en steeds steramen tegen elk arbeidersbelang, waar uit spr. de conclusie trok, dat het voor den arbeider noodzakelijk is den candi- daat der arbeiders te steunen. Debat vond niet plaats. Er waren een 40-tal aanwezigen. NIEUW-VENNEP. Hier wordt een collecte gehouden, om met de ingezamelde gelden bij leden der Ned. Herv. Kerk, het kerkgebouw zoo wel binnen als buiten geheel te doen schil deren. Hoewel een vrij aanzienlijk bedrag daarvoor noodig is, schijnen de benoodigde gelden wel bij elkaar te zullen komen. Wij vernemen," dat ook het torenuurwerk een beurt zal krijgen, dat de Vennepers nu nog al eens in den steek laat. -r. Gisteravond ontlastte zich boven deze plaats en omgeving een buitengewoon zwaar onweder, gepaard met hagelslag en een stortregen, zooals zelden voorkomt, zoodat het geen twijfel lijdt of er zal enor me eohade toegebracht zijn aan de veld gewaseen, vooral boonen, erwten en het jonge bietengewas. Toen de bui wat aan het minderen was, klonk plotseling klokgelui, ten teoken van brand. De bliksem was ingeslagen bil den landbouwer D. de Vlieger in een schuur, staande naast de groote bouwschuur. De sohuur, waarin een paard stond en eenig klein vee geborgen was, stond spoedig in lichterlaaie. Het gelukte evenwel nog door het flink optreden van De Vb en diens zoons het vee te redden. Het regende von ken op de groot© bouwschuur met rieten dak. doch dit was zoo door den regen door weekt, dat bet tUmb vatte, «podat de brand «lob cdet Wde* uitbreidde. Toeft <M spuit van Nieuw-Vennep arriveerde, was de schuur reeds geheel afgebrand en behoef de dus geen water gegeven te werden. Verzekering dekt d6 schade. VOORBURG. In den ouderdom van 53 jaar is over leden de heer J. Th. F. van den Donk, se dert een 27-tal jaren hoofd der R.-K. J >n- gensschool alhier. WARMOND. Wij hebben ods de moeite eens ge troost het aantal alhier gestationneerde jachten te tellen; en, als een bewijs wat een omvang het beoefenen der watersport al tot heden genomen heeft, diene, dat wij kwamen tot het getal van 130, jachten zoowel zeil- als motorjachten en wherries, (gewone roeibooten niet mede geteld). Al deze zijn of liggen gestationneerd in of bij de jachthaven van „De Kaag", en bij par ticulieren. BBHKENLAND. H. M. de Koningin heeft het voorne men om in den loop van September het of ficieel bezoek aan Amsterdam te brengen. Z. K. H. de Prins schonk ƒ50 aan het Haagsche comité van de vereeniging „Het Nederlandsch Kankerinstituut." De Prins heeft 25 geschonken aan het Comité tot oprichting van een gedenk- teeken bij Quatre-Bras, als bewijs van zijn belangstelling in het streven van het co mité. Gistermiddag om 2.08 uur kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins pet- extra trein te Oldeuzaal aan. De burge meester was op het perron aanwezig. Met auto's werd naar de fabriek van de firma Gelderman gereden, waar de bezoekers door de vier firmanten werden ontvangen. Mej. Kitty Gelderman bood H. M. de Koningin een tuil bloemen aan. Vervolgens werden de Vorstelijke personen rondgeleid door de fabriek. H. M. plaatste in een daarvoor bestemd boek haar handteekening, waarin ook nog de handteekening voorkomt van wijlen Ko ning Willem III bij zijn bezoek aan de fabriek, op l Med 1862. Hierna werd een bezoek gebracht aan den Commissaris der Koningin in Overijsel, graaf Van Rechteren Limpurg. Omstreeks zes uren gisteravond arri veerde de auto van de Koningin-Moeder aan den oostclijken ingang van den stadsschouw burg te Amsterdam. H. M. was uit vSoestdijk gekomen om de opvoering van „Die Meis- tersingor" door de Wagner-vereeniging bij te wonen. De bezoekster werd ontvangen door het bestuur der Wagner- vereeniging. Nadat haar een bloemtuil was aangeboden, werd H. M. geleid naar liaar plaats in de boven-frontloge ter linkerzijde van de Ko ningsloge gelegen. De Koningin vertrok omstreek» elf uren weaerom per auto. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, ligt Vet vooralsnog niet in het voornemen der Regeering, om, behalve art sen, ook verplegend of ander personeel ten dienste der pestbestrijding, naar Ned.-Indië uit te zenden, zoodat verzoeken daartoe achterwege kunnen blijven. Het onderzoek, dat door het Depar tement van Justitie noodig is geacht ter zake van de klacht van den Franschman Jv les Romain wegens te Harderwijk onder' dervonclen overlast is, verneemt men, op gedragen aan den procureur-generaal te Arnhem. Dit jaar zal door de Voreeniging ter bevordering van de Bijenteelt gelegenheid worden gegeven om oxamen te doen ter •verkrijging van het diploma van practiscü imker. Sinds eenige jaren werd dit exa men niet meer gehouden, maar thans is het weer ingesteld. Tot voorzitter der exa men-commissie is benoemd de heer Frans Netscher, to Santpoort. Voor dit examen dat in Juli op den leerstoel to Bennekom zal worden afgenomen, hobben zich reeds vier candidaten aangemeld. Naar wij vernemen heeft de firma Pat-hé, te Amsterdam tij dons het bezoek van het Deensche koningspaar aan ons land goed geslaagde cinematografische op namen heeft vervaardigd een afdruk van dien film den Deenscheu Koning ten be hoeve van diens eigen cinematograaf, aan geboden. Enkele dagen geleden mocht de firma Pathé een dankbetuiging ontvangen van den Deensehen koning voor het aardi ge souvenir. Op voordraoht van het Class. Bestuur Yan 'Amersfoort heeft het Prov. Kerkbe stuur van Utrecht de vestiging van een der de predikantsplaate bil d=e Ned.-Herv. Gem. te ieist goedgekeurd. („Ned.") Naar „De AvondpJ- verneemt, zal bln- Ckort in de bestaande regeling van bede- 'sbereohting een wijziging worden ge- Braoht in overleg met de toevluchtsoorden flan bet Deger Her Heil*. Herziening der verordening op de Winkel sluiting te Amsterdam. In de voordracht van do commissie voor de strafvordering inzake de herziening op de winkelsluiting deelt de commissie mede, dat zij de tijd tot een herziening gekomen acht, cue zich bepaalt tot aanvulling der leemten, welke bij de toepassing der ver ordening aan het licht kwamen. Ook die leden der commissie, die aan de tot-stand- koming der verordening medewerkten, aan- vaardea dit 6tandpunt. De commissie wenscht voorop te stelen, dat de leemten niet het gevolg zijn van stappen of on oordeelkundige handhaving door de poli tie. Integendeel is gebleken, dat deze al les heeft gedaan om tot een strenge hand having der verordening te komen. De klachten in het adres van de afd. Am- sterdam van den Ned. Bond van Boekver- koopersbedienden bleken betrekking te hebben op winkels, waar op straat of „over het hekje" werd verkocht, wijzen van ver koop waartegen toen wegens verdeeldheid in de opvattingen der rechterlijke autoritei ten, nog niet krachtig kon worden opge treden. De punten, welke, naar meening der commissie, voorziening eischen, zijn de vol gende 1. Wat betreft die winkeliers, die door het inwerking-treden der verordening een groot avonddebiet hadden. De commissie heeft hierbij gemeend aan individueele vrij stellingen voor hen, die kunnen aantoonea het slachtoffer van de sluiting te zijn go- worden de voorkeur te moeten geven bo ven het verlaten van het sluitingsuur voor alle winkeliers in consumptie-artikelen. Zij achtte het echter wenschelijk, de be- paling over te nemen, dat in deze zaken na 9 uren slechts door den winkelier en inwo- nede familieleden mag worden verkocht. 2. Wat betreft het verbod van in café's e.d. na uren waren te verkoopen, die worden medegenomen, doch over de naleving van dit artikel zijn vele klachten ingekomen, die evenwel reeds veel verminderde door eenige veroordeelingen, die naar aanleiding hiervan werden uitgesproken. De commissi^ stelt .echto.r voor, dat voortaan niet alleen de verkooper, doch ook dengeen, die de waren meeneemt, strafbaar zal zijn. 3. Wat betreft de vrijheid, om kleine koopwaren te venten. De commissie wil, dat men dit zal verbieden om to voorkomen, dat door straatverkoop van paling, enz., den winke liers concurrentie wordt aangedaan. 4. Wat betreft de vrijstelling van verplichte slui ting een week voor St.-Nicolaas stelt de commissie voor aan een sterken wensch te gemoet te komen door de winkels 14 dagen voor dion dag vrij te stellen. Bovendien wil de commissie nog do vrijstelling vóór bepaalde Israëlitische feestdagen in df verordening zien opgenomen. Te Bleiswijk is tot lid van den Raad gekozen de heer H. Bontenbal (lib.) met 145 stemmon. Op den heer W. van Dorp (Chr.- Hist.) waren 112 stemmen uitgebracht. Uit Rome wordt aan „De Tijd" ge meld, dat aan het Collegium Angelicum het uoctoraat in de Thomistische godgeleerd heid is behaald door onzen landgenoot den heer P. Ruyter, van het Missiehuis der La zaristen te Helden-fFanningen (Limburg). De, Rotterdamsche Raad heeft behan deld hot voorstèl-De Korver, om weder in. te trekken het in 1912 ingevoerde verbod van niuziekmaken en optocht-en houden op Zondag. Het werd behalve door den voor steller, verdedigd door de heeren Van Dorp en Spiekman en bestreden door de heer Van der Molen en den voorzitter. De laatste wee-s er op. dat hij in 1912 het verbod krach tig had bestreden, doch zich tegen een zoo spoedig daarop volgende intrekking ver klaarde, omdat er in de gemeentelijke wet geving stabiliteit behoort te zijn. Het voor st-el word iutusschen met 21 tegen 18 stem men aangenomenvan links stemde alleen de heer Lólrnis tegen. Gistermorgen arriveerden aan het Missiehuis te Koozendaal de Prinsen van Oeganda, Stanislaus Mugwanja, Tokino en Jozef. Zij weiden verwelkomd door den di recteur van het Missiehuis en brachten den dag te Roozendaal door. Do opwachting werd gemaakt door de geestelijkheid en den burgemeester van Roozendaal. De Prinsen blijven 3 a 4 dagen in Neder land en zouden heden, Vrijdag, een bezoek brengen aan het Missiehuis der Witte Paters, te Boxtel; terwijl morgeu waar schijnlijk aan Rotterdam een bezoek zal worden gebracht, waar de gemeenteboot to hunner beschikking is gest-eld. Vóór de aankomst in ons land hadden de vonstelijke bezoekers in Engeland vertoefd waar zij overal zeer officieel door de re geering werden ontvangen. Prins Stanislaus Mugwanja bekleedt het ambt van opperrechterprins Tokino dat Van hoofd eener provincde. Tot conrector aan het Erasmiaansch- gvmnasium te Rotterdam is benoemd dr* Werff.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1