Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Een Geheimzinnige Verdwijning. Vragen en Antwoorden. Te Rotterdam zijn twee jon- gens van 10 cn 11 jaar in een boom geklom men om vogelnestjes uit te halen. Door liet breken van een tak viel één van hen. In wendig zwaar gekneusd, werd hij opgeno men en naar het ziekenhuis vervoerd al waar hij denzelfdcn nac-ht is overleden. In gezelschap van zijn meis je heeft K., kantoorbediende te Nijtnegen, de stad verlaten met medeneming van on geveer f 7000 ten nadeele van zijn patroon. Te Koevordei» h e o f t de 2 0- jarigo Ensing,, tijdens een twist tusschen zijn ouders, op zijn vader geschoten en hem levensgevaarlijk verwond. De vader werd in het ziekenhuis opgenomen. De dader, die gunstig bekend staat, heeft bekend en is naar Assen overgebracht. Een rijke arme. In Smal- lingerland overleed een oud vrouwtje, dat zeer schraal leefde, omdat ze weinig inkom sten had. De erfgenamen vonden nu in het bedstroo f 1-1,000 aan papieren. Uit een geheime raadszit ting. Men schrijft aan ,,Dc Tijd" ln een der pro\incialc hoofdsteden van ons land weid onlangs op verzoek van een der Raadsleden de openbare Raadsvergadering veranderd in een met gesloten deuren. Gemeld lid had iets te zeggen, wat hij niet aan de groote klok wenschte te hangen. Is echter de ver gadering afgcloopen, dan wordt er aan de stamtafel hier en daar nageboomd en vernemen de stamgasten alles, wat in de geheime zitting verhakstukt is, en ver tellen dit natuurlijk aan vrienden en kennissen, zoodat dc geheime zitting een openbaarheid erlangt van je welste. Bedoeld Raadslid is van zijn vak steen kolenhandelaar en leverde vroeger steen kolen aan de gemeente. Toen hij echter tot vroede vader was gepromoveerd, moest hij van verdere leverantie aan de ge meente afzien. Zoo ver had hij waarschijn lijk niet nagdacht, toen hij zich candidaat liet stellen. Een zijner concurrenten was pienter genoeg om in zijn plaats te treden niet als vroede vader, maar als steenkolenleveran- cier aan de gemeente. Dat ging hem aan het hart en hij zon op middelen om zijn con current het beentje te lichten. Hij meende dit niet beter te kunnen doen dan Is Raadslid zijn mede-Raadsleden in een ge heime zitting iets te vertellen over de praktijken van zijn concurrent bij de le verantie van steenkolen aan de gemeente De openbare vergadering werd ver anderd in een met gesloten deuren. Geen der wijzen van het kapitool kon bevroe den welke geheimzinnige dingen er zouden volgen. Meer dan twintig halsen rekten zich enkele centimeters uit en de respec tieve gezichten draaiden in de richting van het jongste lid, dat deze geheime zitting bad verlangd. De deuren waren gesloten, het publiek was weg, en alles stond op veilig. En nuzoo zeido de voorzitter, geef ik het woord aan den heer X. En deze begon met te zeggen, dat hij groote dingen te ontsluieren had in het belang der gemeente.- De steenkolen, die tegenwoordig aan de gemeente werden geleverd, waren niet comme-il-faut. Hem was namelijk bekend, dat de nieuwe le verancier, die in zijn plaats getreden was, de steenkolen vermengde met een zeer, zeer slechte kwaliteit. Dat moest uit zijn, voorgoed, en de Raad moest er voor waken, dat zijn wijsheid op dergelijke onbeschaam de manier werd te schande gemaakt. Toen hij uitgesproken was, vond de voorzitter de beschuldiging toch wel kras en wilde, ze zoo maar niet voetstoots aan- Demen zonder bewijzen. Enkele Raadsleden sloten zich hierbij aan en wenschten eveneens de beschul diging met bewijzen gestaafd te zien. Hier werd een blaam geworpen op het toezicht van gemeentewege op de leveran ties. X. werd verontwaardigd over het feit, dat mon hom niet op zijn woord ge loofde. Bewijzen?Bewijzen?Ja, bewij zen kan ik, dat de leverancier de kolen 41 Waarom zou zij niet binnen gaan en een poosje uitrusten Te meer, daar de Wachners hoogst waarschijnlijk binnen het uur terug zouden komen. Zij hielden niet van Parijs en als zij er noodzakelijk heen moesten, bleven zij er nooit langer dan eenige uren. Zij zei dus, dat zij graag bin nen wat wilde wachten. Ik keu er ze leer van, dat mevrouw dit heel goed zal vinden, zei ze. En na niet zeer vleiend voor Sylvia even te hebben geaarzeld, liet de werkvrouw haar binnen cn in de donkere eetkamer. Denkt, ge, dat het lang zal duren voor mevrouw Wachner weer thuiskomt? vroeg Sylvia. Dc vrouw dacht even na. Dat kan ik u niet zeggen, mompelde zij. Ze ver tellen nooit waarheen ze gaan en wanneer ze terug denken te komen. Het zijn zulke rare menschen. Zo ging even do kamer uit en kwam toen terug, met een groote katoenen parasol in de hand. Ik weet niet of mevrouw hier alleen wil blijven wachten? Want ik ben klaar met mijn werk en moot nu gaan. Misschien wil mevrouw den sleutel wel onder dg mat leggen als ze straks weggaat V Dat wil ik met alle plcizier doen, als ik ten minste wegga vóór mevrouw thuis komt. Maar ik denk wel', dat mevrouw gauw zal thuiskomen. Sylvia sprak tamelijk kortaf. De vrijpoB- voor de gemeente vermengt met een zeer slechte kwaliteit, want, mijne heeren, ik heb het vroeger altijd gedaan 1 Het zou u een kwartje waard geweest zijn, lezer, als ge getuige had kunnen zijn van de beweging der schaterspieren van de vroede vaderen dezer provinciale hoofdstad. Op de trappen hielden som migen hun buik nog vast en men is niet in staat geweest, het geheim te be waren van het v.erhandelde in deze geslo ten zitting. Men zegt, dat X. zelf aanvankelijk nog niet precies snapte, waarom er plots zoo veel jolijt kwam onder zijn confraters. Thans weet hij het, zegt men. Stakkerdjes. - Doornat van den regen werden drie kinderen, één van acht, één van zes en één van vier jaar, aan het politiebureau op de Stadhouderskade te Amsterdam gebracht. Vader moest vijf maanden gevan genisstraf ondergaan en had nu maar vast een deel van den inboedel verkocht en de woning in de Oosterparkbuurt verlaten. De kinderen had hij naar het werkhuis van zijn vrouw in de Govert-FlinckstTaat ge stuurd maar daar konden ze natuurlijk niet blijven. En zoo kwamen ze op het poli tiebureau waar de kindertjes wat te eten kregen. De moeder werd ontboden ze ver telde, dat ze nauwelijks genoeg had om alléén van rond te komen De politie gaf haar den raad ach tot het Burgerlijk Armbestuur te wenden. De kin deren werden voorloopig bij haar ouders ondergebracht. („Hbld.") Verzamelaars en liefhebbers van oud porselein in Indië. De „Java- Bode" schrijft: Eenige ingezetenen van Indië hebben be kendheid gekregen om hun mooie verzame ling van Chineesch porselein. Heel veel hiervan is op Java en Madoera gevonden, terwijl als belangrijke vindplaatsen van oud-Chineesch porselein Bali, Palembang, N. urd-Celebee eai de Molukken werden ge noemd. Oude handelaren hebben in de vroegste tijden, lang vóór de komst der eerste Nederlanders in Indië, vazen en borden uit China aangebracht, ruilmiddelen voor den handel in inlandsche producten. De artistieke ruilmiddelen kwamen dan na tuurlijk terecht bij de hoofden, die bij het handeldrijven hun bemiddeling verleenden. Langen tijd heeft het bezit van vele voor werpen van porselein in de inlandsche we reld als een teeken van bijzondere gegoed heid gegolden. Door het verval van den inlandschen adel en de vermindering van de macht en den luister der inlandsche hoofden zijn succes sievelijk die mooie stukken in andere han- dc.i overgaan. Onder het aan Europeesche verzamelaars in Indië verkochte porselein moeten zich tal van namaak-antieke voorwerpen bevinden, en dit laat zich verklaren door de waar schijnlijkheid, dat China voor het reedB om schreven doel een vrij belangrijken export van luxe-porselein naar Indië had. Het zou dus niet zoo heel verwondorlijk zijn, dat de Chineesche handelaren reeds toentertijd herhaaldelijk de inlandsche hoofden voor hun comm. bemoeienissen met de minder kostbare imitatie beloonden, en vooral zal dit zoo geweest zijn, toen het echte, oude porselein wat zeldzaam ging worden. In de laatste tien jaren zijn de Indische vindplaatsen van Chineesch porselein nage noeg uitgeput. Er komen op de groote plaatsen van Java nu en dan nog wel Ra- lembangscho handelaren porseleinen voor werpen rondventen, er zal hier en daar ook nog een echt exemplaar te vinden zijn, maar de grootste voorraden zijn reeds uit Indië verdwenen. Wij kennen iemand, die, door in het bin nenland, juist in een nog weinig afgezocht eentrum, ijverig oud-Chineesch porselein te verzamelen, hiervan binnen een jaar tijd een collectie bij elkaar kreeg, welke hem ongeveer f 1000 had gekost en bij verkoop in Indië f 11,000 opbracht. Een administrateur van een particuliere onderneming was zoo gelukkig,om betrek kelijk kort vóór zijn verlof naar Europa, een kleine verzameling Chineesch porselein uit de dessa s te kunnen koopen, welke verza meling in Europa f6000 waard bleek te zijn. tige, bijna onbeleefde toon van spreken der werkvrouw stond haar niet aan. Als mijnheer en mevrouw terugko men vóór u weg bent, wilt u dan alsjeblieft zeggen, dat u er op hebt gestaan om bin nen te komen? Ik heb heel strenge orders om niemand binnen te laten, behalve wan neer mevrouw thuis is. De vrouw zei het zeer snel en keek ter wijl zij sprak Sylvia vol verwachting aan. Sylvia begreep opeens, of althans meen de te begrijpen, wat die blik bcteekende. Zij haalde haar portemonnaie voor den dag cn gaf de werkvrouw een gulden. Zeker, antwoordde zij op koelen toon. Ik zal mevrouw Wachner zeggen, dat ik er op heb gestaan om binnen te komen. De houding der werkster veranderde met één slag: zij kreeg iets familiaars en iets kruiperigs tevens. Na Sylvia met dankbe tuigingen tc hebben overstelpt, legde zij haar katoenen parasol op de tafel neer, zette de handen in de zij en vroeg plotse ling Heeft mevrouw nog geen bericht van haar vriendin, van die Poolsche dame, bedoel ik? Neen Sylvia zag haar verbaasd aan. Tot mijn spijt heb ik nog niets van haar gehoord, maar ik zal nu natuurlijk wel spoedig bericht van haar krijgen. Het verwonderde haar, dat de Wachners het geval met dit brutale, nieuwsgierige mensch hadden besproken. D:c dame is denzelfden avond, dat ze vertrokken is, nog bier geweest vóór ze naar het station ging. Ze scheen heel vroolijk. Neen, daar vergis je je in, zei Sylvia zeer beslist. Mevrouw Wol sky is hier Onlangs plaatsten wij een artikel over den toenemfenden handel in Chineesche an tiquiteiten in Europa en Amerika; een dag daarna vernomen wij van een verzamelaar, dat eenige Chineezen in Indië, wetend, wel ke prijzen voor oud (en namaak oud) Chi neesch porselein besteed worden, naar Chi na gegaan zijn, om vazen en borden op te sporen, ton einde die in Indië voordeelig van de hand te kunnen doen. Kort geleden werd in Londen voor een paar oud-Chinee- sche porseleinen famillc-rose bekers, elk 19 inches hoog en van de Kien-Nun-periode een som van 2000 guineas of ruim f 25000 betaald. Voor degenen, die zich misschien hier door zouden laten verlokken, om hun geld O' eens in porselein te 6teken, kunnen wij nog als een soort waarschuwing meedeelen, dat er onder de Indische verlofgangers por seleinspeculanten ook eenige bekenden zijn, die eerst door de echte antiquarn in -'uro- pa tot de ontnuchterende ontdekking wcr- d( gebracht, dat zij in Indië eigenlijk en kel waardelooze imitatie hadden gekocht, waarvoor zij ,eigetnhjk veel meer geld had den besteed dan noodig was. Nu de her nieuwde rechtstreeksche invoer van Chi neesch porselein naar Indië geconstateerd is, kunnen verzamelaars en liefhebbers van antiquiteiten op hun hoede wezen, om niet op een dergelijke manier beetgenomen te worden. Nadat onlangs door de politie de bende aan de Kussisoh-Poolsohe grens van Scheffer is uitgeroeid, heeft zich een nieuwe bende gevormd, die de grens on veilig maakt. Een bende van negen perso nen deed een inval m het gebied Zerkof, bij Zawierce. Zij werden eenter door een ge regeld geweervuur van den eigenaar met zijn bedienden op de vlucht gedreven. Den volgenden dag werd de koopman Ivorpak aangerand en zoodanig door revolverko gels gewond, dat hij den volgenden dag stierf. Den ritmeester van de politie Iwa- nctf gelukte het een spoor van de roovers te ontdekken, wat tot arrestatie van 19 leden der bende leidde. Dat is reeds de< derde bende door Iwanof ontdekt. Op het kerkhof te Opotzijm vond men een roo- vershol met wapenen, levensmiddelen en voorwerpen van waarde. Door het hol kwam men in een vertrek, dat zeer huiselijk in gericht wa-s. Het bleek een toevluchtsoord van {Scheffer te zijn geweest, waar hij zich lang had verborgen gehouden. De 2 1-jarige studenten Hein- rich Leis en Hermann Rathke, beiden uit Wiesbaden en te Bonn studeereode, hadden aan den rector der universiteit, diens vrouw den rechter en zeven professoren naamloo- ze brieven met beleedigenden inhoud ge schreven. Bovendien had Leis op naam van den rector boeken besteld. Verder hadden zij zich schuldig gemaakt aan leugenachtige en lasterlijke mededeelingen op het zwarte aankondfigingtsbe^rd aan de universiteit. Een onderzoek naar hun geestestoestand wees uit, dat zij toerekenbaar waren. Als verzwarende omstandigheid werd aange merkt, dat zij de eer hunner professoren hadden aangerand en als verzachtende hun jeugd en tot heden onbesproken gedrag. Het vonnis luidde voor Leis 10 cn voor Kat-hke 7 maanden gevangenisstraf. Daaren boven zullen zij zich nog voor den academi- schen senaat te verantwoorden hebben. Gedurende een hevig onweer ontstond in het dorp Blenke in het dis trict Boms (Duitsohland) een windhoos, die de schuur van den landbouwer Hübner op lichtte, 15 meter ver meesleurden en toen liet vallen, waardoor zij totaal vernield werd. Een streng onderzoek wordt in gesteld door het parket van Brussel naar aanleiding van het volgende feit: Een auto, bemand door vier personen cn be stuurd door den ingenieur M. G., keerde van Brussel naar Meohelen terug, toen tusschen Vilvoorden en Mechelen de auto bijna omgekanteld werd. Onverlaten had den over den weg tusschen twee boomen aan zwaar ijzerdraad gespannen op zoo wat 1.20 hoogte Ware de draad twintig cen timeter hooger gespannen geweest, de vier inzittenden van de snel rijdende automobiel zouden gevaar geloop en hebben onthoofd te worden. De auto is zwaar beschadigd. heelemaal niet geweest den dag, waarop ze weg is gegaan. Mevrouw Wachner ver wachtte haar op de thee, maar ze is niet gekomen Ja, toch wel, mevrouwIk moest dien middag nog even terugkomen, om sui ker te brengen. Toen zat die dame hier, cn toen ik wegging, zat ze er nog. Ik verzeker je, dat dit onmogelijk kan geweest zijn op den dag, waarop zo is weg gegaan. 't Is zeker een andere dag ge weest. Mevrouw Wol sky is op een Zaterdag vertrokken. Zooals ik je zooeven zei, me vrouw Wolsky had beloofd, dat zo hier zou komen theedrinken en so up eer en, maar ze is niet gekomen. In plaats daarvan is ze naar Parijs gegaan. De werkvrouw zag haar strak aan, en Sylvia kreeg, wat zelden het geval was een zeer ongenaakbare uitdrukking. Zij verlangde, dat dit bemoeizieke, familiare mensch kon weggaan en haar met rust laten. Nu, u zult het wel het best weten. Dan zal het een andere dag zijn geweest. Ik vraag u wel excuus. En de vrouw nam haar parasol op, leg de den huissleutel op tafel neer, bedankte Sylvia nog eens voor de fooi en verliet het huis, na de deur met een slag achter zich te hebben dichtgetrokken. 't Volgende oogenblik gaf Sylvia een zucht van verlichting. Zij had het Gh&let des Muguets geheel voor zich alleen. En terwijl zij in het benauwde, halfdon kere, ongezellige eetkamc tje zat, dat go- heel en al het karakter droeg van alle kamers van huizen, .die ir.ar injaar n.fc gemeubeld worden"verhuurd, vroeg Svlvia zich niet voor het eerst af, waarom de Vraag: By ons in Voorschoten is keuring van levensmiddelen. Nu levert de gemeente leidingwater, hetwelk do kleur van cognac- grog beeft; wordt dat water niet gekeurd, omdat de gemeente het levert, of is bet om de geheelonthouders cognoc zonder alcohol te laten drinken Antwoord: Het leidingwater ten uwent staat ook onder contróle van don keurings dienst. Het resultaat wordt echter alleen aan het gemeentebestuur bekend gemaakt. Mocht het echter niet goed zijn, dan zou het ge meentebestuur wel maatregelen nemen. Meent u echter reden tot klagen te hebben, wendt u dan tot de Gezondheids-commissie. Vraag: Een bewoner van de Jan van Houtkade vraagt, waarom zoo weinig gesproeid wordt op deze kade. De sproeiwagen ia erg zuinig met water geven; eenige malen heen en weer rijden, met droog warm weer, zou heusch noodig zjjn. Antwoord: De Jan van Houtkade wordt precies gelijk behandeld als andere buiten* wijken, singels, plantsoenen, odz. En w\J meenen, dat we hier nogal tevreden kunnen zjjn. Do sproeiwagens kosten de stad tooh al oen groot bedrag. Vraag: Hoe moet het uitzet van een meisje geteekend worden, met haar naam of met dien van baar aanstaanden echtgenoot? Is dat voor lijfgoed, beddegoed en tafelgoed gelijk? Antwoord: Natuurlijk mot dien van baar aanstaanden echtgenoot. Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen welke de kortste weg is van Zoeterwoude over Voorburg naar Vlaardingen, per flets, en hoeveel K. M. Antwoord: Zoeterwoude, Stompwijk, Leidschendam, Veur, Voorburg, Hoornbrug, Delft, Den Hoorn, Schipluiden, Vlaardingen. 32.9 K. M. Vraag: Wat is da beteekenis van een „Morganatisch huwelijk"? Antwoord: Huwelijk met de linkerhand, een huwelijk aangegaan onder voorwaarde, dat de vrouw den naam, den titel on het wapen van den man niet zal voeren en ook de uit dat huwelijk geboren kinderen deze rechten zullen missen en goen wettige erf genamen van hun vader sullen zijn. Vraag: Daar er hier in den laatsten tjjd veel brand komt en de blusschingsmiddelen hier ter stede door de gemeente zelf worden verstrekt en het werk verricht ten koste van de Leidsche burgert], zoo Is mijn vraag: Zou het niet billijk zijn als elke Assurantie-Mij., b. v. als zij 1 millioen of minder verassureerd hadden, dat zij ook bijdroegen in de blusschings- onkosten, of dat zij een stoomspuit moesten hebben, daar zou de Leidsohe burgerij z®6r mede gebaat zfln. Zou u dat ook niet deuken? Antwoord: Daar kan men bjj de be staande wetgeving de Assurantie-Maatschap pijen niet toe verplichten. Er zijn er wel die een gratificatie geven, dooh dat geschiedt dan geheel vrijwillig. Zeker ligt daarin iets onbillijks, vandaar ook dat er voorstanders zijn van gemeente lijke brandverzekering of wel door een com binatie van gemeenten. Vraag: Daar ik voel naar buiten ga, en dikwijls gekleurde togels koop, zoo vraag ik u, boe ik deze het gemakkelijkst uit den muur kan krijgen, zonder deze te breken. Antwoord: Tegels verwijderen uit oude muren, die niet worden afgebroken, is haast niet mogelijk, wanneer wat bijna altyd het geval Is ze met goede 6pecie er aangebracht zijn. Ze heel voorzichtig met een beitel los werken. te beginnen met de kanttegels is het best. Meestal gaan er nogal eenige stuk. Vraag: Maakt nu werkelijk ds toestand der besmettelijke ziekten te Leiden het nood zakelijk, dat Zondag aan Zondag de ontamet- tingadienst hier in werking is? Geen Zondag verloopt er of ik zie den wagen met twee blsuw gekielden door onze straten trekken. Antwoord: "Wanneer het geschiedt zal het wel noodig zijn, dunkt ons. De man, die met de dagelijksche leiding van d6zen dienst ie belast, staat bekend als iemand, die het met Zondagviering en heiliging ernstig meent. Hy zal dus niet onnoodig Zondagsarbeid doen verrichten. Zondagsarbeid wordt trouwens met, 100 pCt. verhoogd. Ook dit zou een reden kunnen zijn niet meer arbeid op Zondag te doen verrichten dan strikt noodig is. Vraag: Weet u ook een adres, waar ik mijn poesje een maand in bewaring kan geven Waqhners er toch de voorkeur aan gaven op zulk een ongerieflijke en vreemde wijze te leven. Zij keek met iets als weerzin om zich heen. Alles, wat er in het vertrek was, zag er niet alleen goedkoop, maar smakeloos en voddig uit. Alleen was het hier, oven- als trouwens in allo andere kamers in het Chfilet, zeer zindelijk en bijna overdreven netjes. Daar was de ronde tafel, waaraan zij en Anna Wolsky zoo gastvrij waren ont haald, en op den parketvloer, die den dag, waarop zij hier haar eerste bezoek bracht, onbedekt was, lag een leelijk zeil, dat een marmeren vloer moest v rbeelden, van roode en blauwe steenen. 7. verdiepte zich in de vraag, wat de red< i kon zijn van die verandering, die zij, m.sschien ten on rechte, vreemd vond. Eindelijk stond zij op van den harden, rieten stoel, waarop zij gezeten had. Een eigenaardig gevoel had haar nil in het halfduister bekropen een gevoel als of er in de kamer iets was, dat leefde. Zij keek naar den grond en verwachtte half en half een of ander beest te zullen zien, dat zich onder de tafel of achter het no tenhouten buffet had verborgen. Maar neen, zij zog niets anders d^n de ronde tafel en de zes stoelen, die stijf te gen den muur stonden. En toch liet het gevoel, dat er behalve zij nog een ander levend wezen in de kamer was, haar niet los. Zij deed de deur, die in de gang uit kwam, open en ging toen het smalle gan getje dat het huis in twee helften ver deelde, door en naar het kleine salon. Ook hier gaven de neergelaten jaloezieën Antwoord: In Leiden zfln wel enkele tehuizen voor poesjes U zult per kleine ad» vertentio ad 40 Cts. een adres in het .Leldaoh Dagblad" moeten vragen. Vraag: Is de heer De Haas, Haa^weg, nog steeds dagelijks te spreken? Antwoord: Het bericht, dat de heer De Haas wegens huiselijke onaangenaamheden de villa had verlaten is niet tegengesproken, evenmin is bericht, dat hU weder is terug gekeerd. Geneesheeren hebben de goede ge woonte, als si) tijdelijk de plaats hunner in woning verlaten daarvan mededeellng te doen en te adverkeeren wanneer sjj de praktijk weder hervatton. Laat de heer De Haas in ons blad adver- teeren, dan weten sijo vele patiënten hoe het staat. V raag: Aangezien ik aan het eerstvol gend examen voor surnumerair bij do Poe» terijen en Telegrafie zou willen deelnemen, verzoek ik u beleefd de volgende vragen voor mij te beantwoorden lo. Hoe oud moet ik daarvoor zijn? 2o. Welke stukken moet ik daarbij over leggen 3o. Voor welken datum moet ik me daar voor aanmelden 4o. Waar moet ik me aanmelden 5o. Wat zijn de vereischten voor dat exa men 6o. Wanneer en waar zal dat examen worden afgenomen Antwoord: Eerst, wanneor een uit sluitend voor ambtenaren der posterijen en telegrafie gehouden examen voor ad spi rant-co m mies (eischen als voor surnu merair) geen voldoend aantal geslaagden oplevert voor 'n examen voor surnumerair uitgeschreven. Die examens hebben dan plaats in Augustus en de oproeping tot heb examen wordt gedaan in de Staatscou rant", waar andere bladen het wel uitne men. Leeftijd 18—23 jaar. Het. programma is te lang om hier te vermelden. Voorbereiding H. B.-S. met 5-jarigen cursus of daarmede gelijkstaande inrichtingen. Vraag: Wat is het beste middel om broedsohe kippen weer gewoon te krijgen? ÏDdien er geen middel tegen ie, gaan ze dan dood, als je ze niet laat broeden? Antwoord: Zet het broedsche dier eenigen tijd afzonderlijk in een kist of vat, met een paar latjes als deksel, zoodat er luchttoevoer is, waar het dier geen warm knus plekje kan gaan opzoeken. De natuur lijke lust tot broeden vergaat haar dan spoedig, zoo zeggen die menschen uit erva ring. Sterven zullen de dieren niet als ge ze niet op eieren zet. Vraag: Bij een mijner kennissen werd een paar ruiten gebroken, doordat op straat spelende onbekend gebleven jongens een voetbal er tegen 6chopten Voor wiens rekening zijn de herstellingskosten, voor den huurder of den verhuurder Een huur overeenkomst is er niet. Antwoord: Het is usance, dat de be woner en huurder aansprakelijk is voor de ruiten in het door hem bewoonde pand. Men verzekert zioh veelal tegen het breken, zoo er vele kostbare ruiten in het huis zijn. Een arts uit de provincie Utrecht schrijft ons: Naar aanleiding van een vraag in het ,L. D." van 20 Mei 1.1. meld ik u, dat na chomisch onderzoek bleek, dat de z. g. Uoranium-„bo8- Ren" bestaan uit Thenol-phtohne (een laxeer middel)., pepermuntolio, suiker, mals, zelmeel en gom. Van bessen is dus geen sprake. De prijs ia f 5. Het eerste preparaat is iq den handel voor f 12 per kilo te krijgen Men schrijft ons: In uw blad van Dinsdag komt een vraag voor over een cursus in opleiding Staats examen in Den Haag. Die cursus bestaat daar wel degelijk, onder leiding van dr. J. A. der Mouw en dr. Edw. B. Koster. Adres: Dr. der Mouw, Laan van-Meerdervoort. Doze cursus is zeer aan bevelen en m. i. verre to verkiezen boven de opleiding door studenten meestal onervaren of te zwaar bezet. FAILLISSEMENTEN. M. A. J. Jansson en J. M. Janssen, koopliedcj to Wijchen on aldaar handelende onder do firma Gebroedoi-s Jansson. L. Qütgens, koopman, te Yenlo. Vernietigd ie het faillissement van A. Dom' burg, koopman te Bodegraven. de kamer een bijzonder somber en triest aanzien. Maar Sylvia's oogen, die reeds aan het halfduister, dat ook in de andere ka mer heerschte, gewend waren, konden alles uitstekend onderscheiden. Het" zitkamertje zag er armoedig en sjo fel uit. Geen bloem, geen boek of courant verbrak de smakelooze eentonigheid. De eenige ornamenten waren de vergulde pen dule op den schoorsteenmantel, en de twee namaak-Empire kandelaars, waar zij tus schen in stond. De blinden waren stijf ge sloten en het was vreeselijk warm en be nauwd in de kamer. Wederom vroeg Sylvia zich af, waarom de Wachners hun leven toch zoo ongezel lig inrichtten, met een dienstbode, die da gelijks slechts voor een paar uren kwam inplaats van hun intrek te nemen in een hotel of pension. En toen bedacht zij, dat de stille, ma gere man en zijn drukke, dikke vrouw werkelijk bijzonder goed met elkaar over weg schenen te kunnen. Misschien waren zij liever met elkaar alleen, dan in een omgeving, waar zij voortdurend andere menschen tegen het lijf loopen. Sylvia begon zich, terwijl zij doelloos door de kamer heen en weer liep, onbe grijpelijk zenuwachtig en beklemd te voe len. Zij verlangde dit leege, stille huis te kunnen verlaten en toch vond zij het dwaas weg te gaan, juist nu de Wachners ieder oogenblik terug konden komen. (Wordt vervolgd)#

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6