N». 16648 Zaterdag 6 «Timi. A°. 1914. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit ViER Bladen. Eerste Blad. Dit de Omstreken. Tweede Kamer. n. B.-S. tc Bandoeng. PRIJS DER ARYERTENTIEN Van X6 regels /T.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents. Voor liet incasseeren wordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30 j per weok. 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd ziju per week. 0.10. Franco per poat 1.65. LEIDEN, 0 JUNI. Rociverconiging ,,Die Lcjllie". De voor eenigen tijd opgericht© Burger- roeivereeniging Die Leythe" zet er epoed echter. Dank zij den goeden zorgen van den bouwmeester, den heer J. van der Voet, to Oegstgeest, kon het nieuwe echui- tenhuis aan het Ci algewater, ter plaatse, waar vroeger de Leidsche zweminrichting was, gisteren reeds worden geopend. Dit schuitenhuis is een eenvoudig en net- houten gebouw op steenen voet, ter opper vlakte van 200 vierk. M. Behalve het eigen lijke 6ohuitenhuis, waar plaats is voor 18 h 20 booten, die zeer gemakkelijk van uit het water over rollen langs het breede plankier naar binnen kunnen worden ge sleept, zijn er twee zorgvuldig van elkaar gescheiden kleedkamers, met closets en douches aangebraoht, één voor dames, één voor heeren. Hot gebouw heeft een plat dak, om- schanst door een balustrade, waar men een heerlijk uitzicht heeft over het wijde Gal gewater, dat rich voor do roeisport zoo uitnemend leent. Gisternamiddag werd het gebouw feeste lijk geopend. Voor den ingang aan den Morschweg wapperden de vlaggen in de kleuren der jonge Vereeniging. De openingsplechtigheid werd, behalve door het bestuur en vele leden, bijgewoond door. heb bestuur van de damesroeiverceni- ging ,,Do Vliet", enkele bestuursleden van „Njord", verder waren ook tegenwoordig do commandant der Kweekschool voor Zee vaart, luit. ter zee O. van Buuren, dr. Oort, eerste geneesheer van ,,Rhijngeest", do heer Van Rossum du Chattel de ont werper der insignes en de uitvoerder van het werk, de heer Yan der Voet. De voorzitter, dr. O. J. A. van Iterson, heette al de aanwezigen welkom en ver heugde er zich in, dat de damesvereeniging „De Vliet" do haar aangeboden gastvrij heid had aanvaard, en sprak den wensch uit, dab goode verstandhouding nooit zal worden gestoord. Hetzelfde verwachtte hij omtrent do Roeivereeniging Njord", met wie de Vereeniging in goede buurschap hoopt te leven. Hij sprak zijn groote tevredenheid uit over den heer Van der Voet, die op zoo vlugge en goede wijze het gebouw heeft opgetrokken en gereed gemaakt. Minder goed had de leverancierster der booten, de firma Deichmann en Ritschil, te Berg- opge-post, welke had verzekerd voor de opening do booten te leveren, doch in gebreke was gebleven. Spr. troostte rich met de gedachte, dat dit rocgCr ook al zoo geweest is. Toen hij als student in Njorcl" roeide, was dit ook al zoo. Er zijn voorloopig vier boo ten aangeschaft. Een vierrierasgiek, die ter eere van de damesroeivereeniging den naam „De Vliet" zal dragen, een tweeriemsgiek, die op verzoek der leden ,,01ga" zal wor den gedoopt naar spr.'s eclitgonootc, en verder zullen ook „Njord" en „De Maas" worden vernoemd, welke laatste vereeni ging „Die Leythe" en de Kon. Nederland- echo Vereen, heeft geïntroduceerd. Nadat de voorzitter, het sohuitenhuis voor geopend had verklaard, werd de vlag der Vereeniging, een oranjeveld met een zwarte ster waarin de letter L in wit, ge- heschen en ging de cercwijn rond, waarna het gebouw werd bezichtigd. Door den inspecteur der infanterie i3 bepaald, dat de cursussen Ier opleiding tot den rang van vaandrig bij 't Reservekader, voor reserve-sergeanten, dio dit jaar in werkelijken dienst moeten komen, voor 75 dagen, zullen gehouden worden te Amers foort, Maastricht cn Breda, resp. bij de lste, 2do cn 3de school voor verlofsofficic- ren en wel van 22 Juli tot 26 September a.s. Zoo mogelijk zal met de wenschen van de belanghebbenden bij welke 6chool zij wil len geplaatst worden, rekening worden ge houden. De tentoonstelling, welke thans in de Lakenhal alhier gehouden wordt, is, in te genstelling met, werkdagen, '6 Zondags kos teloos te bezichtigen. Dc heer M. C. J. Scheffer, alhier, is bestemd voor den Indischen dienst ter be noeming tot onderwijzer derde klasse bij het openb. Europeesch lager onderwijs. Gisternamiddag omstreeks vier uren feed een handwagen, met wolbalen beladen, °ver de Marcbrug. Deze wagon werd ge trokken cn geduwd door twee personen. De 19--jarige H. KI., die den wagen trok, strui kelde, doordat een hond hem voor de voo- i ten liep. De handkar ging hem over het rechterbeen. Na voorloopig in hot politie- Posthuis'aan de Mare verbonden te zijn, is hij door zijn patroon, den heer S., aan den Ouden Singel, per rijtuig naar zijn woning vervoerd, om verder behandeld te worden. Hedenmiddag om halféén werd de 14- jarige P. V. op het Rapenburg aangereden door een woest rijdenden fietser, waardoor beiden kwamen te vallen. De aangereden werd bewusteloos in Hópital Wallon bin nengedragen en door dr. I. verbonden. Hij had eenige schrammen aan het hoofd be komen en had pijn in den linkerschouder. Tegen den wielrijder is proces-verbaal op gemaakt. HOOFDDORP. Gisteravond is overleden de heer H. de Groot, in den ouderdom van 60 jaren, die een lange reeks van' jaren (ruim een 30-tal) hier als deurwaarder van het kanton gerecht en van de arrondissementsrechts bank te Haarlem hééft gefungeerd. Door zijn humaniteit was de overledene iD zijn geheele kanton zeer populair. RIJNSBURG. De nu vastgestelde kiezerslijst 1914 1915 bevat de namen van 588 kiezers, tegen 583 op die van 1913—1914. Gisteravond vergaderde de afd Rijnsburg van het H. B.-G. bij den heer J. Verbree. Na de opening deed de voorzit ter, de heer S. Schonevcld, eenige mede- deelingen. Als nieuw lid werd uangenómen de heer Jac. Kromhout Jzn. Bij de prijs- raming werden alle tulpen en darwin-tul- pen behandeld. De stand van het gewas is \roor deze gemeente Vroege tulp matig darwin-tulpen best. Tot afgevaardigde voor do prijsraming wetd gekozen de heer D. Hogewonig Hzn. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten voortaan -de afgevaardigde voor de prijsraming te kiezen uit een dubbeltal volgens rooster. Ten slotte een verloting van luxe-voor werpen. Een eigenaardige plechtigheid had gisteravond plaats in de zoal achter het Weeshuis. Daar was bijeengekomen de Ohr. zangvereeniging „Excelsior" en het kinderkoor met genoodigden en begunsti gers. Dezo samenkomst was belegd .om aan ge noemde vereeniging, dio in korto jaren zulke groote vorderingen heeft gemaakt en reeds een medaille heeft.behaald, een vaan del aan te bieden. „Excelsior" opende met het ringen van „Een Lied." Hierop kreeg ds. H. van Druten, eere- voorritter dor Vereeniging, het woord. Hij herinnerde hoe het steeds de wensch is ge weest van „Excelsior" een vaandel te be zitten en nu zal die wensch in vervulling komen. Reeds in oude tijden had men ba nieren do Leeuw van Juda, enz. Om heb symbool, op deze banieren voor gesteld, schaarden zich de getrouwen. Het symbool op het vaandel van „Excelsior" is het Rijnsburgs wapen een burcht op zilveren veld. De burcht, een sterkte, een toevluchtsoord, is een mooi symbool voor de Vereoniging. Die burcht is Jehova het zilveren veldoen rein leven. Om dit symbool twee lauwertakken in zilver. Verder prijkt in zilver de naam der Vereeniging en het jaar van oprichting. De heer P. Fontein, Voorzitter cn direc teur der Vereeniging, dankte ds. Van Dru ten voor zijn hartelijke woorden ook al len, die steun hebben verleend en hun me dewerking hebben getoond. Eenige hoefa's volgden het gezicht van het vaandel maak te de gemoederen opgewonden, de tongen l0Si De heer Fontein wees op de grond-kleur van het vaandel: „blauw".. Blauw is trouw, zeide hij, en hij wekte de leden op om niet alleen trouw aan het vaandel te blijven, maar ook aan de mooie zangkunst, door de repetitiën trouw en met toewijding te bezoeken. Nu reeds hangt er één medail- lo aan het Vaandel, dan zullen or spoedig meerdere aan prijken, enz. Nog geruimen tijd bleef men hierna ge zellig bijeen. .VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De Voorzitter o]>ent de vergadering. Aanwezig alle Leden. De hoer J. van Santen leidt het nieuw benoemde raadslid, den heer P. J. Bakker, binnen, die in handen van den Voorz. de veréischte eeden aflegt en door den Voorz. wordt welkom geheeten. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevinden zich eenige missives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen Raadsbesluiten, alsook een adres van B. en W. van Zand- voort, om adhaesie te betuigen aan een Adres aan den Minister, ten einde een wetswijziging tot stand te brengen, waar bij aan de gemeenten het recht worde toegekend van logeergasten, die ten min ste één week in de, gemeente verblijven, belasting te kunnen heffen. iJDe Voorz. stelt voor dit adres voor ken nisgeving aan te neriien, omdat dit voor .Voorschoten van bijna geen beteekenis is. Aldus besloten. In het stembureau voor de a.s. Kamer, verkiezing worden tot leden benoemd dc heeren J. A. Mens en R. Eggink en tot plaatsvervangende leden, de heeren L. H. v. Wissen en J. van Santen. De heer J. C. v. d. Graaf deelt pa- mens de Commissie mede, dal de balarïs, winst- en verliesrekening der Bedrijven is in orde bevonden. Naar aanleiding van hel in de vorige vergadering aangehouden adres in zake Ouderdomsrente, stellen B. en W. voor een zelfstandig adres te zenden aan de Tweede Kamer, waarin in het midden ge laten wordt lietal of niet wenscheLtfke om de regeling op te dragen aan de ge meente, maar waarin wordt aangedrongen de linancieele lasten niet op rekening der ^gemeente te brengen. Goedgekeurd. Het kohier van de Sohoolgeldheffing, dat gebaseerd is op het kohier van den Hoofd. Omslag wordt vastgesteld op f 857. De vroegere opbrengst der schoolgelden was plm. f 150. Bij de rondvraag deelt de heer J. C. de Graaf mede, dat de tolgaarder hem heeft medegedeeld, dat hij dezen zomer begint aan een verbetering van den straat, weg van den Tol tot TteNicolaasbrug en hij alsdan zou kunnen medewerken aan het tot stand komen van een fietspad. De Voorz. wil eerst onderhandelingen aanknoopen rriet den A. N, W. B. en het gemeentebestuur van Zoetérwoude om ook daarvan iets voor de verbétering van den weg gedaan te krijgen, omdat de weg toch grootendeels in Zoeterwoude ligt. De lieer C. Eggink vindt den weg te smal om daar nog1 een fietspad af tone- men, maar geeft in bedenking een weg te leggen achter de boomen. De Voorz. merkt op dat ook daar groote bezwaren zijn, maar B. en W. zullen over wegen. Niets meer aan de orde. zijnde, sluit de yoor-z. de vergadering. KERKELIJKE BERICHTEN. R ij nz a terwoud e. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te halftien, ds. Jac. J H. Pop, van 's-GravonlancL BINNENLAND. Den 2den Juni is aan H. M. de Konin gin de eerste nieuwe Hollandsche haring aangeboden, welke werd aangevoerd door het stoomharingschip „Louis Groen", be- hoorende aan de Naamlooze Vennootschap Nederlandsche Stoomvisscherij te IJmui- den. De directie der Naaml. Vennootschap ontving van H. M. de Koningin een bedrag van 150, ter verdeeling onder do beman ning van het. schip, dat deze haring aan bracht. Bij Kon. besluit is, met vernietiging van dat van Ged. Staten van Utrecht, als nog goedgekeurd het beslut van de ge meente Utrecht tot naasting van den schouwburg aldaar. De Raad van Assen besloot voor 10.000 aandeelen te nemen in de op te richten Gemeentelijke Credietbank. Door den heer G. W. Koopmans, lid van den Raad van Leeuwarden, is bij Ged. Staten van Friesland een protest ingezon den tegen het besluit van den Raad dier gemeente, waarbij is aangenomen het voor stel van B en W. om toe te treden tot de door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten op te richten Gemeentelijke Credietbank. De lieer Koopmans motiveert dit protest met do volgende gronden 1. dat hij ver meent, dat het besluit niet is in het be lang der gemeente2. dat tóch naar zijn bescheiden meening daaruit zal of kan voortvloeien, dat de gelden der gemeente zullen of kunnen worden beheerd door per sonen of lichamen buiten de daarvoor door de wet aangewezen personen of colleges dat volgens de statuten van tusschcntijdsohc uittreding geen sprake is en dat de rech ten voor allo aandeelhouders in de statu ten niet zoodanig zijn omsohreven, dat de aandeelhouders ten allen tijdo voldoen de den gang van zaken over zijn geheel zou den kunnen controleeren. Met het oog hierop verzoekt requeatrant Gedeputeerde Staten de desbetreffende wij ziging der gcmccntebegrooting niet goed te keuren. („Leeuw. Ct.") Men meldt, dat er groote kans bestaat, dat ds. Talma, de oud-minister, het beroep bij de Nod.-Herv. Gom. te Benncbroek zal aannemen. Dc verkiezing (candidaatstelling) van ccn lid der Provinciale Staten van Noord- Holland in het kiesdistrict Amsterdam V rer vervulling der vacature, ontslaan door het ontslag nemen van den heer rnr, K. A. W. L. Hazel hof f Roelfzema, is bepaald op Dinsdag 23 Juni a.s. cn de stemming en herstemming zoo noodig resp. op 30 Juni cn 7 Juli a.s. Tot nu toe zijn reeds als candidaten aangewezen de heeren W. de Vlugt (a.-r.) cn Jos. Loopuit (S.-D. A.-P.) Wetsontwerp tot regeling van hel voorbereidend hooger onderwijs. De Senaat van de Technische Hoogeschool te Delft heeft in een adres ter kennis van de Tweede Kamer gebracht de opmerkin gen, waartoe heeft geleid het ontwerp van wet tot regeling yan het voorbereidend hoo ger onderwijs. Daarbij worden in de eerste plaats ter sprake gebracht punten, waarbij de groote beginselen van het wetsontwerp betrokken zijn. In aansluiting met de minderheid van de Staatscommissie van 1903 tot reorganisatie van het onderwijs is adr. van meening, dat het Latijn, als vak van onderwijs, uit den tweejarigen gemeenschappelijken onder bouw van het zesjarig lyceum vervallen moet. De tijd, welke thans noodig is; om langs den weg van een 5-jarige H. B.-S. en de T H. S. een ingenieurs-diploma te ver werven, mag niet verlengd worden. Tot het in het leven roepen van een met inbegrip van een tweejarigen onderbouw, zesjarigen onderbouw, zesjarig lyceum O, opleidende voor de studie aan de T. H. S., zou dus alleen dan mogen worden besloten, wanneer de leergang van dat lyceum C zoodanig kan worden ingericht, dat een deel van de opleiding, met name in de hoo gere wiskunde, kan worden verschoven van de T. II. S. naar het lyceum C, zoodat dan de studie te Delft met een jaar bekort kan worden Voorts acht adress het zeer wenschelijk, dat, wanneer liet lyceum B niet alleen toe gang zal geven tot sommige faculteiten van een universiteit, maar ook tot de T. II S., wederkeerig dan ook het lyceum O niet uit sluitend toegang te doen geven tot de T. H. S., maar bovendien tot de faculteit der geneeskunde en der wis- en natuurkunde. Adr. wenscht dus, dat het getuigschrift van met goed gevolg afgelegd eindexamen van elk der drie afdeelingen van het lyceum toegang geeft tot het eerste examen van eou universiteit en van een hoogeschool. Het wil hem ook voorkomen, dat ook per sonen, die nog niet den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, maar wier opleiding vol doende waarborg oplevert voor algemeene ontwikkeling, al is deze dan niet langs den weg van een lyceum verkregen, tot de aca demische examens zouden kunnen worden toegelaten. Zoo meent hij, dat voor toela ting tot de examens aan de T. H S. in aanmerking zouden kunnen komen officie ren van lancl- en zeemacht, zij, die een mid delbaar technische of handelsschool hebben afgeloopen enz. Adr. acht liet gewenscht, dat de toelating tot de examens aan de Technische Hooge school geheel worden overgelaten aan rege ling bij kon besluit. In het verdere gedeelte van het adres vestigt de Senaat de aandacht op wijzigin gen van minder principieelen aard, welke hem in sommige van de artikelen van het wetsontwerp noodig of althans zeer wen schelijk voorkomen. Naai aanleiding van een adres van de Vereeniging van handelaren en neringdoen den te Almelo en de Ned. Vereeniging van Kermisvakgenooten tot het weer-invee- ren van de kennis, aan welk verzoek ccn 5000-tal ingezetenen adhaesie heeft betuigd, en een adres van een 16-tal instelLingon •cn Vereenigingen, waarin verzocht wordt niet tot die wederinvoering van de kermis over te gaan, stelt de meerderheid van B. cn W. den Raad voor, deze za.ak aan een referendum te onderwerpen en daaraan onder controle van de gemeente te doen deelnemen hen, die op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen. De minderheid van B. en W. stelt voor, de kermis niet weer in te voeren. Volgens de berichten van de cor- respondenten der Directie van den Land bouw belooft 1914 geen overvloedig fruit, jaar te worden, ondanks de vruchtboo- men overal bijzonder rijk gebloeid hebben. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Driehuizen en Zuid-Schermer, de heer J. J. D. Spaargaren, cand. te 's-Graven- liage. Naar „De Bode" meldt, is hefc voorstel tot het verleenem aan den heer G. Th. Beis huizen van een geldelijken steun, gelijk staande met de door hem genoten jaarwed de en toeslag (f930), bij referendum in de afd. van den Bond van Ned. Ond. aange nomen met 4573 van de 4662 uitge/braclito stemmen. Tegen stemden 31 leden; 58 stem men „waren blanco of van onwaarde. De runder-vleeschhouwer J. H. de Mol, in Den Haag, heeft zich met een adres tot uen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gewend, waarin hij, er op wijzende, dat in Don Haag on ook elders vleeschhou- wers veelvuldig paardevleesch voor rund- vleesch verkoopon, verzoekt een wet in hefc leven te roepen, waarbij aan de kwade practijken paal en perk worde gesteld. Adr. bedoelt een wet onder don naam van Yloeschwet Id den zin als de Boterwet. Zitting van gisteren. Stuwadoorswet. De heer Van Nis pen (Nijmegen), heeft van "den Minister niet het verschil in adini- n is tra He ven omslag gehoord van het arbei- deisboekjo en de arbciderskaart. Dc lieer Mendels wijst er op, dat de Minister, vóór hij de patroons had gesproken, nog heelemaal geen principieel-e bezwaren had. De heer V-an dor Voort van Z ij P stelt als sub.amendement voor, de boekjes te doen uitreiken door do ambtenaren. Spreker wijst er op, dat van do 13,000 bootwerker», 1000 in vasten dienst arbeiden, 3000 los- vast en 9000 los. Do meerderheid heeft dus ds boekjes wel degelijk noodig. Da contróle te Hamburg is vrij wat zwaarder dan d# aifceidersbockjes zouden brengen. Nog stelt spieker als sub.amcndement op het amende ment-Spiekman voor, het boekje eenmaal per week, bij het uitbetalen, uit te geven; voorts aan den havenarbeider bij het einde van een bepaald werk, waartoe deze zich heeft ver bonden, eindelijk op verzoek van den arbeider. De heer Sohapcr geeft aan het soo..i dem._amendement de voorkeur. De hoer Rutgers stelt voor, als sub- amendement, het boekje uit te geven aan of ten behoeve van elk mannelijk persoon van 18 jaar of ouder, bij algemecnen maat- regel van bestuur aangewezen. De heer Roodenbürg is niet overtuigd; dat do arbeiderskaart béter is dan het boekjo, doch schort zijn oordeel nog op. Spreker wenscht de wet niet" in gevaar te brengvm. Do Minister deelt mede, dat aanne ming van do sub.a.mendementen geen invloed zal hebben op .sprekers houding. Tegen het' aiaendoment-Rut.gCTS heeft de Mi nis beer geen bezwaar. Met de boekjes kan slechts worden geconstateerd, dat er arbeiders te veel zijn, doch ook met de kaarten. Spreker wil do •limiet niet van overheidswege bepaald hete ben. Het amendement noemt spreker onaan nemelijk. De heer De Savqrin Lobman deelt niet de bezwaren van den Minister. Spreker zal stemnlen vóór hetamendemen t.Spiekman, mitsde sub-amendementen worden aange nomen (behalve het tweede, van den heetr Van der Voort-van Zijp). De heeren Niexetr-asz en Spie km-an; repliooeren. De laatste bestrijdt het cersfce sute amen domen t-Van der Voort van Zijp (om do boekjes door ambtenaren te doen uitrei leen); en dat van don heer Rutgers1. De heer Bos erkent, dat de Minister beter dan de Kamerleden beoovdeelen kan, welke oontróle-middelen hij noodig heeft. Al is sprtv ker niet door den Minister overtuigd, hij. zal toch medegaan, eti zal g-een nieuwe com trole-middelen opvergen. Echter vraagtspre-, ker of niet op een andere wijze den arbciL deT3 meer invloed is te goven in de con- tröle. Spreker wil niet in de kaart spelen! van de groote werkgevers, door do wet in gevaar te brengen. De heer Van der Voort van Z ij pj trekt, zijn tweede sub.amendem-ent in. Do lieer De Meester acht, hoe hij ook denkt over de arbcidsboekjes, de wet ook zonder dio boekjes van te veel belang, oml ze te zien ingetrokken. De heer Schaper deelt mede, nonnen* zijn partijgenooton, dat ze zich niet lateiü tyxanniseeren door den Minister. Wordt dd wet ingetrokken, dan zal er wel eon betert lcomen. De lieer Van Nispen (Nijuwgen) deoHj, mede, dat van do oommissie van rapporteur^ twee leden voor het amen deinen t.Spiekmaa zich verklaarden en twee do consequentie niet aanvaarden. Het sub.amendement-Rutgers wordt ver* worpen met 44 teg"en 23 stemmen. Het sub-ajiiendemcnt-Yan, der .Voort van Zijp met 43 tege-n 29 stemmen. Het amendement.Spiekman met 44 tegen; 28 stemmen. Het amendement.Nierstrasz wordt met 4f tegen 24 stemmen, de artikelen 5, 6 en 7( zonder hoofdelijke stemming aangenomen- De vergadering wordt verdaagd tot Dins« dag elf uren: Op de vragen van het lid der Kamer mr. Heares, omtrent de oprichting coner hooge>re burgerschool met 5-jarig en cursus te Ban doeng heeft die Minister van Koloniën schrif telijk het volgende geantwoord In antwoord op de mij toegezonden vragen heb ik de eer mode te deelen, dat ik mij reeds in December van het vorige jaar tot eten gouverneur-generaal van Ned-erlandsch- ïndië gewend heb met dc uitnoodiging om de noodigo voorbereidende maatregelen t® treffen, ten einde te geraken tot de op richting van em hoogere burgerschool te Bandoeng en de desbetreffende voorstellen zóó tijdig in te dienen, dat daarmede bij de ontwerp-begrooting voor 1915 rekening zon kunnen worden geheuden. In verband met een in Februari j.l. door mij ontvangen tklcgram van het actie-comi té te -Bandoeng, waarin gewag werd ge maakt van de mogelijkheid om de techool nog in dit jaar tie doen openen, schreef ik den landvoogd nader, dat, indien zulks in-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1