Emulsion N°. 16651 Woensdag XO Juui. Tweede Blad. A0. 1914-. Offieieele Kennisgeving. Maatschappij der Ned. Letterkunde. Voor uw Kind Wl LEIDSCH DA&BLAD De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door don Baud dier -gemeente, in zijn vergadering van den 30en April 1914, la vastgesteld du volgende verordening: VERORDENING, tot wijziging van de verordonlng van 2 MelI 1912 (Cemoenteblad No. 14) regelende do verplichting der Ingezotenen In goval van verhuizing binnen de gemeente. Eeuig Artikel. De bovengenoemde verordening wordt uitgebreid met- een nieuw artikel 4, luidende: Do dienaren der gemoente-politic on de bevol- klngs-agenten zijn belast mot het opsporon dor overtredingen van do bopalingen dezer verordening en bevoegd daarvan proces-verbaal op te maken Vastgesteld door don Gemeenteraad van Leidon, in zijn openbare vergadering van den 30en April 1914. Do Burgemeester. N. C. DE GIJSELAAR. Do Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Cedoputoerdc 6tatcn van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 12-15 Hei 1914, B No. 604 (2e afd.) G. S. No. 111. in afschrift medegedeeld. En i9 hiervan afkondiging gesohied. waar het behoort, den lOen Juni 1914. Burgemeester en Wothouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. 8oc-retaris. .tti Hot morgen versohijnend nummer bevat o.a. Nieuwste portret van H. K. H. Prinses Juliana. Blinde padvinders worden rondgeleid in het „Britach Museum" te Londen. Vertrek der Kon. Familie naar Het Loo. Model-vliegtuigen-toestell.. Frankfort a. M. Vliegdemonstraties van Jan Olieslagers niet de Pinksterdagen to Amsterdam. Gymnastiekfocst v. h. Ned. Gymnastlckverbond. Bewijzen van grooto populariteit van den Ko ning van Spanje. Een zestal keurige foto's van do Internationale Tcntoonstolling te San-Franois- co. Pinkster drie in Zeeland. Jonge meisjes in haar typisch Walehersche kleederdracht. Een kiekje uit de Westkust van Sumatra. Hot Kon. zomerverblijf ,,Het Loo" na do verbouwing en restauratie. Aan clen vooravond van de jaarlijksche vergadering van do Maatschappij der Ned. Letterkunde, hield de Commissie voor Ge schied. en Oudheidkunde gisteravond een bijeenkomst in het Nutsgcbouw. Mr. J. van Kuyk, uit Den Haag, was de eerste spr., en deed ,,Ecnige inededeelingen uit liet Germaansche familie- en gemeenschapsle ven" waarbij op den voorgrond werd ge steld, dat het Germaansche recht minder dan het Romeinsche, individualistisch is aangelegd. Van de twee kringen, waarin het leven der middeleeuwen zich afspeelt, do stad en het boerendorp, komt dit voor al in het laatste uit. Daar geldt als maat staf één voor allen, en allen voor één. Eigenaardig is do familie als huisgemeen schap, niet bijeengehouden door bloedver wantschap, maar door de macht van het hoofd des huizes, den mond. De rechtseen heid van het ,,huis" is ook voor de organi satie van de gemeenschap van groot belang. Het vestigen van eigen huis, van eigen zaak, valt eigenaardig met het huwelijk samen. En dit op zijn beurt met het uittreden van den zoon des huizes uit de familievermo genseenheid, die onder het beheer van het huishoofd voor dien bestond. De macht van den huisheer tegenover de daaraan onder worpen leden van het gezin is met dc Ro meinsche patria potestar volkomen op één lijn te stellen. Spr. herinnert vervolgens met een enkel, woord aan den familie-eigendom van vast goed en aan de langzame ontwikkeling tot individueel grondbezit. Ten slotte deed .de spr. nog eenige mededeelingen uit het boe renleven in dit verband. Dr. S. P. Haak uit Arnhem sprak vervol gens overAnalogie of wet in de ge schiedenis." Het streven om de wetten der geschiede nis te sparen openbaart zich vooral, nadat het ontwikkelingsbegrip zijn intrede in de historische wetenschappen heeft gedaan, al dus begon- spr. Men wilde de ontwikkeling van de samenleving als een regelmatig pro ces zien en verschillende stelsels toonden de regelmatigheid aan. Hegel ziet in de ge schiedenis het tot bewustzijn van zijn vrij heid komen aan den wereldgeest. Hegei's stelsel houdt echter geen voeling met de werkelijkheid, al bevat het vele diepe ge dachten. Van grooten invloed is het posivi- tisine van Auguste Comte geweest, dat hij in navolging van Saint Simon ontwierp. Het is evenwel ook niet historisch verde digbaar. Nu doet Henri Thomas Buckle in zijn History of Civilisation in England" een poging om de grondslagen van deze weten schap vast te stellen, maar zijn opvattingen zijn volgens spr. niet van eenzijdigheid vrij to pleiten. Aannemelijke wetten formuleert Buckle niet. Men heeft gemeend deze te kunnen vinden door middel van do statistiek. Men vond zekere regelmaat in telkens voorkomende verschijnselen, maar men leerde de ver schijnselen niet verkla ren en statistieke wet ten zijn niet gevonden. Het historisch ma terialisme heeft groote verdienste, door op den invloed van do economische verhoudin gen op de maatschappij te wijzen, maar wordt eveneens eenzijdig door alle geschied kundig© bewegingen tot economische feiten tfc willen terugbrengen, zooals Kautsky met d© hervorming gedaan heeft. In den la&t- sten tijd is een nieuwe historische richting ontstaan, wel eens de cultuur-historische ge noemd, hoewel Karl Lamprecht dezen naam afwijst. Ook hij neemt verschillende bescha vingstijdperken aan, welke hij voor de Duitscho geschiedenis heeft trachten vast te stellen, vooral uitgaande van de beelden de kunst. Zijn meening is, dat andere vol ken dezelfde tijdperken doorloopen, dat wij dus met regelmatig terugkeerende ver schijnselen dus met wetten te doen heb ben. Vergelijking Aan de ontwikkeling van alle volken zal dit moeten uitmaken. Zoo lang dit nog niet is geschied, Kunnen wij de, voor de Duitsche geschiedenis aange nomen ,,Kultuurzeitalter" geen wettelijke kracht toekennen. Verder nog dan Lamprecht gaat de Bcr- lijnsohe hoogleeraar Ivurt Breysig, die in een geschrift ,,Der Stufenbau und die Ge- setze der Weltgeschichte" een aantal wet ten ontwerpt, ontleend aan de vergelijking van verschillende volkeren. Spr. komt echter tot de conclusie, dat die vergelijking niet opgaat. Allerlei invloeden van ras, klimaat, bo demgesteldheid wijzigen den ontwikkelings gang. Kurt Breysig's' betoogingen zijn zeer belangwekkend, hij vindt merkwaardige analogieën en geeft een denkbeeld van de beteekenis der vergelijkendë\methode. Voor- loopig aldus besluit spr. kunnen we echter nog niet zeggen, dat zij wetten aan het licht heeft gebracht. Met dank aan de. beide sprekers werd door den voorzitter de bijeenkomst geslo ten. Hedenvoormiddag werd de jaarlijksche vergadering der Maatschappij, die word bij gewoond door leden uit alle deelen des lands met een toespraak door den voorzit ter dr. G. J. Boekenoogen geopend. Hij heet de aanwezigen hartelijk welkom, wier talrijke opkomst blijk geeft van hun be langstelling in de werkzaamheden^ der Maatschappij en wijst op het nut en ook het dool der jaarlijksche ledenvergaderingen. Vervolgens herdenkt hij de in het'verloopen jaar overleden leden: prof. dr. J. S. Speyer, oud-voorzitter en bestuurder van de Mij., dö dames L. A. J. de Neve, mevr. GcldermanBoddaert en dr. A. C. Croiset van der Kop, en dc hecren A. H. Sassen, A. W. Sijthoff, staatsraad mr. T. M. C. As ser, mr. A. van Wessem, J. F. Gebhard Jr., C. N. Wybrands, prof. mr. P. A. Tichelaar, mr. F. B. Coninck Liefsting, prof. dr. E. F. Kruyf en jhr. mr. J. H. Hora Siccema. Van de buitenlandsche leden ontvielen aan de Maatschappijjhr. dr. K. de Gheldcr, prof. dr. J. Franck en C. H. F. Walthcr. Daarop sprak de voorzitter over de veel zijdige taak, die de Letterkunde vervult, terwijl hij bij deze gelegenheid voornamelijk wees op de belangrijke bibliotheek van de Maatschappij Hij bracht een en ander uit do geschiedenis dier boekerij in herinnering en wees op de wijze, waarop de merkwaar dige boekverzameling langzamerhand i3 ge groeid, door de meer dan honderdjarige zorg van het bestuur*en niet minder door de belangrijke geschenken. Met den wensch, dat deze zullen blijven toevloeien werd de vergadering voor geopend verklaard. Hierna bracht de secretaris prof. dr. S. G. de Vries verslag uit van den staat der Mij. en van haar belangrijkste lotgevallen en handelingen gedurende het afgeloopen jaar, terwijl de bibliothecaris, de heer L. D. Petit verslag uitbracht over de boek verzameling, waaruit bleek, dat verschil lende schenkingen waren ontvangen, waar onder een zeer belangrijke brief van Epis- copius en drie merkwaardige brieven van Multatuli. De bibliotheek vermeerderde met 210 boeken en met 230 tijdschriften en genootschapswerken. Uitgeleend werden 3475 boeken en 27 handschriften. Nadat ook de verslagen der Commissies voor Taal- en Letterkunde en die voor Ge schied- en Oudheidkunde waren uitgebracht en dr. J. Heinsius als penningmeester re kening en verantwoording had gedaan werd de uitslag der stemming over de benoe ming van gewone en buitenlandsche leden bekend gemaakt. Tot gewone leden waxen benoemd G. G. van As (schuil n. G. .Schrijver) Den Haag; O. W. H. Baard, di.r. v. h. gein. Museum Amsterdam; Jhr. H. Teding van Berkhout, dir. v. h. R. Prentenkabinet, Am sterdam; dr. J. R. Callenbach, prod. Rotter dam; dr. H. v. Dijke, gez. der Vereen. Staten van N._Am., Dou Hang; H. Dyse- rinlc, kapt., der inf., Maastricht; C. K. Elout, Haagscho red. van het „Alg. Handelsblad", Wassenaar; H. W. Fischer, cons, vaii 'sRijks Eth. Museum, Leiden; mevr. A. van Gogh- Kaülbaoh', Haarlem; mr. G. C. v. d. Hoe ven, hcofdrod. ,,N. R. Ct", ÏtotterdaïnG. G. 't Hooft, dir. van, hét. Museum Fodor, Amsterdam; J. E. Jasper, oontroleur B. B. Buitenzorg; Jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek oil Donk, hoofdcomm. aan het Dep. van Justitie, Den Haag; dr. J. P. B. de Jossclin de Jóng, eons. a. h. Rijks Eth. Museum, Leiden; mi*. J. Kalff, hoofdredae- teur ,,Alg. Handelsblad", Amsterdam; A. O. van Kerkwijk, dir. v. h. Kon. Prenten kabinet, Den Haag; mr. Ph. Kleintjes, hoog- lecraar Groningen; mr. G. J. ter Kuile, Almelo, H. v. d. Mandere (schuiln. Edgar de Melville) Den Haag; A. W. Mousing, chef der JJrnm Fred. Muller en Co., Amsterdam; mT. E. M. Meyers, hoogleeraar Leiden; C. M. Pleyte Wz., con's. Eth. on Hist. Vereen, v. h. Bat. Gen. Batavia.; da*. J. W. Pont, hoogl. Amsterdam; dr. M. Schönfeld, loer. gymn. Hilversum; dr. E. Slijp©, leoraar Si- Gymn. Utrecht; mej. dr. M. v. d. Stempel, cons. Cn..Bibl. Amsterdamdr. H. E. J. v. d. .Velden, leeraar H. R..S. Zwolle; dr.. G. C. J. Vosmaer, hoogl. Leidendr. T. de Vries, prof. aan liet Oalvin.College, Gr and- Ra pids (Mioh.). Tot buitenlandsch lid: Mej. E. Relpaire, Antwerpen; dr. H. v. d. Linden, hoogl. Luik; Heinricli Muller, pred. Emmerik, dr. Holger P cd er sen, hoogl. Kopenhagen dr. J ule3 Per- syn, Antwerpendr. Leo van Pui volde, docent aan de Univ. Gont; S. W. Robertson, Scot Great Counfeld en dr. J. du Toib, prof. aan de Theol. School tc Potchefstroom. Na de pauze hield prof. dr. J. te Winkel uit Amsterdam een belangwekkende voor dracht over ,,Nicolaas Beets". Spreker begon met een beroep op de wel willendheid zijner hoorders, nu hij verplicht is voor hen een zoo overbekend onderwerp te behandelen als de letterkundige werk zaamheid van Nicolaas Beets, een der zeer weinige eereleden der Maatschappij wiens geboorte wij na honderd Ajaar herdenken. Weinig uieuws zal hij kunnen vertellen over den schrijver der Camera Obscura en zijn werk, dat iedereen gelezen heeftdocli door het heldere licht, dat al sinds lang op den humorist-Hildcbrand viel, werd de dichter Beets wat al te veel in de schaduw gesteld en daarom kiest hij nu bij voorkeur diens gedichten ter behandeling uit, te meer om dat zij in latercn tijd wel eens onder een te ongunstig licht zijn bezien. Hij toch acht Beets een dichter van beteekenis, ook naar den maatstaf van onzen tijd gemeten, om dat hij zoo geheel voldoet aan den eersten ciseh, dien men aan den dichter 6tellen mag. Als dichter toch was Beets boven alle3 „waar". Zijn gedichten waren de spiegel beelden zijner persoonlijkheid, de uitingen van zijn innig geestesleven. Daarom bieden zij ons ook zoo groote verscheidenheid, om dat Beets ce.D man was van groote veelzij digheid, met een voor indrukken vatbaar gemoed, die onder den invloed zijner le vensomstandigheden, van leeftijd, maat schappelijke positie en ambt zijn karakter wijzigde en vormde, en omdat zijn poëzie daarvan de afspiegeling is. Cpmerkelijk is het, dat zijn ontwikke lingsgang als dichter geheel parallel loopt aan dien van onze litteratuurgeschiedenis zelf gedurende de vijftig jaar, waarin hij van haar de beste verpersoonlijking was. Die overeenstemming was niet toeval lig, maar ten deele ook toe te schrijven aan het gezag, dat hij zich verworven had en waar door hij de leiding kon krijgen, maar zeker zou dat niet het geval hebben kunnen zijn, indien hij zelf niet van nature de kunst ver staan had, mee te leven met zijn vólk, dat hij boven alles lief had en daarom zoo goed begreep. Zoo zien wij aohtereenvolgens in zijn poëzie en tegelijk in onze geheele litte ratuur van dien tijd aanvankelijk de kleur rijke romantiek, het wilde kind eener jeug dige verbeelding, met de wereldsmart in haar gevolg, maar vergezeld van-den joli- gen, overmoedigen humordaarop het zon nige realisme met zich opdringenden le venslust dan het bezadigd welgevallen in stille vroomheid en huiselijk geluk, in de schoonheid en gevoeligheid van het kleine leven eindelijk streng critische zelfbeper king en lang overwogen wijsheid, zoodat geleidelijk bij hem, evenals in de letter kundige wereld in 't algemeen, de poëzie der jeugd overging in het proza van den ouderdom. Dat daarna voor onze letteren een nieu- wo jeugd moest opbloeien, begreep ieder voor wie poëzie een levensbehoefte was. Maar de vijftig jaar litteratuurgeschiedenis, waarvan hij de meest kenmerkende verte genwoordiger was, zullen in de geschiedenis ónzer litteraire ontwikkeling blijven mee tellen. En veel er van zal nog lang blijven voortleven, omdat het meer levenskracht bezit, dan de dichters bezaten, die het ver tolkten. Onttrokken aan de oogen van het groote publiek, dat zich alleen door het tegenwoordige laat boeien zal het nog lang blijven voortgaan, aesthetisch genot te schenken aan hen, die genoeg liefde hebben voor schoonheid en poëzie, om zich de moeite te getroosten die ook op te zoeken in nu min of meer veranderde vormen. En in hun oog zal Beets blijven meetellen on der de classieke dichters van ons volk, aldus besloot spr. Nadat de voorzitter den spr. voor zijn uitnemende voordracht. had bedankt had den nog eenige huishoudelijke werkzaamhe den plaats. Op voorstel van de Maandelijksche Ver gadering werd besloten om uit de renten van het Fonds een bedrag van 200 te ver- leenen aan de vereeniging Hofwijck tot aankoop en onderhoud der buitenplaats van Const. Huygens te Voorburg. Tot bestuurslid werd in de plaats van den aftredenden prof. dr. P. J. Blok be noemd prof. Jr. L. Knappert, terwijl tot bibliothecaris wer.d herbenoemd de heer L. D. Petit. Hierna werd de vergadering gesloten en vereenigden het bestuur en vele leden zich aan den gemoenschappelijken maaltijd ten huize Prins aan het Rapenburg. De Administratie verzoekt Copiccn voor Advcrlcnticn vóór 12 uur te doen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeker dat opname in het nummer van dien dag kon geschieden. Dr. Dc Visser aan het woord. Op uitnoodigdng van d© Chr..Hist. Ki©s- voreeniging te Katwijk.oan-Zee sprak gister avond voor een overvolle zaal dr. J. Th. de Visser. Nadat d© Voorzitter, de hoe-r W. v, cl. Akker, met een kort gebed deze vergadering te aolib uren had geopend, verkreeg dr. De Visser het woord, ongeveer aldus Gcaohte Vergadering! Voor ik aan het zakelijk deel mijner rede begin, is hot mij oen behoefte in tweeërlei op- zicht een persoonlijk woord ie spreken. Het eerste belieft een woord van warme hulde aan het afgetreden lid der Tweede Karmer voor uw district, den hoer mr. O. J. E. Baron Van Wassenaer van Catwijok, die ge durende do jaren, dat hij uw district verte genwoordigde, zioh hoeft doen kennen als een man met de meest nauwgezette plichts betrachting* 011 stoerheid in beginsel en die ook in dat opzicht als de vertegenwoordiger van uw district den naam hoeft hooggehouden der familie, die zich nimmer schaamde, den Christel ijken standaard omhoog te heffen, dio zich in zijn familie.betrekking tot Groen van Prinstem* diens talentvollen, geestver want toonde. Ik mag zeker op uw aller steun rekenen, als ik aan B. v. W. v. C. ©en eere-saluut breng, en hem toeweusch, dat hij nog tal' van jaren ook in de Eerste Kaanec die beginselen hoog mag houden. ('Applaus). Het tweede betitft een woord van grooten dank laan de Kies vereeniging der C..H. Unie, die- mij candideerde, en aan de A..R. en R..K. Kiesv., die na de uitspraak der Com missie van liet Electoraal Aocoord unaniem en met warmte deze candidatuur wilden steu nen! Ik dank "do drie gecoaliseercle partijen voor het vertrouwen en ik spreek den wensch uit, dat haar' pogingen met een gunstigen uit slag mogen worden bekroond. Ik bon geeu nieuweling in het politieke leven. Meer dan 15 jaar heb ik ,,in-een glazen huis" gewoond; ik mag in deze cajididaat- sfccliing een vertrouwen zien in de wijzo, waarop ik miju beginselen heb voorgestaan. Ik wil mijn uitgangspunt voor deze rede ontleonen aan een manifest-je, dat dezer dagen door een groepje van 5 d 6 personen namens den Nat. Bond van Prot. Kiezers is uitge geven, dat den kiezers adviseerde om waar eon protestantsch theoloog, als dr. De Visser opnieuw oen candidatuur dor coalitie heeft aanvaard, in geen geval hun stem op dien caiiuidaat uit. te brengen. Het Proiestantsoh. beginsel heeft twee zij den, dat van do vrijheid ©n dat van liet positief Christelijk beginsel. Nu is bij do coaliüo het Protesten tsoh. be ginsel dor vrijheid volkomen veilig. Geen mo ment, geen stemming, geen discussie is te noemen waarbij een der gecoalisoerdo partijen oen harer beginselen voor een geestverwant heelt prijsgegeven, dus ook niet 't beginsel der vrijheid. In do bruiante onderwijskwestie heb ben de partijen der rechterzijde tegenover do liberalen voor do vrijheid gekampt. Zijn de partijen der linkerzijde in die mate aan het beginsel trouw gebleven? 't Vrijheidsbeginsel op onderwijsgebied is op enkele gunstige uit zonderingen na eerder verzekerd dan door hen. Do liberalen komen achteraan cn vol gen 't spoor dat gebaand is door Groen, Kuy- per, Sohaepman en Lobman. Wat het tweed© punt betreft, het beginsel van de vrijheid, toegepast op de sociale kwestie, wordt de rechterzijde er van be schuldigd liet beginsel van do vrijheid niet to eeren, maar dat van don dwang. In mijn geest hoor ik de philippica's tegen do dwangwetten van Talma, terwijl do mannen van links, die voor hot Staatspensioen zijn. poseeren als de man non van de vrijheid. Dit wordt zoo lichtelijk geloofd. Doch om verschijnselen en beginselen in het politiek© leven op onpartij dige wijzo te booordeelen, is het noodig zo te bezien in hot licht der historie, in dit ge val de geschiedenis der laatste tien jaren. In de laatste tien jaren is in Nederland op sociaal gebied door verschillende groepen der linkerzijde hot Duitsche dwangstelael aanbevolen, 't Laatste linksche ministerie, het ministerie.Do Moester, diende bij mond© van minister Voegens een verplichte ziekte- en ouderdomsverzokorings.ontwerp in, dat be helsd© het stelsel van den dwang. Was het ministerie aangebleven, dan zou waarschijn lijk het Noderlandsoho volk met zulk een dwangverzekering gezegend zijn. Gaat het dan -aan, om nu zoo tegen oud-minister Talma te hoop te loopen als den man van den dwang? Op verschillende door mij aangegeven gron den meen ik te kunnen zeggen, dat door de mannen van Rechts ook op sociaal gebied het Protestantsch beginsel der vrijheid is hoog gehouden. Hot Protestantsch beginsel is niet alleen dat der vrijheid. Reeds Groen van P. heeft betoogd, dat micn rekening moet hou den met het positief Christelijk beginsel. Aan welke zijde komt het Protestantsch be- ginsol wel het moest tot zijn recht, aan do zijde van liuks of aart rechts? Tot positief Christelijk beginsel reken ik, dat do Nederl. Staat wordt beschouwd als een Christel ij ken Staat en niet als een neutralen. Ik stel liier tegenover elkaar Thorbeoke, den man van het Christendom boven geloofsver deeldheid, ©en Christendom, welks zedenleer is afgesneden vau haar wortel en waar men den Christus niet toegankelijk acht op het terrein van het staatkundig leven, en Groen vau Prins toner, die voortdurend de waarheid predikte, dat 'Nederland is een Christelijke Staat, die in de Schoolwet moet gewagen van de Christelijke deugden, omdat do stroom niet kan bestaan zonder do bron en de vruchten niet zonder den boom. Groen van Priusterer, die ijverde voor heiliging van clen Sabbat. De coalitie sohaadt dus niet aan do Proles, fantscho beginselen en zij is noodig om weer stand te hieden aan den machtigen stroom: van ongeloof, die voortbruist in ons'vader land. Ik pleit er dan ook op, dat Katwijk ge trouw l-'ijve aan zijn Christelijk verleden en het Vrijdag <a.s. blijken moge, dat het Christelijk beginsel in ©ere blijft, opdat het ook in 's lands vergaderzaal gewaarborgd blijft. Ik heb gezegd. Tob het stellen van vragen gaven zich op dr. G. C. A. van Dorp, chemieus, alhier, de heer E. J. Iiock (S.JD. A.-P.), terwijl de heer H. Groenewoudliberaal, wenschto te debatteeren. Dr. Van Dorp wensch te spr.'s meening te weten omtrent de beweging voor PI. Keuze. Spr. antwoordde hierop, dat hij het Volks peil ti on nemen t had geteekend cn dus in be ginsel zich er voor had verklaard. Do heer Hoek vroeg: lo. waarom de heer De Visser zioh vanavond nog zoo druk maakte, als h ij zich zoo zeker achtte van zijn verkiezing? 2o. hoe hij als protestant zioh kon laten candideeren door de R.-K. Gp do eerste vraag antwoordde spr. in 't geheel met geen woord er van te hebben gerept, dat hij zou worden verkozen; de twee de vraag beantwoordde spr. met een weder vraag. Hierop volgde van beide zijden nog een vraag, totdai de heer Hoek er zich ten slotte niet wist uit tc redden. Den heer Groenenwoud had 't getroffen, dat spr., hoezeer zijn afkeuring ging tegen een linksoh gouvernement, met betrekking tot 't tegenwoordig Kabinet geen ander woord heeft gesproken, dan een woord van hulde, geen andere opmerking heeft gemaakt, dan dat het kabinet inzake do onderwijskwestie een koers bezeilt, waarbij lijnreoht wordt gegaan in de riohting van vrede op onderwijs gebied. - Waar de heer De Visser zijn aanloop heeft genomen met 't manifest je van 5 a 6 per sonen uit Amsterdam, heeft hij het. zijn de baters niet gemakkelijk gemaakt. Inzake onderwijs wetgeving zegt de heer G. dat de Grondwet niet die bewegingsvrijheid biedt, die van rechts wordt begeerd. Boven dien moet, waar het Nederlamdsche volk tot splitsing schijnt geboren, in dit land altijd een baud liggen, waarbij de verdraagzaamheid gewaarborgd blijft. De heer G. behandelde vervolgens de ouderdóms., ziekte- en invalidi teitswetten en de raden wet, sprak nog een enkel woord over do Zondagsheiliging en wet op de Armenzorg en eindigde met een warme aanbeveling van de oandidatuur-De Jong. De lieer De Visser beantwoordde ook op bevredigende wijze dezen debater en beval ten slotto zijn geestverwanten aan Vrijdag a.s. tc stemmen volgens dc beginselen van Baron van Wassenaer van Catwijok. KKCÏiAIIKS, a 40 Cei.t nor roue;. 8105 23 bestaat er geen herstellings-middel dat even goed is als SCOTT'S Emulsion (van levertraan), welke het bloed versterkt, eetlust opwekt, kracht geeft aan de ledematen, gezonde longen en krachtige spieren vormt Voor zuigelingen die tanden krijgen, voor kinderen die aan engelsche ziekte, bloedarmoede of klier-aandoeningen lijden be- velen alle doctoren aan de echte De echte SCOTT'S Emulsion kenbaar aan het Handelsmerk „Visscher" op de verpakking overtreft alle namaaksels in zuiverheid, kracht en genees kracht BURGERLIJKE' STAND VALKENBURG. Geboren: Engelina Adriana, D. van Adxianus van der Weijden en Anna Maria Does. WARMOND. Overleden: Maria van der Willik. 33 j„ echtg. van F. van dor MoijJohanna Maria Hoogstraten. 77 j.. wed. van J. A. Mclmac. Ondertrouwd: Jacobus Straver, j.m. en Hen-, drika Borst, jd. FAILLISSEMENTEN. S. van Vlissingen. te Ginniken. N. Venn. Parfumerie Renée Louise, te 's-GtïW vonhaffe. n. Brouwer, to 's-Gravenhago. P. H. 0. M. Koola. kleermaker, te 'e-Gravenhage* N. A. Smits, te 's-Gravenhage. W. Ritmeester, te Delft. W. Lanshout. landbouwer, to Hazerswoudo, than* in Amerika. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZICH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. A. M- Meyerink, Koestraat 6. Machinist. A W. E. F. M. Luyk, Breestraat 153. M. G. J. Hopman. Kort-o Mare ló. dienstbode. C. E. A. W. Ramakers, Haarlemmerstraat 17J. apoth. assistente. H. A. J- Mullor. Aead. Ziekenhuis, arts. M. A. F. Knypers. Visohmarkt 9—10. winkeljuffr^ Jhr. A. R. Clifford Kooq van Breugel, Groenha. venstraat 15, 1© luit.-artill. Baron O. W". L. van Boetzolaer, Koordeind© 44, 2o luit.-inf. Th. C. Kraan, Korto Mare 2. klerk-teleffrafist-S.-S^ N. M. Bootman en gezin, Garenmarkt 23 A. tan bftkskervor. L. Sijons, Hooipraoht 4 A, agent van politie. J. Bronsdljk en gezin, Drie-Ootoberstroat 19 A4 opzichter 2e kl. rijksgeb. voor onderwijs. T. Ottens. Hugo de Grootstraat 15, onderwijzers* In haudwerkou. J. G. Meorwaldt, Diaconoaeonhuls, verploegster. E. Zwaan, RUnsbargerweg 30. dlenstbodo.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5